Gasafsluiting uitgesteld Bestaan van Ouders op Herhaling op de tocht Bewoners Papiermolen niet in de kou Leidse stadsrubriek 9Parkeergarage heeft positieve invloed DINSDAG 7 APRIL 1981 Glazenwasser valt van dak LEIDEN - Een 37-jarige glazen wasser uit Maassluis is gister middag van het dak van een vijf tien meter hoog flatgebouw in de Wiarda Beckmanstraat gevallen. Met zwaar hersenletstel is de man overgebracht naar het AZL De glazenwasser was op het dak geklommen om vandaar zijn lad der te verplaatsen. Hij verloor daarbij zijn evenwicht. De ladder raakte ook uit balans en kwam terecht op ?en geparkeerde auto. De motorkap en de voorruit van deze wagen werden hierbij be schadigd. Diefstal in supermarkt LEIDEN - In een supermarkt aan de Herenstraat is in het weekein de voor 4500 gulden aan cheques en geld ontvreemd. Ook 200 slof fen sigaretten worden vermist. De daders hebben zich toegang verschaft tot het pand door for cering van een van de ramen. Protest bij wethouder an Dam (onderwijs) Wethouder Van Dam ontvangt rode LEIDEN - Gewapend met ballon nen. een gedicht en een bos rode rozen, heeft een twintigtal cursis ten van Ouders Op Herhaling (OOH) gisteren een bezoek ge bracht aan wethouder Van Dam van onderwijs. Doel van de mis sie was Van Dam ervan overtui gen dat de stichting OOH in au gustus zeker twee ton subsidie nodig heeft. Het is nu nog geens zins zeker of Ouders Op Herha ling het voor het voortbestaan noodzakelijke geld van de minis teries van crm en onderwijs en wetenschappen zal krijgen. Van Dam verzekerde de cursisten gis teren hiervoor zijn uiterste best te doen. Op het moment bezoeken zo'n driehonderd mensen per week het gebouw van Ouders Op Her haling aan de Herensingel 3. Zij volgen er cursussen in onder LEIDEN - De 79 bewoners van de Papiermolenflats in de Merenwijk komen niet in de kou te zitten. De gasafslui ting die vandaag zou worden uitgevoerd door het stree- kenergiebedrijf Rijnland gaat vooralsnog niet door. Van ochtend is dit besluit genomen door het streekenergiebe- drijf. Rijnland-woordvoerder Hazen berg over het uitstel: "Er zal nu nader overleg komen met onder meer de gemeente. We zullen ons goed moeten beraden over de na dere toekomst. Meer kan ik in dit stadium niet zeggen". Huurder Brentjes zegt: "Natuur lijk. we zijn blij. Maar we hebben nu al zo vaak dreigementen ge kregen dat we ondertussen ook wel weten dat uitspreken iets heel anders is dan uitvoeren". Volgens Brentjes staat alle partijen nu maar één ding te doen: geza menlijk proberen het probleem voorgoed uit de wereld te hel pen. Hij denkt dat het geen kwaad kan om de juridische as pecten van de zaak eens tot in de finesses te bestuderen. Directe aanleiding voor de koers wijziging van Rijnland was een voorstel dat de gemeenteraad gisteravond aannam. De strek king: de bewoners van de Pa piermolenflats mogen niet de du pe worden van de nalatigheid van het Haagse Centraal Finan- cierings Instituut (C.F.I.). De wethouders Fase en Bordewijk, die ook lid zijn van het dagelijks bestuur van het streekenergiebe- drijf. moeten daarom als bemid delaars in het conflict optreden. Het energiebedrijf was van plan om het gas van de woningen van daag af te sluiten, omdat de ver eniging van eigenaren de schuld niet had betaald. Die rekening is in de loop der tijd inmiddels op gelopen tot zo'n slordige, halve ton. De oorzaak van die schuld ligt ech ter niet bij de bewoners (eigena ren of huurders), maar bij het C.F.I. Deze projectontwikkelaar heeft wel van zijn huurders de energienota geïnd, maar dit geld niet afgedragen aan de vereni ging van eigenaren. De vereniging van eigenaren is de instantie waarmee het energiebe drijf contractueel te maken heeft. Het energiebedrijf kan daarom alleen de vereniging ma nen en niet het C.F.I. Wethouder Fase zei het voorstel om niet af te sluiten van harte te ondersteunen en de bewoners niet letterlijk