Onderwij ssalaris wordt aangepakt iSsirl U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. Voordeel- driedaagse! Haven weigert drijvende carbidbom kostuum 14.95 Palthe Special Nieuw atoomvrij noodziekenhuis Nederlandse splijtstof voor militair doel VS? Arie O. nu aan België uitgeleverd mmn n Minister Pais bezuinigt: Benoemd "Pensioenfonds moet woningbouw redden Valthenette van Talthe WD neemt Albeda scherp onder vuur Onbetaalde rekeningen "Minister vervangen' DINSDAG 7 APRIL 1981 UTRECHT (ANP) - De nieuwbouw van het Utrechtse academi sche ziekenhuis (AZU), die in de komende zes tot acht jaar in het universiteitscentrum "De Uithof' zal verrijzen, krijgt een atoomvrije ondergrondse ruimte, die bij grote rampen of een kernoorlog dienst moet doen als noodziekenhuis. De atoomvrije onderbouw, die er komt op initiatief van het minis terie van binnenlandse zaken, dat ook de extra kosten - onge veer twintig miljoen gulden - betaalt, zal ruimte bieden aan zo'n duizend patiënten. In het noodziekenhuis worden voorzieningen aangebracht, die het mogelijk maken om zonodig veertien dagen hermetisch van de buitenwereld afgesloten door te draaien. Een deel van de ruimte zal volledig worden ingericht om in normale drukke tijden als overloop voor het AZU te fungeren. Het is de opzet het noodziekenhuis zodanig in te richten dat er ook bij rampen in vredestijd snel en efficiënt patiënten kunnen wor den opgenomen, zo meldt het AZU, dat gisteren een toelichting gaf op de nieuwbouwplannen. ROTTERDAM (GPD) - Als de ge meente Rotterdam blijft weige ren het Poolse vrachtschip Sta- nislav Dubois, met aan boord een lading carbid, toestemming te verlenen naar de Maasvlakte te varen, is de kans groot dat het zwaarbeschadigde schip in de golven van de Noordzee ver dwijnt. De Rotterdamse havenautoriteiten achten het ontploffingsgevaar van de uit enkele duizenden ton nen carbid bestaande lading zo groot, dat het vrachtschip Rot terdam niet mag binnenvaren. Sinds zondag vaart het Poolse schip met behulp van vier sleep boten heen en weer voor de kust bij Hoek van Holland. Ook fj- Zijn voorstel is een onderdeel van het totale bezuinigingspakket dat hij gisteren aan de Tweede Kamer en de ambtenarencentra- les heeft voorgelegd. Met dit pak ket denkt hij volgend jaar het gat van 119 miljoen op zijn begroting te kunnen dichten en met ingang van 1983 jaarlijks 322 miljoen te besparen. Pais stelt zes maatregelen voor, waarvan er vier in de rechtsposi tionele sfeer liggen. Bij de bo vengenoemde maatregel valt vol gens de bewindsman niemand in salaris terug. In de verzorgingsstructuur en bij lerarenopleidingen zullen de personeelsleden nooit in een hogere schaal dan 148 mo gen worden ingedeeld. Pedago gische en didactische medewer kers die nu in een hogere schaal zitten, moeten terug. Dit levert voor dit jaar 0,8 miljoen gulden aan besparingen op, volgend jaar 2,5 miljoen en daarna blijvend 7,2 miljoen gulden. De personeelsgroei bij het voortge zet onderwijs (vo), inclusief het hoger beroepsonderwijs (hbo) wordt beperkt. Volgens de prog nose zouden hier het komend schooljaar negenhonderd ar beidsplaatsen bijkomen. Dit aan- DEN HAAG (ANP) - Sinds 1 de cember 1977 zijn door Nederland 307 gebruikte splijtstofstaven ge leverd aan een Amerikaanse op werkingsfabriek, de Savannah River Plant, die produktielijnen kent waar splijtstof wordt gepro duceerd voor militaire doelein den c.q. kernbommen. Minister Van Aardenne (economi sche zaken) heeft dat in ant woord op schriftelijke