Verre vakantie fors duurder Van Gelder: eens vermognu ten onder Ontslagen bij staf Van Gelder GAB houdt ontslagen Philip Morris tegen Kort zakelijk Weer varkenspest in Zeeland ontdekt Meer vrijheid voor Chinese bedrijven Klachten bij Consumentenbond over tariefsaanpassingen Service-centrum voor bedrijven in Enschede Fors meer winst bij Bos Kalis VRIJDAG 17 APRIL 1981 Zoetermeerlijn De NS-directie is niet van plan om conducteurs te gaan inzetten op de Zoetermeerlijn. Ondanks protesten van de NS-onderne- mingsraad en de vakbonden blijft de spoorwegtop van me ning dat op het traject Zoeter- meer-Den Haag een machinist al leen op de twee- en vierwagen- treinen voldoende is, omdat het hier gaat om een metro-achtige trein die met grote frequentie rijdt, terwijl het ook personeels kosten uitspaart. De or en de vakbonden hadden aangedrongen op het weer inzet ten van conducteurs omdat an ders de kwaliteit van het dienst betoon van de spoorwegen in ge vaar komt. Union Vier voormalige werknemers van het failliete Groninger confectie bedrijf Union hebben geld bijeen gebracht met de bedoeling op 23 april tijdens een veiling de ma chines van het bedrijf te kopen. Ze willen vervolgens de produk- tie voortzetten en in eerste in stantie vooral pantalons maken. Eén van de initiatiefnemers, M. van der Schaaf, heeft dit gisteren bekend gemaakt. Hij wilde niet zeggen hoeveel geld het viertal heeft om de machines te kopen. De directie vari Union begint voor zichzelf een handelmaatschappij in kleding. Zoals bekend mislukten onderhan delingen om de noodlijdende he renkledingindustrie in Gronin gen te bundelen in een nieuw te stichten bedrijf. Architecten De architectenbureaus in ons land hadden op 31 december 1980 voor een bedrag van 28 miljard gulden aan opdrachten onder handen. Dat is vijf procent min der dan op 31 december 1979. Dit lijkt uit de cijfers van het Cen- traal-Bureau voor de Statistiek, die het ministerie van economi sche zaken donderdag bekend heeft gemaakt. In de sector woningen daalde het bedrag aan opdrachten met 8 procent tot 13,5 miljard per 1 de cember buiten de woningbouw was er een daling met 3 procent tot 14,5 miljard. Eind december vorig jaar verschaf ten de 2349 architectenbureaus in ons land aan 12.698 mensen werk. In december 1979 waren er minder bureaus (2.275), maar ze boden toen wel aan meer men sen werk (13.202). Door de afname van het werk van architectenbureaus verloren 863 mensen daar vorig jaar hun baan. Japanse auto's De regering Reagan is geen voor stander van een wet die de in voer van Japanse auto's in de VS moet beperken, zo heeft de bij zondere handelsvertegenwoordi ger van de Verenigde Staten, John Broek, gisteren verklaard. Volgens Broek heeft het hele maal geen zin de kwestie van de Japanse auto's via een wettelijke regeling op te lossen. De Amerikaanse regering heeft Ja pan al wel laten weten dat er een gerede kans bestaat dat het Con gres zich uitspreekt voor een wetsvoorstel ter beperking van de Japanse auto-invoer. Groenteveiling 17 april - andijvie 2.10- 2.35; snijbonen 8.80-9.70; prei 0.43-0.70; rabarber 0.56-0.72; spinazie 0.60-1.05; witlof 1.30-4.05; bloemkool 1x6 2.95- 3.80; bloemkool 8 st 3.10; 10 st 2.05; sla 0.15-0.56; peterselie 0.31-1.10; raapstelen 0 49; radijs 0.32-0.59, selderij 0.41-0.50; paprika 0.55- 0.80 per stuk. KATWIJK AAN DE RIJN - Groente veiling. Datum: 16-4-1981. Waspeen Al - per kist 29-34,50, All 14-26. BI 34-37.10. Bil 10-15.50. Cl 15-20.80. CII18.70, Aanover 165.000. Prei A per kg 41.90, Rabarber 64-88, Peterse lie 15-26 krul 78. Selderij 18-28, Bloem kool 6 per bak 131. 8L 97-139. 