Alarm politie L'dorp roodgloeiend Gemeentehuis Wassenaar: lift voor gehandicapten Vrouwen boven de veertig: een probleem of emancipatiegroep? [Le/cfee agenda *Tnsi*rnaaM- Vietnamese gezinnen krijgen woningen in Zoeterwoudse wijk Rijkspolitie Zuid-HoUand aardig op sterkte DONDERDAG 9 APRIL 1981 WASSENAAR - By het bordes voor het Wassenaarse gemeente huis komt binnenkort een lift voor gehandicapten. Wethouder /an der Klaauw liet dit gister avond in de raadscommissie voor maatschappelijke voorzie ningen weten. Tot nu toe was het gemeentehuis van Wassenaar slecht toegankelijk voor gehan dicapten. Mevrouw Van der Wiel (WD) noemde het gisteravond een blamage dat het raadhuis door het trapbordes zo moeilijk bereikbaar is voor invaliden. De rolstoelpatiënten moeten nu steeds omhoog worden getild. Eenmaal binnengekomen blijkt, dat ook de toiletten voor het pu bliek slechts via een trap te be reiken zijn. De gemeente heeft wel een aantal Wassenaarse instellingen aange schreven om met suggesties te komen die ertoe moeten leiden dat gehandicapten beter kunnen deelnemen aan Hot i~ ven. Vóór 1 mei zou een lijst met actiepunten moeten worden op gesteld. Bij de brief is een klein aantal punten al aangegeven, zo als een betere toegankelijkheid van gebouwen en inschakeling van gehandicapten in het plaat selijke arbeidsproces. Mverouw Van der Wiel is van me ning dat de mensen niet onwel willend staan ten opzichte van de gehandicapten, maar "er moest niet zo lang over doorgezeurd worden". Positief noemde het li berale raadslid wel de inspraak bij de voorbereiding van het zwembad, waardoor hier gelijk speciale voorzieningen kunnen worden meegenomen. CDA-er Verberne vindt speciale voorzieningen in het algemeen een goede zaak, maar blijft het wenselijk vinden om de zin daar van te bekijken. "We moeten niet uitsluitend aan emotionele hulp doen, maar nut en kosten enig zins tegen elkaar afwegen zoals dat met alles gebeurt", Verberne toonde zich geen voor stander van uitvoerige voorlich ting over invaliden aan scholie ren. Hy verwacht dat daarmee te zeer angstgevoelens worden op gewekt. Mevrouw Van der Hei den, die namens de kleine partij en sprak, wil wel eens uitgezocht zien of de gemeente zelf voldoet aan de norm voor wat betreft het in dienst nemen van gehandicap ten. Zij steunt het verlangen van Verberne ten aanzien van de ver taling van wensen in geld, anders wordt alles veel te vrijblijvend, zo meent zij. Naast de verrassende mededeling over de invalidenlift bij het bor des somde wethouder Van der Klaauw wensen op die door Was senaarse Minder Validen-stich ting zijn ingebracht, zoals rust- bankjes in de Langstraat, specia le oversteeklichten voor blinden en automatisch opengaande deu ren in openbare gebouwen. Wassenaarse raadscomniissie breekt zich het hoofd WASSENAAR - Er bestaat nog on duidelijkheid over subsdie aan de Wassenaarse ontmoetings groep voor vrouwen boven veer tig, omdat niet zeker is of een dergelijke bezigheid nou onder sociaal-cultureel werk of onder de geestelijke geozndheidszorg valt. De leden van de raadscom missie voor maatschappelijke voorzieningen in Wassenaar kwamen er gisteravond niet uit en noemden een dergelijke groep een grensgeval. Alleen de VVD-ers steunen het raadsvoor stel waarin de subsidie voor deze activiteiten wordt teruggebracht. Het CDA en de kleine partijen kunnen het stuk in de huidige vorm niet onderschrijven. De voltallige gemeenteraad zal daar om op 27 april duidelijkheid moeten brengen. Momenteel wordt het werk gesub sidieerd en begeleid onder de noemer geestelijke gezondheids zorg. Op verzoek van de huisartsen vinden de gesprek ken in groepsverband plaats in het gezondheidscentrum, tegen een huur van iets meer dan veer tig gulden per uur. Die post kreeg gisteravond