Omgangsrecht: het gebekvecht is net begonnen Kamer stemt vanavond,maar: LEZERS SCHRIJVEN Fascisme Bezoekrecht Samenleving DONDERDAG 9 APRIL 1981 Minister De Ruiter (justitie) is de Tweede Kamer een heel eind te gemoet gekomen in het aan brengen van wijzigingen in het wetsontwerp omgangsrecht. Zo ziet hij nu af van gedwongen hulpverlening, als sanctie bij een niet (goed) uitgevoerde om gangsregeling. De Kamerleden, maar ook hulpverleners zelf, zien weinig brood in een ge dwongen hulpverlening aan ou ders. In het ontwerp is de bepaling toe gevoegd dat minderjarige kin deren (vanaf twaalf jaar) zich zelfstandig tot de rechter kun nen wenden over een wijziging De regeling, zoals deze er nu uit ziet, geeft de ouder-niet voogd in principe de mogelijkheid zijn kind(eren) na een scheiding te blijven zien. Omgangsrecht kan door de rechter alleen maar worden ontzegd als de ouder daartoe niet geschikt wordt geacht of als het kind daar ern stige bezwaren tegen heeft. De omgang met de niet-voogd moet worden belemmerd als deze 'geestelijke of lichamelijke schade' aan het kind kan toe brengen. Een simpel voorbeeld: de vader die zijn kind mishan delt maakt ook nadat de nieuwe wet is ingetreden geen kans zijn kinderen na een scheiding te kunnen ontmoeten. Is er echter geen belemmering voor een regeling dan moet de voogd eraan meewerken. Doet hij dat niet ("moeder kan het niet hebben") dan kan hij even tueel worden ontheven uit de ouderlijke macht. De niet- voogd krijgt tevens het zg. recht op informatie. De voogd moet hem regelmatig informeren over het wel en wee van het kind. Het voorstel om een kind in een internaat te plaatsen als het met eén van beide ouders geen contact wil zal het hoogstwaar schijnlijk niet halen. De PvdA heeft hiertegen een reeks van amendementen ingediend. Het recht van de omgang met de niet-voogd wijkt, daar waar de belangen van het kind dreigen te worden geschaad. Een vage formulering. In de praktijk is het steeds de rechter die over elk individueel geval een oor deel moet uitspreken. In het wetsontwerp worden geen exacte 'hoeveelheden' tijd aan gegeven die het kind met de ou der niet-voogd zou moeten door brengen. De gedachten gaan echter uit naar eens per twee we ken een w eekeinde plus de helft van de schoolvakanties. DEN HAAG - Het wets ontwerp omgangsrecht wordt dan toch nog vanavond in de Tweede Kamer in stemming ge bracht. Daar doet het gekibbel van de be langhebbenden, ver- enigigd in 'mannen'- of 'vrouwen' organisaties niets aan af. De medail le heeft ook bij dit ge voelige onderdeel van het familierecht weer eens twee kanten. De vrouwenorganisaties verwijten minister De Ruiter dat hij zijn oren te lang heeft laten han gen naar de mannenor- ganisaties. Deze op hun beurt verwijten de be windsman teveel aan dacht te schenken aan de vrouwengroeperin gen die zich pas in de laatste ronde in de strijd hebben gegooid. Maar een voorstel om het wetsont werp nog even in de ijskast te la ten liggen haalde het vorige week niet. Wel werd de stemming opge schoven. Aanvankelijk zou het ontwerp dinsdag al onder de ha mer komen. Dat zal nu vanavond gebeuren, in weerwil van de twee kampen die lijnrecht tegenover elkaar staan. Ze hebben elk zo hun eigen rede nen om negatief op het wetsvoor stel te reageren. Het ontwerp zal er wel doorkomen vanavond maar daarmee is de zaak niet be klonken. De strijd tussen de twee partijen is nog maar net begon- Pijnlijk Pijnlijk maar waar: die belang stelling was er in de Tweede Kamer dezer dagen niet te vinden. Omgangsrecht is blijkbaar nog steeds geen po litiek item. Welgeteld zeven kamerleden volgden vorige week de debatten over het voorstel. Vier dames, te we ten Wessel-Tuinstra (D'66), Korte (CDA), Beckers (PPR). Haas-Bergers (PvdA) en de heren Nypels (PvdA), Van der Spek (PSP) en Abma (SGP). Het wetsontwerp omgangs recht heeft de afgelopen week een grote hoeveelheid stof doen opwaaien. Althans, in de krantenkolommen, de brievenrubrieken én in de vrouwenbeweging. (Het vormde één van de aanleidin gen