Kamer: overleg met NSM De hoogste NMB spaarrente. Blik in de weekbladen Einde van staking Ferro mrrrrrm Amsterdam boos na gesprek met minister Britse vorstin moet zidi "behelpen" NMB Nouzijnderapengaar ELSEVIERS DONDERDAG 9 APRIL 1981 (ADVERTENTIE) DEN HAAG (GPD) - Minister van Aardenne (economische zaken) moet van de Tweede Kamer op nieuw met de gemeente Amster dam overleggen over het voorbe staan van de Nederlandse Sc.ieepsbouw Maatschappij (NSM). Wethouders uit de hoofd stad, directie, leden van de on dernemingsraad en vakbonds functionarissen hebben gisteren urenlang met een ambtelijke de legatie gesproken op het ministe rie in Den Haag. Eind van het liedje was een verklaring van de bewindsman die kort na zes uur in de Tweede Kamer aan het woord kwam. Van Aardenne zei het te betreuren dat het tot een breuk was gekomen tussen het ministerie en Amsterdam. Van Aardenne was teruggekomen op zijn eerdere uitspraak de aan delen van de hand te zullen doen die de rijksoverheid heeft in de Nederlandse Scheepsbouw Maatschappij indien de tien mil joen gulden steun zouden wor den overgemaakt. De bewinds man bleef echter bij het stand punt dat Den Haag niets meer van de NSM wilde weten indien het onverhoopt toch fout zou gaan met de werf. Amsterdam accepteerde evenwel niet dat de minister „z'n verantwoordelijk heid niet wilde nemen", aldus een verontwaardigde wethouder Heerma. Hij en zijn collega Schaefer ge bruikten krasse taal na het mis lukken van het overleg op het de partement. De bestuurders acht ten zich belazerd" door de mi nister. Zij konden zich niet aan de indruk onttrekken dat drs. Van Aardenne zijn ambtelijke staf had opgedragen een com promis te voorkomen. Heerma achtte het curieus dat de minister in Tweede Kamer zei de breuk te betreuren. Ook had hij geen waarderende woorden voor het gegeven dat Amsterdam vier weken na het geopperde red dingsplan nog altijd geen schrif telijke reactie van het rijk daarop zou hebben gehad. Van Aardenne had het overleg in het geheel niet bijgewoond. De betrokkenen mochten ook niet allen gezamelijk met de ambte naren spreken. Van Aardenne zei m het parlement Amsterdam vanochtend een brief te laten be zorgen, met afschrift aan de Ka mer. Op aandringen van Van Houwelingen zei de hoogst ver antwoordelijke op economische zaken bereid te zijn tot nog een overlegronde met alle betrokke- Het totale steunbedrag in principe voor voortzetting van de werf be schikbaar groeide gisteren met een miljoen gulden. De provincie Noord-Holland besloot de helft van dat bedrag zonder meer be schikbaar te stellen, de andere vijf ton komen onder den vrij. Geen jacht op illegalen DEN HAAG (GPD) - De procureurs-generaal bij de vijf gerechtshoven voelen er niets voor de jacht op illegale buitenlandse werknemers te verscherpen. Daarmee weigeren zij gevolg te geven aan de motie-Roet hof waarin de Tweede Kamer zich onlangs in meerderheid uitsprak voor een intensiever controle. De WD-er Ed Nijpels maakte zich gisteren over deze weigering van de procureurs-generaal zorgen tijdens mondeling overleg met staatssecre taris Haars (justitie) en minister Albeda (sociale zaken). De bewindslie den spraken met de kamercommissies van justitie en sociale zaken over de Wet Arbeid Buitenlandse Arbeiders (wabw). Volgens mevrouw Haars is het onnodig zich over de opstelling van de procureurs-generaal zorgen te maken. Zij kunnen slechts in overleg met de verantwoordelijke minister een standpunt innemen, zo hield zij het VVD-kamerlid voor. Dat de procureurs-generaal er niet voor voelen de jacht op illegalen te intensiveren, komt omdat zij vinden dat de wabw al meer dan andere administratieve wetten de aandacht heeft van het Openbaar Ministerie. Nog meer voorrang geven aan de opsporing van illegalen zou ten koste gaan van de aandacht voor andere vormen van criminaliteit. ROTTERDAM (ANP) - Bij het chemisch bedrijf Ferro in Rotter dam is een eind gekomen aan de staking onder het produktieper- soneel. Afgelopen nacht bereik ten de industriebond en de direc tie van Ferro overeenstemming over een nieuwe cao. De leden van de Industriebond FNV zijn gisteren met het bereikte resul taat akkoord gegaan. Het werk zal pas morgen worden hervat, omdat het ongeveer 36 uur in be slag neemt om de installaties weer op gang te brengen. De sta king bij Ferro heeft een volle week geduurd. De industriebond is redelijk tevre den over het bereikte resultaat. Volgens districtsbestuurder Dick Nas is de Ferro-directie "behoorlijk overstag" gegaan. Er is overeenstemming bereikt over een arbeidstijdverkorting in de volcontinudienst tot 36 uur per week per 1 april 1984. Hiervoor zal twee procent van de ploegen- toeslag worden ingeleverd. Aan vankelijk wilde Ferro dat er voor deze arbeidstijdverkorting 8,5 procent werd ingeleverd. De werknemers in de volcontinu krijgen bovendien per die datum 23 roostervrije dagen per jaar. De industriebond eiste een arbeids tijdverkorting tot 35,6 uur met ingang van 1 oktober 1983. De werknemers van Ferro krijgen er de komende driejaar telkens één vakantiedag bij, zodat zij per 1 ja nuari Fiscaal gunstig is. Of de overeengekomen arbeids tijdverkorting ook meer arbeids plaatsen op zal leveren, wordt door de industriebond betwij feld. Volgens Nas is er veel meer sprake van het redden van ar beidsplaatsen. doordat Ferro au tomatiseringsplannen heeft die een inkrimping van het perso neel zouden betekenen. Dit is volgens Nas ook de reden, dat de Ferro-directie zich tijdens de on derhandelingen zo fel tegen het maken van afspraken over ar beidstijdverkorting heeft ver weerd. Over de invoering van een vijfploegendienst is dan ook geen overeenstemming bereikt. LEKKERKERK (ANP) - Dr. P. Sideriussecretaris-generaal van het ministerie van volksgezondheid en miliehygiëne, heeft gisteren in de weer schone grond van Lekkerkerk een Kaukasische vleugelnotenboom ge plant. Hij werd daarbij geholpen door vier hoofdprijswinnaars van de landelijke tuintekenwedstrijd "Groen is leven". (ADVERTENTIE) LONDEN (DPA) - De Britse koningin krijgt geen modern straal vliegtuig en blijft voorlopig op haar 20 jaar oude luchtvloot aan gewezen. De Engelse regering heeft hiertoe besloten om finan ciële redenen. Koningin Elisabeth beschikt nu over drie twee- motorige toestellen van het type Andover. Premier Margaret Thatcher deelde het parlement gisteren in ant woord op schriftelijke vragen mee dat de turbinepropellertoe- stellen "nog vele nuttige levensjaren voor zich hebben". Vol gens koningin Elisabeth en haar familie, evenals overigens luchtmachtminister Pattie en een groot aantal koningsgezinde parlementsleden, zou omschakeling op een tweemotorig straal vliegtuig van "British Aerospace" van het type 1-11 de konink lijke status passen. De regering vindt de hiervoor benodigde uitgaven te hoog gezien de economische crisis in het land. Vorig jaar bedroegen de kosten van de koninklijke vloot, die ook andere leden van de koninklijke familie en ministers ter be schikking staat, 10 miljoen gulden. Vastelcrmijn Spaanekening: vaste looptijd,vaste rente. U kunt nu profiteren van de hoge spaarrente bij de NMB. Van die hoge rente kunt u 5 of 6 jaar lang verzekerd zijn. Met een Vaste Termijn Spaar rekening van de NA 1B weet u tevo ren precies waar u aan toe bent. Naar keuze 6, 5, 4, 3 of 2 jaar. Bij de langste looptijd, 5 of 6 jaar, hoort de hoogste rente. En let u eens op het percentage: nü is het voor u bijzonder gunstig om zo'n rekening te openen. Minimale storting f1000,-. Tegoeden niet tussen tijds opvraagbaar. De NMB denkt met u mee. Wil ik met m'n gezinnetje in de auto naar Zuid- Frankn|k. Loop ik de hele stad af te zoeken naar een betaalbaar appartementje, blijkt dat zo'n keurig Holland International Reisburo dat vanaf maar (202,- per week kan aanbieden. IKTlRH4T10fUl Alphen a/d Rijn, Van Manderstoostraat 48. 