Brand in Voorschoten zet veel vraagtekens Werkers gezondheidscentrum Mors moeten in loondienst Weidse agenda Verzet tegen gasprijzen Sieto Hoving goed maar toch verouderd "Hell" van "Heil": duivels speelstuk PvdA Leiden STAD EN RAND ZATERDAG 11 APRIL 1981 Hele rij woningen liep gevaar LEIDEN J. C Baart is zestig jaar lid van muziekvereniging Nieuw Leven. Nieuw Leven bood hem gister avond een receptie aan in het repetitielokaal van de vereniging in de Barbaraschool. Op de foto uordt de heer Baart gefeliciteerd door de voorzitter van de muziekvereniging. VOORSCHOTEN - De felle uit slaande brand in de wijk Noord- Hofland in Voorschoten heeft ge zorgd voor de onbewoonbaarheid van drie woningen en enige vraagtekens gezet ten aanzien van de oorzaak, de brandmelding en de scheidingsw anden. De brand ontstond in het woon huis De Savorin Lohmanplantsocn 81. via de zolderverdieping breidde de brand zich uit naar de nummers 79. 83 en ten dele 85. De brandweer van Voorschoten en Leiden wisten verdere uitbreiding te voorkomen, maar beide brand weerkorpsen zijn van mening dat bij een felle wind de gehele rij wo ningen van negen stuks ernstig ge vaar gelopen hadden. De wonin gen. gebouwd door Reym B V. in Waddinxveen, hebben een schei dingswand, die brandveilig moet zijn. Die wand is niet hoog genoeg opgetrokken of op z'n minst on deugdelijk. De praktijk heeft ge leerd dat de huidige scheidings wand niet afdoende is. Burgemeester Cannegieter zegt desgevraagd: "Het is begrijpelijk dat we gaan uitzoeken in hoeverre of de brandscheidingswand vol doende is. Er zijn tal van woningen in Noord-Hofland van hetzelfde ty pe. In hoeverre de woningen niet gebouwd zijn volgens de tekenin gen is mij op dit moment nog niet bekend. Ook ten aanzien van de oorzaak van de brand ontbreken nog alle gegevens. Die zaak is in onderzoek bij de Haagse brandre- cherche. De tijdsduur tussen de brandmelding en het uitrukken van de beide brandweerkorpsen is eveneens in onderzoek." Een woordvoerder van de Voor- schotense brandweer weet alleen zeker dat de politie eerder melding kreeg van de brand dan de beide brandweerkorpsen. Waarschijnlijk is men vergeten om vanuit Noord- Hofland eerst het Voorschotense kengetal te draaien. De wijk Noord-Hofland behoort bij de Leidse telefoon. De heer Mol van de dienst openba re werken en onder andere belast met bouw- en woningtoezicht is geschrokken van de kapconstruc tie van de Reymwoningen. De kap pen lopen in elkaar over en zo kan iedere brand snel uitlopen. Hij weet niet of de woningen geheel volgens tekening gebouwd zijn, dat is allemaal in onderzoek. De bewoonster van het pand num mer 81, waar de brand ontstaan is, is volledig ingestort en voor nie mand meer bereikbaar. Drie gezin nen kunnen voorlopig niet meer in hun woning blijven en daarvoor wordt thans onderdak gezocht. Thans zorgen familieleden voor tij delijk onderdak. LEIDEN - Sieto Hoving is samen met Wim Kan één der laatste Mohikanen van het "ouderwets"-satirische cabaret. Ook zijn nieuwste programma, "Zo lang de voorrad strekt", waarmee hij gisteravond in de Leidse Schouwburg was, valt helemaal bin nen dit patroon. Sieto Hoving heeft nooit de landelijke bekendheid gekregen waar in Wim Kan zich mag verheugen. Toch heeft hij zich in de loop der jaren een schare van trouwe aanhangers verworven. Ook voor deze, inmiddels 23ste cabaret-produktie liep de schouw burg goed vol. De grote ervaring van Sieto Hoving is in de voorstelling duidelijk te herkennen Toch maakt het als geheel een sterk traditionele, zo niet verouderde indruk. Dat betreft dan vooral de vormge ving. In de solo-conference is hij goed op dreef. Als echte Gro ninger moet je van hem geen knallende kwinkslagen verwach ten. Het is een wat zuinige humor, die zijn kracht vooral ontleent aan de verrassende associaties bij tal van onderwerpen. Vanachter een zilveren brilletje kijkt hij dan met tintelende pre toogjes de