„Intelligent criminal" vaak slimmer Mens steeds afhankelijker van computer B BB I BI ZATERDAG 11 APRIL 1981 PAGINA 19 Preventie nog blinde vlek Steeds meer taken worden aan de computer toevertrouwd. En daarmee maakt het (be drijfsleven zich meer en meer afhankelijk van dat ge heimzinnige apparaat. Zo lang het allemaal goed gaat is er niets aan de hand na tuurlijk. Maar valt die com puter uit of wordt ermee 'ge sjoemeld' dan is het leed niet te overzien. Zoals kortgeleden bleek in Rotterdam, waar een weten schappelijk medewerker de computerbanden van een onderzoek naar een ernstige oogziekte maar bij de vuil nisbak had gezet. Uit wraak, omdat hijzelf het onderzoek niet had kunnen afronden. Jammer van de kostbare ge gevens. In Amerika staat de preventie tegen computermisbruik al hoog in het vaandel geschre ven. Nederland is wat dat betreft nog lang niet zover. Viditel bijvoorbeeld, het PTT-experiment waarmee via een telefoonlijn, compu ter en tv-scherm informatie kan worden verkregen, is ook totaal niet beveiligd. Deze week werd bekend dat via Viditel illegaal wordt gegokt en dat er op talloze andere wijzen misbruik van het dure systeem wordt ge maakt. Sn in haar jaarverslag meldt de Algemene Rekenkamer deze week dat ook de over heid faalt in de beveiliging van computers. De ministe ries van sociale zaken en volksgezondheid en milieu hygiëne met name zouden hun rekencentra onvoldoen de hebben beveiligd tegen misbruik, zo stelt de reken kamer. Bovendien zijn er geen richtlijnen wat te doen bij noodsituaties. De afhankelijkheid en daar door de gevaren die het uit vallen van een computerin stallatie met zich mee kan brengen worden nog onder schat. Onterecht. waar schijnlijk. Want uit een on derzoek van de universiteit van Minnesota blijkt dat 50 tot "5°o van de onderzochte bedrijven in Amerika bin nen 5'ï dag komen stil te lig gen als de computer is uitge vallen. En in bepaalde be drijfstakken. zoals banken, is die periode nog korter. Twee dagen. Computerpreventie is in Ne derland nog een blinde vlek. Het Rotterdamse bedrijf Computer Security Consul tants 'Coseco' sprong bijna drie jaar geleden in de open markt. Zijn directeur A. van Mil (62) over de huidige stand van zaken: "Er is geen reden voor paniektoestan den. Wel voor waakzaam heid. Er is in Nederland op het gebied van computer- misbruik al genoeg gebeurd. Maar men wil het niet we ten." De afhankelijk van de mens aan de computer is groot. "Het is in sommige bedrij ven zó sterk dat er geen kar meer geladen kan w orden of geen schrijfmachine worden vervaardigd *onder compu ter. Denk maar eens aan postorder-bedrijven of wa renhuizen." ROTTERDAM - Het kan een brand zijn, maar ook een dijkdoorbraak, een bomaanslag, een gijzelings zaak. Of werknemers zelf slaan aan het knoeien en vervalsen. Maar gaat er iets mis in een computer centrum dan staan de programmeurs met de han den in het haar. In een ondergelopen rekencentrum is het moeilijk werken. Zonder programma steekt zelfs de duurste computer geen hand uit. Een simpel voorbeeld. Stel dat bij een (hypotheek)bank de computer uitvalt. Vanaf dat moment is van geen enkele klant het saldo meer na te kij ken of zijn er hypotheekbere keningen te maken.Er kan eenvoudigweg niets meer worden gestort of opgeno men - de handelingen van de bank zijn geblokkeerd. Met alle desastreuze gevolgen van dien. Geen gegevens, geen geld. Niet alleen de bank kan erdoor worden getroffen, óók de klanten. Nog een voorbeeld, maar dan één waarbij interne factoren voor de problemen