Meningsverschil VS en W.-Europa Nieuw licht op Mulder ga te Brezjnjev pleegt informeel overleg Praag Laatste generaal V.S. overleden Over gesprek met Moskou Nieuw kabinet in België geen lang leven beschoren Westduitse politie vreest meer geweld MARTI NSHQf |^fw'\PONTIAC DONDERDAG 9 APRIL 1981 BUITENLAND PAGINA 9 Generaal Omar Nelson Bradley. (Van onze correspondent Anton Koene) PRAAG - Het Russische staats hoofd en partijleider Leonid Brezjnjev is gisteren in de Tsje- chowslovvaakse hoofstad niet in het openbaar verschenen, maar hij blijft, mede op aandringen van de Tsjechowslowaakse com munistische partij, tot het einde van het 16e partijcongres. Brezjnjev gebruikt zijn tijd nut tig voor tal van informele ont moetingen met andere delega ties. Behalve met vertegenwoor digers van socialistische broe derlanden, sprak de bejaarde partijleider gisteren onder meer met de tweede man van het Libi sche regime, Abdel Salam Jal- loud. Morgen zal Brezjnjev bij de sluiting van het partijcongres een massabetoging in Praag toe spreken. zo is van officile zijde medegedeeld. Er wordt nog steeds gespeculeerd over een mogelijke Oosteurope- se topontmoeting van Brezjnjev met tenminste de partijleiders uit Polen en de buurlanden Tsje- choslowakije en de DDR. Moge lijk zou zo'n ontmoeting nog in Tsjechoslowakije gearrangeerd worden, maar andere berichten wijzen op Oost-Berlijn als moge lijke ontmoetingsplaats, waar het komend weekeinde het par tijcongres van de SED. de Oost- duitse communistische partij, zal beginnen. De Poolse delegatieleider Stefan Olszowski bracht woensdag een bezoek aan een rubberfabriek ongeveer 40 kilometer van Praag, waar hij zijn toespraak van dinsdag meer of min her haalde en zei dat Polen ondanks zijn ..politieke en economische moeilijkheden een trouwe socia listische bondgenoot zal biij- De belangrijke rol die Olszowski de afgelopen week speelde, heeft geleid tot speculatie dat er al weer veranderingen in de Poolse partijtop op til zijn. In de rede die Olszowski namens de Poolse communistische partij hield, noemde hij, tegen de gebruikelij ke plichtplegingen in. de naam van partijleider Kania niet één keer. Premier Jaruzelski werd daarentegen wel genoemd. Waar nemers zien hierin duidelijke te kenen van een aanstaande machtswisseling in Polen, waar bij Olszowski mogelijk Kama zal vervangen. Terwijl de discussies over de werkelijke betekenis van Brezjn- jev's toespraak dinsdag en be paalde opvallende passages over Polen daarin de gemoederen be zighouden en door deskundige politicologen worden genalv- seerd. ging het Tsjechoslowaak- se partijcongres gisteren verder. Achter gesloten deuren werd ge debatteerd over het volgende vij (jarenplan. Zolang het congres duurt, staat de route van en naar het nieuwe cul turele paleis - onder de inwoners van Praag spottend het ketelhuis genoemd - waar het congres wordt gehouden, onder de strengste politiebewaking, die Praag ooit heeft gekend. Langs de route staan niet alleen geüni formeerde leden van de veilig heidsdienst, maar ook veilig heidsagenten in burger die in aantal de geüniformeerden nog belangrijk overtreffen. Bij afwezigheid van enige publieke belangstelling voor het gebeuren dat de wereld bezighoudt, lopen ze des te meer m het oog. Han gend over brugleuningen, leu nend tegen muren en kranten le zend. proberen ze zó opvallend niet op te vallen, dat niemand erg wordt overtuigd dat het om uit geputte toeristen gaat. die een ogenblikje uitrusten. Op grond van het slechte schoeisel dat een groot deel draagt, wordt een der de door de Praagse bevolking als uit Rusland afkomstige veilig heidsagenten geïdentificeerd. In Praag zelf gaat het leven ge woon door. de winkels zijn goed gevuld maar de indruk is be drieglijk, want tussen Kerstmis en nu zijn er betrekkelijk grote tekorten aan levensmiddelen ge weest. Een krop sla wordt beke ken als een curieuze zeldzaam heid. Voor de vleeswinkels staan