Europees Monetair Stelsel: valuta's in een mandje Economie Extra iKKSf* Be ursweek l:«T Valuta ZATERDAG 11 AFKI VHKSaBMKBAOSI Nederlanders die voor hun vakantie een bestemming in het buitenland kiezen, weten er alles van. Bij de bank krij gen ze het ene jaar voor een brielje van 25 achtduizend Italiaanse lires het volgend jaar zijn dat er opeens tien duizend geworden. Bij aan komst op het terras valt ze dan wel op dat het glaasje wijn ook wat duurder is ge worden in vergelijking met voorgaande jaren, maar niet zelden pakt de vakantie als geheel toch goedkoper uit. Die meevaller heeft te maken met koersverschillen die in de loop van het jaar bij de verschillende valuta's kun nen optreden. In de krant zijn dagelijks de prijzen van het buitenlands geld terug te vin den en wie de staatjes in de gaten houdt heeft bijvoor beeld gemerkt dat de Ameri kaanse dollar vorig jaar deze tijd minder dan twee gulden waard was, maar inmiddels weer een paar dubbeltjes in prijs is gestegen. Zo'n koersverschil kan op de vakantie voor onverwachte meevallers zorgen, ook het tegendeel is heel goed moge lijk. Wie nu naar de VS op gaat is duurder uit dan vorig jaar. Dat geldt ook voor bij voorbeeld Engeland, dat een paar jaar geleden als goed- koopte-eiland werd ontdekt, maar nu als zodanig weer uit de gratie ligt. Handel Meer nog dan vakantiegangers zijn het de bedrijven, impor teurs en exporteurs van goe deren, die in hoge mate geïn teresseerd zijn in valuta schommelingen. Dat geldt bijvoorbeeld voor een fabri kant van portemonnees die een contract afsluit om in september aan een importeur in West-Duitsland tegen een nu vastgestelde prijs tiendui zend portemonnees te leveren. Valutawijzigingen zijn of in zijn voordeel, maar in het na deel van de importeur of juist in zijn nadeel en in het voor deel van de ander. Voor landen die veel handel met elkaar drijven zijn ingrij pende koerswijzigingen ui termate lastig en dat is dan ook één van de belangrijkste redenen waarom in het verle den tal van regelingen aan de orde zijn geweest om dit soort problemen te beperken. Zo werd vlak na de Tweede We reldoorlog in de Amerikaan se plaats Bretton Woods een systeem geïntroduceerd, waarin was vastgelegd dat de prijs van een ounce goud 35 dollar moest bedragen. Ande re landen bepaalden een soortgelijke prijs voor het goud, maar dan in hun eigen valuta. Zo ontstond een sys teem van koppeling van de prijzen van goud-dollars-an- dere valatua's. Dat stelsel liep in '71 schipbreuk toen het be leid van de regering van de VS leidde tot een slinkend gezag van de dollar en tot een verbreken van de koppeling. Op het vacuüm dat toen ont stond heeft met name Europa een antwoord geprobeerd te vinden en een jaar later ook gevonden met het zg. "Slang- agreement". Maar ook dat systeem, waarbij de waarden van de Europese valuta aan elkaar werden gekoppeld, bleek te falen. Welvaart Tijdens een vergadering van de Europese Raad, nu twee jaar geleden in Parijs, werd het besluit genomen tot oprichting van het Europees .Monetair Stelsel (EMS). Een ingewikkeld systeem, noodzakelijk om iets betrekkelijk simpels tot stand te brengen: rust op de valutamarkt. Het tegengaan van plot selinge, grote koersverschillen is een belangrijke voorwaar de voor een soepel verlopend handelsverkeer tussen de EG- partners. Hoe werkt dat EMS precies? Wat zijn de voordelen en wat de minder gunstige kanten? Waarom doet Engeland niet mee? Kan het EMS een bijdrage leveren aan het afschaf fen van de verschillende munteenheden en de introductie van één Europese valuta? Daarover bijgaand artikel. ook verschillend voor. Zo kende West-Duitsland meer welvaart dan