Kritiek op wet vrije beroepen Minder roken bij hogere welstand Wiegel: bouwvakkers door PvdA misleid 1429.- Paardencentrum van Braks wekt onvrede Kamer gereserveerd over inkomens Oppositie blijft tegen kerncontract Walrus per krat op weg Jongere moet sexueel zelf kunnen beslissen AUTO BIERMAN VOORHOUT' DONDERDAG 9 APRIL 1981 UÜWjUIMét; Vriendjespolitiek verondersteld DEN HAAG (ANP) - De Tweede- Kamercommissie voor land bouw en visserij voelt zich door minister Braks (landbouw) voor ne oiok gezet voo. diens varende optreden rond de o* richting van een paardencen trum in Limburg. D'66-woord- voerder Terlouw zei dat de com missie er gisteren tijdens monde ling overleg "voor piet snot bij zat", omdat de minister zijn be lofte van enkele maanden gele den had geschonden dat hij niets definitiefs zou doen vöör de com missie zich over de zaken zou hebben uitgesproken. Maar Braks deelde gistermiddag mee dat op 3 april de besloten vennootschap is opgericht en de drie dekhengsten zijn gekocht waarmee de stoeterij binnen kor te tijd gaat beginnen. Vooral D'66 en PvdA zeiden de indruk te hebben dat de Nederlandse staat voor een fors bedrag een gok neemt met een dienstverle nend centrum voor kleine fok kers. Braks hield echter vast aan zijn standpunt dat voor 1,5 miljoen gulden drie prima hengsten zij- naangekocht van de stal Zan- gersheide van Melchior. dat daarmee binnen korte tijd een renderend dek- en k.i.-station op poten kan worden gezel en dat de hengstenhouders in Limburg geen extra concurrentie behoe- Braks wees verwijten van Terlouw en de socialist Voortman van de hand dat Melchior was ingescha keld wegens diens relatie met Braks' voorganger Van de Stee. Volgens de huidige bewindsman Gewonde bij ontploffing UTRECHT (ANP) - Bij Orphahell. een fabriek die geneesmiddelen voor de diergeneeskunde produ ceert op het industrieterrein van Mijdrecht heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan. Daarbij is volgens de rijkspolitie in Utrecht een zwaar gewonde ge vallen. Er ontstond een brandje dat door de brandweer werd geblust. De politie zette de omgeving van de fabriek af in verband met het ge vaar voor vrijkomende giftige stoffen. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Mijdrecht is er na de explosie slechts een zeer klei ne hoeveelheid giftige stof vrij gekomen. Dat gebeurde toen een stuk muur na de explosie op een leiding stortte. De leiding brak en daaruit stroomde ongeveer 50 liter hydrazine-oplossing. De damp die van deze oplossing komt is giftig. gaat het om een puur zakelijke regeling, die de hele Nederland se paardesport uiteindelijk ten goede zal komen. De kamercommissie heeft Braks in elk geval geweigerd toestem ming te geven om een regeling uit te werken, waardoor het mo gelijk wordt via de postkantoren in ons land te wedden op paar denraces. De commissie vond het ongepast dat de minister zon der meer een motie van de Twee de Kamer negeerde, waarin staat dat het zogenaamde "gokken buiten de baan" slechts kan wor den uitgebreid, als aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. DEN HAAG (GPD) - De da ling van het aantal rokers is het grootst op jonge leeftijd en bij hoge welstand en het laagst bij bejaarden en in la gere welstandsklassen. Dit staat in het rapport ,.Zo rookt Nederland", een nadere ont leding van de gegevens over de rookgewoonten in ons land naar aanleiding van een NIPO-onderzoek uit 1979. Dr. J. de Haas, die deze analyse heeft gemaakt, geeft duide lijk aan dat de jeugd in het al gemeen anders tegenover het roken staat dan de ouderen. Tevens wijst hij de lagere welstandsklassen aan als de „bolwerken van het roken" in ons land. In 1979 rookte onder de bevol king vanaf vijftien jaar ruim de helft van meer dan een derde deel van de vrouwen. In dat jaar had een derde deel van de man nen en de helft van