Beroering bij Esto om ontslag trainer Dahliavereniging verbolgen Bloembollen naar Verre Oosten Jubilerend Fioretticoüege op zoek naar goed doel Degradatiegevaar brengt bestuur tot drastische maatregelen Fabrikant gooit verf in rioolput Draaiboek eeuwfeest in de maak DONDERDAG 9 APRIL 1981 LISSE - Het Fiorelticollcge in Lisse is op zoek naar een goed doel. De Lissese school viert in de week van 7 tot 14 november van dit jaar haar 25-jarig bestaan. De feestweek begint met een reünie voor de oud-leerlin gen. Naast een aantal feeste lijke activiteiten wil men het jubileum ook een sociaal kantje geven. Dat moet gaan gebeuren door het ondersteu nen van een project dat met tijdens de jubileumviering door de 1300 leerlingen ver diend geld kan worden ge holpen. "Het goede doel moet wel "bij voorkeur in relatie staan met het Fioretticollegc. We den ken bijvoorbeeld aan een oud-leerling die in de ontwik kelingshulp werkzaam is", vertelt mevrouw N. Beelen. Zij is lid van de lustrumcom missie. die in het leven is ge roepen om de acties rond de jubileumviering te verzor gen. Zij vervolgt: "Door de werk zaamheden van een oud-leer- ling te ondersteunen hopen we de actie toegankelijker te maken voor de huidige leer lingen. Bovendien is er dan meer kans om het project ook op langere termijn als school te blijven volgen. Door een dergelijke actie hopen we de solidariteit met minder be deelden te bevorderen". Het Fioretticollegc. een school met een christelijke inslag, wil niet voor zichzelf een feest organiseren zonder een verbinding te leggen met mensen die aanzienlijk moei lijker leven dan wij in ons land. Overigens gaat de voor keur niet alleen naar ontwik - kelingwerk uit. Ook projec ten in eigen land kunnen zeer wel in aanmerking komen. Tijdens de feestweek zullen de leerlingen op school allerhan de werk verrichten. Het geld dat daarmee wordt verdiend, komt ten goede aan het pro ject. Mevrouw Beelen hierover: "Ook naar passend werk zijn we nog op zoek. Er zijn na tuurlijk al tal van suggesties geopperd als folders vouwen, adressen schrijven en bollen pakken Maar als er zich aan trekkelijker werk aanbiedt, zijn wij zeer geïnteresseerd". Al degenen die suggesties heb ben voor wat betreft een pas send doel voor de jubi leumactie van het Fioretticol- lege kunnen zich tot 4 april wenden tot mevrouw N. Bee len, Heereweg 359A. Ook aanbiedingen van passend werk om het geld voor het project mee te verdienen zijn daar zeer welkom. Inbreker aangehouden KATWIJK - De politie van Kat wijk heeft in samenwerking met collega's uit Leiden een 22 jarige Voorschotenaar aangehouden, die ervan wordt verdacht betrok ken te zijn geweest bij een in braak bij Autorama in Katwijk. De diefstal, waarbij enkele video recorders en scanners «wden buitgemaakt vond. gisteroch tend vroeg plaats Even na de in braak hield de Katwijkse politie al de twee andere verdachten, af komstig uit Oude Wetering en Leiden, aan. Bloembollencentrum: "Nog volop mogelijkheden" BODEGRAVEN In navolging van WSE heeft nu ook Esto zijn trainer op staande voet ontslagen. Kon Wim Bruijniks vertrekken omdat hij niet langer met de selec tiespelers van WSE kon op schieten, de breuk tussen Jac van Barlingen en Esto spruit voort uit een door het be stuur gesignaleerd "motivatieprobleem". De ontslagen trainer Jac. van Barlingen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een Alphense verffabrikant heeft afgelopen maandag verf gegooid in een rioolput aan de Van Foreestlaan. Door omstandigheden is het scha delijk mengsel terecht geko men op de vuilnisstortplaats aan de Westkanaalweg. Dit bleek gisteravond tijdens de raadscommissie openbare werken. De zaak kwam aan het rollen na een anonieme tip aan enige leden van de commissie. Onder andere commissielid De Jong heeft toen poolshoogte genomen op de vuilstort en gezien dat er inderdaad verf is gestort. De verf zou daar zijn gestort door een gemeentelijke kolk- zuiger. "De vervuiler