geen rijen zoals in Polen, maar dat wil niet zeggen dat er vlees is. Worst van het genre salami is er voi- doende. maar het vlees zelf is van abominabel slechte kwaliteit en is meer vet dan vlees. Tjsechoslo- wakije wordt ook geplaagd door energietekorten. Brandstof voor de autoparken van fabrieken en grotere bedrijven is gerantsoe neerd. Als het rantsoen op is, kunnen de wagens niet meer rij den en staat de fabriek voor de rest van het jaar eenvoudig stil Wie buiten de hoofdstad woont en moeilijkheden krijgt met verwar ming of wasmachine, heeft pech gehad. De dienstverlening bui ten Praag wordt eenvoudig stil gelegd als eer firma te snel door zijn brandstof is. De Tsjechen be ginnen zich langzaam af te vra gen of de Polen niet terecht luid keels zijn gaan klagen en het geen tijd wurdt dat zij hetzelfde gaan doen. NEW YORK (UPI) - Generaal Om ar Nelson Bradley, een militaire held uit de Tweede Wereldoorlog en laatste nog levende Ameri kaanse vijfsterrengeneraal (.maarschalk'), is gisteren op 88- jarige leeftijd aan de gevolgen van een hartaanval overleden. Bradley, een verlogen, ongecom pliceerde man die bekend was als de „GI's general" (de generaal van jan soldaat), was comman dant-te-velde onder generaal Dwight D. Eisenhower, de geal lieerde opperbevelhebber in de Tweede Wereldoorlog. Later zou hij de eerste voorzitter worden van de commissie van chefs van staven van de Amerikaanse krijgsmacht. Generaal Bradley, die de laatste ja ren al ziekelijk was. overleed twintig minuten nadat hij gister avond het St. Luke's-Roosevelt- ziekenhuis in New York city was binnengebracht, zo deelde een woordvoerster mee. De enige andere A.merikaanse ge neraals die de vijf sterren haal den, waren Eisenhower. Henry Harley Arnold, Douglas Mac Ar thur, George C. Marshall en John J. Pershing. Omar Nelson Bradley werd op 12 februari 1893 geboren in Clark in Missouri. In 1911 ging hij stude ren aan de militaire academie van West Point. Hij bracht het in de Eerste Wereloorlog tot majoor maar werd in 1920 weer kapitein. In 1941 voigde zijn bevordering tot brigade-generaal en werd. op voordracht van generaal Mars hall, gouverneur van de infante- rie-academie. Hij trad in 1953 uit actieve dienst. Bradley's eerste vrouw overleed in de jaren veertig en in 1966 her trouwde hij met Esther Buhler, een televisieschrijfster. Hij had een dochter. Elizabeth Bradley Dorsey, die woont in Washington D.C. Na de Tweede Wereldoorlog werd Bradley president van de Bulova Watch Company, welke functie hij in 1973 om gezondheidsrede nen neerlegde. Over het optreden van de Ameri kaanse en Britse soldaten in de Tweede Wereldoorlog, heeft Bradley eens gezegd: „zodra ik de Amerikaanse en Britse solda ten verontschuldig moogt u me mee naar buiten nemen en op knopen. Zij hebben alles gedaan wat een soldaat maar doen kan". Bradley werd in 1973 geopereerd vanwege bloedopstoppingen in beide longen en twee jaar later trof hem een beroerte en onder ging hij hersenchirurgie. Sinds dien reed hij in een invalidenwa gentje. Bradley verscheen op 20 januari voor het laatst in het openbaar, toen hij de installatie van president Reagan bijwoon de. (Van onze verslaggever Jan Gerritsen) BONN (GPD) - Ondanks sterke aandrang van de Europese NAVO-landen maakt Ameri ka geen haast met onderhandelingen met de Sowjet-Unie over vermindering van de kernbewapening in Europa. Amerika voelt daar weinig voor zo lang er een dreiging bestaat dat de Sowjet-Unie Polen binnen valt om daar orde op zaken te stellen. Het is nu vrijwel uitge sloten dat de vooral door West- Duitsland bepleite besprekingen over terugdringing van de kern wapens voor middellange af stand nog vóór de zomer op gang komen. Dit bleek na afloop van de halfjaar lijkse bijeenkomst van de Nu cleair Planning Group van de NAVO. die grotendeels werd be heerst door de spanningen rond Polen. De defensieministers van de dertien NAVO-landen die aan de NPG deelnamen (Frankrijk en IJsland doen niet mee) gaven Moskou andermaal een krachti- BRUSSEL (ANP) De nieuwe rooms-rode Belgische regering die geleid wordt door de Chris ten-democraat Mark Eyskens, heeft gisteravond het vertrou wen gekregen van de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Maar of deze regering een lang leven beschoren zal zijn is nog maar zeer de vraag Twee regeringspartijen namelijk de (Vlaamse) christelijke volks partij (CVP) en de Vlaamse so cialisten hebben slechts een voorwaardelijk vertrouwen aan de regering geschonken. Ook is uit de debatten die gisteren in de Kamer werden gevoerd geble ken dat socialisten en christen democraten uiteenlopende visies hebben over het beleid dat in de komende tijd dient te worden ge voerd. Leo Tindemans, de woordvoerder van de CVP in de kamer, zei dat zijn partij "erg waakzaam zal zijn" en hij drong aan op het snel concrete maatregelen i het land uit het economische i te halen. ge waarschuwing niet militair in Polen in te grijpen. De Nederlandse defensieminister De Geus verschilde evenwel van mening met zijn Amerikaanse collega Weinberger over het ver band tussen de huidige situatie in Polen en onderhandelingen met de Sowjet-Unie. Weinberger wil die besprekingen laten af hangen van „het gedrag van de Sowjet-Unie" ten aanzien van Polen in de komende weken en maanden. De Geus over deze op merkingen van Weinberger: „Het is niet mijn conclusie dat zolang de situatie rondom Polen voortduurt geen onderhandelin gen met de Sowjet-Unie over be perking van de tactische kernwa pens kunnen worden gevoerd". In een verklaring, die gisteren door NAVO-secretaris Luns werd voorgelezen, wordt erop gewe zen dat „de basis voor effectieve wapenbeheersingsonderhande- lingen ernstig ondermijnd wordt als de Sowjet-Unie in de interne aangelegenheden van Polen zou interveniëren". De Geus wilde echter na terugkeer uit Bonn niet verder gaan dan de conclusie dat „het klimaat voor onderhande lingen aanzienlijk zou verslech teren" door een Russische inval in Polen. De regering van president Reagan legt sterk de nadruk op het be sluit van de NAVO-landen (van december 1979) in West-Europa 572 Kruis- en Pershingraketten op te stellen. Aan het andere deel van het NAVO-dubbelbesluit - een aanbod tot onderhandelin gen over vermindering van deze kernwapens en de Russische SS 20-raketten - hecht Washington minder prioriteit. De Duitse mi nister van defensie, Apel, zei dit tot de Duitse pers. Van de tweespalt tussen Amerika en zijn Europese bondgenoten is niets terug te vinden in het slot communiqué over de NPG-bij- eenkomst. Daarin wordt vastge steld dat de NAVO voortgaat met de uitvoering van de TNF-mo- dernisering, terwijl tegelijkertijd „pogingen worden gedaan" om overeenkomsten over wapenbe heersing af te sluiten. Maar dui delijk is dat Washington geen haast heeft: over een aanbod aan Moskou tot onderhandelingen wordt in de NAVO gesproken in de zogenaamde „special consul tative group", die pas op 2 juni bijeenkomt. Wegpoetsen Ook De Geus probeerde de Ameri- kaans-Europese tegenstelling over de onderhandelingen met Moskou zoveel mogelijk weg te poetsen. Hij zei: „Deze Ameri kaanse regering heeft tijd nodig om zich in te leven in wat bij de Europese bondgenoten leeft. Tussen de tijd die daarvoor no dig is en de wensen van de Euro pese NAVO-landen moet een ba lans gevonden worden". Volgens De Geus heeft de openhartige discussie tijdens de NPG-bijeen- komst aanzienlijk bijgedragen tot toenadering van de standpun ten. Minister Weinberger verklaarde dat de „crisis rond Polen nog niet voorbij is". Hoewel het Rus sische persbureau Tass heeft ge meld dat de oefening „Sojoez '81" beëindigd is, blijft de situa tie zoals ze maandag was: de Russische troepen die Polen zijn binnengetrokken, zijn er nog steeds. In hun verklaring wijzen de defensieministers erop dat „interventie inclusief het ge bruik of dreigen met het gebruik van