'Ik heb nooit zomaar mensen het land uitge smeten' Staatssecretaris Haars vertrektongeschonden ZATERDAG 11 APRIL 1981 |XTRA 'n Haaibaai, fascisti sche tante, arrogan te tut, rechtlijnige doordrammer waarvoor is me vrouw mr. Elbarta A. Haars de laatste maanden cq jaren niet uitgemaakt. Wekenlang prijkte haar naam in de ko lommen van kran ten en opiniebla den. Als geen ander stond zij sterk in het aandachtsveld. Kritiek en vergui zing vanuit de ac tiegroepen, bloe men van de "zwij gende meerder heid", bijval edoch fronsende wenk brauwen vanuit de Kamer. Haar beleid het (laat) aan duide lijkheid weinig te wensen over en de reacties op haar op tredens waren na venant. Zwart-wit dus. Maar dat is spoedig voorbij. De eerste vrouwelijke staats secretaris van justi tie neemt afscheid van het ultramo derne departement "voordat ze zeggen: wat moeten we met dat ouwe mens". Het woord afbou wen wil ze echter niet horen. "Er ligt nog een hoop werk, bovendien, ik ben op m'n best in cri ses". Een kordate dame, <-i'o zichzelf met haar 67 jaren nog lang niet als afge daan beschouwt. "Maar het is ver standiger om de moed te hebben om zélf opzij te gaan. Want ik weet niet hoe lang ik die ijze ren gezondheid nog blijf houden." Ogenschijnlijk bleef haar moreel in elk geval onaangetast, de verguizing ten spijt. Tekst; Miep de Graaft Slechts luttele dagen was ze in dienst als staatssecretaris van justitie. En in dat prille werk- stadium zag mevrouw Haars zich al genoodzaakt een reeks impopulaire maatregelen door te voeren. Een reeks die actievoerders en pamflettis ten regelmatig tot kokende woede zou brengen. De perikelen rond de verhui zing van vrouwelijke gevan gen naar de nieuwe Bijlmer bajes beten het spits af. Kort daarop gevolgd door de affai re- Philip Agee. Deze ex-CIA agent wilde zich in Holland beroepen op een vluchtelin genstatus om hier in alle rust aan zijn boek te werken. Niet nodig, oordeelde Haars. Ze gaf geen krimp en doorstond de druk van de publieke opi nie die vond dat Agee best mocht blijven. De kwestie werd aanleiding tot een stroom van zaken waarin het toelatingsbeleid van bui tenlanders centraal kwam te staan. Een gloednieuwe baan en dan direct met allerhande proble men te worden geconfron teerd. Een mens zou er vluchtneigingen van krijgen. Zo niet mr. Haars. "Nee hoor" zegt ze even resoluut als haar besluiten plegen te zijn. "Ik ben geen type om di rect het bijltje erbij neer te gooien. Ik ben nu eenmaal standvastig. En het is in dit deel van justitie nu eenmaal onvermijdelijk datje inciden ten hebt. Die blijf je houden. Maar ik blijf erbij dat het inci- dénten zijn." Als rechterhand van minister De Ruiter kreeg mevrouw Haars vier jaar geleden het vreemdelingenbeleid, gevan geniswezen, de kinderbe scherming. TBR en reclasse ring in haar takenpakket. Niet de meest simpele onder delen die het ministerie van justitie in*huis heeft. Doch de traditie wil dat juist een staatssecretaris, als 'ondermi nister', zich met deze onder delen van justitie bezighoudt. Daardoor kreeg mevrouw Haars in feite méér publici teit. leek het alsof er bedui: dend meer beleidszaken uit haar koker kwamen (komen) dan uit die van haar baas. Nuchter Nuchter stelt mr. Haars dat zij "minder rustig kan doorwer ken dan De Ruiter. Maar het voordeel is dat ik met indivi duen in aanraking kom. Ik heb m'n eigen winkeltje. Ik hoef me niet met anderen te bemoeien." Een winkeltje dat Glastra van Loon destijds haastig in de steek liet na een conflict met een topambtenaar. Zijn op volger, Haars' voorganger, Zeevalking gaf weliswaar de aanzet tot een harder beleid, maar tot een echte uitvoering ervan kwam het niet. Haars zegt dan ook met name voor wat het vreemdelingenbeleid betreft met een "erfenis" te