zorgen. De gefrustreerde systeem- programmeur die het bedrijf waar hij werkt wel eens zou pakken. Hij ontvreemdt het programma dat maandelijks werd gebruikt om de lonen uit te betalen, plus bijbeho rende documentatie. Een voudig door de banden in zijn tas te stoppen. Via stro mannen richt hij zijn eigen software bv op. Als het einde van de maand eenmaal is aangebroken vindt men wel de input (gegevensmutaties) maar geen programma. Na een paar chaotische dagen wendt de programmeur zich tot zijn financieel directeur. Een man die zoals zovelen óók niet precies weet hoe zo'n computer nou werkt. De werknemer vertelt hem een bedrijf te kennen dat nage noeg hetzelfde programma gebruikt. Dat progremma kan worden gekocht voor 60.000 gulden En zo koopt dat bedrijf in het oosten van het land zijn eigen, iets gewij zigde. programma terug. Na tuurlijk ontdekt men na ver loop van tijd hoe de vork werkelijk in de steel zit. Te gen de werknemer valt ech ter niets te bewijzen. Dergelijke slinkse diefstallen zijn volgens Van Mil allang geen uitzondering meer. maar ze worden nog steeds onderschat. Vandaar dat hij vanaf de op richting van zijn security-be- drijf aandringt op méér be veiliging van de computer. Een brandend computercentrum. Wie neemt de taken tijdelijk i Zijn bedrijf staat op twee po ten. De ene poot is de be scherming van de apparatuur tegen de eigen employees, de andere is die van de beveili ging tegen externe factoren: de rampen en branden. De computerprogrammeurs en systeemanalisten die van hun kennis gebruik (misbruik) maken door fraude of diefstal te plegen via de computer be titelt Van Mil als 'intelligent criminals'. Hij wijst op cij fers, alweer uit Amerika, die aantonen dat de gemiddelde bankoverval 'slechts' 10 000 dollar oplevert. De banken beschikken vandaag de dag over zoveel preventiemoge lijkheden, daar valt niet te- Van Mil: "Geen paniektoestanden. Wél waakzaamheid" genop te stellen. De gemid delde buit bij een computer fraude ligt echter rond de miljoen dollar, aldus die cij fers van de FBI-statistiek. "En in ons eigen land gebeurt óók genoeg. Alleen: men wil als men het al weet dit niet in de publiciteit brengen. Men houdt de vuile was liever bin- Optimisten zullen de FBI-cij- fers afwijzen omdat "Ameri ka ver weg is". Een stelling die Van Mil krachtig van de hand wijst. "Iedereen weet dat alles wat in Amerika speelt vroeger of later naar Europa overwaait." Hij schetst de 'intelligent crimi nal' met weer een voorbeeld uit de praktijk. Een programmeur, midden dertig, 'n topfunctie bij een computercentrum. neemt ontslag. Opent (telkens ver momd) veertig verschillende bankrekeningen. Verhuurt zich vervolgens als leerling- operator "omdat het vak zo boeiend lijkt". Wordt dan te werk gesteld in de nachtshifi. het minder intelligente print werk dat 's nachts wordt uit gevoerd. Opmerkelijk ge noeg is de bewaking 's nachts ook minder secuur, weet de 'criminal', omdat er dan toch "minder intelligente men sen" werken. Hij dumpt het besturingsprogrammisme van de computer op tape. Weet dit voor elkaar te krij gen zonder dat het wordt ge registreerd. Stopt het 'wiel tje' in zijn binnenzak en smokkelt het programma het bedrijf uit. Thuis weet hij het zo te herprogrammeren dat de uitkerings-cheques die de computer maandelijks uit braakt voor een deel op zijn naam komen te staan. Hij hoeft daarvoor slechts op dracht te geven de namen van de begunstigden in zijn naam te veranderen. Daarbij stelt hij zich tevreden met een aantal cheques tot de to