Wapenhandel beangstigend snelle groei Stakingswet Polen aangenomen Dodental in Libanon stijgt Manipulatie met opiniepeilingen" Sponsorcode ondanks tegenstand aangenomen Nederland ondertekent verdrag; wapenbeperking Na dreiging aftreden Jaruszelski WMillLl'lilililMfT M t jarino rekreafe ZATERDAG 11 APRIL 1981 (Van onze verslaggever PALMA DE MALLORCA - Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM heeft na af loop van de derde conferen tie van ministers die belast zijn met sportzaken in de Raad van Europa met genoe gen geconstateerd dat Neder land een belangrijke inbreng in de slotresoluties heeft mo gen hebben. Zo werd o.a. de door dr. Wim van Zijll voor bereide en de door Wallis de Vries ingediende slotresolu- tie over de Europese sport- sponsorcode door de confe rentie aangenomen. Een da nig afgezwakte resolutie, dat wel. maar de opzet van Van Zijll en de Nederlandse dele gatie om in Europees ver band tot de erkenning van sportsponsoring als een maatschappelijk verschijnsel te komen lijkt in ieder geval geslaagd. De Nederlandse afvaardiging heeft echter wel felle strijd met Frankrijk en Belgi moe ten leveren om tot een voor ieder acceptabele slotresolu- tie over dit zo gevoelige on derwerp te komen. Van Zijll hierover: „We hebben zeker een lange en moeilijke weg moeten afleggen om tot deze internationale erkenning van sportsponsoring als een maatschappelijk verschijnsel te komen. Eerst binnen het bestuur van het CDDS (het dagelijks bestuur van de Raad van Europa dat steevast de, gisteren beindigde minis tersconferentie in Palma de Mallorca voorbereidt - red.) en nu dan binnen de confe rentie zelf. Met name Belgi en Frankrijk tonen zich wat hui verig voor de sportsponso ring. Bourguiba kondigt meerpartij en- systeem aan TUNIS (DPA) De Tunesische pre sident, Habib Bourguiba, heeft gisteren in een als historisch ge kenschetste rede het afscheid aangekondigd van het éénpartij- systeem in zijn land. Bij de ope ning van een bijzonder congres van zijn socialistische destour- partij (PSD) verklaarde Bour guiba dat hij "geen nadelige ge volgen ziet, wanneer de in de na tie levende krachten in het parle ment zijn vertegenwoordigd" De Tunesische leider lijkt vastbe sloten het een jaar geleden inge zette liberalisatieproces voort te zetten. Bourguiba heeft hel één- partijsysteem steeds verdedigd met zijn zorg het land "tegen de anarchie te beschermen". DEN HAAG - De Nederlandse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties in New York. mr. H. Scheltema. heeft gisteren in New York namens Nederland het ver drag ondertekend, dat een verbod of beperkingen op legt aan het gebruik van be paalde conventionele wapens die buitensporig leed veroor zaken of een niet-onderschei- dende werking voor burgers hebben. Het verdrag kwam op 10 okto ber 1980 tot stand in een VN- conferentie na tien jaar on derhandelen met 80 landen. In drie protocollen zijn de overeengekomen regels be schreven. Er geldt een ver bod op het gebruik van wa pens die beogen te verwon den door middel van deeltjes die niet met róntgen-appara- tuur in het menselijk lichaam kunnen worden waargeno- Verdr zijn regels overeengeko men die brandwapens in be paalde situaties verbieden of aan beperkingen binden. Het gebruik van mijnen en val- strikmijnen (booby traps) is aan regels gebonden. Tevens dienen deze wapens te wor den geregistreerd om ze mak kelijker te kunnen ruimen na de vijandelijkheden. Deze re gels zijn opgesteld ter be scherming van de burgerbe volking, waarbij het humani taire doel voorop staat, aldus het verdrag. In totaal 34 landen hebben het verdrag gisteren in New York ondertekend. Tot de onderte kenaars behoren de Sowjet- Unie en andere Warschau- pactlanden, de EG-landen en Canada De Verenigde Staten hebben het verdrag nog niet onderte kend. WARSCHAU (GPD, AFP) - Het Poolse parlement heeft gisteravond zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel van premier Jaruzelski om het stakingsrecht in Polen tijdelijk op te schorten. Het parlement gaf unaniem zijn steun aan de premier. Er waren vier onthoudingen. Frankrijk wil opheffing graan-boycot PARIJS (AP) Frankrijk noemt het besluit van de Europese Ge meenschap om de verkoop van 600.000 ton graan aan de Sowjet- Unie