zijn blijven zitten Agee noemt ze daarvan een goed voorbeeld En ook die éne keer dat zij overstag ging. zwichtte voor de druk. werd door die erfenis veroorzaakt Het betrof de kwestie met de kerk-Marokkanen. Aanvan kelijk moesten zij het land verlaten. Later zei Haars dat ze toch mochten blijven. "Er was al zo lang met die men sen gesold. Inderdaad, over stag gaan is mijn gewoonte bepaald niet Het is ook de eerste en laatste keer geweest dat ik een groep heb toegela ten. Maar mijn voorganger had al zo lang jn die kwestie rondgehuppeld, ik kón die niet meer wegstu- Haars ontkent een rigorous an dere koers te zijn gevaren als haar voorganger, hoewel zij zeker het imago van de plot seling harde aanpak heeft. Anderzijds wordt aange voerd dat haar strenge beleid hand in hand gingen met de afnemende tolerantie van Ne derlanders naarmate het eco nomisch met Nederland bergafwaarts ging. Huiverig Haars is huiverig voor die ver minderde tolerantie. Noemt die tendens "doodeng". Zegt "nooit zomaar mensen het land te hebben uitgesmeten." "Wel heb ik duidelijke lijnen uitgezet in het vreemdelin genbeleid. En die lijnen mag je voor de enkeling niet door breken. Maar daarentegen moet je bij een verzoek van een buitenlander om hier te mogen blijven naar ztfn ei gen. individuele omstandig heden blijven kijken Want "Het is een wegingsproces. Maar dat ziet nooit een mens. Neem die christen-Turken .die destijds een kerk bezet ten. We hebben gewikt en ge wogen. Gekeken of een te rugkeer naar Turkije risico's met zich kon meebrengen. Alle zaken zijn twee. drie maal gecheckt." Haars ontkent ooit door het machteloze gevoel te zijn overmeesterd dat het uitwij zen en tegenhouden van tel kens een handjevol buiten landers geen zoden aan de dijk zette. "Als ik dat beleid niet had gevoerd waren er miljoénen ons land binnen gekomen in plaats van tien duizenden Ik had de stroom ongehinderd kunnen Talen passeren. En daarmee beslis singen voor me uit kunnen schuiven, op mijn beurt de erfenis aan mijn opvolger kunnen achterlaten. Maar daardoor waren de huis vestingsproblemen nog ster ker toegenomen en was het sociale stelsel verder dolge draaid En dit strakke beleid heeft als voordeel gehad dat iedere buitenlander precies weet waar 'ie aan toe is. Vroe ger had ik metershoge sta pels zogenaamde incidentge vallen op mijn bureau. Nu die duidelijke richtlijnen er gjtyn komen er drie. vier per week die ik moet bekijken." Vervelend Dat neemt allemaal niet weg dat Haars het vervelend ge noeg vindt om haar 'goede bedoelingen' niet door de ganse natie begrepen te zien. Actiegroepen hadden han denvol werk aan Haars Ze werd in een hokje gestopt met een etiket erop vanwaar- uit geen ontsnappen meer mogelijk leek. blijven je tot je laatste snik achtervolgen"), wil zich toch verontschuldigen "Juist sinds een jaar of vier is de toevloed aan buitenlanders zo geweldig gegroeid. De noodrem moést toch wel wordèn aangetrokken. Dat sommige groepen uit de maatschappij daar fel op rea geren vind ik niet meer dan logisch. Maar nogmaals het zijn incidénten En je kunt niet van incident naar inci dent regeren Je moet je ei gen beleid bepalen Ik heb al- lijd gezegd: gehóórd de actie groepen neem ik de beslis sing." Berustend: Vier jaar geleden was men eerder geneigd ac tiegroepen te horen dan een eigen beleid te voeren. Maar je moet nooit vergeten dat ac tiegroepen een eenzijdig doel. ittéen een k« ra vin waarheid in zich hebben Haars formuleert het als e<-n goed geleerd lesje "Ze kun nen niet naar andere argu menten luisteren die er dik wijls óók zyn Daarnaast moet je niet altijd de actie groepen honoreren, omdat dat niet eerlijk zou zijn tegen over de mensen voor wie géén actie wordt gevoerd." Ongrijpbaar "Ik weet het. ik