"Geen klachten over Britse anesthesisten De chemicus en zijn verantwoordelijkheid. Arendshorstschool wint schoolzwemmen Leiden Proefschrift van Arie Rip LEZERS SCHRIJVEN CPN Bus 89 Wegwijs in Leiden DONDERDAG 9 APRIL 1981 In Academisch Ziekenhuis V) LLiDEN - "De anesthesie is een belangrijk punt in de 'lekenpcrs'. Door het doen van goede publi caties en onderzoekingen kan het peil van de anesthesie alleen maar stijgen, maar het doen van aanvallen op Britse anesthesis ten is onjuist. In het Academisch Ziekenhuis werkt een groot aan tal Britten voor een half tot één jaar tot grote tevredenheid. He laas verhindert het beleid van het ministerie van volksgezond heid momenteel de binnenkomst van praktisch alle Britten naar ons land." Dat zei prof. dr. J. Spierdijk, hoog leraar in de anesthesiologie (leer van het verdoven tijdens opera ties) gisteren in het Academiege bouw aan het Rapenburg. Hij deed dat in een inleiding als pro motor van de chef de clinique bij de afdeling anesthesiologie van het AZL, J.W. van Kleef. Deze promoveerde gisteren op een proefschrift over epidurale anes thesie tot doctor in de genees kunde. Het proefschrift behandelt de wer king van een geneesmiddel, bu- pivacaine, dat wordt toegepast bij de epidurale anesthesie. Epi durale anesthesie is een vorm van locale (plaatselijke) anesthe sie. Daarbij treedt door een injec tie buiten het buitenste rugge- mergvlies gevoelloosheid op. die noodzakelijk is voor een opera tie. Naast volledige narcose wordt de laatste tijd steeds meer gebruik gemaakt van vormen van locale anesthesie. Voordeel daarvan is dat de patiënt tijdens de operatie bij bewustzijn blijft. Locale anes thesie wordt onder meer toege past bij operaties in de chirurgie, de verloskunde (pijnloze beval ling) en de gynaecologie. In het onderzoek van dr. Van Kleef worden hoge concentraties van het middel bupivacaine gebruikt om te bezien hoe effectief en vei lig dit geneesmiddel bij deze vorm van anesthesie is. Éen van de stellingen van Van Kleef luidt dan ook dat het onjuist is om in het algemeen een maximale do sering van locale anesthesie aan te geven. De epidurale anesthesie lijkt in Ne derland goed bruikbaar. Dit in tegenstelling tot de acupunc tuur, de Chinese methode van lo kale verdoving. Volgens het proefschrift is het werken met de naalden hier vaak tot mislukken gedoemd. Het effect van de ver doving is bij epidurale anesthe sie wel voorspelbaar. Volgens prof. Spierdijk is de veiligheid en toepasbaarheid ervan duidelijk aangetoond in het proefschrift. Overigens is het aantal zieken huizen waar met deze vorm van anesthesiologie wordt gewerkt nog zeer beperkt. LEIDEN - De Arendshorstschool is gistermiddag kampioen van Leiden geworden bij het schoolzwemmen (basisscholen) en sleepte daarmee de Gé Phlipsenbokaal in de wacht. Tweede werd de Gunningschool terwijl de kampioen van vorig jaar, de Zijlwijkschool, beslag legde op de derde plaats. Aan het kampioenschap, dat in zwembad De Zijl werd gehouden, namen ongeveer 600 scholieren deel. Uitslagen: Meisjes 50 meter schoolslag: 1- Yvonne de Kier (Waterhoen) in een tijd van 39.8; 2- Jolanda Broug (Waterhoen) 41.9; 3- Wendy Barendse (Zijlwijkschool) 47.6 Meisjes 50 meter vrije slag 1- Yvonne de Kier (Waterhoen) 31.8; 2- Jolanda Later- veer (Wilhelminaschool) 32.9, 3- Annemarie v.d. Luit (Oppenheimschool) 33.0 Jongens 50 meter schoolslag: 1- Hans van Hees (Paus Johannesschool) 40.5; 2- Mar co Mulder (Lucas van Leyden) 44.6; 3- René van Duyvenbode (Emmaschool) 46.9 Jongens 50 meter vrije slag: Hans van Hees (Paus Johannesschool) 32.2; 2- Rudie Korpershoek (Arendshorstschool) 32.6; 3- Marco Mulder (Lucas van Leyden) 33.8 Meisjes estafette (4x25 meter vrije slag): 1- Wilhelminaschool; 2- Oppenheimschool; 3- 't Waterhoen Jongens estafette: 1- Arendshorstschool; 2- Paus Johannesschool; 3- De Valkenier Mixed estafette (10x25 meter): 1- Arendshorstschool; 2- Lucas van Leyden; 3- De Meerpaal Klassement meisjes: 1- 't Waterhoen; 2- Wilhelminaschool; 3- Zijlwijkschool Klassement jongens: 1- Paus Johannesschool; 2- Arendshorstschool; 3- Oppen heimschool Begraafplaats Mensen die willen bijdragen aan de restauratie van de joodse begraafplaats in Kat wijk kunnen geld storten op postgiro 117566, t.n.v. de pen- ningmeesteresse van de Ne derlandse Israëlitische Ge meente Leiden. 