Angst ebt maar heel langzaam weg Raas zorgt voor rust in Postploeg Honderd dagen na Iglo-affaire Philidor 4 damkampioen nrnrm De Vlaeminck sleept Zeeuw naar zege I Aston Villa wint Nederlaag Leidse dames De angst is nog altijd niet helemaal verdreven. Huisvrouwen mijden de diepvries- kisten in de winkel. Nog altijd vrezen zij het gif.... Even voor Kerstmis werd Nederland wreed opgeschrikt: twee inwoonsters van Venray overleden, nadat ze Iglo-diepvriesprodukten hadden gegeten. Radio en televisie sloegen groot alarm, het ministerie van volksgezondheid stelde een speciaal telefoonnummer open voor het geven van informatie. De dodelijke concentratie nitriet in de Iglo nasi-goreng hield heel Nederland, van groot tot klein, dagenlang in de ban. Uit het onderzoek kwam naar voren, dat het koelsysteem van een bestelwagen lek was. Het giftige nitriet stroomde over de (papieren) pakken nasi. Met desastreuze gevolgen. Natuurlijk, er zijn voorschrif ten hoe diepvriesprodukten moeten worden vervoerd. Maar welk systeem daar voor wordt gekozen is geheel vrij. Honderd dagen zijn inmiddels na de gifaffaire verstreken. Stagneren de verkopen bij Iglo? Hoe groot is de schade die tot nu toe is geïncasseerd? Ook een gesprek met Ton van Gils, de enige middenstander in Nederland die in zijn Maassluise supermarkt uitsluitend diepvriesvoedsel verkoopt. Hij was de ondergang na bij MAASSLUIS - Onsmakelijke moppen doen de ron de over Iglo. Vertegenwoordigers worden nagewe zen en uitgemaakt voor gifmenger. Schamper wordt soms de vraag gesteld of ze het 'laatste avondmaal' komen bezorgen Ton van Gils, de Maassluise middenstander die al leen maar diepvriesprodukten verkoopt, kan er niet om lachen. Zijn standpunt: waar wordt ge werkt, kunnen fouten worden gemaakt. Je gram halen op mensen die er tótaal niets aan kunnen doen, vindt hij laakbaar. iar ke grote hoeveelheden, dat had de Maassluizenaar voor onmogelijk gehouden. "En het is niet uitsluitend Iglo", merkt Van Gils op. "Het hele diepvriespakket heeft een enorme knauw ge kregen. Natuurlijk", roept hij uit, "het is gewoon zonde, dat zo'n fout is gemaakt. Maar dat betekent natuurlijk niét, dat Iglo nu ineens een slecht produkt op de markt brengt. Dat eten is gewoon van goede kwaliteit." Het is met enige schroom maar toch komen de klanten lang zaamaan weer terug. "De mensen voelen aan hun por temonnee, dat verse groenten erg duur zijn. Dan schakelen ze toch weer op diepvries over. Omdat ze geen alterna tief hebben. Wij zijn blij, dat het aantrekt." Wat een Nederlands gezin ge middeld aan diepvriespro dukten eet, Ton van Gils durft het niet te zeggen. "Ik waag me niet aan een voor spelling. Met deze gif-affaire zo in het geheugen, is het he lemaal moeilijk." Niet slecht De middenstander uit Maas sluis denkt er niet aan om alle Iglo-produkten uit zijn vries vakken te weren. "Ik heb hier zestig of zeventig merken staan. Daar hoort Iglo ge woon bij. Gooi ik die eruit, dan geef ik toe, dat het een slecht produkt zou zijn. Dat is bepaald niet het geval. Er is een, tragisch, ongeluk ge beurd. Het is vreselijk, dat er twee mensen zijn overleden. Maar er gebeuren ook andere dingen, neem een treinonge luk, waardoor mensen om het leven komen." Van Gils doet er alles aan om de gunst van de consument te heroveren. Hij stunt, geeft liters ijs weg en doet aantrek kelijke aanbiedingen. "Ge woon om alles wat uit het slop te halen", reageert hij. "Nee, die kosten komen niet alleen voor mijn rekening. De fabrikant betaalt mee. Hier zal het heus wel weer op het oude peil terechtkomen. In Brabant en Limburg zal het, denk ik, wat moeilijker gaan. DONDERDAG 9 APRIL 1981 Maar, geeft de Maassluizen volmondig toe, zelf was weken niet te genieten. I blik in de boodschappend retjes sprak boekdelen, bodem was nauwelijks dekt. Hij verhaalde zijn 'w de' niet op de vertegenwo digers van Iglo. Tóch zag Gils zijn omzet met niet m der dan veertig tot vijfen2 tig procent dalen. 