Hongerstaking RAF ten einde J Boeren in Polen opnieuw in actie 'n HELE DAG PLEZIER in Nederlandse parlementariërs waarschuwen Israël Giscard ontsnapt aan bomaanslag Na dood Sigurd Debus CAMPO Enquête: Giscard minder populair Syriërs hebben Libanese stad Zahle omsingeld ra VRIJDAG 17 APRIo i98i BUITENLAND (van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM (GPD) - Een Ne derlandse parlementaire delega tie onder leiding van de kamerle den Ploeg (WD) en Van der Stoel (PvdA) heeft in een ge sprek met premier Begin de Is raëlische regering gewaar schuwd voor de catastrofale ge volgen die slachtoffers onder Ne derlandse Unifil-soldaten in Li banon d^o*- beschietingen van Haddad zullen hebben voor de betrekkingen tussen Nederland en Israël. Van der Stoel: „Hier ligt een ver antwoordelijkheid voor Israël, want Haddad schiet met Israëli sche munitie. Zoiets zal de vriendschap tussen Israël en Ne derland zeer ernstig belasten". De delegatie heeft dat tegenover Begin tot tweemaal toe nadruk kelijk gesteld. Van der Stoel wil in zo n geval zelfs zover gaan om de Nederlandse ambassadeur in Tel Aviv terug te roepen „voor overleg", een zeer vergaand di plomatiek teken van afkeuring. De delegatie uitte deze waarschu wing. de ernstigste tot dusver ooit gedaan, aan premier Begin na een bezoek aan het Unifil-ge- bied. Daar hebben ze een ver hoogde activiteit van Haddad aangetroffen, meer dan van de PLO. De kamerleden konden echter niet zeggen of die ver hoogde activiteit iets te maken had met de algemene toestand in Libanon. Voor hun bezoek aan het Unifil-gebied is de delegatie, waarvan ook Wolff (CPNen Wis- selink (CDA) deel uitmaken, in Damascus geweest, waar met de PLO werd gesproken, en in Bei roet. Volgens Ploeg liet hun Palestijnse gesprekspartner Aboe Mazen voor het eerst een positief geluid horen door te zeggen dat de PLO „het bestaan van Israël respec teert", hoewel hij daar direct aan toevoegde dat de grenzen van 1967 voor de PLO niet aanvaard baar zijn. Van der Stoel wilde aan deze uitspraak niet zoveel waarde hechten, gezien de vele voorwaarden die de PLO er aan verbond en de onduidelijke for mulering van Palestijnse kant. Tijdens het gesprek met Begin werd van beide kanten met grof geschut geschoten. Begin gaf na afloop van het gesprek een ver klaring uit waarin hij zijn verba zing en verontwaardiging uit sprak over de ontmoeting die Arafat dit weekeinde met Van der Klaauw zal hebben. De Ne derlanders kwamen woedend te rug van het gesprek met Begin, vooral ook geïrriteerd door het doorzeuren van Begin over de vermeende lijkenschennis door Israëlische soldaten enige maan den geleden. Blijkbaar niet op de hoogte dat de VN daarover zijn excuses heeft aangeboden, kwam hij daar telkens op terug, tot irritatie van de parlementa riërs. aldus ooggetuigen van het gesprek Begin beloofde ten aanzien van Zuid-Libanon opnieuw dat hij zijn invloed zou aanwenden zo dat Haddad de taak van Unifil in Zuid-Libanon zal respecteren. Maar in een gesprek dat de dele gatie met Haddad zelf had. wa ren zij over de perspectieven daarop minder hoopvol ge stemd: Haddad gaf onomwon den te kennen dat de zaak nu maar eens uitgeknokt moet wor den. Dat verklaart mede de na drukkelijke waarschuwing aan de Israëlische regering. De legering van Libanese troepen in Zuid-Libanon blijkt een ge heel theoretische kwestie te zijn. Met name de Libanese eenheden die al in Zuid-Libanon zijn, ge ven heel wat kopzorgen. Ze zijn slecht getraind, en vooral slecht gedisciplineerd. Weigeren op wacht te staan, lopen gewoon weg, of maken ruzie. Ze staan on der het commando van Unifil. Niemand denkt er dan ook over om meer Libanese soldaten naar Zuid-Libanon te halen. Al met al waren de delegatieleden van me ning dat de situatie in Zuid-Liba non verslechterd is sinds ze er het vorig jaar zijn geweest, met Haddad als de belangrijkste boosdoener. Het meest negatief over de PLO was het CPN Tweede-Kamerlid Wolff De CPN heeft nog niet eer der aan dit soort reizen deelgeno men „omdat daar geen tijd voor was". Weliswaar erkent de