verder geen aandacht van de commissie. Het ging nu uitsluitend om de ver goeding voor de geschoolde leid sters. Het college is van mening dat over het afgelopen jaar daar van slechts de helft moet worden vergoed en dat deze post in de nabije toekomst moet komen te vervallen. Daarbij baseert het college zich hoofdzakelijk op een advies van de directeur van de GG en GD, die het oordeel van de huisartsen over het werk heeft gevraagd. Slotsom van dat onderzoekje is dat niet kan wor den gesproken over een duidelij ke probleemgroep. Daarom valt deze activiteit eigenlijk onder de noemer emancipatie. Twijfels Verberne (CDA) heeft zo zijn twij fels en vindt het niet gelukkig dat alleen mannen in hun kwali teit van huisarts er over zijn ge raadpleegd. Hij wil dat de Wasse naarse Vrouwen Raad zich er ook over uitspreekt. Naar zijn mening zijn de vrouwen die op deze activiteit afkomen nog niet aan emancipatiegrocpen toe. Daarom ziet hij aansluiting bij bestaande werkvormen, zoals het college stelt, niet zitten. Mevrouw Van Veen (VVD) ziet de ze groepen liever geplaatst onder de noemer kruiswerk of emanci patie, zodat de waarde in een wat breder verband kan worden beoordeeld en de groep belang hebbenden groter wordt. Ze heeft de indruk dat de aanvrager het nu over een andere boeg wil len gooien in de hoop dat de sub sidie behouden blijft. Waardering Mevrouw Van der Heiden (namens de kleine partijen) wierp zich op als pleitbezorgster, hoewel ze de personeelskosten aan de hoge kant vindt. In een kritisch be toog nam zij het voorstel van burgemeester en wethouders on der vuur. "Het is een verhaal met tegenstrijdigheden. Erkend wordt dat er soms zeer positieve reacties van deelneemsters zijn, toch wordt nu het mes erin gezet. Vreemd is ook dat een aantal huisartsen achter het werk staan, maar dat het onderzoek van de directeur van de GG en GD tot een andere conclusie heeft ge leid. Het is toch zeer duidelijk ge zien de bezoekcijfers, dat deze grote categorie vrouwen veelvul dig met klachten bij de artsen komt Dan moet je niet een be staande subsidie gaan afbouwen met het argument dat er wel meer probleemgroepen zijn zoals werklozen en mannen boven de 40". Wethouder Van der Klaauw zei in zijn antwoord veel waardering te hebben voor het vele werk in dit verband verricht, maar na afwe ging toch te moeten besluiten tot verminderde subsidiering. Hij sloot niet uit dat wethouder Dijk stal dit werk zou kunnen onder brengen bij emancipatiezaken. ZOETERWOUDE - In de nieuwbouwwijk Westeinde II komen over enkele maanden twee Vietnamese gezinnen te wonen. Het wachten is op de oplevering (half mei) van de woningen aan de Zwaan. Een werkgroep van de katholieke en hervorm de kerk haalt de gezinnen naar Zoeterwoude. De werkgroep houdt zich al geruime tijd met de komst van de bootvluchtelingen bezig. De huisvesting van de gezinnen zal niet ten koste gaan van de Zoeterwoudse woningzoekenden, zo deelde voorzitter Hulsbos van de werkgroep mee. De ge meente heeft namelijk het recht om vijf procent van de nieuw gebouwde huizen te vorderen voor de huisvesting van over heidspersoneel. De twee huizen, waar de Vietnamezen gaan wonen, zijn door deze regeling vrijgekomen. Als de Vietnamezen zijn gearriveerd, zal de werkgroep een be roep doen op de Zoeterwoudse bevolking. Zo zijn er zoge naamde gastgezinnen nodig die de vluchtelingen begeleiden bij de verdere aanpassing aan de westerse samenleving. Ook zijn er allerlei Spullen nodig, zoals meubelen en andere huis houdelijke artikelen. Op dit moment is de werkgroep naar stig op zoek naar gastgezinnen. De woningen zijn er in ieder geval al. Volgens Hulsbos dankzij de hulp van de gemeente. Hulsbos: "De gemeente toonde zich zeer bereidwillig bij de realisatie van de huisvesting". De