Ontslagen bij Wilbert ook in toekomst 'Als de dood' voor mortuarium nodig VanDuijn(PvdAKatwijk): Gebroken, niet verslagen Oud legaat "ten onrechte" van stal gehaald om bouw te voorkomen DINSDAG 7 APRIL 1981 jB2*£333B PAGINA 17 KATWIJK - "Ik ben gebroken, maar niet verslagen". Dat zegt D van Duijn. gemeente raadslid voor de Partij van de Arbeid in Katwijk. Van Duijn treedt uit de raad voor die partij omdat de leden daar van niet bereid zijn hem al leen te steunen als kandidaat wethouder. Behalve Van Duijn heeft ook mevrouw R. Hietkamp zich kandidaat ge steld. Van Duijn. bijna twintig jaar raadslid en 35 jaar actief in de PvdA, heeft zijn kandidatuur voor hel wethouderschap nu definitief ingetrokken. Hij blijft lid van de Partij van de Arbeid. En hij wil lid blijven van de raad. maar aan het werk gaan als "vrije sociaal democraat". De overige leden van de fractie, behalve mevrouw Hietkamp zijn dat J. Haasnoot en de huidige PvdA-wethouder Van Oosten, betreuren het besluit van Van Duijn om zich terug te trekken. "We hebben Van Duijn niets in de weg gelegd om zich kandi daat te stellen", zegt J. Haas noot. "We waren zelfs blij dat we twee kandidaten voor de opvolging van Van Oosten hadden, we vinden het daar om jammer dat hij zich niet langer beschikbaar stelt". Twee kandidaten voor de op volging van wethouder Van Oosten, die per 1 augustus di recteur van een Hilversumse woningstichting wordt, bleek voor Van Duijn echter onaan vaardbaar. Hij wilde als enige kamdaat worden gesteld. "Van Duijn heeft ons voor het blok gezet door te eisen dat mevrouw Hietkamp zich zou terugtrekken", zegt Haas noot. "Dat was voor ons geen basis om te praten. Mevrouw Hietkamp heeft volledig reglementair gehandeld. Ie der lid van de fractie mag zich kandidaat stellen voor het wethouderschap". Toen bleek dat mevrouw Hiet kamp niet bereid was zich ten gunste van Van Duijn te rug te trekken, stapte Van Duijn op. Van Duijn: "Ik zie de kandida tuur van mevrouw Hietkamp als een motie van wantrou wen tegen mij persoonlijk Als er gaat worden gestemd dan weet ik bij voorbaat op wie de keus zal vallen Nu wordt mij verweten dat ik chantage pleeg door uit de fractie te stappen, maar zo zie ik dat niet. Ik ben een teleur gesteld man. maar ik blijf vechten voor de goede zaak. Landelijk gezien ben en blijf ik socialist, maar plaatselijk zie ik dat iets anders Volgens Haasnoot handelt Van KATWIJK - "Het is triest voor de mensen, dat is zeker. Ontslag is nooit een plezierige zaak. Maar we worden er door de omstandigheden toe gedwongenaldus econo- misch-directeur J.J. Prein van het verpleegtehuis De Wilbert aan de Overrijn in Katwijk aan den Rijn. een personeelsnorm die door het centraal orgaan ziekenhuistarie ven (COZ) is vastgesteld. Die norm houdt in dat het perso neelsbestand van het tehuis moet bestaan uit zestig procent leerling-ziekenverzorgenden en veertig procent gediplomeerden. "Daarop is de begroting afge stemd", zegt directeur Prein. De Wilbert is een zogenaamd "op leidingstehuis". er worden zie- kenverzorgsters en -verzorgers opgeleid. Die opleiding duurt twee jaar en geschiedt op basis van een leerlingencontract dat De Wilbert met leerlingen afsluit. Elk half jaar gaat een nieuwe groep leerlingen in het tehuis aan het werk nadat een drie maanden durende vooropleiding is afgesloten. Contract De leerlingen komen op basis van het leerlingencontract voor on bepaalde tijd bij De Wilbert in dienst. Dat betekent dat zij na het afronden van de opleiding niet verdwijnen, maar als gedi- HILLEGOM - "De dood is nog steeds taboe in Hillegom. Alle mensen zijn het erover eens dat hier een mortua rium moet komen, maar niemand wil het voor zijn deur of de gemeente moet flink wisselgeld betalen". Een blik op het Molenduiiitje in het W ilhelmmapark. Aanvankelijk bestonden plannen om het laatste dmnt je af te graven ten behoeve in de bouw van