Omgang kerk en staat beter Adri v.d. Poel naast Raas esnsnsm Kuyf moet punt delen GeenLeiden in amateurteam Beroepen VRIJDAG 17 APRIL 1981 Samen streven naar een onafhankelijk en krachtig Mozambique De betrekkingen tussen kerk en staat in Mozambi que zijn de laatste maan den aanzienlijk verbeterd. Dit heeft de rooms-katho- lieke aartsbisschop van Hervormde Kerk: beroepen te Barneveld A. Beens Sommels- dijk. door de synode tot predi kant voor buitengewone werk zaamheden (secretaris binnen land van de Nederlandse Zen dingsraad) P. Bijleveld (studen tenpredikant in de regio Amster dam) Diemen; bedankt voor Urk J. M. D. Van den Berg Werkendam, voor Soest H. C. van Itterzon Gouda. Gereformeerde Kerken: beroepen te Duisburg (Wcst-Duitsland) H. W. B. Ottevanger Waalwijk. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Hardenberg J. J. Poutsma Arum-Franeker, te Heerenveen-Mildam kandi daat R. N. Gleason Kampen, te Ulrum-Houwerzijl H. Jagersma Siegerswoude. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Terwolde-De Vecht A. Bregman Rijssen. Zwarte kerk: imperialisme De zwarte Methodistenkerk in Zuid-Afrika is zeer ontstemd over het beleid van het Ameri kaanse hoofdkwartier van deze kerk, omdat het weigert Afri kaanse negers tot bisschop te be noemen. De benoeming van een negerbisschop uit de Verenigde Staten in Zuid-Afrika heeft ge leid tot een open brief waarin het kerkbestuur van "imperialisme" wordt beschuldigd. De brief zegt, dat de geïmporteerde zwar te bisschoppen gewoonlijk geen interesse hebben voor de politie ke situatie in Zuid-Afrika. Maputo, mgr. A.J.M. Dos Santos, verklaard. Hij er kent daarbij, dat kerk en staat van verschillende ideologieën uitgaan. „Wij weten en respecteren dat. Maar wij weten en eerbie digen ook, dat kerk en staat in Mozambique één doel nastreven: een onaf hankelijk en krachtig va derland". De manier waarop de Frelimo-re- gering dagelijks met de kerk om gaat is een teken, dat de vervol ging van de kerk in de eerste maanden en jaren sedert de onaf hankelijkheid van het land in 1975 heeft plaatsgemaakt voor een soepeler houding. Dit blijkt onder meer uit het feit, dat bis schop Dos Santos vorig jaar werd uitgenodigd om deel te ne men aan een conferentie van de minister van Landbouw Mario Machungo met buitenlandse di plomaten en internationale orga nisaties over dringende maatre gelen ter bestrijding van het ern stig voedselgebrek. De aartsbis schop was er ook bij, toen de eer ste voedselzer.ding uit het bui tenland binnenkwam. Mgr. Dos Santos zegt nu: „Wij kunnen on ze pastorale arbeid in wezen ver richten zonder inmenging van de staat, maar onze medewerking wordt gevraagd wanneer er over de grote problemen van ons land wordt gesproken". Overblijfsel In de eerste tijd van de zelfstandig heid van Mozambique was dat anders. De Frelimo beschouwde de kerk toen als een overblijfsel van de Portugese overheersing. Het is waar, dat de kerk het Por tugese kolonialisme tot de laat ste dag heeft verdedigd. De rege ring van het onafhankelijke Mo zambique sloot daarom de ker kelijke instellingen en nationali seerde de ziekenhuizen en scho len. Meer dan 600 priesters en re ligieuzen moesten wegens de Een beeld uit de onafhankelijkheidsstrijd van Mozambique. Jonge aanhangers van de verzetsbeweging Freli mo dragen hun vlag door het stadion terwijl 25.000 mensen met applaus en