inpassing in de Zoeterwoudse gemeenschap zal volgens Hulsbos ook wel lukken. "Waarschijnlijk zal het ongemerkt aan de Zoeterwoudse bevolking voorbij gaan". REGIO De Leiderdorpse politie krijgt jaarlijks het grootste aantal noodsigna len van deze regio binnen. In Leiderdorp zijn 4100 signalen in 1980 binnenge komen en in Hillegom 3000. Daarbij moet wor den aangetekend dat het werkgebied van de Lei derdorpse politie groter is en dat daar ook meer men sen wonen. Relatief ge zien scoort Hillegom dus het hoogste voor wat be treft het binnenkrijgen van noodsignalen, waarna de politie moet uitrukken. In de nabije omgeving wordt Hille gom alleen overtroffen door het aantal signalen, dat zijn telefoon tjes naar het politiebureau waar na de politie uit moet uitrukken, dat binnenkomt bij de groep Lei derdorp. Maar het werkgebied van de politie daar is veel groter, er wonen in dit gebied ook meer Het districtsbureau in Leiderdorp houdt van jaar tot jaar bij hoe veel noodsignalen er dagelijks bij de politiebureaus in de regio binnenkomen. In Hillegom moest de politie 3000 keer uit rukken, gemiddeld 8 keer per dag, en in Leiderdorp 4100 keer, zo'n 11 keer per dag. Volgens mevrouw MP. Baars, hoofd van de algemene dienst van de rijkspolitie in het district Zuid-Holland moeten voors hands geen conclusies worden getrokken uit die cijfers. "We we ten zelf niet eens precies wat de ze cijfers voorstellen. Ik ben bang dat de cijfers een eigen le ven gaan leiden, terwijl er waar schijnlijk wel degelijk oorzaken zijn aan te wijzen. Het is bepaald niet zo dat Hillegom een nest van criminelen is. Het heeft mogelijk meer te maken met de dichte be bouwing waardoor meer irrita ties voorkomen tussen bewo ners", aldus Verkeersplein Daar komt volgens groepscom mandant H. M. Opdam onder meer bij dat Hillegom eigenlijk één druk verkeersplein is. In het dorp splitst zich het verkeer in de richtingen Nieuw-Vennep, naar De Zilk om daar aansluiting te krijgen met de provinciale weg richting Katwijk/Noord wijk en naar Haarlem en Leiden. Bo vendien zijn in Hillegom veel vervoersbedrijven gevestigd. "Dat geeft een onrustig beeld. Grote kolossen die overal in de gemeente staan geparkeerd of over smalle weggetjes rijden", al dus Opdam. De cijfers tonen aan dat Hillegom in het district Den Haag een van de topscorers is wat verkeerson gelukken betreft. In Hillegom gebeurden in 1979, recentere ge gevens zijn nog niet bekend, maar liefst 346 ongelukken waar bij 64 mensen gewond raakten en drie doden vielen. In Leider dorp, waar jaarlijks veel meer noodsignalen bij de centrale bin nenkomen, hadden 331 ongeluk ken plaats waarbij 49 mensen ge wond geraakten en 1 werd ge dood. Dat grote aantal ongeluk ken is natuurlijk van invloed op Politiegroep en posten Aantal in91980 Ongevallen in 1979 Aantal doden Aantal gewonden Aantal Hillegom 3000 346 3 64 18.000 Lisse 2100 261 2 55 19.000 Sossenheim/ Warmond 2000 245 - 41 17.000 Leiderdorp/Hoogmode Koudekerk/Woubrugge 4100 331 1 49 30.000 Oegstgeest 2100 308 - 52 16.000 Noordwi jkerhout/ De Zilk/Voorhout 2700 249 1 61 22.000 Ri jnsburg/Volkenburg 1473 gegevens ov er 1979 onbekend 15.500 Alkemade/Leimuiden/ Rijnsaterswoude 2772 205 4 48 18.200 Boskoop/Reeuwi jk 4067 216 1 34 22.500 Hazcrswoudc 2535 171 1 35 20.700 •'Aantal inwoners van het werkgebied /an de desbetr effende groep het aantal signalen dat dagelijks bij de politie binnenkomt. "Er zijn natuurlijk nog veel meer factoren van invloed op het aan tal signalen. Bij de groep Bos- koop/Reeuwijk wordt het aantal keren dat de politie moet uitruk ken waarschijnlijk beïnvloed door de grote stroom toeristen. Een gemeente waar veel ver keerswegen zijn zal het aantal noodsignalen ook hoger liggen. Maar daarvoor krijgt de politie er geen extra