Compromis over welzijnswet Hans Wiegel op campagne "Fokker kent beul niet" Meeste patiënten zijn tevreden over huisarts CDA en VVD: beslissuigen bij gemeenten Kinderbijslag voor oudere kinderen snel verhogen Ziekenhuis betrapt onbevoegde masseur GRIEKENLAND IS GODDEUJK Te weinig personeel in metaalindustrie ZATERDAG 11 APRIL T981 UTRECHT (ANP) Verreweg de meeste Nederlanders zijn tevre den over hun huisarts en ook de specialisten mogen niet moppe ren. Dat blijkt uit de resultaten van een" Nipo enquête die is uit gevoerd in opdracht van het art senblad "Medisch Contact". Van elke honderd ondervraagden waren er 63 zeer tevreden en 30 redelijk tevreden over hun huis arts. "Echt ontevreden" was er maar één. Voor de specialisten waren deze percentages respec tievelijk 57, 32 en twee. Oudere patiënten en patiënten die vaak hulp van hun huisarts nodig heb ben, zijn wat vaker zeer tevreden dan jongeren en dan mensen die hun dokter sporadisch zien. Het inkomen maakt geen verschil. evenmin als de verzekerings- vorm (fonds, vrijwillig, niet ver zekerd). Van de mannen heeft 93 procent en van de vrouwen 94 procent een vaste huisarts. Drie op de vier Nederlanders zijn in i980 min stens één keer op het spreekuur van de huisarts geweest, terwijl één op de drie eenmaal of vaker thuis bezoek van de dokter kreeg. 'Ziekenfondspatiënten gaan vaker naar de huisarts dan de andere patiënten (78 tegen 65 procent) en ze worden ook vaker door hun arts bezocht (40 en 32 procent). Ook het gemiddeld aantal con tacten (spreekuur plus huisbe zoek) lag in 1980 bij ziekenfonds verzekerden hoger, namelijk op 6, tegen 4,5 bij de anders of niet verzekerden. Voor meer dan de helft van de on dervraagden maakt het geen ver schil of ze een jonge of een oude re huisarts hebben. Van de man nen geeft negentien en van de /eertien procent de voorkeur aan een wat oudere dokter. Van de mannen zowel als van de vrouwen sprak 24 procent een voorkeur uit voor een jonge arts. Voor zes op de tien ondervraagden maakt het niets uit of hun huis arts een man of een vrouw is. Van degenen die wel een uitge sproken voorkeur hebben gold die iets vaker een man (twee op de tien) dan een vrouw (één op de tien). In 1980 bracht 48 procent van de ondervraagden een of meer keer een bezoek aan de specialist. In ruim de helft van die gevallen ging het daarbij alleen om een onderzoek. DEN HAAG (GPD) - CDA en VVD hebben een compromis bereikt over de problemen rond een wettelijke regeling voor het welzijnsbeleid. In de Kaderwet Specifiek Wel zijn zal nu worden opgenomen dat de gemeenten vrij zijn te beslissen of allerlei vormen van welzijnswerk worden uitgevoerd door de plaatselijke overheid zelf of door par ticuliere instellingen. Tussen CDA en VVD bestond hier over aanvankelijk groot verschil van mening, omdat het CDA een voorkeurspositie voor het parti culier initiatief wilde. In de prak tijk zal het nu zo worden dat elke gemeente dat zelf mag uitmaken. Daarbij zal de politieke samen stelling van de gemeenteraad de doorslag geven. In gemeenten met een overwegend CDA-bestuur zal het particuliere initiatief (vaak van confessionele DEN HAAG (GPD) - Voor kinde ren van twaalf jaar en ouder moet al op 1 januari 1982 de ho gere kinderbijslag ingaan. De So ciaal-Economische Raad voelt niets voor de overgangsregeling die staatssecretaris van sociale zaken De Graaf heeft voorge steld voor het straks in te voeren nieuwe systeem, waarbij de hoogte van de kinderbijslag af hankelijk zal zijn van de leeftijd van het kind waarvoor de bijslag wordt ontvangen. In het nieuwe systeem zou de kin derbijslag voor kinderen van zes tot en met elf jaar op het huidige niveau blijven. Voor kinderen van nul tot en met vijf jaar zou het zeventig procent daarvan gaan bedragen. Voor kinderen van twaalf tot en met zeventien jaar komt de bijslag dertig pro cent hoger te liggen dan die voor de kinderen uit de middelste leeftijdsgroep. De Sociaal-Economische Raad (SER), adviesorgaan