de vrou wen nooit gerookt. Hoe hoger de welstand hoe hoger het percentage niet-rokers. al thans bij de mannen. Onder de ondervraagden waren bij de mannen zeventien procent niet-rokers en bij vrouwen dertien procent. Ook deze percentages namen toe met de welstandsgraad. Van alle mannelijke rokers consumeert 85 procent siga retten, dalend van 96 procent naar 62 procent met het stij gen van de leeftijd. Van de si garettenrokers rookt veertig procent verpakte sigaretten en geen shag, veertig procent alleen shag en twintig pro cent sigaretten en shag Nog altijd zijn de „sjekkies" popu lair meer bij mannen dan bij vrouwen en meer onder „ar beiders" dan onder welge- stelden. In totaal rookt dertig procent van de rokers sigaren enof pijp, waarvan de helft in com binatie met sigaretten Onder vrouwen speelt het roken van sigaren praktisch (nog) geen rol. Lichte rokers (minder dan dertien sigaretten per dag) komen meer voor bn i (57 procent) dan bij (42 procent). Van de ex-rokers stopte ruim 80 pro cent van de ene dag op de an dere. Op doktersadvies stop te tien tot twintig procent, te gen ongeveer 75 procent op eigen initiatief. Vaak hinder Driekwart van de ex-rokers geeft aan dat de rokers niet voldoende rekening houden met de niet rokers. Meer ex rokers dan rokers en meer jongeren dan bejaarden be seffen dat niet-rokers vaak hinder ondervinden van het roken. Niet-rokers en (jonge) artsen zijn vermoedelijk de beste propagandisten tegen het roken. De propaganda tegen het roken bljjkt. althans onder mannen, zijn doel niet te hebben ge mist. Van 1966-67 tot 1979 daalde het percentage siga rettenrokers (vanaf de leef tijd van vgftien jaar) van on geveer 65 procent tot 45 pro cent. Het aandeel van siga ren- en pijprokers daalde met meer dan de helft. In totaal rookte van de mannen en jon gens van 15 jaar en ouder in 1971 nog 69 procent en in 1979 nauwelijks 52 procent. De Stichting Volksgezondheid en Roken, die het rapport over de rookgewoonten uit gaf. voegt hieraan toe dat in middels het nieuwste cijfer van 1981 bekend is. afgeleid uit een NIPO-peiling. Het blijkt dat van die groep man nen en jongens nu nog 46 procent regelmatig rookt. De SVR is nog niet tevreden over de cijfers voor vrouwen. Zij vindt dat in die groep ge durende de komende jaren het percentage met een derde zou moeten dalen tot vijfen twintig procent. DEN HAAG (GPD) - Minister Albeda (sociale zaken) zal nog grote problemen krijgen om zijn wetsontwerp tot regeling van de inkomens van beoefenaren van vrije beroepen door de Kamer aanvaard te krijgen. Een meerderheid van PvdA en VVD hebben grote moeite met de plannen van de minister. Alleen het CDA is gelukkig met het wetsvoor stel. Uit de eerste schriftelijke reacties op het wetsontwerp blijkt dat PvdA en VVD beide grote be zwaren hebben tegen de voor stellen. De opvattingen van bei de fracties staan echter ook recht tegenover elkaar. De socialisten vinden dat het kabinet de vrije beroepen met fluwelen hand schoenen aanpakt, terwijl vol gens de liberalen het wetsont werp veel te ver gaat. een evenwichtig inkomensbe leid. Hoewel het een tijdelijke wet is beschouwt de fractie het toch meer als een noodverband voor korte tijd. Vandaar dat de fractie moeite heeft met de een zijdige nadruk die in het wets ontwerp gelegd wordt op de be voegdheden voor de ministers. Zorgvuldige afweging van be slissingen kan daardoor in het gedrang komen. Het wetsontwerp is slechts enkele Verdere bezwaren heeft het CDA verder alleen op detailpunten. Zo is er kritiek op de te vage om schrijving van het begrip „vrij beroep". Uit het wetsontwerp wordt bijvoorbeeld niet duide lijk waarom een tandarts wel,'en een kapper niet onder de wette lijke bepalingen valt. Erg globaal zijn de maatstaven waarmee be paald wordt hoe de maximale in komens worden vastgesteld. Volgens de