zaal in en deelt links en rechts speldeprikken uit. die dit keer niets eens vooral op de achterwerken van onze landelij ke politici waren gericht. Grootste slachtoffers zijn dit keer weer de kerk en het geloof. Hoewel de aanvallen van Hoving luchtig van toon zijn, wekken ze de indruk gericht te zijn op een tegen stander die toch al is gevloerd. Die solo-conference is wel het beste deel van het programma. De liedjes en skctchjes, die hij samen met zijn vrouw Marijke en Guidor de Groot brengt, doen aan alsof ze uit een andere tijd komen. Onhandige danspasjes en enigszins gekunstelde teksten maken het wel aandoenlijk maar missen de vonk, die cabaret echt goed kan maken. Ook de liedjes zijn te clichématig in hun onderwerpskeuze en worden te traag gebracht. Toch zou het onjuist zijn de indruk te wekken dat "Zo lang de voorraad strekt" een zwak programma is. Zijn perfect gesneden maatkostuum en keurige spreektoon wekken de indruk van be schaafd amusement, maar ondertussen plaatst Sieto Hoving ook nu weer menige trap tegen gevoelige schenen. De vormgeving van de voorstelling als geheel roept echter teveel herinneringen op aan de glorie van het Nederlands cabaret. ARIEJAN KORTEWEG LEIDEN Wanneer Werkteatcr- acteur Hclmert Woudenberg zich opwerpt als regisseur van een theaterproductie kan er eigenlijk niet veel meer fout gaan. Be scheidenheid en artistiek talent, beiden in ruime mate aanwezig, strijden bij deze fascinerende ac teur om de overhand. Bemoeit Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren John. zoon van E.Th. Prins en B H. Gros. Lisa, dochter van t l j Zitman en y.m. de Graaf. Paula, dochter van H G A.M. van der Zalm en J.M L J Raaphorst; Johanna Elisabeth, dochter van p.j. Hannaart en J.S. Oppelaar; Femke, dochter van P. van Delft en E S A. Uizu; Eveline Char lotte Maaike, dochter van M.R. Durieux en M van Dam; Johanna Susanna, dochter van A van Leeuwen en e. Vo gelenzang; Kadra Fatna, dochter van l. Sahi en S B. van den Hout; Marieke, dochter van H.C Diet/ en J. Bakker. Bart, zoon van A.Th. Smit en J.M. de Ridder; Jochem Daniel, zoon van J.J.C.M. Duijnhoven en p.j van der Donk; Marinus Gerhardus, zoon van G.M. van Zuijlen en J.C. Kromhout; Klazina, dochter van G. l'luimgraaff en B. Varkevisser; Annemarie Eliso. doch ter van J.H J. van Heems en M J E Hil- kens; Martijn, zoon van J.L.A M. Stcen- Vier i E. Kramer. Carson Ivan, zoon van N A T. Wanner en y J Meis; Dirk Jan Hendrik, zoon van H J. Langeveld en A.E. Netjes. Saskia, dochter van C.W Bronk en A Bonnet Ondertrouwd: N A P. Franken en C y. Barendsen; M. Pijnnaken en Ellv Raja Sugiahartyani. A J Dronkers en J.L M Keeman. C. Old. nkamp en J.C.G. Me- dendorp, A. van Hal en J.M. Rijsbergen; J.H.M. Hoogervorst en A Pracht; P W F M Hommel en H.J. van Kempen; L. Verlind en J. Neuteboom; J.H. Neu teboom en T C.J. Janzen. Gehuwd C F. Malgo en M A. Schutze; L.J.A.M. Harks en S.C. Langendyk. G. Kramer en M.J.H. Sluiter; H W. Zant- voord en M. Ligtvoet; A. Wijnhout en M L W Doll Overtedi n L.G li van Rei (1911) H.A G P. Jansen (1944); J. Boon (1902), A. Blok/ijl (1920), g"h. gew. met E. Pe terzen. J Ravensbergen (1916), G Star (1901), echtg. van 11 Meijers A C Kor- suize (1930). A.M. van Waveren (1892), A H. Wesselink (1904), geh gew met M Zandbergen. I van Duuren (1908), T Kooijman (1903), geh gew met S de Vries. R Weijschede (1926). WJ van der Weijden (19441 J Gelek (1920) J B van dei Kley tlBUTi. M C. Smit (1912), geh. gew. met W. Lut. hij zich met het geesteskind van Jean Paul Sartre, in dit geval "Huis Clos" en moet hij Marieke van der Pol, Ria Marks en Glenn Durfort regisseren, dan ontstaat onontkoombaar een sterk gepro fileerd toneelbeeld. "Huis Clos" kan op meer dan één manier geïnterpreteerd en ge speeld worden. De omstandig heid, dat Sartre destijds een ho geschool stukje literatuur schreef, behoeft op geen enkele wijze een garantie te betekenen voor de kwaliteit