vragen van de PvdA-kamerleden Zijl stra en Ter Beek toegegeven. Per element bevat het resibu dat bij opwerking ontstaat "niet meer dan enkele grammen pluto nium 239", aldus de minister. Dr. Smit van de Technische Hoge school Twente, kernenergie-des kundige, meent dat dat aan de la ge kant is. Ervan uitgaande dat per element twee gram plutonium 239 ont staat als nevenprodukt bij de op werking, gaat het om in totaal ruim zes ons plutonium, niet ge noeg voor een plutoniumbom waarvoor acht a negen kilo plu tonium vereist is, aldus dr. Smit. Minister Van Aardenne geeft overi gens geen waterdichte garantie dat het plutonium, dat gemengd WEERRAPPORTEN wordt gebruikt voor het maken van plutoniumbommen. De minister vermeldt slechts dat het materiaal "minder geschikt" is voor gebruik in kernwapens. De Amerikanen maken daarvoor liever gebruik van "Weapon gra de" plutonium, dat een hoge con centratie plutonium 239 bevat. Deze grondstof wordt vervaar digd in een "speciale installatie uit niet splijtbaar uranium 238", aldus de minister. Het PvdA-Kamerlid Zijlstra wil nu van de minister weten of het vaststaat dat het plutonium, "be stemd voor hergebruik in reacto ren" niet voor militaire doelein den zal worden gebruikt. Oplichting bestraft DEN BOSCH (ANP) - De recht bank in Den Bosch heeft giste ren een 30-jarige man uit Lith wegens oplichting en valsheid in geschrifte veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest en wegens het zonder vergun ning ter beschikking stellen van arbeidskrachten tot tienduizend gulden boete. De man had door allerlei malversaties de fiscus en het Sociaal Fonds Bouwnijver heid benadeeld voor ruim 4,5 miljoen gulden. AMSTERDAM (ANP) - De 42-jari- ge Arie O., die ondermeer wordt verdacht van oplichting van de Amsterdamse ex-notaris me vrouw S.S. is door de Franse jus titie aan België uitgeleverd, zo is gisteren bekendgemaakt. In dat land wordt hij verdacht van oplichting, het uitgeven van on gedekte cheques en valsheid in geschrifte. O. werd in januari sa men met zijn medeplichtige Wim P. in Parijs aangehouden nadat zij de ex-notaris drie miljoen gul den afhandig hadden gemaakt. In ruil daarvoor zouden zij me vrouw S. een lening van twaalf miljoen dollar bezorgen. Maar het tweetal verliet het land na hun "provisie" te hebben geïnd. P. werd onlangs aan ons land uit geleverd. (ADVERTENTIE) Amsterdam De Bilt Deelen Eelde licht bew. Eindhoven half bew. Den Helder onbew. Rotterdam half bew. motregi '2 lew. 15 5 0 nist 15 4 0.1 Aberdeen Barcelona half bew. 18 10 Berlijn Bordeaux Frankfort Helsinki Innsbruck onbew Klagenfurt mis Kopenhagen mis Lissabon geheel bew Locarno onbew Londen zwaar bew Luxemburg half bew Madrid geheel bew Malaga Mallorca Munchen Parijs Split Stockholm Wenen bew onbew. 17 11 nederlandse laberij geheel be half bew. onbew. half bew. w.13 7 0 5 Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook Bel voor informatie 070-469647 MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. muiden heeft geweigerd het vrachtschip toe te laten. Vorige week donderdag werd de Stanislav Dubois ter hoogte van Texel aangevaren door een Soe- danees vrachtschip, waarbij het zware schade opliep aan de boeg en enkele ruimen water maak ten. In een van deze ondergelo pen ruimen bevindt zich een la ding carbid, dat in contact met water het hoogst explosieve ace tyleen vormt (zoals vroeger de carbidlamp en het bekende, ge vaarlijke speelgoed de carbid- bus). De gemeente Rotterdam heeft gis teren een bij rechtbank-presi