Demonstratief bezoek aan Praag Tsjechische president uit dreigementen België heeft nieuwe regering Haig en Begin in grote lijnen eens Aan adres Polen VERGELUKING PRUSPIIL EVENSMIDDELEN v% Nieuw medicijn kan hartpatiënt redden Kunstgebitten DINSDAG 7 APRIL 1981 (Van onze correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL (GPD) - België heeft een nieuwe regering. Een week na de val van het kabinet-Mar- tens keert dezelfde rooms-rode coalitie van Vlaamse en Fransta lige christen-democraten en so cialisten terug. Alleen oud-pre mier Wilfried Martens blijft aan de zijlijn: hij is opgevolgd door zijn vroegere minister van finan ciën Mark Eyskens, ook een Vlaamse christen-democraat. Het enige nieuw gezicht in de rege- ring-Eyskens - het vijfde kabinet sinds de algemene verkiezingen van december 1978 - is de 73-jari- ge Robert van de Putte. Deze Vlaamse christen-democraat werd in 1975 gepensioneerd als gouverneur van de Nationale Bank van België, waar hij in 1943 zijn loopbaan begon. De nieuwe bewindsploeg werd gisteravond door koning Boudewijn beëdigd. Vandaag legt Eyskens de rege ringsverklaring af in het parle ment. Hoe premier Eyskens de economi sche crisis, die gepaard gaat met sterke speculatie rond de Belgi sche frank, gaat aanpakken, was gisteravond nog niet erg duide lijk. Eyskens, die corrigeert don derdag tot kabinetsformateur werd benoemd, heeft een nood plan opgesteld waarmee de coali tiepartijen konden instemmen, voornamelijk omdat het tamelijk vaag is. Afgesproken is dat het regerings beleid gebaseerd wordt op de volgende uitgangspunten: de kostprijs in het Belgische be drijfsleven mag de gemiddelde kostprijs van de belangrijkste andere Europese landen niet blij vend te boven gaan (zoals nu het geval is), loonkosten en belas tingdruk voor het bedrijfsleven dienen verminderd te worden. Er komt een crisislening om het EG-plan voor bestrijding werkloosheid DEN HAAG (GPD) - De Euro pese Commissie wil nog dit voorjaar met een plan komen voor de bestrijding van de werkloosheid in de tien EG- landen. De voorstellen zullen binnen enkele maanden be sproken worden door de mi nisters van financiën, sociale zaken en economische zaken van de Gemeenschap. Dat ge beurt tijdens de komende jumboraad, die op initiatief van premier Van Agt moge lijk nog in juni gehouden wordt. Tijdens een informele twee daagse conferentie bespra ken de bewindslieden\an so ciale zaken in het Haagse Kijkduin de verschillende onderdelen van dit plan van de commissie. De bijeen komst stond onder voorzit terschap van minister Albe- da. Aanwezig was ook de nieuwe Europese commissa ris voor sociale zaken, de Brit Ivor Richard. premier van Belgie. de 47-jarige christen-democraat Mark Eyskens. begrotingstekort te dekken. Ten slotte »zal het structurele tekort op de begroting - 6,7 miljard gul den - in drie jaar worden wegge werkt. Over wijziging van de indexering - het grote struikelblok voor pre mier Martens - wordt niet langer met zoveel woorden gesproken. Vakbond en werkgevers moeten deze maand een akkoord zien te bereiken over maatregelen tot vermindering van loonkosten stijging, anders wil de regering in mei zelf ingrijpen. In Brussel wordt verwacht dat de indexe ring, die in België automatisch wordt toegepast op lonen en so ciale uitkeringen, toch op de hel ling zal worden gezet. Met zijn ingrijpende voorstel de in dexering voor de rest van dit jaar te bevriezen, stuitte de afgetre den premier Martens een week geleden op het onaanvaardbaar van de socialisten in de regering. Ook de vakbonden heten een keihard „neen" horen. Mariens, die steun in de eigen gelederen was kwijtgeraakt, raakte geiso- leerd en diende zijn ontslag in. Koning Boudewijn» riep de poli tieke en sociale leiders daarop bijeen en drong aan op de snelle vorming van een