'TC lis se kan de ös grootste club van Nederland worden'' SINGEU0OP,roi "Sport is er voor de beoefenaar niet andersom" Leidsch Dagblad LOTTO Duidelijke zege van DAC: 3-0 Leidse Politie Sportvereniging Jahn-voorzitter De Knegt stapt op ZATERDAG 11 APRIL 1981 PAGINA 1.1 LISSE De fundamenten van de op 17 maart 198(T opgerichtte FC Lisse lig gen er pas. maar nu kan de vereniging al tot één van de grotere van Nederland worden gerekend. Na ADO'20 uit Heemskerk (ruim 1300 leden) telt de ledenadministratie van de fusieclub wellicht de meeste leden: 1125. Vori ge week werd reeds het 250ste medewerkende commissielid ingeschre ven. Optimistische voortekenen, die W. Randsdorp en W de Wit. de hui dige voorzitters van Sportclub Lisse en Lisser Bovs. de uit spraak ontlokken: ..Wat in Lisse gebeurt, is uniek. En dan te be denken dat wij het extra moeilijk krijgen in de aanloopperiode, omdat de accommodatie nog niet klaar is. Zodra het clubhuis, het jeugdhonk, de 18 kleedka mers. het parkeerterrein (250 plaatsen) en de sportzaal (totale kosten: 3.000.000 gulden) in fe bruari '82 zijn opgeleverd, dan moet FC Lisse kunnen uit groeien tot de grootste vereni ging van Nederland". Likkebaardend moet menig be stuurslid de ontwikkelingen rond FC Lisse hebben gevolgd. Tot nu toe ging. volgens de leids mannen van Lisser Boys en Sportclub Lisse, dan ook alles op rolletjes. „Want in plaats van af meldingen krijgen wij juist aan meldingen". Een groot verschil bij andere fu- Fusies. Een vloek rust op dat woord als dat uit de mond van besturen van sportclubs wordt opgetekend. Kader problemen en vooruitzich ten op betere kleed- en speelaccommodatie vormen vaak de aanleiding voor hen om over een samengaan te praten. Het behoud van ei gen indentiteit is vaak het enige argument, dat een fu sie tegenhoudt. Onlangs ging een voetbalhuwelijk aan de Boshuizerkade, waar vijf Leidse voetbalclubs zijn gehuisvest, om die reden niet door. In Lisse heeft wellicht één van de spectaculairste fusies plaatsgevonden. Een ver haal over hoe de samensmel ting van Lisser Boys en Sportclub Lisse werd gerea liseerd en de vóórs en te- gens. sie-overwcgingen is dat Lisser Boys en Sportclub Lisse niet door (mogelijk te voorziene) pro blemen in eikaars handen zijn gedreven. De Wit. die als eerste de voorzittershamer van FC Lis se zal hanteren „We waren twee gezonde verenigingen die geen kaderproblemen hadden. We zijn pas gaan praten toen er sprake was dat zowel SC Lisse als Lisser Boys nieuwbouwplannen had voor een loeigrote kantine met keuken. Er zou dan een concur- rentiesfeertje kunnen ontstaan en dat is toch een gruw ip de 'ogen Van ieder goedgeaarde Lis ser Boys en SC Lisse—man?". De vooruitzichten op ondermeer r een jeugdhonk en sportzaal beïn vloeden de twijfelaars op de op heffingsvergaderingen. „Dat er zo'n grandioze meerderheid voor oen fusie was. komt ook", klopt De Wit. directeur van een MA VO, zich op de borst. ..doordat we ontzettend veel op die men sen hebben ingepraat Diploma tie komt erbij om de hoek kijken Het woord fusie schrikt af Je moet steeds praten over samen werkingsverband. Voorts heb ben we ook individueel met ka derleden gesproken". „De fout die bijvoorbeeld in Lei den wordt gemaakt, is dat de mensen daar eerst kijken van welke club de leden komen en hem dan een functie geven", ver gelijkt Randsdorp de Lissese si tuatie met elders. „Wij hebben geselecteerd op bereidwilligheid en geschiktheid". De Wit ..De fusicgcdachte is ook uit visie-overwegingen tot stand gekomen. Als Lisser Boys en SC Lisse gescheiden waren opge trokken dan zou er nooit een jeugdhonk zijn gekomen