Lotta: een blad voor vrouwen aan universiteit 'Economisch plan mist gemeenschappelijke visie Vraagtekens bij aanstellen van huishasjdealer Begroting van weekblad Mare goedgekeurd Te veel vaagheden in economisch plan" Bewoner Raanisteeg molesteert politieman Wegwijs in Leiden DINSDAG 7 APRIL 1981 LEIDEN - Het economisch beleidsplan is gebaseerd op in meerderheid te oud en achterhaald materiaal Er staan te veel algemene vaagheden in en te weinig feiten vooreen toekomstbelcid Van het plan is zeer veel al eerder in andere rapporten en plannen gepubliceerd. Dat is de reactie van de Lcidse afdeling van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) op het ontwerp-economisch beleidsplan van de ge- het KNOV pleit in zijn reavtie voor de bouw van parkeergarages. Verder bestrijden de ondernemers het onderscheid tussen het kernwinkelap- paraat (de winkels in de binnenstad) en daarbuiten. "Geen behoorlijk bestuurder zal het wagen de aan zijn' zorg toevertrouwde gemeentele den onder te verdelen in eerste en tweede rangs burgers. Bij de onder nemers wordt dat wel gedaan", aldus het KNOV. "Wij achten dit onaanvaardbaar". Het KNOV zegt te betreuren dat het economisch beleidsplan, dat zo lang op zich heeft laten wachten, maar ten dele aan de verwachtingen voldoet. LEIDEN - De Kamer van Koophandel heeft wel waar dering voor het economisch beleidsplan van de gemeente, maar had het beter gevonden als in samenspraak met het bedrijfsleven de doelstellin gen waren geformuleerd. Wat ontbreekt is volgens de Ka mer een gemeenschappelijke visie, een gemeenschappelijk vertrekpunt. Het zorgvuldig formuleren van centrale doel stellingen en richtdoelen is volgens de Kamer zeker niet zinloos. En verdient volgens haar zeker niet het etiket academisch woordenspel. Het ontwikkelen van eèn regio naai economisch beleid wordt in de brief aan de ge meente toegejuicht. Maar: "De inbreng en betrokken heid van het bedrijfsleven is daarbij onontbeerlijk". Ver der meldt de reactie dat het Kamer van Koophandel: juist in dit verband jammer is dat de "Grote Polder" uit de analyse is weggelaten. Evenals de Stichting voor de Leidse Binnenstad wijst de Kamer er op dat het economi sche beleid en de maatrege len die betrekking hebben op stadsvernieuwing beter op ei- kaar moeten worden afge steld. Anders gezegd: volgens de Ka mer is het directe gevolg van stadsvernieuwing veel te vaak dat bedrijven het moe ten afleggen. "De economi sche functie van de Leidse binnenstad is verminderd, waardoor eveneens het eco nomisch draagvlak is uitge hold". Over de cijfers die in de nota worden aangehaald staat in de brief weinig goeds te le zen. Veel zou verouderd zijn. Geschreven wordt dat het voor de Kamer niet moeilijk zou zijn geweest om recenter materiaal te leveren. "Wij zijn Marktenroute Ook over de ontwerp—verorde ning op de markten heeft de Kamer van Koophandel haar licht laten schijnen. Uitstel len, ic- de mening die in de brief aan de gemeente wordt geventileerd. De aangevoerde reden: het is ongewenst dat in een fase waarin nog geen definitieve beslissing is genomen over de toekomstige verkeerscir- culatie op de marktenroute en Breestraat besluiten wor den genomen met doorslag gevende consequenties. Met doorslaggevend doelt de Kamer, dan vooral op het voorstel om het Gangetje, de Botermarkt, de Aalmarkt, de Vismarkt en de Koornbrug- steeg op zaterdag als markt terrein aan te wijzen. LEIDEN - Het onlangs aan de Leidse universiteit uitgekomen vrouwenblad 'Lotta' is al aan de tweede druk toe. Dit stemt de vijf universitaire vrouwen, die de redactie vormen tot tevredenheid. Ze hadden wel verwacht dat veel vrouwen geïnteresseerd zouden zijn in een blad speciaal voor vrouwen aan de Leidse universiteit, maaj' dat hadden zi niet durven dromen. LEIDEN - Enige gemeenteraadsleden van het CDA zijn niet erg te spre ken over de gang van zaken bij het Leids Vrijetijds Centrum wat betreft het aanstellen van een