"In Kuip kan het ook spoken "Het karwei had al af moeten zijn" Real terug van weggeweest Scorebord Feyenoord hoopt op wonder na 3-0 verlies tegen "wereldteam mM Ir DONDERDAG 9 APRIL 1981 SPORT PAGINA la Dopingcontroles voortaan onder toezicht IOC PALMA DE MAJORCA (GPD/ ANP) - Dopingcontroles tijdens internationale sportontmoetin- gen zullen voortaan onder toe zicht staan van de medische commissie van het IOC. De voor zitter van het IOC, de Spanjaard Juan Antonio Samaranch kon digde dit aan tijdens de gisteren begonnen conferentie van Euro pese sportministers in Palma de Majorca. Met deze maatregel beoogt het IOC vooral de geloof waardigheid van dopingcontro les in de Oostbloklanden te ver sterken. Hoofdthema op de eerste dag was de Europese sponsorcode. De Nederlandse delegatie maakte zich sterk voor de code, die erop is gericht de onafhankelijkheid van de sport te bewaken. De ont werpresolutie bevatte behalve enkele van de EBU (European Broadcasting Union) overgeno men punten twee al in Neder land gehanteerde voorschriften. Een overeenkomst met een sponsor geldt minimaal driejaar; een toetredingscommissie on derzoekt het contract op zijn rechtsgeldigheid. "Het is onmogelijk een sportspon- sorcode te ontwerpen, die voor elk land opgaat", speelde voor zitter dr. Wim van Zijll bij voor baat al in op de bezwaren van en kele van de 21 delegaties. En in derdaad, met name de Belgische en Franse delegaties plaatsten AZ-trainer Kessler na 1—1 tegen Soehanx: MONTBELIARD (GPD) - De zuinigheid viel in de score af te lezen. Het 1-1-resultaat in de eerste wedstrijd uit de halve finale van het Europa Cup-III-toernooi tegen FC Sochaux was aan de magere kant. Stond ook in geen enkele verhouding tot de macht die AZ'67 met name in de eerste helft uitstraalde, ook nu de ploeg van Georg Kessler in de nationale competitie heel wat minder ac teert dan in de aanvang van het voetbalseizoen. hebben ons daar veel te druk over gemaakt. Goed. dat kun je ons m ieder geval verwijten. Maar aan de andere kant hebben we toch gedegen lopen voetbal len, zonder bewust risico's te ne- Zakelijk AZ neemt afstand van FC Soschaucc. Middenvelder Peter Arntz (links) zet met e Verdediger Ruty heeft het nakijken. schuiver zijn ploeg op 1- Het uitgangspunt mag dan vol doende zijn om na Fevenoord, FC Twente en PSV het Neder landse clubvoetbal opnieuw aan een finalist in het Europa Cup III-tocrnooi te helpen, alom werd het uitblijven van meer doelpun- vraagtekens achter de sponsor code. Frankrijk vreesde voor een té grote betrokkenheid van de overheid in sponsorovereenkom sten; België verweet de Raad van Europa zelfs een dualistische aanpak van de sportsponsoring. Mr. Wallis de Vries, staatssecre taris van CRM en voorzitter van de Nederlandse delegatie wuifde die bezwaren weg: "Sportspon soring is een realiteit in onze sa menleving geworden. Ik besef dat de integriteit en onafhanke lijkheid van de sport gewaar borgd moeten blijven. Maar aan het totaalbedrag, dat door spon sors in de sport wordt gestoken, kan niet worden voorbijgegaan". DEN HAAG (ANP) De uitslagen van de eerste Europa Cup wed strijden (halve finales): Landskampioenen: Liverpool (Eng) - Bayern Mün- chen (Wdl) 0-0 Real Madrid (Spa) - Inter Milan (Ita) 2-0 Bekerwinnaars: Carl Zeiss Jena (OdI) - Benfica (Por) 2-0 Dinamo Tiflis (Sow) - Feyenoord (Ned) 3-0 UEFA-beker: Sochaux (Fra) - AZ'67 (Ned) 1-1 Ipswich Town (Eng) - FC Köln (Wdl) 1-0. ten tegen Sochaux als een gemis Bijvoorbeeld door Georg Kessler, de Alkmaarsc ocfenmeester die Sochaux letterlijk het graf had ingeprezen vóór de confrontatie met zijn ploeg. „Wij hebben ver geten". zo stelde hij „het karwei echt af te maken. Sochaux op een echte nederlaag te brengen. Tegen deze ploeg moeten we het nu thuis afmaken „Wil je een echte topploeg wor den", sprak Kessler opnemen „dan zul je afstand moeten ne men van een dergelijke tegen