dent mr. J. F. Nivard thuis ge houden spoedeisend kort gediitg gewonnen, dat de eigenaar van het schip, Polish Ocean Lines, te gen de beslissing van de Maas stad had aangespannen. Deskundigen van Smit internatio nale hadden het water uit het schip willen pompen om daar mee de diepgang van 43 naar 27 voet terug te brengen, zodat het mogelijk zou worden het schip in een van de dokken op de Verol- mewerf in Rozenburg „droog" te zetten. Rotterdam ging echter met deze oplossing niet akkoord. Rijkswaterstaat heeft maandag overleg gepleegd met het ge meentelijk havenbedrijf van Rot terdam en 's avonds zijn deskun digen voor onderzoek aan boord gegaan. De directeuren-generaal van waterstaat, scheepvaart en volksgezondheid-milieuhygiene zijn er voorstander van dat de Pool naar de' Maasvlakte bij Rot terdam wordt gesleept, waar het schip provisorisch zou kunnen worden gerepareerd en de lading carbid zou kunnen worden ge lost. Vervolgens zou de Stanis- law Dubois naar een reparatie- werf kunnen worden gebracht. Volgens deskundigen van TNO aan boord van het schip is het ontploffingsgevaar niet erg groot Direct transport van het vrachtschip naar een reparatie- werf achten zij echter niet ver antwoord. Als Rotterdam bij haar weigering bluft, zit er volgens een woord voerder van het ministerie van verkeer en waterstaat weinig an ders op dan de slepers opdracht te geven het schip te verhalen naar een andere plek op de Noordzee en het pompen te sta ken. Het schip zou dan met la ding en al naar de zeebodem ver dwenen In verband met deze mogelijkheid is geadviseerd de 1300 ton bunkerolie uit de tanks van de Stanislwa Dubois over te pompen m een ander schip, zo dat in elk geval vervuiling van de zee door bunkerolie kan worden voorkomen. De Rotterdamse havenautoriteiten beraadslaagden gisteravond nog over de vraag om al dan niet toe stemming te verlenen het Poolse vrachtschip mar de Maasvlakte te brengen. DEN HAAG (ANP) - De salarisschalen voor het onderwijzend personeel zullen worden "uitgerekt" zodat iedereen pas op zijn maximum komt als hij 46 jaar is. Nu is dat op 44-jarige leeftijd het geval. Minister Pais (onderwijs en wetenschappen) denkt met deze maatregel dit jaar 17,6 miljoen gulden te besparen, volgend jaar 154 miljoen en daarna blijvend 272 miljoen per jaar. tal zal ten hoogste 650 mogen be dragen. De scholen die groeien of kleiner worden, zullen dit minder snel mogen doen dan gebruikelijk. Dit levert voor dit jaar 8,7 mil joen op, voor 1982 en volgende jaren zal dit 20 miljoen gulden bedragen. Tenslotte zal in de rechtspositione le sfeer de personeelsbeperking in de verzorgingsstructuur nog 1,2 miljoen voor 1981, 2,5 miljoen voor 1982 en blijvend 2,8 miljoen gulden worden bezuinigd. In de matriële sfeer wil minister Pais met ingang van dit jaar 20 miljoen gulden besparen door de prijsbijstelling te beperken. Tenslotte stelt hij voor één keer 70,7 miljoen gulden weg te halen bij de studiefinanciering. Hij wil dit doen door de beurzen over ja nuari niet in de voorafgaande maand uit te betalen. Daardoor worden ze boekhoudkundig een jaar later uitgegeven. De voorgestelde maatregelen heeft minister Pais ingebracht in het georganiseerd overleg over on derwijszaken. Deze bijzondere commissie komt daarvoor op 21 en 24 april bijeen. (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) - Koningin Beatrix heeft vorige week een Koninklijk Besluit eigenhan dig geschreven en vervolgens getekend. Tot zover niets bij zonders. ware het niet dat Het