01720-73341 Leiden, Breestraat 36,071-130234. Haarlemmerstraat 227. 071-143541 Predikant uit Dodewaard ambt gezet De kerkeraad van de vrijgemaak te gereformeerde kerk in Spa kenburg-noord heeft de 44- jari ge predikant drs A. D van den Heuvel per 1 mei uit het ambt ge zet. Op die dag gaat hij in Rotter dam beginnen als godsdienstle raar en schoolpastor aan een christelijke pedagogische acade mie en opleidingsschool voor kleuterleidsters. Volgens de ker keraad kan hij die baan niet uit oefenen met behoud van de pre- dikantsstatus Ds. Van den Heuvel gaat bij nader inzien niet in beroep tegen het besluit van de kerkeraad Hij zou dat kunnen doen bij de classis (een regionale vergadering van plaatselijke kerken) en zonodig bij de synode. "Ik voel weinig voor een dergelijke procedure. Ten eerste duurt zo'n zaak drie jaar en ten tweede lijkt het mij tamelijk uitzichtloos. Ik kan me nauwelijks voorstellen, dat clas sis en synode de kerkeraad laten vallen. Uiteindelijk zijn het toch allemaal vriendjes onder elkaar". Ds. Van den Heuvel denkt er over, de Vrijgemaakte Gerefor meerde Kerken vaarwel te zeg gen. Over drie weken zal hij het vissers dorp verlaten. De Spakenburgse kerkeraad legt een bepaald artikel in de kerkor de uit als een verbod voor een predikant om de kerkelijke dienst te verlaten. Godsdienstle raar en schoolpastor vallen niet onder die kerkelijke dienst. Ds. Van den Heuvel is het daarmee niet eens. Hij vindt dat hij in Rot terdam niet een zodanige le vensstaat begint dat daaraan zijn ambt van predikant zou moeten worden opgeofferd. "Als ik nou bouwvakker werd, maar ik blijf toch godsdienstig en pastoraal bezig?" Het is vrijwel zeker, dat de kerke raad van Spakenburg zijn be sluit zal meedelen aan alle vrij- gemaakt-gereformeerde kerke raden in Nederland. Overal waar kerkeraden het besluit overnemen kan ds. Van den Heuvel dan niet meer preken. Hij ziet dat als een ernstige be lemmering als hij vanuit Rot terdam nog eens naar het gewo ne gemeentepastoraat zou wil len teruggaan. Hervormde Kerk: beroepen te Eek en Wiel als bijstand in het pastoraat A. Christ, hulpprediker te Leiden; bedankt voor Kam perland kandidaat mevr. J. T Butijn Utrecht. Gereformeerde Kerken: beroepen te Rotterdam-centrum P. Sijts- ma Leiden; aangenomen naar Bennekom P. Brouwer Wezep. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor IJsselmonde Chr. van der Poel Yerseke De kiesvereniging van de Staat kundig Gereformeerde Partij in Hien-Dode waard vraagt in een brief aan de Gelderse Milieufede ratie en de actiegroep "Stop Do dewaard". in het vervolg geen ac ties tegen de kerncentrale op zondag meer te houden. "De ge beurtenissen van enkele maan den geleden hebben by velen in ons dorp een schrijnende herin nering achtergelaten, vooral om dat hierdoor de zondag op een verschrikkelijke manier is ont heiligd". "Wij nemen aan. dat de meesten van u uit humanitaire overwe gingen handelen. Het belemme ren van medemensen om nood zakelijke werkzaamheden te ver richten en vooral het duperen van mensen die de zondag willen doorbrengen op een wyzc zoals God die aan ieder mens gebiedt, is dan toch wel in lynrechte te genspraak met deze humanitaire opvattingen", schrijft de SGP. Politiek. De voorzitter van de Evangelische Kerk in Rijnland West-DuitslandGerhard Brandt, vindt, dat de kerk in zijn land over politieke kwesties moet blijven meepraten en mee verant- woordelijk moet blijven. Hij rea geerde met deze uitspraak op de kritiek van bondskanselier Hel mut Schmidt, die de kerk "eenzij dige beiinvloedmg van politieke en staatsrechtelijke beslissingen" had verweten Dit naar aanlei ding van het feit dat hij in de kerk en onder jongeren een groeiend