811 30-42, VLISSINGEN (ANP) - De veteri naire inspectie in Zeeland heeft opnieuw een geval van varkens pest ontdekt in Zeeuws-Vlaande ren. Het gaat om een middel groot varkensfokbedrijf in St. Kruis, gemeente Eede. Daarmee is het totale aantal met varkens pest besmette bedrijven in Zee land op zeven gekomen. Zes in Zeeuws-Vlaanderen en dinsdag werd op een varkens- mesterij in Middelburg op Wal cheren ook varkenspest aange troffen. Inmiddels is in de omge ving van dat bedrijf in een straal van twee kilometer ook een ver- voersverbod afgekondigd. In Zecuws-Vlaanderen dacht men de besmetting onder controle te hebben. Woensdag verlengde de minister van landbouw echter het vervoersverbod voor varkens dat al een maand lang voor heel West-Zeeuws-Vlaanderen van kracht was met nog eens een week. zodat zeker tot na Pasen geen vervoer van varkens zal kunnen plaatshebben. Door het nu nieuw ontdekte geval van var kenspest zal het vervoersverbod zeker met twee weken verlengd worden. Intussen is bij diverse varkenshou ders in Zeeuws-Vlaanderen het water tot de lippen gestegen, nu er geen vervoer en dus ook geen verkoop van varkens kan plaats vinden. De besmette bedrijven worden na vernietiging van hun dieren schadeloos gesteld. De niet-besmette bedrijven zitten nu al een maand zonder inkom sten. Een kleine honderd varkenshou ders en veehandelaren die gedu peerd zijn door de varkenspest m het westen van Zeeuwsch-Vlaan- deren, hebben gisteravond een soort noodplan opgesteld. Ze willen, dat de veterinaire inspec tie bij wijze van uitzondering, het vervoersverbod voor slachtrijpe en verhandelbare varkens op heft. Deze varkens - het zullen er vermoedlijk ongeveer duizend zijn - zouden dan snel in Boxtel, Roosendaal en Vlissingen ge slacht kunnen worden. Zodoen de komen de gedupeerden, die al vier weken geen varkens meer hebben kunnen verkopen, finan cieel weer op adem. zo werd ge steld tijdens de door de Neder landse Christelijke Boerenbond belegde bijeenkomst in Eede. PEKING (Reuter) - De Chinese regering overweegt staats bedrij ven een grotere verantwoorde lijkheid voor winsten en verlie zen te geven in een poging om ze efTicienter te laten werken, zo blijkt uit een bericht in het Volksdagblad van China. DEN HAAG (ANP) - Veel Nederlanders die een georgani seerde reis hebben geboekt hikken aan tegen een soms aanzienlijke financiële tegenvaller, omdat hun vakantie veel duurder dreigt uit te vallen dan zij aanvankelijk dachten. Met name reizen naar bestemmin gen buiten Europa blijken aan merkelijk duurder dan de reis gidsen beloofden. Dit als gevolg van koerswijzigingen. In sommi ge gevallen gaat het om een meerprijs van achthonderd gul den, zo heeft de Consumenten bond laten weten. De Consumentenbond heeft de laatste tijd veel klachten in die richting gekregen. De klachten hebben vooral betrekking op de tarieven van reizen naar landen als de Verenigde Staten, Canada. Indonesië en Israël. Touropera tors zien zich genoodzaakt tot prijsaanpassingen. In de V.S. bij voorbeeld zijn hotels 20 duur der, huurauto's eveneens 20% en is het rondreizen 17% in prijs ge stegen. Cliënten staan tegenover deze aan passingen betrekkelijk machte loos, omdat in hun contract met de reisorganisator de kans op prijsverhoging door valutaver- schil is vastgelegd. De algemene reisvoorwaarden van de tourope rators voorzien echter wel in een gratis annuleringsregeling. Deze treedt echter pas in werking bij een tariefsverhoging van meer dan 20%. Bij met name dure rei zen kan zonder dat de grens van 20% wordt bereikt, al een bijbeta ling aan de orde zijn van vele honderden guldens. De Consu mentenbond raadt vakantiegan gers aan bij het boeken van voor al dure reizen een aparte annule- ringsregehng overeen te komen. ENSCHEDE (ANP) - Zo snel mogelijk na de bouwvakvakantie wil de gemeente Enschede beginnen met de bouw van het Bedrijfstechnolo- gisch Centrum Twente (BCT). Dit is het eerste centrum in Europa dat (naar Amerikaans voorbeeld) jonge ondernemers gaat helpen bij het op poten zetten van nieuwe bedrijven. B en W van Enschede hebben besloten