Nieuw ziekte beeld onder jonge vrouwen ZATERDAG 11 APRIL 1981 gXTftA PAGINA 25 „Op een gegeven mo-' ment woog ik nog geen 39 kilo meer. Nou, je begrijpt wel dat op m'n benen staan toen nog maar amper mogelijk was. Overal viel ik neer, ik zag helemaal bont en blauw. Gewoon ver schrikkelijk. Maar ei genlijk was het geen wonder, want weer stand had ik niet meer. Een keer viel ik zo on gelukkig, dat ik lange tijd niet heb kunnen zitten. Maar weet je: hoe vaak en hoe hard ik ook viel; ik voelde het niet. Alleen voor ande ren was het wel naar, om al die blauwe plek ken te moeten zien." Drieëndertig is Klazien nu. Een kleine tien jaar al lijdt ze aan anorexia nervosa, maar nu heeft ze de zelfhongering zo goed als onder de duim. „Bij mij heeft de ziekte zich pas op vrij late leeftijd geopen baard. Ik was een jaar of drieëntwintig toen het begon. Ja, in lichte mate hoor. Het werd pas heftig in 1976. Toen raakte ik overspannen en kwam in een psychiatrische inrichting terecht." „Voor jezelf vind je het alle maal niet zo erg, maar voor je familie des te meer. Achteraf hoor je dat het voor hen een ramp moet zijn geweest, dat het ongelooflijke toestanden teweeg moet hebben ge bracht. Het was anders wel een lachertje hoor, met mij. Waar ik het eten al niet ver stopte. In de wc, in de was bak, enfin je kunt zo gek niet bedenken.... Ja, zo doortrapt word je..." Laxeermiddelen „..En zo'n inrichting. In 't begin zijn ze heel geduldig met je, maar op den duur worden ze razend. Dan is het van: niet goedschiks, dan kwaad schiks. Elke dag moest ik op de weegschaal. Dan werd er precies genoteerd hoeveel ik woog. Dat werd steeds min der. Je moet weten: ik ge bruikte veel laxeermiddelen. Maar toen dat de spuigaten uitliep, zijn ze met mij over gegaan op sonde-voeding. Dan moet je wel. Maar hoe veel keer ik die naald wel niet uit m'n arm heb getrok ken...." „Ach ja. Ik was toen heel zwaarmoedig. Ik zag er geen gat meer in en heb in die pe riode ook een zelfmoordpo ging gedaan. Ik leefde apa- tisch eigenlijk. Maanden heb ik toen niets naar binnen ge werkt. De verplegers stonden volstrekt machteloos. Die hebben dan ook doktoren en psychiaters erbijgehaald. En die vroegen keihard: 'Ja hoe, wat wil je nou? Wil je hele Ook de slankheidsmanies van de jaren zeventig en tachtig dragen bij tot een hernieuwde opkomst i vermagering: overigens een ziekte die enkele eeuwen geleden al werd geconstateerd. i deze ziekelijke zucht tot maal kapot, of wil je er toch nog wat van maken...?'" „Slopend was het Totdat de psychiater zei: 'Nu geen be zoek meer, zolang je niet eet'. Dat maakte me nog venijni ger. En het gekke is dan: je wordt beresterk. Later werd ik opgesloten. Maar veel inte resseerde me dat niet. Je leef de in een heel andere wereld. Wat er buiten je om gebeur de, drong niet tot je door. En ook al wilde je wel eten: het ging niet. Bij een klein hapje had je al het gevoel dat je vol zat." Vraatbuien „Aan de andere kant vond je het geweldig van jezelf dat je zo'n sterke wil had om dat lekkere eten te laten staan. Je ging ook jezelf op de proef stellen door opzettelijk langs snackbars te lopen, zodat het water je uit de mond liep. Dat eten gonst ook de hele dag door je hoofd. Je hebt geen tijd om aan andere dingen te denken." „Op zekere dag was ik hele maal uitgedroogd. Ik dronk niet meer. Wel had ik op z'n tijd vreselijke vraatbuien, 's Nachts vooral, wanneer nie mand het zag. Of je het dan lekker vond of niet, alles vrat je op. Je stouwde het naar binnen. Kauwen deed je niet. En later, nou