Is lokaal verdoven altijd wel zo veilig? Reportage Italië pakt belastingfraude aan Iedere maand veel te "beleven in Leef. Slepende zaak na promotie in openbaarheid Aantal gemeenten in Friesland verminderd VRIJDAG 17 APRIL 1981 GQBÖB PAGINA 19 Door Miep de Graaff LEIDEN - Op 10 januari 1980 werd mevrouw J.E. Pardon-van 't Zand in het Acade misch Ziekenhuis Lei den gesteriliseerd. De ze routine-ingreep werd onder lokale ver doving toegepast. Daarvan draagt haar li chaam nu, bijna ander half jaar later, nog de sporen: zij mist, grof weg gesteld, het ge voel in haar onderli chaam tussen de navel en de knieën. Haar on derbenen zijn daar door juist weer over gevoelig geworden. Haar zenuwstelsel is stuk, en zenuwweefsel kan zich niet meer her stellen. Ook de blaas is uitgeschakeld. De storing in het ruggemerg is veroorzaakt door dc verdo vende vloeistof, die bij de lo kale verdoving is gebruikt. Deze is per ongeluk in het ruggemerg terechtgekomen in plaats van tussen het bot van de wervels en het vlies waarin het ruggemerg is 'ge pakt'. 'n Plechtige omschrijving van een aantal klachten die door mevrouw Pardon zelf wor den omschreven als "een ge voel alsof je op stokken ijs loopt. Als ik de kamer heb ge stofzuigd heb ik m'n werk voor die dag wel weer gehad. Naar de stad gaan? Ik klap al in elkaar als ik alleen naar de Hema ben geweest. Zelf kan ik dan niet meer opstaan." Uiterlijke kenmerken ontbre ken evenmin: kleine plekjes op haar voeten als gevolg van de verdoving verspreiden zich langzaam, maar heel ze ker over haar benen. Haar zaak wordt nu aange zwengeld voor de arrondisse mentsrechtbank in Den Haag, om de verzekerings maatschappij van het AZL te pressen de schade in elk geval financieel - te vergoe den. Een claim is nadrukke lijk afgewezen omdat de maatschappij vindt dat er geen sprake is van een 'fout' maar van een 'ongeluk'. Bovendien heeft mevrouw Par don met behulp van haar ad vocaat, mr. R.Th. van Leeu wen, de Ombudsman deze week van de gebeurtenissen op de hoogte gesteld. Aanleiding voor mevrouw Par don om de zaak pas nü open baar te maken is de promotie van J.W. van Kleef tot doctor in de geneeskunde, vorige week. Een promotie, geba seerd op een onderzoek en het daarbij behorende proef schrift over epidurale anes thesie, een vorm van lokale verdoving. Tijdens de promo tie-bijeenkomst werd door promotor dr. J". Spierdijk op gemerkt 'dat de veiligheid en toepasbaarheid van de epidu rale anesthesie in het onder zoek dat de afgelopen jaren Anesthesisten AZL jubelen, maar... in het AZL heeft plaatsge vonden duidelijk is aange toond.' Weliswaar maakte het 'geval' Pardon geen deel uit van dit onderzoek - er is bij haar ook een ander verdovingsmiddel gebruikt - maar ze voelt zich verontwaardigd over die op merkingen. Want: het lokaal (plaatselijk) verdoven wordt in het AZL bejubeld, maar er kunnen wel degelijk óók fou ten bij worden gemaakt, zelfs bij een routine-ingreep als sterilisatie. Dat blijkt tenmin ste in haar geval. Van Kleef was volgens haar ook bij de operatie betrokken. En: "Als ze mij als proefkonijn wiiden gebruiken hadden ze me dat eerst wel kunnen vragen. Toen ik in het AZL kwam voor die sterilisatie is me niets gevraagd, hooguit mee gedeeld. De dag vóór de ope ratie werd er gezegd: dames, u wordt morgen onder lokale verdoving geholpen. Dat doen ze in Amerika al twintig jaar, en wij zijn er nu ook mee begonnen. We zouden een 'prikje' in de rug krijgen waardoor alleen het onderli chaam werd uitgeschakeld. En dan konden we diezelfde dag nog naar huis." Al direct na het 'prikje' voelde mevrouw Pardon dat er iets mis ging. "Ik zou toch bijblij ven?" was het laatste dat ze dacht voordat ze in coma viel Toen ze uren later weer bij kwam voelde ze de zuurstof tube in haar keel steken: ze was kunstmatig beademd. Bleek intussen klinisch dood te zijn geweest. Langzaam kwam ze weer bij kennis, hoewel mevrouw Pardon de daarop volgende weken niet zou weten wat er precies om haar heen gebeur de. Wat ze wel wist was dat ze naar huis wilde. Bang als ze was geworden voor nog meer fouten. Maar wie haar naar huis