Sportstichting gaat verdwijnen Opnieuwproblemen voor huurders Papiermolen Personeel wil één orgaan Meerderheid gemeenteraad voor; CDA en CPN tegen Vier dagen kermis Leidse stadsrubriek VRIJDAG 17 APRIL 1981 LEIDEN Zilveren Harp winnaar Hazes bij ome IIenne LEIDEN - André Hazes riep: "Kom op jongens, laten we er een gezel lige half uurtje van maken" en dat liet niemand zich gister avond twee keer zeggen. Binnen een paar seconden wds het gezel lig. Nauwelijks waren de eerste tonen van een levenslied ingezet of de Hut van ome Henne bleek nog kleiner dan die al was. De Amsterdamse multi-decibel gisteren nog samen met de groe pen Maywood en Spargo onder scheiden met de Zilveren Harp) is zeer geliefd bij het volk en hij geniet er zichtbaar van. Overi gens een heel opmerkelijke popu lariteit. Zijn succes heeft een veel breder draagvlak (om het in poli tieke termen uit te drukken) dan andere smartlap-koningen als Johnny Jordaan, Willy Alberti en de Zangeres zonder Naam ooit hadden. Enerzijds mensen die oprecht tranen voelen opwellen bij zijn klaagzang over een mis lukte liefde en anderzijds het volk dat zich met het grootste ple Drie flats dreigen te worden verkocht André Hazes: "Mamma, ik wil even met je praten. Net als vroeger, zo intiem".... zier in dit aards verdriet stort. In het onderkomen van ome Henne zat vooral de tweede categorie. Zonder meer een verdienste van Hazes dat hij die dubbele bodem zelf goed aannvoelt en boven dien, het enthousiasme is er niet minder om. IJzersterke krakers als "Het is koud zonder jou", "Een vriend" en zijn nieuwste hit "Wat is dan liefde?" werden uit volle borst meegezongen. Grapte André:"Ik zie hier zelfs een paar volle borsten". Het gaf de kleine grote man uit Amsterdam in alle opzichten een waardig opvolger van tenore na- politano Willy Alberti) mooi de kans even bier tot zich te nemen. Hij kon de microfoon met een ge rust hart voor het publiek hou den. Wat de Engelsen communi- ty-singing plegen te noemen. Het koor kon zonder zijn leider en be leed net als Hazes pleegt te doen zijn verdriet met wijdse armgebaren. Tranen vloeiden rijkelijk. Al was dat meer van het lachen. BARTJUNGMAN LEIDEN - Nauwelijks is het ge vaar van de gasafsluiting afge wend of drie huurders van flats in de Papiermolen (Mercnwijk) hangen opnieuw problemen bo ven het hoofd. Hun huizen drei gen verkocht te worden. De drie. onder wie de voorzitter van de huurdersvereniging, heb ben van de advocaat van de eige naar. het Centraal Financierings Instituut, een brief gekregen waarin staat dat zij 4 mei uit hun huis moeten zijn. In de brief staat volgens de secreta ris van de vereniging. Brentjes, dat de Hollandsche Koopmans bank om de verkoop heeft ge vraagd. "Die bank heeft de hoog ste hypotheek op z'n schouders en zegt nu tegen het C.F.I.gaan jullie maar eens wat verkopen. Want het is bekend dat het C.F.I. overal schuld heeft". Onduidelijk is nog volgens Bren tjes wie er precies gaat verkopen: de C.F.I. of de Koopmansbank. "Nu zal iedereen denken: dat maakt toch niets uit? Maar vol gens mij maakt het heel veel uit. Verkoopt het C.F.I., dan kunnen de huurders niet zomaar op straat worden gezet. Dat kan wel als de bank verkoopt" Brentjes zegt dat de huurders niet van zins zijn om de woningen zelf te kopen. "En ze staan na tuurlijk wel onder druk. Er zijn zelfs al mensen aan de deur ge weest die zeiden dat ze de wo ning wilden kopen. Maar nu heb ben wij zo'n vermoeden dat dat intimidatie is geweest". Afsluiting Inmiddels is ook bekend dat de Leidse wethouders Bordewijk (financiën) en Fase (economi sche aangelegenheden) na Pasen met het streekenergiebednjf Rijnland en het Centraal Finan cierings Instituut uit Den Haag rond de tafel zullen gaan zitten. Doel van dat samenzijn: er moet voor worden gezorgd dat bewo ners van de Papiermolenflats in de Merenwijk in de toekomst niet weer voor de zoveelste ho ren zullen krijgen: "Uw gas wordt afgesloten". "We zyn met een paar juristen op deze zaak gedoken", verklaart wethouder Fase "We moeten na- melijk een model zien te vinden waardoor het nooit meer moge lijk wordt dat de huurders van het C.F.I. en de andere eigenaren de dupe worden van de wanbeta ling van het C F I Of het afbetalingsvoorstcl van het Haagse instituut zal worden geaccepteerd kan