is bekend. Hel is een van de drie bedrijven waarmee we veel last heb ben. Ik vermoed dat de verf door een kolkzuiger van de gemeente naar de vuilstort is gebracht. Als het gaat om een verstopping van het riool is het gebruikelijk dat het vuil wordt gebracht naar de stort plaats. Ik denk dat het afgelo pen maandag ook zo is ge gaan. Dat er melding was van een rioolverstopping en dat de chauffeur gewoon de kolkzuiger heeft geleegd op de vuilstort", aldus de ad- junct-directur van de dienst openbare werken, J.J. de Back. Hij wees in dit verband nog eens op de behoefte aan een gemeentelijke lozingsver gunning. Met een dergelijke lozingsverordening kunnen de bedrijven beter worden aangepakt volgens De Back. Ingrijpen krachtens de hin derwet is volgens hem een veel te omslachtige procedu- Naar de juiste gang van zaken zal een onderzoek worden in gesteld. ven. Dat waren Theo de Wit. Ge rard en Wim van der Neut, de ge broeders Aalbers en Gerard Mas- saar. De anderen toonden echter onvoldoende inzet. Jammer, Hij zint Van Barlingen trouwens helemaal niet dat een collega trainer in het door hem openge laten gat is gesprongen. Esto vond immers Jan Schalkwijk - die officieel per 1 juli pas zou be ginnen - bereid om de honneurs nu al waar te nemen. Bitter klinkt het: "Wat Schalkwijk doet is zeer oncollegiaal. Ik vind hem een flapdrol met hoofdletters. Ik hoop wel dat Esto in de vierde klasse blijft. Wat ik zelf ga doen, zie ik wel. Bijna alle baantjes zijn al weg. Dus zal het misschien een jaartje stilzitten worden". WIM VAN WANROOY NIEUWKOOP - Eind juni moeten alle plannen en activiteiten ter viering van het 700-jarxg bestaan van Nieuwkoop worden inge diend. Aan de hand daarvan zal de "Stichting 700 jaar Nieuwkoop' onder ivoorzitterschap van burge meester mr. T.R. Seinstra een programma in elkaar zetten. De gemeenteraad heeft een maxima le subsidie van 100.000 gulden toegezegd. Door oprichting nieuwe producentengroep Esto-voorzitter Ab de Moree. sinds een halfjaar aan de macht in Bo degraven, is heel duidelijk in zijn argumentatie waarom Van Bar lingen zijn derde seizoen bij Esto niet kan afmaken. "We zijn van mening dat hij niet meer in staat is de jongens te motiveren. We hebben een duidelijk gebrek aan inzet tijdens de wedstrijden ge signaleerd en vinden dat er van organisatie en tactiek in het veld geen sprake is. Dat ligt volgens ons aan de begeleiding" Het besluit van het Esto-bestuur is. evenals onlangs bij WSE. geba seerd op de slechte prestaties van de vierde klasser, die op een gedeelde laatste plaats bivak keert. Een gevoelige 5-0 neder laag in het laatste treffen tegen Nieuwkoop vormde de directe aanleiding voor het ontslag. "Die wedstrijd heeft de deur dicht gedaan. Zo'n uitslag hebben we in jaren niet meegemaakt. We hebben nog maar vijf wedstrij den. Esto is een grote vereniging met 600 leden. Zo'n club hoort niet in de afdeling thuis. Esto moet een vierde klasser blijven", zegt De Moree. die daarvoor alles in het werk wil stellen. ..We ho pen dat het ontslag van Van Bar lingen een zodanig schokeffect teweeg brengt, dat de prestaties beter worden. Beroering Welnu, effect heeft het afdanken van Van Barlingen al gehad. Al leen in een andere zin als Esto in gedachten had. Er is binnen de Bodegraafse gelederen na melijk een behoorlijke beroe ring ontstaan. Elftalleider Leo Bakker stelde na het bekend worden onmiddellijk zijn functie ter beschikking. Hij: "Het bestuur zegt dat Van Bal lingen de spelers niet kan moti veren. Dat is in mijn ogen hele maal niet waar. In een gesprek met de selectie is naar voren ge komen dat de spelers vonden dat ze het bij zichzelf moesten zoe ken. Met het ontslagbesluit ben ik het daarom totaal niet eens. Ik vind dat dit soort dingen in het amateurvoetbal niet thuis horen. Dat doen ze maar bij de profs". Behalve Leo Bakker verklaarden ook de spelers Wim en Gerard van der Neut zich solidair met Van Barlingen. Zij zullen dit