gejuich hun instemming betuigen. moeilijkheden die zij ondervon den het land verlaten. Maar al vrij spoedig herzag de rege ring haar houding. De nieuwe staatspartij realiseerde zich, dat priesters en religieuzen die ge bleven waren ongeveer dezelfde maatschappelijke doeleinden na streefden als Frelimo. Ook gaf de partij toe, dat blanke priesters het land hadden verlaten uit pro test tegen de Portugese over heersing. Vooral het vertrek van de Nederlandse paters van het Heilig Hart en van de witte pa ters werd erkend als een demon stratieve actie tegen het onmen selijke optreden van de Portuge- Spijt Deze houding maakte het, volgens aartsbisschop Dos Santos, voor de kerk mogelijk aan de regering duidelijk te maken, dat de mees te priesters van gelijke gedachte waren bezield, namelijk dat zij zich Mozambikanen vinden en dat zij het volk willen helpen. De kerk gaf ook een officiële verkla ring uit, waarin zij haar spijt be tuigde over haar optreden tij dens het Portugese kolonialis- Alle moeilijkheden zijn echter nog lang niet de wereld uit. Volgens de grondwet heeft de kerk het recht haar werkzaamheden vrijelijk uit te oefenen. Ook ga randeert de grondwet de gods dienstvrijheid. Maar werkelijk vrij is de kerk alleen in de hoofd stad Maputo en in de havenstad Beira. Op het platteland maakt de staatspartij het voor jongelui moeilijk christen te zijn en hun geloof te belijden. „Wij moeten met deze erfenis van het koloniale tijdperk zien te le ven", zegt aartsbisschop Dos Santos. De kerk maakt in elk ge val niet de fout, dat zij zwijgt wanneer er dingen gebeuren, die niet door de beugel kunnen. Zo heeft ze herhaaldelijk gepro testeerd tegen schending van de mensenrechten. Ook heeft ze herhaaldelijk de regering drin gend gevraagd „andersdenken den" niet te vervolgen. Jehova's Voor degenen, die Mozambique kennen uit de Portugese tijd kan een bezoek aan het concentratie kamp van Machava, in de buurt van Maputo, verhelderend zijn. Onder de Portugese overheer sing werden daar politieke ge vangenen vastgehouden, vooral Jehova's Getuigen. Ook nu zijn er nog politieke gevangenen, en ook nu nog Jehova's getuigen. „Dat is iets waartegen wij ook zullen protesteren, wanneer er volledige godsdienstvrijheid in dit land bestaat", aldus een pries ter. Zonder de katholieken. De Rooms-Katholieke Kerk van Ne derland zal voorlopig niet mee doen aan het "multidisciplinaire (verscheidene wetenschappen omvattend) studiecentrum" van de Nederlandse Raad van Ker ken. De bisschoppen zijn niet overtuigd van de noodzaak van dit centrum naast de instellingen waarover deze kerk al beschikt Bovendien zijn ze bang dat ze op den duur de financiële bijdrage niet kunnen garanderen Vonge maand besloot de Raad ran Kerken tot de officiële oprich ting van het centrum. Voorlopig maken hervormden, gerefor meerden, luthersen, remonstran ten, doopsgezinden en oud-ka tholieken er deel van uit. On danks het feit dat de onderhan delingen met de katholieken nog niet waren afgerond, werd toch besloten tot oprichting. De initia tiefnemers wilden namelijk nog in deze kabinetsperiode met de minister van wetenschapsbeleid tot concrete afspraken komen over de subsidieregeling die hij had toegezegd. Het centrum, waarvoor met name dr. H. M. de Lange van de sectie "sociale vragen" van de Raad van Kerken zich erg heeft inge spannen. zal zich voornamelijk