tale waarde van één miljoen dollar. Daarna loopt de com puter in zijn oude spoor te rug. Zijn eigen instructies veegt de 'criminal' keurig weer uit. Vervolgens neemt hij ontslag "omdat het toch niet iets is wat ik zoek" en gaat hij thuis zitten wachten. En ja. op de 28-ste stromen de cheques binnen. Hij kan ze middels de 40 verschillende bankreke ningen, wederom vermomd, soldaat maken. Pas na ettelijke dagen komen verontruste telefoontjes bij het bedrijf binnen waar de cheques blijven. In de com puter is op dat moment niets meer te vinden van welke fout dan ook. De controlelijst bevat immers weer de juiste namen. Na drie dagen begint men enige argwaan te koeste ren, maar dan is de 'leerling operator' uiteraard al naar zonniger oorden vertrokken. Ook in dit geval geen sprake van enig bewijs, slechts van een vermoeden. Naast het controleren van de ei gen mensen is het volgens Van Mil noodzakelijk dat elk bedrijf z'n eigen rampenplan heeft klaarliggen. Er bestaat geen doorsnee-plan. Elk be drijf dat met een computer werkt zal zijn eigen plan moe ten hebben, afgestemd op de eigen situatie In zo'n plan moet exact staan beschreven wat er na de "ramp" moet ge beuren. In totaal ongeveer met 180 punten, variërend van de manier waarop alarm moet worden geslagen tot de instructies aan diverse perso neelsleden. Er zijn in Neder land nog maar weinig bedrij ven die zo'n kant-en-klaar plan in de kast hebben lig gen. Welgeteld één procent van de bedrijven is in het be zit van een dergelijk plan. De overigen zijn of met de ont wikkeling ervan bezig, of be roepen zich op de solide brandvrije brandkast waarin reserve computergegevens liggen opgeslagen. Maar dit meubelstuk is al jaren achter haald. "Je kunt er mooi niet bij als het aan de muur hangt in de kamer waar de brand woedt. Of het ding staat in de kelder, bedolven onder het puin" zo voorspelt Van Mil. Handkracht En de aloude handkracht? Dat ging toch jaren goed, waarom zou een bedrijf daarop niet - tijdelijk - kunnen terugval len? "Er zijn wel bedrijven waar het misschien nu nog mogelijk zou zijn om op handkracht te rug te schakelen. Mits zo'n bedrijf de juiste formulieren nog heeft en mensen die er nog mee kunnen werken. Maar in het algemeen wordt teruggaan naar handwerk echt als een onmogelijkheid In veel gevallen is het to taal niet mogelijk. Door de gecompliceerdheid van de processen of domweg door de gigantische hoeveelheid gegevens waarmee wordt ge werkt." Filosoferend "De computer is de achilleshiel van het bedrijf geworden Hij hoort daarom ook het alleréérst te worden beschermd bij een brand of een bezetting. Ik wil de men sen geen paniek aanpraten, alsjeblieft geen paniektoe standen. Maar we mogen best met gebruikelijke Hollandse nuchterheid kijken naar de risico's die er zijn." Van Mil beaamt dat die risico's bij bankinstellingen het grootst zijn. Daar staat tegen over dat juist de banken zich het sterkst van de afhanke lijkheid van de computer zgn doordrongen. "De banken zijn wel ingedekt. Daar hoef je je niet het eerst bezorgd om te maken." Naast zijn streven 'elk bedrui z'n eigen rampenplan' heeft Coseco meer pijlen op zijn boog. Van Mil. die zijn con versatie constant met engels- talige termen doorspekt, de computerman eigen, heeft het over de 'empty shell'. "Pure noodzaak" zegt hij. "Er zijn bedrijven het zich veelal niet kunnen permitteren door computeruitval een week of langer stil te liggen- .Sommige soorten van bedrij ven zouden daar wekelijks tien miljoen gulden schade door lijden" weet