'Peerke Donders' De Leidse afdeling van de ka tholieke bond voor E.H.B.O. 'Peerke Donders', houdt van avond al weer de laatste oe fenavond. Met medewerking van Lotus zal deze avond in het teken staan van de diag- Vrijwilligers Ook dit jaar worden er in heel het land (en daarbuiten) weer vakanties georgani seerd voor bijvoorbeeld kin deren, jongeren, gehandicap ten, zieken, bejaarden enz. Om dit te kunnen verwezen lijken zijn er echter veel vrij willigers nodig die op zo'n vakantie kunnen meehelpen met het begeleiden van de mensen. Iedereen die 18 jaar of ouders is, is welkom. Geld valt er niet verdienen, wel waardering, zo meldt de Vrij- willigerscenlrale. Voor meer informatieVrijwilligerscen- trale, Langegracht 246a, Lei den, tel. 071-149064. Open Huis "Kom kijken bij KIK", is het motto en tevens uitnodiging van het creativiteitscentrum KIK in het K&O-gebouw, Ou de Vest 45, voor een open huis zaterdag van tien tot een uur. Er zijn gratis lessen in edel stenen slijpen, tekenen, dan- sexpressie en boetseren. Maar daarnaast is er nog veel meer: een filmvoorstelling van de amateur filmers, een modeshow van cursisten en nog veel meer. 't Is lente De Lesbische Vrouwen Leiden organiseren morgenavond een lesbisch lentefeest. Het feest zal worden opgeluisterd door de vrouwenband Trevi- ra 2000. Alle vrouwen zijn van 21.30 uur van harte wel kom bij de L.V.L. in de Cae- cilstraat 18, Leiden. Gitaristen In eetcafé De Hooykist Hooi gracht 49) treden morgen avond twee klassieke gitaris ten op. Het zijn Bert Maas en Erik Otte die om elf uur met hun optreden beginnen. Lekker Dier De Actie Lekker Dier staat za terdag de hele dag met een stand op de hoek van de Lan ge Mare en de Haarlemmer straat. Actie Lekker Dier zet zich in voor het welzijn van onze landbouwhuisdieren, terwijl de actie zaterdag in het teken staat van het paas- scharrelei. Volksdansen In het Leids Vrijetijdscentrum is zondagavond de maande lijkse volksdansinstuif. Het programma van dansen uit velerlei landen zal worden samengesteld en gepresen teerd door Yvonne Knijnen- burg. Vanaf 19.00 uur kan worden ingehaakt. Kerk en politiek In verband met de komende verkiezingen staat de jeugd dienst van de Vredeskerk (Van Vollenho venkade 21) zondag in het teken van kern bewapening. Er zijn vier ver tegenwoordigers van politie ke partijen uitgenodigd om de degens met elkaar te krui sen. Van het CDA is de dat Tweede-Kamerlid J. de Boer, van de PvdA het Tweede-Ka- merlid H. v.d. Bergh en ver der K. Waagmeester PPRen Rh. Jansen (VVD). Om vier uur wordt begonnen. Jenner band De Jenner band komt zaterdag avond in het Leids Vrijetijds centrum bewijzen dat er ook in Utrecht goéde popmuziek wordt gemaakt. De groep is samengesteld rond de broers Jenner en speelt rockmuziek met een hart", zoals ze het zelf noemen. Afwisselend snelle rocknummers en langzame luisternummers. De Jenner band heeft opgetreden in het voorprogramma van Japan en was te zien op de televisie. LEIDEN - Chemicus Arie Rip vindt: "Schei kundigen die bij bedrij ven en organisaties werken moeten meer de mogelijkheid krij gen om zaken, die vol gens hen fout zijn, aan te kaarten". Vandaag promoveert hij aan de Leidse universiteit tot doctor in de scheikunde. De titel van zijn proefschrift luidt: maat schappelijke verantwoorde lijkheid van chemici. Een keuze die direct voort vloeit uit zijn werk aan de Leidse universiteit. Rip is na melijk docent chemie-sa- menleving. Een vak dat sinds '69 bestaat en zich onder an dere bezighoudt met de plaats van de chemie in de sa menleving. (Rip: "Ik stel bij voorbeeld wel eens de vraag: zou de maatschappij ermee gediend zijn als er meer na tuurwetenschappers in top posities zitten?".) Over die aanvangsdatum zegt Rip: "Hoe kon het anders. In de roerige jaren zestig discus sieerden studenten tenslotte veel over de samenleving en op deze manier speelden wij daar op in". Even later geeft hij toe: "En iedere poging om de studenten in de collegeza len te houden werd natuur lijk van harte verwelkomd". Dat onderzoekers zich zorgen maken om de invloed van hun werk op de samenleving is volgens Rip echter niet nieuw. In zijn boek haalt hij het voorbeeld aan van de Ita liaanse wiskundige Tartaglia, die in 1531 op