bijvoorbeeld Italië. Ierland en Engeland. En omdat de economische gang van zaken in een land bepalend is voor de waarde van de valuta, hadden som mige landen toen het wat minder ging grote moeite om de afgesproken waarde ook werkelijk aan te houden. Vraag en aanbod bepalen de waarde van een munt. Gaat het met een land econo misch goed, dan is de vraag naar valuta groot, met het ge volg dat de waarde kan stij gen. Het tegenovergestelde is natuurlijk ook mogelijk, maar dan daalt de waarde. Dat gebeurde bijvoor beeld met Engeland, die des tijds al na zes weken het "Slang-agreement" - verliet omdat het ondanks steun maatregelen niet in staat was de waarde van het pond op peil te houden. Binnen zes weken trad men uit het ak koord en was vijf miljard van de reserves door de steun verloren en was het pond tien percent in waarde vermin derd. Dat gegeven heeft er waar schijnlijk ook toe geleid dat Engeland twee jaar geleden uiteindelijk weigerde toe te treden tot de het EMS, de nu binnen Europa geldende sa menwerking op monetair ge bied. Verjaardag Het Europees Monetair Stelsel vierde afgelopen maand zijn tweede verjaardag en heeft tot nu toe redelijk aan de ver- wacntingen voldaan. Sinds het failliet van het Slang zijn binnen Europa verschillende voorstellen op tafel geweest om tot een beter systeem te komen. De Belg Tindemanst in '75)de Fransman Fourca- de (ook in '75), en de Neder lander Duisenberg (in '76) kwamen elk met suggesties die het uiteindelijk niet haal den. Het overleg werd in april '78 nieuw leven ingeblazen tijdens een vergadering van de Europese Raad in Kopen hagen, waarna een paar maanden later tijdens een nieuwe top in Bremen spij kers met koppen konden worden geslagen. Engeland en Frankrijk maakten het meeste bezwaar. Voor bonds kanselier Schmidt was het met name zaak om Frankrijk binnen de boot te houden, omdat het systeem zonder dat land weinig kans van sla gen zou hebben. De weige ring van Engeland woog min der zwaar, zodat r.a enkele problemen op de valreep van Franse zijde, het stelsel in maart van 1979 van start kon gaan. Wat houdt het stelsel in? Belangrijkste onderdeel van het EMS is de afspraak tot voor alle valuta's een zg. spil koers is vastgesteld. Die spil koers is uitgedrukt in ECU's, een Europese rekeneenheid, ingevoerd om het betalings verkeer tussen de centrale banken van de verschillende landen te vereenvoudigen. Waardeverminderingen of waardevermeerderingen zijn mogelijk tot 2,25 c'< boven of beneden de afgesproken spil koers. Voor Italïe, met zijn ui terst zwakke economie, is een uitzondering gemaakt. De afwijking van de spil koers mag daar zes percent bedragen. Zonodig kunnen die spilkoersen in overleg worden herzien. Dat is bij voorbeeld gebeurt met die van de D-mark, de Deense kroon en de Italiaanse lire. Om het stelsel in de praktijk te laten werken is een aantal af spraken gemaakt over steun aan valuta's die onder druk komen te staan en die buiten de "mand" dreigen te vallen. In principe moet een land met eigen reserves zelf steu naankopen verrichten (kunstmatige vraag creeren) om de waarde op peil te hou den, maar in een later sta dium kan een land in moei lijkheden ook op steun reke nen van de andere EMS-part- ners. Tweede fase Een tweede nog niet uitgevoer de fase van het EMS-plan is het instellen van een Euro pees Monetair Fonds, dat be schikbaar is om waar nodig steun te verrichten. Het lag aanvankelijk in de bedoeling om dit fonds na twee jaar op te richten. Deelnemende lan den zouden er twintig pro cent van hun reserves in moeten storten. Maar de op richting van het fonds is van wege onenigheid voor onbe paalde tijd uitgesteld. Omdat de