te blokkeren "onbegrijpe lijk" en "ontoelaatbaar". Een woordvoerder van buitenlandse zaken zei dat de Franse regering alles in het werk zal stellen om de Europese Commissie in Brus sel ervan te overtuigen het be sluit ongedaan te maken. Hij noemde het besluit, dat don derdag in Straatsburg werd ge- ~~i een commissieverga- i strijd met een eerder in de Raad van Minis- vorig jaar. In reactie op het Amerikaanse graanembargo naar aanleiding van de Russi sche inval in Afganistan, ver klaarde de Raad toen dat de "tra ditionele graanhandel" van de gemeenschap met de Sowjet- Unie geen doorgang kon vinden. nomen dering, i besluit ters De woordvoerder voegde daar aan toe, dat nu landen als Canada en Australië graan blijven uit voeren naar de Sowjet-Unie, Frankrijk, de enige graanexpor- teur van de Europese Gemeen schap, geen reden ziet om achter te blijven. LONDEN Een woordvoerder van de emigratiebeweging van de Pinkstergemeente in de Sow jet-Unie, Boris Persjatkin, is op beschuldiging van helastering van de Sowjet-staat veroordeeld tot twee jaar werkkamp. Persjatkin is bekend als contact persoon met buitenlandse jour nalisten in Moskou. Eerder op de dag had Jaruszelski gedreigd te zullen aftreden als het Poolse parlement het wets ontwerp waardoor in de komen de twee maanden een staking wordt verboden niet zou aanne men. Onder de nieuwe stakings wet heeft de regering het recht ieder jaar opnieuw een stakings verbod voor twee maanden af te kondigen. Jaruszelski verklaarde gisteren voor de Sejm, het Poolse parle ment: "Stakingen maken ons land kapot, er moet nu een einde aan komen." Hij kondigde ver der aan dat recht en orde in Po len beter gehandhaafd moeten worden en dat er tevens een ein de moet komen aan de steeds toenemende "verspreiding van illegale publikaties en het hou den van illegale bijeenkomsten". De nationale coördinatiecommis sie van de vrije vakbond Solida riteit heeft inmiddels het plan van Jaruzelski bestempeld als "onbegrijpelijk en onge rechtvaardigd". Solidariteit gaf gisteravond een comminique uit waarin "diepe bezorgdheid" werd uitgesproken over het standpunt van de premier. "De KKP (de nationale coördinatie commissie) is van mening dat er een reëele mogelijkheid bestaat om stakingen te voorkomen door Afghaanse dorpen verwoest NEW DELHI - In Afghanistan is een aantal dorpen verwoest als vergelding voor tegen de rege ring gerichte guerrilla-aanvallen. Het gaat om plaatsen in het ge bied van Sjarikar in de provincie Parwan, op circa 65 kilometer ten noorden van Kaboel. Sjarikar zou tevoren dag en nacht zijn be stookt door Afghaanse opstande lingen. Vorige week was in New Delhi ver nomen dat Russische vliegtui gen dorpen in vier andere Af ghaanse provincies hadden ge bombardeerd nadat daar Sowjet- militairen en aanhangers van het huidige bewind in Kaboel waren vermoord. de oorzaak daarvan weg te ne men, namelijk door zich in het al gemeen te houden aan de wet en aan de akkoorden. De opschor ting van het stakingsrecht zal door de gemeenschap worden geinterpreteerd als een aankon diging van maatregelen die juist deze stakingen kunnen uitlok ken. Dit zal misschien een verho ging van de sociale spanning ver oorzaken" aldus het commini que. Brezjnjev Op het moment van de dramati sche toespraak van Jaruszelski zat het Russische statshoold en partijsecretaris Leonid Brezjnjev alweer op het podium van het Nieuwe Culturele Paleis in Praag, waar de eerste-secretaris van de Tsjechoslowaakse com munistische partij. Gustav Hu- sak, het 6e partijcongres besloot met een redevoering. Hierin hield Husak zich strikt aan de formaliteiten door het uitdelen van complimenten aan de eigen partijleden. Hij bedankte tevens de 141 delegaties uit andere lan den die het congres als gasten hebben bijgewoond voor hun steun, en in het bijzonder Leonid Brezjnjev voor zijn vijfdaagse deelneming aan het congres. Brezjnjev keerde gisteravond weer naar Moskou terug. Voor zijn vertrek bezocht de Russi sche president nog een receptie, die werd gegeven ter gelegen heid van het einde van het partij congres. Brezjnjev bracht nog een toast uit "op de band tussen alle revolutionaire en progressie ve krachten". Husak toastte op "het onverbreekbare bondge nootschap en de vriendschaps