de gemeenteraad voor te stellen om bijna tien miljoen gulden voor de bouw beschikbaar te stellen. Het gaat hier om een huurkoopovereenkomst. Dit houdt in dat de gemeente het centrum bouwt en financiert. Het BCT betaalt de investering plus de rente gedurende twintig jaar terug. Voor de initiatiefnemers van het centrum heeft dit als voordeel dat ze zich minder zorgen hoeven te maken over bouwkundige zaken. Ook is de afbetalingsregeling voor hen gunstig. Dat zulke huurkoopovereenkomsten in Enschede een succes zijn blijkt uit het feit dat het BCT-project het dertiende is in de driejaar waarin de gemeente deze regelingen nu toepast. Maar nog nooit is echter zoveel geld in een dergelijk project gestopt. "En zeker voor een armlastige gemeente als Enschede houdt zo'n overeenkomst nogal wat risico's in Je weet maar nooit of zo'n centrum wel zo goed gaat draaien als we verwachten. Maar gezien de interesse voor het BCT zijn we optimis tisch", zegt Enschedees wethouder C. Cornelissen. Om de risico's van de huurkoopovereenkomst met het BCT te beperken heeft de gemeente een aantal voorwaarden gesteld. Een ervan is dat het ministerie van economische zaken haar belofte nakomt dat ze finan cieel zal bijspringen. Gezien de voorwaarden hoopt Cornelissen dat Gedeputeerde Staten van Overijssel akkoord gaan met de financiering. Hetzelfde verwacht hij van het ministerie van binnenlandse zaken, waaraan Enschede verantwoording moet afleggen over z'n uitgaven omdat het een zogenaamde artikel 12 gemeente is. EINDHOVEN (ANP) - Het Ge westelijk Arbeidsbureau in Eindhoven heeft een collectieve ontslagaanvraag voor 275 werk nemers van Philip Morris in Eindhoven niet ontvankelijk ver klaard. Het arbeidsbureau is van mening dat het bedrijf de onder handelingen met de vakbonden moet heropenen. Dat heeft een woordvoerder van de Voedings bond FNV bekend gemaakt. Philip Morris wil de sigarettenpro- ductie in Nederland concentre ren in Bergen op Zoom. Het be drijf heeft daar briek gebouwd. In 1985 moeten daar 25 miljard sigaretten per jaar worden gemaakt. De Eind- hovense fabriek waar jaarlijks ongeveer 6,5 miljard sigaretten worden gemaakt, moet naar de mening van de directie eind dit jaar dicht. De ruim driehonderd werknemers is een andere pas sende baan aangeboden in Ber gen op Zoom. Het merendeel van de Eindhovense werknemers voelt daar echter niets voor. Daarom is voor hen collectief ontslag aangevraagd. Sluiting bedrijf nog week uitgesteld AMSTERDAM (GPD) - Van Gelder Pa pier gaat 100 tot 150 leden van het staf personeel, werkzaam op het hoofdkan toor in Amsterdam, ontslaan. Ook in an dere delen van het bedrijf zullen nog ar beidsplaatsen moeten verdwijnen. Dat zul len echter geen gedwongen onslagen wor den, maar inkrimpingen via een natuurlijk verloop, zo heeft de raad van bestuur be kendgemaakt. De afgelopen dagen is de onslagaanvrage voor de 1100 werknemers van de vestigingen in Velsen en Renkum de deur uitgegaan. De definitieve sluiting van deze bedrijven is echter uitgsteld tot volgende week donder dag. De concernleiding ging gisteren akkoord met het verzoek van de regering om een defini tief besluit over de sluiting van de vestigin gen in Velsen en Renkum uit te stellen. Vice- minister president Wiegel maakte gisteren bekend dat Van Gelder met dat verzoek had ingstemd. Wiegel (binnenlandse zaken) ver ving tijdens het gesprek over de problemen van Van Gelder minister Van Aardenne (economische zaken) die in het buitenland is. Wiegel wilde niet dat een zo ingrijpende zaak nog deze week wordt afgehandeld. Volgens hem is rijp beraad nodig en boven dien wil hij wachten op de terugkeer van Van Aardenne. Verder meent Wiegel dat het niet juist is om de betreffende Tweede-Ka mercommissie buiten spel te zetten door snel een beslissing te forceren. De directie besloot al in 1977 om de Eindhovense