uitvoering van de tweede fase is vertraagd en het voorlopig nog maar de vraag is wanneer die fase wel zal worden uitgevoerd, is wel gesuggereerd dat het Euro pees Monetair Stelsel in feite weer een doodgeboren kind is geworden. Tegenover die pessimistische kijk. staat echter het gegeven dat de sta biliteit van de aangesloten valuta's sinds de invoering van het EMS aanmerkelijk grote is geweest dan daar voor. Een voordeel dat niet onderschat mag worden. Er is bovendien meer. De stabi liteit en de bereidheid om zwakke landen te steunen is ook van psychologish belang. De zg. Europeanen, de men sen die streven naar een groeiende samenwerking tussen de partners en naar een EG die op meer geba seerd is dan moeizaam tot stand gekomen landbouwaf- spraken. zien het EMS toch als een nieuwe stap op weg naar een verenigd Europa. Om die reden getroost een man als Helmuth Schmidt zich op het ogenbik veel moeite om Engeland alsnog binnen het EMS te halen en op enige termijn toch tot een Europees steunfonds te ko men. De economische malai se, die aan geen enkel land voorbijgaat werkt wat dat be treft zowel in zijn nadeel als in zijn voordeel. Nadelig om dat de neiging tot protectio nisme toeneemt: in zijn voor deel omdat ook het besef is toegenomen dat Europa een» eigen monetaire politiek moet voeren, om minder dan vroeger afhankelijk te zijn van de instabiele koers van de nog steeds belangrijkste munt ter wereld, de Ameri kaanse dollar Een van de aardigste bijver schijnselen van een buiten landse vakantie vind ik het gestoei met vreemde valuta. Heerlijk een lire-miljonair zijn aan de azuurblauwe Adriatischc kust. aan de Costa del Sol snel omrekenen of je niet teveel be taalt voor de cuba libre En de paar laatste marken uit de voering van je jasje peuteren voor een onvervalste bratwurst. De onhandigheid met al dat vreemde geld blijkt pas aan het eind van de vakantie wanneer mijn portemonnee uitpuilt van de pas muntjes En ik altijd weer bly ben. als ik me daarvan in de ver trekhal kan verlossen in ruil voor een paar donuts en een blikje cola. In eigen land mag de cent en de stuiver dan langzamerhand een bezienswaardigheid zijn geworden, in sommige landen heeft men - als het om een tekort aan pasmunt gaat - een indrukwek kende reputatie opgebouwd. De Italiaanse muntslagers hebben geloof ik al vele jaren geleden de hoop opgegeven ooit aan de vraag te kunnen voldoen. De vakantieganger moet aan die handicap even wennen, maar al gauw heb je door hoe de vork in de steel zit Wisselgeld is m een campingwinkel een even vreemd artikel als een paar oorwar- mers. In plaats van klinkende munt wordt de toerist vriendelijk maar beslist afgescheept met een reepje postzegels of een hand vol snoepjes. Ervaren Italie-gangers wachten dus even met het versturen van ansichtkaarten naar Holland. En wat die snoepjes betreft je kunt kinderen geen groter genoegen doen. dan ze hier om een boodschap te sturen. Wat thuis na veel morren en onder proUli wordt uitgevoerd, gaat hier met een humeur, even zonnig als het klimaat De valuta-voorpret begint al thuis. Elke bank is gaarne bereid uw zuurverdiende guldentjes om te toveren in marken, franken en schillingen. De gretigheid onder het bordje "change" wordt pas duidelijk wanneer je wat teveel hebt ingeslagen en wanneer het overtollige wordt terugggebracht. Een devaluatie waarbij de beurskrach van 1929 maar kinderspel was Daar staat wel tegenover dat het wordt verpakt in een keurig ge plastificeerd mapje met allerlei opbeurende vakantieteksten. Want het oog wil ook wat. Trouwens op die aantrekkelijkheid wordt door sommige bankbiljcttenontwerpers ook krachtig in gespeeld. Neem