pacifisme had waarge- Brandt echter ziet de verhouding tussen kerk en staat aLi een van "kritische solidariteit Kerkelij ke publikaties over politieke za ken zijn geen bemoeienis met re- genngsaangelegenheden. maar willen de gemeenteleden helpen bij het denken erover en het mee beslissen. Ze roepen op tot herbe zinning. In de kerk. zo zei de evangelische praeses. bestaan over bepaalde zaken zeer uiteenlopende menin gen. Maar de geloofwaardigheid van de kerk en van haar inspan ningen voor de vrede hangt er van af. of tussen deze groepen het bouwen van een brug tóch moge lijk blij/t. Auto. 1 Martin Krusc heeft de Berlijners opgeroepen, met anderen in de auto naaf het werk te gaan. Dat is goedkoper, het beperkt de olie- ïnvoer, de chaos in de stad ver mindert. de luchtvervuiling neemt erdoor af en mensen trai nen zich ook nog in sociaal ge drag. Ongeveer 43 procent van alle werkende inwoners van de bondsrepubliek en West Berlijn gaat in de regel met de eigen auto naar het werk. Veel aandacht voor Vrij Nederland van deze week. Het kleurkatern gaat over de moeder-mavo. De reden waarom vrouwen zich weer in de school banken begeven, staat hierin be licht. Voorts komt Linda Lovelace aan het woord. Deze dame die de hoofdrol speelde in de film "Deep throat" schreef haar auto biografie en neemt daarin af stand van haar eerdere woelige leven. Eigenlijk is zij een non, de onschuld zelve, maar gedwon gen door haar pooier kwam zij tot haar veelbesproken gedragin gen, zo concludeert Lodewijk Brunt uit haar biografie. "Linda Lovelace wil voor Roodkapje spelen" is dan ook de kop boven zijn artikel. Van een heel ander kaliber is de nieuwe burgemeester van Utrecht, Lien Vos. Voormalig wethouder van financiën in Den Haag, een stad die haar met lede ogen ziet gaan. Zelf vertrekt ze ook met verdriet in het hart, maar om reden van emancipatie heeft ze de functie in Utrecht aanvaard. "Die paar vrouwen die kans hebben gezien door te drin gen tot de topfuncties hebben de plicht het niet te snel te laten af weten". "Vrouwen zijn er niet op gecondi tioneerd dat ze iets moeten", is haar oordeel, "ze zijn te weinig ambitieus". Overigens is ze zelf ook meer toe vallig dan bewust tot deze hoog te gestegen. "Op de avond dat de lijst definitief werd samenge steld zat ik ergens op een ouder avond. Toen ik thuiskwam werd me pas duidelijk dat ik op een verkiesbare plaats stond. Aan die mogelijkheid had ik geen mo ment gedacht. Voor ik het wist zat ik in de gemeenteraad". Verder een artikel op de front over de campagnemanagers die hun vernieuwde kandidaten presen teren: een vernieuwde Wiegel, een vernieuwde Van Agt enz. hervormd nederland Ook Elseviers Magazine loopt vooruit op de verkiezingen. Of liever gezegd blikt terug op de afgelopen kabinetsperiode. De heren politici krijgen zelfs een paasrapport. De regeringspartij en komen er goed vanaf, zevens en achten, een enkele zes min daargelaten. PvdA en D 66 moe ten van Elseviers echter nog hard werken willen ze met het overgaan naar de volgende klas. Onvoldoendes overheersen het paasrapport van de oppositie. De klas van Van Agt krijgt als ge middelde nu een zeven Een dik ke voldoende dus. Bij het vorige Elsevier-rapport. het kerstrap port van 1978, behaalde het ge middeld een zes. Maar de minis ters zijn er dan ook goed op voor uit gegaan. Van Agt ging zelfs van een magere 6V> naar een 8. "Van Agt: werd uiteindelijk toch een politiek dier. die het bedrijf nog leuk vond ook". Weinig ver rassends in deze rapportcijfers van Elsevier. De misdaadseries op de televisie komen er in het weekblad goed vanaf. Derrick, Tatort en Der Al- te hebben de Amerikaanse mis daadseries voor een groot deel vervangen. Gevolg, zo conclu deert EM, weinig geweld meer. In plaats daarvan goed uitgeba lanceerd spel en regie. De Utrechtse neurochirurg Ver biest nam afscheid. Aanleiding