ben ongrijp baar voor ze geworden omdat ik hun argumenten in een ka der plaats. Ik word ook nooit kwaad." De medaille heeft uiteraard nog een andere kant "Want tel kens sla so n ac liegroep bi gint krijg ik tientallen brie ven. en ik zie ze nog niet eens allemaal, van mensen die schrijven het roerend met me eens te zijn. Toen met die zi geuners werden de bloemen aan huis gebracht En ik zie aan de ingezonden briever. in do krante n en tijdschriften dat er in Nederland nog ande re meningen leven. Die van de zwygende massa Maar ja ingezonden brieven zijn geen Svenmin overigens als de tallo ze andere zaken waarmee Haars zich bezighield en nog bezighoudt. Die wetenschap stemt haar soms wat bitter "Dat vreemdelingenbeleid is maar een klein onderdeel waarop je dan de volle laag kritiek krijgt. Ik heb bijvoor beeld veel gedaan aan de op vang van drugsverslaafden in gevangenissen, aan verlofre gelingen in open en halfopen inrichtingen, aan de oplei ding voor bewaarders Dat hoor je hooguit eén keer en verder lees je er nooit meer wat over." Het is duidelijk. Haars is -zo op het oog- onge schonden uit de strijd geko men Echt van haar stuk is ze niet gebracht door de vergui zing "Je gaat natuurlijk rela tiveren" En naarmate haar vertrek dichterbij komt gaan er toch stemmen op die het vol waardering over Haars hebben. Ietwat triomfantelijk beaamt ze dat. "Men erkent nu toch wel dat er iets ge beurd is. Want hoe dan ook, niemand kan zeggen dat ze niks deed. En die acties, het blijven incidenten, dat blijkt toch? Hoor je nog wel eens iets over de vrouwengevan genis? Nooit. De zigeuners'' Ook niet. Precies een maand, toen wil het over Wat ik ook voorspeld had." Verzuchting Bijna een jaar geleden slaakte mevrouw Haars in een inter view met de Haagse Post de verzuchting "dat de felheid van aanvallen wat minder was geworden". Ironisch ge noeg moesten de acties voor en door de naar ons land uit geweken zigeuners toen nog komen. Een voorbarige uit spraak derhalve? "In geen geval. Dat met die zigeuners was een vlam in de pan waar het deksel zó weer op zat Bo vendien: ik wist dat ze zou den komen, ik was er op voorbereid. Op de nieuw jaarsreceptie werd er tegen me gezegd u hebt het rustig hè'' Nee hoor,- ik heb zigeu ners, heb ik toen geroepen." Niet de zigeuners dus. ook niet de vreemdelingen in het alge meen die zich hier (willen) nestelen vormen Haars groot ste bron van zorg. maar het gevangeniswezen "De aan tallen gevangrm n zijn echt explosief Vorig jaar telden we er in Nederland 3200 Nu zijn het er al 3700 En het pro bleem Is «nr liét 11as? i inrichtingen zijn barstensvol, het aantal bewaarders kan die hoeveelheid niet aan Ge lukkig heb ik er net 84 be waardersplaatsen bijgekre- gen. alle bezuinigingen ten spijt. De FOBA-toren is net open. de laatste vU-ugel van do Bijlmer ook. Maar een pro bleem is ook de grote ver scheidenheid aan nationali teiten in onze gevangenissen Meer dan vijftig zijn het er nu. Het werk van de bewaar der wordt juist zo zwaar om dat ze de mensen gewoon niet kunnen verstaan." Bij een terugblik hoort de on vermijdelijke vraag in deze tijd van emancipatie Heeft Haars het als een voordeel er varen om een vrouw te zijn als staatssecretaris Na enig nadenken "Nee. Eer der een nadeel. Het nadeel van een vrouw in deze func tie is dat men veronderstelt dat je hef. zacht en vriende lijk bent En als je normaal, dus zakelijk, reageert vindt men dat je hard doet. Dan ben je een kenau Ik had al die verwijten nóóit ge hoord als ik een man was ge weest." Een welhaast unieke prent. Een lachende mevrouw Haars met een al even vrolijk kijkende kerk-Marokkaan. Toch niet altijd even onverzoenlijk teqenoier elkaar''

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23