en figuurlijk in de kou te zullen zetten. Fase zegde de raadsleden toe een overzicht te zullen geven van alle pogingen die tot nu toe waren ondernomen om de kwestie fat soenlijk op te lossen. "Het speelt al een jaar. We zijn steeds bijzon der coulant geweest". WD-raadslid Elzenga dacht dat het wellicht juridisch noodzake lijk is om het gas - voor korte tijd af te sluiten. "De gedu peerde bewoners kunnen dan naar de rechter stappen". meer taal. rekenen. Engels, ty pen en wereldoriëntatie Het ni veau ligt daarbij op dat van de lagere school omdat er nog ge noeg mensen zijn die de lagere school nooit hebben afgemaakt, of die de schoolbanken al zo lang ontgroeid zyn dat de kennis is verouderd of weggezakt. Wan neer hun eigen kinderen naar school gaan beseffen veel men sen dat zij hun eigen kennis ook wel weer eens mogen bijspijke ren. Zoals twee vrijwilligers het omschrijven: "Je krijgt hier weer wat meer interesse voor alles om je heen Je komt te weten wat er in deze moderne tijd omgaat en hoe je daar invloed op kunt uit oefenen". Toch is de OOH de enige onderwij- sinstantie in Leiden die op het la gere schoolniveau werkt. Daar om komen ook mensen die niet kunnen lezen en schrijven bij Ouders Op Herhaling terecht. Vaak moeten deze mensen een enorme drempel overwinnen, omdat zij hun analfabetisme al lange tijd verborgen hebben moeten houden en zich er ergens voor schamen. Een vry willigster: "We hebben hier eens een vrouw op de cursus gehad die zelfs voor haar man altijd verborgen had weten te houden dat ze niet kon lezen en schrijven. Toen haar man werkloos werd. en het gezin met minder geld had rond te ko men, kwam ze naar Ouders Op Herhaling. Ze kon namelijk de bedragen op muntstukken en bankbiljetten niet lezen en bo vendien de aanbiedingen nooit ontcijferen". Na een televisie-uitzending over analfabetisme heeft OOH een grote toeloop gekregen van men sen die willen leren lezen en schrijven. Er is voor hen inmid dels een cursus begonnen, hoe wel het nog niet zeker is of die ook afgemaakt kan worden Vol gens Virginia Guillen, staflid van Ouder Op Herhaling, is er een kans dat de cursusten in augus tus "weer een schop onder hun achterwerk krygen". Per augustus houdt namelijk de subsidie op die Ouders op Her haling krijgt van het ministerie. Bezoekers, de drie vaste mede werkers en de negentig vrijwilli gers hopen nu dat de gemeente voortaan voor de benodigde twee ton per jaar zal zorgen. Een ton zou volgens Virginia Guillen, vaste kracht van OOH. kunnen komen uit de pot van 250 000 gul den die Leiden van het rijk heeft gekregen. Dat geld is afkomstig van nota's over culturele minder heden en alfabetisering, waar ook Ouders Op Herhaling zich mee bezighoudt Lukt dat niet. dan zou het volledi ge bedrag van twee ton moeten komen uit de rijksbijdragerege ling. Dat is een regeling waarby de gemeente een pot geld van het rijk krygt. die de gemeente dan zelf moet verdelen over de ver schillende instellingen. Volgens Virginia Guillen is de twee ton een keiharde voorwaarde voor het voortbestaan van Ouders Op Herhaling. "Sinds begin v<>ng jaar hebben we al anderhalf dui zend gulden bezuinigd, maar nu zitten we toch echt op de bodem. Wanneer we nog meer moeten inleveren, gaat de hele opzet van OOH verloren en moeten we de stichting noodgedwongen ophef fen". Eind april verwacht Ouders Op Herhaling de beslissing van bur gemeester en wethouders over de subsidieregeling. Virginia: "Er moet nu maar eens een einde komen aan die onzekerheid over het voortbestaan van Ouders Op Herhaling Wanneer blykt dat we niet genoeg geld krijgen, is het toch al tamelijk laat om de cur sussen af te bouwen. Bovendien moeten de cursisten dan nog er gens anders worden onderge bracht. De vraag is alleen wéér ze heen moeten". "Rijnland verdient dat actie giroblauw een succes wordt" i dehkerncentrale i s te sluiten heeft verwor- het begin van