later stak je ge woon een vinger in je keel en kwam alles er weer uit." „Natuurlijk had je vaak last van je maag. Hartkloppingen kwamen ook geregeld terug. En m'n stoelgang zat hele maal vast. Twee jaar heeft dat zo geduurd. Twee jaar voor dat ik tot inkeer kwam. Toen Om elkaar bij te staan en de ziekte te lijf te gaan hebben anorexia nervosa—patiënten in Nederland een vereniging op gericht. Het adres daarvan is Jeruzalem 31, Velp. De patiën tenvereniging is ook telefonisch bereikbaar: 085-423472. moest het eindelijk maar ge beuren, vond ik. en heb ik al le moed verzameld om uit dat cirkeltje te stappen. M'n zus heeft me daar onvoorstelbaar bij geholpen Gelukkig wel, want zonder haarnou dan weet ik het nog zo net niet, of het me dan ook was gelukt." Aandacht „Maar het gekke is: bij mij heeft men nooit de precieze oorzaken kunnen ontdekken. Problemen thuis waren er niet. Ook geen verborgen problemen of zo. En aan vrienden ontbrak het me evenmin. Maar eenzaamheid zal toch wel een rol hebben gespeeld, denk ik." „In die tijd had ik ook relatie problemen. Ja, zoals ik er nu op terugkijk, is het toch wel een kwestie van aandacht vragen geweest. Ook die zelf moordpoging. Op dat mo ment moest er gewoon ie mand komen. Iemand die me aardig vond." Inmiddels, ruim twee jaar later, is Klazien weer bijna boven Jan. Ze heeft een f\jne baan en het kindermaatje is allang weer verruild voor een da- mesmaat. Haar gewicht be draagt thans 47 kilogram. Nog wel wat weinig, gezien haar lengte van krap 1.60 me ter. Bunkeren „Je kunt nog wel merken hoor, dat ik nog niet helemaal ge nezen ben", bekent Klazien, die nog geregeld maaltijden er bij in laat schieten „Je kunt het goed merken als ik ga eten bijvoorbeeld. Dan kan ik het eigenlijk niet ver dragen dat daar iemand bij is. Dat zijn dingen: die mag nie mand zien." „Want eten doe ik nou wel hoor. Dat wil zeggen: niet veel hoor. In aanwezigheid van anderen althans Want als ik in m'n eentje bij m'n zus ga babysitten, ga ik bun keren. Nou! Reken maar!" Anorexia nervosa, ook wel zelfhongering genoemd, is een rare en hele nare ziekte, die voornamelijk voorkomt bij meisjes in de puberteit. Anorexia ner- vosa-patiënten zijn bang voor de volwassenheid en de daarmee gepaard gaande zelfstandigheid. De borstontwikkeling en menstruatie ervaren ze als bedreigend. Vanuit dat gevoel beelden ze zich in dat ze te dik zijn en vertikken het te eten. Hun honger onderdrukken ze stelselmatig en of schoon dat vaak al tot drastisch gewichtsverlies leidt, gaan ano rexia nervosa-patiënten nog een stapje verder door zich daar naast nog eens te dwingen tot zware lichamelijke inspanningen Vrouwelijke vormen verdwijnen daardoor, de menstruatie blijft weg. haren vallen uit. de huidskleur wordt bruinig en nagels worden geel. Anorexia nervosa-patiënten zijn niet de meest zelfverzekerde mensen op aarde. Integendeel. Hun enige macht is de macht die zij hebben over het eten. wat tevens hun enige vorm van zelf standigheid is. Hoewel onderzoek heeft uitgewezen dat anorexia-patiënten van huis uit geen dwarsliggers zijn, maar veeleer het tegengestelde daarvan, gooien ze over het algemeen hun kop in de wind. Soms zijn ze zo eigenwijs, dat er niet meer met hen valt te praten Ze weigeren in te zien dat ze op weg zijn naar totale uitputting. Sterker: ze doen het voorkomen aisof er niks aan de hand is en weten het veel beter dan alle diëtisten bg elkaar. Dat maakt deze psychische ziekte dikwijls tot een slepende Even slepend als de ziekte meestal ontstaat Onderzoek heeft