sei zoen niet meer voor Esto uitko men. De 63-jarige trainer zelf is zeer ontstemd over de gang van zaken. "Ik geef nu 31 jaar training, maar Opnieuw politieman gedood in Baskenland BILBAO (AFP/Rcutcr) - Gewa pende mannen hebben vandaag in Baskenland twee politiewa gens onder vuur genomen. Dat kostte aan een politieman het le ven. Twee agenten werden ge wond, zo is van de zijde van de politie bekend gemaakt. De da ders van de aanslag zijn vermoe delijk lid van de Baskischc af scheiding ETA. Gisteren schoten naar wordt ver moed eveneens ETA-leden een politieman neer die zijn dochter tje naar school bracht. Het totale aantal slachtoffers van het terro risme in Spanje sinds begin dit jaar is nu tot veertien gestegen. Daarbij zijn vier politiemannen en twee militairen. dit heb ik nog nooit meege maakt. De tendens is de sport, weliswaar dat de trainer het zwarte schaap moet zijn, maar dit is ronduit onbeschoft", zegt de Bodegraver, die gedurende het seizoen vaak in de clinch lag met hel bestuur. Draaitollen "In de eerste twee jaar heb ik on der een ander bestuur fantas tisch kunnen werken. Sinds een halfjaar heeft Esto echtereen be stuur van draaitollen, met een beleid waar niemand tevreden over is. Ik heb steeds met ze in de contramine gelegen en verlang de ook naar het einde van het sei zoen. Maar ik wilde het wel afma ken. Zou er zelfs m'n jaarsalaris onder hebben durven verwed den dat Esto niet zou degrade ren. Mits ik maar kon beschik ken over jeugdspelers", zegt Van Barlingen. Het prikt hem dat hij niet de me dewerking van het bestuur heeft gekregen, die hij verlang de. Het inzetten van jeugd was voor hem taboe. En dat, terwijl hij volgens hem ook geplaagd werd door een zaalvoetbalvi rus. Zaalvoetbal "Kijk, de spelers vragen zich ook af waarom ik ontslagen ben. Ik heb veel belangstelling en bloemen van ze gehad en ik weet dat 95 procent keihard tegen het be stuur is ingegaan. Maar het is iets van de laatste maanden. Dat de prestaties niet best waren, heeft volgens mij veel te maken met het zaalvoetbal. Vóór de start van de zaalvoetbalcompetitie haalde Esto uit drie wedstrijden vijf punten. Daarna is het gaan afzak ken. En wat zag je gebeuren? Bij het zaalvoetbal blonken ze - ik had er zes in het eerste en negen in het tweede team rondlopen - uit en de inzet bij het veldvoetbal werd steeds minder. Deze zaalvoctballers werden in het veld positief en aardig, hetgeen door het bestuur nog gestimu leerd werd ook. Eigenlijk speel de Esto zaalvoetbal op het veld. Daar zijn diverse gesprekken over geweest. Bestuursleden on- Smeulende sigaret vermoedelijk oorzaak brand bij VYY Katwijk KATWIJK - De brand in het Katwijkse VVV-kantoor is vermoedelijk ontstaan door een smeulende sigaret, "zelf ontbranding van binne nuit", zoals een woordver- der van de politie het van morgen uitdrukte. Aanwijzingen dat het kantoor, een houten noodgebouw, zou zijn aangestoken, zijn niet gevonden. Politie en brand weer hebben dat gisteren onderzocht. Het werk van de VVV gaat vandaag gewoon door. Aan de Boulevard is inmiddels een bouwkeet neergezet waar toeristen terecht kun nen voor informatie. derkenden het toen, maar spra ken zich niet uit. Een tijdje later kom je in het clubblad weer een oproep voor zaalvoetballers te gen. Draaitollen, "besluit Van Barlingen een monoloog. Nieuwkoop Ter illustratie van het zaalvoet- balbelang wijst hij op een oe fenwedstrijd tegen Floreant - anderhalve week geleden - toen zes spelers bericht van ver hindering gezonden zouden heb ben omdat zij moesten zaalvoet ballen. Over de voor hem desastreuze wedstrijd bij Nieuwkoop: "We hadden toen drie invallers en voor de rest liep je met een stel letje zaalvoetballers. Zes spelers hebben zich steeds volop gege- De Nederlandse Dahliaver- eniging voelt zich op een zijspoor gerangeerd nu onlangs de producenten groep "De Dahlia" is op gericht. Die groep is ondergebracht bij de Koninklijke Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur, een