huishasjdealer. Hun angst is gebaseerd op een uitspraak die het LVC-bestuurslid Leo Meijer vorige week in deze krant deed. Meijer vertelde toen dat het LVC met het aanstellen van een huishasjdea ler niet zal wachten op de goedkeuring van officier van justitie, politie en burgemeester. "We beginnen zodra we vinden dat we afdoende maatregelen hebben getroffen". Het bestuurslid sloot daarmee niet uit dat de adviezen van bijvoorbeeld de raadscommissie politionele aange legenheden buiten die afdoende maatregelen zouden vallen. In schriftelijke vragen aan de burgemeester tonen de CD A-raadsleden Joop Walenkamp en Martin Ham enige verbolgenheid over de uitspra ken van Leo Meijer. In een eerdere brief aan de commissie voor politio nele aangelegenheden zou hij hebben gezegd dat eerst het oordeel van burgemeester, justitie en politie zou worden gevraagd over het aantrek ken van een huishasjdealer. Walenkamp en Ham vinden nu dat slechts een keus resteert: adviseren tot al dan niet ingrijpen door de politie Het Openbaar Ministerie en de 11 politie zijn volgens hen in een onwenselijke situatie gedwongen, omdat een uitspraak van het gemeentebestuur ontbreekt. De twee raadsleden vragen de burgemeester dan ook het bestuur van het LVC erop te wij zen dat eerst de verschillende raadscommissies willen vergaderen voordat er een huishasjdealcr wordt aangesteld. Ook stellen zij voor de coihmissies in het openbaar te laten vergaderen. Het plan was namelijk om dat besloten te doen, wat volgens Walenkamp en Ham onzin is wannper iedereen de informatie ook bij het LVC kan krijgen. Bovendien vragen de raadsleden zich af of het artikel in het Leidsch Dagblad niet valt onder de noemer "publiekelijk afficheren". Reclame maken voor de kleinhandel in hasj is namelijk verboden bij de Opium wet. En.« zo stellen Walenkamp en Ham. maar liefst 200.000 mensen hebben nu kennis kunnen nemen van het besluit van het LVC-bestuur. De redactieleden kennen elkaar van de studie en van de vrouwen overleggroepen binnen de diverse faculteiten. Steeds rneer merkten zij dat er behoefte bestond aan in formatie over de positie van vrou wen aan de universiteit. Ook wat er in de verschillende vrouwenover leggroepen gebeurde, kwam niet zo erg naar buiten. De informatie- uitwisseling verliep Met 'Lotta' (dat overigens in het Italiaans 'strijd' betekent en bo vendien een vrouwennaam is) ho pen de vrouwen hier verbetering in te brengen. Initiatiefneemster Cynthia Rie- mersma: "De vrouwenoverleg groepen blijven ook vaak steken in het strijden voor medewerksters op vrouwenstudies en het opzetten van vrouwenstudies aan hun sub faculteit. Ze komen niet toe aan al gemene problemen, zoals de stu die-inhoud die ver van je af staat, dat er geen rekening wordt gehou den met de mogelijkheid dat men sen kinderen krijgen en dat vrou wen op de universiteit lagere posi ties hebben. We hopen dat 'Lotta' de vrouwen er toe aanzet om na te denken over hun positie als vrouw aan de universiteit." Redactielid Roelien den Ouden Roken in ruimten van universiteit beperkt LEIDEN - De universiteitsraad is gisteravond akkoord ge gaan mei het voorstel om te bevorderen dat het roken in openbare universitaire ruim ten zoveel mogelijk wordt be perkt. Het voorstel van raads lid De Groot om degenen die dit overtreden door toch te roken in openbare ruimten te straffen met een boete werd verworpen. Het merendeel van de raadsleden was van mening dat strafbepalingen uit de tijd zijn. Namens het College vari Bestuur deelde Cath mee dat de wettelijke grondslag voor het nemen van sancties ook ontbreekt. Dus geen rookverbod maar een verzoek aan de universi taire gemeenschap om het ro ken in openbare ruimten zo veel mogelijk tegen te gaan. De vier redactieleden van Lotta: "We krijgen de indruk dat Lotta binnen de universiteit goed is gevallen" heeft nog andere strijdpunten in het vaandel staan Ze zou graag zien dat de redactie werd uitge breid met