van de rege ring waarin vertegenwoordigers van de werkgevers- en de werk nemersorganisaties zitten alsme de leden die dooY de Kroon zijn benoemd, kan zich met het uit eindelijke doel van de wijziging verenigen. Staatssecretaris De Graaf had echter in zijn hoofd dat de nieuwe regeling alleen zou worden toegepast op 'nieuwe ge vallen'. De SER vreest daarvan dat een aanzienlijk verschil in aanspraak op kinderbijslag ont staat voor gezinnen in een gelijke gezinssituatie. De SER beveelt de regering daar om een zeer geleidelijke over gangsregeling aan die toch geen extra geld kost. Voor kinderen in de leeftijd van zes tot en met elf jaar hoeft niets te veranderen, maar voor kinderen die in de groep twaalf- tot en met zeven tienjarigen vallen, zou de bijslag op 1 januari 1982 al 7,5 procent hoger komen te liggen. Door jaarlijkse stijgingen zou op 1 januari 1987 het moment aanbre ken waarop de bijslag voor de twaalf- tot en met zeventienjari gen het uiteindelijk beoogde ni veau bereikt: dertig procent bo ven het dan geldende bedrag voor de middelste leeftijdsgroep. huize) dan wellicht meer kansen krijgen. Maar ook in andere ge meenten moet volgens de nieu we tekst de overheid „eigen ini tiatief en verantwoordelijkheid van de burgers bevorderen". Tot gisteren stond in de wetstekst „ondersteunen" in plaats van „bevorderen". Het CDA is hiermee tevreden om dat nu het voortbestaan van de confessionele welzijnsstichtin- gen in elk geval verzekerd is, en de VVD is tevreden omdat niet langer sprake is van een echte voorkeurspositie voor het parti culiere initiatief. Dat laatste is ook het standpunt van de oppositiepartijen in de Tweede Kamer, die samen met de WD lijnrecht tegenover het CDA stonden. Dit compromis betekent dat de Tweede Kamer nu nog voor de verkiezingen de behandeling van de Kaderwet Specifiek Welzijn en de daaraan gekoppelde Wet Voorzieningen Gezondheidszorg kan afmaken. AMSTERDAM (ANP) - De beroemde Amerikaanse schrijver James Baldwin en zijn Keniaanse collega Micere Githae Mngo ontmoetten elkaar gisteren in Amsterdam tijdens de algemene vergadering van het P.E.N.-cen trum, die werd gehouden in het Schrijvershuis. HEERENVEEN (GPD) - In het ziekenhuis De Tjongerschans in Heerenveen, dat nauwe lijks een paar weken geleden werd opgeschrikt door de ontmaskering van een als ra dioloog werkzame pseudo- arts, is een nieuw geval van het onbevoegd bezig zijn in het ziekenhuis aan het licht gekomen. Dit keer betreft het een paramedicus, de heilgym- nast-masseur I. H. K. De 46- jarige K. heeft vijfjaar lang in dienst van het ziekenhuis ge werkt zonder over diploma's te beschikken. Pas vorige week kwam het hoge woord eruit. De justitiële autoritei ten hebben intussen de re cherche gelast een onderzoek in te stellen naar de gedragin gen van de masseur. Hij werd nog dezelfde dag met verlof gezonden en is inmiddels met inachtneming van de gebrui kelijke opzegtermijn ontsla gen. De Hcerenveense paramedicus, vader van vier kinderen, viel door de mand nadat de Tjon- gerschansdirectie haar mede werkers had verzocht aan te tonen of zij wel bevoegd wa ren. Bij veel Nederlandse zie kenhuizen en instellingen heeft de afgelopen dagen een dergelijk onderzoek plaatsge vonden nadat staatsseclaris Veder-Smit van volksgezond heid na de onthullingen rond de ..radioloog" daarop per brief van 11 maart met klem had aangedrongen. Bij de afdeling fysiotherapie, waar K. naar tevredenheid werkte, is het nieuws van de ontmaskerde pscudomasscur als een schok ontvangen. Vol gens algemeen directeur mr. Obbe Norbruis verrichtte hij daar eenvoudige massage werkzaamheden. Zijn ver meende opleiding stond niet toe dat K. ook fysio- technische apparatuur ge bruikte Van de betreffende voorschriften werd nimmer afgeweken. K trad op 1 fe bruari 1976 in dienst van het Hcerenveense ziekenhuis na zeventien jaar lang in deze plaats een particuliere prak tijk te hebben gewerkt. Zijn (wel bevoegde) collega ging per datum mee