Smaak Caballero filter. Hormonen: gemakkelijk te krijgen moeilijk aan te tonen Zieken door drinkwater BZSZS Hoe gevaarlijk is DES? [Reports Wiegel wil een tweede termijn Overheid leent Ogem 50 miljoen DINSDAG 7 APRIL 1981 pagina 11 DEN HAAG - Het meest genoemd in de recente reeks hormoon-schandalen is diethylstilboestrol, kortweg DES. Hoe gevaarlijk is dit groeihormoon nu? In het jongste Tijdschrift voor de Diergeneeskunde gaan drie wetenschappers daar op in. Dr. Van Logten, dr. Van Leeuwen en dr. Stephanv, die werkzaam zijn in bij het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid (RIVO) in Bilthoven, komen tot de conclusie dat er heel wat risico aan het gebruik van DES is ver bonden. Vooral kinderen zijn gevoelig voor het prepa raat. DES kan grote lichamelijke schade toebrengen. In de Ver enigde Staten is vastgesteld dat dochters van moeders die DES hadden binnengekregen - dit hormoon werd wel gebruikt bij moeilijk verlopende zwangerschappen - een verhoogde kans op vaginakanker hadden. Bij kalveren zijn afwijkingen aan geslachtsorganen, hart afwijkingen en gespleten gehemelten waargenomen als het ging om nakomelingen van DES-koeien. De proef dieren zelf vertoonden borst-, baarmoeder of vagina kanker. Daarom stellen Van Logten, Van Leeuwen en Stephany: het gebruik van DES is ontoelaatbaar, ook al is het theoretisch niet uitgesloten dat er een niet-schadelijke dosis bestaat. DEN HAAG -in veevoeding. Het is een criminele daad. Mensen die pleiten voor het toelaten van hor monen missen elke vorm van maatschappelijk ver antwoordelijkheidsgevoel en denken alleen in ter men van winst." In deze gloedvolle bewoordin gen heeft de voormalige voor zitter van de Europese Com missie. Sicco Mansholt. nog eens zijn afkeer van het ge bruik van hormonen in de veehouderij beleden. Het heeft niet veel geholpen. Juist de laatste maanden wordt ons land overspoeld door paniek berichten. De teneur en het aantal van die berichten is zodanig, dat de kritische krantenlezende con sument elk kalfslapje, elke biefstukje en elk karbonaadje wel met wantrouwen zou moeten bekijken. Want mis schien zit er wel diethylstil boestrol (DES) in. Of methyl- testosteron. Of een van de zes tig andere hormoonprepara ten die momenteel in zwang zijn. Het doel van al die middelen: ervoor zorgen dat het diei dat ze naar binnen krijgt sneller op z'n maximale gewicht komt. Want sneller meer ge wicht is sneller meer vlees, en sneller meer vlees is meer de Kamercommissie De vaste Tweede- Kamercommissie voor volks gezondheid en milieuhygiëne praat woensdag met minister Ginjaar over het hormonen- vraagstuk. Daarbij zullen on getwijfeld de alarmerende ge beurtenissen van de laatste maanden aan de orde komen. We zetten ze op een rijtje. Het begon met het rapport dat een groep Belgische onder zoekers november vorig jaar presenteerde over het ge bruik van hormonen bij Bel gisch rundvee. De conclusie van de Belgen: meer dan 90 procent van de mestrunderen wordt met hormonen behan deld. Ook voor ons land niet zo'n prettige mededeling. Im mers: van die runderen ko men er per week gemiddeld 500 over de grens, dat is 30.000 ton rundvlees. Maar dat bleek aanvankelijk nog niet. De zaak raakte hier pas bekend toen de onderzoekers begin februari in Maastricht een persconferentie over hun rap port gaven. De reacties waren tumultueus. Minister Ginjaar dreigde zelfs met een invoerverbod van rundvlees uit België, iets dat bij een schoon voornemen bleef. Bovendien leek de totale vlees oorlog te zullen uitbreken: nog geen maand later meldde het Belgische blad De Stan daard dat de gezondheids dienst in drie Belgische slachthuizen met hormonen gefokte