bracht, welke vrienden er op bezoek kwamen in die tijd - die periode blijft een vage vlek in het geheugen. "En ik blééf sukkelen. De dokter die elke dag kwam kij ken kreeg óók de zenuwen toen ik na drie, vier, vijf da gen nog niet liep." De 'restverschijnselcn' bleven en blijven bestaan, sterker: ze lijken erger te worden. Het is onduidelijk in hoeverre die verschijnselen van blijvende aard zijn. Mevrouw Pardon koestert geen enkele ver wachting meer over een alge heel herstel. Temeer daar ze tijdens een onderzoek in het Amsterdamse Academisch Ziekenhuis op last van de verzekeringsmaatschappij is verteld dat de klachten nog niet voor zestig procent zui len verdwijnen. "Met rusten kan het een heel eind goed- komen, is me gezegd. Maar hoe kan ik rusten als ik een gezin met nog drie kleine kin deren moet verzorgen9 Je raakt juist steeds verder over vermoeid. Geld voor hulp is er niet. Mijn man heeft des tijds in dc ziektewet gelopen omdat ik verzorgd moest worden. Mijn oudste dochter heeft een hoop snipperdagen moeten opnemen. Ik heb al lerlei aangepaste huishoude lijke apparaten moeten ko pen. Allemaal extra kosten die ik niet vergoed krijg." Ze geeft de strijd niet op. ("Niet eens voor het geld hoor. want geld kan me tenslotte mijn gezondheid niet terugge ven.") Voelt zich daarbij ge steund door de uitlag van het Amsterdamse onderzoek, dat werd verricht door een professor in de anesthesie, Pearee, en een neuroloog. Van der Drift. Een onderzoek overigens waarvan de uitslag Beide onderzoekende artsen meenden van elkaar dat de ander wel zou rapporteren. Pas na een dreigbrief van de advocaat dat bij zou gaan procederen kwam het ver slag. begin april van dit jaar. Zowel in het rapport van Pear ee als van Van dor Drift wor den de door mevrouw Par don opgesomde verschijnse len geconstateerd. Pearce noemt het gebeuren 'geen grove fout. maar een zeldza me complicatie van deze anesthesie-techniek. Een combinatie die zelfs ondanks alle normale voorzorgsmaat regelen de meest ervaren anesthesist weieens verrast." Volgens Pearce wordt het mid del dat bij de verdoving van mevrouw Pardon werd ge bruikt lovend beschreven in Amerikaanse handboeken. In de praktijk is pas gebleken dat deze vloeistof zeer ernsti ge gevolgen heeft indien deze in het ruggemerg terecht komt. Op het moment van de operatie van mevrouw Par don was dat nog niet bekend Na haar zijn twee vrijwel identieke vborvallen in Ame rika gepasseerd. Van der Drift is wat minder vrijblijvend in zijn rapport Hij stelt zelf in de periode van 1949 tot 1977 in de Wasse naarse Ursula-kliniek deze lokale anesthesie-techniek geregeld te hebben toege past. Echter met gebruikma king van een ander middel. Omdat verlammingsver schijnselen vrijwel direct merkbaar zijn, aldus Van der Drift, ging men in de Ursula kliniek uiterst voorzicntig te werk met het inspuiten De hele spuit werd niet in één keer geleegd maar in kleine hoeveelheden. Bovendien is het mogelijk de vloeistof té verdunnen. Deze voorzorgs maatregelen zijn bij me vrouw Pardon niet genomen. Van der Drift stelt het "min der gelukkig" te vinden dat het middel en de methode werd toegepast bij een pre ventieve ingreep als een steri lisatie waarbij het geen zaak van 'leven of dood' is. Boven dien vindt hij het onjuist dat mevrouw Pardon niet vooraf is gewaarschuwd voor de eventuele risico's. En tenslot te heeft de neuroloog de in druk dat "de psychische na zorg van het AZL onvoldoen de is geweest." En: "In de Ur sula zou men toch voorzichti ger 2ijn geweest." \dvocaat Van Leeuwen over het rapport Er zijn voldoen de aanknopingspunten om van een verwijtbaar handelen van de anesthesist te spre ken. dus van een fout en niet van een ongeluk zoals de ver zekeringsmaatschappij vol houdt \fgezien daarvan vindt me vrouw Pardon dc manier waarop zij in het AZL is be handeld kwalijk Vier maan den na haar ontslag uit het ziekenhuis kreeg zy een briefje van de betreffende anesthesist waarin hij schreef "blij te zun" dat zij "weer bij na helemaal gezond" was. "Uiteraard kunt u mij altijd te speken krijgen als u daar behoefte aan heeft. U belt ge woon