Jan Peters wil weten waar hij aan toe is Vrij-uit Een mooi stuk je vals plat bij Quick Boys Kees Kist: berouw komt na zonde.. DINSDAG 7 APRIL 1981 SPORT PAGINA 9 door Ruud Paauw V/ie-o-wie heeft de gegevens van uiterst vertrouwelijk beraad op woensdagavond 11 fe bruari tussen bestuur, een paar eersle-elftalspelers. ere leden, leden van verdienste en trainer Arie Lagendijk naar het LeidschJ Alphens Dagblad laten uitlekken? Over het antwoord op die wat detective-achtige vraag breekt men zich bij de Kat- wijkse voetbalvereniging Quick Boys, althans in kleine kring, nu nog het hoofd. Het rommelde al enige tijd tus sen bestuur, spelers en trainer toen het gezelschap zich op 11 februari rond de tafel schaar de. Oorzaak: de na een goede competitiestart terugvallen de resultaten van het eerste elftal. Wrijvingen over het be leid waren voor trainer La gendijk aanleiding geweest per 30 juni 1981 zijn ontslag aan te bieden. Maar lang niet iedereen was daarmee geluk kig. De krant werd op merkwaardi ge wijze getipt over dat be raad. Een zich bestuurslid noemende man meldde een der redacteuren telefonisch dat hij op het punt stond naar de vergadering toe te gaan en dat daar "koppen gaan rollen Hij zou later te rugbellen. Hetgeen 's nachts inderdaad gebeurde. Een weelde aan informatie gaf hij prijs, zó gedetailleerd dat een nader onderzoek dringend gewenst was. Want de zeeën waren kennelijk zeer hoog ge gaan op de bijeenkomst, ho ger dan de echte zee een paar honderd meter verder op. Het negen man tellende bestuur was over Lagendijk in twee kampen verdeeld. Bij controle bleek bij stukje en beetje dat hel verhaal van de onbekende in grote lijnen klopte. Het bestuur van Quick Boys werd daarop officieel om commentaar gevraagd. Dat gaf er echter de voorkeur aan te zwijgen. Op zaterdag 14 februari volgde publikatie van het stuk. Nieuwe onrust in de Katwijkse gelederen ontstond op 10 maart, toen Lagendijk ter ge legenheid van zijn overgang naar Rijnsburgse Boys (eind seizoennog even terugkwam op de gebeurtenissen van elf februari. Daarbij verstrekte hij deze hoogst interessante informatie: "Een bestuurslid van wie ik de naam weet, heeft alles naar buiten ge bracht". Dat bracht het be stuur dan eindelijk in het ge weer. Er werd een intern on derzoek in gang gezet om te kijken of de vuile was inder daad door toedoen van een bestuurslid aan de lijn was gehangen. (De andere a zigen op de bijeenkomst van 11 februari vielen vreemd ge noeg buiten hel speurwerk). Vertrouwelijk (2) Het onderzoek nam door ziekte van een der betrokkenen nog al wat tijd in beslag. Maar ten slotte kwam de voor het bestuur zeer bevredigende conclusie uit de bus: geen der bestuursleden trof blaam, ja sterker nog, de gegevens zoals ze waren gepubliceerd kón den niet eens(?) van een be stuurslid afkomstig zijn. Intussen had de geheimzinnige tipgever zich opnieuw in het melo-drama gemengd. Een man met een ziel als een duis ter woud, als u het mij vraagt, maar daaraan heb je als journalist, goddank, geen boodschap. Telefonisch meldde hij de redactie dat hij "géén be stuurslid van Quick Boys" was, in tegenstelling dus tot wat hij eerder had beweerd. Als verklaring voor zijn hou ding meldde hij zijn weten schap (want die bezat hij ten slotte wel degelijk) te hebben gespuid "uit diepe rancune ten opzichte van het bestuur". Hoe vervelend de hele kwestie ook voor de vroede vaderen van Quick Boys is, deze mede deling moet hen grote voldoe ning schenken. Hét bewijs im mers van schone handen. Of toch niet? Voordat men te Katwijk een