Gas-impasse: CFI komt met compromis Splinternieuwe speeltuin voor kinderen Maredijk PSP: DNA-onderzoek hindert woningbouw Leidse stadsrubriek Man bezet gebouw Vreemdelingendienst DONDERDAG 9 APRIL 198. Directeur wil zelf schuld aflossen uEIDEN De directeur van het CFI, Enghardt, wil privé de achterstand van de energierekening van de flats aan de Papiermolen betalen. In een brief aan het energiebedrijf Rijn land doet het CFI het voorstel om 20.000 gulden ineens en vervolgens 5.000 gulden per maand van de schuld (50.000 gulden) af te lossen. Het voorstel is een reactie op het dreigement van Rijnland om de gasle- verantie aan de flats stop te zetten. Rijnland wilde dat de 50.000 gul den schuld ineens werd betaald door de Vereniging van Eigena ren. Gebeurde dat niet, dan zou afgelopen dinsdag de gaskraan worden dichtgedraaid. Op de drempel werd het naderen de onheil gekeerd. De gemeente raad sprak maandag uit dat de bewoners niet de dupe mogen worden van de nalatigheid van één van de eigenaren, het CFI (dit Haagse Instituut, dat 49 flats in het blok bezit, heeft de finan ciële schuld veroorzaakt.) Beslo ten werd dat er opnieuw overleg zou komen. Het CFI-voorstel houdt in dat de achterstand in november is inge lopen. Het renteverlies dat hier bij optreedt, zal de directeur ook vergoeden. "Deze betalingen neemt onze directeur privé op zich en kunnen met voldoende garanties worden gedekt", aldus het CFI. De kosten van energie levering voor de komende twee maanden worden gegarandeerd door de RABO-bank. Rijnland heeft nog geen besluit ge nomen over dit nieuwe voorstel om uit de impasse te komen. Woordvoerder Hazenberg vertelt dat dat vooral te maken heeft met het feit dat de Leidse wet houders Fase en Bordewijk op dit moment proberen te bemid delen in het conflict. Hazenberg: Maandagavond in de gemeenteraad werd duidelijk dat zij er als leden van het college van bestuur van het streekener- giebedrijf Rijnland wel alles aan wilden doen om het probleem op te lossen. Nou die kans kunnen ze van ons krijgen". Om die reden zal het streekener- giebedrijf zich voorlopig ook stil houden, oordeelt Hazenberg. "Wij mogen die pogingen van de wethouders niet doorbreken door nu bijvoorbeeld te zeggen: gooi dat voorstel van het Cen traal Financierings Instituut maar in de prullenbak". Hazenberg is overigens nog wel steeds van oordeel dat je de za ken zuiver moet blijven zien. Hij doelt daarmee op het feit dat het CFI feitelijk gezien niet de con tractant is van het streekenergie- bedrijf. Dat is de Vereniging van Eigenaren, waarvan het CFI lid Afdeling bevolking betrekt nieuw onderkomen LEIDEN - De afdeling bevol king van Leiden betrekt maandag haar nieuwe onder komen in het Leidse stad huis. Ruim een half jaar heb ben de medewerkers zich moeten behelpen mét een an dere ruimte van het stadhuis. Die is nu aan de beurt om te worden verbouwd en is voor bestemd het nieuwe onder komen van de afdeling voor lichting te worden. De nieuwe ruimte van de afde ling bevolking biedt tal van voordelen voor zowel de klanten als de medewerkers. De smalle gang, waar zich als het maar even druk werd op stoppingen voordeden, is voorgoed verleden tijd. De opzet van de nieuwe ruimte heeft een meer open karakter zodat de muur tussen ambte naren en bevolking niet zo hoog meer is. Het bonnensys teem, dat ook al in de tijdelij ke huisvesting werd ge bruikt, blijft gehandhaafd. Zo hoeven de mensen niet meer in de rij te staan maar kunnen gaan zitten in de ruimte voor het publiek. Het is de bedoeling dat er in die Het nieuwe onderkomen van de afdeling bevolking in het Leidse stadhuis. De smalle gang. waar zich voorheen altijd opstoppingen voordeden, is nu voorgoed verleden tijd. ruimte, waarheen ook de in formatiebalie wordt ver plaatst, een medewerker van de afdeling voorlichting komt te zitten. Wachtende mensen kunnen zich bij hem vervoegen om eventueel wat informatie door te kijken Een ander voordeel betreft de openingstijden. De afde ling bevolking is voortaan doorlopend geopend van half negen tot drie uur. De grote piek die zich altijd