wethouder Fa se nu nog niet zeggen. Directeur Enghardt stelde vorige week voor om 20.000 gulden ineens te betalen en daarna 5000 gulden per maand. "Afsluiting dreigt natuurlijk nog altijd", zegt Rijnland-woord voerder Hazenberg. Ook hij zegt "Er moet een goede juridische oplossing worden bedacht". Over het afbetalingsvoorstel heeft hy zo z'n bedenkingen. "Die regeling is niet voldoende om uit de problemen te komen, denk ik. Want waarom is het C.F.I. niet eerder met die oplos sing gekomen als het dan zo'n goed voorstel is?". De bewoners (huurders en eigena ren) wachten inmiddels af. We derom Brentjes "Iets anders zit er voor ons niet op. We moeten gewoon even zien wat er volgen de week voor concrete resultaten worden geboekt". Dat betekent ook dat de huurders op dit mo ment zeker niet aan juridische stappen denken tegen het Cen traal Financierings Instituut. "En misschien is dat ook wel een zeer lange weg", oppert Brentjes. LEIDEN De gemeentelijke commissie voor Volkshuisvesting Sport en Recreatie heeft gisteravond nagenoeg het 'doodvonnis' getekend van de Leidse Sportstichting. Alleen het CDA en de CPN bleken voorstander van handhaving van de Sportstichting. De overige in de commissie verte genwoordigde partijen, PvdA, WD, D'66 en PPR, toonden zich voorstander van het opheffen van de stichting en het instellen van een Directie Sport en Re creatie bij de gemeente. De ge meenteraad zal op 11 mei een definitieve beslissing nemen over het al of niet voortbestaan van de Sportstichting. Sportstichting-voorzitter Biegstraaten kreeg gisteravond een laatste kans om te pleiten voor handhaving van de Sport stichting. Biegstraaten hield evenwel een betoog dat bij de meeste raadsleden enkel en al leen de nodige irritatie opwekte. Als een kansloze bokser bewoog de voorzitter zich door wat hij de politieke arena noemde. Slechts in staat om links en rechts wat plaagstootjes uit te delen aan de raadsleden waarvan sommige duidelijk op de man c.q. vrouw waren gericht. En dat schoot en kele politici in het verkeerde keelgat. "Het is jammer dat me neer Biegstraaten alleen nog maar op deze foanier met ons kan discussiëren", luidde hun oordeel. Wrijvingen Sportwethouder Tesselaar (PvdA) heeft in het kader van de reorga nisatie van de gemeentelijke wel- zijns-sector een vijftal modellen gepresenteerd met betrekking tot het sportgebeuren. Twee daarvan gaan uit van handha ving van de Sportstichting met gewijzigde statuten. De overige modellen gaan uit van opheffing van de stichting en het instellen van een Directie Sport en Re creatie met een Adviesraad waar in het particuliere initiatief een plaats kan vinden. Duidelijk werd gisteravond dat een merendeel van de gemeente raad zal kiezen voor een van de laatste drie modellen. Dat ont lokte aan een emotionele Biegstraaten opmerkingen in de trant van: "In tal van omliggende gemeenten heb ik kunnen con stateren dat het wrijvingen geeft en soms zelfs helemaal fout gaat wanneer de sport een pure amb tenaren-aangelegenheid wordt. Wanneer u straks voor opheffing van de Sportstichting kiest dan schuift u zomaar de mening van de 25.000 Leidse sporters terzij de. Sporters die hebben laten weten dat wat hen betreft de Sportstichting best mag blij ven". De raadsleden Walenkamp en Kokxhoorn (beiden CDA) en Brands (CPN) namen de nood kreet van Biegstraaten ter harte. Kokxhoorn vond dat de sport zo uniek is dat zij best buiten de reorganisatie kan worden gehou den. Volgens Kokxhoorn moet de Sportstichting blijven be staan, zij het in gewijzigde vorm. "Geen stichtingsvorm maar om vorming tot bijvoorbeeld een vereniging zodat de leden veel invloed op het bestuur kunnen^ uitoefenen", aldus het CDA- raadslid. CPN-er Brands bleek onderzoekin gen 'in het veld' te hebben ver richt en op grond daarvan tot de conclusie te zijn gekomen dat de Sportstichting in leven moet worden gehouden. "Ik heb met de jongens op de velden gespro ken en die kiezen voor handha ving van de sportstichting. Ik sluit me graag bij de jongens aan en heb verder overal schijt aan", aldus Brands in duidelijke "sporttaal". PvdA-raadslid Koning, haar fractie voorstander van op heffing van de Sportstichting, vroeg zich af waarom de wethou der een adviesraad voor de sport wil instellen en niet een sport- consulent