Da's pas extra! ER IS IEMANDVERGIFTIGD! 'N LEVEN HEB JE ZO GERED. Lampe 1 kg licht belegen kaas7,95 zachte puntjes en bolletjes nn 4 voor1,00 100 gr. paté de soie0,79 "Dag van het leven" Crisisplan West-Duitsland en Frankrijk AH Extra f randstad vrijdag - zaterdag voordeel Uit ons kaaswinkeltje In ons bakkerswinkeltje Uit de delicatesse afd. De grote, gezellige winkel vol kwaliteitswinkeltjes. 'Know-how en expertise'. 'Wat bedoelt u? 'Kennis en ervaring.' DONDERDAG 9 APRIL 1981 DEN HAAG - Naast de dagen, we ken en jaren voor boeken, monu menten, de vrouw, vrede en wat dies meer zij is een nieuw feno meen aan de horizon versche nen: de dag van het leven. Of lie ver gezegd: dagen. Want de Hil- versumse Expo-hal is twee da gen het centrum van de 'dag van het leven'. De manifestatie be gint vrijdagavond en wordt zon dag 12 april tegen zessen afgeslo ten. Ongeveer tweehonderd organisa ties nemen aan 'de dag' deel. Al len hebben zij het milieu- en na tuurbehoud hoog in het vaandel staan; willen zij het 'leven' be schermen, de leefbaarheid ver beteren. Dat is ook het doel van de Ek:l:g:s f'.L Beweging, die de manifestatie organiseert. Ze wil er een jaarlijks terugkerend eve nement van maken. Waarom een speciale dag voor het leven? "Omdat iedereen aan het leven zélf voorbij gaat" zegt be stuurslid Emilie van Delft. "Ver vuiling, uitroeiing, het gaat maar door. En dat is wat het leven op den duur onmogelijk maakt. De economen moeten rekening hou den met het feit dat het leven moet vóórtbestaan, ook voor on ze kinderen en kleinkinderen." Het zat de Ekologische Beweging niet mee. Een groot aantal ge meenten waar een vergunning voor een collecte en scholenaktie was aangevraagd weigerde me dewerking. De manifestatie heeft -dit iaar- als thema de zee- 'VARIA In Hilversuinse Expo-hal hondenmoord. Het was de be doeling van de Beweging geld in te zamelen waarmee de jagers op zeehonden konden worden 'afge kocht'. Jaarlijks verdienen de ja gers gezamenlijk zo n vier mil joen gulden. Er zou dus honderd miljoen nodig zijn om hen voor de eerstkomende 25 jaar af te ko pen. Emilie van Delft: "De mees ten willen heus wel stoppen met moorden, maar kunnen dat niet omdat ze ervan moeten leven." Een dikke 200 gemeenten weiger den een vergunning voor de col lecte, evenzovele anderen lieten niets van zich horen. Een enkele gemeente, waaronder Noord- wijk, vond dat de geplande scho lenaktie de 'openbare orde' zou verstoren. Ook de overheid was niet dolen thousiast. Aanvankelijk was ko ningin Beatrix uitgenodigd de manifestatie te openen. Volgens mevrouw Van Delft reageerde zij positief op het verzoek. Later liet de regering weten dat daarvan geen sprake kon zijn. De minis ter van Volksgezondheid vond "dat de regering op dit gebied al genoeg doet" en dat op bijval van de kant van de overheid niet moest worden gerekend. Emilie van Delft: "Wat de minister bedoelt met 'genoeg doen' is dat er één keer per jaar een milieu dag wordt gehouden. Dat vinden wij veel te weinig." "De mensen zijn sinds de Lekkerkerk-affaire enigszins wakker geschud, maar willen het nog 't liefst niet weten dat de aarde, het milieu, worden verpest" denkt Emilie van Delft, die het hele land afreist om lezin gen te houden. "Ik kom altijd met cijfers op de proppen" zegt ze. En om die opmerking te illu- strereren: "Wist je dat maar liefst dertig pro cent van alle oceanen compleet dood is? Dat in Italië miljoenen trekvogels worden afgeslacht voor de concumptie, waardoor de totale kringloop wordt ver broken? Want die vogels hadden anders in de wintermaanden ton nen Afrikaanse insecten opgege ten". De Ekologische Beweging heeft nu weliswaar voor het ontwerp zee honden gekozen, maar laat het daar niet bij. Eerder hield zij een bijeenkomst over de Moerman therapie, een alternatieve ge neeswijze. Doel was om de Moer man-therapie erkend en bekend te krijgen. In het najaar neemt de Beweging deel aan een groot scheepse tv-aktie, wederom te gen de zeehondenmoord. Alle Europese tv-stations hebben hun medewerking al toegezegd vol gens mevrouw Van Delft. Even als een groot aantal 'bekende Ne derlanders'. Ook de 'dag' zelf wordt aanbevolen door een co mité waarin o.a. Martine Bijl, dr. Drees sr., Wim Kan en Jules de Corte zitten. Kortom, werk genoeg aan de win kel voor de Ekologische Bewe ging, die vijf jaar geleden onder de naam 'overlevingsbeweging' het levenslicht zag. Emilie van Delft: "Maar veel mensen asso cieerden die naam met een sekte. Daarom hebben we de naam maar veranderd. We willen ons niet in een vakje latens stoppen. We hebben nu zevenduizend le den. En dat zyn mensen uit alle richtingen. Ze streven