na de mid dagpauze voordeed wordt zo omzeild Op donderdag avond bevolking zoals voor heen geopend van half zes tot negen uur. Nu de afdeling bevolking on der de pannen is. beginnen de werkzaamheden aan de andere kant van de hal. Ook de ingang van het stadhuis wordt onder handen geno men. In totaal kosten de ver bouwingen ten behoeve van bevolking, voorlichting en in formatiecentrum zo'n twee miljoen gulden. Bromfietser raakt gewond LEIDEN - Een 17-jarige bromfiet ser uit Sassenheim is gisteroch tend om tien over acht gewond geraakt toen hij met zijn brom mer op de Rijnsburgerweg een fatale inhaalmanoeuvre uitvoer de. Het slachtoffer reed met zijn brom mer over het fietspad in de rich ting van het station. Bij het inha len van een paar fietsers wilde hij gebruik maken van de rijbaan maar raakte met zijn knie de bumper van een geparkeerd staande auto en sloeg over de kop. Met een gecompliceerde beenbreuk en ernstig knieletsel is de jongen opgenomen in het Diaconessenhuis. Met hulp van de plantsoenendienst plaatsen de kinderen van de Maredijk bomen in hun nieuwe speeltuin. LEIDEN - Het verlenen van een hinderwetvergunning voor re combinant DNA onderzoek (waarbij ondermeer het verband tussen het DNA-molecuul en erfelijkheid wordt onderzocht» in het Sylviuslaboratorium aan de Wassenaarseweg is lijnrecht in tegenspraak met de conclusies van de gezamenlijke ledenverga dering van PvdA, D'66, PSP, PPR en CPN over de bebouwing van de Leeuwenhoek op 20 maart van dit jaar. Het is verbazingwekkend dat het college van B en W bereid is een gevaarlijk onderzoek extra toe te staan in de laboratoria. Dit lijkt niet direct de beste manier om woningbouw in de Leeuwen hoek mogelijk te maken. Dat is de mening van de PSP-fractie in de gemeenteraad. Raadslid Pon sen heeft het college vragen over deze kwestie gesteld. Ponsen vraagt het college contact op te nemen met de regionale di recteur van de rijksgebouwen dienst. In dat overleg zouden de voorwaarden van de hinderwet vergunning op grond van de nieuwe richtlijnen voor recombi nant DNA onderzoek moeten worden herzien. Mocht het overleg niets opleveren, dan moeten aan de vergunning de onlangs verscherpte veilig heidseisen worden verbonden, zo stelt Ponsen vast en vraagt of het college daartoe bereid is. Zij wil verder de aard en de omvang van het onderzoek weten en de risico's die eraan verbonden zijn. Ponsen vraagt ook of het college van B en W met haar van mening is dat dit onderzoek nadelige ge volgen heeft voor de kansen op woningbouw in de Leeuwen hoek en dat het de onrust bij de bevolking zal vergroten. Tenslot te vraagt het PSP-raadslid wat er waar is van de geruchten, als zou dit onderzoek reeds gebeuren en wat daar in dat geval nog tegen te doen is. door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN - Als alles volgens plan verloopt, hebben de kinderen van de Maredijk over zes weken weer een spiksplinternieuwe speeltuin. De afgelopen winter heeft de speeltuin een ware ge daanteverwisseling ondergaan. De grond is opgehoogd, zodat overstroming niet meer mogelijk is en de verrotte en verroeste speeltoestellen werden vervan gen. Als eerste speeltuin in Lei den beschikt de Maredijk ook over een trampoline. De speeltuin aan de Maredijk wordt een zogenaamde groene tuin. Nadat voorzitter Kromhout van de speeltuinvereniging gis termiddag de eerste boom had geplant, plaatsten de kinderen met hulp van de Leidse plantsoe nendienst er nog eens zeventien. Vandaag werd er een hek rond de speeltuin geplaatst en volgen de week hoopt de plantsoenen dienst gras te kunnen zaaien. Half juni wordt uiteindelijk de feestelijke heropening van de speeltuin verwacht. LEIDEN - Uit onvrede over het in trekken van zijn uitkering heeft een inwoner van de Hansen straat gistermiddag de wachtka mer van de Vreemdelingen dienst van de Leidse politie be zet gehouden. De man, een buitenlandse werkne mer, kwam om één uur 's mid dags met zijn vrouw en vijf kin deren binnenzetten en deelde het aanwezige personeel mee: "Jullie moeten me helpen. Ik ga hier niet weg voordat jullie mij