tot de vrouwenstakings dag). Logisch ook. De cijfers mogen als bekend worden veronder steld: per jaar zijn het 25.000 kinderen die bij een echt scheiding worden betrokken. Éen op de vier huwelijken mislukken, sommigen hou den het zelfs op één op de drie. Feit is dus dat de nieuw in te voeren wet een groot deel van de Nederlandse be volking aöngaat of nog zal aangaan. De belangstelling voor het wetsontwerp is op z'n minst terecht te noemen. Zelfs de commissie van justitie was niet voltallig. Met andere woorden: een hand jevol Tweede Kamerleden gaat het oordeel vellen over een beladen en omstreden onderwerp als het omgangs recht. Het is weliswaar een gebruikelijke gang van zaken in de Kamer dat voor elk on derwerp de betreffende spe cialisten worden opgetrom meld en de andere kamerle den verstek laten gaan. Maar specialistenwerk? Ze staan lang niet alle zeven bekend als specialist in familierecht. En al stonden ze dat wèl. Be handeling van een wet die zo diep kan ingrijpen op het per soonlijk leven van duizenden onderdanen kan en mag niet door 'specialisten' worden af gedaan. Tweede punt van kritiek is de behandelingsprocedure zelf. Met voortvarendheid heeft minister De Ruiter het voor stel de Kamer ingeloodst. Daar kwam geen hoorzitting aan te pas. Het voorstel van de PvdA en PSP vorige week om behandeling van het ont werp uit te stellen haalde geen meerderheid. Beide par tijen kwamen tot dit voorstel "omdat eerst de bezwaren van met name de vrouwenor ganisaties bestudeerd dienen te worden". Loffelijk Op zich is het loffelijk van PvdA en PSP om de menin gen van belanghebbenden te pijlen. Maar er zit een wrange bijsmaak aan die aanpak. Beide partijen hebben het in dit verband over "met name vrouwenorganisaties" die ge hoord dienen te worden. Net zoals de emancipatie kom missie en staatssecretaris van emancipatie mevrouw Kraayeveld het hebbeji over de vrouwen en kinderen die hun mening vooraf mogen geven. Want behalve de vrouwenorga nisaties zijn er anderen die wellicht met méér kennis van zaken over het voorstel kun nen meepraten. Wier kritiek gefundeerder is. Heus niet al leen de 'mannen'groeperin- gen als Man '79 of de vereni ging voor gescheiden men sen, maar ook organisaties als Man Vrouw Maatschappij en het Samenwerkingsver band Beter Omgangsrecht, onder leiding van professor Hoefnagels. Over deze groeperingen, die al jarenlang met het omgangs recht bezig zijn, wordt niet gerept. En dat werpt de ge dachte op dat voor de hardste schreeuwers het abrupst wordt stilgestaan. Want het lijkt ongenuanceerd dat in derhaast samengestelde vrouwengroepen gaan meeoordelen over een ont werp dat ze nog maar nauwe lijks bestudeerd kunnen heb ben. Neem het comité vrou wen en familierecht. Dat be staat net een maand. Het co mité vrouwen tegen wets voorstel omgangsrecht. De naam geeft het al aan, dit co mité kan ook niet teruggrij pen op jarenlange ervaring. En dat is op zich geen schande. Je hoeft niet persé een jaren lange ervaring te hebben om ergens over mee te mogen praten. Maar aan de warrige argumenten en de open deu ren die de vrouwenorganisa ties intrappen blijkt overdui delijk dat ze het ontwerp in derdaad niet grondig hebben bestudeerd. En dan zijn er nog vage groepen die een graantje willen meepikken in •Je discussie over het om gangsrecht. Vaag, omdat ze in principe andere doelstel lingen in het vaandel hebben dan het omgangsrecht. Zoals Blijf van m'n lijf, de anti-weg- werpvrouw, ex-vrouwen van buitenlanders. Stellingen Een paar stellingen van vrou wenbewegingen onder de loep genomen. "Gelijke rechten - een verhul lende abstractie in een maat schappij waarin de zorg voor kinderen ongelijk verdeeld is. Als de Kamer voorstemt zou dat een teruggrijpen zijn op de traditionele vader schapsrechten in een tijd waarin vrouwen daarvan ein delijk los beginnen te ko- (Houdt emancipatie, gelijkheid op als het om de zorg voor kinderen gaat? Blijven gec- mancipeerde vrouwen liever de traditionele moederrol vervullen, waarin nauwelijks ruimte is voor