stabiele rege ring. (Van onze correspondent Koen Corver) MOSKOU - Sowjet-partijleider Brezjnjev bezoekt als enige buitenlandse partijleider het Tsjechoslowaakse commu nistische partijcongres. Het demonstratieve bezoek is het begin van een laatste gewel dige propaganda-opcratRc in de hoop de Poolse kamera den nog tot bezinning te brengen. Sommige politieke waarnemers houden dit voor mogelijk. Spontane acties van partijleiders zijn in de communistische wereld zo goed als uitgesloten. Het is dan ook vrijwel ondenkbaar, dat Brezjnjev naar Praag is gereisd in de hoop daar met zijn collega's uit de andere Oosteuropese staten te pra ten, terwijl die niet zijn geko- Waarschijnlijker is het, dat Brezjnjev en de andere Kremlin-machthebbers heb ben besloten, dat de aanwe zigheid van de Sowjet-partij- leider in Praag een belangrij ke demonstratieve betekenis zou kunnen hebben. Dertien jaar geleden onderhandelde Brezjnjev in de Tsjechoslo waakse hoofdstad met partij leider Dubcek tijdens de zo geheten 'Praagse Lente'. Via beraadslagingen over de noodzaak tot economische hervormingen, waren de communisten in Praag tot be slissingen over politieke her vormingen gekomen. Ja. zelfs hervormingen binnen de communistische partij. Levensgevaarlijk volgens Moskou. Wanneer de rol van de commu nistische partij door de be volking van een land niet meer wordt aanvaard, dan valt een van de twee belang rijkste voorwaarden weg voor 'stabiliteit' volgens de denkbeelden van het Krem lin. De tweede peiler waarop de stabiliteit rust, is de struc tuur van de communistische partij, die intact moet blijven. In 1956 in Hongarije en in 1968 in Tsjechoslowakije wa ren beide voorwaarden 'vol gens de Russen niet meer aanwezig en dat was de reden om gewelddadig in te grijpen om de door Moskou gewen ste stabilieit weer te herstel len. Door naar Praag te komen voor het bijwonen van het Tsje choslowaakse partijcongres, wil Sowjet-partijleider Brezjnjev nog eens de juist heid van die politiek onder strepen. Husak is de vertrou weling van het Kremlin, die na de turbulente maanden van 1968 en na de Warschau Pact-inval via de zogeheten 'normalisering' de orthodoxe communistische machts structuur in het land herstel de en Praag weer op de koers van Moskou bracht Door in deze woelige Poolse dagen het Praagse congres bij' te wonen, onderstreept Brezjnjev nog eens de juist heid van het ingrijpen van 1968 en de Russische waarde ring voor de orthodoxe volg zaamheid van de Praagse partijleider Husak. Bovendien onderstreepte Brezjnjev's aanwezigheid de 'juistheid' van Husak's op merkingen tijdens de ope ning van dat partijcongres gisteren. Husak verklaarde daarbij dat de verdediging van de socialistische struc tuur in Oost-Europa een 'ge zamenlijke verantwoordelijk heid' was van de Oostblok- staten. Een ideologische rechtvaardiging voor een eventueel ingrijpen. Een ac tie die blijkbaar tot de moge lijkheden wordt gerekend, want Husak vergeleek de huidige Poolse toestand met de situaties in Hongarije in 1956 en Tsjechoslowakije in 1968. Brezjnjev's aanwezigheid in Praag maakt duidelijk dat Moskou geheel achter de2e visie op de situatie staat. Een situatie die wordt geken merkt door ernstige kritiek van de Sowjet-staatspers op de laksheid van de commu nistische leiders in Polen om 'contra-revolutionaire' ge beurtenissen of elementen te neutraliseren. Een duidelijke aanwijzing dat men zich in het Kremlin in toenemende mate zorgen maakt over de effectiviteit van de Poolse communistische partij. Mos kou zal een gewelddadig in grijpen vanwege de zeer ne gatieve internationale gevol gen waarschijnlijk zolang mogelijk willen uitstellen. Dat uitstel heeft alleen zin, wanneer tegelijkertijd de po litieke druk op Polen tot een maximum wordt opgevoerd. Dat gebeurt, en wel via le eerder