banden en broederlijke samen werking met de Sovjet-Unie." Vredesplan voorgesteld BEIROET (UPI) Bij de aanvallen die Israëische commando-eenhe den en jachtbommenwerpers gisteren op stellingen van de Pa lestijnse guerrillastrijders in Li banon hebben gedaan, zijn zeker zestien mensen om het leven ge komen. Dat is gisteravond in Beiroet meegedeeld. In Beiroet en Zahle wordt het jongste be stand - het achttiende - tussen de Syrische vredesmacht en de fa- langistische militie sinds gister middag niet meer nageleefd. Bei de partijen bestoken elkaar weer met raket- en machinegeweer- vuur. Het bestand was sinds woensdag van kracht. Vredesplan De regering van Koeweit heeft langs diplomatieke weg contact opgenomen met verschillende andere Arabische landen met het doel een vredesplan voor Liba non op te stellen. De ambassa deur van Koeweit in Beiroet was gisteren na besprekingen met de Libanese president Sarkis voor overleg op het ministerie van buitenlandse zaken in Koeweit. De emir van Koeweit, sjeik Jaber Al-Ahmed. heeft deze week in te lefoongesprekken met Sarkis en Oproep Het neutrale Oostenrijk heeft zich gisteren achter de Sowjet-Unie geschaard in een oproep aan Is raël zich terug te trekken uit alle bezette gebieden en de rechten van de Palestijnen te erkennen. De oproep werd gedaan in een communiqué ter afsluiting van het vijfdaagse staatsbezoek aan Oostenrijk van de Russische pre mier Nikolai Tichonov. Hij heeft besprekingen gevoerd met de Oostenrijkse kanselier Kreisky en andere regeringsfunctionaris sen over internationale aangele genheden en de handel tussen beide landen. "Een regeling van het Midden-Oosten probleem", zo stelde het communiqué, "kan slechts worden bereikt met de deelneming van alle betrokken partijen, op voorwaarde dat de Israëlische troepen zich terug trekken uit alle Arabische gebie den die in 1967 bezet zijn, dat de legitieme nationale rechten van het Palestijnse volk wordt er kend en dat de veiligheid en soe vereiniteit van alle staten in het gebied, waaronder ook Israel, worden gewaarborgd". Premier Jaruszelski spreekt het parlement toe. VS-onderzeeër laat Japans schip zinken TOKIO - De Amerikaanse met Po- laris-kernraketten geladen atoomonderzeeër George Was hington heeft gisteren een Ja panse vrachtvaarder op weg naar China geramd, waardoor het schip is gezonken. De raketten noch de kernreactor aan boord van de onderzeeër hebben door de aanvaring schade opgelopen. Van de vijftien opvarenden van de Nissho Maru zijn er waarschijn lijk twee. onder wie de kapitein, verdronken. De overige dertien werden gered door een torpedo jager van de Japanse marine. Volgens de Amerikaanse verkla ring is de commandotoren van de onderzeeboot licht bescha digd. De bemanning van naar schatting 140 man bleef onge deerd. De aanvaring vond plaats toen de George Washington routine- werkzaamheden uitvoerde op geringe diepte in de Oostchinese zee. De onderzeeër verloor het schip als gevolg van het door re gen en mist slechte zicht te snel uit het oog om te kunnen zien of er schade was aangericht en ge wonden waren, aldus de r Controverse in Frankrijk T>!> PARIJS (Reuter) - De officiële opening van de Franse verkiezingscam pagne werd gisteren omlijst met beschuldigingen van politici dat er wordt gemanipuleerd met opiniepeilingen. Het dagblad Le Figaro ging zelfs zover dat het de resultaten van een verkiezingsonderzoek uit zijn vrijdagse editie liet schrappen met het argument dat het buiten de controverse wil blijven. De instantie die toeziet op een correct verloop van de Franse verkiezingsstrijd heeft inmiddels al beloofd dat er een onderzoek zal worden ingesteld naar de methoden die zijn gevolgd bij twee opiniepeilingen waaruit volledig tegengestelde voorspellingen rolden. In het tijdschrift Paris-Match werd voorspeld dat de vertrek kende president Giscard d'Estaing in de tweede verkiezingsronde met 52 pet. van de stemmen zal zegevieren over zijn socialistische rivaal Mitterrand. Enige uren later kwam echter het weekblad "VSD-magazi- ne" met cijfers volgens welke Mitterrand met 52,5 pet. van de stemmen met de overwinning zal gaan strijken Deze verschillende resultaten ontstonden terwijl de twee peilingen wa ren uitgevoerd over een zelfde periode, terwijl ook een zelfde aantal mensen was ondervraagd. Maar wat vooral de gemoederen hoog deed oplaaien binnen de regerende centrum rechtse coalitie waren de zeer verschillende voorspellingen die de twee verkiezingsonderzoeken de den met betrekking tot de eerste verkiezingsronde. Paris-Match voor spelt daarin een makkelijke overwinning voor de president met 29.5 pet. tegen 24 pet. voor Mitterrand. 