met een drietal zaken bezig hou den: de kerken helpen met het wetenschappelijk funderen van hun beleid inzake samenlevings vraagstukken; een ontmoetings plaats zijn voor christen-weten schappers met de kerken; de ker ken in staat stellen hun nt- woordelijkheid voor de sar. .nle- ving beter in het vizier te krijgen. DiL)e Lange vat de weigering van de bisschoppen op als. een "bij zonder ernstige tegenslag". "De oecumene wordt er beslist niet wijzer van. Waar wij voor werken zijn geen typisch kerke lijke zaken. Dat onze werkzaam heden en die van de katholieke instituten elkaar zouden over lappen is onzin. Ik kan me ook niet voorstellen, dat de rooms-ka- thoheken geen f50.000 per jaar kunnen missen". Jeugdwerkloosheid. De Raad van Kerken houdt op zaterdag 25 april in Utrecht een landelijke werkdag over de jeugdwerkloos heid. De bedoeling is. dat daar een verklaring uit komt voor de kerken en de politieke partijen. De "Initiatiefgroep tegen jeugd werkloosheid" van de Raad van Kerken heeft deze week haar werkboek "Anders te werk gaan" aangeboden, speciaal be doeld voor groepen in het onder was en het jongerenwerk van kerken en vakbonden. Het biedt mogelykheden om meer zicht te krijgen op de gevolgen en oorza ken van de werkloosheid Het boekje is verkrijgbaar bij het se cretariaat van dc initiatiefgroep, postbus 2475. 3500 GL Utrecht Men kan daar (telefoon 030-948235) ook mlu hrtin>:« n krijgen over de komende werk dag. die als motto heeft: "Jeugd werkloosheid, blinde vlek in kerk en samenleving". Tweede man. De rooms-katho- lieke bisschoppenconferentie heeft bisschop J. Móller van Gro ningen benoemd tot tweede man na bisschop H. Ernst van Breda in de Raad van Kerken van Ne derland. Liedboek. De rooms-katholieken in Nederland krijgen een nieuw liedboek: "Gezangen voor de li turgie". Het is een "bloemlezing" van psalmen, vaste gezangen en nieuwe liederen van na de invoe ring van de liturgie in de volks taal. Er is vijf jaar aan gewerkt Ontslag. Het Berlunsc communi catie- en consultatiecentrum voor homofiele mensen heeft van de Evangelische Kerk van Hannover geëist, dat zij de ho- mosexuele dominee Klaus Bnn- ker weer in dienst neemt. Brin- ker werd ontslagen omda,t hij een homosexuele relatie heeft Volgens het Berlimse centrum toont de kerk hierin niet dc men selijkheid van Jezus en herinnert dit beleid aan tijden "waarin mensen voortdurend in angst leefden omdat ze misschien toch niet helemaal Ariër (germaanse ras) waren". DE STEEG - Na de achtste ronde van het toernooi om het Nederlands jeugdschaak- kampioenschap tot 20 jaar valt er nog met geen moge lijkheid te voorspellen wie de nieuwe titelhouder wordt. Hans Kuijf uit Boskoop staat er op het ogenblik wellicht het beste voor, doch wanneer hij zijn minder staande hang- partij tegen Peter Gelpke in derdaad verliest dan zal hij ti telverdediger Frans Cuijpers naast zich krijgen. Boven dien zijn in de laatste ronde, die vandaag wordt verspeeld, ook Zagema, Cardon en Gelpke nog lang niet kans loos voor de eindoverwin ning. Uitslagen 8e ronde: Zagema - Cuijpers V2-V2, Cardon - Peelen 1-0, Kuijf - Bosboom '/2-'/ï, Webbink - Gelpke afg.. Van 't Hof - Brandsma 0-1, Kerkmester - Wanders 1-0, Veerman - Van den Berg 1-0. Stand na 7 ronden: 1. Kuijf 5 V4 1 afg., 2. Cuijpers 5 V>, 3/4 Zagema en Cardon 5. In het Nederlands jeugd- schaakkampioenschap tot 13 en