zoals bij de andere reorganisaties in de welzijnssec tor het geval is geweest. Volgens Tesselaar is dat een duide lijk bewijs van het feit dat ook hij vindt dat de sport binnen het ge meentelijke bestel wel degelijk een uitzonderingspositie mag in nemen. "Bij de hele reorganisa tie wordt er naar gestreefd om al lerlei adviesorganen uit te poet sen. Maar de sport met haar zelf werkzaamheid en grote verdien sten in het verleden verdient het om door middel van een advies orgaan mee te kunnen praten wanneer het bijvoorbeeld gaat om de beheer van accommoda ties en het vaststellen van tarie ven", aldus Tesselaar. Volkstuinders ders gaat gebeuren. Ook zij heb ben een plaats toebedacht gekre gen in de gemeentelijke Sport en Recreatie Dienst. Iets waar de tuinders zelf allerminst gelukkig mee zijn. Kokxhorn (CDA) merkte op dat de tuinders overal ondergebracht kunnen worden behalve bij de sport. Volgens haar kunnen de tuinders beter een plaatsje krij gen bij de plantsoenendienst. Wethouder Tesselaar bracht daar tegen in dat de plantsoenen dienst geen complexen beheert maar onderhoudt. Het onder brengen van de tuinders in de 'recreatie-poot' is volgens Tesse laar de meest wenselijke oplos sing omdat er dan eindelijk een beetje duidelijkheid ontstaat. Nu moeten de tuinders voor hun verschillende belangen steeds bij een andere gemeentelijke in stantie aankloppen. LEIDEN - Het spektakel barst morgen los. Het jaarlijkse Paaslunapark op het par keerterrein van de G roenoord ha Hen aan de Wil lem de Zwijgerlaan wordt dan geopend. Vandaag was men nog bezig met het opbou wen ran de kermis. Het spektakel is morgen van tien tot morgenavond half elj geopend, eerste paasdag van één uur 's middags tot mid dernacht, tweede paasdag van tien uur tot middernacht en dinsdag wederom ran tien tot middernacht. LEIDEN - Het personeel van de Sportstichting heeft in een brief aan het college van burgemeester en wethouders het college met klem verzocht om één beheers- en exploitatieorgaan in het leven te rQepen die de sport- en recreatieaccommodaties en gymnastieklokalen gaat beheren. Het personeel van de sportstichting wil dat een splitsing in de beheers vorm wordt voorkomen zodat er voor de bestuurders van sportvereni gingen niet langer onduidelijkheid bestaat. Op dit moment is het zo dat de bestuurders voor toewijzing van accommodaties naar de Sportstich ting moeten en voor de overige zaken naar de gemeente moeten stap pen. In hun brief stellen de personeelsleden geen bezwaar te hebben tegen beheer van de accommodaties door de gemeente. De opmerkingen dat de sportverenigingen na de reorganisatie bij een loket-ambtenaar moe ten aankloppen voor hun problemen zijn volgens de ondertekenaars van de brief volkomen uit de lucht gegrepen. Zij merken op dat ook in de huidige structuur de verenigingen voor het overgrote gedeelte zijn aangewezen op de ambtenaren. door René van der Velden Jaap Visser Muurcensuur PSP-gemeenteraadslid Jos van der Putten vraagt burge meester en wethouders om spoedig herstel van aanplak borden voor niet-commercië- le doeleinden. Vier jaar gele den plaatste de gemeente achttien borden. Hiervan zijn er nog maar acht te beplak ken. De rest is verdwenen, gehalveerd of helemaal door zichtig. Vervelend, vindt Jos, met de verkiezingen van 26 mei voor de deur. Zorg dat de oude achttien borden weer in goe de staat zijn en plaats nog eens achttien nieuwe borden; bij voorkeur tweezijdig te be plakken en het liefst met een prullenbak erbij om oude af fiches in te gooien. Het raads lid geeft B en W een lijstje van achttien nieuwe plaatsen in en buiten de binennstad waar aanplakborden zouden kunnen staan. Ook de recla mezuil voor restaurant De Doelen zou volgens hem niet- commercieel beplakt moeten worden. Als B en W niets voor de ideeën van Van der Putten voelen of zijn plannen te duur vinden, dan heeft de PSP-er nog "een goeie" achter de hand. Rech ters verklaarden onlangs plakverboden in politic-ver ordeningen van Sittard en Nijmegen in strijd met de vrijheid van meningsuiting, omdat deze gemeentes te weinig openbare plakplaat- sen hadden. Ook in de poli- tie-verordening van Leiden is het plakken verboden ge steld; zelfs voor de van ge meentewege aangebrachte plakborden is nog steeds geen uitzondering gemaakt. Dat