CPN de PLO als bevrijdingsbeweging van het Palestijnse volk, en is de gewapende stryd - in theorie - een legitiem middel om dat doel te bereiken, maar Wolff was ab soluut niet onder de indruk van de meer gematigde opstelling van de PLO. Integendeel: de PLO-vertegenwoordiger noem de zoveel Palestijnen uit de hele wereld die terug moeten keren naar Palestina, dat hij zich af vroeg of Israël wel groot genoeg is om aan al die Palestijnen plaats te bieden. De waarop de PLO het voorstelt, noemt Wolff een aanvaardbare simplificatie' Van onze correspondent Hans Amesz) BONN (GPD) Vijfentwintig tot de terroristische Rote Armee Fraktion (RAF) gereken de gevangenen hebben een einde gemaakt aan hun sinds begin februari durende hon gerstaking. Dit gebeurde kort nadat bekend was geworden dat de 38-jarige Sigurd Debus in een Hamburgs ziekenhuis aan de gevolgen van een hongerstaking was overle den. Debus besloot op 11 februa ri uit solidariteit met andere RAF-gevangenen geen voedsel meer tot zich te nemen teneinde de autoriteiten te dwingen verbe teringen aan te brengen in de omstandigheden waaronder ter roristen gevangen zitten. Hij was in mei 1975 tot 12 jaar ver oordeeld wegens bankroof en aanzetting tot bomaanslagen. Binnen de RAF nam Sigurd De- bus een speciale positie in, wat blijkt uit het feit dat hij in februa ri 1980 vanuit de extra bewaakte gevangenisafdeling in Celle werd overgeplaatst naar een „normale" gevangenis in Ham burg. Debus lag sinds 7 april in het zie kenhuis van Hamburg-Barnbek. Hij werd de laatste dagen kunst matig beademd en gevoed. In een officieel communiqué staat dat artsen „er alles aan gedaan hebben om zijn leven te redden". Alarm Inmiddels hebben politici van alle partijen een beroep op de West- duitse jeugd gedaan van geweld af te zien. Er wordt gevreesd dat de dood van Debus aanleiding kan zijn voor een aanzwellende golf van terreur. De politie in de Bondsrepubliek volgt, naar ei gen zeggen, de ontwikkelingen met extra opmerkzaamheid. In West-Berlijn, waar enkele RAF- gevangenen nog altijd is levens gevaar verkeren, is de politie zelfs in staat van alarm gebracht. Dat is niet verwonderlijk, omdat sympathisanten van de gevan gen zittende RAF-leden al in de afgelopen tijd hebben gezorgd voor talloze terreuracties. Een station van de ondergrondse in Keulen werd totaal verwoest, wat niet alleen een gigantische schade tot gevolg had, maar ook (ADVERTENTIE) Caravans, tientallen modellen en opbouwmaten. JjPlf T.E.C., Bürstmr. Soiifer en Dragoner. Grote keuze in vouwwagens. l'ago. Settler, Camp-let. MarechalenSkamper. Groot en breed assortiment caravan accessoires/^^*® verwondingen van zeven men sen. Op de Kurfürstendamm in Berlijn gingen vele etalageruiten aan diggelen, wat op miljoenen marken schade wordt becijferd. In Frankfurt werden eveneens ruiten ingegooid in Hamburg ontplofte een bom in een ge bouw van de universiteit en in de buurt van München werden zwa re voorwerpen op treinrails ge legd. Overal beliep de schade zeer grote sommen. Onmiddellijk na het bekend wor den van de dood van Debus heeft de Westberlijnse regerende bur gemeester Vogel een persconfe rentie gegeven, waarin hij een hartstochtelijk beroep op alle Berlijners deed om geweld te voorkomen. Hij zei dat de staat de plicht heeft om voortdurend na te gaan hoe de omstandighe den waaronder mensen gevan gen zitten eruit zien. maar hij voegde daar aan toe dat de staat zich niet mag laten chanteren en op geweld adequaat moet reage ren teneinde de rechtsvrede te waarborgen. Vogel zei ook dat de kritische jeugd, die „deze staat niet meer begrijpt", niet over één kam ge schoren mag worden met crimi nelen. „Wij moeten in gesprek blijven en ervoor zorgen dat wij die jongeren niet weg laten gaan of verbannen. Berlijn moet een plaats van de vrede tussen de ge neraties zijn", aldus Vogel. Voor de dood van Debus heeft de Westduitse minister van justitie Schmude een brief geschreven aan Amnesty International in Londen. Deze organisatie had kritiek uitgeoefend op de om standigheden waaronder RAF- gevangenen