fabnek te sluiten. De bonden verzetten zich daar aanvankelijk heftig tegen. Later staakten zij dat verzet. Daarna volgde een periode van overleg over een sociaal plan waarover vorig jaar overeenstemming werd bereikt. Begin dit jaar pu bliceerde de ondernemingsraad van Philip Morris een nota da- gebaseerd was op een aantal nieuwe gegevens. In die nota kwam de ondernemingsraad tot de conclusie dat Philip Morris in Nederland een productietekort heeft van zes tot zeven miljard si garetten per jaar. De fabriek in Eindhoven kan derhalve open blijven als ondersteunende pro ductie-eenheid van Bergen op Zoom. zo meent de onderne mingsraad De vakbonden zijn het hier volkomen mee eens. Zij zijn van mening dat de nieuwc gegevens uit het rapport van de ondernemingsraad een herbezin ning op de eerdere standpunten rechtvaardigd. De directie van Philip Morris is het hier niet mee eens en blijft van mening dat de sluiting van de Eindhovense fa briek onvermijdelijk is. De direc tie beweert dat het rapport van de ondernemingsraad is geba seerd op onjuiste gegevens LEEUWEDORP De 28-jarige Paula Dekker uit Leeuwedorp (Zuid-Beveland) heeft als eerste vrouw het diplo ma eerste stuurman op de grote handelsvaart gehaald. Mevr Dekker werkt al sinds 1973 bij een Rotterdamse maatschappij en is door het behalen van dit diploma ook gekwalificeerd als gezagvoerder Yuan Baohua. de minister die de leiding van de staatscommissie voor economische planning heeft, wil dat er een maximum wordt gesteld aan de verliezen van fabrieken en transportonder nemingen Als ze meer verlies lij den dan is toegestaan moeten hun subsidies worden ingetrok ken. vindt hu. De minister wil daar tegenover stellen dat bedrnven in grote en middelgrote steden die die een bepaalde winstmarge overschry- den een deel van het geld mogen gebruiken voor uitbreiding, mo dernisering cn verbetering van de levensomstandigheden van hun werknemers. Sinds vele ja ren dragen Chinese ondernemin gen elke cent winst die ze maken aan de staat af cn krijgen dan uit de staatskas het geld dat B hebben voor hun exploitatie, waarbij het geen rol speelt of ze winst maken dan wel verlies lij den. Yuan vindt dat geen goed systeem, zo heeft hij volgens het Volks dagblad verklaard, omdat er bij een bedrijf of het nu goed of slecht gaat - geen nieuwe initia tieven worden genomen, er geen druk van buitenaf wordt uitgeoe fend en niemand de economi sche verantwoordelykheid neemt. De laatste Ujd wordt er al op beperkte schaal geëxperi menteerd met zelfbestuur. Onge veer 6600 ondernemingen werken met een systeem dat Zhao Ziyang in de provincie Si chuan heeft ontwikkeld voor hij regeringsleider werd Volgens Yuan zyn de resultaten goed en moet het experiment worden voortgezet. Hij gaf als voorbeeld een metallur gisch bureau in Chongqing, op één na de grootste stad in de pro vincie Sichuan, dat voor de pe riode van zelfbestuur negen jaar lang met verlies had p nrerkt Verleden jaar werd bepaald dat het zijn winst boven de 3.6 mil joen yuan (bijna zes miljoen gul den) gedeeltelijk zelf zou mogen besteden. PAPENDRECHT (ANP) - Bos Kalis Westminster NV heeft hot .lie. lopi n irm a n How in I bi haald van 51,5 miljoen gulden by een omzet van ruim 2,57 gulden In 1979 werd by een omzet van miljard guldon een netto winst geboekt van 13,7 miljoen gulden Het winstcyfer over 1979 is een stuk kleiner als gevolg van de verliezen die dat jaar werden geleden door Netherlands Off shore Company, zo heeft Bos Ka lis meegedeeld. De nettowinst per aandeel van tien gulden bedraagt 18,08 tegen 5.17 gulden in 1979 Voorgesteld wordt een dividend in contanten uit te keren van 6.50 gulden per aandeel van tien gulden of 3.50 in contanten plus vyftig cent in aandelen uit de belastingvrij agioreservc Bovendien zal wor den voorgesteld een uitkenng in aandelen te doen ten laste van de belastingvrye