tot 16 jaar gaan de gebroe ders Piket uit Leiderdorp nog steeds aan de leiding, al hoewel zij'gisteren toch wat gas terug moesten nemen. Jeroen Piket had in de groep tot 13 jaar werkelijk geen en kele moeite met Hans Kelder uit Naarden, die er vanaf de opening in feite niet aan te pas kwam. Een aardig toren offer besliste de partij. Pro bleemloos leek ook de zesde ronde te gaan, totdat Jeroen plotseling een stuk cadeau gaf aan tegenstander Eelco Admiraal. Deze liet zich dit buitenkansje niet afnemen en trok het punt daarna se cuur naar zich toe. Toch kan de derde achtereenvolgende titel voor Jeroen nauwelijks serieus in gevaar komen. In het jeugdkampioenschap tot 16 jaar won Marcel Piket vol gens verwachting zeer ge makkelijk zijn afgebroken partij tegen Arthur van de Oudeweetering uit Apel doorn. Tegen Peter Ton uit Middelburg leek er in de vijf de ronde na een vroege pion winst ook niets aan de hand, doch opponent Ton maakte de strijd dermate ingewik keld, dat al te geforceerd op winst spelen en riskante zaak werd. Na het afbreken werd daarom ook zonder verder spelen remise gegeven. Ook in de zesde ronde deelde Mar cel het punt, nu met Benja min Go uit Haarlem. Standen na 6 ronden: Jeugd tot 13 jaar: 1. Jeroen Piket 5.2. Fons Verhaegen 4 l/2. 3/4 Eelco Admiraal en Hans Kelder 4 Jeugd tot 16 jaar* 1. Marcel Piket 5. 2/3. Arthur van de Oudeweetering en Gerben Ger- rits 4, 4/7. Heieen de Greef. Henk Bruin. Peter Ton en Juan de Ro- da 3 l/i. Vijfde plaats in Super Prestige PARIJS (ANP) - Adri van der Poel is door zijn tweede plaats in de Waalse Pijl, afgelopen woensdag, op de met Jan Raas en Hennie Kuiper gedeelde vijfde plaats gekomen in het klassement Super Prestige. Het Nederlandse drietal heeft 75 punten. De Belg Roger de Vlaeminck is met 145 punten nog steeds leider in het Super Prestige-klassement, het officieuze wereldkampioenschap voor beroepswielrenners opgemaakt aan de hand van de belangrijkste profkoersen in De stand is na de Waalse Pijl: 1. Ro ger de Vlaeminck (Bel) V5 pun ten, 2. Fons de Wolf (Bel) 128, 3. Bernard Hinault (Fra) 110, 4. Francesco Moser (Ita) 80, 5. ex aequo. Jan Raas (Ned), Adri van der Poel (Ned) en Hennie Kuiper (Ned) allen 75. Ploegleider Henk Koopmans heeft gisteren negen renners aangewe zen, die meegaan naar de Ronde van Spanje, die dinsdag in San tander met een proloog begint. De bezetting van de tiende plaats is nog niet zeker. Koopmans wil eerst het avies afwachten van de arts inzake de blessure van Jo- han van der Meer. Als het advies negatief uitvalt dan kiest Koop mans voor Mario van Vlimmeren of Jan van Tilborg. De renners die zeker deelnemen zijn: Jos Lammertink, Jos Schipper, Pe ter Zijerveld, Ad van Peer, Hed- dy Nieuwdorp, Wies van Don gen, Hans Vonk, Jac van Meer en Dag Selander. De Oostduitser Olaf Ludwig heeft de Ronde van Nedersakscn voor amateurs gewonnen. In de laat ste etappe kwam zijn leidende positie niet meer in gevaar. De slotrit leverde een overwinning op voor de Westduitser Peter Becker. Hij won de sprint van een grote groep. In de eentonige rit onderscheidde zich verder al leen de Nederlander Peter Schroen met een solo. Schroen werd in de slotfase echter ingelo pen. De Italiaan Polloni, die woensdag zwaar ten val kwam, was giste ren buiten levensgevaar. Polloni werd zwaar gewond aan zijn hoofd. Hij lag zeseneenhalf uur op de operatietafel. De