Ik heb geleerd dat je niet alles kunt zeggen" VENZON [J "Er moet hier iets bekokstoofd zijn". Karei Bouwens is "getemd Judo-coach stapt op Tafeltennissers dupe van Roemeense "grap" Schaaktitel Hans Kuyf Voorlopig geen cao voor voetbalprofs LUGDUNUM- V.I.O.S. VENZON BV ZATERDAG 18 APRIL 1981 SPORT PAGINA 11 DEN HAAG - Zijn houding tegenover anderen is in alle opzichten veran derd. meent hij zelf. Feyenoorder Karei Bouwens zegt dat hij evenwich tiger is geworden in zijn reacties, dat hij meer "slikt'' van personen die het beter horen te weten en dat hij daarbij bewust minder diep na denkt. "Na Tenerife ben ik meer van anderen gaan aannemenmeldt de 23-jarige middenvelder. "Ik ga er nu van uit dat mensen met meer ervaring het beter weten. Als je het negatief benadert zou je kunnen zeggen dat ik getemd ben. positief gezien zou je kunnen stellen dat ik meer naar anderen ben gaan luisteren Het kan worden beschouwd als de gedwongen trek naar het "midden" Karei Bouwens: "Ik probeer hetzelfe te bereiken langs een andere weg". Hij kwam er snel achter dat zo niet wordt gedacht in de voetbalwe reld, botste tweemaal frontaal op leidinggevende personen en moest daarvoor boeten. Nadat hij eerder al was verwijderd uit een trainingskamp omdat hij te laat terug was van een uitstapje, was de maat vol in Tenerife, waar Feyenoord begin dit jaar over winterde. Daar verkoos hij, "echt ziek", hij houdt het nog vol, de DEN HAAG (ANP) - De Brit Dave Starbrook heeft zich te ruggetrokken als coach van de judobond Nederland. Hij is nog geen anderhalve maand als zodanig werkzaam geweest. Starbrook kon on der meer niet beschikken over tien judoka's van de na tionale selectie, die een con frontatie aangingen met het bestuur. Deze gaan overigens niet naar het Europees kam pioenschap. Het bondsbe- stuur liet gisteren in een com muniqué weliswaar weten akkoord te gaan met een be paalde vorm van inspraak, maar een door de groep van tien ingebracht stuk niet te kunnen ondertekenen, om dat de verantwoordelijkheid voor de topsport volgens de statuten bij het bestuur ligt en niet uit handen kan wor den gegeven. Het bondsbe- stuur hield zich aan het door alle trainers in Nederland in genomen standpunt, dat zes weken voor het Europees kampioenschap de nationale trainingen bzocht dienen te worden om voor uitzending in aanmerking te kunnen ko men. Als gevolg hiervan zal een alternatieve ploeg wor den uitgezonden. NOVI SAD (ANP) - Omkoping, combine: de insinuaties vlogen gisteren tijdens de WK tafeltennis in Novi Sad over en weer om de diepe teleurstelling in de Nederlandse herenploeg over de op één punt gemiste promotiewedstrijd af te reageren. Roemenië had de Nederlandse ploeg een kunstje geflikt. Met 5-0 verliezen van de Amerikanen, de argwanende Nederlanders raakten er niet over uitgepraat. Door dat resultaat verloor de eigen zege (5-1) op Zwitserland in de laatste ontmoeting van groep c van de tweéde categorie alle waarde. Nederland was uitge schakeld. Op punten. Met één nederlaag eindigden de pupillen van Bert Schoofs gelijk boven aan met Roemenie en de Ver enigde Staten. Het onderlinge wedstrijdsaldo, dat doorslagge vend was, viel nadelig voor Oran je uit. Op één punt (6-8) miste Ne derland de boot en werd derde. Roemenië (5-6) en de Verenigde Staten (8-5) plaatsten zich ten koste van Nederland voor de promotieduels. Die kwalificatie dwong het Neder landse damesteam spelenderwijs af. In de slotronde werd Oosten rijk met 3-0 van alle aspiraties ontdaan. Met zeldzaam machts vertoon werd Oranje poulewin naar door zeven overwinningen op rij, waarvan zes met maxima le cijfers. Slechts de Poolse da- mesploeg was bij machte