18,5 pet. voor de communist Mar- chais en 16,5 pet. voor de gaullist Chirac Italiaanse gevangenen verbrand SALERNO (AP) - In Italië zijn gis teren twee gevangenen in hun cel levend verbrand nadat zij ma trassen in brand hadden gesto ken uit protest tegen het feit dat zij van een gevangenis in Salerno naar een andere, nabijgelegen gevangenis waren overgeplaatst. De twee mannen. 27 en 23 jaar oud, zaten gevangen op beschuldigin gen van afpersing en roofover vallen en waren nog niet berecht. Het was niet duidelijk waarom de twee tegen hun overplaatsing wilden protesteren. *T.. Tnpï^VUUIlUL.MM Am SNEL BOEKEN «uu« 06 lfi-1 3 JUNI) EN 7QME RVAKANTlE i| Enkhuizen kbiid i de Oosterscheide. i het Velu' MOTELS De Koog Texel en Botel Loosdrecht. Appartementen met of zonder vol pension REKREATIE- Texel. Bergen NH Otterlo. Voorthuizen. VILLA S Diever, Leek, Roden. Garnwerd en Gieten 25% koning .n voor- en nas«.*oen voor 60-pluSSCr J on WAO-P'» Vraag het gratis Vakantie-ideeenboek aan De wapenhandel heeft zich in de jaren die achter ons liggen ontwikkeld tot een van de sterkst groeiende sectoren van de we reldeconomie. Hij neemt waarschijnlijk al meer dan driekwart van de wereld goederenhandel voor zijn rekening, in geld uitge drukt was de export van grotere wapensystemen zoals gepantserde voertui gen, raketten, schepen en vliegtuigen, in 1979 - bij constante prijzen - vijf maal hoger dan in 1969 cn 12 maal hoger dan in 1959. Door generaal b.d. M.H. von Meijenfeldt Een eerste reden voor deze groei van de wapenexport is de toena me van het aantal onafhankelijke staten in de wereld als gevolg van het proces van dekolonisatie en de betrokkenheid van veel nieuwe staten bij het Oost-West-conflict In de jaren "70 ging driekwart (rond 60 miljard dollar) van de wercldexport aan be langrijke wapensystemen naar de landen van de Derde Wereld Een andere reden is de mechanisatie van de oorlogvoering De toenemende greep van de techniek op de krijgsmacht dwingt tot de uitbreiding en voortdurende verbetering van het materieel bestand. En deze ontwikkeling beperkt zich niet alleen tot de legers van de geïndustrialiseerde landen Ook de strijdkrachten van technisch minder ontwikkelde landen worden vandaag de dag. om redenen van veiligheid en prestige, voorzien van de meest geavanceerde middelen. In politieke zin is de wapenhandel een westerse aangelegenheid De NAVO-landen zijn verantwoordelijk voor méér dan 66 pro cent van de wapenexport tegenover het Warschaupact rond 28 procent. De belangrijkste leveranciers van wapens aan de lan den van de Derde Wereld zijn Amerika en Rusland In de jaren '70 was hun aandeel in de wapenexport resp. 45 en 27.5 procent. Goede volgers waren Frankrijk <10 procent) en Engeland (5 pro cent). Nederland nam in die periode, vooral door de export van vliegtuigen, op de lijst van wapenexporleurs een negende plaats in (0,8 procent). Instrument Voor grootmachten als Amerika en Rusland is de wapenexport vooral een instrument van buitenlandse politiek: de handhaving en uitbreiding van invloedssferen Wapenleveranties zijn be langrijke strijdmiddelen in het conflict tussen Oost en West. lp de praktijk leidt dat soms tot merkwaardige situaties. Om zijn invloed in het Midden-Oosten te behouden, levert Amerika wa pens zowel aan Israël als aan Saoedi-Arabie. twee gezworen vij anden Wanneer nu Saoedi-Arabie in Amerika wapens koopt die enerzijds zijn positie versterken in het gebied van de Perzische Golf. anderzijds het land betere mogelijkheden geven om bnti aan te vallen, voelt Amerika zich verplicht om Isral de wapens te leveren die het nodig heeft om deze nieuwe dreiging het hoofd te bieden. Aan de export van de kleinere landen liggen in hoofdzaak econo mische overwegingen ten grondslag De nationale behoefte aan wapens is veelal te klein om een lonende produktie