De ideéle gedacht is. dat de leden bij ons nu altijd kunnen voetballen. Niet op het veld dan altijd nog in de zaal". Randsdorp. commercieel adviseur bij een bank. vult aan: „In Lei den heb je vijf clubs aan de Bos huizerkade zitten. Daar moeten vijf investeringen worden ge daan in kantines Als je van dat geld één clubhuis bouwt dan houd je geld over voor een sport zaal. Dat zouden wij visie noe- In de aanloopperiode naar de op richting van FC Lisse hadden beide besturen een groot voor deel. Sportclub Lisse had al de structuur van de toekomstige fu- sicclub. want de zondag twee deklasser komt 's zaterdags ook met een team in de vierde klasse uit. Beide elftallen maken nog FC Lisse is een feit Onder toeziend oog van notaris Delen e W. Randsdorp de laatste formaliteiten fFotu Holvast) zitter W. de Wit <r) ondertekent i een goede kans kampioen te worden, terwijl de A-l junioren volgend seizoen vrijwel zeker in de regionale en hoogste klasse uitkomen. Een waslijst van optimistische ge luiden tot zover. Toch waren er enige tegenstemmers, die geen lid zullen worden van de grootste vereniging uit de bollenstreek. Eén van hen is, P Havenaar, ou d-bestuurslid en lid van ver dienste van Lisser Boys. Samen met A. de Vreede en M. Heijne wilde hij Lisser Boys'81 oprich ten. ..We hebben geprobeerd een enquête te houden Eén senio renelftal en twee jeugdteams zouden we, denk ik. op de been kunnen brengen", vertelt Have naar. „FC Lisse kreeg daar ech ter direct lucht van Na een ge sprek hebben ze gedreigd de boel erbij neer te gooien als wij door zouden zetten met onze plannen. Wij willen echter alleen een zaterdagclub. want er zijn ondanks de slechts 16 tegen stemmers veel mensen die de fu sie klakkeloos over zich heen hebben laten komen. Lisser Bov- s'81 heeft zich door die ontmoe ting met FC Lisse dan ook niet laten afschrikken We zien even wel geen mogelijkheid om in september te beginnen, want er zijn te veel dwarsliggers We krij gen geen terrein en kleedkamers Niettemin blijft de gedachte om Lisser Boys'81 op te richten le- Havenaar vervolgt „De aanleiding was. dat je nu een groot voetbal pakhuis krijgt waarin de gewone jongens elkaar niet meer kunnen terugvinden Je verdwaalt er. In plaats van drie standaard teams krijg je er nu twee. Verscheidene selectiespelers weten niet waar ze terecht komen. Het gevaar be staat dat ze wegtrekken. Ik ben daarom bang dat FC Lisse af brokkelt op den duur Ik hoop echt dat dat niet gebeurt, want ik wil dat alle jongens in Lisse blij ven voetballen". De Wit over de poging tot de op richting van Lisser Boys '81 ..Ik kan npc wel indenken dat sommi gen zich verloren voelen en dat een aantal tegen de fusie stemt. Zeker bij Lisser Boys waar ver scheidene principiële voetballers spelen. Daar hcefl FC Lisse evenwel rekening mecgehouden in de statuten en het huishoude lijk reglement Daarom maak ik mij er boos over. dat ik pas vijf maanden na de fusie van Lisser Boys'81 hoor Drie dagen, nadat de eerste paal op 17 maart in de grond was geslagen, kreeg ik pas een pamflet over die club in mijn brievenbus". De Wit besluit „De meerderheid van de leden heeft de fusie toch gewild9 Wij z(jn nu bezig dat be sluit uit te voeren Daar hebben wij onder andere financiële con sequenties uitgetrokken en de accommodatie aan aangepast Ik beschouw die actie evenwel niet meer dan als een oprisping op een bevolking van 20.000 inwo ners in een dorp waar van ouds her verschillende groeperingen zitten Als mijn vrouw van een van de tegenstemmers na de op heffingsvergadering een bloe metje krijgt aangeboden dan zeg ik: „We zijn toch op de