uitslag van de laatste etappe is: 1. Becker (Wdl) 150 km van St. Andreasbcrg naar Hannover in Oud-Oranje in actie tegen ZLC LEIDEN Op 25 april zal het groepje voetballers, dat zich oud- Oranje noemt en menig veld af stroopt voor het spelen van zoge naamde benefiet-wedstrijden, sportpark de Morsch aandoen. Om 18.00 uur wachten daar de oudjes van de afdelingsclub ZLC, om het hopelijk talrijk aan wezige publiek met diverse hoogstandjes te vermaken. Voor afgaande aan het duel organi seert Joop Riethoven een trim- loop (halve marathon, 5 en 10 km) waarmee "prachtige prijzen en mooie herinneringen" te ver dienen zijn. Rugbybond zonaer geld DUBLIN (ANP) - De Ierse rugby bond moet het dit jaar zonder overheidssubsidie stellen, omdat de nationale ploeg tegen de uit drukkelijke wens van de rege ring in een toernee door Zuid- Afrika wil maken. Het kabinet talrijke organisaties en ook de kerken in Ierland hebben zich wegens de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika tegen de toernee uit gesproken. Een aantal topspelers heeft zich uit principiële overwe gingen teruggetrokken van de reeks vriendschappelijke wed strijden. flu. OAF liucV* Neo-prof Adri van der Poel (links) doet het tot nu toe uitstekend. Dat geldt trouwens ook 1 Roger de Vlaeminck (rechts), de leider in het Prestige-klassement 3 31.55, 2. Michalak (Pol) z.t.. 3. Mokiejewski (Pol) z.t., 4 Goetze (Odl) z.t., 5. Ludwig (Odl) z.t. Eindklassement: 1. Ludwig (Odl) 32.05.17, 2. Michalak (Pol) op 48 sec., 3. Podlesch (Wdl) op 1 min, 5 sec., 4. Wojtas (Pol) op 1 min. 12 sec. Jacques Hanegraaf heeft gisteren in een kermiskoers in Bellegem zijn debuut als beroepsrenner gemaakt. De 20-jarige Braban der. die dispensatie van de KNWU kreeg om prof te worden nadat er zelfs vragen in de kamer waren gesteld, eindigde na een wedstrijd over 149 kilometer op de veertiende plaats. Winnaar van de wedstrijd werd de Belg Werner de Vos. Gerric van Ger- wen was op de derde plaats de beste Nederlander. De uitslag van de profronde in Bel legem is: 1. Werner de Vos (Bel) 149 km in 4 uur, 34 min., 2. Guido van Sweeveld (Bel) z.t., 3. Gerne van Gerwen (Ned) z.t., 4 Frans van Vlierberghe (Bel) z.t., 5. Ger- rit van Gestel (Bel) z.t. Klasseringen van Nederlanders 12 Jacques Hanagraaf, 19. Jan Alting. Tennis - Jimmy Connors heeft gis teren de laatste acht bereikt van het toernooi in Monte Carlo. De Amerikaan versloeg de Frans man Portes in twee sets. Ook Vi las haalde de kwartfinale. Hij won van de Italiaan Ocleppo. Autosport - De Zweedse combina tie Kullang/Berglund heeft na de eerste dag van de Safari-rally de leiding. Zware regenval was er de oorzaak van dat een aantal deelnemers al snel de strijd moest staken. LEIDEN - In een slecht gespeelde wedstrijd heeft Randstad Sport de volle winst aan DSVP moeten laten (1-0). In de eerste helft toonde DSVP zich wat slagvaar diger en nam in de 30ste minuut door Jan van Nieuwenhuizen een 1-0 voorsprong. Randstad Sport kon daar maar weinig t«' genover stellen. Er werd te veel in de breedte gespeeld waardoor het verrassingselement ten ene male ontbrak In de tweede helft kwam Randstad Sport wat beter voor de dag Dit leidde echter niet tot een over wicht dat in treffers uitgedrukt zou kunnen worden. Verder dan twee afstandsschoten door Lex Oudshoorn en Hans Toor. kwam Randstad Sport niet. Bovendien stond de doelman