mogelijk te maken. Hoe groter de afzet, hoe goedkoper het produkt. In eco nomisch moeilijke tijden is een groeiende wapenexport boven dien goed voor de werkgelegenheid cn de betalingsbalans Het Nederlandse besluit tot levering van twee onderzeeboten aan Taiwan heeft geleerd dat de bevordering van economische be langen strijdig kan zijn met het internationale politieke beleid. Met dat probleem worstelt momenteel ook de Duitse bondsrepu bliek. Saoedi-Arabie is geïnteresseerd in de 1800 Duitse gepantserde voertuigen, waaronder 300 Leopard II tanks. Deze wapcnleveranties geven uitzicht op uitbreiding van de economisch-fïnanciele samenwerking en export van civiele produkten naar Saoedi-Arabie en op een garantie voor oliclc- veranties voor langere tijd. De Duitse wetten verzetten zich ech ter tegen de export van wapens naar conflictgebieden Boven dien wordt de levering van militair materieel aan Saoedi Arable strijdig geacht met de Duitse verzoeningspolitiek ten opzichte van Israel. Op welke wijze bondskanselier Helmut Schmidt dit probleem zal oplossen, is nog niet bekend Ik verwacht dat de leveranties tenslotte zullen doorgaan met als argUItM nt dat OOk W«sUEuro pa moet bijdragen aan de verzekering van zijn belangen in het gebied van de Perzische Golf. Afhankelijk Wapenleveranties brengen veel Derde-Wereldlanden weer in een nieuwe afhankelijkheidsrelatie ten opzichte van de landen van de geïndustrialiseerde wereld. Immers het gaat niet alleen om de leverantie van wapensystemen, maar ook om hulp bij de op leiding van personeel, het onderhoud van het ingewikkelde ma terieel en het opzetten van de noodzakelijke infrastructuur Mo derne wapensystemen vragen een bepaald niveau van technolo gische ontwikkeling van de gebruiker En veel landen van de Derde Wereld halen dat niveau nog niet. Vijfenzestig procent van de Amerikaanse uitvoer op het gehied van de bewapening beslaat uit onderhoud en diensten vergele ken met 40 procent voor de Sowjet-Unie Mede met het doel deze afhankelijkheidsrelatie te verminderen, nemen steeds meer Derde-Wereldlanden zelf do fabricage van wapens ter hand. Bij de produktie van bclangnjke wapensystemen zijn nu reeds 24 landen van de Derde Wereld betrokken Sommige Der de-Wereldlanden zoals Brazilië, Argentinië en India, zyn ook al exporteurs van wapens. De zorg over de groeiende wapenhandel is groot De opeenhoping van wapens maakt de wereld niet veiliger De toename van de militaire bestedingen (1980 500 miljard dollar) vormt ook een belemmering voor een gezonde ontwikkeling van veel Derde wereldlanden Begrijpelijk is dat uit zorg over deze gevolgen naar mogelijkheden wordt gezocht om de wapenhandel le ver minderen De praktijk leert echter dat deze mogelijkheden be perkt zijn. Het overleg tussen Amerika en Rusland over de ver mindering van de wapenexport heeft in elk geval tot nu toe niets opgeleverd. Ook de nationale mogelijkheden om op dit gebied iets te bereiken, zijn niet groot. Hel verminderen van de nationale wapenexport leidt ertoe dat andere landen hun export uitbreiden Alleen door een aanpak in internationaal verband kan de wapenhandel on der controle worden gebracht. Daarbij moet wel worden be dacht dat de wapenhandel niet op zichzelf staat Hij is niet meer dan een schakel tussen enerzijds de wapcnproduktie. anderzijds de behoefte aan steeds meer wapens. En met name de verminde ring van deze behoefte lijkt mij een eerste vereiste om de wapen handel op Üen duur te kunnen beteugelen Mijns inziens zal die behoefte pas daadwerkelijk afnemen wanneer - Er blijvende ontspanning optreedt in de Oost-Westrclatie en Amerika en Rusland zich samen gaan inzetten voor het oplossen van politieke problemen in deze wereld. - De mensheid erin slaagt meer gestalte te geven aan een interna tionale rechtsorde die het afzonderlijke -.tatcn mogelijk maakt de omvang van hun strijdkrachten te verminderen en het oplos sen van conflicten over te laten aan internationale organen Pas wanneer aan deze politieke voorwaarden is voldaan, wordt het mogelijk om de middelen en capaciteiten die wij nu gebruike n voor de ontwikkeling, produktie- en export van wapens, te ge bruiken voor andere (civiele) doeleinden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9