allemaal naar behoud van het leven, en of ze dat nou doen vanuit een be paalde politieke of geestelijke vi sie, dat maakt niet uit". Terugkomend op de manifestatie: deze wordt zaterdagochtend om half elf geopend door Hans Bou- ma, schrijver en bioloog. Alle po litieke partijen zijn uitgenodigd om hun standpunt kenbaar te maken over het milieu- en na tuurbehoud. Er worden films ge draaid over onder meer alterna tieve- en kernenergie. De voor drachtskunstenares Nel Oos thout komt, evenals diverse mu ziekgroepen (o.a. de Leidse groep Sound Light Factories). Er zijn stands van alle deelnemende organisaties. Zaterdag is dc Ex po-hal open van half elf tot tien uur, zondag van half elf tot vijf Ondanks de weigering van ver schillende gemeenten worden in vele plaatsen toch scholenacties gehouden. Maandag tot en met woensdag worden door scholie ren gelden en handtekeningen ingezameld onder het motto 'koop een zeehondenbaby vrij'. Overigens heeft de Ekologische Beweging een zwarte lijst sa mengesteld van gemeentebestu ren, die medewerking voor de collecte weigerden. (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) BONN - West-Duitsland en Frank rijk gaan met nieuwe, miljarden kostende programma's de groeiende werkloosheid bestrij den en de concurrentiepositie van de twee landen verbeteren. De regeringen van beide landen hebben om dat te bereiken woensdag op de internationale kapitaalmarkt 12,6 miljard mark geleend. De economische steun maatregelen, waarvan ook ande re Europese landen zullen profi teren, zijn in een gemeenschap pelijk programma van tien pun ten op elkaar afgestemd. Voornaamste doel van de miljar den-injecties is, zo werd gisteren na een kabinetszitting in Bonn werd verklaard, de kleine en middelgrote bedrijven te steu nen en stimuleren, het creëren van nieuwe arbeidsplaatsen en het bevorderen van investerin- gcn. Ander doel van het Duits-Franse miljarden program ma is energie besparing om zo de olie impor ten te verminderen en het even wicht op de betalingsbalans weer te herstellen. De in het buitenland op te nemen kredieten - waarschijnlijk bij en kele OPEC-hnden. met name Saoedi-Arbai zullen vooral aan kleine en middelgrote onderne mingen tegen lage rente worden verstrekt, waarmee deze zich be ter op de markt kunnen handha ven. Ook de vakopleiding zal met dit geld op grotere schaal ter hand worden genomen. Het tien-puntenprogramma zal reeds op 1 mei in werking treden. Omstreeks deze datum wil de bondsregering ook haar nieuwe plannen voor opvoering van de bouw van huurwoningen be kendmaken. N LENTEDROOM. De zon breekt door bij Harmony van Lampe. \je ziet bet aan die romantische japonne tjes. Ze worden frisser enfrivoler. Lichten Zie jezelf flaneren in dit jurkje-metjasje.Van Rayé ribbel met schou derbandjes. Het jasje heeft ruches aan bals en mouwen. En smock in de taille. In wit, bleu en turquoise. TOO Mt.36t/m42.l 77.' secretariaat- en boekhoudkundig personeel directie secretaresse m/v voor een bedrijf in Sassen- heim. Steno Ned/Eng., no tuleren en algemeen secre tariaatswerk. Middelbare- en secretaresse opleiding zijn een vereiste. Hele da gen, voor 3 maanden. typiste m/v voor het uittypen van een conferentie, met dictafoon. Deze baan is voor c.a. 2 weken, gedurende de mid dagen. De instelling is in Leiden. typiste m/v voor tekstverwerkende ap paratuur. Liefst iemand met ervaring op een Philips P 5002. Hele dagen, voor en kele maanden, bij een be drijf in Noordwijk direct werk in de gezondheidszorg voor: b-verpleeg kundige en z-verpleegkundigen voor alle diensten, gedu rende enkele maanden bij een instelling in Noordwij- kerhout. uitzendbureau Voor kantoor en medisch per- Voor technisch personeel: Leiden, Breestraat 156, Vrijdag koopavond Alleen verkrijgbaar bij A.H.-Extra Winkelhof Winkelcentrum Winkelhof. Leiderdorp. Als je bij een ongeluk onmiddellijk weet wat je moet doen. kan dat het verschil betekenen tussen leven en dood. De dingen die je weten moet. zijn met een heel klein beetje aandacht ontzettend simpel te onthouden. We hebben ze vooru in een klein boekje overzichtelijk bij elkaar gezet. Dat boekje krijgt u door even een kaartje te sturen aan ..Het Oranje Kruis". Statenlaan 81.2582 GE Den Haag.^1^ Direct naar het ziekenhuis. Bij bijtend gif dwingen met water te spoelen en dit uit te spuwen. Dan water te drinken geven (bijtend gif brandt, moet dus worden verdund). Neem de verpakking van het ingenomen produkt mee naar hel ziekenhuis. Aangeboden doordil blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame SIRE V dit blad het gebruik van Klare Taal bevorderen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13