Oranje een puntje te ontfutselen. De wedstrijdcijfers (21-1) vormden het onweerlegbare bewijs dat de dames het niveau van de tweede categorie zijn ontgroeid. Grimmig landse herenkamp een grimmige stemming. Dusan Tigerman, hoofd opleidingen binnen de NTTB en op kosten van de bond aanwezig in Novi Sad, ving in de wandelgangen geluiden op, die weinig goeds voorspelden voor de overlevingskansen van Oran je. De Roemeense coach had in het openbaar laten doorscheme ren de uitslag van het duel tegen de Verenigde Staten voor een zak dollars wel te willen fiksen. Natuurlijk was Tigerman niet op die verderfelijke suggestie inge gaan. Maar het voorstel lag er open en bloot en was voor de Roemenen bespreekbaar, naar zijn mening. Het gevolg was dat het duel tussen de Amerikanen en Roemenen met argusogen door de Nederlandse spelers ga degeslagen werd. Winst voor de Amerikanen hield immers eigen eliminatie in ongeacht de uitslag van de eigen ontmoeting tegen de Zwitsers. Dat duel werd in hoog tempo afgerafeld. René Hij- ne was even niet bij de les en ver loor prompt als enige van de Zwitserse kampioen Busin. De aandacht vloog direct weer naar de andere tafel, waar de Ameri kanen de Oosteuropeanen door de mangel haalden. Spelend in hun sterkste opstelling sloegen de spelers zeer slagvaardig toe: 5-0. Omkoping, combine: het (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) was in de duels niet zichtbaar. Wel, dat de Roemenen niet met die inspiratie achter de tafel stonden als in de wedstrijd tegen Nederland. Maar dat was ver klaarbaar. Tegen de Verenigde Staten stond er voor Roemenië niets meer op het spel. De ploeg was al verzekerd van een startbe wijs in de promotiewedstrijden. Dat hadden zij afgedwongen door Nederland met 5-1 met lege handen te laten staan. Na afloop zette Bert Schoofs grote vraagtekens achter de uitslag. Hij kon zijn teleurstelling niet verbergen. "Er moet iets bekok stoofd zijn. Dit is geen normale uitslag. Het valt nooit te bewij zen maar er zal iets onder de tafel geregeld zijn". De Roemeense coach wilde niets horen van een regeling. Hij gaf toe met Tiger man en enkele andere mensen over geld gesproken te hebben. In gekscherende zin wel te ver staan. "A practical joke", lachte hij vrolijk. De grap vond weinig bijval in Nederlandse kringen. Het Nederlandse damesteam heeft er geen twijfel over laten bestaan wie de sterkste ploeg was in groep C van de tweede categorie. Met 3-0 werd Oostenrijk in kort tijdsbestek van de tafel geveegd. Door de overwinning werden de dames poulewinnaar. Zondag avond komen de dames in een duel tegen de nummer twee van groep d. De winnaar van die ont moeting promoveert naar de hoogste categorie. DE STEEG (ANP) - Nationaal jeugdkampioen Frans Cuijpers heeft zijn schaaktitel moeten af staan aan Hans Kuijf. Bij het toernooi voor spelers tot 20 jaar in De Steeg won Kuijf eerst zijn afgebroken partij tegen Peter Gelpke. Daarna maakte hij in de laatste ronde remise tegen Veerman. Hij eindigde met 7 punten, een vol punt meer dan Cuijpers en Zagema. Rob Clerc heeft gisteren in de ne- van een speler die nog niet zo lang geleden bij Feyenoord alleen zich zelf wilde blijven en daardoor te boek stond als een dwarsligger Bou wens manifesteerde zich als de persoon die "alles zei wat in me op kwam, heel ongeremd", die uitging en zich ook verder weinig gelegen liet liggen aan de regels die binnen het wereldje van het profvoetbal gelden. Karei Bouwens was het buitenbeentje dat de "gevestigde' orde bij de Kuipclub al direct na zijn overgang uit de amateurs (RVC) irri teerde, terwijl hij nog niets had gepresteerd. Vooral dat laatste stak hevig in een