LEIDSCH DAGBLAD "Poolse communisten kunnen vijand aan" H£é J 1 r Minister kans een ziet voor nog NSM PvdA-vronw bnrgemeester Katwijkse vissers varen onder protest uit van Warmond Brezjnjev: "Rusland is en blijft trouwe vriend" Bewaker gedood in Italië Zwaarder is er niet. Polen SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis DINSDAG 7 APRIL 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36441 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans ir R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wffle Sngal 1 2311 BG leden Voor teLnrv w cototoa Spanje eist Picasso's Guernica op MADRID (UPI) De Spaanse regering heeft gisteren een delegatie naar New York ge stuurd om bij het museum voor moderne kunsten het beroemde werk "Guernica" van Pablo Picasso op te ei sen. Na vijf jaar vriend schappelijke onderhande lingen is men in Madrid nu bereid de zaak desnoods voor de rechter uit te vech ten. Sinds de dood van Franco in 1975 stelt Spanje al pogin gen in het werk het doek te rug te krijgen. De maker be paalde destijds dat het pas naar Spanje zou mogen wor den overgebracht als daar weer een democratisch be wind zou heersen. Picasso, die het schilderij des tijds als balling in Frankrijk maakte, bracht de bombar dementen ter ondersteuning van het Franco-bewind op Guernica in beeld. Na staking van dag over betaling oliestookkosten WARMOND - De 35-jarige Truus Henderickx-Vlaar uit Bovenkar- spel (Noord-Holland) is be noemd tot de nieuwe burge meester van de gemeente War mond. Zij is lid van de PvdA. Tot nu toe heeft Warmond alleen burgemeesters van CDA-signa- tuur gehad. Momenteel is mevrouw Hende- rickx wethouder in de 18.000 in woners tellende plaats Stede- broec, een gemeente die twee jaar geleden ontstond door de sa menvoeging van Bovenkarspel en Grootebroek. Haar politieke carrière begon in 1972. Twee jaar later werd zij in Bovenkarspel gemeenteraadslid. Toen beide gemeenten werden samengevoegd werd zij wethou der in een PvdA-CDA-college. Zij kreeg het beheer over de por tefeuille voor ruimtelijke orde ning, onderwijs en welzijnsbe leid. Van 1974 tot en met 1979 was zij dagelijks bestuurslid van het ge combineerde gewest West Friesland, een samenwerkings orgaan van een groot aantal ge meenten die zo n 150.000 inwo ners van dat gebied overkoepel den. De oorspronkelijk uit Naarden af komstige Truus Henderickx heeft één jaar in Leiden en zeven jaren in Alphen aan den Rijn ge woond. (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - Twaalf Katwijkse kotters in de rondvisserij zijn maandag niet uitgevaren omdat de vissers het oneens zijn met hun werkgevers over het deel van de oliestookkosten dat zij moeten betalen. Vanmorgen zijn de vissers onder protest uit gevaren. Het conflict houdt verband met de sterk gestegen prijs van de stookolie. Aanvankelijk vonden de werkgevers dat de vissers tien procent van de stookolie- kosten voor hun rekening moes ten nemen. Na onderhandelin gen tussen de werkgevers en de vervoersbonden FNV cn CNV boden de werkgevers uiteinde lijk aan het percentage van tien met 2,5 procent te verminderen. Volgens een woordvoerder van het CNV vinden de bemannin gen van de kotters dit "laatste bod" nog steeds onvoldoende. Volgens de heer J. Ouwehand van de Katwijkse vereniging van schipperseigenaren is echter overeenstemming met de vis sers bereikt. "De kotters zijn vanmorgen uitgevaren. Dal be tekent dat de vissers het bod van de werkgevers aanvaard baar vinden", aldus Ouwehand. De staking van gisteren was voor de Vereniging van Visscrscigc- naren geen verrassing. "Die is door de vissers tevoren aange kondigd", zegt Ouwehand. Ravage na wervelwind PRAAG(AP/UP1/DPA) - De Russische president en partij leider Leonid Brezjnjev heeft vandaag in Praag gezegd dat de Poolse communisten in staat kunnen uorden geacht een 'noodzakelijk krachtig antwoord' te geven aan de vijanden van het socialistische systeem in hun land. In zijn toespraak voor het communistische partijcongres zei hij te hopen dat de Sowjet-Unie en andere landen van het Warschau-Pact 'trouwe vrienden en bondgenoten' zouden blijven. "De Sowjet-Unie is altijd de trou we vriend en bondgenoot van so cialistisch Polen geweest en zal het altijd blijven". Tijdens zijn toespraak uitte hij de beschuldi ging dat 'vijanden van het socia lisme economische druk en chantage tegen Polen gebruiken, alsmede propagandalcugens, lis ten en demagogie'. Maar, zo zei Brezjnjev. 