van de tonee linterpretatie. Integendeel: het gevaar lijkt levensgroot aanwe zig dat een regisseur zónder eni ge bagage zich verslikt in de vaak sterk abstract getinte dra matische gegevens van Jean Paul Sartre. Echter niet Woudenberg. Van der Pol. Durfort en Marks zij hebben zich weliswaar niet nadrukkelijk in het existentialisme van Sartre verdiept maar slaagden er gister avond tijdens de première van "Heil" toch in een prachtig to neelstuk neer te zetten. Hoewel de publieke belangstelling op z'n vriendelijkst gezegd te leurstellend genoemd mag wor den leek de toneelgroep "Heil" (die Baals-gcwijs de naam van de eerste theaterproductie heeft aangenomen) hierdoor aller minst uit het evenwicht ge bracht. "Heil" is immers een tijd loos spel met duivelse regels en dit staat vanzelfsprekend niet toe, dat men zich door "aardse begrippen" als "volle bak", "goe de pers", etc. laat beïnvloeden. Hoewel nóch Marieke, nóch Ria nóch Glenn op een jarenlange toneelervaring kunnen bogen (Durfort maakt met "Heil" zelfs z'n eindexamenstuk) deden zij gisteravond beslist niet voor ve teranen in de toneelwereld on der. En dan te bedenken, dat het stuk na vijf, zes voorstellingen pas echt "staat". "Hell" van "Hell" en Sartre lijkt de duivelse combinatie van een be genadigd auteur, een alert reage rend en inspelend regisseur en toegewijde actrices en acteur. BERT KOEKEBAKKER. LEIDEN Wanneer er een wijkgezondheidscentrum in het Morskwartier komt moeten de werkers daar van in loondienst zijn. De overgrote meerderheid van de Leidse PvdA was het hier gisteravond tij dens een ledenvergade ring over eens. Wanneer de werkers in loondienst zijn zouden de patiënten namelijk meer greep op het centrum krijgen en meer medezeggenschap over de organisatie ervan. Het PvdA—standpunt over de loondienst gaat hiermee verder dan de gemeenteraad vorige maand wilde gaan. Die besloot een werkgroep in te stellen met de opdracht de haalbaarheid van een wijkgezondheidscentrum in het Morskwartier te onderzoe ken. De mogelijkheid van werkers in loondienst moet daar bij dan voorrang genieten. Frans Mentzij, lid van de werk groep die de haalbaarheid van het gezondheidscentrum moet onderzoeken, zei gisteren dat geld beslist geen reden is om de werkers niet in loondienst te ne men. Volgens hem hoeft een arts die in vaste dienst van het cen trum is uiteindelijk helemaal niet duurder te zijn dan een arts die binnen het centrum een zelf standige praktijk begint. "Als het vaste dienstverband niet doorgaat is dat niet om financiële redenen maar omdat anderen het tegenhouden". financiële Kanten moeten nog verder worden bekeken door de werkgroep. Zeker is echter dat werkgroepslid Mentzij en de meeste andere PvdA-leden een ander centrum in de Mors willen opzetten dan in de Meren wijk. Daar zijn de werkers namelijk niet in loondienst. Wel is er een patiëntenraad en wordt een der de van het bestuur gevormd door wijkbewoners. De bewoners Volgens twee leden van de pa tiëntenraad die gisteren aanwe zig waren, voelen zij het ook niet als een gemis dat de werkers niet in loondienst zijn. Hoewel ze "niets tegen loondienst hebben" vinden zij het belangrijker dat een medewerker een goede men taliteit heeft. Toch kost een wijkgezondheids centrum de overheid heel wat meer dan wanneer artsen, fysio therapeuten, apothekers en tand artsen hun praktijken over een hele wijk verspreid hebben. Vol gens dokter Sloot, die in een wijkgezondheidscentrum in Hoogvliet werkt, zitten die meer kosten vooral in het gebouw, de organisatie en het overleg die je in een wijkgezondheidscentrum nodig hebt. De kosten voor het gebouw worden echter altijd wel door het rijk betaald via de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekos ten. Ook voor het overleg en de organisatie is vaak wel een subsi die te krijgen. En dan is er ook nog een zogenaamde stimule ringsregeling, waarmee het rijk de gemeenten er met geld toe