goede weg bezig". HERMAN POOS (ADVERTENTIE) WOENSDAG 29 APRIL Aanvang voorprogramma 19.00 uur Start 19.30 uur. Start/Finish: gebouw Leidsch Dagblad Witte Singel Leiden Presentatie: Theo Koomen en Barry Hughes Opbrengst t.b.v. lichamelijk gehandicapten Inschrijfgeld f 4,- Kinderen tot 14 jaar f 3,- Alle deelnemers ontvangen een fraai aandenken. Voorverkoop: Kantoor Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden Tel. informatie: 071-144941 tst. 235. De Knegt blijft spreekbuis LEIDEN - Jahn biedt zijn schei dende voorzitter Gerril de Knegt vanmiddag een receptie aan in de Oranje-Nassau-mavo" (15.00 - 17.00 uur).AUe dankbetuigingen zullen evenwel niet betekenen dat sportend Leiden de oud- voorzitter van Jahn niet meer zal tegenkomen. De Leidcnaar zal de gezamenlijke gym- en turnwe- reld blijven vertegenwoordigen in de affaires rond de indeling van negen specifieke turnzalen én die rond het al dan niet voort bestaan van de Leidse sport stichting. Het zijn twee punten waar de katholieke, christelijke en neutrale gymverenigingen de krachten wél willen bundelen De gemeente Leiden overweegt negen van de schoolgymzalen in Leiden te voorzien van materiaal dat aan de eisen van de turnsport beantwoord. Sportzaken (wet houder Tesselaar) eist op zijn beurt dat er van de toestellen zo efficient mogelijk gebruik moet worden gemaakt. Wal betekent dat niet elke vereniging een ei gen compleet ingerichte turnzaal krijgt. Een aantal verenigingen zal het dus met één zaal moeten doen. Gerrit de Knegt 'De turnsport vraagt om de realisering van dit plan. Zeker, er zal wat concur rentie zijn als meer gymnastiek verenigingen in één wijk komen Maar daar hebben ze nooit een probleem van gemaakt. Het doel is namelijk belangrijker. Wij wil len die herindeling wel." VOETBAL - In een wedstrijd voor de Noordamerikaanse voetbal league heeft San Diego met 2—1 van de Jacksonville Teamen ge wonnen. De beslissing kwam in de shootout tot stand LEIDEN Zijn benoeming tot voorzitter van de Leidse christelijke gymnastiekvereni ging Jahn was meer dan vijfentwintig jaar geleden weinig meer dan een hoodoplossing. Gerrit de Knegt zegde zijn medewerking toe omdat hij de nood, het gemis van een leidende figuur, niet kon aanzien. "Er was gebrek aan ouder, beter kader", herinnert de Leidenaar zich een stuurloos tijdperk. "De vereniging had een periode achter de rug waarin voorzitters het niet langer dan één. twee jaar uithielden. Dat deed Jahn geen goed". i '50 egt f tans Hans van Polanen) de lei ding op zijn schouders nam, wees al op het gebrek aan kader De tijden zijn wat dat betreft n.et veranderd. Twee jaar terug, toen Gerrit de Knegt voor de zoveel ste maal werd herkozen als prae- ses van Jahn. zegde hij de vereni ging aan dat het voor de laatste maal zou zijn. Die mededeling werd aanvankelijk weinig se rieus genomen. Nadat een opera tie De Knegt vorig jaar al noopte het voorzitterschap enige lijd neer te leggen, realiseerden de gymnasten zich dat daadwerke lijk naar een opvolger moest worden uitgezien. Maar vorige week vrijdagavond, toen Jahn tijdens de jaarlijkse algemene le denvergadering officieel af scheid nam van zijn voorzitter, en hem uit dank het ere voorzit terschap opspeldde, stond daar nog geen opvolger. Wie dat moet worden is wel be kend. Secretaris Hans van Pola nen heeft zich bereid verklaard van zetel te wisselen Eerst moet dan echter voor hém weer een geschikte opvolgel gevoi len moeten worden Dit probleem bleek voor Gerrit de Knegt geen reden om zijn besluit uit te stel len "Ik heb nooit moeite met mijn beslissing gehad. Naar mijn idee is er voldoende