'met de steun "U zult. kameraden, dit allemaal herinneren uit uw eigen ervarin gen", aldus Brezjnjev die daar mee verwees naar de politieke strubbelingen in Tsjechoslowa- kije die in 1968 hebben geleid tot een invasie van de landen van het Warschau-Pact. "Dat hcefdt duidelijk laten zien dat de plan nen van de reactie geen kans van slagen hebben". Poolse patriotten zal de Volgens Brezjnjev zal de Poolse Poolse partij in staat zijn de pro blemen zelf op te lossen'. Zonder Polen met name te noemen beschuldigde Brezjnjev de 'klas sevijanden' van het uitlokken en steunen van contrarevolutionai re krachten in die plaatsen waar deze nog steeds voorkomen. communistische partij bewijzen in staat te zijn de noodzakelijke maatregelen te nemen ter bcstrij ding van de plannen van de vij anden van het socialistisch sys teem. die tegelijkertijd ook de te genstanders vormen van de onaf hankelijkheid van Polen. WISCONSIN Het stadje West Bend in de Amerikaanse staat Wisconsin werd dezer dagen getroffen door een wervelwind. Door het natuurge weld werden tenminste honderd huizen vernield, kwamen vier personen om het leven en raakten er ruim vijftig gewond. Op de foto: een beeld van de ravage en bewoners die een begin maken met de opruimings werkzaamheden. CPN roept man terug uit Praag AMSTERDAM (ANP) - Het bestuur van de Communisti sche Partij Nederland heeft gistermiddag haar vertegen woordiger Joop IJsberg bij het congres van de Tsjecho slo waakse communistische partij onmiddellijk terugge roepen. Aanleiding daarvoor is het geen de eerste secreta ris van de Tsjechoslowaakse CP, Husak. in zijn rede gister morgen over Polen heeft ge zegd. Een woordvoerder van de CPN verklaarde dat zijn partij zich niet kon verenigen met de strekking van ded redevan Hu- sak, waarin voor wat de situa tie in Polen betreft, vergelij kingen werden getrokken met de situaties in Hongarije en Tsjechoslowakije. Volgens de woordvoerder valt de rede van Husak niet te rij men met de houding van de CPN en communistische par tijen in andere landen, die ten opzichte van de kwestie Po len een veel afwachtender houding aannemen. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse scheepsbouwmaatschap pij (NSM) in Amsterdam heeft nog een kans op voortbestaan in dien de gemeente Amsterdam haar onaanvaardbaar tegen het kabinetsvoorstel intrekt. Dit ver klaarde minister Van Aardenne vanochtend in een vergadering van de commissie economische zaken van de Tweede Kamer over NSM. De minister wil nog één keer tien Rustig weer Middagtemprratuur van tien graden in de kustgebieden tot ongeveer 15 gra den in Brabant en Limburg. Weinig Zon op: 6,59 uur; onder; 20.26 uur. Maan op: 9,27 uur; onder: 0,01 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.29 en 18.52 uur, laagwa- ter te 2,18 en 14.53 uur. miljoen gulden overmaken om sluiting van de scheepswerf te voorkomen. De gemeente Am sterdam heeft tegenover Van Aardenne laten blijken met niet meer dan zes miljoen steun voor de dag te willen komen indien het Rijk niet via zijn aandelenka pitaal betrokken wil blijven bij de NSM. Minister Van Aardenne kreeg van alle kamerfracties stevige kritiek te horen op de brief die hij giste ren over dit onderwerp aan de Kamer verstuurde. Hij stelde zich daarin op het standpunt dat het Rijk niet meer geld toe kan wijzen dan op dit moment be schikbaar is gesteld, de porte monnee is leeg. De helft van dat bedrag komt van het departe- ment van sociale zaken dat die som had gereserveerd voor een eventuele afvloeiingsregeling. Op sterk aandringen van alle be trokken kamerfracties zal nog nader deze week. vermoedelijk donderdag, worden gesproken in de voltallige Tweedv Kamer over een oplossing voor NSM. ROME (AP) - De Rode Brigades hebben vandaag in Rome een 28- jarige gevangenbewaker gedood als vergelding voor de actie van de Italiaanse politie afgelopen zaterdag waarbij Mario Moretti. één van de topleiders van d«- stadsguernllabeweging, werd gearresteerd Raffaelle Cinotti. die werkzaam was bij de Rebibbiagevangenis in Rome. werd bij het verlaten van zijn huis door drie mannen neergeschoten. Saoedi-Arabië breekt met Afghanistan RYAD (AFP-Reuter) Saocdi- Arabie heeft besloten zijn