stander. Wij hebben ons te veel laten storen door het optreden van het arbitrale trio". Sochaux maakte dankbaar ge bruik van de door arbiter Tokal en vlaggenist Yilmar Oken uitge dragen Turkse interpretatie van de buitenspelregel om AZ af te stoppen, om tegelijktertijd de te kortkomingen in de eigen verde diging te camoufleren. Hugo Ho- venkamp later: „Van de tien si tuaties was er zeker voor de helft geen sprake van buitenspel. We TBILISI (GPD) Zo klein als sommige Feyenoorders zich hadden ge voeld op het veld, zo groot hielden ze zich later in de kleedkamer. Daar deden de dooddoeners opgang dat er ondanks de 3-0-nederlaag nog best kansen zijn voor de return, „omdat in het voetbal alles mogelijk is en omdat het ook in de Kuip goed kan spoken". Het waren de clichématige kreten van spelers die diep in hun hart beseften dat slechts een klein wonder Feyenoord nog naar de finale van de Europa Cup 11- strijd kan helpen. Dynamo Tiflis - een prachtige ploeg", daar was ook iedereen het over eens - toon de zich gisteravond veel te goed voor de Rotterdammers, die on der het tomeloze voetbalgeweld van de Georgiërs een uur lang in eengeschrompeld waren tot klei ne jongens. Ivan Nielsen kon na het eerste tref fen in de halve finale model staan voor dat gegeven. Als een zielig hoopje zat de normaal toch robuuste, nuchtere verdediger in zijn stoel. Zuchtend en kreu nend, totaal van de kaart. Hij kon er nog niet over uit dat juist hij zo'n fout had kunnen maken. „Ik had overal pijn, nadat ik op de paal was geklapt bij die eerdere reddingsactie", stamelde hij. „Aan mijn arm, mijn been, mijn rug en aan mijn lies. Maar dat is geen excuus. Ik had die bal over al heen kunnen spelen, maar ik raakte hem gewoon niet goed. Een verschikkelijke blunder". Weggeefactie Het was de enig juiste omschrij ving voor het cadeautje dat de 2- 0 inleidde die Dynamo Tbilisi echt had ontketend. De weg geefactie van Nielsen immers, had verstrekkende gevolgen. Het tot die tijd nog redelijk in toom gehouden Dynamo gooide vanaf Turntraiiier vraagt asiel WASHINGTON (ANP) - De trainer van Nadia Comaneci, Bela Karoly, heeft met zijn vrouw Marta cn de choreo graaf van de Roemeense turnploeg Geza Poszar poli tiek asiel gevraagd in de Ver enigde Staten. Het drietal is met de Roemeense dames- turnploeg voor een vierweek- se toernee in de Verenigde Staten. In een interview in de Washing ton Post lichtte Karoly zijn besluit toe: "De Roemeense turnbond heeft altijd op een verkeerde manier en een ver keerd tijdstip geprobeerd zich in de carrière van Nadia te mengen. Toen ze nog geen succes had, liet de bond, die geheel door de staat wordt gefinancicerd, ons links lig gen. Na haar succes in '76 wil de men opeens met de eer gaan strijken. Toen haar pres taties afnamen, was ook plot seling alle belangstelling weg. dat moment echt alle los en de minder ervaren spelers van Feyenoord verloren onmid dellijk het hoofd in de heksenke tel die ontstond. „Het respect voor Dynamo dat we toch al hadden, werd toen onze eerste tegenstander", besefte aanvoerder René Notten achter af. „De tweede was de klasse van Dynamo zelf. Die ploeg was ons voorgesteld als een wereldelftal. Dat bleek juist. We werden bij vlagen volledig weggespeeld en raakten daardoor nog meer de kluts kwijt". De omzetting die trainer Jezek in de pauze dicteerde, kwam de rust ook al niet ten goede. Hij had Nielsen het duel als libero la ten beginnen, omdat Stafleu zichzelf had aangemeld als bewa ker van de gevreesde David Ki- piani. Aangezien die voetballer zo'n taak goed aan kan en Niel sen in Sofia zulk voortreffelijk werk had geleverd als laatste man, dacht Jezek er goed aan te doen die wens te honoreren. „Omdat een geslaagde indivi duele actie van Kipiani het sta dion op zijn kop kan zetten". In de rust echter durfde hij de ge blesseerde en psychisch aange slagen Nielsen niet te handhaven en