christen-democraten Vries geeft het wetsontwerp de rege- A'eken geleden ingediend. De ministers Albeda en Van Aar- denne (economische zaken) wordt erin de tijdelijke bevoegd heid gegeven „aanvaardbare in komensniveaus" vast te stellen voor de verschillende groepen vrije-beroepsbeoefenaren. Voor de definitieve regeling zal het ka binet nog advies vragen aan de SER. CDA-woordvoerder De noemt het wetsontwerp een langrijke stap bij de uitbouw WEERRAPPORTEN Amsterdam onbew. De Bilt onbewolkt Deelen onbewolkt Eelde onbewolkt Eindhoven half bew. Rotterdam mist Twente onbew. Vlissingen mist Aberdeen icht bew. Athene onbew. Barcelona mist 18 Berlijn onbew. 17 Bordeaux mis 23 Brussel lich b?\ 18 Frankfort geh. oe\.. 20 Geneve onbew. 20 Helsinki zwaar bew. Innsbruck zw. bew. 22 Klagenfurt 1. bew. 23 Lissabon geh. bew. 22 Locarno onbew. 21 Londen zwaar bew. 17 Luxemburg h. bew. 18 DEN HAAG (GPD) - De oppo sitiepartijen in de Tweede Kamer blijven fel gekant te gen de inmiddels beruchte geheime kernafvalcontracten die voor de centrales van Borssele en Dodewaard zijn gesloten. Het gisteren in vierde termijn ge voerde debat was echter niet meer dan een spiegelgevecht: de 'neuzen' waren al lang geleden geteld en een meerderheid vóór de contracten stond vast - CDA, Treinkaper hongert uit protest VEENHUIZEN (GPD) - De in Veenhuizen gedetineerde Zuid- molukker Cor T. (21) uit Boven- smilde is gistermorgen in hon ger- en dorststaking gegaan. Hij protesteert daarmee tegen een ophanden zijnde overplaatsing van Morgenhaven naar elders. Andere Molukse gedetineerden in Morgenhaven zijn gisteren uit solidariteit niet aan het werk ge gaan. T. is een van de zeven Zuidmoluk- kers, die de trein in Wijster kaap ten. Ze kregen allemaal veertien jaar gevangenisstraf. Eén van hen, Eli H„ pleegde in de cel zelf moord. Volgens Molukse krin gen in Bovensmilde kan T. de honger- en dorststaking slechts enkele dagen volhouden. Cor T. stelt in een verklaring dat zijn overplaatsing een wraakac tie is van het gevangenisperso neel. „Ik heb geen regel overtre den. Mijn enige misdaad is dat ik nooit iets tegen de bewakers zeg. Die konden dat niet meer verdra gen", aldus T. in zijn verklaring. ring ook te veel macht als het gaat om het vaststellen met wie het kabinet wil praten. Met de VVD gelooft het CDA dat daar door de betrokkenen te weinig mogelijkheden tot verweer heb ben tegen maatregelen die zij als onredelijk beschouwen. Oorzaak van deze onduidelijkheid is vol gens het CDA het nog steeds ont breken van een Raamwet op het Inkomensbeleid. Voor de liberale coalitiegenoot is het nog steeds ontbreken van de ze raamwet van doorslaggevende betekenis bij het afwijzen van het wetsontwerp. De VVD-er De Korte vindt dat zolang dit alle be roepen omvattende kader nog niet aanwezig is, de regering geen eenzijdige wettelijke rege ling mag toepassen op de vrije beroepsbeoefenaren. De WD vindt ook dat het wetsont werp geen tijdelijke noodrege- ling is. maar, omdat het pas eind 1985 afloopt, al vrijwel een defi nitieve wet is. Door nu al dit be paalde onderdeel van de komen de raamwet door te voeren wordt volgens WD-woordvoerder Dc Korte ook de SER gepasseerd. Al met al kondigt de VVD nu al aan „de grootst mogelijke moeite" met het ontwerp te hebben. PvdA-woordvoerder Kolthoff wijst op de grote bezwaren van zijn fractie tegen de fluwelen hand schoenen van het kabinet. Hij trekt daarbij een vergelijking met de wijze waarop keer op keer de loontrekkenden via spoedwetgeving gedwongen worden te matigen. De PvdA acht het juist dat nu een begin gemaakt wordt met een beleid ten aanzien van de vrije beroe pen, maar vraagt zich af welk be leid het kabinet denkt te gaan voeren. Op de foto worden pogingen on dernomen om het dier in het krat GRONINGEN (GPD) - Aan het ge sol met de van Spitsbergen af komstige walrus