genoemde kritiek op de manier waarop de Poolse leiders reageren op verschil lende verschijnselen van de laatste weken Dat gebeurt ook door de steeds verder gaande opbouw en uitbouw van de militairen rondom en in Polen, in het kader van zo geheten 'manoeuvres'. En dat gebeurt verder via onderling overleg binnen het Oostblok op een iets lager niveau dan dat van partijleiders. Als dat allemaal niet helpt, dan is misschien nog een laatste massale demonstratie van onvrede tegenover Warschau nuttig. Husak heeft opgeroe pen tot het houden van een 'communistische conferen tie'. Dat zou de voorbode kunnen zgn van Oosteuro pees topoverleg. Aanstaande zaterdag begint in Oost-Berlijn het Oostduitse communistische partijcon gres. Dat congres zou een ge legenheid bieden voor de di verse partijleiders om nog eens massale druk op Polen uit te oefenen om de zaken zelf 'om te draaien', zoals Moskou een maand geleden letterlijk eiste. Lukt dat niet, dan lijkt ingrijpen het enige middel voor Moskou om de voor het Kremlin ongewen ste democratische ontwikke lingen in Polen een halt toe te roepen. PRAAG - De eerste-secretaris van de Tsjechoslowaakse communis tische partij, Gustav Husak, heeft geëist dat Polen terugkeert op het rechte pad. Op de eerste dag van het zestiende Tsjechoslowaakse partijcongres beschuldigde Husak het Westen in een ongewoon felle en lange rede ervan, ,,een van de socialis tische landen uit het socialisti sche blok" te willen lichten. Inh- het verleden waren dat Oost- Duitpland, Hongarije en Tsjecho slowakije zelf; nu, aldus partijse cretaris Husak, is Polen aan de beurt. De Tsjechoslowaakse communisti sche partij maakt zich volgens hem ernstige zorgen ovpr wat er in Polen in beweging is gebracht. „De gebeurtenissen in Polen wij zen erop dat de crisis daar zich nog verder uitbreidt", zo zei hij. Husak stelde in zijn redevoering (ADVERTENTIE) NIEUWSTE ONDERZOEK: prijspeil medio februari 1) Dirk van den Broek/ Bas van der Heijden Jac. Hermans Prijsslag Maxis-Trefcenter Albert Heijn Hoogvliet De Boer Konmar Fred v.d. Werff Vendet Simon V D Profimarkt (Zuid Holland) Profimarkt (Groenwomit) Vivo I 4 6 Végé Spar A 0 2000 Kroon/K-markt verder vast dat „allen die probe ren de gang van zaken in Polen te misbruiken om anti-socialisti sche campagnes te lanceren, er goed aan zouden doen zich te vergewissen van ons duidelijke standpunt dat de bescherming van het socialistische systeem een zaak is van niet alleen elke socialistische staat afzonderlijk, maar ook van het socialistische blok als geheel, dat vastbesloten is zijn belangen en die van de so cialistische maatschappij te ver dedigen." In het begin van zijn toespraak sprak Husak zeer nadrukkelijk over wat er in 1968 in Tsjechoslo wakije is gebeurd. „Toen", zei hij, „hebben contra-revolutionai re krachten een aanval gedaan op de leidende rol van de partij en het bondgenootschap met de Sowjet-Unie, die de fundamen ten van de socialistische partij in Tsjechoslowakije vormen". Verder ging Husak in op de wijze waarop de voor Tsjechoslowa kije zware crisis is overwonnen ..door politieke methoden". Hij bezwoer dat de partij trouw zal blijven aan de tegenwoordige Tsjechoslowaakse partijlijn. Door zijn felle aanvallen naar bui ten heeft Husak in zijn rede, die eigenlijk een rapport is over de activiteiten van de Tsjechoslo waakse partij en de maatschap pelijke ontwikkelingen in de af gelopen vijfjaar, de binnenland se problemen in Tsjechoslowa kije omzeild.Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft de Sowjet-Unie er gis teravond van beschuldigd de ak koorden van Helsinki te hebben geschonden, waar het de drei ging van gewapende interventie in Polen betreft. Hoewel in Was hington de ernst van de schen ding nog wordt onderzocht, zei de woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken dat een aankondiging door de Sow jet-Unie „de spanningen zeker zouden hebben verminderd". Woordvoerder Dyess zei verder geen spoedige invasie in Polen te verwachten. Eerder proberen de Russen in Polen op dit moment de politieke richting te beïnvloe den. De Tsjechische president Gustav Husak tijdens zijn rede voor het partij congres in Praag. Hij uitte daarbij zeer scherpe kritiek aan het adres van Polen. OSLO - Een in Noorwegen ontwiK- keld nieuw medicijn vergroot de overlevingskans voor mensen die een hartinfarct hebben ge had. Het medicijn heet Blockad- ren en behoort tot de groep zoge naamde bèta-blokkeerders. dat zijn middelen om de hartslag te reguleren. Uit een in Noorwegen gepubliceerd onderzoek, dat hartpatiënten in twintig zieken huizen omvatte, bleek dat pa tiënten die met Blockadren wa ren behandeld, minder kans lie pen op een tweede hartinfarct. In een periode van drie jaar wer den 1884 patiënten onderzocht die een hartinfarct hadden ge had. De helft van deze patiënten werd behandeld met het medi cijn Blockadren, en de andere helft kreeg zgn. placebo's, dat zijn tabletten zonder werkzame substanties. Van de patiënten die met Blockadren werden behan deld, stierf 10,6 procent in de pe riode van onderzoek, vergeleken met 17,5 procent in de controle groep met placebo's, hetgeen dus een vermindering van het aantal sterfgevallen met 40 pro cent betekende. Het aantal mensen met een tweede hartinfarct was bovendien 33 procent minder in de groep die met de nieuwe bèta-blokkeerder werd behandeld. Onder de patin ten die het meeste risico liepen, door bijvoorbeeld te hoge bloed druk of hartvergrotingen, ver minderde het aantal sterfgeval len met de helft. Het medicijn, dat ook kan worden gebruikt tegen hoge bloeddruk, vaatvernauwingen of bij groene staar, is goedkoop: de behande ling kost nog geen gulden per dag. (ADVERTENTIE) Dentofix houdt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niet meer los. wanneer U s morgens een weinig Dentofix op de plaal strooit U heeft Jan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbehagen, want Dentofix doet zijn plicht' Dit moderne poeder werkt als een beschermend kussen tussen tandvlees en prothese B) apotheken en drogisterijen Weinberger optimistisch over akkoord kernwapens BONN (UPI/DPA AFP) - Dc Ame rikaanse minister van defensie. Caspar Weinberger, heeft gister avond in Bonn verklaard cr ze ker van te zijn. dat er met de Eu ropese NAVO-bondgenoten al gemene overeenstemming wordt bereikt over de modernisering van de kernwapens in Europa. Hierbij gaat het om het stationeren van Pershing- en kruisraketten. Het zou volgens de minister evenwel zinloos zijn om met dc Russen in het algemeen over wa- penbeheersinghte gaan onder handelen zolang zij Polen blijven intimideren. Eerder had bonds kanselier Schmidt gewaar schuwd voor het ontstaan van spanningen in het Atlantische bondgenootschap, in het bijzon der ook in West-Duitsland. als de Amerikanen dit wapenbeheer- singsoverleg met de Sowjet-Unie zouden hervatten. Weinberger arriveerde in Bonn voor het tweedaags beraad met zijn NAVO-ambtgenoten over de kernwapenstrategie van het bondgenootschap in de speciale kernoverleggrocp De ministers werden gisteren bij de ontvangst in Bonn door demonstranten gen de plannen voor de moderni sering van kernwapens Wein berger zei voor de televisie te zijn gekomen zonder eisen aan de Europeanen Ho zei te menen, dat de regeringen en ministers, die hij reeds had ontmoet, al in ruime mate instemden met de noodzaak de in Europa gestatio neerde kernwapens tv verster ken tegenover de mogelijkheden die de Russen zich hebben ver schaft. Midden vorige maand sprak Weinberger met minister De Geus van defensie. RAF-leden in levensgevaar BONN (GPD) - Sinds begin februari