Koninklijk Besluit tras ge schreven op... een senet. Dat gebeurde aan boord van het fregat Hr. Ms. Callen- burgh. waarop zij na haar staatsbezoek aan Belgie naar Nederland teruproer. Aan boord kwam zij in contact met de kersverse scheepsarts P. Snijders. Deze liep echter nog rond in het afwijkende uniform van adspirant-reser- ve-officier, omdat zijn officië le benoeming - die per Ko ninklijk Besluit moet geschie den - nog steeds niet u>as afge komen. „Daar doen we dan wat aan", moet de vorstin, naar eerst nu bekend werd, gezegd hebben. Waarop zij een servet pakte, eigenhandig 'Koninklijk Be sluit' erop zette, de benoe ming uitschreef en haar handtekening plaatste. SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol arriveerde gistermiddag Henk Siesem. de Nederlandse gegijzelde in een vliegtuig in Bangkok dat was gekaapt door islamitische fanatici. Thaise en Indonesische commando's maak ten vorige week maandag een einde aan de kaping. Op de foto de her eniging van Siesem met vrouw en zoon Pascal. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (GPD) - De pensioen fondsen hebben volgens de Am sterdamse wethouder Jan Schae- fer de sociale plicht de woning bouw te redden. Zij zouden per jaar drie miljard gulden vooral in de stadsvernieuwingswijken moeten investeren. Zijn zij niet bereid dit bedrag vrijwillig be schikbaar te stellen, dan zou de regering dit moeten afdwingen. Schaefer zegt dit in een gisteren gepubliceerd „Plan voor de ste den", dat hij samen met een aan tal journalisten en wetenschap pers heeft uitgewerkt. Het voor stel komt erop neer dat het wo ningbouwprogramma opgekrikt wordt tot 120.000 nieuwe wonin gen per jaar, 25.000 woningen voor één of twee personen en 40.000 woningen die verbeterd worden. Bijna de helft van het totale aantal nieuwe woningen zou in de wo ningwetsector tot stand moeten komen, tegen huren van f 340 per maand. Vooral de aantallen vrije- sectorwoningen en duurdere premiekoopwoningen zouden verminderd moeten worden. Het plan leidt tevens tot het schep pen van zo'n 30.000 nieuwe ar beidsplaatsen. Schaefer gelooft dat zijn voorstel, dat hij voor het eerst in mei 1978 lanceerde, bekostigd kan wor den als de 1200 Nederlandse pen sioenfondsen jaarlijks drie mil jard tegen een lage rente ter be schikking stellen. Berekeningen hebben aangetoond dat een „so ciale rente" die 2.5 procent onder de marktrente ligt, zal leiden tot een verlaging van de huurkosten met f 200 per maand, zei Schae fer gisteren. Door het geld voor het grootste deel in stadsvernieuwingswijken te investeren, wordt de verpau pering van de grote steden tegen gegaan. Er zijn volgens de werk groep nu al ruim 1,1 miljoen wo ningen die hard toe zijn aan ver betering. Alléén woensdag,donderdag envrijdag as een extra zcxgvuldige reiniging, versteviging, opmaak, nakontrole van uw van 16r7fT voor afgeleverd in luxe hoes met hanger. kolbert 8.90 nu 710 (Van onze verslaggever) DEN HAAG - Bij de start van haar verkiezings campagne heeft de VVD gisteren CDA-mi- nister Albeda (sociale zaken) als mikpunt van kritiek gekozen. In Uitgeest hekelde WD-lijst- trekker en collega-minister Wiegel Albeda's voorkeur voor een nieuwe regering van CDA. PvdA en D'66. Tegelij kertijd zei het liberale kamer lid Nijpels in Raamsdonk- veer dat hij Albeda in een vol gend kabinet liever niet te rugziet. Albeda heeft de liberalen tegen zich in het harnas gejaagd door vorige week in een in terview zijn voorkeur uit te spreken voor een progressie ver kabinet na de verkiezin