geholpen hebben". De man, die onlangs een huis heeft gekocht, bleek in financiële pro blemen te zijn geraakt sinds de Sociale dienst zijn uitkering heeft ingetrokken. Na een half Inzameling El Salvador LEIDEN - Onder studenten en personeel van de universiteiten wordt deze week in het gehele land geld ingezameld voor de studentenpers in El Salvador. Dit na een verzoek van de stu dentenvakbond in dit Midden- Amerikaanse land dat door ge weld wordt geteitsterd. Na een militaire actie op de universiteit van El Salvador zijn alle appara ten, zoals stencilmachines ver nietigd. Het geld dat aan de Leid se universiteit wordt ingezameld is bestemd voor één stencilma chine. Wie financiële steun wil verlenen, kan dat doen via post gironummer 2936572 ten name van El Salvador Comité Neder land in Tilburg. uur zijn de bezetters toch opge stapt. Politie-ambtenaren had den de man inmiddels gewezen op de mogelijkheden die hem ter beschikking staan. Tweeduizend gulden buit bij inbraak in twee restaurants LEIDEN Bij een inbraak in de.aan elkaar grenzende res taurants van de Vijf Meihal en het Vijf Meibad aan de Boshuizerlaan is vanacht ruim tweeduizend gulden buitgemaakt en zijn de nodi ge vernielingen aangericht. Men is binnengekomen door het forceren van de toegangs deur van de Vijf Meihal. Uit het restaurant verdween een geldbedrag van 600 gulden en een onbekend bedrag uit een speelautomaat. Vervol gens werd een doorgang naar het Vijf Meibad geforceerd waarbij enkele ruiten sneu velden. In het restaurant van het zwembad werden twee si garetten-automaten en twee speelautomaten opengebro ken wat een bedrag van onge veer 1600 gulden opleverde. Straatmeubilair De aanplakborden "voor niet- commerciële doeleinden" zijn aan een grondige op knapbeurt toe. Zeven van de achttien borden zijn ingestort of gehalveerd. Dat heeft de Leidse Muurkrant, vaste ge- bruikster van de borden, uit gerekend. "Plakcensuur", meent de Muurkrant. Ambtenaren kwamen er deze week achter dat de borden zo'n dikke vier jaar geleden wel geplaatst zijn, maar dat er nooit geld beschikbaar is ge steld om de borden ook te on derhouden. Druk telefoon verkeer tussen verschillende afdelingen op het stadhuis en het stadsbouwhuis heeft voorlopig negenhonderd gul den opgeleverd om één aan plakbord op te knappen: het gehalveerde aanplakbord bij het stadhuis- Het benodigde geld is tevoor schijn getoverd uit de post "onderhoud straatmeubi lair". Voor het onderhouden van de andere zeventien bor den moet nog een nieuwe post "publieke plakborden" in het leven geroepen wor den. Leiden liep overigens destijds behoorlijk voorop met het aanbrengen van de publieke plakborden. Andere steden kunnen er nog steeds niet toe besluiten. Ervaringen zoals in Leiden leren dat de plak kers hun borden toch te bui ten gaan en alles wat los en vast zit volplakken. Die bor den halen niets uit "in de strijd tegen de muurterreur". "Dus plakken maar" reageer den plakkers in die steden. De Leidse Muurkrant meent daarentegen dat cr juist meer dan achttien publieke borden op goede publieke plaatsen moeten komen: "Dus plak ken maar". Brug te ver Houden de drie buurtwinkels in het HerengrachtZijlsin- gelgebied stand tegen het 'ge weld' van de grote broers? zo vroegen wij ons in de zomer van vorig jaar af. Dc drie buurtwinkeliers uit de Vierde en Vijfde Groencsteeg lieten toen verschillende ge luiden horen. Zuivel- en broodwinkelier Schippers (Vierde Groenesteeg) liet bij monde van bedrijfsleider La- teveer weten dat het "hart- Gehalveerd straatmeubilair bij het stadhuis. Defir. opknappen. Publex mag het bord voor negenhonderd gulden stikke leuk ging ondanks de concurrentie van de Codi- markt aan het Levendaal". Mevrouw Scheffer van de ta bakszaak. annex stomerij en snoepwinkel (Vierde Groe nesteeg) riep destijds uit dat na een moeizame start de zaak was gaan lopen en dat de Codimarkt met de 'hoe be staat het prijzen' het hoofd was geboden Groenteboer Collé (Vijfde Groenesteeg) klaagde even wel steen en been. Ondanks dat Collé de wijk vanaf de al lereerste dag met folders boordevol