aanzet gezondheidscentra op te zetten. Die subsidies kunnen echter twee jaar op zich laten wachten zodat de gemeente zolang een voor schot moet geven. Daarom is het zaak in korte tijd een goed draai end gezondheidscentrum op po ten te zetten dat binnen een jaar of twee al een groot aantal bezoe kers heeft. Gebeurt dit niet, dan geeft het rijk niet genoeg subsi die en draait de gemeente voor de tekorten op. En voor een arme gemeente als Leiden is dat een extra groot risico, merkten ver schillende PvdA-leden gister avond op. Volgens hen zou het rijk geld dat het bezuinigt op an dere gebieden van de gezond heidszorg, moeten gebruiken om de gezondheidscentra te steu- Het is nog niet bekend hoeveel tijd er nodig is om in het Morskwar tier een goed draaiend gezond heidscentrum te realiseren. De LEIDEN - Kruidenier W. Hogen- boom uit de Beatrixstraat in Lei- den-Noord hing gistermiddag met graagte een affiche tegen het "gasprijsgedonder" op de voor ruit van zijn winkel. "We zijn nog niet klaar met de eerste gaspijs- verhoging naar 47 cent of ze 'be loven' voor volgend jaar al weer een nieuwe verhoging met tien cent per kubieke meter". Mensen uit Leiden-Noord worden opgeroepen om maandagavond vanaf acht uur in buurthuis 't Spoortje mee te werken aan de op gang komende actie tegen de gasprijsverhoging. "In principe hebben we van nu af aan elke maandagavond een actieverga dering. Niet om alleen maar te praten maar vooral om te doen. Andere Leidse buurt- en actie groepen aanschrijven, instellin gen en politieke partijen benade ren, nieuwe affiches maken en zovoorts. Alleen met veel men sen en samen met veel comités uit Leiden en uit het hele land kunnen we op den duur de gas- prijs naar beneden drukken", menen leden van het comité "Gasprijsverhoging, Nee" uit Leiden-Noord. Het affiche van het comité ver meldt de winsten die de Shell en de Esso verwachten te trekken uit het Nederlandse aardgas: twee miljard gulden in '79, vorig jaar 2.4 miljard, komend jaar drie miljard en in '82 om en nabij de 3.7 miljard gulden, "als de Ne derlandse bevolking er tenmin ste niets aan zou doen". De prijs verhoging van het gas is in tien jaar tijd omhoog geschoten van zeven cent in '71 naar 38 cent in '79 en 47 cent in '81. De berichten voor volgend jaar spreken van een minimale verhoging met op nieuw tien cent. "Shell en Esso varen goed bij de gasprijsverhoging maar vooral de laagstbetaalden voelen de voortdurende verhogingen rechtstreeks in hun portemon nee. De gasprijs mag dan gekop peld zijn aan de olieprijs, maar ontkoppel die prijzen dan maar weer", zeggen Jurriën Jacobs en Cor Bruins van het gascomité. Ook in andere Leidse buurten groeit het verzet tegen de voort durende stijging van Neder lands' eigen gas. Een pas opge richte comité in de Merenwijk haalt vandaag van elf tot drie uur bij de Kopermolen handtekenin gen op tegen de gasprijsverho ging. Een comité in het Mors kwartier houdt op 21 april een actiebijeenkomst. En ook in Pan- cras-Oost en Maredorp beginnen mensen zich te roeren tegen de voortdurende gas-aanslag. De actievoerders verwachten een brede beweging tegen de gas prijsverhoging, aangezien nu ook tuinders en fabrikanten met bezwaren komen aandragen. ZATERDAG Leiden - Sanders. LevendaalJioek Ko- revaarstraat, antiekmarkt. 9.30-17 uur. NVSH praatcafé - Rapenburg 48, vanaf 22 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. Leidse Hout - prestatieloop, inschrijven vanaf 22 uur. Westerkwartier - Ten Katestraat 10a. Paasbingo, tegelijkertijd klaverjaswed- strijd, opgeven: tel 768263, 20 uur. Rapenburg 24 - gebouw van jongeren vereniging Augustinus, optreden Ca boodle Band. 22 uur daarna disco. Wassenaar - café Sport, Rijksstraatweg, klaverjasavond Carnavalsvereniging De Deylknotsen, 20 uur. Leiderdorp - Clubhuis RCL, bingo avond RCL-supporters, 20 uur. ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kindervoor stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Werklozen Advies Centrum - Beestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. Leids Vrijetijdscentrum - volksdansin- verband met de komende verkiezin gen staat de jeugddienst van de Vredes- kerk in het teken van de kernbewape ning, 16 uur. Zoeterwoude - Don Boscohuis, polder- iS. 12 L De PvdA-vergadering bleef het op de loondienst houden. Want: "Zo heeft de patiënt meer medezeg genschap, het verschil tussen ziekenfonds- en particulier pa tiënt wordt kleiner en de werkers hoeven zich geen zorgen te ma ken over hoe ze het economisch moetn redden en kunnen zich uitsluitend bezig houden met het welzijn van de patiënt". MAANDAG de hoofdrol Dirk Borgarde, 20 en 22.15 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000 Kantine NEM - ingang 5 Meilaan. ruil en veilingavond van 'De Postzegelvrien- teurfotografie, 20 l ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint zater dag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, H. de Jong, Hooigracht 61, tel. 123752; zo, F.B. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, H.C. Jas- perse, Witte Singel 72, tel. 124961; zo, R.M.G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za. A.A. van Rijn. Melissetuin 5, tel. 210797; zo, A. Boer, Kennedylaan 46, tel 310420. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg, Verhage: za, R. Zwij- nenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel. 412166; zo, M.J.H. Tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427, spreekuur van 11-11.30 uur in Gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2, Leiden. Leiderdorp - za", F. Kemme, Grotiuslaan 12. tel. 893139, spreekuur van 12.30 tot 13 uur. Gezondheidscentrum Florijn 10, tel. 891000, zo, J. van der Leden, Hoofd straat 8, tel. 894539, spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 152255. Voorschoten - za, A. Meiman, Leidse- weg 128a, tel. 2493; zo, W. van Dam, Pa- lestrinalaan 29, tel. 3960. Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, Warmond, tel. 01711-10030. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 10 tot 17 april door: Centraal apotheek, Bree straat 74, tel. 120552; apotheek Boeh- mer. Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. Voorschoten - Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest. G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. H. Vestjens en M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23. tel. 144323. Oegstgeest - IJ Krol, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg dam, tel. 070-275450. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade. Leider dorp. tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis. Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - C. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. lEIDSCH £L dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 bezorging v 18.00-19.30 uu Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend gno 28884 Kwartaalabonnement t 49.55 perp post f 71.90 Jaarabonnement f 186,70 per post I 276.10 Losse nummers f 0,70 Aki. redactiechef: Abonnementsgelden bn vooruitbetaling te voldoei Bi| automatische overschri|ving geen Ptv Aiq redactiechef: J M J Post Rubriek chefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirt/ tbmnenland) J Ruygrok - Hoog e veen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bi) de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie randgemeenten: Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch. Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten Leiderdorp R. Zaadnoord ijk 071-121481 Oegstgeest H. Sonders 071-155854 Voorschoten J. Peeters 071-769935 Zoeterwoude R. Stevens 071-890847 D J Roeleven 01715-1403 Warmond R. Hoekstra 071-762551 Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 Zoeterwoude R Stevens 071-890847 Leiderdorp F Snijders PAGINA 2

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2