bijvoorbeeld eens Mauretaniè Het landschap wordt er over heerst door een vaalgele zandwoestenij. maar men beschikt er over bankbiljetten, die werkelijk oogstrelend zijn. De kleurom slag van Elsevier of Nieuwe Revu zijn er maar bleke prentjes bij. Buiten het land zelf zijn de Mauretaanse bankbiljetten een grote bezienswaardigheid. De oorzaak ligt in de onthutsend strenge controle van luchthaven- en grensautonteiten. Niet voor niets wordt je in de DC-10 van Air France op weg naar Nouadhibou op het hart gedrukt om toch vooral elke cent, die je op zak hebt. aan te geven. Tegelijkertijd krijg je een groen formuliertje van de Republique Islamique de Mauritanië onder je neus gedrukt waarop je je hele monetaire hebben-en-houwen dient bloot te leggen. Hoewel ik niet de moed had de voorgespiegelde celstraffen bij overtreding te riskeren, twijfelde ik bij het zien van het nauwelijks omhein de vliegveld wel aan die informatie. Geheel ten onrechte, bleek achteraf, want ik heb de heren in uni formen zelden met zo'n vitaliteit in bagage zien grasduinen als daar. Een pocketboekje werd blaadje voor blaadje omgeslagen op zoek naar vreemde valuta. Dat gold ook by de terugkeer, toen elke niet uitgegeven ougya. de lokale munt, weer keurig diende te worden ingeleverd. Van één advies heb ik achteraf spijt gehad, namelijk de raadge ving om in Nederland alvast Franse francs te nemen. Guldens zou men er niet kennen. Mijn reisgenoot had in alle haast verge ten te wisselen. Toen de bankemployé na ruim een uur wachten arriveerde met zijn tas geld, deponeerde mijn reisgezel dan ook zonder blikken of blozen twee briefjes van honderd op tafel. Er werd iemand ter assistentie geroepen, men hield het wettig betaalmiddel eens tegen het licht, bladerde wat in een verfomfaaid boekje en be taalde vervolgens royaal uit. Erg royaal zelfs, want hoewel we beiden hetzelfde startkapitaal hadden, was hij na het grenswisselkantoor ruim 300 ougya's rij ker dan ik. BRAM VAN LEEUWEN g g g I C g li f 41;," \'4(ê* BANtturcMTRAU.Ni 128830, DE MAURITANIË I l 5 """X .vrrXi.. m ia®." 7 t»®*'W*!* Aankoopnota i>oor Mauretaanse ougya's (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAM (GPD) - De af gelopen weck verliep voor een aantal beurzen, waaron der Amsterdam en New York, vrij kleurloos - waar tegenover de beurs van Tokio zich zeer vast opstelde. Daar werden grote koopopdrach ten voor Saocdi-Arabic ver werkt. In Wall Street en op het Damrak bleven de omzet ten vrij beperkt en had het koerspeil moeite op niveau te blijven. Vooral Wall Street bleef wat hangen nadat er maandag 13 punten verloren waren gegaan. De belangrijkste oorzaak van dit richtingloze gedrag lag aan de renteontwikkeling. Weliswaar hadden de grote Amerikaanse banken vorige week hun rentetarieven vrij wel algemeen tot 17 procent teruggebracht, maar er waren er ook die verhogingen door voerden. Ook in het ïnterban- cair verkeer tussen do gewo ne banken en de centrale banken van de Verenigde Staten was deze week eerder sprake van stijgende dan da lende rente, zodat het uitzicht op een duidelijke renteten dens ook nu belemmerd werd door een waas van on zekerheden. En niets is fu nester voor een beurs dan een onzeker perspectief. 