hij. Vol gens zijn systeem kunnen be drijven zich abonneren op de "empty shell". Letterlijk: een lege schelp. Een rekencen trum dat binnen 3x 24 uur naast het (verwoeste'' uitge brande?) rekencentrum is op gebouwd en ingericht. Com pleet met telefoon, energie voorziening en PTT-hjnverbin- dingen met voedingspunten voor de computer. De gebrui ker hoeft alleen zijn eigen ap paratuur mee te nemen. Het plan voor de snelle opbouw van de empty shell wordt in mei gelanceerd Coseco denkt tegen die tgd de spe ciale methodiek om een re kencentrum binnen L'4 uur op te zetten voor 100** te hebben ontwikkeld. Norma liter is het een proces dat maanden in beslag neemt. Kosten van deze verzekering gemiddeld een slordige 4U mille, dat wel. Maar voor dat geld is een be drijf ervan verzekerd binnen drie dagen weer aan het werk te kunnen. In een ruimte die aan de behoefte van de com puter is aangepast qua tem peratuur. vochtigheidsgraad, wat de speciale verhoogde vlocr-eisen airconditioning en data-comminiquatiecen- trum betreft. Een idee dat werd geboren uit de praktijk ervaring. Die leert dat een brand meestal niet in de com puterruimte zelf ontstaat. Eerder gebeurt dat in het in put-centrum. waar minder stringent aan beveiliging wordt gedaan Vandaar dat het kan voorkomen dat bg een brand niet de ruimte, maar wel de computer wordt gespaard. Bovendien wordt de eigenlijke computerruimte meer en meer angstvallig afgesloten. Niet alleen voor bezoekers - de meeste rekencentra zijn niet voor belangstellenden toegankelijk- ook voor perso neelsleden zelf. "Geloof me" zegt Van Mil "er zijn pro grammeurs of analisten die nog nooit een computer in le venden lijve hebben gezien Tegen wie wordt gezegd blijf maar achter je bureautje zit ten met een terminal voor je De paar 'bevoorrechten' die de computerruimte zelf mogen betreden doen dat doorgaans na omslachtige bcveiligings- procedures. Ondanks al die voorzorgsmaatregelen zal computerfraude of -uitval nooit helemaal te voorkomen zijn, gelooft Van Mil NVcm dat computercentrum in Ro me" zegt hg. weer direct een voorbeeld aanhalend "Nota bene gebouwd in een blinker Op en top beveiligd Komt er een oud vrouwtje een pakje brood voor haar man afge ven, die daar werkt. Ze komt zonder meer door de contro le." Zwijgt even, als om het efTect van zgn woorden te vergro ten. "Maar er zat dus wc! een bom in dat pakje brood." Overvallen op computercentra zijn volgens hem toch aan de orde van dc due in iLihf Vfitf per jaar gaan er in dat land gemiddeld de lucht in. "Er is zelfs een boekje van de Rode Brigade, dat heet how to at tack computercentra' zegt Van Mil ietwat spottend "Hee l zwart wit gesteld" ver volgt hij "ook de Russische g< h« irm du nst zou morgen kunnen beslissen om de eco nomie in het westen op een simpele manier plat te leg gen Gewoon, door de com puters hier uit te schakelen Nogmaals ik wil niet doem denken, maar zoiets kan wél gebeuren Al weet ik niet hoe groot die kans is En de com puter is niet voor honderd procent te beschermen Ja. voor de massa zal het moei lijk zgn om in te breken. Maar voor onze intelligente criminal toch nief Dat maakt dit vak zo mocilgk. Er zullen altgd mensen zgn die intelligenter zgn dan het in telligentste bevciligingssy steem. Ze maken gewoon ge bruik van een verslapping, van een gat in dat systeem Een staatje uit het onderzoek i nputeruitral nog r Minnesota Daaruit blijkt dat technische bedrtjuen •an hun oorsprongkelijke akfinteiten zitten.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19