mensen bij. Voor ge meenten die rond een grote stad liggen, zoals Oegstgeest en Voor schoten, kan het aantal signalen weer lager liggen omdat mensen met maatschappelijke proble men, huiselijke problemen bij voorbeeld, hun toevlucht nemen tot dienstverlenende instanties in die stad. Maar nogmaals, daar over hebben we geen enkele ze kerheid. We verzamelen die cij fers, maar er is nog steeds niet onderzocht wat nu de oorzaak is dat in gemeenten met een gelijk aantal inwoners in bij de ene po litiepost veel meer noodsignalen binnenkomen dan by de ander", zo probeert mevrouw Baars de cijfers enigszins te verklaren. Politiesterkte "Eigenlijk alle politiemensen", zo vervolgt zij haar betoog,"zijn het erover eens dat het aantal politie mensen niet langer uitsluitend moet worden afgestemd op het aantal inwoners. Er moet ook re kening worden gehouden met het aantal noodsignalen dat bi- nenkomt. Maar op het ministerie van justitie zijn er nog niet in ge slaagd een sluitend rekensom metje te maken op basis waarvan kan worden bepaald hoeveel po litiemensen er in een gemeente De telefooncentrale van de Hillegomse rijkspolitie. Het aantal noodsig nalen dat hier binnenkomt is vergeleken met andere bollenstreekgetneen- ten erg hoog. Waardoor dat nu precies komt weet eigenlijk niemand. Er is nooit onderzoek naar verricht. moeten worden geplaatst. Het is ook erg moeilijk dat aantal op ba sis van noodsignalen te bepalen. Overigens zijn de politiekorpsen in het district Zuid-Holland van de rijkspolitie aardig op sterkte. De afgelopen twee jaar is de achter stand flink ingelopen. "Veel korpsen zijn nog onderbezet. Maar daarbij gaat het om 1. 2 of 3 mensen. Dat is een veel beter beeld dan twee jaar geleden. Een aantal korpsen is nu op volledige sterkte", aldus mevrouw Baars en politievoorlichter J.J. van der Vlist. Er bestaan nogal wat verschillen tussen de politieverordeningen van de verschillende gemeenten, onder meer ten aanzien van slui tingstijden van cafés en het ko pen en ontsteken van vuurwerk. Voor dat laatste heeft de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten onlangs richtlijnen uitgege ven en de politie verwacht dat gemeenten zich daaraan wel zul len houden. Wat sluitingstijden van cafés betreft ligt dat moeilij ker. "Het is eigenlijk niet zo'n groot probleem. We kunnen ook een lijstje in de wagen meene men waarop staat tot hoe laat de horecagelegenheden in de ver schillende gemeenten open mo gen blijven. In het halfjaarlijks overleg tussen politie, burge meesters en de officier van justi tie hebben dat probleem weieens aangekaart. Maar gemeenten voelen er weinig voor een gelijke regeling te maken. Ze willen hun identiteit bewaren. Ik vind dat prima, het is eigenlijk geen pro bleem", aldus mevrouw Baars. Henk van der Post DONDERDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- straat - Les valseuses, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Lightning over water, 20 en 22.15 uur. Leiden - Filmhuis LVC: Lightning over water, 20 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, informatieavond waarop be langstellenden alles te horen krijgen over de mogelijkheid om schuiladres voor jongeren in conflictsituatie te wor den. 20 uur, tel. 126052. Stats jongerencentrum- Haarlemmer straat 73, cursus s.ijldansen. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten 01717 - 3309, spreekuur voor invaliden 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies 20-21 uur. Werklozenadvies centrum - Breestraat 19, ma t/m vrij. van 10-12 uur, tel. 122000. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr. soos 15-17 uur. Leidse werkgroep homoseksualiteit - Caeciliastraat 18 open avond 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau wao/wsw, 19- 20.30 uur, tel. 142505. Oegstgeest: raadscommissie verkeer en vervoer, gemeentehuis, 20 uur. Wassenaar: raadscommissie financiën, 19.30 uur. Voorschoten: hoorzitting sociaal-cultu reel werk, cultureel centrum, 20.30 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht, zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 3 tot 10 april door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek v. Breest-Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - L. Lempers, Churchilllaan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. AUTO WASSEN Leo-club Rynlant organiseert aan staande zaterdag (van 's och tends negen uur tot 's middags 5 uur) een groot car-wash festijn op het nieuwe parkeerterrein van Leidsenhage (tegenover het benzinestation) in Leidschedam. U kunt uw auto laten v/assen voor 7,50. De opbrengst komt ge heel ten goede aan Terre des Hommes Nederland. BINGO De Wassenaarse carnavalsvereni ging, De Deylknotsen, organi seert op zaterdag 11 april in de Sport, Rijksstraatweg 344c, een Paas bingo. Er kan vanaf acht uur ook worden geklaverjast. BINGO 2 De supportersvereniging van RCL speelt eveneens aanstaande za terdag bingo. Het begint om acht uur in de kantine van de Leider- dorpse club. PALMPAASSTOK De Voorschotense kinderen kun nen aanstaande zaterdag vanaf twaalf uur in het Cultureel Cen trum een palmpaasstok maken. De organisatie is in handen van het Nut. MENS ERGER JE.. De Zoeterwoudse afdeling van de katholiek plattelandsjongeren houdt aanstaande vrijdagavond het eerste open Zoeterwoudse 'mens erger je niet' kampioen schap. Vanaf zeven uur 's avonds is de inschrijving in Don Bosco aan de Zuidbuurtweg 58. Een uur later begint de strijd. Burgerlijke stand Geboren: Martine Tjitske dv. E.M. Vis ser en M.A..M.I. Deceuninck; Hilbert zv. A.J. van Driesum en J.M. Bij; Nïcolaas Adrianus zv. M. Oudshoorn en J.A.M. Looijesteijn; Angela dv. D. Kruit en A.P.C.T. van den Berg; Damir zv. I Oreskovié en M.J.M. Schipper; Laura dv. R A. Daamen en J. van der Heiden; Leendert zv. L.C. van der Plas en M. van Beelen; Gerrit zv. R. Witvoet en G.P. de Best: Arianne dv. B. Kuijt en N.A. den Heijer; Jamila dv. M El Arkoubi en F. El Aissati; Johanna Elisabeth dv. J.J. Smit en M.F.M. van den Bergh; Florentine Sophie Madeleine dv. N.J. Moonen en J.M.T. de Charro; Catharina Joanna Ma ria dv. A.L.M. Keijzer en C.A.M van der Ham; Randy Rudolph zv. R.H. Eduard len Laura dv. B.J.D. Torrance Gallagher; Johannes Jacobus zv. C.D. Velzel en C.M.E. van Zoen; Angelique dv. L.D. Durieux en G.N. Ruwaard; Sandra Johanna Theodora dv. Th.P.M Koelewijn en J.H. Zantvoort; Josefien dv. P. Kwaadgras en IJ.M.M. Bik. cEiDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdkantoor Wine Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Teleloon 071 -144941 Na bezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden b vooruitbetaling te voldi Bij automatische overschr.,v.ng geen Kwartaalabonnement f 49,55 perp post f 71,90 Jaarabonnement f 186,70 per post f 276.10 1 0,70 Adjunct-hoof dredacteur R D Paauw Alp. redactiechef A 'van Leeuwen Ptv Alq redactiechef J. M. J. Post Rubriek chefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) AA van Brussel (sociale P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Panjs. Washington. Cairo. Rome. Madrid, Stockholm en Djakarta Redactie randgemeenten: Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch. Lennartz tel. 07l-'l33202 Correspondenten: Leiderdorp R, Zaadnoordijk 071-121481 Oegstgeest H. Sonders 071-155854 Voorschoten J. Peeters 071-769935 Zoeterwoude R. Stevens 071-890847 D.J. Roeleven 01715-1403 Warmond R. Hoekstra 071-762551 Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 Zoeterwoude R Stevens 071-890847 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2