Educatief verlof bepleit Waalhaven sluit: 200 man op straat Tekort op reisbalans weer toegenomen Renterekening: Holec w in zonne-energie Beurs Amsterdam SER wil regeling voor minst geschoolden Slavenburg's Bank Wim Spit verlaat de FNV DINSDAG 7 APRIL 1981 lïl'M'lill3 Rank Xerox De directie van Rank Xerox heeft een collectief ontslag aange vraagd voor 423 medewerkers. De meesten van hen zitten met betaald verlof thuis. Bij Rank Xerox werken ongeveer 2600 mensen. Behalve door de ontslagen gaan nog eens honderd arbeidsplaatsen verloren door natuurlijk verloop. De secretaris van de Unie BLHP. H. van Eijk, zegt dat het bedrijf wel iswaar niet met verlies draait, maar dat een rapport van het Limburgs Instituut voor Ontwik keling en Financiering (LIOF) de saneringsplannen van de directie in grote lijnen onderschrijft. Ferro Het stakende personeel van het chemische bedrijf Ferro heeft gisteravond unaniem besloten de actie voort te zetten. Dat gebeur de op een ledenvergadering van de industriebond FNV in Rotter dam, waar de onderhandelaars verslag uitbrachten van de CAO- besprekingen die afgelopen zon dag opnieuw op een mislukking uitliepen. Philips De Industriebond FNV heeft in een telex aan de raad van bestuur van Philips opnieuw aangedrongen op duidelijkheid over de divi dendregeling over 1980. Al eerder heeft deze vakbond woedend ge reageerd op de beslissing van Philips de achttien procent uitke ring op de aandelen te splitsen in een dividenduitkering van 7,5 procent en een extra uitkering van 10,5 procent. Over 1979 be stond de totale achttien procent uit dividend. Door de drastische daling van het dividend van achttien naar 7,5 procent krijgen de Philips werk nemers één procent minder winstuitkering. Hormonen Mestveehouders in het Belgische Meetjesland (de streek rond Eeklo, ten zuiden van het Neder landse Zeeuws-Vlaanderen) ge bruiken hormoonpreparaten bij het mesten van hun vee. Dat is duidelijk geworden na een onder zoek van het gerecht in Gent. Een van de onderzoeksrechters te Gent heeft dat gisteren bekend gemaakt. Op 23 maart stelde het gerecht een onderzoek in bij tien mestveebe- drijven in het Meetjesland. Bij acht bedrijven werden in totaal vijfhonderd dieren in beslag ge nomen, waarvan werd vermoed dat ze met hormonen waren be handeld. Van een zestigtal dieren werd de urine onderzocht. Twaalf verslagen over dat onderzoek zijn inmiddels gereed gekomen, al dus het gerecht in Gent, en geble ken is dat in tien van de twaalf gevallen met hormonen was ge werkt. Maar uit een analyse, toe gepast op stalen van veevoeders is gebleken dat ook bij mestvee houders, waar geen verdachte runderen werden aangetroffen, hormoonbehandelingen werden toegepast. marktberichten KATWIJK AAN DEN RIJN - Groenteveiling Datum 6 april Andijvie per kg 1.49-2.64. Waspeen Al per kist 34.50-36,30, All 13-31.50, BI 36-39,20, Bil 9, Cl DEN HAAG (ANP) - Ofschoon vorig jaar de bestedingen van buitenlander;; in ons land met ruim een half miljoen gulden (20 pet) zijn gegroeid, is het tekort op onze reisverkeersbalans opgelopen tot zes mil jard gulden. In een toelichting op deze ge gevens van de Nederlandsche Bank heeft dr. M.C. Tideman, directeur van het ge lijknamige adviesbureau voor toerisme en horeca op gewezen, dat de groei in de ontvangsten van de buitenlandse reizi gers van 2,75 miljard gulden in 1979 tot 3.25 miljard in 1980 ruimschoots is over troffen door meer reisuitgaven