over. Er is toen, gezien zijn voorbeeldig functioneren als heilgymnas- t-masscur, voetstoots aange nomen dat de man over de noodzakelijke papieren be schikte. Bovendien stond hij geregistreerd bij de Friese zie kenfondsen. Argentijn zou in Nederland hebben gepraat over wapenaankopen DEN HAAG (GPD) - Fok ker ontkent de Argentijn Menotti Gonzalez te ken nen, de man die in AVRO's Televizier Maga zine gisteravond werd ge brandmerkt als een beul in dienst van de Argen tijnse marine. Gonzalez zou in Nederland hebben onderhandeld over w naankopen bij Fokker en Hollandsche Signaal. Premier Van Agt, die in het weke lijkse gesprek na afloop van de ministerraad met de zaak werd geconfronteerd, zei dat er onmid dellijk een onderzoek zal worden ingesteld naar de handel en wan del van Gonzalez. Een receptionist van het Amster damse hotel-restaurant Dc Roo- de Leeuw herkende de diplo maat. die verbonden zou zijn aan de Argentijnse ambassade in Londen, van dezelfde foto's als waarop Gonzalez was herkend door twee van zijn vroegere slachtoffers. Volgens de recep tionist was Gonzalez begin ja nuari en ook in december nog in De Roode Leeuw gezien. De re ceptionist had de indruk dat Gonzalez zich bezighield met technische marinezaken, het laatste onder meer omdat hij zich ooit in marine-uniform had ver toond. AVRO's Televizier Magazine had eerder ook twee medewerkers van Fokker gevraagd over le veranties aan Argentini en oplei ding van Argentijnen. Een niet uitgezonden deel van dat ge sprek was. aldus een woordvoer der van Fokker, gevoerd met R. Haccou van de afdeling Opera tions Support. Met dezelfde foto geconfronteerd, zou Haccou ech ter hebben geantwoord de ge toonde Gonzalez niet te kennen of te herkennen. Fokker zou wel aan de hand var de bezoekerspasjes kunnen nagaan of Gonzalez begin januari en in december bij Fokker is geweest „Maar dat maken we alleen be kend met instemming van de klant". Gevraagd naar het waar om daarvan, antwoordde dc Fok ker-woordvoerder dat het hier om bedrijfsvertrouwelijke infor matie gaat. Een woordvoerder van de Holland se Signaal-Apparatenfabnek in Hengelo, die de uitzending had gezien, verklaarde Gonzalez niet te herkennen maar het na het weekeinde te zullen nagaan. „Ik zie niet iedereen die bij ons op bezoek komt en wc weten na tuurlijk ook niet altijd wat voor mensen het precies zijn", aldus deze woordvoerder Van Argentijnse zijde was gister avond geen commentaar te krij gen op de beschuldigingen aan het adres van Gonzalez. „Belt u maandag maar eens terug, ik heb hier mets op te zeggen", reageer de dc Argentijnse ambassade raad in Den Haag. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken wil de niet uitsluiten dat Menotti in derdaad Nederland heeft be zocht Hij staat niet op het lijstje in Den Haag geaccrediteerde Ar gentijnse diplomaten, aldus de woordvoerder, maar kan wel be horen tot tot de staf van de mari ne-attach in Londen. Argentijnse diplomaten hebben geen visum voor een bezoek aan Nederland nodig, dus buitenlandse zaken heeft er ook geen zicht op wie ons land binnenkomt om met Nederlandse handelspartners om de tafel te gaan zitten, aldus deze woordvoerder. (ADVERTENTIE) Nergens anders vindt u een zomerse vakantie van een dergelijke grillige schoonheid. Misschien wilt u wel op zoek naar de Levkas-man. Of uitzoeken 'wie de veerman betaalt'. Ulysses Tours staat garant voor een enorme keus in bestemmingen en reismogelijkheden. Bijvoorbeeld: Athene, Rhodos, Kreta, Korfoe, Halkidiki, Tinos, Mykonos, Paros, Lemnos, Samos, Lesbos, Patmos, Naros, Santorini, los, Kos, Alonissos en Skiathos. Plus: rondreizen, Fly&Drive, Fly&Sail, Clubs, Kaiks en Cruises. Met alle voordelen van het vliegen per lijndienst. Alles over zo'n fantastische vakantie in een goden rijk vindt u in de brochure Griekenland/Cyprus van ANVC'B/Ulysses Tours. Hij ligt voor u klair hij de ANVR Reisbureaus, de ABN, en natuurlijk hij de Reisbureaus van de ANWB. DEN HAAG (ANP) - Ondanks de