een mortuarium. Het oorlogsmonument voor dat duintje zou dan waarschijnlijk worden verplaatst Het verpleegtehuis heeft ontslag aangevraagd voor 19 personeels leden: elf ziekeverzorgers/sters en acht zogenaamde verpleeg hulpen. Deze laatsen zijn voorna melijk part-timers zonder een di ploma ziekenverzorgende. Het ontslag is nodig, niet omdat er gebrek aan werk is, maar omdat De Wilbert zich moet houden aan 'Dat mortuarium heeft al een lan ge lijdensweg ondergaan. Maar dat komt doordat de gemeente het verkeerd heeft aangepakt. Het gemeentebestuur had vijf of zes plaatsen moeten aanwijzen waar het mortuarium mogelijk had kunnen worden gebouwd. Allicht dat tegen één van die plaatsen weinig of geen bezwa ren zouden worden ingediend. En nu schermen Hillegommers t£ pas en te onpas met het legaat van baronesse Van Westerholt- Dat is de stellige overtuiging van Hillegommer Aad van Keste ren. De plannen voor de bouw van een mortuarium getuigen niet bepaald van een doortastend beleid van de gemeente Hille gom. Het gemeentebestuur is te snel van oorspronkelijke plan nen afgestapt, nadat kritiek kwam van omwonenden. Deze kritiek werd onder meer gele verd in de Hillegomse gemeente raad. Garbialaan In augustus 1979 werd voor het eerst duidelijk gesproken over de bouw van een mortuarium, hoewel de wens daartoe al veel langer leefde. Een werkgroep concludeerde dat het mortua rium het beste zou kunnen wor den gebouwd op de hoek van de Garbialaan/Olympiaweg, nabij het gezondheidscentrum. "Met de aankoop van de grond was een ton gemoeid. De gemeente raad was in meerderheid niet zo blij met deze plaats en de aan- koopkosten van de grond al dus Van Kesteren. Begin 1980 werd plots een nieuwe plaats voorgesteld: in het Wilhel- minapark. De grond is eigendom van de gemeente en er werd een plan ontwikkeld voor de bouw van een mortuarium dat een slor dige 360.000 gulden zou kosten. Het Wilhelminapark was volgens gemeentebestuurders centraal gelegen, vlakbij de algemene be graafplaats. Daarvoor was het noodzakelijk dat een deel van het Molenduin. een heuvel in het park waarop vroeger een molen heeft gestaan, zou worden afge graven. Bovendien dreigde het oorlogsmonument in gevaar te komen, dat zou elders moeten worden geplaatst. "Ik was ook geen voorstander van die plek. maar ik had best een veer willen laten als dat de enige mogelijkheid was geweest. Maar cr zijn meer mogelijkheden. Met name in de gemeenteraad kwam men met oneigenlijke argumen ten om de bouw tegen te houden of te vertragen. De condoleance ruimte zou veel te groot zijn. In het plan was rekening gehouden met een ruimte van 8 bij 5 meter. Een ruimte die je gewoon nodig hebt. een plaats waar familiele den elkaar even kunnen ontmoe ten of waar ze even met elkaar kunnen praten", zo vindt Van Kesteren. Gemakkelijk Hij meent dat enige gemeente raadsleden te gemakkelijk tegen de bouw van een mortuarium aankijken "Hillegom heeft een mortuarium broodnodig. Doden worden in een kleine ruimten op gebaard. En dat is in deze tijd on aanvaardbaar. En als raadsleden dan met argumenten komen dat de condoleanceruimte meer een zaal is voor het vieren van een fa miliereünie. dan slaan ze de plank flink mis". Ook al omdat er parkeerproblemen dreigden te ontstaan in de Wil helminalaan zagen burgemeester en wethouders af van plannen het mortuarium m het Wilhelmi napark neer te zetten. De werk groep kwam met een andere mo gelijkheid: de hoek Irenelaan/ Van Nispenpark. Een plek waar mee de provinciale planologisch dienst niet erg gelukkig was, vandaar dat voor een andere plaats werd gekozen: Van Nis penpark. achter de Martinus- kerk. Maar ook daarmee was de dienst niet erg in zijn sas. Boven dien verwachtten B en W erg veel bezwaren, zodat in novem ber 1980 werd besloten terug te keren naar het Wilhelminapark. plomeerd ziekenverzorger/ver zorgster in dienst blijven. Dat is