gen. In tegenstelling tot de kizers, zei Wiegel, kijkt Albe- da niet heen door „het geroep van de stuurlui aan de wal. die een paar jaar terug het schip van staat bijna op de klippen lieten lopen". Wiegel noemde bij de start van de verkiezingscampagne van zijn partij drie mogelijke con clusies die uit Albeda's uitla tingen kunnen worden ge trokken. In de eerste plaats politiek masochisme, in de tweede plaats schaamte voor zijn eigen beleid en ten slotte een stoot in de rug van dege nen in het kabinet met wie hij bijna vier jaar goed heeft sa mengewerkt. „Een stem op het CDA geeft geen absolute garantie voor voortzetting van het huidige beleid", zo luidde Wiegels ei gen conclusie.In Raams- donkveer zei kamerlid Nij pels: „In een nieuw CDA- WD-kabinet zou het mis schien toch wel wenselijk zijn een minister van sociale zaken te hebben die twee maanden voor de verkiezin gen niet wegloopt van het door zijn collega's gevoerde beleid". Fractieleider Rietkerk bestreed tij dens een spreekbeurt in Huissen de PvdA. „Ondanks het vastlo pen van onze overtrokken ver zorgingsstaat gaat de PvdA on vervaard door met het socialise ren van de samenleving en met het opvoeren van onbetaalde re keningen waarvan wc er al te veel hebben", zei hij. Vandaag beginnen wij met een verkiezingsrubriek, die de ko mende tijd tot aan de Tweede- Kamerverkiezingen op 26 mei onregelmatig zal verschijnen. In deze rubriek zal zoveel moge lijk aandacht worden besteed aan de campagnes van de poli tieke partijen, variërend van spreekbeurt tot forumbijeen komst. LEIDEN - "Wat de uitslag van de kabinetsformatie ook zal zijn. het is duidelijk dat mi nister Van der Klaauw ver vangen zal moeten worden". CDA-buitenlandspecialist Gualtherie van Weezei zei dit gisteravond op een bijeen komst. die in het kader van de komende parlementsver kiezingen door de Leidse Studentenvereniging voor Internationale Betrekkingen was georganiseerd. De bijeenkomst had overigens als bedoeling het buitenlands politiek beleid te belichten cn de opmerking van Van Weezei viel dan ook in ter men van een 'terzijde'. Voor de PvdA was de voormali ge minister van buitenlandse zaken Van der Stoel aanwe zig. terwyl de directeur van de Teldersstichting. Voor hoeve, het woord voor de WD voerde. Twee kanten van het buiten lands beleid kregen op de/c forumdiscussie aandacht, .de kernwapens en de mensen rechten Over de modernisering van de kernwapens zei Van der Stoel dat men te weinig aan dacht heeft voor de alterna tieven daarvan. "Ik heb eens in de Verenigde Staten nagc vraagd of het even doeltref fend was die middellange af standsraketten met conven tionele in plaats van met kernwapens uit te rusten Ze hebben dan inderdaad het zelfde effect - doelen op Rus sische bodem uitschakelen - als wanneer ze met kernwa pens ztjn geladen Op een vraag uit de zaal of de PvdA genegen zou zyn meer geld uit te trekken indien conventionele wapens kern wapens zouden kunnen ver vangen, kon Van der Stoel geen volmondig ja geven. Wèl zei hy ervan overtuigd te zyn. dat de PvdA die moge lijkheid en de eventuele fi nanciële gevolgen ervan grondig moet onderzoeken. Gualthérie van Weezei wees op de mogelijkheid de discussie van al of niet stationering en modernisering van kernwa pens tot ni december 1981 te rekken. "Het is een byna onmogelijke zaak in de Ujd dat we moge- lijk nog in een kabinetsfor matie zitten over zo'n belang rijke kwestie een beslissing te nemen", is zbn mening

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7