'Het voortbestaan van n zaak", zucht hij nu, een p; maanden na de affaire, "heeft werkelijk aan een zijden draadje gehangen. Gelukkig is dat dieptepunt nu voorbij. Elke dag trekt het weer wat aan. Zeker, ik verkoop ten minste nog een kwart minder dan vóór die trieste zaak. Ik hoop, dat het de komende weken weer in orde zal ko men. Hoewel ik in het begin bijzonder pessimistisch was." Jaar Van Gils had namelijk heel wat moeten investeren. Nog geen jaar geleden nam hij de su permarkt over. En dan kort daarop zo'n tegenvaller. Dat er na de dood van twee Lim burgse vrouwen minder diepvries zou worden ver kocht, had de middenstander wel ingecalculeerd. Maar zul- WEVELGEM (GPD) - „Tweede en derde plaatsen maken een ren ner nerveus. Kijk maar naar Ro ger de Vlaeminck. Onder de druk van het moeten winnen, na een paar keer net geklopt te zijn geweest, maakt hij fouten die men van zo'n gerenommeerd ie mand nooit verwacht. Ik heb daarvan kunnen profiteren". Het waren de eerste woorden van Jan Raas na zijn zegevierende eindsprint in Gent-Wevelgem. de klassieker die een jaar na het succes van Henk Lubberding dus weer een Nederlander uit de ploeg van Peter Post als winnaar kreeg. Ontgoocheld stapte Roger de Vlaeminck onder de douche. „Ik begrijp het niet meer", zei hij. „Hoe kan ik me zo laten gaan. Ik had nooit mogen reageren op de demarrage van Gregor Braun. Nu bracht ik Raas in een fauteuil naar de eindstreep". De explosie van Jan Raas in de laatste meters („waarin De Vlae minck gedwongen was orp bui tenom te gaan als hij me nog wil de kloppen") kwam precies op tijd. In dubbel opzicht zelfs. Niet alleen de klasse en routine van de ex-wereldkampioen telde in deze beslissende fase, maar ook het feit dat hij gewoon niet ver liezen mocht. Het zou een ramp voor hem en de ploeg betekend hebben. Sedert belangrijke overwinningen in het Ralcighkamp uitbleven nadat Raas bijna zes weken gele den de omloop Het Volk op zijn naam bracht, waren twijfels en nervositeit de gelederen van het team binnengeslopen. Sommi gen in de formatie probeerden de buitenwereld weliswaar nog het tegendeel te bewijzen. Het was niettemin duidelijk dat er na de gang van zaken in Tirreno-Adria- tico, Milaan-San Remo, Amstel Gold Race en Ronde van Vlaan deren, allesbehalve van optimis me en zelfvertrouwen in de ploeg sprake was. Zelfs een man als Jan Raas, die be kend staat om zijn nuchtere kijk op de gebeurtenissen in het pelo ton, kon de geestelijke druk na het steeds weer op het nippertje verliezen niet of nauwelijks meer aan. „Ik deelde", zei Cees Priem, „zoals gewoonlijk met Raas de hotelkamer, daags voor de wed strijd. Nou, ik heb het geweten. Ik werd 's nachts een paar keer wakker als hij naar het toilet ging. Om vijf uur wilde hij reeds dat we zouden opstaan. Dat heb ik hem uit het hoofd kunnen pra ten. Het was wel typerend voor de gemoedstoestand van Jan". Raas was present toen de karavaan na een lange en vlakke aanloop, waarin hard werd gereden en waarin Bennie Vermeulen on danks 11 minuten voorsprong een solo zag mislukken, de Vlaamse heuvels bereikte. Er waren toen 180 kilometer afge legd. Hij klauterde in het'voorste gelid zowel de eerste en tweede keer over de Kcmmelberg. De eerste beklimming was trouwens de