de functie van de vader?) "In 95 procent van de scheidin gen wordt vrijwillig een goe de regeling getroffen. Voor die 5 procent waarbij de ver houdingen zodanig verstoord zijn dat geen goede regeling mogelijk is kan die wet ook niet (In de prdktijk zal de vader niet eens de moeite nemen om an ders te reageren dan in te stemmen met de moeder als voogdes. Slechts een handje vol mannen doet dat wel. in weerwil van de raadgevingen van zijn advocaat 'dat het on begonnen werk is en dat die pogingen alleen de verstand houdingen maar verder ver storen'. Bovendien: 95 pro cent is nog geen 100 procent. Vijf procent van 25.000 kin deren vormen nog altijd 1250 kinderen per jaar, om wie wordt touwgetrokken. Al wa ren het maar honderd kinde ren. Zouden zy een beter wetsontwerp niet waard zyn?) "Mannen hebben nooit voor (kleine) kinderen gezorgd. Het komt vaak voor dat zij gewoon niet in staat zijn om goed voor ze te zorgen." de relatie tussen (Logisch, traditioneel als de moeder-vaderrol verdeling nog steeds is. Vader zorgt voor het geld. moeder voor de kinderen. Het is alleen een kwestie van ervaring voor de meeste mannen om hun kin deren wèl goed te kunnen verzorgen. Maar dan moeten ze wel de kans krygen). Gelegenheid "De nieuwe wet zal mannen de gelegenheid bieden om na een echtscheiding dóór te gaan met bedreiging, verne dering. treiteringen van de ex-vrouw en kinderen." (Ook als het ontwerp erdoor komt blyft er een strikte scheiding tussen de beteke nis van de woorden voogd en niet-voogd. Het toeziend- voogdijschap heeft in de praktijk geen enkele beteke nis. De voogd, doorgaans de moeder, houdt zelf de 'macht' in handen. Bovendien, waar om er vanuit gaan dat iedere gescheiden man zijn gezin heeft getiranniseerd of dat zal doen9 Je kunt de zaken na tuurlijk ook eenvoudig om draaien. Hoeveel kinderen zullen er door de voogd wor den geïndoctrineerd, geïnti mideerd?) Aan de stellingen van de tegen standers mankeert natuurlijk ook het nodige Zo roept het Samenwerkingsverband dat er beduidend meer zelfmoor den voorkomen onder kinde ren die in een éénoudergezin leven en de andere ouder nooit zien. Voor de stelling is nog geen echte grond gevon den. Bovendien: zij is dóód- eng. de i groepen veel meer dan de 'vrouwen- 'organisaties aan voorby gaan is aan het kind zelf. Er wordt over de hoofden van kinderen gebekvecht Er wordt zo hard gerend dat het onmogelijk lijkt om stil te staan voor het kind. Daar naast zyn er goede argumen ten. Zo heeft Man'79 op de valreep een amendement in gediend. Dat is bedoeld om het voorstel dat het kind naar een tehuis moet als het niet wil meewerken aan een om gangsregeling tegen te hou den Dat voorstel gaat Man '79 te ver. Kritiek De kritiek van deze vereniging op het wetsontwerp is dat het geen einde maakt aan de be staande situaties. De voogdes bepaalt en blyft bepalen in hoeverre een gescheiden man met zyn kinderen kan omgaan. Echte sancties op het met-meewerken ontbre ken. De praktyk wyst uit dat omgangsbegeleiding, al dan niet vrijwillig, geen zin heeft als de voogdes niet wil mee werken. Echter, hardere sancties dan een bindende uitspraak van de rechter lijken niet voor handen. Gevangenisstraffen Politieoptreden? Moet dat Waar Man '79 wel gelijk in heeft is dat het recht van een vader om zyn kind(eren) te zien ook by dit voorstel geen recht wordt, maar een gunst blijft. Hij is 'bevoegd' om de kinde- te 2 r dat i n lo- dat Gaan de belangenverenigingen voorby aan de wensen en ver langens van het kind. de Ka mer doet dat plotseling niet meer. Zy is in haar filosofie ten opzichte van de driehoek moeder-vader-kind negentig graden gedraaid. Vong jaar stond nog het recht dat beide ouders hebben om hun kin d(eren) te blyven zien na een scheiding centraal. Nu komt duidelijk in de Kamer naar voren dat het belang van het kind centraal staat. Zo dien de Haas-Berger een amende ment in dat het belang van het kind moet prevaleren bo ven het hebben van twee ou ders. In z'n algemeenheid vinden de meeste fracties dat het kind een zwaardere stem moet hebben by het bepalen van een omgangsregeling. Over die filosofie werden vo rige week maar liefst 32 amendementen ingediend Dat klinkt mooi, maar het één hoeft het ander natuur lijk niet uit te sluiten Mis schien dat de (mannelijke) kamerleden zich zelf eens moeten bezinnen op wat hun ouderschap, met een tachti- gunge werkweek, inhoudt. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort De brief van Frans Frankhuizen. Marga Wijker en Evert van Ooij- en over bestrijding van fascisme, die afgelopen maandag in de krant stond geeft, zij niet met op zet, een verkeerde indruk van de persoon Tan Toen Hok. Het ver band dat min of meer wordt ge legd tussen de uitspraak van Goebbels en Tan Toean Hok. wekt de indruk dat hij het gevaar van het fascisme niet voldoende serieus neemt. Dat is pertinent onjuist. Lang voor het Komitee van Jonge ren tegen Fascisme er was. was Tan Hok de eerste die in het ge weer kwam tegen mensen, die evenals hij op de studenten fiats aan de Klikspaanweg wonen, en bijvoorbeeld "alle joden kapot maken" in hun vlag hadden staan. Dat was niet zonder risico en daar was grote moed voor no dig. Ook bij andere gelegenhe den, zoals het 'Rock against ra- cism'-festival gaf hy daar blijk Ik laat mijn eigen mening in het midden, als het gaat over wél of niet fascisten hun mening laten uiten. Maar de drie onderteke naars moeten toch nog eens de geschiedenis bekijken: als je een fascistische organisatie de mond snoert, is de organisatie daarmee nog niet weg. Integendeel, dan wordt het een ondergrondse or ganisatie, waarvan je niet meer weet wie er wel en wie er niet in zitten. Het kan je beste vriend of buurman wel wezen. Denk eens aan de periode van de 'Koude oorlog'. Niemand Icon elkaar toen vertrouwen. Als een organisatie zichtbaar is, zie je ook de bijbehorende gezich ten. Laten we niet naïef zijn en denken dat iets weg is als je het onder de grond drukt. Harry Schoch Schagenstraat 18 Leiden Veel werd en steeds meer wordt geschreven over verwikkelingen rond relatieproblemen. Ik heb het niet over relatie- en commu nicatieproblemen van wereldfor maat. maar over dat stille, meest schrijnende, kleinschalige, men selijke drama dat velen zo onop vallend bezighoudt. Met name het drama van minderjarige kin deren uit gescheiden gezinnen. Een van de grootste hindernissen voor scheidende ouders blijkt veelal de bezoekregeling. Er is zelfs een wet in de maak, die zulk een bezoekregeling en - recht voor de niet-opvoedende ouder (97 procent vader en toeziend voogd) moet afdwingen. Zo'n wet is goed. Ondanks het feit dat ik een gescheiden vader ben en een van de weinige gelukkige vaders die zijn kindern zelf mag opvoeden, vind ik dat die wet er moet komen. Er zijn vrouwen die vinden van niet. o.a. omdat zij het niet nodig achten een speciale wet te ma ken voor een minderheid van probleemgevallen bij echtschei dingen. Ik vind van wel omdat wetten al tijd worden gemaakt voor min derheden, om de maatschappij als geheel te dienen. Wetten zijn ervoor om minderheden in het gareel van de meerderheid te houden. Dat kan ook niet anders, want als het zou zijn, dan zouden diezelfde wetten tot chaos en volks-ongehoorzaamheid leiden, omdat ze niet de instemming van de meerderheid zouden hebben. Zo ook deze Wet op het Bezoe krecht. Het bezoekrecht is alleen niet het recht van de niet-opvoe dende ouder! Het uitgangspunt van de wet is mijns inziens dus fout en daar mee alle geschrijf en gepraat, waarmee sommige vrouwen de aandacht proberen te trekken Maar ook aan de Oudervereni gingen en de Wetten-bedenkers, die zich voor deze wet en dit on rechtmatige recht inzetten. Het gaat om de bezoekplicht van het kind en niet dat van de ou- der(s). Het gaat om de bezoek plicht van de ouderis), als het kind daar behoefte aan heeft en niet andersom. Het gaat op het 2e plan ook om het recht van het kind om zijn grootouders te mo gen bezoeken. Hoe completer, hoe beter voor het kind. Het gaat om het probleem van het kind en niet om dat van de ou- der(s). Want