het ziekenhuis en u vraagt naar mij. dan komt dat 1 ■MÉll V*KM Wklll 'Groot moedig hé9" zegt mevrouw Pardon spottend. Als ant woord kreeg de anesthesist een felle brief dat ze hele- méél niet zo goed als hersteld Misnoegd is mevrouw Pardon ook over de beu. rnu: VU kaftl van het AZL dat tijdens haar operatie een heleboel klinkende namen om haar bed hadden gestaan profes sor Van Hall (gynaecologie), de anesthesist, dr. Brandsma en Vu Kleef "25e weren eUe maal druk bezig alteu ntet met mij. En Van Kleef liep op de uitslaapzaal Achteraf zouden Spierdijk en- Van Hall nog om haar heb ben geruzied Wie z'n patient mevrouw Pardon nu eigen lijk was. Mevrouw Pardon "Ze lopen op te scheppen dat deze tech niek van lokaal verdoven zo veilig is. En dat het AZL zijn fouten openbaar maakt. Bei de beweringen vind ik een la chertje. Ze zeggen toch niet wét er gebeurt. Ze geven al leen maar toe dat er soms fouten worden gemaakt. Ja. dat begrijpt iedereen." "De anesthesist die mij heeft behandeld is destijds voor de FONA-commissie (klachten commissie AZL. red ge daagd. Ik geloof dat hij is be rispt. Maar wat schiet ik daar mee op? Ze roepen me niet logisch onderzoek, terwijl mijn klachten erger worden. Maar ik bu uMlM tnjnhik u- lastig, stel kritische vragen. Een flesje parfum kreeg ik van Spierdijk. Maar verder moest ik niet zeuren Het le ven is een gok' heeft hy tegen me gMCga Dr Spierdijk laat weten dat alle betrokkenen op het AZL hun uiterste best voor mevrouw Pardon hebben gedaan. Dat niettemin de kwestie velen zwaar op de maag ligt De FONA-commissie mag over de zaak-Pardon geen mede delingen doen omdat zij ge bonden is aan een contract met de verzekeringsmaat schappij. Daann staat dat de uitslag van het onderzoek van de commissie alléén aan mevrouw Pardon mag wor den meegedeeld. Staat komt miljarden te kort (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME (GPD) - Dat Sophia Loren overhoop lag met de Italiaanse fiscus, wist iedereen: daarvoor Reviglio, tot was ze tenslotte in Frankrijk hoogleraar gaan wonen. Dat ze het zelfs be staan heeft, van haar in Italië ge maakte inkomsten in het geheel geen aangifte te doen, terwijl die in 1974-'75 toch 920 miljoen lire (een slordige 2,25 miljoen gul den) beliepen, is een nog sterker staaltje dan men toch al van haar verwachtte. Ze neemt dan ook een verdiende ereplaats in op de lijst van ruim 200.000 belastin- Opnieuw twee slachtoffers voor hetzelfde delict: hij verdien de volgens eigen aangifte nog geen 2500 gulden per maand, maar volgens de fiscus het dui zendvoudige per jaar. Advocaten, die naar eigen zeggen rond moeten komen van een paar duizend gulden per maand, beschikten volgens de belasting inspecteurs over het honderd voudige. Daarbij steekt de vaste dirigent van de Scala in Milaan. Claudio Abbado, met een aangif te van 32 miljoen lire en een ge constateerd inkomen van 200 miljoen, nog bijzonder gunstig af. Het is duidelijk, dat men alge meen in blind vertrouwen is af gegaan op de voortdurend ver kondigde onmogelijkheid de aangiften te controleren gifh eroine AMSTERDAM - Opnieuw zijn er twee mensen overleden overle den aan giftige heroine. Het zijn twee mannen van 26 en 29 jaar, afkomstig uit Suriname. Volgens de politie verblijven er nu nog twintig mensen in het zieken huis: één in Heerlen, twee in Til burg en zeventien in Amster dam. Hun toestand wordt ernstig genoemd. De politie in Amster dam is er nog steeds van over tuigd dat de giftige heroine af komstig is van de Zeedijk, maar heeft nog niet kunnen achterha len uit welke bron. Ook de artsen staan nog voor een raadsel. gontduikers die minister van fi nanciën Franco Reviglio deze week in drie dikke delen publi ceerde. >r kort een rustige de financiële we tenschappen aan de universiteit van Turijn, is geslaagd in iets wat al zijn voorgangers in de afgelo pen 35 jaar niet wisten te vol brengen en waarvan zelfs de mo gelijkheid werd ontkend: een ri goureuze controle van aangiften en-of boekhoudingen, uitgaven en bezittingen van de belasting plichtigen - weliswaar nog niet van alle. maar toch van een aan zienlijk deel. Dit