Snorre, die bg- na twee weken geleden op het strand van Ameland werd gevan gen, is een einde gekomen nu het dier vandaag mocht worden ver scheept naar het in de Duitse Bocht liggende eiland Helgo land. Nadat Noorwegen, waartoe het ei land Spitsbergen behoort, eind vorige week liet weten dat de walrus niet welkom is. had dins dag ook Denemarken aan leid ster Lenie 't Hart van het zeehon denopvangcentrum in Pieterbu- ren te kennen gegeven, dat op grond van veterinaire bepalin gen Snorre niet op Deens grond gebied mag komen. Walrus Snorre. die Lenie 't Hart vergeleek met „een zigeuner, want die is ook overal onge wenst", wordt met het schip Vi- sia-9 naar zijn nieuwe bestem ming vervoerd. De kosten van het transport, ruim vierduizend gulden, worden betaald door het Wereld Natuurfonds, de milieu organisatie Greenpeace en het zeehondenopvangcentrum in Pieterburen. Twee doden bij BB-oefening BORNE (ANP) - Door een onge val met een auto tijdens een oefe ning van de BB zijn gistermid dag twee mannen om het leven gekomen. Het zijn de 23-jarige G.H.A. van Bijsterveld uit Heiloo en de even oude T. Hoeksema uit Joure. Twee andere mannen werden ernstig gewond. Zij liggen in een ziekenhuis m Hengelo. Het viertal lag achterin de BB-auto op brancards. In het kader van een oefening werden zij als "gewonden" vervoerd toen door nog onbekende oorzaak de wagen van de weg raakte en te gen een boom botste. Onderzoeker over pedofilie: (ADVERTENTIE) Heeft u schade? Wij hebben ervaren specialisten met meer dan 25 jaar ervaring in Franse automebielen. Kom langs voor advies en prijsopgave. JACOBA VAN BEIERENWEG 31 VOORHOUT tel. 02522 - 11341 na 18 uur 02522 - 10106. UTRECHT (ANP) - Eventuele nieuwe zedelijkheidswetten mo gen niet belemmerend zijn voor het sexuele zelfbeslissingsrecht van jongeren, waaronder ook het recht valt om in te stemmen met een sexueel initiatief van een ou dere. Dat stelt de Utrechtse sociaal-psy choloog drs. T.H. Sandfort, die gisteren de resultaten presen teerde van een door hem gehou den onderzoek naar het sexuele aspect van pedofiele relaties. Volgens Sandfort blijkt uit zijn on derzoek dat sexueel contact met een volwassene voor een kind een positieve ervaring kan zijn. De 25 jongens van dertien tot zestien jaar die de sociaal-psy choloog voor zijn onderzoek in terviewde (het onderzoek be perkte zich tot jongens omdat meisjes er moeilijk voor te vin den waren), blijken vooral posi tieve waardering te hebben voor de manier, waarop zg aandacht van de volwassene krijgen en er rekening met hen wordt gehou den In de beleving van sexuele contac ten, die vooral uit masturbatie en fellatio bestaan, blijken volgens Sandfort positieve gevoelens centraal te staan. Negatieve ge voelens blijken, voor zover aan wezig. vooral te maken te heb ben met de angst betrapt te wor den en de onmogelijkheid er met BtalB over te praten Het onderzoek van Sandfort is het eerste waarin kinderen zelf aan het woord zgn. Het is ook het eerste onderzoek dat zich niet richt op de problematische kant van pedofiele relaties. Het zou volgens de sociaal-psycholoog een vertekend beeld van de werkelgkheid geven indien het onderzoek zich uitsluitend zou richten op mensen die in conflict zijn geraakt m< t /ich/elf of mot anderen, bijvoorbeeld politie en justitie. Volgens Sandfort vormt zgn on derzoek een belangrijke bijdrage in de discussie rond de wetsvoor stellen van de adviescommissie zedelgkhcidswetgeving. In die voorstellen blijven sexuele con tacten tussen kinderen en vol wassenen strafbaar „Wanneer er een aparte zedclgkheidswctgc- ving blijft bestaan en daarin ook de lecflgdsgrenzcn blijven voor komen. verdient het aanbeveling zodanige "Wetsregels op te stel len. dat vrgwilhge sexuele con tacten tussen kinderen en vol wassenen daar niet langer onder vallen", aldus Sandfort Hij noemt