agioreserve van tien gulden per veertig aandelen van tien gulden. Over 1979 werd 3,50 in contanten plus 7.5 pro cent in aandelen uitgekeerd De afschryvingcn bedroegen in 1980 130.3 mihoen gulden tegen over 127.6 miljoen gulden in 1979. De omzet aan verrichte werken nam toe van 1,57 miljoen gulden tot ruim 2.39 miljoen gul den. De grootste bijdrage hierin leverd.' <i. hotl |Q pyplei- dingendivisie cn wel voorname lijk in Zuid-Amerika. De order portefeuille bevatte eind 1980 2.42 miljard tegen 2,72 miljard eind 1979. DEN HAAG - De ineenschrompe- ling van Van Gelder lijkt nauwe lijks tot staan te brengen. Het eens zeer vermogende papier- n, dat ooit meer dan 7500 het werk had, wordt jaar na jaar nadrukkelijker op de knieën gedwongen. Er is een schuldenlast van dik boven de 200 miljoen gulden en het perso neelsbestand zal straks niet veel meer boven de 1000 man liggen. De sluiting van de vestiging in Vel sen en van haar behangselpa pierfabriek in Renkum moet dit weekeinde haar beslag krijgen. De handelmaatschappij van het concern is onlangs aan een Zweedse onderneming verkocht, de nog renderende fabrieken voor verpakkingsmateriaal in Franeker en Rotterdam zijn te koop. Het moet geld opbrengen om aan de grootste schulden iets te kunnen doen. Maar voor een boven-mini male afvloeiingsrege ling voor de duizend man die met Pasen hun baan verliezen, is geen geld. De vakbonden hebben inmiddels hun vertrouwen in de leiding van het bedrijf opgezegd. Zij willen dat de regering ingrijpt en een overbruggingskrediet beschik baar stelt om tijd te winnen voor maatregelen die ertoe zouden moeten leiden dat de nu bedreig de fabrieken in kleinere vorm open kunnen blijven. Van de plannen van de concernlei ding verwachten ze niets. Als er uiteindelijk al iets van Van Gel der over blijft - en er zijn er die zelfs daaraan twijfelen - dan zal het een ontmantelde onderne ming zijn die als papierprodu cent nauwelijks meer iets te be tekenen heeft. Tweehonderd jaar nadat de eerste molens van Van Gelder begonnen te draaien in Wormer waar vorig jaar door de sluiting van n van Van Gelders onderdelen ook al bijna 300 man op straat kwamen te staan. De zich voortzettende neergang van Van Gelder komt in een tijd waarin de rest van de Nederland se papiernijverheid het diepste punt van haar misère lijkt te zijn gepasseerd. Grote saneringsope ratics in verscheidene sectoren hebben daaraan bijgedragen. Zo zag de kartonindustrie menig be drijf dichtgaan, fabrieken voor verpakkingspapier moesten slui ten, in de groep van fabrieken die papier voor golfkarton ma ken, moest men van veel overca paciteit af. Men constateert dat herstructure ring zoals in de stro-kartonindus trie (die tegenwoordig wordt aangeduid als de massief-karton- industrie) haar vruchten begint af te werpen. De bedrijfssluitin gen en de modernisering van de machineparken in de resterende ondernemingen hebben betere perspectieven doen ontstaan. Helemaal erdoorheen is men nog niet. Zo moesten de gloednieuwe machines van de kartonfabriek Okto in Winschoten „in de mot- tenballen" worden gelegd. Een maal klaar bleek de fabriek te moeten werken voor een markt die al overvoerd was met pro- dukten van anderen. De machines worden door een spe ciale ploeg mensen onderhou den. opdat de produktie kan worden hervat wanneer de markt weer aantrekt. Men is wat dat betreft niet pessimistisch. Aan de ene kant is de vraag aan het toenemen en in het buiten land sluit het ene na het andere, sterk verouderde bedryf. zodat de overcapaciteit afneemt. Er wordt op gemikt dat Okto, dat onder meer vouwkarton (voor bijvoorbeeld zou maken) over weer zal draaien In rapporten worden weer posiue- ve geluiden over de papiernijver heid gehoord al zal het nooit een gemakkelijke bedrijfstak wor den. In verscheidene sectoren wordt het niet alleen voor de Ne derlandse maar