immers tevens aangetoond dat anorexia veelal wordt veroorzaakt door dat problemen van het kind consequent worden weggemoffeld Ouders weten daardoor niet beter of het gaat voorspoedig met hun kind en doen zijn schreeuw om aandacht af met „Och. het wil niet eten." Zij beseffen niet dat het kind dat eten, wat zg zo belangrijk vinden, juist als wapen tegen hen gebruikt. Niet voor niks is geconstateerd dat de verstandhouding tussen moeder en dochter een belangrijke rol speelt in het ontstaan van anorexia. Vandaar ook dat deze ziekelijke zucht tot vermagering veel meer voorkomt bij meisjes dan bij jongens. Eén procent van de meisjes lijdt in lichte mate aan anorexia nervo sa. Vijftien procent van hen is zwaar ziek en van de ernstige gevallen brengt 15 tot 30 procent het er niet levend af Bekend is voorts dat anorexia-patienten bijna altijd bij de pinken zijn en stammen uit welgestelde en vrg traditionele gezinnen. Dat geldt zeker voor anorexia-patient Klazien (een gefingeerde naam SJ) die op deze pagina vertelt over de ziekte, waartegen geen uitgebalanceerd kruid gewassen is Bij een anorexia-pa tient is het veelal zaak haar volwassenheid bij te brengen, opdat zg net als ieder ander redelijk kan functioneren in de maat schappij Met Klazien is dat nu het geval, getuige haar relaas op deze pagina Anorexia nervosa: jezelf hongeren tot je een ons weegt... Tekst: Sjak Jansen Tekening: Joop Walenkamp ROME - Véronique la Croix is een 25-jarige prostituee uit Parijs, die zich nationale be roemdheid heeft'verworven in Italië, ofschoon (of mis schien liever: omdat) bijna niemand haar daar gezien heeft. Ze heeft die roem te danken aan een tweemaal aangekondigd en tweemaal niet uitgezonden televisiepro gramma, waarin zij als hoofd persoon optrad. De geschiedenis begon in het voorjaar van 1980, toen een Romeins dagblad in de daar toe bestemde rubriek een on opvallende advertentie op nam, waarin zich „ervaren masseuse, discreet, zonder portier" aanbood. De adver tentie begon, zoals vele soort gelijke. met ..A.A.A." (om zo hoog mogelijk in de alfabe tisch gerangschikte rubriek te komen) „Offresi" (biedt zich aan), cn „A.A.A. Offresi" was ook de titel van het tv- programma, dat eruit moest voortkomen. Uit het leven gegrepen, dat zou het worden. De prostituée was een echte, haar klanten waren echte klanten: de man nen, die zich de volgende maanden via het telefoon nummer uit de advertentie met haar in verbinding stel den, en ook aan hun gezamen lijke activiteiten was niets ge veinsd. Het enige onechte was de spie gel tegen de deur naar het woonvertrek die was name lijk aan de achterkant door zichtig. Maar dat wist alleen Véronique, niet-haar klanten. Verder waren er slechts zes andere vrouwen van op de hoogte, dezelfden die enkele jaren terug internationale lof hadden geoogst met een film pje dat ze hadden gedraaid tij dens een proces wegens ver krachting in Latina „Proccs- so per stupro" heette hel film pje. Het had prijzen gewon nen en is ook buiten Italië (o.m. in Nederland) op de tele visie vertoond. Deze keer wilden ze „de onein dige misère van de prostitutie tonen, er het schandelijke van aanklagen". Een nobel stre ven, waarmee ook de RAI (het staats-telcvisicbedrijf) zich, mede gezien het succes van hun vorige werkstuk, geheel kon verenigen. Zo dromden zij elke middag on- gezien met hun camera achter de spiegel, waar ze op hun ge mak de argeloze hoerelopcrs in al hun schande konden be spieden. en filmen. „Vinden jullie het eigenlijk wel juist om de privacy van niets ver