voordeelstunts be stookte, bleef zijn zaak leeg. Zelfs verkopen tegen inkoop prijzen bracht de klanten- stroom niet op gang. Hoe staan de zaken er nu voor aan de Vierde en Vijfde Groe nesteeg? zo vragen wij ons af. Bedrijfsleider Lateveer van de zuivel- en broodwinkel laat geluiden los die ongeveer hetzelfde klinken als vorig jaar. "Er is weinig veranderd. De aanloop uit de wijk is goed. De omzet is wel wat minder maar dat geldt ook voor onze andere zaken aan het Diamantplein en aan dc Haarlemmerstraat. Dat is ge woon het economische beeld. Al met al zijn we best tevre den over'de Groenesteeg. Er gaat nog altijd niets boven buurtwinkels. De super markten kunnen stunten wat ze willen maar de mensen hebben toch liever verse Dia en Kees Scheffer van de rookwinkel beweren dat hun zaak "loopt als een trein". "We zitten hier nu ruim een jaar en de omzet neemt nog steeds toe. We zijn dik tevre den". Heerst in de Vierde Groenes teeg tevredenheid, in de Vijf de Groenesteeg is het met de buurtwinkels droevig ge steld. Groenteman Collé heeft de wijk genomen en in zijn winkel heeft zich inmid dels in Leiden Noord geves tigd. Ook de twee overige panden die voorbestemd wa ren als buurtwinkels hebben inmiddels een andere be stemming gekregen. In het ene pand huist Philip van Driesten, een grafisch ont werper terwijl fotograaf Rob Ml r het andere pand t<-l studioruimte beeft omge doopt. Tussen de Vierde en Vijfde Groenesteeg ligt de Nassau- brug Volgens Kees SchefTer houdt het bestaansrecht voor middenstanders op bij de Na- ssaubrug. "Voor de brug zit je goed. Aan de andere kant komt geen hond. Dat brug getje is een soort psychologi sche drempel'. Groenteman Collé kan zich in die redenering wel vinden. Hg heeft immers met n groente en fruit aan de ande re kant van de Nassaubrug gezeten "Ik noemde het al tijd een brug te ver. Het was hopeloos. Van het begin af aan En het is nooit beter ge worden"' Collé is inmiddels weer zgn heil gaan zoeken in zijn zaak aan de Prinsen straat in Leiden Noord Te rugbltkkend zegt hij: "Dat geintje heeft mg zo'n tiendui zend gulden gekost. Maar daar denk ik niet meer aan want je kan het toch nergens terughalen. Dat ze in de Vier de Groenesteeg beter zitten, da's duidelijk, maar al die jui chende verhalen lijken me toch wel een beetje overdre ven. Volgens mg zitten ze ge woon in hun eigen zak te lie gen. Ook zij hebben namelijk regelmatig tegen mg staan klagen". Hoe dank ook; de toekomst voor de twee buurtwinkels in het Herengracht/Zijlsingelge- bied ziet er best aardig uit. De wgk is namelijk nog niet vol gebouwd Pal voor de deur van beide winkels ligt een flink stuk terrein braak. Over pakweg een jaar (architect Schippers uit Den Haag is onlangs aan het tekenen ge slagen) gaat de eerste paal de grond in voor zo'ti 60 tot 65 hoofdzakclgk eengezinswo ningen. Dat is overigens een jaar later dan oorspronkelijk de bedoeling was. Verder zijn er nog twee gaatjes in de wijk, goed voor 40 woningen. Maar voordat die er staan zal nog wel even duren want bouwplannen zgn nog niet gemaakt. Behalve van de ongeveer 100 nieuwe woningen verwach ten de buurtwinkeliers ook een positieve werking van de aanleg van het stadsparkje aan de Zijlsingel (tC|UMVI dc Meelfabriek) Met de aan leg daarvan is juist een begin gemaakt. Dat wordt een trekker", meent bedrgfslei- der Lateveer van de zuivel- en broodwinkel. "Als de mensen naar het park gaan of er vandaan komen, dan ko men ze mooi langs onze win kels". Tabaksboer Kees Scheffer vult aan: "Al met al zitten we hier toch prima? Twee buurtwinkels in een he le wijk Dat kan toch niet fout gaan7" Voorwoord Terwijl burgemeester Goekoop thuis lag uit te rusten van de klap die ontstond toen hij met zijn fiets op een NZH- bus klapte, hing een veront ruste publiritcitsman van de NZH aan de telefoonlijn van Buro Voorlichting van het stadhuis. Of de burgemeester er aan herinnerd kon worden dat hg had beloofd een voor woord te zullen schrijven voor het jubileum-boek van dc binnenkort honderd jaar wordende NZH

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3