varkens uit Neder land had aangetroffen. Het dagblad voegde daaraan toe dat de gezondheiddienst de controles op Nederlandse varkens aanzienlijk zou op voeren. Al gauw bleek, dat dat niet zo veel zin heeft. Bij ge wone mestvarkens biedt na melijk het toedienen van hor monen nauwelijks econo misch voordeel. Deze dieren leven maar kort en worden op een gewicht van niet meer dan honderd kilo af geleverd. Worden ze zwaar der, en dus vetter, dan gaat de kwaliteit van het vlees achter uit. De aangetroffen hormo nenvarkens bleken fokzeu- gen te zijn die hun laatste toom biggen hadden gewor pen. En bij dit soort varkens - schaars in aanbod - ligt dat wat anders. Ernstiger Neen, ernstiger is de stand van zaken bij kalveren en. vooral, runderen. Na het rapport van de Belgische onderzoekers werden in ons land in Hoens- broek, Simpelveld, Ierseke en Baarle-Nassau tientallen „dikgespoten" runderen in beslag genomen. Die runde ren waren allemaal afkomstig uit België. Nog steeds meldingen na besmetting in Rotterdam ROTTERDAM 6GPD/ANP) - Er komen bij de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst (GGD) van Rotterdam nog steeds ziekmeldingen binnen naar aanlei ding van de vorige week gehouden enqute onder de bewoners van het Rotterdamse scheepvaartkwartier. Het drinkwater in deze wijk is besmet door verontreinigd rioolwater van een Frans marineschip tijdens een vloot- bezoek. De enquête vorige week leverde 330 ziektegevallen op, en daar zijn sinds vrijdag circa 20 gevallen bijgekomen. Hoeveel be woners zich rechtstreeks tot hun huisarts hebben gewend is niet bekend. Het zal zeker nog enkele weken duren voordat alle besmettingsgevaar zal zijn geweken. De GGD houdt er rekening mee dat zich de ko mende week nog steeds nieuwe ziektegeval len kunnen voordoen, met klachten als diar ree met koorts en eventueel geelzucht. De hotels en restaurants in de wijk worden da gelijks gecontroleerd. Nog niet bekend is of er maatregelen zullen worden genomen om herhaling te voorkomen. Volgens het drink- waterleidingbedrijf van Rotterdam komt een besmetting zoals nu ongeveer eenmaal per jaar voor. Er zijn in Rotterdam twee vaste punten waar schepen drinkwater kunnen verder wordt er met zes drinkwaterboten ge werkt, maar daarvan zijn er vier in slechte staat en sterk verouderd. Op 24 maart maakte de Rotterdamse drinkwa terleiding DWL bekend dat vermoedelijk door een fout bij het bunkeren van water door Franse marineschepen met faecesbae- tenën verontreinigd water in het leidingnet van het Rotterdamse scheepvaartkwartier terecht was gekomen. Bij de DWL liep het aantal klachten over diarree en hoofdpijn vervolgens al snel op tot 450. Verscherpte controle in slacht huizen leverde in anderhalve week 29 (15 Belgische en 14 Nederlandse) met het groei hormoon DES bewerkte kal veren op. In Elburg werd bo vendien een partij van 299 in gevoerde, maar hier vet gemeste en met DES ingespo ten kalveren in beslag geno men. In Raamsdonkveer werd een illegaal hormonen- fabriekje opgerold. En om deze stroom van berich ten af te ronden: de officier van justitie in Breda begon half maart een onderzoek naar de betrokkenheid van het bedrijf De Melkindustrie Veghel Campina bv bij het toedienen van hormonen. Het bedrijf produceert onder meer melkpoeder dat als voer voor kalveren wordt gebruik- t. Het verweer van Campina: ,,We hebben er niks mee te maken. We hebben een veel te goede naam op te houden en boven dien worden hormonen ge spoten en niet via het voer toegediend." Dat laatste is in elk geval. Ook het ministerie van landbouw kan daar ach ter staan. Veemarkten Wat ongetwijfeld ook waar is, is dat het niet te moeilijk is om aan hormoonpreparaten