omgeving waar de prestatie heilig is verklaard. "Maar dat is natuurlijk dwaasheid, want of je nou veel of weinig hebt gepresteerd doet niets af aan je eigen mening en je mens-zijn zon op zijn balkon boven de oefe ningen op het veld. Hij werd te ruggestuurd naar Nederland, stortte thuis publiekelijk zijn gal uit over manager Stephan en leek daarmee zijn voetbaltoe komst voorgoed te hebben ver duisterd. Net goed en wel gearriveerd in de A-selectie, werd Bouwens terug gezet naar het C-elftal, waarin hij de rest van zijn voetballeven bij Feyenoord mocht volmaken als het aan de leiding lag. Excuses van zijn kant beperkten het ver blijf op dat niveau echter tot an derhalve maand. Toen het er écht op aankwam bleek ook hij dus niet zo consequent. Hij be kent het openhartig. "Na Teneri fe ben ik pas goed gaan beseffen dat voetbal meer voor me bete kent dan ik mezelf wilde doen geloven. Ik blijf zeggen dat ik echt ziek was, maar die aanval via de kranten was totaal fout. Daarom heb ik mijn excuses aan geboden. Ik heb geleerd dat je niet alles kunt zeggen, zeker niet in deze wereld die zo in de publi citeit staat". Dat besef, hem bijgebracht door Karei Jansen van de spelers vak bond, zorgde voor de ommekeer bij de mens Karei Bouwens. Als voetballer bleef wisselvalligheid hem onveranderd kenmerken, zoals ook blijkt uit de houding van anderen tegenover hem. Wie Karei Bouwens niet goed vindt, typeert hem als vreselijk slecht. Een tussenweg is er niet. Het wordt bewezen door het ver loop van zijn carrièrre tot nu toe. Een paar jaar geleden nog maar werd hij niet eens goed genoeg geacht voor het eerste team van de Haagse amateurhoofdklasser VUC. een seizoen later blonk hij zo uit bij het Rijswijkse RVC dat hij werd aangetrokken door Feyenoord. Uitgeleend aan Ex celsior kwam hij weer nauwe lijks aan de bak, eenmaal terug in de Kuip verwierf hy zich snel een plaats in de A-selectie. En al roepen zijn critici dat hij daarin niet thuishoort, de realiteit van nu is dat hij zich samen met zijn collega's voorbereidt op het tweede treffen met Dinamo Tiflis in de halve finale van het Europa Cup li-toernooi. In de vooruitblik op die wedstrijd bewijst Bouwens hoezeer hy zich heeft aangepast. Hij is de taal van de voetballers gaan spre ken. "Haal een Oostblok-ploeg achter het ijzeren gordijn van daan, haal die jongens weg bij het eigen publiek en je hebt een verschil van dag en nacht", meent hij. "Ik moet nog maar eens zien hoe ze zich onder druk houden. Als je die twee vleugel spitsen en die Kipiani uit kan schakelen, houd je volgens mij een doodnormaal team over. Dat hebben wij ook en met twee doodnormale teams tegenover elkaar hebben we toch een klei ne kans. Want onze kracht is dat we ons kunnen vastbijten in één wedstrijd, juist als het om alles of niets gaat". Het is geheel in zijn stijl, want ook voor hemzelf is er geen tussen weg. "Ik ben heel slecht, of heel goed. dat ligt aan mijn buien. Als het contact met de bal er is, gaat het lekker, is dat er niet dan toont het allemaal slap en slun gelachtig. In het andere geval heet ik slank en apart te zijn, al heb ik nog nooit echt uitgeblon ken. Tenminste, niet bij Feye noord. Maar daar heb ik ook nog nooit kunnen spelen, zoals ik graag wil. Met de bal aan de voe ten kan ik groeien, maar dat is mijn opdracht niet. Ik moet diep- gaan. terugkomen en vooral di rect afspelen. Daar dwars tegen in gaan, durf ik nog niet. Gewoon uit angst voor mijn plek. want ik voer liever een opdracht uit die niet in mijn aard ligt. dan op de bank te zitten". Een plek in de basis maakt veel goed voor Bouwens die zijn tweede seizoen bij de Rotter dammers afwerkt. Daarin waar