toenemende werkloosheid is het voor de metaalindustrie moeilijk om aan vakbekwaam personeel te komen. De ambachtelijke vaardigheden en bruikbaarheid in het bedrijf van Its-schoolverla- ters laten volgens geluiden uit de industrie vooral de laatste jaren Dit is één van de meest dringende knelpunten voor de melaalpro- dukten- en machine-industrie, zoals die staan vermeld in de "bedrijfstakverkenning metaal- produkten- en machine-indus- trie", die minister Van Aardenne (economische zaken) gisteren geboden. Andere knelpunten zijn de ten op zichte van andere industrielan den relatief hoge personeelskos ten in Nederland, de harde gul den. die de Nederlandse produk ten relatief duur maakt, het feit dat speur- en ontwikkelingswerk in een beperkt aantal bedrijven plaatsvindt en de beperking van de export door de hoge kosten die zijn verbonden aan het we reldwijd service verlenen Uit de bedrijfstakverkenning blijkt dat toepassing van moderne pro- duktietechnieken in Nederland nog op beperkte schaal plaats vindt. WD-lijsttrekker en minister van binnenlandse zaken Hans Wiegel liet er de afgelo pen week geen twijfel over beslaan dat hij diep veront waardigd is over de houding van zijn afvallige CDA-collc- ga Albeda (sociale zaken) Deze had vorige week aan het dagblad "Trouw" laten weten voorstander te zijn van een coalitie met PvdA. CDA en D'66 En het geeft natuurlijk geen pas dit uit te spreken in een periode waarin je je sa men met een andere coalitie partner - in casu de VVD - nog anderhalve maand moet beijveren om het land alsnog van de ondergang te redden Wiegel begon de verkiezings campagne van zun partij in Uitgeest dan ook op boze toon. Hij hield Albeda retori sche vragen voor. zoals: "Po litiek masochisme? Een zich wat schamen voor het door hemzelf gevoerde beleid? Een stoot in de rug van diege nen in het kabinet met wie hij bijna vier jaar - en ik weet uit eigen oogopslag goed - heeft samengewerkt^" En terwijl de verontwaardiging bij de WD-achterban onderhuids gloeide, trok de lijsttrekker de enige conclusie die de juiste leek: "Een stem op het CDA geeft geen absolute garantie voor een voortzet ting van het huidige beleid". Het CDA had dat zelf overigens al eerder aangegeven - zij het impliciet - in zijn verkiezings programma, want daarin staat met zoveel woorden dat de christendemocraten na de verkiezingen geen enkele de mocratische en constructieve partij van regeringssamen werking uitsluiten. Wiegel had den volke dus wel wat eerder van zijn conclusie kond kunnen doen. Boven dien had hij er dan volledig heidshalve aan kunnen toe- Wiegel: jammerklacht treurnis. voegen dat ook een stem op de VVD geen absolute garan tie geeft voor een voortzet ting van het huidige beleid Want ook de WD wil rege ringssamenwerking met elke democratische, constructie ve. open, betrouwbare partij Sterker nog: de WD-leidcr zel ve heeft meermalen gepleit voor het fenomeen van het nationale kabinet, waarin zo'n beetje heel Nederland vertegenwoordigd zou moe ten zijn en waarvan de be sluitvorming - men zou er niet aan moeten denken - het nationale gevoelen dus in alle toonaarden en essenties zou moeten weerspiegelen. Welke rol in dat geval zou moe ten worden toegedicht aan het parlement, daarover heeft Wiegel zich nauwelijks het hoofd gebroken. Met voorbij gaan aan de noodzaak van een parlementaire controle, pleegt hij nog steeds aan "de kijkers thuis" uit te leggen dat de problemen van dit land - "En de kijkers beseffen heel goed. meneer Van Meek- ren. waar het in dit land om gaat" - nou eenmaal om een brede nationale aanpak vra gen. Een (oneigenlijke) com binatie van VVD, CDA, PvdA. D'66 en wat dies meer zij. ligt volgens de WD-lei- der dan voor de hand. Jammerklacht Het is nog niet duidelijk of Wie gel in de verkiezingscampag ne zijn stokpaardje van het nationale kabinet nog eens van stal zal halen. Voorlopig moet worden vastgesteld dat hij aanstuurt op voortzetting van de coalitie met VVD en CDA - en