van Ne- derlanders in den vreemde: acht miljard gulden in 1979 tegen 9,25 miljard vorig jaar. Hij verklaarde, dat pas vorig jaar een abrupt einde is gekomen aan de steeds dalende inkomsten uit het buitenlandse toerisme. De groei van 20 procent bete kent bij de in 1980 opgetreden prijsstij ging een reële groei van 12Vi procent. Dr. Tideman acht dit een uitermate belang rijke ontwikkeling. Beter dan het afrem men van de reisuitgaven van Nederlan ders in het buitenland vindt hij de bevor dering van de bestedingen van buitenlan ders in ons land. Hu meent, dat Neder land met zijn toeristenbevordering op de goede weg is. Hij noemt het overigens opvallend, dat de groei van de buitenlandse bestedingen is voorbijgegaan aan de hotellerie, die nau welijks meer overnachtingen van vreem delingen boekte. Dr. Tideman concludeerde, dat het buiten lands dagbezoek moet zijn toegenomen, dan wel het logies op kam peer bed rij ven. bij familie en kennissen, dat sterk wordt onderschat en het eveneens onderschatte verblijf in gemeubileerde kamers en in pensions. De bestedingen van Nederlanders in het buitenland hebben een enorme omvang aangenomen, aldus de deskundige: 650 gulden per ingezetene, van pasgeborene tot de nauwelijks reizende 100-jarige een gigantisch bedrag". Volgens cijfers van de organisatie voor economische sa menwerking en ontwikkeling wordt dit uitgavenpeil alleen door rijkere landen als Zwitserland en Denemarken duidelijk overtroffen. "Op het ogenblijt is ook nog niets te merken van minder reisuitgaven als gevolg v^n de afname van het reeel beschikbaar inkomen, want Nederlandse toeristen en zakenlieden hebben vorig jaar ruim 1,2 miljard gulden meer in het buitenland uitgegeven dan in 1979, toen de groei maar 0.6 miljard gulden Was. De werf Waalhaven, met sluiting bedreigd, maakte tot '79 deel uit van het Rijn-Schelde^Verolme concern. ROTTERDAM (ANP) - De direc tie van de Rotterdamse werf Waalhaven wil het bedrijf op kor te termijn sluiten. Het bedrijf lijdt miljoenenverliezen door ge brek aan personeel, de hoge ren testand en lage prijzen op de re- paratiemarkt. Er zullen door de sluiting 200 mensen ontslagen worden. De directie gelooft dat 160 werknemers vrij snel elders werk kunnen vinden. De Waalhaven-werf was tot 1979 onderdeel van het Rijn-Schelde- ADVERTENTIE) Verolme concern, maar werd toen afgestoten. Deze "kleine werf onder de middelgroten" legt zich volgens directeur D. van de Velden toe op de repara tie van kleine handelsvaartsche pen. Door een felle concurrentie zijn de prijzen de laatste tijd laag op deze markt, aldus Van de Vel den. yÊÊÊÊT A k A Rente: 7'/:% k A* Minimum saldo: f1.000,- I Wa k Opzegtermijn: 1 maand Wjj m Bij opname binnen de 3 opzegtermijn wordt 1% IW van het opgenomen bedrag aan u berekend. Vooral geschikt wanneer u niet al te snel over uw spaargeld wenst te beschikken Leiden, Kort Rapenburg 20.071:126244 U spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank De vakbonden e zijn ingelicht o1 men sluiting va de directeur vai arbeidsbureau i het personeel er de voorgeno- i het bedrijf. Bij het gewestelijk melding ge daan van het voornemen tot ont slag van de 200 mensen. Volgens directeur Van de Velden is nog geprobeerd een vorm van sa menwerking te vinden met gro tere middelgrote werven, maar dat is op niets uitgelopen. De werf kon, volgens directeur Van der Velden, onvoldoende personeel krijgen. Er zouden fei telijk 275 