zette hij de zaak om. Die in greep, bepaald om de rust te her stellen, kreeg een averechtse uit werking. Kipiani, voordien al leen op momenten echt goed, kreeg een ongekende vrijheid en zweepte zijn team met weergalo ze acties op. In alles toonde de international zich een grote ve dette. Hij regelde, stuurde, ver zorgde technische hoogstandjes en sublieme passes, treiterde en deed bij tijd en wijle denken aan Cruijff in zijn betere dagen. In elk geval zorgde de spelbepaler er nu al voor dat het stadion ver anderd werd in het „circus Ki piani". Scoren deed hij niet, dat liet hij over aan die andere 'kan jer' Sulakvelidze (twee keer) en Gutsaev, maar verder was het zijn wedstrijd. "Passief' Bij Feyenoord liep niemand rond die ook maar aan hem kon tip pen. De ploeg presteerde in die eerste helft zelfs totaal niets. Ver dedigend werd er redelijk ge speeld tot aan die eerste goal, „maar verder waren we veel te passief', besefte ook Jezek. „Hoewel ik er nog zo voor ge waarschuwd had, verloren een paar jongens toch het hoofd in deze entourage. Een, twee passes konden we geven, dan was ons balbezit weer afgelopen. Terwijl ik er juist op gehamerd had toch vooral de bal in de ploeg te hou den". Feyenoord slaagde er de eerste 45 minuten nooit in en moest zich beperken tot tegenhouden. De fout van doelman Hiele, die zijn doel niet uitkwam na een voorzet en de blunder van Nielsen, die even daardoor Shengelia van een treffer had afgehouden met een geslaagde wanhoopsactie, leidde tot de instorting. Alle zwakke plekken werden blootgelegd door het supersnelle Dynamo, dat door de voortdu rende collectieve beweging steeds een vrije man had. Troost werd overspeeld door Gutsaev en om die reden later vervangen door Brard, Wijnstekers had veel moeite met de nog gewisselde Shengelia, en er vielen steeds ga ten. Van ver komend doken Ki piani en Sulakvelidze daar heel gretig in. Alleen die laatste inter national kon nog scoren. Na zijn verdwijning (blessure) ging het minder met Dynamo, dat na een uur de tol moest betalen voor het waanzinnig hoge tempo. Toen pas kon het alleen conditio neel sterker Feyenoord iets te rugdoen. Met de falende Peturs- son allang op de bank werden twee kansen gecreëerd. De goal die de Rotterdammers zo hard nodig hadden, bleef echter uit. Enerzijds door pech (Stafleu. die voor de tweedelkeer geel zag, kopte op de paal na een actie van de brutale invaller Carlo de Leeuw); anderzijds door gehaast heid (Vermeulen). „We hadden een doelpunt moeten maken", treurden de Feyenoor ders later bovendien in koor. „Dan hadden we meer kans ge had. Als we nu reëel zijn, kunnen we alleen maar zeggen, dat het heel erg moeilijk zal worden in Rotterdam". „Want dit is een fantastische ploeg", aldus tweede trainer Westerhof. „Werkelijk prachtig. Ik heb zitten genieten van het voetbal". En Jezek ten slotte: „Ik heb vooraf al gezegd dat dit het Benfica van de Sowjet-Unie is. Het is nog beter. Dus Rotterdam krijgt de kans een van de beste Europese elftallen te aanschou wen. Maar zelfs tegen zo'n ploeg weet je het maar nooit". PAUL DE TOMBE Jf «eifer +m€"St SA L -S3 - v4 rs Typerend beeld uit het EC-duel voor bekerwinnaars. Dynamo Tiflis-Feyenoord. Dynamo-speler Daraseha heeft de Rotterdamse defensie in ontreddering gebracht. Op de grond liggen Nielsen (2) en Troost. Van Deitisen komt te laat. Het schot van Daraselia ging overigens naast. Zakelijk voetbal heet dat Geba seerd op de uitgangspositie voor de return over veertien dagen Niet mooi om naar te kijken, wel effectief, daar waar het erom gaat de finale van de Europa Cup III te bereiken. Een opstelling van AZ die van alles te maken heeft met het zware competitiepro gramma (zaterdag tegen Ajax) cn de nog te wachten bekerconfron taties voor de nationale voetbal beker met Go Ahead Eagles. John Metgod: „Goed de buiten wacht signaleert terecht dat wc minder spelen. Maar