worden opgesloten. Schmude verdedigde de manier waarop dat nu in de Bondsrepu bliek gebeurt, maar verklaarde ook dat „bepaalde maatregelen om die omstandigheden te ver beteren niet uitgesloten zijn". Hij acht het echter onaanvaardbaar dat grote groepen terroristen mei elkaar worden gevangen gezet. President Giscard d'Estaing drukt in een ziekenhuis op Corsica de hand va die gisteren bij de bomaanslag op het vliegveld bij Ajaccio gewond raakten. i de Zwitserse toeristen. )van onze correspondent Rudolph Bakker PARIJS (GPD) President Gis card d'Estaing is aan een bom aanslag ontsnapt op het moment dat hij tijdens zijn verkiezings tournee landde op het vliegveld van Ajaccio. Vier Zwitserse toe risten en vier Corsicaanse vrou wen raakten gewond bij de ont ploffing van de bom, die was ge plaatst in een garderoberuimte van het vliegveld vlak naast de ontvangsthal. Corsicaanse onafhankelijk- President Giscard poogt als kandi avond te spreken als president van de republiek, en als zodanig de aanslag als een daad van laf hartigheid, het Corsicaanse volk onwaardig, te veroordelen. De president verklaarde op gemo- tioneerde toon dat hij die avond nog de gewonden in het zieken huis zou gaan bezoeken die op het eiland gebleven waren. En kele ernstig gewonden waren per vliegtuig naar Marseille overge bracht. heidsbeweging schuwt het ge weld niet, maar voor deze aan slag heeft zich nog niemand ver antwoordelijk gesteld. Giscard kwam voor een verkiezingsop treden naar het eiland en dat was verschillende nationalistische groeperingen in het verkeerde keelgat geschoten. Zij beschou wen het optreden van de presi dent als een provocatie en had den de bevolking opgeroepen tot massale betogingen. Giscard d'Estaing verklaarde in zijn eerste toespraak donderdag- daat voor een nieuwe ambtspe riode van zeven jaar onderscheid te maken tussen het hoogste staatsambt dat hij bekleedt en de rol van presidentskandidaat die hij in de campagne speelt. Als kandidaat voor een nieuwe ze venjarige periode als president stortte Giscard zich daarop in het betoog dat hij de laatste dagen al eerder had gehouden Woens dagavond was Giscard d'Estaing in Marseille, waar hij naar schat ting 20.000 van zijn getrouwen toesprak. Positief overleg schulden Polen ICARAVANS b.v. SASSENHEIM Teylingerlaan 74 tel. 02522 - 12597 Óók in Barendrecht i Elst/Amerongcn. BEZOEK - Chris van der Klaauw, voorzitter van de EG-minister- raad en Nederlands minister van buitenlandse zaken, begon giste ren in Beiroet besprekingen over de rol van West-Europa bij het zoeken naar een vredesregeling £>e banken hebben een werkgroep ingesteld die zich moet bezighouden rvo?r "e* Midden-Oosten. met de wjjze waarop schulden die voor het einde van dit jaar aflopen Vandaag treft hij in Damascus de dienen te worden gewijzigd. Het grootste probleem voor Polen is de leider van de Palestijnse bevrij- terugbetaling van de hoofdsom van enkele leningen (in totaal 1,03 mil- dingsorganisatie PLO Jasser jarcj dollar), die voor eind juni plaats moet vindl n LONDEN (Reuter) - Het overleg over de schulden van Polen van in totaal 3,1 miljard dollar is positief verlopen, zo staat in een verklaring die is uitgegeven na een bijeenkomst van negentien banken in Londen. Volgens de verklaring hebben de banken een positief standpunt inge nomen inzake de regeling van de schulden die het tweede kwartaal van dit jaar moeten zijn terugbetaald PARIJS (AFP) Recente opi niepeilingen wijzen op een spannende eerste ronde in de FYanse presidentsverkiezin gen, die op 26 april wordt ge houden. Uit de peilingen blijkt een daling van de po pulariteit van de huidige pre sident, Valéry Giscard d'Es taing. Volgens een onderzoek van het instituut 'Louis Harris" in Frankrijk liggen de kansen van Giscard d'Estaing en de socialistische kandidaat Francois Mitterrand gelyk, 50-50. Toen Harris een maand geleden de uitslag van zijn opiniepeiling publiceerde lag president Giscard nog vier punten vóór op Mitterrand Een ander onderzoek, van het instituut 'Ifop'. geeft Mitter rand de overwinning met 51,5 