bijvoorbeeld vrouwen uit de het administratief personeel, vrouwelijke docenten of vrouwen uit de bèta-richting die nu hele maal niet in de redactie vertegen woordigd zijn. De vrouwen bij het administratief personeel worden, volgens haar ook altijd onderge waardeerd. Hetzelfde geldt voor vrouwen die op projectbasis wor den aangenomen. Die groep wordt meestal alleen maar voor de duur van het onderzoek aangenomen. Die vrouwen hebben weinig rech ten, komen daarna weer op straat te staan. Voor de twee-fasenstructuur heb ben ze met z'n allen geen goed woord over. Ze denken dat ze nu minder vrouwen aan een universi taire studie zullen beginnen. De studieschuld en de nog kortere stu dieduur zijn voor vrouwen bepaald geen aantrekkelijke zaken. "De hu welijksmoraal zal terugkeren", waarschuwt Diana. Het stimulans. Als je als vr< middelmatig mens bent. bedenk je je straks wel twee keer voordat je je op een wiskundige studie werpt". Marja Vis citeert voor de aardig heid en duidelijkheid nog eens een onderzoekje. "Als vrouwen een vriendje krijgen, gaan de studiere sultaten achteruit, terwijl de man nen betere resultaten behalen. Van Lotta willen we een informatie krant maken met nieuws uit de verschillende vrouwenoverleg groepen, discussiestukken over de positie van vrouwen aan de univer siteit. verslagen van themadagen, artikelen over lopend onderzoek, politiek commentaar enz. enz.". Roelien den Ouden: "Weet je wat ook zo afschuwelijk is van die tweefasen-structuur, dat de in alle faculteiten opgezette vrouwenstu dies wel het onderspit zullen moe ten delven. Daar is dan toch nau welijks tijd voor? Je bent straks wel gedwongen om a-politiek te geen Subsidie Voor het eerste nummer heeft de redactie zeshonderd gulden subsi die gekregen van de commissie universitair vormingswerk. Gezien de ervaringen met het eerste num mer van Lotta denken de redactie leden voor de overige drie num mers, die voor dit cursusjaar nog gepland staan, meer dan zeshon derd gulden aan subsidie nodig te hebben. Voor de rest zal het uit de abonnementen en de losse ver- kooo betaald moeten worden. "We weten niet of dat zal gaan luk ken", zegt Cynthia Riemersma. "In elk geval gaan we wel door. Leiden is de laatste universiteit, die met een eigen vrouwenblad op de prop pen komt. In steden als Nijmegen. Utrecht en Amsterdam zijn ze al veel verder. We krijgen in elk geval wel de indruk dat 'Lotta' binnen de universiteit goed is gevallen. De positieve reacties van zowel rnan- i vlogen ons om de LEIDEN - Een agent is gister avond door 33-jarige bewoner uit de Raamsteeg flink toegetakeld. Met een hersenschudding en een fikse bloeduitstorting boven het oog is de politieman overge bracht naar het AZL. De man, die in een auto reed werd enige tijd gevolgd omdat twee surveillerende agenten drank vermoedde. Voor zijn woning in de Raamsteeg hielden de politie mannen hem staande en vroegen of hij wilde meewerken aan de blaastest. Dit weigerde hij en liep zijn woning binnen. De agenten volgden hem waarna hij onver wacht een van hen een rake vuistslag uitdeelde. De man is aangehouden. LEIDEN - De minimumbegroting van he universitaire weekblad Mare is gisteravond door de uni versiteitsraad nagenoeg goedge keurd. De 681.000 gulden die de Mare-redactie meende nodig te hebben om een verantwoord blad te maken is op 20 000 gul den na gehaald. De ton die in eer ste instantie moest worden be zuinigd werd in de praktijk niet uitvoerbaar geacht Er zal nu worden bezuinigd op het aantal pagina's en de verzending. Zomerpostzegels LEIDEN - De zomerpostzegels zijn vanaf vandaag tot 22 mei weer verkrijgbaar bij het post kantoor en de plaatselijke comi tés. Met de toeslag van één gul den per serie worden een groot aantal instellingen op sociaal en cultureel gebied financieel ge steund. Het thema is dit jaar: het nieuwe land van Nederland. Volgend jaar is het tenslotte 50 jaar gele den dat het laatste gat in de Af sluitdijk werd