de vergade- de Merenwijk. Rijnland heeft de afsluiting vanoch- LEIDEN - Het energiebedrijf Rijnland verdient niet beter dan dat de actie giroblauw een daverend succes wordt. Het is een trieste zaak dat het bestuur van het energiebedrijf het voorstel c Dodewaard zo spoedig als tecnnisch mogelijk i pen. Dit verklaarde PSP-raadslid Ponsen a ring van de gemeenteraad gisteravond Ponsen zei het ook triest te vinden dat er zich onder de tegenstemmers een aantal Leidse raadsleden bevonden. Zy herinnerde aan de motie die bij het begrotingsdebat werd aangenomen In die motie werd het college verzocht om via het energiebedrijf en het provinciaal elektrici teitsbedrijf stappen te ondernemen om de kerncentrale te doen sluiten Volgens de PSP "belazer J WD-wethouder Fase de kluit" toen zij toezeg de om de motie te zullen uitvoeren, maar het vervolgens niet deed Het stemgedrag van PvdA-raadslid Dallinga in de Algemene Raad van het energiebedrijf noemde Ponsen "moeilijk te verteren door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN - De bouw van een par keergarage aan de Langegracht kan een positieve invloed heb ben op de aantrekkelijkheid van de winkels in de binnenstad voor de regio. De winkels in de bin nenstad zullen nauwelijks con currentie hebben van de Digros- vestiging, omdat daar niet de na druk ligt op de levensmiddelen, maar juist op de niet-dagelijkse goederen. Dat is de mening van de overleggroep die bij de tot standkoming van het gemeente lijk economisch beleidsplan is bztrokken. De overleggroep wijst erop dat volgens een onder zoek van het Centraal Instituut' voor Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) als gevolg van de DigsOs- vestiging sluitingen van levens middelenzaken in de binnenstad onvermijdelijk zijn. De overleg groep vindt dat echter geen on gunstige ontwikkeling, omdat de ruimte die daardoor vrijkomt zal worden opgevuld door andere winkels. De bouw van een par keergarage zou bovendien de combinatie van boodschappen doen bij de Digros, die door de lage prijzen voor de consument aantrekkelijk is. en winkelen in de binnenstad bevorderen. De overleggroep vindt dat er dan wel aan de kant van de Oude Sin gel voor voetgangers een uitgang van de parkeergarage moet ko men en een aantrekkelijke wan delroute via de Lange Mare naar het centrum. De overleggroep vindt dat de gara ge kan bijdragen aan verlichting van de parkeerdruk op Noord- vest, Maredorp en De Camp. De bouw van de parkeergarage moet echter niet gepaard gaan - aldus de meerderheid van de groep - met het opheffen van een gelijk aantal parkeerplaatsen in de omgeving. (ADVERTENTIE) Restaurant voor MENU fn.dm mam fijnproevers! iedere maandag t/m donderdag Rapenburg 97 - Leiden Tel. 071 - 1221 76 IEDERE DAG GEOPEND V.A. 18.00 UUR ZONDAG V.A. 17.00 uur CONSOMME HENRY IV Krachtige runderbouillon met grove groenten FILET DE BOEUF AU POIVRE VERT Stukjes gegrilde ossehaas met daarover een peper-roomsaus. PARFAIT AU CHOCOLAT zelfgemaakte luchtige ijscompositie x o A CO van 133.50 voor T éL*t,OU Lijdensweg Verkeerswethouder en loco- burgemeester Cees Waal durft. Fietsen in Leiden gaat prima en is geen lijdensweg, beweert hij morgenmiddag op het symposium "stedelij ke fietsvoorzieningcn" in het Haagse congrescentrum... Burgemeester Cees Goekoop is gistermiddag ontslagen uit het Academisch Ziekenhuis. Vorige week knalde hij met zijn fiets komende uit de Vrouwensteeg tegen een bus aan. Goekoop moet de ko mende twee weken volledige rust nemen om van zijn hoofdwonden te genezen. De weken erna zal hij zoetjesaan voor halve dagen weer aan het werk gaan. Ach, het was ook Waal die vorig jaar opmerkte dat het burge meestersambt goed was voor drie uur werk per dag.... Bekijk 't maar Een slapende man in de Leidse stationsrestauratie; het pakje sigaretten achteloos naast zich op tafel. Een paar statige mannen met hoge hoeden die een lijkkist dragen