procent, tegen 48,5 procent voor Giscard. Bij de eerste stemronde, op 26 april, krijgt Giscard d'Es taing volgens de huidige pei lingen 28 procent tegen Mit terrand 24 procent. De com munistische kandidaat Geor ges Marchais en de gaullist Jacques Chirac zouden met respectievelijk achttien en zeventien procent uit de bus komen. Van geen van de 'kleine' kandi daten wordt verwacht dat zij de kiesdrempel van vijf pro cent zullen kunnen nemen De Franse kieswet bepaalt dat in de week voorafgaande aan de eerste verkiezingsronde geen resultaten van opinie peilingen meer mogen wor den gepubliceerd. WARSCHAU (UPI/Reuter) - Een groep van honderd boeren heeft gisteren in de Noordpoolse stad Inowroclaw het hoofdkantoor van de plaatselijke officiële boe renbond bezet om erkenning van een vrije boerenbond af te dwin gen. Dezelfde dag besprak in Warschau de voorbereidings commissie voor het komende congres van de communistische partij voorstellen voor statuten wijzigingen. In grote lijnen komt het erop neer dat door die wijzi gingen de gewenste democrati sering binnen de partij in de sta tuten wordt vastgelegd. Het punt van interne democratisering, meer invloed van de basis op de top, was woensdag discussie punt tijdens een bijeenkomst in de noordelijke stad Torun, waar ongeveer 300 lagere partij-acti visten bijeen waren. Het Poolse persbureau PAP gaf gisteravond een uitgebreid ver slag van de werkzaamheden van de commissie, die in Warschau bijeen was onder leiding van par tijleider Stanislaw Kanai. Vol gens PAP voorziet het ontwerp voor de nieuwe statuten erin dat de verenigde Poolse arbeiders partij (de officiële benaming van de communistische partij) zich instrumenten moc-t verschaffen die onontbeerlijk zijn voor het vervullen van haar "leidende" rol in het land. Daarnaast moet de partij zich baseren op het de mocratisch centralisme, tenein de haar karakter van marxis- tisch-leninistische partij te be houden. Het ontwerp voor de nieuwe partij statuten van de Poolse commu nisten moet worden goedge keurd door de gehele partij. De definitieve versie ervan zal wor den aangenomen op het 9de bui tengewone partijcongres dat in elk geval vóór 20 juli wordt ge houden. Actie De actie van de honderd boeren in Inowroclaw is bedoeld ter onder steuning van de groep boeren die sinds midden maart het hoofd kwartier van de officiële boeren bond in Bydgoszcz, ten noord oosten van Inowroclaw, bezet houden om officiële registratie van de vrije boerenbond "solida- riteit-platteland" gedaan te krij gen. De voorman van die actie, Roman Bartoszcze, zei gisteren dat de boeren in Inowroclaw met hun bezetting niet hun verzet willen tonen tegen de oproep van het Poolse parlement en premier Jaruzelski om de rust in het land te herstellen en twee maanden geen stakingsacties te onderne men. "De bezetting is geen in breuk op de oproep van de pre mier. Zij gebeurde omdat de re gering het probleem van de boe ren niet serieus nam", aldus Bar toszcze. De honderd boeren, van wie er twintig bovendien in hon gerstaking zijn gegaan, willen met hun actie ook protesteren te gen het uitstei van de besprekin gen tussen de regering en de ac tievoerders in Bydgoszcz die Pers De officiële pers leek gisteren de naar hervormingen strevende basis in de communistische par tij gunstig gezind te zijn. Het par tijblad Trybuna Ludu reageerde in positieve bewoordingen op de bijeenkomst van 300 lagere par tij activisten in Torun waarbij de partijleiding om ingrijpende maatregelen werd gevraagd De hervormingen zijn noodzake lijk omdat de partijleiding de voeling met de leden aan de ba sis heeft verloren, aldus de ver gadering. Trybuna Ludu zegt over de bijeenkomst, die buiten de centrale partij-structuur om was belegd, het volgende "der geitykc Imiinlini n styn du werkelijkheid, voor de partij iets BEIROET (UPI) - De leider van de christelijke falangislische mi litie. Besjir Gemayel. heeft giste ren gezegd dat het Syrische leger zijn strijders in Zahle (ten oosten van de hoofdstad op de weg van Beiroet naar Syne) omsingeld heeft, maar dat