diplo matieke betrekkingen met "het onwettige regime in Afghanis tan" te verbreken, zo is door het Saoedische ministerie van bui tenlandse zaken bekendge maakt. Optreden koren zonder publiek (Van één c r verslaggevers) KATWIJK - Dc drie Zuidafrikaan se koren die meedoen een het Tulip Time-festival in Katwijk, zullen zonder publiek optreden voor dc jury. Het VW-bcstuur wil hiermee voorkomen, dat er ongeregeldheden zullen plaats vinden die de muzikanten uit hun concentratie kunnen bren gen. Voorzitter Van der Plas zei van morgen. dat deze maatregel is ge nomen in het belang van de openbare orde. "En om het brede comité te laten merken, dat zijn protest niet langs onze koude kleren afglijdt. Maar dat we wel degelijk luisteren", aldus Van der Plas. 20 PAGINA'S Pais pakt lonen in onderwijs aan Kramer morgen bij AVRO op 't matje België heeft een nieuwe regering "Educatief verlof" minst geschoolden De vakbonden hebben de vissers toegezegd bij minister Braks van landbouw en visserij aan te dringen op ondersteunende maatregelen. Donderdag zullen vertegenwoordigers van de bonden daarover spreken met de vaste kamercommissie voor de visserij. De allesover heersende en meest belangnjke vraag van hel ogen blik is en blijft of de Russen Polen zullen binnenval len en als ze dat doen hoe ze dat zullen doen en wat de conse quenties zullen zijn Vaststaat dat Moskou iets zal moe ten doen De verworvenheden van de Poolse vakbond vormen een onduldbare bedreiging voor de communistische ideologie Als de Poolse regering de zaken goed zou hebben aangepakt, waardoor de rol van de Commu nistische Partij intact zou zijn ge bleven. hadden de zaken er nog anders voorgestaan, maar de verantwoordelijke autonteiten in Warschau hebben in de ogen van Moskou gefaald. De vraag is nu hoe hoog is de pnjs die de Sowjets moeten betalen als ze openlijk binnenvallen. Antwoord die prijs'is hoog en wel licht te hoog Het zal ongetwijfeld het einde betekenen van de ont- spanningspolitiek. Gevolgd, ver moedelijk. door een handelsboy cot of zelfs een volledige han delsstop. Dat zou ook betekenen een importstop - voor de Sowjet- Unie - van hogere technologie en hogere technische kennis Die heeft men weer nodig voor het automatiseren van de Sowjet-in- dustrie. wat weer nodig is voor het opvoeren van de produktivi- teit van het net begonnen vijf-ja renplan Ten tweede zal een eventueel in- grijpen uiteraard leiden tot hoge re defensie-inspanningen in het Westen en als de Sowjet-Unie dat wil bijhouden, dan betekent dat ook meer geld voor defensie en ook dat is een economische druk. Bovendien betekent een in vasie in Polen dat er grote aantal len Russische troepen - en dat waarschijnlijk gedurende lange tijd - nodig zullen zijn De Poolse economie, die toch al op sterven na dood is, zal geheel instorten Westerse kredieten zullen nauwe lijks meer beschikbaar zijn Mos kou krijgt er van de ene op de andere dag een schuld van ruim 25 miljard dollar bij. zijnde de Poolse staatsschuld en een Pools volk dat voornamelijk op al le fronten zal tegenwerken Daarbij komt ook nog de jongste dreiging van de Verenigde Staten de banden met Peking - o. a. door wapenleveranties - nauwer aan te halen indien Rusland mili tair in Polen zou ingrijpen. Uitgaande van de gedachte dat de Sowjets de Poolse zaak niet over hun kant kunnen laten gaan is het wellicht veel aannemelijker te veronderstellen dat de Sowjets een veel subtielere wijze zullen gebruiken om in Polen orde op zaken te stellen Een manier, waarbij het veel moeilijker wordt om vast te stellen wanneer en op welke wijze Moskou ingrijpt en het als gevolg daarvan ook veel moeilijker wordt het aan te mer ken als interventie Er staan Moskou genoeg wegen open om het Poolse liberalise- ringsproces van binnenuit te be strijden en het te presenteren als een nog te tolereren afwikkeling van een strikt binnenlandse aan gelegenheid. De grote belangstelling van Mos kou voor Stefan Olszovski.lid van het Poolse Politburo en voorstan der van de harde lijn, wijst zeker in die nchtmg. LEIDSCH DAGBLAI Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam Adres Woonplaats Gironr Svp. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Ant woordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de kranj komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1