opgenomen in de cao (de collec tieve arbeidsovereenkomst). "Vroeger was dat anders", zegt di recteur Prein. "toen kwamen de leerlingen slechts voor de duur van de opleiding bij het tehuis in dienst. Daarna waren zij ge dwongen te solliciteren. Het op leidingstehuis is nu verplicht hen in dienst te houden". Volgens personeelsfunctionaris G. Linssen van De Wilbert was al lang van tevoren te voorzien dat door de toevoeging "voor onbe paalde tijd" problemen zouden ontstaan. Tot op heden bleven die problemen uit, omdat afge- maar dan middenin het park te genover de uitgebrande fabriek van Polypreen 'Dus weer terug waar we zijn be gonnen. Op zich geen onaardige plaats voor een mortuarium, maar waarom het dan persé mid denin het park moet is voor mij ongebegrijpelijk Waarom met aan de kant van de Van den En- delaan7. Dan is het parkeerpro bleem ook meteen opgelost Nu moet het gemeentebestuur on derhandelen mot bewoners van de Wilhelmmalaan. die m ruil voor hun toestemming voor de bouw van het mortuanum hun auto voor hun deur willen parke ren En dat terwijl een paar hon derd meter verderop voldoende parkeergelegenheid is voor de bewoners van de Wilhelmina- laan". aldus Aad van Kesteren i studeerde ziekenverzorgsters óf binnen De Wilbert konden wor den geplaatst, óf elders aan de slag konden. Bij de laatste lich ting ging het echter mis De meeste leerlingen bleven graag in dienst van het Katwijkse ver pleegtehuis. Met de komst van de nieuwe lichting leerlingen werd daardoor de verhouding leerlingen/gediplomeerden Legaat Onlangs weid nog een bezwaar toegevoegd Want buiten het ver lies van spcelgelegenheid voor kinderen en het mogelijke par kecrprobleem als de gemeente geen maatregelen neemt, blijkt volgens een aantal Hillegom mers nu dat het mortuarium daar helemaal niet mag worden ge bouwd Dat zou te concluderen zijn uit het legaat van baronesse Van Westerhoit. die gronden aan de gemeente Hillegom schonk "Deze uitspanning is en blijft ter verfraaiing en voor ontspanning van de Hillegomse ingezeten en zo schreef de baronesse in 1859 Daaruit meent een aantal Hille gommers te concluderen dat er ui' het Wilhelminapark Duijn onfatsoenlijk door nu uit de fractie le stappen en een andere groepering te stichten. Uiteindelijk zal de ledenvergadering zich moe ten uitspreken over de han delwijze van Van Dunn. De PvdA zal nu met de andere partijen in de gemeenteraad rond de tafel moeten gaan zit ten. "Wat de opvolging van wethouder Van Oosten be treft zijn wij uiteindelijk toch afhankelijk van het stand punt dat de andere partijen innemen", aldus Haasnoot. scheef getrokken. De enige reele mogelijkheid om economisch te kunnen blijven draaien is vol gens Prein en Linssen ontslag van een aantal personeelsleden "We mogen niet uitstijgen boven de normen van het COZ". Wonen Het gedwongen ontslag voor de ne- dig stukje groen met veel gras en w at bomen, niet mag worden ge bouwd. Maar dan slaan de stop pen door bij Aad van Kesteren 'Er wordt maar wat gesjoemeld met dat legaat van baronesse Van Westerhoit De gemeente heeft al veelvuldig gezondigd te gen de in dat legaat neergelegde wensen. Daarom moeten ze nu niet gaan zeuren als de gemeente in het Wilhelminapark wil bou wen De flat op de hoek van de Van den EndelaanWilhclmina laan. een groot aantal woningen en Draka staan op de voormalige grond van baronesse Van Wes terhoit Die zouden tegen de vlakte moeten als Hillegommers de wensen van de baronesse wil len respecteren", zo stelt Aad van Kesteren HENK VAN DER POST Directeur J.J Prein van De Wilbert flinks! en personeelsconsulent G. Linssen: "Het is triest voor de mensen, ontslag ts nooit leuk. Maar we wor den er door de omstan digheden toe gedwon gen". gentien medewerkers van De Wilbert is volgens Linssen geen uitzondering in de gezondheids zorg. Bij enkele tehuizen waar mee De Wilbert nauw samen werkt is een dergelijk