te komen. De veemarkten spe len hier een centrale rol. Daar staan de auto's van de dealers. Met illegale hormonen en an tibiotica in de kofferruim te. Deze dealers leveren het ge vaarlijke groeispul dat via re gionale handelaars van zeer verschillende pluimage bij de veehouders terechtkomt. Zo is het verhaal bekend van een reiziger in auto-onderdelen die in spuitwaterflessen en mayonaisepotten zijn hormo nencocktails aan de man bracht. Een belangrijk deel van de hor monen vindt vanuit Italië en Frankrijk zijn weg naar ons land. Implantatie-apparaten, een soort pistolen waarmee tabletten hormonen kunnen worden ingeplant, komen uit Engeland. In de Verenigde Staten zijn hormoonprepara ten als Synovex toegestaan, en wordt er zelfs mee gead verteerd. Aan groeihormonen komen is dus niet zo'n probleem Aan tonen dat ze zijn gebruikt, is dat wel. Als acht tot twaalf weken voor de slacht wordt gestopt met het toedienen van hormonen, is daar in het vlees niets meer van terug te vinden. Er zijn bovendien methoden van toediening ontwikkeld die zo perfect zijn, dat er niets meer aan te tonen is. Zo kan het hormoon estradiol via een in de Verenigde Staten be dachte manier zo worden ge doseerd dat binnen drie uur na het stoppen van de toedie ning er niets meer te meten valt! Gierputten Controle van het vlees zegt dus niet alles. Vandaar dat de aan dacht is verlegd naar de stal. Ook gierputten worden on derzocht. on: resten hormoon in de urine te meten Dat is werk voor de Algemene In spectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw De monsters die deze ambtena ren nemen, worden onder zocht door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid (RIV) in Bilthoven. Daar wor den momenteel overuren ge maakt om met name mon sters uit de grensstreken te analyseren. Want. zoals de Belgische onderzoekers in hun rapport al aantoonden, in België neemt men het niet zo nauw In Nederland ligt de zaak ver moedelijk toch wel wat ge nuanceerder. Nederland heeft niet, zoals België, veel mestrunderen. Hier worden mestkalveren geteeld, en die zijn bijna allemaal bestemd voor de export. Er bestaat een zeer strenge controle op het kalfsvlees dat de grens over gaat Die controle gaat zo ver dat on geveer 1 op de 25 te exporte ren kalveren op de aanwezig heid van hormonen wordt ge test. Dat betekent in de prak tijk dat elke aangeboden par tij wordt gekeurd Het minis terie van landbouw is er te recht doodsbang voor dat in het buitenland hormonen worden aangetroffen in uit ons land afkomstig kalfs vlees. Dat zou een doodsklap voor onze export betekene- Kalfsvlees dat voor de Neder landse markt is bestemd, wordt minder streng beke ken. Tot voor kort werd uit Belgic afkomstig rundvlees, bestemd voor de Nederlandse eettafel, ook nauwelijks ge keurd. Dat is na alle berichten sterk opgevoerd. Maar paar- denvlees uit Zuid-Amenka is bijvoorbeeld nog nooit op de aanwezigheid van hormonen onderzocht. Oplossing Een oplossing? Die zal delijk in Europees verband moeten worden gezocht. Het rapport van de hierboven ge noemde Belgische onderzoe kers pleit voor een totaal ver bod van hormonen in de ge hele EG, een Europees con trole-orgaan. meer controle op produktie en fabneage van hormonen en meer inspectie in de stallen en slachthuize- Alleen zo kunnen toestanden als momenteel kennelijk in België, en op wat kleinere schaal in ons land heersen, ef fectief worden aangepakt Opdat de leuze „Vlees me vrouw. u weet wel waarom..." weer met instemming kan worden geciteerd. (ADVERTENTIE) Nederlander blijft nog in Franse cel PARIJS (ANP) Het hoger be roep van de 34-jarige Robert van P. uit het Limburgse Brunssum tegen de beslissing