zgn onderzoek overi gens beperkt: er is geen repre sentatieve groep jongeren opge zocht cr zgn alleen jongens on derzocht die relaties hebben met mannen en er is niet gekeken naar de betekenis van de sexuele contacten voor dc verdere ont wikkeling van de betrokken jon geren Verder onderzoek is vol gens Sandfort van belang (ADVERTENTIE) Madrid Munchc geh. be' Wenen Istanbul Beiroet Tel-Aviv Tunis zwa, 13 VVD en de kleine rechtse partij- „9 en zün i De oppositie heeft zowel grote moeite met de procedure die rond de geheime contracten is gevolgd, als met de inhoudelijke kant van de opwerkingscontrac- ten, die in de terugzending van kernafval uit Frankrijk en Enge land zullen resulteren. Je moet, vindt bijvoorbeeld PPR-woord- voerder Leo Jansen, dat terug zenden niet accepteren, nu je verantwoordelijkheid nemen en die „niet weg-rentmeesteren naar een volgende generatie". Kamervoorzitter Dolman (links) en minister Van Aardenne hadden er tijdens het debatje, blijkens de foto, grote moeite mee hun ver moeidheid te onderdrukken. LEIDEN (GPD/ANP) - WD-lcider Wiegel heeft de PvdA beschul digd van misleiding met een on langs gepubliceerde advertentie. Daarin beloofden de socialisten dat zo'n 80.000 thans werkloze bouwvakkers weer aan het werk zouden kunnen door stimulering van de woningbouw. Volgens Wiegel wekt de PvdA daarmee zowel bij de kiezers als bg de bouwvakkers valse hoop Tijdens een spreekbeurt in Harder wijk noemde Wiegel het bespe len van mensen zonder werk be neden peil. De liberale lijsttrek ker wees er verder op dat de af wijzing door de socialisten van de verhoging van de benzine-ac- cijns ook indruist tegen het stre ven van het kabinet om meer wo ningen te kunnen bouwen „Als de PvdA de verhoging van de benzineprgs afwijst, maar niet aangeeft waar dan wel het geld vandaan moet en kan komen, be tekent dat niet meer, maar min der werk in de bouw", aldus Wie gel. Dat is precies het omgekeer de van wat de socialisten voor spiegelen. zei hij De vice-premier concludeert uit de opvattingen van de PvdA dat de ze geen echt werkbaar alternatief heeft voor „ons moedige, realisti sche beleid". „De opstelling van de socialisten i 0 één van pola 1 laatie, van louter ki tttek en van het niet weten hoe het dan wel moet. De PvdA is verdeeld, is vermoeid, is machteloos," aldus Wiegel. "Marxisme staatssecretaris voor emancipa tiezaken meer worden opgeno men. omdat 'dc veel te veel aan dacht vragende emancipatiebe weging van de vrouw een uiting is van dc marxistische bevrg dingsideologie'. De lijsttrekker van dc Reformatori sche Politieke Federatie (RPF) bij de komende verkiezingen Meindert Leerling, zei dit giste ren op een bijeenkomst van zijn partij in Den Burg op Texel. Het verdwijnen van dc post emanci- paticzakcn is volgens Leerling ook uit financieel oogpunt nood- zakelgk. De RPF meent, dat er met name op het ministerie van erm op zeer grote schaal bezui nigd kan worden. PvdA tahoe In het volgende kabinet moet geen PvdA-lgsttrekker Den Uyl kan op 6 mei. wanneer hg op verkie- zingstoernee Roosendaal aan doet. bg geen enkel bedrijf te- recht. De plaatsclgkc PvdA afde ling. zou die bezoeken regelen, maar ving overal bot. Aanvankclgk weigerden een paar bcdrgven. die benaderd waren Daarop ging dc Rooscndaalsc PvdA-wethouder De Jong op pad om alsnog een bedrijf of on dernemingsraad te vinden die met Den Uyl. partgvoor/itter Van den Berg en kamerlid Van der Docf in zee wilde De jong is in het bijzonder ver baasd. dat geen enkele onderne mingsraad de PvdA-erv wilde ontvangen, terwgl het juist de bedoeling was met onderne mingsraden te gaan praten electrisch gereedschap tijdelijk in prijs verlaagd. LAMAN-LEIDEN B V. Zijlsingel 2 - Leiden Geopend van maandag tm vrij dag van 08 00 tot 12 30 uur en van 13 00 tol 17.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7