deert hij des te meer dat hij voet baller is "Want het is toch een heerlijk vak Vergelijk dat eens met het leven van een arbeider Maar voetballers beseffen niet hoeveel ze hebben, ze zijn nooit tevreden, de meesten zijn alleen geïnteresseerd in zichzelf Ter wijl de hele tendens op inleveren gericht is, blyven de tonnen en miljoenen je om de oren vliegen in de voetbalwereld. Iedereen probeert zoveel mogelijk geld binnen te slepen, op het a-sociale af. Hou me ten goede, ik zal ook proberen meer te krijgen als mijn contract volgend seizoen af loopt, maar eigenlijk is dat na tuurlijk niet terecht Wat is een voetballer nou meer dan anderen Met zo'n leven zou eigenlijk niemand ooit nog mogen i In de praktijk gebeurt dat echter nog steeds, telt alleen de omvang van eigen portemonnee Daar voor wordt zelfs een brok eigen identiteit ingeleverd. Bouwens heeft het ook moeten doen, ge dwongen door de omsta n den. Niettemin probeert hij ook nu nog ikhwn te Mfyrea "ik doe het niet meer zo emotioneel, maar ik probeer wel hetzelfde te bereiken als vroeger. Alleen langs een andere weg" Di middenweg, dus PAUL DE TOMBE NTTB-lid Dusan Tigerman ging niet in op de geruchten over een Roe- neens-Amerikaanse regeling. Is het herenteam toch een kunstje geflikt gende ronde de kans behouden op prolongatie van de Neder landse damtitel. De titelverdedi ger kwam in de lastige partij te gen de voormalige wereldkam pioen Harm Wiersma remise overeen, terwijl Jannes van der Wal, de leider in het klassement, tegen John van den Borat niet kon profiteren van de gedeeltelij ke misstap van zijn rivaal. Met nog twee ronden voor de boeg heeft Van der Wal een comforta bele voorsprong op Clerc twee punten. Het tweetal ontmoet el kaar echter in de tiende en voor laatste ronde, waardoor Clerc de kans in eigen handen houdt Bij winst is Van der Wal zeker van de nationale titel 1981. DEN HAAG (GPD) - Er komt voorlopig nog geen cao voor beroepsvoetballers. Althans, dat kan worden geconclu deerd uit een reactie van de vereniging van contractspe lers (VVCS) naar aanleiding van een bnef van de federatie van betaald voetbal organisa ties (FBO) In die brief van 2 april jl„ waarin de FBO de VVCS uitnodigt tot het hero penen van de cao-onderhan- delingen, wordt volgens de WCS met geen woord ge rept over de bemiddelingsrol van de KNVB. „Kijk", zo stelt Karei Jansen van de WCS, „en dat laatste zou je toch op zijn minst mo gen verwachten nadat de KNVB beide partijen al op 4 februari had verzocht de standpunten nog eens ofii cieel ki nhaar tc maken Wü als WCS hebben reed op 1 februari aan dat verzoek vol daan en daarmee, zoals afge sproken. tegelijkertijd de KNVB als bemiddelaar in de ze kwestie geaccepteerd. De FBO i'vt-nwi'1 her ft. MKir zover ik weet, een tydlang he lemaal niets van zich laten horen Totdat wij kortgele den plotseling oen bnef kre gen van de FBO. waann wy werden uitgenodigd om op die of die datum verder te on derhandelen over een cao. Op zich natuurlyk aardig, maar ik had het aanbod van, de FBO w.it scru u/er gc\>ndrn als de FBO zich in dte bril officieel akkoord had ver klaard met de rol van de KNVB als bimlrtlllteM Pas nadat daar een voor de WCS aanvaardbaar ant woord op is gekomen, zal er Kan i Janaan betreft ren der kunnen worden onder handeld. (ADVERTENTIE) Maandag a.s. 14.30 uur Sportpark aan de Oegstgeesterweg UNIEK IN LEIDEN georganiseerd door LFC, Meisjes Jeugdtoernooi 2e paasdag aanv. 10.30 uur om de "SLEUTELSTAD CUP" In de pauze optreden van de Majorettengroep "De Lavontijs" o owot' Boshuizerkade, Leiden Aangeboden door 01736-6540 6340 Woonhulsventilatie

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11