grote selectie in het toen nog imposante maar ruim anderhal ve kilometer lange peloton. Toen geen half uur later, met 214 van de 252 kilometer achter de rug, de tweede keer over deze stijging werd getrokken, bleek duidelijk dat de vroegere schifting defini tief was. Alleen de Zwitserse kampioen Gody Schmutz had wegens een lekke tube moeten afhaken. Vijf ijzersterke duo's (Moser- Braun, Pollentier-De Wolf, Ja- cobs-Demeyer, De Vlaeminck- Van der Poel en Jan Raas-Ludo Peeters) hadden in gezelschap van de eenlingen Saronni, Thu- rau, Kelly, Bossis en Van Hae- rens de achtervolgers op onge veer 1 minuut achterstand gezet. Hinault. Pirard, Van Springel en hun respectievelijke ploegmak- kers waren de grote verliezers. In het geslonken peloton werden zij bovendien gedwarsboomd door Willems, De Rooy (twee ploeg- makkers van Jacobs en De- meyer) en door een kwartet Ra- leighs: Knetemann, Ooster bosch. Van der Velde en de Belg Frank Hoste. In dit peloton ontbrak Hennie Kui per. „Op weg naar de Kemmel- berg kreeg ik pech", zei de win naar van de Ronde van Vlaande ren. „Net toen ik op het punt stond aansluiting bij de staart van het peloton te krijgen, werd ik op een van de smalle weg getjes opgehouden door een val partij. Toen kon ik het vergeten en alleen maar hopen op een suc ces van De Vlaeminck of Van der Poel". Dat de hoop van Kuiper om een van zijn ploegmakkers te zien winnen, gefundeerd was kan na tuurlijk niet in twijfel worden ge trokken. Het staccato aan demar rages in de kopgroep kwam evenwel niet alleen De Vlae minck van pas. maar ook Jan Raas. „Er moet geknald worden Daar zal het wel enige tijd du ren voor de schrik er volledig uit is. Mettertijd zal dat ook wel overgaan." De zaken liepen bij de Maas sluizenaar zó slecht, dat hij zelfs een part timer heeft moeten ontslaan. Voor een andere kracht moest hij zelfs werktijdverkorting aanvra gen. Geld, dat wél uit de ge meenschapspot komt. Ter wijl die gemeenschap er niets aan kan doen"Ja, ja dat is inderdaad een kwalijke zaak. Tenslotte gaat het om een fout, die het bedrijf heeft gemaakt Redelijk En Iglo zelf? Die doet schim mig. Komt niet op de prop pen met concrete cijfers. Om de concurrentie geen wapen in handen te spelen, zo laat SPORT Jan Raas viert zijn tweede over winning van dit seizoen in een be langrijke klassieker. Na eerder de omloop Het Volk op zijn naam te hebben gebracht, triomfeerde de Zeeuw gisteren in Gent-Wevelgem. in zo'n finale", merkte hij op „Weliswaar kost het mezelf dan ook krachten, maar de anderen worden eveneens afgemat. Zo raak je gevaarlijke sprinters kwijt. Toen Braun een kilometer of vijf voor het einde wegsprong, onmiddellijk gevolgd door Van der Poel, De Wolf. Demeyer en mijn ploegmakker Ludo Peeters, wachtte ik bewust even. Op het moment dat ik Kelly, Saronni en Moser kon kwijtraken, ben ik met De Vlaeminck naar de vluchters toegereden. Daarna was het een kwestie van uitkij ken. Ik ga nu in ieder geval nit meer nerveus naar Parijs-Rou- baix, aanstaande zondag Met twee overwinningen in een klas sieker zit ik voorlopig op mijn gemak". Commentaar van chef d'equipe Pe ter Post: „Zo zie je maar dat het geen zin had om na de Ronde van Vlaanderen in paniek te ra ken. Weliswaar rijden Lubber ding en Knetemann minder sterk dan anders, maar het pro gramma is dermate groot dat er genoeg gelegenheden zijn om toe te slaan. Raas heeft het weer eens bewezen". een woordvoerder van het bedrijf weten. De verkopen zouden zich wél in een rede lijk tempo verbeteren. "We hebben wél een flinke deuk opgelopen", laat de heer Van Velzen van Unile ver (Iglo is