vereniging waarbij ook groe pen als "De Tulp "De Hya cinth" en "De Narcis" zijn onder gebracht. Die onderverdeling zowel in pro- ducentengroepen als in plaatse lijke verenigingen is bij de "Ko ninklijke" niets bijzonders. Van ouds opereren veel producenten- groepen onder de vleugels van deze vereniging. Producentengroep "De Dahlia" is de jongste loot aan de stam cn daarmee is het producentenblok eigenlijk rond. want dahliakwc- kers waren tot nog toe als enigen niet in de "Koninklijke" verte genwoordigd. Maar de oprich ting ervan ging ten koste van de al vele jaren bestaande Neder landse Dahliavereniging, die over deze ontwikkeling dan ook maar nauwelijks is te spreken. De Nederlandse Dahhaverenigmg is eigenlijk een bijzondere vakor ganisatie omdat niet alleen be roepskwekers maar ook vele amateurs lid zijn. Deze laatsten spelen in de organisatie een be langrijke rol door het wir.nen van vele nieuwe soorten. Vier leden van die vereniging wil den aansluiting bij de Koninklij ke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur (KAVB). op voet van gelijkheid met de ande re groepen Dat initiatief sloeg aan. want niet minder dan 75 col lega's ondersteunden het De KAVB kon op grond van haar statuten geen bezwaar maken. tegen aansluiting van de Dahlia- kwekers. Het bestuur van de KAVB verwachtte daarvan wei nig moeilijkheden, want inder tijd hebben ook gladioolkwekers zich bij de KAVB aangesloten terwijl de al bestaande Neder landse Gladjolusvereniging ge woon bleef bestaan. Uitholling De klap voor de Nederlandse Dah haverenigmg kwam veel harder aan. Er werd gesproken over een "uitholling" cn men beklaagde zich erover dat er onvoldoende overleg was geweest en dat de Dahhaverenigmg eenvoudig ka pot werd gemaakt om "op de puinhopen een nieuwe organisa tie te stichten Tekenend voor de sfeer waarin een en ander zich voltrok is dan ook het feit dat de voorzitter van de Nederlandse Dahhaverenigmg. de heer L. Schilp/and. de toe gang tot de opnchlingsvergade- HILLEGOM - Voor het kweken bloembollen lig gen nieuwe mogelijkhe den in het verre oosten. Wel moet nog nader on derzoek worden verricht naar een antwoord op de vraag of bloembollen het onder andere temperatu ren uithouden. Voorts moeten vervolgactiviteiten worden georganiseerd op de va rende Holland Expo-tentoonstel- ling, want veel ondernemers we ten niet goed hoe ze het verove ren van een nieuwe markt moe ten aanpakken. Bovendien is er veel geld mee gemoeid. Dat zijn enkele conclusies van het internationale bloembollencen trum in Hillegom, een promotie team dat de verkoop van bloem bollen stimuleert, en de Econo mische Voorlichtingsdienst na een bezoek aan zeven landen in het Verre Oosten. In gebieden als Korea, Singapore, Hongkong en Taiwan worden al lange tijd bloembollen gekweekt, maar de. kwaliteit ervan laat veel te wen- Dat komt niét alleen doordat de agrariërs daar bollen lange tijd gebruiken, maar ook doordat de bollen vaak zijn besmet met vi russen. Het is dringend noodza kelijk dat een betere voorlichting wordt gegeven op het gebied van bloembollen en daarmee wil het internationale bloembollencen trum op korte termijn beginnen Druppel Thans wordt jaarlijks voor zo'n 160.000 tot 200.000 gulden aan bloembollen verkocht aan Azia tische landen, een druppel op de totaalexport aan bollen door Ne derland. De verkoop kan in de loop der jaren flink worden op gevoerd. Mensen in die gebieden zijn bereid flink geld op tafel te leggen voor bolbloemen. Ter ge legenheid van bijvoorbeeld het Chinese nieuwjaar zijn mensen in Hongkong bereid 7 tot 10 gul den voor een hyacinth te betalen. Binnen afzienbare tijd zal in over leg met de exporteurs van bloembollen worden bepaald in welk Aziatisch land een proef- markt zal worden opgezet. Ver volgens zullen in samenwerking met het ministerie van economi sche zaken opnieuw bezoeken worden gebracht aan die landen met het doel daadwerkelijk