pikketanissie en een harinkie extra vat. doet men er goed aan de waarde van die mede deling met enige scepsis te be zien. De onbekende infor- mant kan over zijn eigen sta tus wel zo veel beweren. Waarom nu ineens de mede deling dat hij géén bestuurs lid is? En hoe zit het met de stellige bewering op dat punt van Lagendijk? Zoop het oog zit er in dit zaakje een heel aardig stukje vals plat. Ik gun voorzitter Wan Schaap en zijn companen van harte een goede nacht rust, maar hierover mogen ze best nog eens een nachie pie keren. Mocht deze gave thriller een pakkend slot krijgen dan wordt dat u zeker niet ont houden. Jenever In de Nederlandse boksgemeen- schap is enige beroering ont staan omdat de bokser Hen- nie de Rijk alvorens in een voorwedstrijd van het Neder lands kampioenschap uit te komen een glas jenever dronk. De deskundigen buigen zich daar ntl over, want dat schijnt in die tak van sport niet te mogen. Eén regel rust om even te la chen. Als je eenmaal in de ring staat, mag je ólles: iemands gezicht in mekaar hengsten, z'n rib ben doormidden slaan, z'n be wustzijn wegnemen het kan allemaal en er wordt nog voor gejuicht ook. Maar die slok jenever er vóór? Néé. Tenminste één jeneverstoker zal het betreuren. Want die stond natuurlijk al klaar met de kreet "Claeryn, Claeryn, als het een oplazer moet zijn". Frank Kramer Het enige aardige aan AVRO's Sportpanorama vond ik al tijd Frank Kramer. Niet dat hij hoog zou scoren op een concours van erkende lolbroe ken. maar op presentatiege- bied bracht hij in elk geval iets dat niet stijf stond van keurigheid en braafheid. Hij gaf het programma nog enige kleur op de wangen. Nu, na drie jaar. moet hij in eens het veld ruimen bij die omroep omdat hij, als ik het wel heb. niet goed meedenkt met de andere redacteuren van Sportpanorama en om dat zijn Nederlands niet on berispelijk zou zijn. Smoezen. Daar kom je niet na drie jaar mee aan. Over Kramer maak ik me niet ongerust. Met dat zogenaam de slechte taalgebruik zal hij best de weg naar een andere omroep vinden. Waar ik me wel zorgen over maak is AVRO's Sportpanorama. Het wordt nog kleurlozer dan het al was. En op Barry Hughes, als vervanger van Kramer, kun je nu echt geen beroep doen, want diens Nederlands wekt al jaren de indruk on der de tram te hebben gele gen. Nee, bij de AVRO zitje toch niet UMtiiUMUl De 22-jarige Amerikaan Row dy Gaines verbeterde in Austin het wereldrecord op de 100 m vrye slag. Record Bij atletiek en zwemmen lees je nog maar zelden dat het we reldrecord op de kortste af stand (100 m) wordt verbe terd. Op de langere nummers zit er nog wel rek in, maar op de sprint nauwelijks. Nu moet je met dit soort ge schrijf heel voorzichtig zijn. want door de jaren heen is al zo vaak beweerd dal de grens van het menselijk kunnen was bereikt, waarna de prak tijk aantoonde dat dergelijke uitsproken in de prullebak thuishoren. Dus ik kijk wet mooi uit. Het enige dat je kunt constate ren is dat de progressie de laatste jaren heel langzaam gaat. Dit weekeinde verbeterde de Amerikaan Rowdy Gaines (22) een der meest begeerde records dat op de 100 m vrije slag. Hij kwam tot 49.36 sec Daarmee was hij welgeteld 0 08 sec. sneller dan de Zuid- afrikaan Jonty Skmner vijf jaar geleden Hel begin van i "ere ld records is meestal wat mistig, maar de Wereldzwembond FIN Aer kent als eerste wereldrecord houder op de 100 m vrije slag de Hongaar Halmay. die in 1905 1.05.8 zwom. Binnen ze ven jaar stond het record ruim vier seconden lager Kahanamoku 1.01 6 in 1912). De fameuze Johnny Weiss- muller