mensen moeten werken. Dit tekort aan personeel (dat ook voor andere scheeps werven wel geldt) en daarnaast een hoog ziekteverzuim maakte dat de Waalhaven in de concur rentieslag met andere binnen- en buitenlandse reparatiewerven verloor, aldus Van de Velden. De directie ziet dan ook geen mo gelijkheid uit de huidige verlies- situatie te komen, ook al hebben de vakorganisaties zich volgens Van de Velden niet bij de situatie neergelegd. GRONINGEN (GPD) - De SER-commissie voor Betaald Educatief Verlof (BEV) zal in mei of juni met het advies voor de regering komen, om wisselende groepen van 300.000 tot 400.000 mensen met een opleiding tot en met het niveau van lager beroepsonderwijs en mavo, betaald educatief verlof te geven. Die groepen moeten dan voor een periode van een aantal maanden weer aan het leren. Prof. dr. L. J. Emmerij, lid van die SER-commisie, meent dat met dit verlof de werkloosheid dras tisch verlaagd kan worden, om dat de meeste werklozen ook binnen de grenzen vallen van het opleidingsniveau waar de rege ling in eerste instantie voor gaat gelden. Prof. Emmerij, die gisteren In Gro ningen sprak op een onderwijs- symposium, meent dat het BÈV het rijk geen extra geld hoeft te kosten. Nu wordt er 30 miljard gulden besteed aan sociale uitke ringen: „Om de mensen uit het arbeidsproces te stoten en onge lukkig te houden", zegt hij. Hij vindt betaald educatief verlof een veel nuttiger wijze om dit geld te besteden. Zowel de werk nemer heeft er wat aan omdat hij meer kan, maar ook de maat schappij profiteert van een beter opleidingsniveau. De heer Emmerij, die rector is van het Institute of Social Studies in Den Haag, zei gisteren dat zowel bij de vakbond als bij de werkne mers grote bezwaren bestaan te gen het BEV. De werkgevers vre zen dat ze organisatieproblemen krijgen. Hij vindt evenwel dat de problemen, die men met het ver lof krijgt, aanzienlijk eenvoudi ger zijn dan die welke door ziek te worden veroorzaakt. Alternatief plan FNV voor Volvo HELMOND (ANP) - De Industrie bond FNV heeft een alternatief plan ontworpen voor een deel van de reorganisatie van Volvo Car bv. Dat alternatief is gisteren voorgelegd aan de raad van be stuur De leiding van Volvo Car bv. wil het produktieniveau terugbren gen tot 80.000 auto's per jaar Dat leidt tot een verlies van 500 wrbeidsplaatsen. Volgens Henk van Rees van de Industriebond FNV allemaal door middel van gedwongen ontslag. Het alterna tieve plan gaat uit van een opvoe ring van de produktie tot 100.000 auto's per jaar. Gelijktijdig moet de verkoopprijs van de Volvo 340-serie naar beneden, meent de industriebond FNV. Prof. dr. Jos van Kemenade, voor- i malig minister van onderwijs, zei gisteravond op een forum in Gro ningen dat het probleem bij het voorstel van de SER-commissie is. dat de arbeidsmarkt in Neder land in veel kleine stukjes is op gedeeld, waardoor niet automa tisch lege plekken van mensen die met verlof gaan, door ande ren kunnen worden opgevuld. Bovendien wees hij erop dat kleine bedrijven wel degelijk in moei lijkheden komen door een lande lijke regeling. Hij stelde ook dat het betaald educatief verlof in strijd is met de wensen van femi nistische groepen die juist werk tijdverkorting zien als oplossing voor de werkloosheidsproble men, omdat op die manier tevens iets gedaan kan worden aan het rollenpatroon. UTRECHT (ANP) - Vice-voor zitter Wim Spit van de Fede ratie Nederlandse Vakbewe