dat doen we uit puur zakelijke overwegingen. Doe je dat niet. dan ga je onder uit. Doe je jezelf de das om en moet je maar afwachten wat er van komt". Veertien minuten na het begin ont glipte een actie van Peter Arntz op een dieptepass van Metgod aan de aandacht van de Franse achterhoede. Voor de Alkmaarse middenvelder, die in zijn ijver halverwege de eerste helft tegen zijn tweede Europa Cup-gele kaart op zou lopen, was de kans te groot om te laten liggen. Hij joeg de bal voor de eerste maal in dit Europa Cup-seizoen onder de uitlopende doelman Rust door 0 1. Stilte Weg waren de spreekkoren aan Franse kant, weg was het en thousiasme onder de 16 000 toe schouwers. De stilte overheerste. De voor het tweede duel uitge sloten Peter Arntz later ..Op dat moment gingen we in de fout. Op het middenveld hadden wc al veel eerder in de mandekking over moeten schakelen, maar bij voortduring trok de Franse mid denvelder Genghini Peters van dat middenveld weg. Kijk, maakt Nygaard zes minuten later die tweede treffer, dan is het ge beurd met Sochaux. Wij heer sten, maar vergaten daarbij te scoren. En omdat AZ het vergat kon Sochaux terugkomen in de wedstrijd". Het resultaat was de gelijkmaker in de 24e minuut van de eerste helft. Durkalic kwam aan de rechterkant door, bracht de bal in de doelmond voor Genghini, die tussen Peters en Spelbos door doelman Treytel passeerde: 1-1. Sochaux mag worden bijgeschre ven in het rijtje van eerdere Eu ropa Cup III tegenstanders van AZ '67. Het rijtje dat begon met Red Boys en voorlopig eindigde met Lokeren. De uitgangspositie is gunstig voor de return over 14 dagen en het vervolg daarop de finale van het minst gewaardeer de Europese bekertoernooi. „Als je nu de finale niet meer bereikt, bereik je het nooit van je leven meer", stelde aanvoerder Hoven- kamp Spanjaarden vinden gaten in Italiaanse muur MADRID - Hot eerste duel tus sen de vroegere Europa Cup- giganten Real Madrid en In- ter Milan is gisteravond in het Madrileense Bernabeu- stadion duidelijk in het voordeel van de thuisclub beslist. Met 2-0 zegevierde Real, dat zodoende een optie nam op een finaleplaats in het toernooi om de Europese beker voor landskampioe- Vanaf het begin domineerde het door Vujadin Boskov ge trainde Real. De Italianen toverden de Spanjaarden de 'catenaccio' voor, hetgeen evenwel niet wegnam dat Real zich geregeld door de massaal opgetrokken defen sie wist te wurmen. Na 25 minuten kopte Santillana de 1-0 binnen. Die openingsgoal spoorde de Spaanse voetballers na rust aan tot een verbeten jacht op meer glorie. De strijd werd harder en arbiter Charles Corver moest gele kaarten uitdelen aan de Ita lianen Baresi, Bergami en Bini, terwijl ook de Madri- lecn Angel werd bekeurd. Juanito verzorgde tenslotte de tweede treffer van Real, die na jaren het spoor bijster te zijn geweest de weg naar Europese roem lijkt te heb ben teruggevonden. Op het Liverpoolse Anfield Road hield Bayern Munchen zich met een doelpuntloos gelijkspel staande. De YVest- duitsers lieten de traditione le Brits»- luralatam koel over zich heen gaan. Boven dien was goalie Walter Jung- hans in voortreffelijke vorm. Hij keerde voor rust schoten van Kenny Dalglish en ook na rust onderscheid de Junghans zich. Niettemin k\\§m Ba\ ern het dichtst hi i een doelpunt. Na 35 minuten trof Niedermayer de lat. Bekerwinnaars het Oostduitse Carl Zeiss Je na in eigen huis tegen Benfi ca. Al in de eerste helft wer den de Portugezen in een kansloze positie gemanoeu vreerd door toedoen van Biclau en Raab. UEFA Cup Ipswich Town heeft op eigen m ld nauwelijks .ilst.,m| kunnen nemen van I. FC Koln, dat gisteravond Rai- ner Bonhof, Zimmermann en na vijf minuten Cierd Strack moest missen. Alleen de Engelse topscorer John Wark slaagde er in de emi nente Westduitse goalie To ni Schumacher te passeren.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15