voor de hele Westeuropese papiernijverheid steeds moeilijker om tegen Noord-Europa en Noord-Amen- ka te concurreren Dat komt onder meer doordat men in grote mate van deze landen af hankelijk is voor het verkrijgen van de grondstof pulp (cellulo se). Daar komt bij dat voor de produktie van papier en karton veel energie nodig is. En die is in Nederland verhoudingsgewijs erg duur. De kosten voor elektri citeit en gas in liggen in ons land belangrijk hoger liggen dan in het concurrerende buitenland. Maar vooral op het punt van de grondstoffen heeft de Neder landse industne het moeilyk. Daarin ligt ook n van dc grootste problemen voor Van Gelder Door zijn grote afhankelykheid van cellulose is het bedryf in een belangryke sector van zyn pro duktie in feite geen party voor op het ogenblik met name de scan dinavische concurrentie Van Gelder had een belangrijke bulk-produktie van het zoge noemde „ongestreken wit pa pier". Aan grondstof bevat deze soort (onder meer gebruikt als briefpapier, als omslagpapier voor tijdschriften in leesporte feuilles, in schryfblocs) byna uit sluitend cellulose. Wat de grond- stofkosten tot een groot deel van de totale produktiekostcn maakt Van Gelder moet zyn grondstof duur kopen bij cellulosefabn- kanten en kan niet, zoals Scandi navische of noordamenkaanse concurrenten, terecht bij fabri kanten met wie zy samen in n concern zitten en de houtpulp le veren voor pryzen die ver onder de marktprys liggen In feite wordt de prys die Van Gelder voor de pulp moet betalen, (mee- )bcpaald door haar eigen concur renten die zelf de grondstof veel voordeliger beschikbaar knjgen Daar komt by dat vooral de Zwe den uiterst vrygevig zyn met staatssteun aan de ketens van bosbouwondernemingen, cellu lose- en papierfabrikanten. Waar eerder Van Gelder in zorgen raakte doordat mal verouderde machines werd verwerkt, helpen nu de uiterst modeme in stal la ties in Velsen het bedryf niet uit de nood Men haalt er hoge pro- duktiecyfers mee die de kost prijs relatief verlagen. Maar er is al een groot produktie-over- schot. Wat zyn uitwerkirg op de opbrengsten niet mist. Er is de Nederlandse papier- en kartomndustne veel aan gelegen om de rol die de cellulose in het produktieproces speelt, terug te dringen. Hoe beslissend die rol kan zyn voor de prys van papier, laat zich afleiden uit de winst die Van Gelder in 1978 ineens weer maakte, toen door overmatige voorraden de pnjs van cellulose belangrijk daalde. In 1979, toen de celluloseprys weer danig steeg, dook Van Gelder prompt weer in dc verliezen. De prys van de pulp is daarna niet opnieuw gezakt Er is zelfs een toestand gegroeid die veel weg heeft van een kartel en in de praktijk werkt als de Opec by het bepalen van de olieprijs Binnen dat verband zou inmiddels zyn besloten de pulpprys op 1 juli weer te verhogen. Om de bedrijfstak verder weerbaar te maken wordt ook al jaren ge zocht naar produktiemethoden die met minder energie toe kun nen. Alle machines worden op hun energieverbruik onderzocht en bekeken wordt onder meer hoe de afvalwarmte eventueel opnieuw kan worden gebruikt De overheid steunt het project De papierfabrikanten pleiten er al jaren voor dat zy op het punt van de energievoorziening enigszins worden ontzien. ,Jn Nederland betalen wy hogere prijzen voor energie dan al onze concurrenten in het buitenland In de voor bije zeven jaar is het deel van de produktiekosten dal in de Ne derlandse papiemyverheid voor rekening van de energie komt. byna verdrievoudigd Maar met besparing op de energie alleen zyn de problemen nog niet opgelost In de toekomst wil de Gasunie geen gas voor 'ondervu nng' meer leveren aan een aantal grotere papierfabrieken Dat be tekent dat nieuwe investeringen nodig zullen zyn om andere ener giebronnen te kunnen gebrui ken. JAN HARREN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23