kwam (in 1922als eerste ander de minuut 58 6 In 1924 noteerde hij 57.4 en die tijd bleef tien jaar onaan getast De Amerikaan Peter Ftck dook als eerste onder de 57 sec. (56.8), zijn landgenoot Alan Ford in 1944C) als eer ste onder de 56 sec (55.9). Nog enkele mijlpalen Dick Cle- veland 54.8 in 1954. Dos San tos 53.6 in 1961. Gottvalles 52 9 m 1964. Mark Spitz 51 9 m 1970, Jim Montgomery 50 59 in 1975 en 49 99 in 1976 En nu Rowdy Gaines (hij was de grote Amerikaanse troef kaart voor de Spelen van Moskou-1980) 49 36 Een vooruitgang van 16.5 sec. in 75 jaar. Kist kan weer lachen nadat hij vorige week nog op niet mis te verstane wijze zijn gal had gespuwd. SOCHAUX (GPD) -/Het berouw na de zonde werd door Georg Kessler grootmoedig geaccepteerd. De beloning voor het spel letje 'vuilspuiterij' aan het adres van de Alkmaarse oefenmees- ter was voor de man, die nog geen weck geleden figuurlijk de vloer had aangeveegd met zijn trainer. Kees Kist mocht als een van de zestien mee naar Sochaux en krijgt nu hij weer volledig hersteld is van fysieke en lichamelijke klachten morgen onge twijfeld zijn kans. „Maar", zó stelt Kessler, „het zou onjuist zijn om met hem te beginnen. Ook al zou de aanleiding daartoe nog zo groot zijn". Kessler bedoelt te zeggen dat er in het Alkmaarse kamp alle aan leiding is om de terugkeer van Kees Kist in het Europa-Cupduel tegen Sochaux te bespoedigen. Pier Tol mist al geruime tijd die scherpte in zijn spel die hem ongrijpbaar maakte in de eerste helft van de competitie. Kurt Welzl verkeert in een vormcrisis en de jeugdige vervangers op de bank (Van den Dungen en Gaas beek) zijn aan het grote werk nog niet toe. „Alleen met Kurt Welzl weet je het nooit", zo vult Kessler aan. „Als de leeuweri ken weer fluiten, dan heeft Welzl de moeilijkste maanden achter de rug. Dat was bij Wacker Innsbruck zo, dat is bij AZ'67 niet anders. En niets garandeert mij dat Welzl die vorm morgen avond al niet te pakken heeft". Aan de andere kant staat Georg Kessler ook bepaald niet te trap pelen om die rentree van Kist, ondanks zijn negen treffers in dit Europa-Cupseizoen, te bespoedigen. Tenslotte was hel niet de eerste maal dit seizoen dat de voormalige Europese topscorer over de rug van Georg Kessler zijn gram haalde. Nog voor de competitie goed en wel begonnen was. had de blonde spitsspe- ler uit het Alkmaarse zich al eens laatdunkend over de capacitei ten van Kessler uitgelaten. Ook toen bood hij zijn excuses aan, beloofde beterschap. Kessler: „Daarom ook heb ik Kist in een gesprek onder vier ogen duidelijk proberen te maken dat mijn macht bij AZ'67 groter is dan hij denkt. Hij zal met name de komende dagen moeten de monstreren of hij qua houdingen instelling veranderd is. Bewij zen dat hij de oude Kees Kist weer is. En niet dat blonde man netje dat uit is op persoonlijk succes wat ten koste gaat van het collectief'. Kees Kist op zijn beurt geeft toe dat zijn aanval op Kessler een onjuiste is geweest. „In een gesprek met Kessler is me duidelijk geworden dat ik tegen de verkeerde man heb aangeschopt en dat Kessler toch heel wat dichter bij me staat in de voetbalrelatie dan ik verwacht had". De publicitaire flapuit van een week geleden is daar wel erg laat achter gekomen. Tenslotte heeft hij het met name aan Kessler te danken dat hij bij AZ'67 ook de komende drie jaar nog onder contract staat, ook al is zijn relatie met AZ's suikeroom Klaas Molenaar door de jaren heen heel wat beter geweest, dan die met de Alkmaarse oefenmeester. Het zal ook Kees Kist hebben verbaasd, dat hoe