moet alsnog gebeuren, vindt Jos Van der Putten Maar niet alleen dat. Als B en W niet op tijd voor de verkie zingen wat gedaan hebben aan de uitbreiding van het huidige bestand aan plakbor den dan moet de politie twee Als het aan Jos van der Putten ligt wordt de t ook een niet-commerciële plakplaats. space shuttle bij restaurant De Doelen voorlaan oogjes dicht knijpen v plakken op dooie punten als schuttingen, blinde r ren, afbraakpanden en elek triciteitshuisjes. Gaan ogen niet dicht, dan is h( tuurlijk interessant om t ten wat de rechter erva zeggen. de zal Burgemeester en Wethouders vinden de gemcentegebou- wen in elk geval geen dooie punten. Maar deze gebouwen zijn wel het regelmatige doel wit van "de vrije meningsui ting". B en W voelen wat voor het idee sticker- en stiftafsto- tende stof op de gemeentege bouwen aan te brengen. Dat wordt een kostbare grap, als het doorgaat. Ook wildplakken door ambte naren in het stadhuis is voor taan uit den boze. De ont vangsthal is net klaar en moet net blijven, motiveren B en W hun schoonmaakac tie: "De huishoudelijke dienst heeft opdracht om voortaan alle biljetten, mede delingen en stickers die geen betrekking hebben op be wegwijzering in het stadhuis, openingstijden van loketten en spreekuren, te verwijde ren uit de publieksruimten en van de kamerdeuren. "Mochten zich daar nog bil jetten bevinden, welke u wilt bewaren dan dient u deze thans wel met spoed weg te halen", dreigen B en W aan het adres van de ambtenaren. B en W zijn blijkbaar gesteld op orde en netheid. Dat kan con flicten opleveren met de zo hoog geprezen vrijheid van meningsuiting Kwaaie vrijdag Goede Vrijdag kan volgend jaar wel eens een kwaaie dag worden. De Christelijke Fe deratie van Overheidsperso neel ziet de plannen die de heidense Wiegel met deze christelijke feestdag heelt he lemaal niet zitten. Wtegri wil van da vtyfttt naai een officiële feestdag maken ten koste van Goede Vrydag Vooruitlopend op de plannen van de bewindsman heeft het college van burgemeester en wethouders van Leiden al be sloten de vijfde mei als vrije dag in het Ambtenarenregle ment op te nemen. Daarvoor is inmiddels een spoed-pro- cedure op gang gebracht. Spoedig genoeg is die procedu re in elk geval niet want van daag zitten de Leidse ambte naren gewoon thuis Ban Maarten Bolle van de afde ling personeelszaken legt uit "De termijn was te kort om nog dit jaar de zaak om te draaien Daarom hebben de ambtenaren zowel Goede Vrijdag als vyf mei vrij Een extraatje dus. Maar volgend jaar wordt er op Goede Vrij dag hoogstwaarschijnlijk ge woon gewerkt" Volgens de Christelijke Federa tie van Overheidspersoneel valt dat nog te bezien De fe deratie heeft laten weten de Goede vrije Vrijdag niet zo maar uit handen te geven In elk geval niet zonder slag of stoot.. Lopende band Met de nieuwe 'parkeerstoot- randen' op de Apothekers- dijk is niet iedereen even ge lukkig als de dykbewoners. De gemeente plaatste deze randen een paar weken terug na noodkreten van de bewo ners. Die werden dol .<n dt lukraak op hun stoep gepar keerde auto's die ook de fiet sers in het nauw dreven. De stootranden moesten uit komst brengen. Op 1 meter 25 afstand van de stoeprand werden de grijze stootranden geplaatst zodat er een be hoorlijk fietspad ontstond voor het fietsverkeer in de richting van de Pnnsesseka- de. De dijkbewoners kunnen weer van de zon genieten op hun autovrije stoep. Dat het automobilistenvolk nou niet direct om de stoot randen zat te spnngen zal duidelijk zyn. maar inmid dels vragen ook de fietsers zich af of de randen wel dé uitkomst zijn. Wanneer de zon schijnt, en dat is de laatste dagen nogal eens het geval, zyn de randen nau welyks zichtbaar Gevolg niet alleen auto's knallen er aan de lopende band boven op maar ook fietsers. Een pijnlijke zaak. Bij gemeentewerken heeft men nog geen idee hoe d«- nieuwe problemen de wereld uitge holpen kunnen worden Wit verven ,-iet rn.-n niet zitten want "dan krijg je zo'n r^ks- weg idee" Misschien dat het probleem zichzelf ten dele oplost Dank zy de banden van de gestran de auto's beginnen de randen al aardig zwart te worden Nog een paar weken en het probleem doet zich alleen nog voor tussen zonsonder gang en zonsopgang

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3