hiervan een on derdeel) in Rotterdam weten. "Iglo zat in een die dal na het gebeuren in Limburg. Nu gaat het toch weer de goede kant op met onze omzet." Hoeveel schade het diepvries- bedrijf nu heeft geleden, ook dat wil Van Velzen niet pre cies kwijt. Alleen, dat er tus sen de tweehonderdvijftig en driehonderdduizend ton voedsel bij de bedrijven is weggehaald en vernietigd. De directe schade hiervan be draagt tussen de twee en drie miljoen gulden. Over de kor tingen die de middenstan ders krijgen als zij reclame LEIDEN - Leiderdorp 1 en Phili dor 4 zijn de schaakteams die in de volgende Leidse competitie de plaatsen van de degradanten Bodegraven en Katwijk in de promotieklasse zullen bezetten. Tijdens de gezamenlijke slotron- de bewerkstelligden beide teams respectievelijke kampioenschap pen in de eerste klasses A en B. De twee teams, die vorig jaar uit de hoogste klasse duikelden, zijn daarmee weer op hun oude stek teruggekeerd. Leiderdorp had gedurende de competitie het meeste te duch ten van LSG 4. De onderlinge match bracht in wezen de beslis sing. Met 5'/2-4'A wist Leiderdorp dit treffen winnend af te sluiten. Even zag het er naar uit dat de Leiderdorpse zege zelfs op 6*/^- 3'A gebracht zou worden. Aan LSG-zijde vergaarde namelijk invaller Mieremet een winstpunt tegen Goedhart. Naar de smaak van LSB-voorzitter Binnendijk zou Mieremet, notabene de com petitieleider van de LSB, echter te sterk zijn voor de eerste klas se. om welke reden de Rijnsbur- W een principieel protest aante kende. In een onderlinge verga dering, overigens bij afwezigheid van Mieremet zelf, besloot het LSB-bestuur dit curieuze protest van haar voorzitter toe te wijzen en deelde daarom een reglemen taire nul aan LSG 4 uit. LSG ging onmiddellijk in hoger beroep en zag dit beroep door de in allerijl geformeerde protestcommissie toegewezen Mieremet zou geen onverantwoord sterke invaller zijn en was daarom gerechtigd om te spelen. Alzo bleef het bij gVMVk Na deze zege beging Leiderdorp ook geen verdere fouten, won al de duels en werd daarmee over tuigend kampioen in IA. LSG 4 VOlgdte op twee matchpuntcn achterstand. Onderin was het een uitermate spannende aange legenheid. Met het ingaan van de laatste ronde stond Leithen 1 op 3 punten, terwijl Sassneheim en Alphen 3 het met 4 punten moes ten doen. Zowel Alphen 3 als Sassenhcim gingen in de laatste ronde de boot in. Leithen wist Het voor Iglo zo trieste gebeu ren in beeld. Teruggehaalde produkten toorden in Oss uitge laden. In afwachting van de vernietiging. maken voor Iglo wordt niet gerept. "Misschien kunnen we hier la ter open over zijn", denkt Van Velzen. 'Toen de nood erg hoog was, hebben we geen kiekeboe gespeeld. Nu willen we beslist niet in de tails naar buiten treden. We werken eraan om de oude po sitie te herstellen. Het ver trouwen van de kopers weer zien te winnen. Ja, ik heb de indruk, dat dit wel zal luk ken." Steun Iglo hoopt bij dit streven op steun van de handel. Er zijn campagnes in voorbereiding die de klanten gunstiger moeten stemmen. "Die han del wil wel, geloof ik. Om dat nog meer te stimuleren ko men er acties." De Iglo-woordvoerder is zich zich het vege lijf te redden dank zij een 5-5 gelijkspel tegen Kat wijk 2. Van het op vier punten geklasseerde drietal beschikten de Leithenaren immers over de meeste bordpunten. Sassenheim bleek uiteindelijk over het min ste aantal bordpunten te be schikken en is daarmee in ieder geval de (degradatie)sigaar. Het lot van nummer voorlaatst. Al phen 3. ligt in de handen van een eventuele promotie van Philidor 3 naar de KNSB-competitie De