diep zijn uitlatin gen Kessler dan ook hebben gekrenkt, een mogelijk vertrek uit Alkmaar helemaal niet ter sprake is gebracht. Niet door Georg Kessler, niet door Klaas Molenaar of door voorzitter Arie Lig- thart. En dat terwijl Kessler zelf er best een principiële zaak van had kunnen maken. „We moeten verder", stelt Kessler „Niet alleen dit seizoen, maar ook na het landskampioenschap. Hoe eerder dat komt hoe beter dat eigenlijk is. De KNVB-bcker en de Europa Cup vormen al met al een behoorlijke belasting. Maar ook volgend jaar in het zwaarste Europese bekertoernooi, dat voor landskampioenen. Dan ook moeten we bewijzen dat het geen toeval is geweest, dat we landskampioen zijn geworden, het gebracht hebben tot de halve finale in de nationale en de Europese bekercompetitie". Overschot aanvallers in Knip TIFLIS (GPD) Jan Peters wil weten waar hij aan toe is bij Feyenoord. De Gorkumse spits, pas terug na een nog lang niet herstelde zware enkelblessure, heeft bij trainer Jczek en mana ger Stephan aangedrongen op een gesprek dat deze week moet plaatsvinden. Peters wil weten of er voor hem nog plaats is bij Feyenoord nu aan het einde yan het seizoen zijn contract afloopt. De vraag van Peters is direct in de hand gewerkt door de inlijving van Jupp Kaczor, die vorige week een tweejarige verbintenis signeerde bij de Kuip-club. En al zal de gang van zaken rond de totstandkoming van dat contract nog onderzocht worden door de Stichting Arbeidszaken (die daarbij de bemiddeling ver moedt van een illegale voetbal makelaar. „maar we hebben rechtstreeks met de voorzitter van Bochum onderhandeld", al dus Stephan). toch is Peters op dit moment allerminst gelukkig met de situatie. „Ik voel me nog niet opzij gezet", zegt hij zelf, „maar ik wil wel we ten wat Feyenoord met me voor heeft. Logisch toch. Er is een overschot aan aanvallers. Vijf (als Jacobsen niet wordt meege teld, wat trainer Jczek allang niet meer doet, want de Deen reisde ook niet mee naar Tiflis) en om- Magath blijft bij Hamburg HAMBURG (ANP) - Felix Ma gath, de aanvoerder van HSV, heeft zijn contract met de koplo per in de Bundesliga met drie jaar verlengd. De 27-jarige mid denvelder is. na spits Horst Hru- besch, de tweede international die een nieuwe overeenkomst met zijn club sluit. dat mijn contract afloopt, wil ik weten wat de bedoeling is. Of Feyenoord me wil houden of dat de club me wil laten gaan. Kan ik weg dan hoor ik dat liefst zo snel mogelijk, omdat ik dan de con tacten kan verstevigen met de Belgische club die geregeld belt. Willen ze me houden, dan wil ik graag praten, maar dan vraag ik wel een redelijke kans om me op nieuw te mogen bewijzen". Voor Jan Peters (27) is dat laatste in alle opzichten zeer belangrijk. Hij beseft terdege dat hij dit sei zoen nog maar weinig heeft ge presteerd en wil elke mogelijk heid aangrijpen zich alsnog in de kijker te spelen. Daarom is hij al na vier weken weer begonnen met die blessure (gescheurde en kelbanden), waarvoor normaal gesproken een genezingstermijn staat van acht weken... „Ik herstel snel", houdt hij zich groot, al liet zich dat maandag na een dag reizen niet aanzien. Zijn enkel was weer hevig gezwollen bij de landing in Tiflis. „Medisch is het eigenlijk niet verantwoord dat ik met zo'n enkel speel", weet hij dan ook zelf, „maar ik wil me per se nog een keer laten zien. Ik besef dat het verkeerd kan aflopen, maar dat risico moet ik nemen". Of dat in Tiflis zal kunnen is voor alsnog onzeker, wat hem betreft. Peters verwacht zichzelf niet in de basis, zeker niet na zijn