gedicht Universitaire medewerkers zul len Mare nu via de universiteits- post op het werkadres ontvan gen. Ook zal het adressenbe stand in de loop van de tijd gron dig worden doorgelicht. In een gisteravond nog verspreid de brief wees de redactie de raad erop dat de begroting uitgaat van een gemiddelde van drie pagi na's mededelingen en agenda ge durende 1981. Aan die omvang houdt de redactie binnen het ge- bode financiële kader als norm vast. Zij betreuren het dat door de opstelling van het college van bestuur de informatie zoals die tot dusver door Vormingswerk- centrum. LAK e.d. werd gebo den tot het verleden gaat beho ren. De besparing van 20.000 gulden is gezocht in 37 in plaats van 38 Ma re-nummers per jaar en door de advertentie-inkomsten hoger in te schatten. De redactie kan zich hier beslist niet in vinden en schrijft dat door te begroten zo als het college voorstelt, ook bij 37 nummers een budgetover- schrijding van 20.000 gulden aan het eind van het jaar moet wor den verwacht. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is, kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2. telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di en w-o. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Grabs hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur. telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl bi) zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Wao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw. Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn en wel of niet een uitkering hebben en voor dege nen die via de wsw te werk zijn ge steld. Elke donderdagavond spreekuur in 't Spoortje. Bernhard- kade 40. van 19.00 tot 20.30 uur. tel 142505. postbus 3221. 2301 DE Lei Onderwijswinkel Leiden-Noord. Sophiastraat 36. tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, Tel. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even. Leiderdorp, ook voor hulp geven. tel 410903/895587/410357,892597 Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1. tel. 142497. Dag en nacht Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E Janssen-Nie- Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di.. 10-12 30 uur, woe. 13.30-16 uur. do. 18.30-20.30 uur Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw Binnenstad: Gerecht 10. woe. 17.09-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36. ma. 10 30-11 30 uur. Kooi: Driftstraat 49a. di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. RUTGERSHUIS ma. en vrij. van 20-22 uur, di. en do. van 14-16 uur, woe. van 9-11 uur en 20-2? uur. Bureau voor geboorteregeling en sexiialiteits vragen Telefoon 371-126802. Werkende jongeren KWJ. beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs. Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur, Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling. Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting. Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties). Tijdelijk gevestigd in Ursulaklimek, Wassenaar Werklozen Werklozen Advies Centrum, Breestraat Bejaarden i\lgemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. fSoosmiddagen ma., di., do., vrij. 1 3-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind by ongewenste zwangerschap. Tel. (171-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 itst. 5933 geopend ma t/m vrijdag 10-16 uur. Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- der)validen en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidings centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma, di, do, en vrij van 16 tot 22, woe meisjesspreekuur van 16-22 uur, tel. 126052. AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do 14-15.30 uur. Gerecht 10. tel. 143503, Leidseweg 33, Voor schoten, do. 19-20 uur, tel 01717-3309. ANIB Algemene Ned. Invaliden Bond. Voor advies: tel. 143464 b.g.g 767497. VIDO

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4