militaire macht niet in over eenstemming is te brengen met de Russische wens naar vrede en ontwapening". Het Brezjnjnev-voorstel de kernbe wapening in Europa op het hui dige peil te bevriezen, wordt in het communiqué afgewezen, om dat het Russische overwicht dat nu bestaat, bestendigd zou wor den. De Sowjet-Unie heeft nu 220 raketten van het type SS 20 (bereik 5000 kilometer, drie kern koppen per raket) opgesteld. Daarnaast zijn er nog 380 SS 4- en SS 5-raketten die ook op Eu ropa zijn gericht. In 1980 produ ceerde de Sowjet-Unie duizend nieuwe vliegtuigen die tactische nucleaire taken kunnen uitvoe ren. De Westduitse regeringswoord voerder Kurt Becker heeft giste ren verklaard dat bondskanselier Schmidt de Russische partijlei der Brezjnjev slechts in Bonn zal ontvangen als een Russisch in grijpen in Polen uitblijft. Brezjn jev heeft voorgesteld naar Bonn te komen om over vermindering van kernwapens in Europa te praten. Becker zei echter dat Schmidt niet met de Russische leider zal praten voor hij eind volgende maand een bezoek aan de Amerikaanse president Rea gan heeft gebracht. De Westduitse minister van de fensie Hans Apel uiterst links), zijn Amerikaanse collega Weinberger tweede van links) en de Britse minister van defensie John Nott rechts) flankeren NAVO-secretaris-generaal Joseph Luns tijdens een persconferentie na afloop van het overleg in Bonn. Bezetting "Der Spiegel' in Brussel van korte duur BRUSSEL (ANP) - Twee man nen en twee vrouwen hebben gistermiddag de redactielo kalen van het Westduitse Weekblad „Der Spiegel" in Brussel bezet. Blijkens een mededeling die de bezetters naar de politie in Brussel stuurden, voerden zij hun ac tie uit sympathie met 32 le den van de Rote Armee Frak- tion, die sinds 2 februari in hongerstaking zijn. Even voor half zes maakte de Rijkswacht een eind aan de bezetting. Zij drong het redactielokaal binnen en voerde de vier bezetters, ge boeid af in overval wagens Even voordat de Rijkswacht optrad waren met gasmas kers uitgeruste rijkswachters in de buurt en op de daken van omliggende flatgebou wen waren scherpschutters verschenen. De begrotingscommissie van de Amerikaanse senaat heeft presi dent Reagan's voorstel om de be lastingen in de komende driejaar met dertig procent te verlagen goedgekeurd. Met twaalf stem men voor en negen tegen besloot de commissie te gaan werken met ctyfers voor 1984, die ervan uit gaan dat het Reagan zal zijn ge lukt zijn plannen tot belasting verlaging door het congres te loodsen. Van sympathisanten RAF BONN (GPD) - Na de bomaanslag gistermorgen in Keulen en brandstich ting in warenhuizen in Frankfort houdt de Westduitse politic er reke ning mee dat in verband met de hongerstaking van 25 leden van de Rote Armee Fraktion nieuwe geweldplegingen zullen volgen De RAF- leden voeren hun actie in de gevangenissen van West-Berlijn en Stutt- gart-Stammheim om als politiek gevangene erkend en behandeld te worden. Ook eisen zij een einde aan hun isolement in de gevangenis. In Keulen werd gistermorgen vroeg een bomaanslag gepleegd op ae me tro. Zeven mensen raakten bij deze aanslag gewond, onder wie enkele politiemannen Een schoonmaakploeg was net buiten bereik toen de drie bommen explodeerden. De schade aan de metro bedraagt meer dan een miljoen mark. Als daders meldden zich later telefonisch leden van de „Revolutionaire Cellen Ze legden in hun verklaringen verband tussen de hongerstakers in Berlijn en Stuttgart-Stammheim. De twee brandstichtingen in warenhuizen in Frankfort, met een schade van meer dan 300.000 mark. zijn waarschijnlijk eveneens door leden van deze terroristische organisatie gepleegd De centrale recherche heeft in beide gevallen een diepgaand onderzoek ingesteld. Drie van de 25 hongerstakers, die al zestig dagen lang voedsel weigeren, bevinden zich volgens hun advocaten in acuut levensgevaar Het zijn Gabriele Rollnik in Berlijn, en Knut Folkerts en Siglinde Hofmann