leidde tot de wettelijk voorge schreven publikatie van de na men van degenen, die een lager inkomen hadden opgegeven dan Wat dit betekent wordt duidelijk ze in werkelijkheid volgens de fiscus hadden genoten. Daarbij bevinden zich velen, die zich een duizendje of wat vergist hebben, maar ook (het is de absolute kampioene) ene mevrouw Giulia Maria Crespi, die ongeveer een vijftienhonderste deel van haar inkomen heeft opgegeven: 20.000 gulden inplaats van 33 miljoen. Haar naam is onbekend bij het grote publiek, maar zij was de laatste van de eigenaren- familie van de grootste Italiaanse kwaliteitskrant Corriere Delia Sera. die juist in het fatale jaar '74-'75 haar aandelen overdeed aan de uitgeversmaatschappij Rizzoli. Er zitten de grote bedriegers on der, als Michele Sindona, in Amerika veroordeeld wegens be- driegelijke bankbreuk en door de Italiaanse justitie opgewacht ve uitspraak kunnen ze zelfs offi cieel nog niet als belastingont duikers worden aangemerkt (mi nister Reviglio vermeed dit woord dan ook angstvallig), al kan dit op zijn minst veilig wor den aangenomen voor het verba zingwekkend hoge aantal lieden, die zelfs nooit de moeite hebben genomen een belastingbiljet in te vullen. DEN HAAG (GPD) - Het aantal Friese gemeenten moet worden teruggebracht van 44 naar 31. De ministerraad heeft gisteren inge stemd met voorstellen hiervoor van minister Wiegel (binnen landse zaken). De plannen, die nu ter advisering naar de Raad van State worden gezonden, voorzien in de opheffing van 21 gemeenten, de vorming van acht nieuwe, terwijl een groot aantal andere nieuwe grenzen zullen krijgen. Minister Wiegel, die gisteren de mi nisterraad voorzat, noemde de gemeentelijke herindeling de grootste in de geschiedenis van Nederland Onlangs heeft de Tweede Kamer ingestemd met de herindeling van Zuid-Lim- burg. maar dit betrof een gerin ger aantal gemeenten. De voorstellen zijn opgesteld in overleg met het provinciaal be stuur van Friesland. Uitgangs punt is de noodzaak om de be stuurskracht van de gemeenten te vergroten. Dat is ook in over eenstemming met het beleid als dat tot uiting komt in he wetsontwerp Reorganisatie bin nenlands bestuur en de nota Be stuurlyke organisatie. De op te heffen gemeenten zyn Baarderadeel. Barradeel, Dok kum. Doniawcrstal. Franeker Ki.in«'krradeel. OM liaskerland, Hemelumer Olde ferd, Hennaarderadeel. Hm dcloopen, Idaardcradeel. Oost dOOpndtdi K.tuwrnh Sloten. Stavoren. Utingeradeel W< tdongersdeel Workum Wymbritseradeel en IJlst. (ADVERTENTIE) hoort dat de fiscus in dat ene nog maar gedeeltelijk gecontroleerde jaar minstens 1600 miljard lire (4 miljard gul den) te kort is gekomen. Dat is even veel als er dat jaar van de vaste inkomens aan belasting werd afgetokken, en (als men de intussen opgetreden inflatie meerekent) ongeveer evenveel als de regering dit jaar meent te moeten bezuinigen, om de lands- begroting althans enigszins in evenwicht te houden. Of dat bedrag nu ook inderdaad in de staatskas zal binnenstromen, staat trouwens nog te bezien, in de komende maanden moeten de boosdoeners voor een fiscale commissie verschijnen om ver antwoording af te leggen en het moet al vreemd lopen, als ze er bij die gelegenheid niet wat op af kunnen dingen. Tot die definitie- Leef biedt u iedere maand niéuwe ideeen over onderwerpen die ons dagelijks bezighouden zoals sport, natuur, relatie, voeding, gezond heid, seks. In het Meinummer o.a.: Hoe kom je in topvorm voor de zomer. Met eettips, oefeningen, aandacht voor je lichaam. Alles over roller-skating. Zelf lekker verse grdente kweken. Wat is manuele therapie en helpt het echt? 12 Merken sportschoenen nader bekeken. Dromen: belangrijke brieven aan jezelf. Mfjn man is bi-seksueel. Lees Leef aküef- ontspannen -bewust gezond Plus een 'Slank met soep' dieet en de vaste rubrieken. Leef is overal te koop voor f 5.25. Introduktiekorting. Een abonnement op Leef (mei '81 t/m april '82) kost u nu slechts f 45,-. Vraag uw bladenman of stuur een briefkaartje aan Leef, Antwoordnummer 354, 2000 VE Haarlem. rfvoo*

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19