moedende mensen zo te schenden?", werd hun later gevraagd in een interview over hun werkstuk in het weekblad Oggi. „Nee beslist niet", was hel antwoord, „het is diep onfatsoenlijk". Maar nog veel onfatsoenlijker, had den ze geredeneerd, is het sexgcldmechanisme waar door de vrouw wordt uitge buit en dat dus nodig aan de kaak gesteld moet worden. T- ?n ze na enkele maanden vol doende materiaal hadden ver zameld. kon de montage be ginnen. Om de gevoelens van televisiekijkers cn. niet te ver geten, van de televisicbe- stuurders te sparen, werden de eigenlijke activiteiten van Véronique met haar klanten weggelaten, hoogstens vaag aangeduid, maar kwam het accent te liggen op de finan ciële onderhandelingen voor af en op het afscheid. Zowel de gezichten als de stemmen van de klanten werden (zo verzekerden de maaksters) onherkenbaar gemaakt. Véronique was toen alweer thuis in Parijs, maar niet dan nadat ze zich in een interview aan de Italiaanse vrouwen krant (Quotidiano Donna) vrolijk had gemaakt over het feminisme en zich zeer tevre den had verklaard over haar vrije-vrouwenbestaan - een opvatting die nogal in strijd was met die van de filmsters, maar die hadden er haar dan ook niet naar gevraagd. Wie wel hun mening mochten zeg gen, waren de deelnemers aan nijdelijke panel. twe i twe ncn. onder wie pater Turoldo. notoir advocaat van vooruit strevende zaken. Na afloop van het filmpje kre gen deze vier de gelegenheid met passend opgetrokken neus te verklaren hoe vies en vreselijk zij het allemaal had den gevonden. Zij deden dit (schreven de tv-journalisten. die er een preview van moch ten zien) met grote eenstem migheid en daarmee was de laatste verdenking van immo raliteit van het programma weggenomen. Zo te horen, moet het zelfs van een dodelijke saaiheid zijn ge weest. Maar nadat hel in alle kranten uitgebreid was aan gekondigd. school heel Italië op de avond van 12 maart ge zellig voor de kijkkast, de mcesten vermoedelijk in gie chelige voorpret, maar som migen misschien wel. volgens Prostituée en hoofdrolspeel ster Véronique la Croix <25) werd m een mum van tijd een nationaal fenomeen in Italië. de bedoeling van het lilmcol- lecticf. in ernstige voorberei ding op een nachtelijk debat in de familiekring. Wie schetst hun teleurstelling, toen de omrocpster een half uur voor de uitzending aan kondigde dat de raad van be stuur van de RAI had beslo ten, op uitnodiging van de parlementaire commissie van toezicht, het programma voorlopig niet uit te zenden. Daarvoor in de plaats kreeg men Grisbi met Jean Gabin te zien. eigenlijk best een aardi ge film. maar daar was men nu eenmaal niet voor gaan zit ten. Wat was cr gebeurd? Na lang ge brom van christen democratische afgevaardig den in de parlementsgebou wen had de vice-voorzitter van de Kamer. Maria Elctta Martini, een brief geschreven aan haar christen- democratische partij? llOOt Mauro Bubbico. voorzitter van de Toezichtcommissie, met het dringende verzoek een slokje te steken voor de uitzending van een program ma waarin de vrouwelijke waardigheid door het slijk werd gehaald. Zonder zich om de rest van zijn commissie te bekommeren, had Bubbico een telegram ge stuurd naar het RAI-bcstuur. HU verzocht hen vriendelijk de uitzending op te schorten, in afwachting van de „alge mene richtlijnen voor de in formatieve taak" van het be drijf. (die naar algemene ver wachting omstreeks sint jut- temis tot stand zullen ko men). Dodelijk geschrokken besloot het bestuur de uitno diging als een bevel te be schouwen. De volgende morgen