in Stuttgart-Stammheim. Hun dood naar de malm WB de ftvangi n. artsen een kwestie van enkele dagen. De gevangenisartsen weigeren hen onder dwang voedsel toe te dienen. De gevangenen willen, naar eigen zeggen, doorgaan tot het bittere einde of tot hun eisen worden ingewilligd. Ook de andere RAF-gevangenen verkeren volgens de artsen in een slech te conditie. Bij hen zijn al onherstelbare schadelijke gevolgen voor hun gezondheid geconstateerd De advocaten herinneren in hun pleidooi voor de gevangenen aan het feit dat het RAF lid Holger Mcins op 9 november 1974 na 54 dagen hongerstaking stierf en dat dat grote pro testacties tot gevolg had De sympathiebetuigingen voor de gevangen RAF leden in West-Duits- land nemen toe. Op het Munsterplein in Bonn ketenden zich enkele dagen geleden familieleden van de hongerstakers aan een vrachtwagen vast. Zij eisten een gesprek met de minister van justitie en een ..centra le politieke beslissing" van de regering inzake gevangenhouding van de veroordeelde terroristen. De politie maakte een eind aan het protest, omdat de demonstratie niet was goedgekeurd (ADVERTENTIE) V) Ml T hl N C» HOI M Hl TAAI HI (.HI I Mil iKOl M Hl I A Al I Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. JOHANNESBURG (Reuter/UPI) Zuid-Afrika had jaarlijks 18.5 miljoen dollar op het budget staan voor geheime propaganda- projecten tot het schandaal in 1978 werd onthuld. Dit zegt het Zuidafrikaanse blad "Johannes burg Star", dat gisteren een do cument publiceerde met één, volgens het blad volledig over zicht van de geheime projecten De onthulling van het informatie- schandaal. bekend onder de naam "Muldergate leidde tot de val van president Vorster en mi nister van informatie, Connie Mulder. De "Johannesburg Star" publi ceerde gisteren een brief van mi nister Mulder aan minister van financiën, Owen Horwood, waar in een budgetvoorstel voor het jaar 1978-1979 wordt gedaan De brief is gedateerd 26 april 1978. slechts enkele dagen voordat Mulders ondergeschikte Eschel Khoodie, het bestaan van een ge heim fonds onthulde. De brief bevat voorstellen voor 112 pro jecten voor een totaal bedrag van 10,4 miljoen dollar Kennelijk om veiligheidsreden wordt in de brief geen melding gemaakt van een geheim fonds van 8.1 miljoen dollar voor een Zuidafrikaans Engelstalig blad. "The Citizen". De meeste geheime fondsen waren bestemd voor propaganda-doel- einden in het buitenland. Lan den met propagandaprojecten waren onder andere Frankrijk. De Verenigde Staten. West- Duitsland en ook Nederland. De "Johannesburg Star" zegt dc lijst te hebben gekregen van rechtse politici die kennelijk wil len proberen politici in diskre diet te brengen vlak voor de ko mende, slechts voor blanken be stemde, verkiezingen op 29 april. Volgens de Star waren verscheide ne ministers van het huidige ka binet van te voren op de hoogte van de geheime projecten, onder wie minister van financiën Hor wood en minister van buiten landse zaken. Roelof Botha. De rechtse politici zouden door het overhandigen van de brief van de naam van ex-minister Mulder willen zuiveren, die uit de rege rende nationale partu is gezet en nu met een eigen partij aan de verkiezingen deelneemt In de door de Star gepubliceerde brief wordt ook melding van een project dat nog tot vorig jaar doorliep. Het zou gaan om een project van de christelijke liga van Zuid-Afrika die campagne voert tegen kerkelijke anti-.ip.ni heidsbewegingen Minister van buitenlandse zaken Botha heeft toegegeven dat de regering tot 31 maart 1980 banden had met de liga, maar traan Imngd lal de oppositiepartijen hiervan vol ledig op de hoogte waren ge bracht. (ADVERTENTIE V wal doet goud voor een vrouw .VERLOVINGSRINGEN groeibrillant ringen alliance-ringen ty J kijk wat goud voor u doet ^rrr^VAN ROSSUM DU CHATTEL juwelier-diamantair beëdigd taxateur Breestraat 95 LEI DEN tel. 120092

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9