wie maakte dit kin derprobleem? Toch niet het kind zélf zeker? Waar de ouders het probleem door scheiding uit de weg gingen, daar begon het pro bleem voor het kind. Die wet op het bezoekrecht van het kind moet er dus komen. Ook al is het 'slechts voor een minder heid'. Want vergeet niet: het is voor het kind van de rekening!!! Georges d'Aulnis. Elandsstraat 33 hs Amsterdam. Hoelang duurt het nog. voor de huidige samenleving tot het be sef komt, dat het steeds sneller bergafwaarts gaat. Dat atoombommen en kernreactie niet eens nodig zullen zijn om de wereld naar de verdommenis te helpen (Vergeef het doodgewo ne platte Nederlands, met geleer de woorden wordt er al genoeg Misdaden-bendetjes van jongen tjes van 12-13 jaar zyn al heel ge woon. Winkeldiefstallen onder de vijftig gulden zijn niet meer strafbaar. Rijden onder invloed van sterke drank, alleen straf baar in ernstige gevallen Iets in de buurt niet "naar 't zin", straat op breken, versperrigen opgooi en. zo'n groot mogelijke rotzooi maken. Woning of gebouw kraken, van pand eerst vesting maken, op oorlog voor bereiden. Bij ontrui ming twintig tot dertig politie mensen het ziekenhuis in hel- peh, straten en kruispunten de vernieling in helpen, banken, winkels vernielen, bestelen, voor honderdduizenden, soms miljoe nen schade, schering en inslag. Nadien acties VOOT vrijlating gearresteerden "weldoeners", vergezeld van bekogeling van bureau s en kantoren om de eis van mensenrechten hard te ma ken Vliegtuig, trein, gebouw of "wat" dan maar ook. gysclend bedwingen de eisen, kracht by zettende met mensenlevens Lands- provinciaal- gemeente-be stuur maakt plannen voor "weg", "gebouw "tunnel". "Metro" of "niets", binnen 24 uur wordt actie tegen dit alles reeds geboren. niet zachtzinnig, neeeeh keiharde argumenten t je de 10 gevallen is er knokken tot besluit. Bij naar huis gaan kan tram, trein of bus wel gesloopt worden, gaan daar voorlopig toch niet meer heen. Natuurlijk bij alle gebeuren luid vertellen, met spandoeken dui delijk kenbaar maken, dat het overgrote deel van de bevolking er achter staat, want ook al is dat niet waar, een brutaal mens heeft de halve wereld Rustig kan men een halve pagina doorgaan zo. maar de goede verstaander heeft maar een half woord nodig. Verreweg het grootste deel van de deelnemers aan bedoelde bezig heden, zagen nooit een cel van binnen, spot immers met de mensenrechten. Omdat ik maar dom ben. zoals uit de styl van dit stukje al blijkt komen er niette min 2 vragen in me op Uit hot nieuws dat by bereikt, blykt by- na altijd dat juist die mensen die iets op hun kerfstok hebben, /o nodig beroep doen op de men senrechten. bestaan er ook men- senplichten voor dezulken Die kleine vrouw of man. die 's avonds niet best de straat op durft, wiens spul nodeloos wordt vernield, die met zyn belasting centen mee moet helpen om die pestzooi weer op te ruimen, die aldoor in de "kleine steentjes heeft gelopen, als U begrijpt wat ik bedoel, waar moet die nu een beroep doen als het nodig is, op Toch waag ik het in al mijn dom heid om de heren psychiaters, zielkundigen en wat voor kundi gen ook daaromheen SWI een tip te geven hun vaardighe den een andere richting uit te sturen 25 tot 30 jaren zijt allen bezig, om met radio. tv. week end-verlof, vergadering zonder toezicht in speciaal daarvoor in gerichte gelegenheid, gelegen heid tot sporten enz enz ter her opvoeding van de toegewezen patiënten Resultaat de cnmina liteit is in die periode zowat vcr- vier-dubbeld Zouden die geleerde heren nu eens gaan proberen het roer om te gooien voor een jaar of 5 Kijken Ieder die door de rechter voor "iets" veroordeeld is, heeft "iets" gedaan, heeft "iets" tegoed van mensenrechten, maar "iets" plicht voor genoegdoening van en voor zyn "iets Waarby zeker dat "iets" met uit het strafrecht moet worden geschrapt I^aat Uw patiënten eens voelen wat straf is, geen rustoord, maar leer school. J J. Bekker Utr Veer 34 2311 ND Leiden Tel 120790

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11