basis van ge sprekken met een bevriend kanonnier er toe komt een theorie van de kogelbaan te on werpen. Daardoor wordt het mogelijk om met grotere precisie te schieten. Tartaglia schrikt echter terug voor de consequenties van de toepassing van zijn theorie en besluit van publicatie af te zien. "Het leek me een laak bare zaak, schandelijk en bar baars, voor God en de men sen streng strafbaar". Jaren later diept hij z'n theorie toch weer op. De Turken dreigden Italië binnen te vallen en "die woeste wolf' moest worden bestreden. "Dit bewijst hoe betrekkelijk simpel er heel vroeger werd gedacht", zegt Rip. "Een in dividu nam een beslissing en daarmee was de kous af. Te genwoordig zitten dat soort zaken heel wat complexer in Een hedendaags voorbeeld dat Rip aanhaalt in zijn boek be treft een Amerikaans onder zoeksproject dat verbanden aanlegt tussen het voorko men van het zogenaamde XYY-chromosoom en het optreden van agressief en/of crimineel gedrag. In 1976 stopten de onderzoe kers met het project, omdat collega's hen er op wezen dat het verband - als het er al was - als niet sterk moest worden beschouwd. En ze gaven toe: wij waren vrese lijk naief over hoe het onder zoek op anderen zou overko- Marges Wat Rip telkens weer bepleit in zijn proefschrift is dat er mar ges moeten worden inge voerd. Marges, die het moge lijk maken dat de weten schapper zfin mening be hoorlijk kan spuien zonder het etiket "lastig" opgeplakt te krijgen. Rip: "Laat ik een Amerikaans voorbeeld geven. Medewer kers van de Nuclear Regula tory Commission, een soort overheidsdepartement voor kernenergie, hebben de mo gelijkheid om officieel te pro testeren. Als zij denken: deze maatregel schaadt het alge meen belang, dan kunnen ze aan de bel gaan hangen". Wegwuiven van de bezwaren is er volgens Rip niet bij, om dat de zaak tot in de hoogste regionen wordt uitgevoch ten. "En de organisatie is ook verplicht om er geld in te stoppen". Hoe anders is dat in Nederland gesteld, oordeelt Rip. Uitzon deringen daargelaten, signa leert hij, grofweg samenge vat, twee houdingen: de de fensieve en de fatalistische. De defensieve: "Veel scheikun digen denken dat het grote publiek een fout beeld heeft van de scheikunde. Deze che mici zeggen: als iedereen evenveel van scheikunde wist als wij zouden ze wel an ders praten". De fatalistische: "Dat is er van uit gaan datje toch niets kunt veranderen. Bij deze mensen zul je vaak zien dat ze in het bedrijf waar ze werken niet protesteren. En ter vervan ging in hun vrije tijd iets aan bijvoorbeeld milieuzaken gaan doen. Een nogal gesple ten houding die tot gevolg heeft dat in het bedrijf alles hetzelfde blijft". Toch gelooft Rip in verande ring. Met een beetje goede wil wordt het Amerikaanse model in de komende jaren ook in Nederland en in de Scandinavische landen geïn troduceerd. Engeland, Frankrijk en Duitsland heeft hij voorlopig afgeschreven. WIM BRANDS Afgelopen zaterdag was in Leiden door de CPN een manifestatie georganiseerd die duurde van vier uur 's middags tot in de klei ne uurtjes. Het Leidsch Dagblad schrijft hierover niets. Ik vraag mij telkens weer af waarom de krant het nieuws vergeet (ver zwijgt?). Kennelijk vindt U nieuws over een nieuwe partij (PLN) belangrijker omdat zo'n partij niets te zeggen heeft en ei genlijk geen ander doel heeft dan het geschreeuw en eigenlijk geen ander doel heeft dan ontevreden stemmers aan te trekken. U kunt niet beweren dat de mani festatie van de CPN onbekend was, want op veel plaatsen in de stad is er bekendheid aan gege ven. Dat veel mensen dit wel hebben gelezen, blijkt wel uit de goede opkomst. U kunt ook niet beweren dat de inhoud van het programma maar matig was. Im mers 's middags waren er thema discussies, films, tentoonstellin gen, informatiestands en was er een kinderprogramma. 