zo mogelgk met D'66 erbij - getuige dt jam merklacht en treurnis van de afgelopen week over de mis plaatste!7) uitspraak van mi nister Albeda, die een brede, maatschappelijk aanvaard baarder coalitie verkiest bo ven het huidige kabinet, dat al met het ontbreken van een paar stemmen in het parle ment voor de bijl kan gaan Toch moet de voorkeur van een CDA-bewindsman voor een kabinet met PvdA en D'66 dc VVD-leidcr niet onbekend in de oren hebben geklonken Bij het doorbladeren van re cente geschriften stuit men namelijk al gauw op gelijklui dende uitspraken, evenzeer afkomstig van prominente CDA-politici. Het is bijvoorbeeld nog maar een paar weken geleden dat de als nummer twee op de CDA-lijst geplaatste minister De Koning (ontwikkelingssa menwerking) in Leiden ver klaarde persoonlijk het meest te voelen voor rege ringssamenwerking met de PvdA in een brede coalitie (dus met D'66 erbij).Aange- zien de sociaal democraten de WD nadrukkelijk als coa litiepartner uitsluiten, is het niet moeilijk te raden welke rol de CDA-bewindsman de liberalen heeft toegedicht. Het was overigens niet de eer ste keer dat De Koning zich in deze zin uitsprak. En het is dan ook wel wat wonderlijk notabene op de voorpagina van De Volkskrant van giste ren te moeten lezen dat hij zijn boodschap heeft her haald en nu na Albeda de tweede CDA-bewindsman zou zijn die een voorkeur voor PvdA en D'66 heeft uit gesproken. Hu heeft dat ge zegd in De Vakbondskrant van deze week. ook al noemt De Volkskrant dit orgaan niet, waarschijnluk om de in druk te wekken dat het hier om een primeur zou gaan - maar wat is in dit verband een primeur? Ook de huidige partijvoorzitter van het CDA. Bukman, heeft zich trouwens eerder dan Al beda een afvallige getoond Vorig jaar oktober heeft hij er geen geheim van gemaakteen coalitie met de PvdA te prefe reren boven samenwerking met de VVD. Het werd hem niet in dank afgenomen, zo als blijkt uit Elseviers Maga zine van 11 oktober, waarin hij uitlegde dat het motief voor zun uitspraak niet helemaal goed was overgekomen "Dan krijg je van die reacties - vooral uit mijn bocrenwe- reld (Bukman was eerder voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuinders Bond) - van je levert ons uit aan de PvdA", zei hij Albeda. Dc Koning en Bukman zijn alledrie afkomstig uit de gelederen van de tot voor kort nog springlevende Anti Revolutionaire Partij, die in het recente verleden van alle confessionele partuen het dichtst bij de PvdA heeft ge staan. En het is dan ook niet zo verwonderlijk n.-.k) CDA- kamerleden van AR-huize te horen zeggen dat zij hun wensen pas echt verwezen lijkt zullen zien in een coalitie waarvan behalve het CDA de sociaal democraten en D'66 deel uitmaken, zoals afgelo pen week riog het Tweede Kamerlid Scholten toen hu sprak over het afkondigen van een eenzijdig olie-embar go tegen Zuid-Afrika. Natuurlijk is ook dc leider van de WD daarvan doordron gen en probeert hij. wanneer dat zo uitkomt, de politieke schizofrenie van het CDA -dat zowel enerzuds als an derzijds alles denkbaar en mogelijk acht - voortdurend aan de kaak te stellen Maar het verbale geweld waarmee hij dit doet. is omgekeerd evenredig met de betekenis De jammerende geluiden van Wiegel in zun reactie op de bekende en overigens realis tische voorkeur van CDA po iitici voor een andersoortige coalitie, getuigen veeleer van de angst om straks uit de boot te vallen dan van een machtspositie in het politic ke spectrum van na de ver kiezingen. Het zijn niet meei dan wat vluchtige rook^gnj len aan de einder, waarmet de grote WD-leider slecht- één ding duidcluk maakt, na meluk dal zun verkiezing* campagne is begonnen WIM WIRTZ (ADVERTENTIE) Houtnisthallen Den Hug 1. OUDE KUNST- EN ANTIEKBEURS 2. ANTIEKE AUTO- EN OLDTIMERBEURS 3. ANTIEK- EN CURIOSABEURS Drie grote afzonderlijke beurzen, ISO exposanten. TwsMsr^-tMrérMckrarm. Wg. IOIS-22a.Z* II l2-22a.Z& 12** ll-IS*.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7