Israël en enkele Arabische staten de falangisten wapens verstrekken om terug te slaan. Op een persconferentie op de "oor logsraad" van de falangistische militie in Oost-Beiroet legde Ge mayel er de nadruk op dat h»j be reid was op elk ogenblik onder handelingen met Damascus te openen. Ook kritiseerde hy de regering van president Ronald Reagan wegens "steun aan Syri sche pogingen Libanon te over heersen". Het acht dagen durende bestand tussen de falangisten en de Syn sche troepen van de Arabische vredesmacht hield in Beiroet en Zahle stand afgezien van enkele schotenwisselingen. De 33-jarige Gemayel, gekleed in gevechtste nue en omringd door lijfwach ten, gaf voor de eerste keer toe dat de falangistische strijders in Zahle omsingeld waren door de Syriërs en van hun aanvoerlijnen afgesneden waren. "In Zahle zelf beheersen wy de he le situatie", zei hij. "De Syriërs controleren de wegen naar en uit Zahle. Zij hebben onze aanvoer lijnen afgesneden maar wij zul len mogelijk andere oplossingen vinden". Gemayel bevestigde verklaringen van Israëlische mi litaire kringen dat zijn militie ge wapende bijstand van Tel Aviv kreeg om te helpen de Syriërs te weerstaan Maar hij merkte op dat Israël niet zijn enige buitenlandse bondge noot was en dat "wij niet het werktuig zijn van iedereen". "Zelfs enkele van de Arabische landen hebben ons wapens ver schaf!". Hy weigerde echter na men te noemen. Het was de eer ste keer dat de falangisten toega ven dat zü Arabische steun kre gen. Israels mededeling dat het de fa langisten steunde, kwam voor velen niet als een verrassing. Zu bracht de falangisten echter wel enigszins in verlegenheid. Som mige leden van het kabinet spra ken een veroordeling uit. Weste lijke waarnemers in Beiroet op perden de mogelykheid dat de Israëlers hun steun openbaar maakten omdat zu ontdaan wa ren over de aanvaarding van een bestand met de Syriërs door Ge mayel Gemayel herhaalde bereid te zyn met de Syriërs aan tafel te gaan zitten om te trachten een oplos sing te vinden voor het Libanese conflict. Hij dee'd de suggestie dat de VN macht in Zuid-Liba non, Unifil, zou worden uitge breid over het hele land ter ver vanging van de Syrische eenhe den. Schietpartij Noord- en Zuid-Korea SEOEL (UPI) - Troepen van Noord- en Zuid-Korea hebben gisteren ruim duizend schoten K<i ld, toen Noordkorvan. n een deserteur probeerden neer te schieten Dit hebben Zuidkore- aanse functionarissen meege deeld De deserteur, een 25-jange ser geant, wist veilig de Zuidkore- aanse kant van de demarcatielyn te bereiken. Hij verklaarde dat Noord Korea zijn militaire voor bereidingen uitbreidt terwijl het volk lijdt onder de ernstige eco nomische toestand. Aan Zuidko- reaanse kant werd niemand ge troffen bij de schietpartij een belangryke. of- De a Bisschop Tutu is paspoort toch kwijt JOHANNESBURG (Reuter) - De Zuidafnkaanse veiligheidsdienst heeft gisteravond het paspoort van bisschop Desmond Tutu in genomen. T\jtu, een uitgespro- k« n ti g< n tander van het apart heidsbewmd in zijn land. kon verleden weck nog juichen toen na zijn terugkeer van een rond reis in West Europa en de VS zyn paspoort niet werd ingenomen De Zuid-Afrikaanse regering had namelijk meermalen gedreigd dat te doen wegens Tutu's ver klaringen tydens zyn reis. Zo had premier Botha vorige week gezegd dat Tutu zyn paspoort voorgoed zou kwytrake schoon nog zwevende ontwikke ling". De rcgcringskrant Zycie Warszawy het gisteren weten dat de bijeenkomst m Torun het be wijs voor het bestaan van een ba sisbeweging binnen de partij heeft geleverd. bisschop liet gisteren v ten dat twee in burgerkleding ge stoken politiemannen hem in zyn woning m de zwarte hoofd stad Siit(i op, hl» n n h» rn bevolen zijn paspoort af te ge ven Overigens zei Tutu op het bezoek te hebben gerekend. (ADVERTENTIE) DUINREIL WASSENAAR MINIMAAL ENTREE. MAXIMAAL PLEZIER VOOR JONG EN OUD il geheimen) Thejie "Dc Schaapskooi" t 33 GRATIS ATTRAKTIES /oalt WASSENAAR VOOR EEN ONVERGETELIJKE C rArJt/wrtt rq/tt cup* (atu{

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9