beleefde het land in een storm van ver ontwaardiging over de eigen machtige censuur van de heer Bubbico. Zijn aftreden werd geeist. het RAI-bcstuur werd slaafsheid en lafheid verwe ten, de onmiddellijke herroe ping van het opschortingsbe- sluit werd verheven tot graad meter van democratie en be schaving. Met zoveel sterke steun in de rug kwam de RAI weer even schielijk op haar beslissing terug nog dezelfde dag beloofde zg in het mid dagjournaal dat de uitzending precies een weck later, don derdag 19 maart, /.ou plaats vinden. Het was duidcljk dat de tegenstanders grover ge schut in stelling moesten brengen. In de volgende uren regende het aanklachten op het bureau van de Romeinse officier van justitie, afkom stig van verontruste burgers. comité's van zedelijke waak zaamheid en katholieke vrou wenclubs. Door Véronique naar Rome te laten komen, een apparte ment voor haar te huren en advertenties te plaatsen. maar ook de opdrachtgevers bij de RAI, zich schuldig ge maakt aan het uitlokken van prostitutie, een duidelijk om schreven strafbaar Zo kregen alle betrokkenen de volgende dag bezoek van de politie, met de mededeling dat er een gcrechtelgk voor onderzoek tegen hen was in geleid Tt ge luk werd hun voor de duur van het onder zoek het verbod opgelegd de film te vertonen Enkele da gen later werd de film in be slag genomen, en of de Ita liaanse televisiekijker hem ooit te zien zal krggen, is op zijn minst onzeker Aan de discussie werd daarmee geen eind gemaakt, integen deel Maar het debat betrof minder het onderwerp, de prostitutie, dan de vraagstuk ken rondom de filmcensuur, privacy, recht op informatie Dat censuur uit den boze is en in strijd mot de grondwet is iels w aar iedereen het over eens is. maar Bubbico. de gro te boosdoener, heeft daarin geen aanleiding gezien om al tc treden als voorzitter van de Commissie van Toezicht Overigens geven ook de felste tegenstanders van censuur het filmcollectief niet altijd onvoorwaardelijk gelijk Het linkse weekblad l'Espresso geeft de feministen in over weging dat zij wellicht een sterker been zouden hebben om op te staan, als zij zelf niet zo vaak een beroep hadden gedaan op ingrijpen van de censuur. „Van het ogenblik af dat zg hun raids ondernamen tegen pornobioscopen en de inbeslagname eisten van de film Life Size, hebben zij her haaldelijk hun toevlucht ge nomen tot het straf- cn re pressieapparaat van de slaat". In het Romeinse dagblad La Re- publica vraagt de schrijver Alberto Arbasino (die op dit gebied zelden over de gren zen heeft gekeken) zich af, of het misschien aan de klerika le traditie van Italië ligt, dat ook de feministen zo graag een vermanend vingertje hef fen en dat hun prediking inza ke de zonden des vleses zo be drieglijk veel gelijkenis ver toont met die van de aartsbis schop en zgn curie Maar het grootste bi zwaar heeft hij te gen het stiekem bespieden van wie dan ook door w ie dan ook. „Wat zouden de dames ervan vinden", vroeg hij. „als ze tij dens hun opnamen vanuit wn andere kamer, door etn andere spiegel, buiten hun medeweten waren gefilmd door een andcrsgezinde groep, die daarmee een af schrikwekkend voorbeeld w ilde stellen van moreel on toelaatbaar gedrag'' Hoe komt het nu toch. wilde hg weten, dat wie zich in dit land verzet tegen klerikale een Stiur en te gen huidige en te»e- komstige bespieding tegen werpingen krugt in de- trant van de engelbewaarder, de big brother, de grote zuster of van „God ziel u' HEIN TEN KORTEN AAR

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25