ontslag eerder voorgekomen Onder meer bij het verpleegtehuis Oudshoorn in Alphen aan den Run Daarnaast zijn cr nog tehuizen die ontheffing hebben gekregen van de voorwaarde dat leerlingen voor onbepaalde tijd by het te huis in dienst komen. "Die ont heffing hebben wij desfijds wel aangevraagd, maar van het mi nisterie niet gekregen", aldus Linssen. "Het is een heel vervelende zaak dat je leerlingen opleidt die je daarna moet ontslaan", zegt di recteur Prein. "maar het zit erin dat we in de toekcrr.st «pnieuw voor eenzelfde probleem komen te staan. Daarom zeggen we al vroeg in de opleiding dat de leer lingen moeten zoeken .naar een nieuwe baan". Volgens Linssen kunnen de elf ge diplomeerde ziekenverzorgen den binnenkort wel aan de slag, zij het dan niet in de directe om geving van Katwijk. "Er zgn best banen", zegt hij "In Den Haag zijn volop vacatures, in Zoetcr- meer kunnen een stuk of tien mensen aan de slag en ook in Leiderdorp en Noordwykerhout kunnen ze aan de slaR". Voor de acht ontslagen verpleeg hulpen is het echter moeilijker om aan een baan te komen Dat zijn voornamelijk part-timers die slechts een beperkt aantal uren kunnen werken. Die komen jam mer genoeg niet snel meer aan oen nieuwe baan. Ook al omdat de overheid erop heeft aange drongen het aantal verpleeghul pen zo veel mogelijk terug te dringen**. Onrust ''We willen de leerlingenoplei- ding graag houden", zegt Lins sen. "omdat er al zo weinig oplei dingen zyn voor fnensen van dit niveau, maar ook omdat we ze hard nodig hebben, wart we moeten werken met het geld dat de overheid beschikbaar stelt Daarnaast zullen we er naar moe ten streven in de toekomst ge dwongen ontslagen te voorko- De ontslagen hebben op De Wil- bort voor enige onrust gezorgd "Maar er is met ieder personeels lid dat nu voor ontslag is voorge dragen persoonlijk gesproken. We hebben alk-s uitgelegd We hebben geen spelletje gespeeld. Als we een andere weg hadden geweten, dan hadden we die graag bewandeld Dode en gewonde bij Waddinxveen WADPINXVEEN (ANPl Dr 36- jarige E. van Etten uit Heemste de is gisterochtend door een erkrrrsoiiKi .il om h« t lew ii gekomen. Op de weg van Waddinxveen naar Gouda raakte het slachtoffer door nog onbekende oorzaak op de andere weghelft en botste frontaal tegen een vrachtwa gen. Het slachtofTer overleed ter plaatse. Een medepassagier van het slachtoffer de 35-jarige W.G. Fi- lippo uit Leiden, is met ernstig hersenletsel en kneuzingen op gznomen in een ziekenhuis in Gouda. De bestuurder van de vrachtauto bleef ongedeerd. Het verkeer moest enkele uren worden omgeleid. Voorstel tot bouw in mei te verwachten HILLEGOM - Waarschijnlijk in de maand mei komen burge meester en wethouders van Hillegom met concrete voor stellen over de bouw van een mortuarium in het Wilhelmi- napark. Aanleiding eens te gaan praten met Aad van Kesteren. een Hillegommer die de ontwikkelingen rond het mortuarium van zeer na- bij heeft gevolgd. Hij is geïnteresseerd in de zaak en heeft als bewoner van de Wilhelminalaan een eigen vi-1 sie op de ontwikkelingen rond het mortuarium. Hij is één van de weinige Hillegom mers van wie het mortuarium in het Wilhelminapark mag w orden neergezet, zonder dat de gemeente daarvoor meer concessies doet dan bijvoor beeld ruimere parkeergele genheid in de Wilhelmina- Aad van Kesteren heelt zich onlangs verdiept in het legaat van baronesse Van Wester hoit. waarin de nalatenschap van het Wilhelminapark aan de gemeente Hillegom is ge regeld. Van verschillende zijden, waar onder de gemeenteraad, is onlangs op dat legaat gewe zen. Daaruit zou blijken dat de gemeente Hillegom in het park niet mag gebruiken voor bijvoorbeeld de bouw van een mortuarium Maar dat vindt hij allemaal onzin. Bijgaand het relaas Van Aad k van Kesteren. oftewel de lij densweg van het Hillegomse mortuarium.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17