een handelsbetrekking tot stand te brengen. De Holland Expo 2 was veel meer een inventarisatie van de mogelijkheden. ring van "De Dahlia" werd ont zegd om "moeilijkheden te voor komen". Daarom schreef Schilpzand een geharnaste brief die een soort welles-nietes-spelletjc uitlokte, want de "Koninklijke" wees alle beschuldigingen van de hand Duidelyk werd in elk geval wel dat de "manier waaróp" de Dah haverenigmg in het verkeerde keelgat was geschoten Opmerkelijk was tijdens de oprich tingsvergadering dat de vier ini tiatiefnemers. hoewel zy zich kandidaat hadden gesteld voor een bestuursfunctie, geen van al len in het bestuur werden geko zen. Daarin kwamen wel verte genwoordigers van de Neder landse Dahliaverening De oprichting van de nieuwe pro ducentengroep is natuurlijk een logisch gevolg van de tot nu toe gevolgde lijn alle producenten in hun diverse groepen onder de vleugels van de "Koninklijke" De exporteurs staan aanzienlijk sceptischer tegenover het vero veren van de Aziatische markt J L. van Til, directeur van het ge lijknamige exportbedrijf, heeft al een lange ervaring met de export van bloembollen naar Aziatische landen. "Het belangrijkste is het vertrouwen te winnen van en het vertrouwen te geven aan de plaatselijke bevolking. Je moet niet denken dat je het land maar oven binnenstapt om een handel tje op te zetten. Er is veel tyd mee gemoeid voordat een markt werkelijk is opengebroken. Ik ben bang dat ik het niet meer meemaak", aldus de nog niet zo oude directeur Van Til. Zijn bedrijf levert voor zo'n 150.000 gulden per jaar aan bloembollen aan Zuid-Korea. In dat land is het verplicht 5 procent van de in gevoerde waarde af te dragen als een soort defensiebelasting. De concurrentie met Japan is rede lijk groot, maar volgens Van Til zien Koreanen liever Hollandse dan Japanse bollen. Bovendien is onze kwaliteit beter.Overigens wordt volgens de heer Mulder van de Economische Voorlich tingsdienst zeer waarschijnlijk geen derde Holland Expo gehou den. De kosten zijn erg groot voor de deelnemende onderne- jners. Voorsprong Het veroveren van nieuwe mark ten is noodzakelijk om een voor sprong te behouden op concur renten als Engeland. Japan en Is raël. Het doel van het internatio nale bloembollencentrum is het aanbod af te stemmen op de vraag. Nederland heeft vaak bloembollen teveel, die veelal op de pornehopen worden gestort "Het is niet de bedoeling dat de Aziatische landen onze over schotten krijgen. Nederlandse bollenkwekers zullen hun pro- duktie moeten afstemmen op de vraag. De kans bestaat dat het bollenareaal in de loop der jaren zal worden uitgebreid", aldus Parmentier van het bloembollen- centrum. Volgens medewerkers van het bloembollencentrum is het niet noodzakelijk dat de Marker waard wordt ingepolderd, onder meer met het doel er bloembol len te kweken. Er zijn veel soor ten bollen die ook in de Haarlem mermeer kunnen worden ge kweekt. Een enkel soort is afhan kelijk van het grofkorrelige zand achter de duinenrij tussen Lei den en Haarlem, bijvoorbeeld de hyeinth, die nauwelijks op ande re plaatsen in de wereld kan wor den gekweekt Daar is organisatorsich veel voor te zeggen Het gaat om de stroomlijning van het totale be leid Buitenbeentjes als de Ne derlandse Dahhaverenigmg met haar gemengde samenstelling kan men daann eigenlijk niet ge bruiken Deze vereniging kan dan ook na deze flinke aderlating moeilijk nog representatief wor den geacht voor de behartiging van de belangen van de Dahlia sector. De verhouding tussen de KAVB en de Dahhaverenigmg lijken nu flink verziekt. Wanneer het de "Koninklijke" ernst is met de in dertijd uitgesproken wens van een goede samenwerking" dan is het huidige klimaat allesbehal ve gunstig Het geheel doet den ken aan David cn Goliath, maar heeft David nog wel een kans1* TOM LODF.WIJK (Schrijver van dit artikel is publi cist op het gebied van het bollen vak)

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25