uitslagen van de laatste ronde in de eerste klasse A: Alphen 3- Leiderdorp 1 3-7 Leithen 1-Kat wijk 2 5-5; Boskoop 1-Sassen heim 1 V/2-6V2, Philidor 5-LSG 4 21/2-6'/2 voorl. Het kampioenschap van Philidor 4 in de eerste klasse B verliep heel wat moeizamer dan dat van Lei derdorp 1. De ploeg sneuvelde namelijk in de loop van de com petitie tegen Alphen 2. waardoor deze ploeg zich eveneens kansen op de titel verschafte. Met het in gaan van de laatste ronde ston- KOUDEKERK - Het Leids da mesvoetbalelftal heeft gister avond in Koudekerk geoefend tegen Rotterdam Na een 1-0 voorsprong bij rust verloren de speelsters van coach Henny Bek kering met 1-2 in iii'ee (tehelft domineerde Leiden. Na een half uur verzorgde Alkmania-voct- balster Stephanie Kalker de ope ningstreffer, die geheel in de lijn LONDEN - Yo<>r i. van de Engelse competitie is gis teren een wedstrijd gespeeld As ton Villa, de koploper, versloeg West Bromwich Albion m« t l-n en versterkte daarmee de koppo sitie. ervan bewust, dat door het Limburgse voorval niet al leen zijn werkgever schade heeft geleden, maar dat ook andere diepvricsproducen- ten een flinke terugslag te verwerken hebben gekregen. De hele industrie", laat hij diplomatiek horen, "heeft een moeilijke tijd gehad, 't Is natuurlijk niet zo onlogisch dat er een terughoudendheid is geweest." Van Velzen gelooft, dat de na weeën nog wel even zullen doorwerken Toch is hij opti mistisch. "Voor dit jaar is verstreken, denken wij, is al les weer normaal." Contact met de nabestaanden? "Ja......", klinkt het aarzelend, "dat is er. In welke vorm, daar praat ik liever niet over. Het is een moeilijke zaak. Claims zijn er in elk geval niet ingediend. Ik wil daar verder niets over kwijt. Dit ligt té veel in de privé-sfeer. Het is niet aan ons om over die mensen te praten Als er mensen overlijden na het eten van jouw produkten, is dat droevig. Ik kan zeggen, dat er van beide kanten con tact is gezocht. Nee, ik geloof niet dat er onredelijke dingen zijn gevraagd den de Alphenaren op slechts één matchpunt achterstand. In die slotronde kwam Philidor 4 in grote moeilijkheden tegen Roe- lnfarcndsveen. Alphen 2 daaren tegen had goede winstperspec- ticven tegen Lisse 2 In da haalia- sende fase keerde het tij echter volledig. Philidor 4 sleepte nog een 5-5 gelijkspel, en daarmee het kampioenschap uit het vuur. terwijl Alphen 2 alsnog ten OOdl r ging tegen de Lisse-reserves Dit alles leidde tot een eindstand met 11 matchpuntcn voor Phili dor 4, 10 voor Lisse 2 en Leider dorp 2 en 9 voor Alphen 2. On derin was Boskoop 2 een overtui gende degradant door alle duels te verliezen. D Note boom 2 ein digde met 3 matchpunten als voorlaatste en is nu net als Al phen 3 afhankelijk van de resul taten VU Alph. ri ,i De uitslagen van de laatste ronde Roelofarendsveen 1-Philidor 4 5-5; Nieuwkoop 1-Boskoop 2 6' 2-3k2, Lisas 2-Alph. n 3'A; D.Noteboom 2-Leiderdorp 24 6 lag van de op dat moment be staande verhoudingen. Na de doelwisseling veroverde Rotterdam het initiatief. Nadat spoedig de gelijkmaker was ge vonden, leidde een misverstand tussen dc Alkmama-speelsters M.irv 111 1111 -1tr Hi,i m nois tot de winnende Rotterdam se goal. Stockholm - de Zweedse zwem- kampioen Paer Arvidsson, olym pisch gouden medaille-winnaar, heeft een nieuw wereldrecord I ttfd op de 100 meti r vim derslag. Hij zwom de afstand in 53.179 seconden. Het is ccht.-r dt vraag "f M we re ld record zal worden erkend, omdat het record werd gevestigd bij zwemwedstrijden in een 25 meter bad (en niet in een 50 me ter-bad).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19