En verder natuurlijk veel Leidse af braakpanden en monumen ten. "Leiden bekijk 't maar", zo heet de fototentoonstelling van de Leidse Amateurfoto graven Vereniging. Cultuur wethouder Schoute opende gisteravond de expositie in de Waag. die tot en met 26 april te bezichtigen is. De ge meente stak 2800 gulden in de tentoonstelling Ruim een jaar zijn de amateur fotograven bezig geweest met de organisatie. Het laat ste half jaar zelfs zeer inten sief. Het resultaat: zo'n twee honderd foto's van leden. Bovendien deden nog eens zo'n vijftig mensen, niet-leden. mee aan een prijsvraag K den Ouden ontving gister avond voor ziin kleurenfoto Foto van Jan Depondtbekijk 'l r van de Koornbeursbrug de eerste prijs. En L. de Wekker werd eerste met zijn zwart—- wit foto "Meisje in straat". Alles overziend zegt vereni gingsvoorzitter D van den Berg: "Ik ben in het alge meen zeer tevreden over het resultaat. Ja, natuurlijk zitten er minder goede foto's bij. Maar dat hou je toch". "Het fotograferen werd natuur- 111 k mullinker doordat we ons aan het thema Leiden moesten houden", weet een lid die het resultaat matig vindt "Maar wat wil je ook Niet iedereen fotografeert net als ik al zo'n 25 jaar". Binnenskamers Helmuth Driessen (49). fractie leider van het CDA in de Leidse gemeenteraad, vindt dat een homo het in de poli tiek moeilijker heeft dan een getrouwde hetero. Het risico bestaat dat kiezers hun stem onthouden als zij weten dat de CDA-lijsttrekker een ho mo is. vertelt Driessen in het blad var groep (LWH) Hy ontboe notoire emt "Ik ben geen homo". Driessen houdt zijn homoseksualiteit "binnenskamers". Als je je terk "afwykend" gedraagt. "je sterk profileert" dan trekt dat vele mtntn nut MB meent Dril MO IM kost stemmen. "Het afwijkende speelt sterk, zeker in een gat als Leiden Men wi-et m êUt onmiddellijk Voor je weet wat je zelf gedaan hebt, hoor je het al van anderen". Anderzijds meent Driessen die volgend jaar mei na twaalf jaar met het raadswerk stopt, dat linkse partijen juist altijd een beetje met hun homo's gekoketeerd hebben "Een vorm van protectionisme", (het beschermen van de rech ter de druk van Dries Zyn homoseksuele geaardheid is in de CDA-fractie nooit ter sprake gebracht in de zin van "gedraag je niet al te gek". Dat zou je de hetero's ook kunnen voorhouden. Maar als in het grijze KVP-verle- den gediscussieerd werd over homoseksualiteit "dan beschouwden vooral oudere collega's dat toch als een ziekte. 'Ziekte, maar de pa tiënt kan er niets aan doen'. De jurist Driessen vindt politie ke homogroepen, zoals er nu ook een CDA-homogruep be staat, in Nederland r.ict zo nodig "De rechtspositie van homo's is in Nederland heel behoorlijk Maar ik ben ervan overtuigd dat de verdraag zaamheid in Nederland bo ven het optimum of het maxi mum is". Hy vreest echter dat de verdraagzaamheid on der andere ten opzichte van homos gaat zakken "De mens heeft nu eenmaal de be hoefte een stuk agressiviteit kwyt te raken in tijden van stress of economische malai- Andere homo's voelen de on verdraagzaamheid al lang mb dn IQvi Da homo dh zich normaal als homo ge draagt loopt kans mishan deld te worden In het blad van de Leidse Werkgroep Ho moseksualiteit lezen we: "Hetero's van het kwaaiste soort maken je het weglopen eerst onmogelyk en slaan je daarna in elkaar, dat vinden ze leuk. Een situatie waarin klassieke middelen (grote bek. weglopen en zuchten) ons niet meer helpen". Omdat "zuchten niet meer helpt" is een groep van tien homo's inmiddels overge gaan tot het nemen van kara- telessen "Het is leuk om met elkaar te sporten en dat je ka rate ook kunt gebruiken om eventuele rotzakken van je lyf te houden is mooi meege- Het aprilnummer van het Leid se homoblad is onder meer te verkrijgen op de soosavon- den. elke donderdag, vrydag terdag in het LWH pand aan de Caccikastraat 18

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3