van DSVP op degelijke wijze zijn heiligdom te verdedigen. In de slotfase tracht te Randstad nog een gelijkspel uit het vuur te slepen, maar alle inspanning was tevergeefs In de eerste klasse van de Afdeling Leiden zaterdag werd een plooitje rechtgetrokken. De laat ste twintig minuten van de des tijds gestaakte wedstrijd Wou- brugge-KRV De Katwijkcrs ke ken tegen een 3—0 achterstand aan en moesten gisteren nog een doelpunt incasseren Eindstand derhalve 4-0 Woubrugge heeft nog één punt nodig voor het kampioenschap. In de tweede klasse verspeelde ti telkandidaat WSB een kostbaar punt Tegen LSW kwamen de Noordwijkerhouters niet verder dan 1-1 DEN HAAG (ANP) - Bondscoach Arie de Vroet heeft tien amateurs uit verenigingen uit het betaalde voetbal opgenomen in zijn ama- teur-selectieploeg, die op 23 april naar Indonesië vertrekt. De Ne derlandse bondsploeg moet in Medan (Sumatra) de vorig jaar veroverde Marah Halim-beker verdedigen. Aan het toernooi zullen twaalf nationale elftallen deelnemen. De selectie van De Vroet bestaat uit: Van Dijk (Achilles '29). Go- dee en Van Leeuwen (Elink- wuk), Pupers en Rutjes (Excel sior). Delleman (De Graafschap), Delahay en Spa IMW). Klunder (Oosterparkers), Kamstra (PEC/ Zwolle). Berends (Rohda). Van der Berg (Sparta). Norbart (FC Utrecht), Hulshof en Klooster (Veendam), Boting (Wilhelmus». Drost (WOG) en De Boer (Xer xes) Na de overwinning op Spanje heeft het Nederlands jeugdvoetbalelf tal in Cannes ook Polen versla gen. Na een ruststand van 0-1 werd het 3—1 voor Nederland, dat nu een uitstekende kans heeft om de finale te bereiken. Het scoreverloop was als volgt 6 Stroinski (strafschop) 0-1, 51. Valantijn 1-1, 57. en 70. Siloy 2-1 en 3-1. Er waren 1200 toe schouwers. De tuchtcmmissie van de KNVB heeft Willie van de Kerkhof voor lopii hot I Van da Kerkhof werd woensdagavond in de be kerwedstrijd PSV-Ajax door scheidsrechter Wcennk uit het veld gestuurd wegens handtaste lijkheden Verder werden dc volgende straf fen uitgesproken NEC H Mul denj, drie wedstrijden geschorst een boete van 500 gulden FC Twente A Gntter. twee wed strijden f350.- Vitesse R Smand, vier wedstrij den -f f 150,-. Eindhoven: A. Wouters, vier wed strijden f250.- Amersfoort: P. van der Bult, vier wedstrijd, n FC Amsterdam: S. de Heer, dne wedstrijd.n Veendam: J. Brouwer, twee wed strijden. Voor alle spelers, met uitzondering van Van der Bult. betrof het een straf na drie gele kaarten. Volleybalteam in halve Finale LINZ (ANP) - In het volleybal toernooi om de Lente beker heeft het Nederlands damesteam zich geplaatst voor de halve finales Het versloeg Frankrijk met 3-0 <15 13. 15 5 en 15 6) m 55 minu ten. Ómdat Oostenrijk met 3-1 <15 11. 15 1. 9 15. 15 11) ff de over Israel, treft Nederland vandaag in die halve finales in Imnb gastland Oostenrijk Het Nederlands heren volleybal team heeft gisteren verloren van België Het werd 2-3 met setstan den 18 16. 12-15, 9 15. 15-2 en 11- 15 door dit resultaat kan Neder land hoogstens nog om de derde plaats van het Lontcbckcrtocr- II i i.' .i' met 3-2 (10-15, 15 13. 15-13. 4-15. 15-9) van Finland en heeft een goede kans om de finale te berei ken Een verrassing was dc over winning van Turkije op Zweden met 3 0 (15-5, 15-11 en 15 11) Is rael verloor in de finalcpoulc van Griekenland 0-3 (7-15. 7-15 en 9 15).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15