zijn in de Bondsrepubliek Duitsland circa 30 gevangenen die tot de Rote Armee Fraktion (RAF) gerekend worden in hongerstaking Volgens hun advocaten verkeren enkelen van hen in „acuut levensgevaar" Ook de justitile autoriteiten in de Bondsrepubliek en in West-Berlijn hebben bevestigd dat de toestand van o.a. Gabnelle Rollnik. Andreas Thomas. Vogel en Rolf Heissler „levensgevaarlijk" is. De gevangenen weigeren volgens het federale Wcstduitse openbare mi nisterie voedsel tot zich te nemen, om in hqt kader van een grote actie de autoriteiten te dwingen de omstandigheden waaronder zij in de ge vangenis' zitten, te verbeteren. Strijd Libanon overheerst bezoek JERUZALEM (GPD) - Israël cn Amerika zijn het erover eens dat de Sowjet-Unie een ernstige be dreiging vormt voor het Midden- Oosten. Israël moet worden op genomen in een verdedigings strategie tegen de communisti sche expansie. Maar over de ma nier waarop het communistische gevaar bestreden moet worden, bestaat verschil van mening. Dat is duidelijk geworden op een ge zamenlijke persconferentie die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig gister middag in Jeruzalem heeft ge houden. samen met de Israëli sche premier Begin, voordat Haig vertrok naar Jordanië Israel maakt bezwaar tegen groot scheepse wapenleveranties aan Saoedi-Arabiê, omdat die wa pens eerder tegen Israel dan te gen de Russen gebruikt zouden kunnen worden. Israels minister van buitenlandse zaken om schreef Saoedi-Arabie als een ex tremistisch land. dat nimmer een positieve rol kan vervullen. Haig was van mening dat ..de vijanden van vandaag de bondgenoten van morgen" kunnen zijn, zoals Egypte cn Israël ook hebben be- Een sprekend voorbeeld van „het rode gevaar'" hadden Haig en Be gin direct bij de hand de Syri sche oorlog tegen de Libanese christenen, door Rusland aange moedigd om de aandacht van Polen af te leiden. Aldus Haig dan, want volgens deskundigen in Israel is dat kiinkiarc onzin Dc Libanese crisis is een lokaal conflict dat door de verschillen de belanghebbenden is opgebla- Haig deelde verder mee dat Ameri ka „maatregelen zonder prece dent" heeft genomen om een eind te maken aan de strijd in Li banon. Het heeft Syne langs di plomatieke wegen op diverse manieren gewaarschuwd het niet te bont te maken Amerika heeft gedreigd met diplomatieke stappen, zoals het bijeenroepen van dc Veiligheidsraad, diploma tieke actie van de EG landen, en - belangrijker - Amerika heeft la ten weten zich niet te zullen ver zetten tegen Israëlisch militair ingrijpen als de Syners het te bont maken Amerika heeft zich ook tot Rus land gewend. De Russische am bassadeur in Beiroet. Wladimir Soldatov, heeft gistermiddag na een gesprek met de Libanese president Sarkis gezegd dat Rus land zijn best doet aan de crisis in Libanon een eind te maken. Dezelfde Soldatov is de afgelo pen maanden de bemiddelaar ge weest tussen de christelijke Fa- langisten en dc Syrische rege ring in een poging een levensvat bare oplossing voor Libanon te vinden De Amerikaanse ambassadeurs m Damascus en Beiroet zijn intus sen naar Amman gereisd voor spoedoverleg met Han; Ameri kaanse zegslieden in Amman zei den gistermiddag dat er in Israel grote druk is om militair m te grijpen in Libanon ten gunste van de Libanese christenen In Jeruzalem vergaderde premier Begin gisteravond met de Knes set commissie voor buitenlandse zaken en defensie Daar was de heersende mening dat er op dit moment geen plaats is ,r nuli tair ingrijpen De situatie in Zah- le is onduidelijk Pas als zou blij ken dat Syr.ë Libanon echt wil veroveren en de christenen in Li banon geheel wil elimineren, dient militaire interventie te wor den Maa van een lokaal conflict zijn dc huidige diplomatieke stappen voldoende.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13