's Avonds sprak Marcus Bakker en was er een discussie over 'bui tenparlementaire actie en parle mentair optreden'. Het enige positieve van uw zwijgen over deze manifestatie is, dat U geen negatieve uitlatingen deed over de CPN. Daarvoor hoef ik U niet te bedanken. B.J. van Egmond Lavendeltuin 21 Leiden Van tijd tot tijd lees ik in de krant dat NS/NZH-bus 89 zal worden opgeheven, resp. een andere rou te en/of een geringere frequentie zal krijgen. En dan worden deze onheilstijdingen ook nog in ver band gebracht met de te openen Schiphollijn. Om met dat laatste te beginnen: dat argument gaat natuurlijk niet op. Bus 89 passeert weliswaar, gaan de over de rijksweg Den Haag- Amsterdam, onze nationale luchthaven op ruime afstand, maar doet Schiphol niet aan en heeft dat in het verleden ook nooit gedaan. Daarvoor dient op dit traject de KLM-bus. Bus 89 is niet anders dan een snelle en prettige verbinding tussen Den Haag. Wassenaar, Oegst- geest De Kaag en Amsterdam in beide richtingen, die verdient te blijven bestaan. Mocht de bezet ting te wensen overlaten, dan zijn positieve maatregelen om daarin verbetering te brengen te verkie zen boven negatieve maatregelen zoals opheffing of inkrimping. Een andere aanpak zou de bus wei eens zo populair kunnen maken dat een verhoging van de fre quentie geboden is! De bus rijdt in samenwerking tussen NS en NZH. Waarom dan niet de facili teiten van beide erop toepassen? Voorbeelden? 1. Laat een treinretour Den Haag- Amsterdam ook geldig zijn in bus 89; eveneens een busretour gel dig in de trein. Idem alle abonne menten e.d. 2. Laat de dagkaart die geldig is op (bijna) alle trams en bussen in Ne derland, ook geldig zijn op bus 89. Vooral deze mogelijkheid zal van bus 89 een populair vervoermid del maken. 3. Maak bus 89 in Wassenaar en Oegstgeest beter bereikbaar en zorg voor in- en uitstaphaltes die niet - zoals nu - aan de rand van beide gemeenten liggen, doch meer centraal. Toegegeven: het tijdelijk verlaten van de rijksweg zal de rijtijd iets verlengen, maar dat zal men graag voor lief ne men, als bus 89 beter bereikbaar en daardoor aantrekkelijker is ge worden. Conclusie: bus 89 kan efficiënter geëxploiteerd worden dan thans het geval is en mag zeker niet ver dwijnen. Het verminderen van de frequentie is desnoods aanvaard baar, een beperking of inkrim ping van het traject echter niet. A.Veenstra Dahlialaan 21 Oegstgeest SOS-dienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is, kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon: 071-125202. Burgerraadslieden Koombrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en Wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20 00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeindt 40B. tel. 144715. Wao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw. Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn en wel of niet een uitkering hebben en voor dege nen die via de wsw te werk zijn ge steld. Elke donderdagavond spreekuur in 't Spoortje, Bernhard- kade 40. van 19.00 tot 20.30 uur. tel 142505, postbus 3221. 2301 DE Lei uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaas laan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. ■Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, lel. 212026. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor cnsisgevalien van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofd uck 32, Oegstgeest, tele- Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp. Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma en di.. 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw, Binnenstad: Gerecht 10, woe 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogen- dorpstraat 36. ma 10.30-11 30 uur, Kool Dnttstraat 49a, di. 10.30-11.30 9.00-10.00 v RUTGERSHUIS ma. en vrij. van 20-22 uur, di. en do. van 14-16 uur, woe. van 9-11 uur en 20-2?> uur. Bureau voor geboorteregeling en sexiialiteitsvragen. Telefoon 371-126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. msemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Breestraat 18. Spreekuur ma. t/m vrij. 10-12 uur; tel. Bejaarden i\lgemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 113-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren KindrHulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Ünformatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 itst. 5933 geopend ma t/m vrijdag Sterbus geen gebruik kunnen maken t normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidmgs- centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma, di, do, en vrij van 16 tot 22, woe meisjesspreekuur van 16-22 AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor- ANIB VIDO

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4