van een Parij- se rechter om hem niet in vrij heid te stellen, is gisteren ver worpen. Van P. blijft in elk geval in Frankrijk in voorarrest totdat een onderzoek is afgesloten dat in Nederland nog loopt. De man zitsinds begin oktober in de Parijse Santë gevangenis. Hij wordt ervan verdacht zijn vrouw om het leven te hebben willen brengzn door een bom te laten ontploffen in hun auto op het moment dat zij er in Parijs alleen mee weg reed. De vrouw over leefde de ontploffing, maar ver loor beide benen. Van P. heeft altijd beweerd on schuldig te zijn. Ook z'n vrouw is daar blijkbaar van overtuigd. En kele weken geleden is zij naar Parijs gekomen om voor de zaak van haar man te pleiten bij de Franse justitie. Van P. zelf is twee weken in hongerstaking ge weest nadat z'n eerste verzoek om invnjdheidsstelling was afge- DEN HAAG (GPD) Minister Wiegel (binnenlandse zaken) wil graag een tweede periode als minister van binnenland se zaken. Hij schrijft dit in een commentaar op het rap port van de Commissie Hoofdstructuur Rijksdienst. Letterlijk zegt Wiegel dat hij "met genoegen" uitziet naar een "tweede periode in het ambt van minister van bin nenlandse zaken". Daarbij kan hij zich verenigen in de constructie zoals de commis sie voorstelt. De commissie, die onder lei ding stondhvan de huidige commissaris van de konin- ging in Groningen, Vonhoff, presenteerde vorig jaar voor stellen om onder meer te ko men tot een verkleining van het aantal ministers. De com missie vroeg nadrukkelijk om reacties, ook van minis ters, op de plannen. Wiegel is het eerste lid van het kabinet dat hieraan gevolg geeft. De minister wijst erop dat het goed is dat de leden van de zittende ministersploeg hun ervaringen ter beschikking stellen van hun opvolgers, "eveneens dus van onszelf'. Ook de gevoelens en opvat tingen zoals die in de afgelo pen jaren zijn gegroeid, wil Wiegel op deze wijze bewa- Wiegel is het met de commissie eens dat het plan tot vermin dering van het aantal minis ters op zijn departement ont wikkeld dient te worden. Ook is hij het ermee eens dat een dergelijk plan aan de Tweede Kamer moet worden voorgelegd, hoewel de be sluiten erover pas tijdens een formatie kunnen worden ge nomen. De instelling van een kernkabinet, waardoor twee soorten ministers ontstaan, wijst hij af. Het voorstel de huidige post van staatssecretaris te ver zwaren tot een ministerspost met ondersteunende functie, wordt door Wiegel welwil lend ontvangen Dat bete kent dat de minister zich meer kan bezig houden met de hoofdlijnen van het depar tementale beleid, de coördi natie ervan en het regerings beleid. Wiegel wijst erop dat zijn eigen staatssecretaris Koning bepaalde terreinen zelfstandig beheert, maar hem ook in een aantal geval len anderszins vervangt. ROTTERDAM (GPD) Het bouw concern Ogem krijgt van de Na tionale Investeringsbank, een overheidsinstelling, een lening van 50 miljoen gulden. Ogem ontvangt het geld ter verbetering van zijn eigen vermogen. De on derhandelingen zijn nog niet af gerond. maar wel staat vast dat Ogem in een later stadium zo no dig nog eens 25 miljoen zal kun nen lenen. De lening is een achtergestelde, wat inhoudt dat ingeval van fail lissement de Nationale Investe ringsbank als laatste aan de beurt is om het restant van zijn lening terug te eisen. De over heid geeft deze garantie slechts in uitzonderlijke gevallen. Na melijk alleen indien het geld naar een bedrijf gaat dat, hoewel uiteraard niet kerngezond, wel in de kern gezond is en goed wordt geleid. Voorwaarde is ook dat het betrokken bedrijf geen geld meer kan opnemen bij de gewo ne handelsbanken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11