'Een positief punt was overi gens wel dat de spanningen om Polen deze week duide lijk verminderden. Maar het zegt voldoende dat deson danks Wall Street het slot van vorige weck, dat even boven de 1000 lag, niet kon behou den. Een tegenvaller was ook dat in maart de prijzen van het consumentenpakket met 1,3 procent zijn gestegen te gen 0,9 procent in februari. Ten eerste houdt dit een niet onbelangrijke versnelling in van het stijgingspercentage, maar ook dat de tot dusver onder de nieuwe Republi keinse regering nog maar weinig sprake is van inflatie- vermindering. Vorig jaar om deze tijd bedroeg de maande lijkse stijging van de consu mentenartikelen rond 1 pro cent. Ook in ons land weet de rente eigenlijk niet welke richting 1 door C. Wagenaar het uit moet. Dagen met stij gende obligatickoersen wor den opgevolgd door dalin gen. Ook deze week liet dit patroon zich weer zien, want begonnen werd met enkele dagen van koersdalingen. Toen echter een nieuwe staatslening bekend werd ge maakt tegen een rente van 11,5 procent, dus 0.5 procent minder dan de 12 procent waartegen de laatste staatsle ning werd geplaatst, sloeg de markt weer om en hervatte de koersstijgingen van de vo rige week De hypotheekbanken verhoog den de afgifleprijs voor de 12 procent-pandbrieven tot 101.5 procent en de nieuwste staatslening kwam weer op circa 102,5 procent Nu de fi nancilc instellingen de een na de andere met de jaarversla gen voor de dag treden wordt ook meer licht geworpen op de consequenties van de ren testijgingen. Volgens de Fnesch-Groningse Hypo theekbank bevindt zich nog een prop van 25.000 onver kochte nieuwbouwwoningen in de pijp. die eerst verwerkt moet worden wil de woning markt weer in evenwicht ko men. Daarbij dreigen steeds meer huiseigenaren in de problemen te komen naarma te de huidige periode van ho ge rente aanhoudt. Ander zijds nemen de particuliere bestedingen voortdurend af want wie thans iets op kre diet koopt gaat zich eerst ter dege bezinnen. Grote ondernemingen als Phi lips, die sterk zijn aangewe zen op de kooplust van het publiek, ondervinden daar van de weerslag Dit heeft er bij het Eindhovense concern dan ook toe geleid dat ver sneld het mes gezet is in de uit het recente verleden stammende versnipperings- tendens van de produktie- centra. Vorig jaar werd de uiteindelijke winst door voorzieningen tegen dit sane ringsproces aanmerkelijk ge kortwiekt. Desondanks liep het aandeel op naarmate de verschijning van het jaarver slag - donderdag - naderde. Maar daarin staat dat in 1981 nog weinig verbetering kan worden verwacht. De beurs reageerde deze week bij gebrek aan andere impul sen sterk op het binnenko mende bedrijfsnieuws dat thans in hoofdzaak uit voor lopige jaarcijfers of jaarver slagen bestaat. Zoals gebrui kelijk dit jaar is de teneur daarvan zeer tegengesteld Tegenvallers worden afge wisseld door meevallers Het jaarverslag van de ABN was bijvoorbeeld meeval lend, maar omdat de onder neming deze week vrijdag met een claimverhandeling startte voor een aandelene missie bleef de koers enige mate onder druk Daarente gen reageerden Buhrmann- Tcttcrode en VRG-Stork zeer positief op het verschenen jaarverslag. respectievelijk voorlopige jaarcijfers. Onder druk bleven de hypotheek banken doordat vorig jaar flinke winstdalingen zijn op getreden terwijl de perspec tieven nog niet erg opbeu rend zun. Westland-Utrecht verloor zo'n kleine 10 gulden en Fnesch- Groningse Hypotheekbank bijna 5 gulden Elsevier NDU moest op het jaarverslag 10 gulden laten vallen Hcine- ken ongeveer 3 gulden Ook Gelatine Delft lag nog steeds gedrukt in de markt door het jaarverlies dat vorig jaar is opgetreden Daarentegen bleef er flinke buitenlandse belangstelling bestaan voor Gist-Brocades. Nedlloyd en Van Ommeren die elk enige guldens wisten aan te trek ken Voor Asst Ibcrghs. waar voor het faillissement werd aangevraagd, bleef weinig meer over dan het voorbeeld van Duiker te volgen De eer der tot 35 gulden herstelde koers liep als reactie hierop tot vrijwel de nul-waarde te rug.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17