ging. stapt na een 32 jarige loopbaan in de vakbeweging over naar de ontwikkelings samenwerking. Spit (56) ver laat na het fusie-congres tus sen NVV en NKV in septem ber de FNV en vertrekt rond de jaarwisseling naar Indone sië om daar het team van de Novib (Nederlandse Organi satie voor Internationale Ont wikkelingssamenwerking) te gaan leiden. Spit is sinds 1973 voorzitter van hel NKV wat van meet af aan vice-voorzitter van de FNV. Hu kwam begin 1949 in dienst bu de Katholieke Bond van Spoorwegperso neel St. Raphael, waarvan hij in 1959 voorzitter werd. Ver- bondsbestuurder bij het nkv werd spit In IM7 i n In 1973 volgde hij bij het NKV Mertens op als voorzitter. Onder het voorzitterschap van Spit publiceerde het NKV een modern visieprogram en werden de beslissende stap pen gezet naar oen federatie met het NVV. Die federatie wordt op het FNV-congres in september omgezet in een definitieve füsieen Spit vindt dat in zekere zin een bikfO mng van zijn loopbaan in de vakbeweging en een geschikt moment om het vice-voorzit- terschap over te dragen. UTRECHT (GPD) - Holec is van plan een fabriek te bouwen voor de productie van zonnecellen en zonnepanelen. Daartoe worden op het ogenblik gesprekken ge voerd. onder meer met gemeen tebesturen van verschillende mogelijke vestigingsplaateen In principe kan die fabriek binnen een jaar draaien en dan werk bie den aan circa honderd mensen. Tijdens een toelichting op het gis teren verschenen jaarverslag van Holec vertelde de voorzitter van de Raad van Bestuur, drs. J. C. Smit. dat het gaat om een project van Solarex, een Amerikaans be drijf op het gebied van zonncner- gie. Holec gaat de zonnecellen in licentie vervaardigen. Omdat daarom het belang dat Holec in Solarex had, niet meer nodig was. is dat afgestoten. Volgens drs. Smit gaat die nieuwe fabriek tussen de zes en tien miljoen gul den kosten. Of Holec dit jaar helemaal uit de verliezen zal raken is nog niet met zekerheid te zeggen, maar het bestuur van het concern is daar optimistisch over. De resul taten over de eerste maanden van dit jaar leken, aldus drs. Smit. ook in die richting te wij- Holec, dat zich bezighoudt met het leveren van produkten en dien sten ten behoeve van de elektri citeitsvoorziening, heeft een aan tal reorganisaties achter de rug en nog in uitvoering die bij moe ten dragen aan de verbetering van de resultaten. Vorig jaar liep het aantal perso neelsleden in Nederland terug muf MjMl jaar niflon ar nog ar beidsplaatsen verdwijnen bij Coq in Utrecht en Furnaces in Numegen. Bij Coq gaat het om honderd, bij Furnaces om zestig arbeidsplaatsen Totaal werkten er eind vorig jaar 7651 mensen bij Holec. van wie 1545 in het buitenland. Het afgelopen boekjaar vertoonde een forse verbetering van de re sultaten. Het bedrijfsresultaat steeg met 34 miljoen van 21.7 miljoen negatief in 1979 tot 12.4 miljoen gulden positief in 1980 De omzet steeg met 20.5 procent tot 736.2 miljoen gulden. Het ver lies over 1980 komt uiteindeluk uit op 9,7 mihoen gulden tegen 24,4 miljoen in het voorgaande jaar. Holec ziet in dekomende jaren vooral kansen in warmtekracht koppeling. Daarbu wordt de af valwarmte in bedrgven gebruikt om elektriciteit te maken Holec heeft net voor drie miljoen gul den opdracht gekregen een der- geluk systeem bu Campina te ontwikkelen. Warmtekrachtkop peling l.i.it tot amsteoIUk* ener giebesparing.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15