kader. Daar heb ik vertrouwen in". De naam 'De Knegt is sedert dc jaren twintiger aan Jahn verbon den Op zijn zesde jaar werd Ger rit lid van de gymnastiek verent ging Zijn vader voerde lange tijd het secretariaat. Zoonlief werd na penningmeester spoedig voorzitter "In mijn begintijd heb ik dikwijls eenzaam lopen pio nieren. Je had wel medebestuur ders. maar daarmee is ook alles gezegd Toon ik 25 Vi geleden aan het voorzitterschap begon zei ik ik doe het omdat het een belang rijk stuk werk is dat gedaan móet worden. Het heeft voor zowel de jeugd als de ouderen een positie ve waarde Goed verenigings werk is voor de jeugd mede vor mend Voor zover dat niet voor dc ouderen geld. heeft het voor hen toch een normerende waar de. Het beschikbaar zijn voor an deren. Deelnemen in een vereni ging is een beroep doen op de saamhorigheid. In slechte perio den met weinig kader had je wei eens twijfels, natuurlijk. Toch hebben we op technisch gebied altijd een aantal enthousiaste lei ders gehad, mensen die warm liepen voor de vereniging. Je kampte echter met een voortdu rend tekort. Het vergde erg veel inzet om die leden voor je club te behouden". Pas nu. bij zijn afscheid, zegt Ger rit dc Knegt eigenlijk te gaan be seffen wat hij in al die jaren heeft betekend voor Jahn Hoeveel vertrouwen hom door zijn ach terban wel niet werd geschon ken. "Ik heb altijd vluchtig ge leefd. doe dat nu nog. Ik onthoud lang niet alles. Vandaar dat ik nu. als allerlei herinneringen worden opgehaald vaak moet zeggen o ja. Dat ik vijfentwintig jaar voorzitter ben geweest, vind ik zelf echt niet zo geweldig Ze zul len je nooit wegjagen van die stoel. Dat heb jc nu eenmaal in (ADVERTENTIE) ROLSTOELBASKETBALWEDSTRIJD MERCASOL - PARKER LEIDEN met o.a. Steve Puidokas, Mitchell Plaat, Jimmy Woudstra, Tony Parker etc. Maandag 13 april, 18.30 uur in de 5 Meihal. het verenigingsleven. Veel ge- iwldiiff vind ik dil ik het met zoveel mensen sémen heb mo gen doen. Ik heb nooit werkelijk beseft dat ik zoveel betekende. Ik zorgde er voor dat de zaak soe pel bleef lopen. Alles klikte De jongere generalies hadden wei eens nieuwe ideeen. Ik kon daar. in tegenstelling tot anderen, al tijd wel in meegaan cn leiding aan geven. Je speelde vaak een bemiddelende rol en moest hier en daar wel eens wat scherpe kantjes afslijpen Ik merk nu dat de vereniging dat altijd heeft ge waardeerd. "Jahn. Het is een vereniging met kleur En met een visie op sport die ik juist acht Sportbeoefe ning voor ontspanning De sport ten nutte van de beoefenaar, dc •porta piet t.1 milie én dé sport. Je moet niet alles opzij hoeven te zetten om zonodig prestaties te verrichten Dat is de benadering van en door de leden Daarom hecht Jahn nog u aarde aan die C van Christelijk Samen werking met ander» bonden vind ik niet noodzakelijk Op za- kelijkr punten vind ik lift wel zinnig Maar wij willen de leden nog wel iets meer mecgcvi n dan uitsluitend de puur technische benadering van de turnsport GERARD HAVERKAMP OEN HAAG (ANP) - Bij de lotto van de afgelopen week is de hoofdprijs van f666 666 67 naar een deelnemer gegaan Uitslag lotto no 14 Voor de meer dan 26 500 winnaars van deze week was er een pnj/cnbe- drag beschikbaar van f 1 663 943.