om de man van de gebroken nek ken aan de tand te voelen. Oud-defensieminister Henk Vre- deling relativeert de Nederland se defensiepolitiek en de op komst van het bronwater werd onder het motto 'opmars van het Ardennenoffensief onder de loep genomen. Premier Van Agt en zijn minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw kwamen op een heel on gelukkig moment op bezoek in de Verenigde Staten mijnheer Reagan was nog meer nèt door een kogel geveld, of het Holland se duo stond op een koud. regen achtig bordes te wachten op hoe rageroep. Dat kwam niet en zelfs het ontvangstcomité was aan de zeer magere kant. Maarten Huy- gen interpreteerde het bezoek op zijn eigen manier: "Na gedegen training is zijn Engels er flink op vooruit gegaan. En de Neder landse premier kan al luid en feilloos verklaringen afleggen zonder de tussenkomst van tol ken. Woorden als Soviet threat en the free West tuimelen pro bleemloos over zijn lippen" In Washington was men niet erg onder de indruk van het Neder landse bezoek, ook al heeft Ne derland tot juli het voorzitter schap van de EG. "Want 'so what' zei een Senaats-assistent". "Toch verschijnt er een foto van premier Van Agt op de voorpagi na van de New York Times om te laten zien hoe goed vice-presi dent Bush de ceremoniele plich ten van de neergeschoten presi dent Reagan waarneemt. Van Agt stond daar toevallig bij". Emma Brunt liet zich voor HP door tal van alternatieve gene zers van haar migraine afhelpen. Althans pogingen daartoe wer den ondernomen. Verder begint HP een nieuwe serie over de huidige tieners. Deze week de 'mods'. Frank van Em- pel en Flip Vuijsje vervolgen naar aanleiding van de jongste publikatie van het Centraal Plan bureau hun analyse van de Schijn-Crisis. De steeds grotere aanhang die sek tes als die van Moon e d krijgen, is de oorzaak van griezelige uit wassen. Duivelbanners ontvoe ren op aandringen van ouders kinderen uit zo'n sekte en geven ze een hersenspoeling. 'Depro grammeren' heet dat. Maar waar is de grens, vraagt De Tijd zich af. Grote bedrijven, eertijds het stok paardje van onze welvaart, moe ten steeds vaker en steeds meer 'afslanken'. In het ergste geval gaan ze helemaal dicht Toch zijn er mensen die de sprong m het diepe wagen en een eigen bednjftje) beginnen Een kwart miljoen mensen vindt werk bij dergelijke bedrijven Maar de overheid trekt zich er weinig van aan. Zelfs een rapport, in op dracht van economische zaken over dit hflOOM M ga 1 bti 11 D blijft maanden liggen in een stof fige Haagse lade Het rapport geeft als suggestie dat steun aan dergelijke bedrijven niet centraal vanuit Den Haag moet worden georganiseerd, maar veel meer plaatselijk via de lagere overheden. 'De achterkant van het gelijk' heeft afgelopen zondag zijn voorlopig laatste uitzending beleefd Mar cel van Dam kaart met HN na over dit programma en geeft als kamerlid zijn indruk van de poli tiek. die zich naar zyn mening heeft losgezongen van de werkelijkheid. "In Nederland wordt het kabinet en de individuele ministers veel te lang de hand boven het hoofd gehouden Er is bijvoorbeeld geen enkele reden minister Boe- laerts van Blokland, van volks huisvesting. nog een dag langer te laten zitten Van Dam is van mening dat het parlement te labbekakkeng is, geen gebruik maakt van verwor ven rechten "Het enquêterecht wordt niet door het parlement gebruikt Daar zit het idee ach ter: laten we er maar niet aan be ginnen, want je weet nooit wat voor rotzooi je naar boven haalt" Over de afgelopen uitzending met de chefs van •ïtavcn over hun hoogstpersoonlijke ethische op vattingen "Noem mij een voor beeld uit de geschiedenis dat ze zich in tyden van oorlog aan af spraken hielden Oorlog is im mers het opzij zetten van ieder recht en van isdei Vtfdflfl ANNEM1EK RUYGROK

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21