fletse optreden tegen PSV. „Maar zon dag stond ik op een plek waar ik me niet happy voel en bovendien werd ik nauwelijks aange speeld". verontschuldigt hij zich „Dat ik voor mijn blessure niet zo best speelde, had ook oorza ken. Ik heb nog niet een keer sa men met Petursson kunnen voetballen en dat is voor mij al- lijd heel belangrijk geweest". Met of zonder zijn IJslandse colle ga. Peters wil zich weer zo snel mogelijk waarmaken. Aanvanke lijk lijkt hij wat timide gewor Jan Peters wil weer vlammen in de Kuip Door de komst van Jupp Kaczor is zijn basisplaats op losse schoeven komen te staan den, maar de oude branie her leeft volledig als hij zegt: „Ik kom terug, zeker weten". Het klinkt ongeveer hetzelfde als het „Ik wil het gaan maken", wat hij uitsprak bij zijn komst bij Feyenoord, nu twee en een half seizoen geleden. Alleen de ach tergrond waartegen die woorden geprojecteerd zijn, is wezenlijk anders Hij onderkent het zelf. „Toen stond iedereen achter mij. Ze vertrouwden me. Nu voel ik dat ik dat vertrouwen niet meer heb. Dat is een rot gevoel Dat geeft twtyfel Ik Im b op dit mo ment dan ook geen enkele zeker heid i )airom wil Ik dal g< pn k die echte kans. Want om de oude Petera weer te worden, moet ik weer prestaties leveren Maar dan moet ik daar wel de kans voor krijgen" PAUL DE TOMBE Nog kans op vier plaatsen in strijd om UEFA-cup UTRECHT (GPD) - De eerste duels morgen in de halve finales van de Europa-Cuptoernooien II en III die Feyenoord tegen Tiflis en AZ'67 tegen Sochaux hebben uit te vechten, zijn niet alleen maar interessant voor die twee clubs in hun pogingen het totale aantal Europa-Cups van Neder land (zes) op te voeren. Het twee tal kan ook nog een aanzienlijke bijdrage leveren tot „Europees" plezier voor andere Nederlandse clubs Afhankelijk namelijk van de resultaten van Alkmaarders en Rotterdammers is het aantal teams dat in het seizoen 1982 '83 aan het toernooi voor Europa- Cup III mag meedoen. De kans is klein, maar beslist aan wezig dat Nederland toch nog een derde en heel misschien zelfs een tweede plaats achter het on bereikbaar bovenaan staande Wcst-Duitsland kan bl N Uu Q AZ en Feyenoord kunnen in hun resterende wedstrijden het Ne derlandse puntentotaal over vijf jaar op maximaal 37.250 bren gen. Engeland (tw« dê) Staal op dit moment op 36.760 met nog twee clubs in de strijd (Liverpool en Ipswich), terwijl Spanje derde is (36,499 punt en alleen Real Ma drid nog in de race) Het huidige Nederlandse totaal is 34.583 punt. Wat moet er nu gebeuren om Ne derland nog naar die derde plaats van Spanje te tillen'' Stel dat Real beide halve finalewed strijden tegen Inter Milan ver liest, dan blijft het Spaanse totaal 36.499. Als nu bijvoorbeeld Feye noord tegen Dynamo Tiflis drie wed strijd punt en (gelijkspel en een zege) haaN dan bi n Ikt Im I tie finale en kriigt daai a een bonuspunt (samen dus vier). Verliest het die finale dan blijft het totaal du i< i AZ zou Sochaux twee keer kunnen verslaan (vier wedstrijd punten plus een bonuspunt) en vervol gens de cup winnen met een ge lijkspel en winst in de dubbele Europa-Cup-III-finale (drie pun ten). Alles opgeteld bereiken Feyenoord en AZ zo'n 12 punten. Via de eerder genoemde bereke ning over vijf jaar komt Neder land dan op een eindtotaal van 36.583, precies genoeg dus om het Spaanse totaal te overtreffen Bij elk punt echter dat Real be haalt moet het totaal van AZ en Feyenoord ook met één worden verhoogd om de Spanjaarden voor te blijven. Hup Inter dus7

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9