- le prijs 1 winaar. f666 666 67 2e prijs 10 winnaars, elk 15 317.26 3e pnjs 186 winnaars, elk f1235.20 4c prijs 7 601 winnaars, elk f40.30 5e prijs 18 753 winnaars, elk f 16.30 Uitslag toto n - 14 Voor de bijna 1 300 winnaars van deze toto was er een prtjrenbedrag be schikbaar van f 22J Ie pi 2 winnaars, elk f33 378.90 2e Pnjs 56 winnaars, elk f794.70 3e Prijs 1225 winnaars, elk f90.80 Uitslag toto-gelijk no 14 Voor de meer dan 3600 winnaars was er een prij/enbedrag beschikbaar van f34 200 le prijs 6 winnaars elk f2050 2e Pnjs 2 winaars, eik f782.10 3e Prijs 198 winnaars, elk f39.50 4e Pnjs 3452 winnaars, elk f3.60 LEIDEN - In de eciMc klas van de vollcybalcompetitie was bij dc dames en heren een bescheiden inhaalprogramma vastgesteld. By de heren bewees DAC nog eens, dat het na RVV dc sterktste ploeg in de eerste klas is Het de laatste weken sterk opererende SKC werd vry duidelijk met een nederlaag geconfronteerd. DAC nam de gelegenheid te baat om in deze laatste wedstryd uitge breid te gaan experimenteren met staffels en kruistafels. Daar door kon SKC vaak goed bijbly- ven. De eerste set werd 15—7 voor DAC. Daarna ging er nog wel eens wat fout. waardoor DAC pas in de slotfase definitief kon doordrukken 15-13. Vooral blokkerend wist SKC va vallen vrytydig te smoren. In de derde set nam DAC wat minder risico, waarmee het via 15-6 de 3-0 zege opstreek. LUSV 2 liep in de eerste set van de wedstrijd tegen Gem K 3 finaal over zyn te genstander heen In hoog tempo volgden de aanvallen elkaar op. Op aangeven van Kees Lager waard was het vooral Herman Stam. die 100** scoorde 15-0. Logischerwijs leed LUSV in de tweede set aan wat concentratie verlies. Toen men echter met 7-11 achter kwam te staan was het zaak de boel wat serieuzer aan te pakken. Vooral door Mar tin Zadelhoff kon LUSV de stand gelijk trekken en tot winst komen 15-11. In de derde set was het sterke serveerwerk cn hechte blok (Bertel Lenderink) dc basis voor de 15-4 zege Uit slag derhalve 3-0 voor LUSV Bij de dames was het duel Blok 1-VCL 1 nog belangryk. Wan neer beide ploegen 1 punt zou den behalen, stonden ze veilig van degradatie. In een nerveuze party gebeurde dat natuurlijk prompt en de 2-2 verbaasde me mand. In zyn tweede wedstryd kwam VCL veel minder voor dc dag Tegen Leython 4 toonde het zich matig geïnteresseerd. In dc eerste set bood VCL nog een beetje party en daardoor werd dit nog de aardigste set (11-15 voor Leython). Daarna liet Ley thon zich meeslepen met het lage tempo en dat was funest, want nu won VCL n u 15-4. Dit bracht een schnkreaktic teweeg en in een veel hoger tempo draai de Leython zyn tegenstander dc vernieling »n. VCL bleek nu over een zwakke aanval te beschik ken. terwijl er ook verdedigend weinig uit kwam Via 6 15 cn 8-15 besliste Leython met 1-3 tal haar vaIfdcd GER RENES Baan de haas bij interland ZEIST (ANP) -Rob Baan zal het Nederlands elftal leiden en begeleiden voor de wed stryd op 29 april op Cyprus Gisteren pleegde het sectie- bestuur overleg met Baan cn Kees Rijvers De nieuwe bondscoach had van zyn club Beringen een definitieve af wijzing op zyn verzoek om het Nederlands elftal te mo gen coachen gekregen Be ringen. dat volledig betrok ken is in dc stryd tegen dc de gradatie. meende gezien de positie van de club. zyn coach met te kunnen afstaan Het gesprek tussen bestuur en beide trainers heeft er toe ge leid dat Baan. net als voor de thuiswedstrijd in Groningen tegen de Cyprioten, de ver antwoordelijke man zal zyn Lammers 22ste BUENOS AIRES (ANP) - Jan Lammers bezette gisteren na dc eerste officiële training op het circuit van Buenos Aires, waar morgen de grote prys van Argen tinië voor formule een-wagens wordt gehouden, de 22ste plaats Met zyn ATS maakte Lammers een lijd van 1 47.17. De Brazi liaan Nelson Piquet was met een Brabham het snelst 1 42.66 Tweede was de Fransman Alain Prost met Renault (1 42.99) cn derde de Argcntyn Carlos Route- mann met Williams (1.43.93)

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13