Front bij CDA gesloten Een hele goeie zware shag is samen gesteld uit de beste Kentucky tabakken. met Spaarbiieven meer "aan toonder Superwerkgever" Cornelis Verolme overleden Het betere zware werk. Gasprijs minstens tien cent omhoog Kritische leden richten oog op verkiezingen Overleg hij Ferro opnieuw gestrand Mil j oeneribrand in Apeldoorn Naam van koper geregistreerd Kabinet komt niet uit kaderwet voor welzijn Zwarte lotto in Utrecht opgerold MAANDAG 6 APRIL 1981 PAGINA 7 t«i lanrfce^rhwnïhniiu/Hnnrln lirh. hadden In 1MK4 v. -k-'r» hu mr-i- In h. .r ^-»>r.,n Cornelis Verolme In de nacht van zaterdag op zondag is op 80-jarige leeftijd in het Rot terdamse Van Dam-ziekenhuis de voormalig .scheepsbouwer Cornelis Verolme na een langdu rige ziekte overleden. Verolme, die op 4 september 1900 in Nieuw Tonge werd geboren, begon zijn scheepsloopbaan na het behalen van het MTS-diplo- ma op de tekenkamer -van de Rotterdamse Droogdok Maat schappij. In de hoedanigheid van hoofdingenieur diende hij bij Stork, zijn toenmalige werkge ver. een reorganisatieplan in dat in goede aarde viel. Verolme wil de echter zelf de leiding van zijn plan op zich nemen. De Stork-di- rectie weigerde dit. Voor Verol me reden ontslag te nemen en voor zichzelf te beginnen. Hij kocht een schuur die hij ge bruikte als motorenwerkplaats. Het gat in de markt wat de scheepsbouw betreft werd in die tijd gevormd door motoren. Ver olme. die zich hier goed van was bewust, kocht oude motoren op. maakte ze gebruiksklaar en ver kocht ze aan scheepsbouwers. Een bloeiend handeltje 7.0 bleek, want Verolme's werkterrein breidde zich uit en in 1950 kocht hij de werf van Jan Smit blasserdam. In de loop der jaren deed hij dat nog verscheidende malen en na enige tijd kwam hij m aanmer king voor het predikaat groot ste werkgever van Nederland". In 1969 begonnen de moeilijkhe den toen zijn werf in de rode cij fers raakte bij de bouw van mam moetschepen. Volgens Verolme was de oorzaak hiervan gelegen in de algemene situatie in de scheepbouw. Op verzoek van het ministerie van economische za ken werd een commissie ge vormd die als taak had de Neder landse scheepsbouw door te lich ten De commissie kwam met het advies dat Verolme zou moeten samengaan met de Rijn/Schclde- groep. De geboorte van RSV was hiermee een feit. In 1970 trad Verolme af als presi dent-directeur. Zijn aandelen werden ondergebracht in een trust. Dit betekende het einde van Verolme's bemocnenissen in de scheepsbouw, althans wat RSV betreft In de loop der jaren had Verolme ook gewerkt aan projecten die zijdelings met de zee te maken hadden In 1964 werkte hij 1 aan de R E M.. een televisiemaat schappij die vanuit de Noordzee uitzendingen voor de Nederland se televisie verzorgde cn daarbij reclame maakte. Een financieel fiasco, waarbij vooral kleine spaarders het moesten ontgel den. In 1975 richtte Verolme de Naval Project Development company "Rotterdam" op Hier werden projecten op het gebied van zeetransport, scheeps- en machi nebouw en scheepsreparatie ont worpen en uitgevoerd In het jaar daarop kwam hij in het nieuws door zijn ontwerp var een gastanker die de redding var de scheepsbouw zou moeten be tekenen. Zijn herinneringen leg de hij vast in zyn boek "^Memoi Cornells Verolme was Comman deur in de orde van Oranje Na ssau en Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Voorts was hij in het bezit van vele buiten landse onderscheidingen Bo- vendiea was hij ereburger van zijn geboorteplaats Nieuwe Ton ge en van Heusden. DEN HAAG (GPD) De gasprijs zal volgend jaar opnieuw aan zienlijk stijgen: met minimaal tien cent per kubieke meter. Dat is de verwachting van voorzitter A. J. Kaland van de Vegin. de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven. In KRO's ac tualiteitenrubriek Brandpunt zei hij zaterdagavond: „Ik zal blij zijn als de verhoging tot tien cent beperkt blijft". De hoogte van de prijsstijging hangt af van het beleid van de minister van economische zaken en van de onderhandelingen tus sen de gasbedrijven en het mi nisterie. Het gas wordt duurder omdat de prijs ervan sinds 1973 is gekoppeld aan de snel stijgen de olieprijs. Volgens Kaland zal die koppeling een funeste uit werking hebben op de zwakke ren in de samenleving, op de in dustrie en op de tuinbouw. In 1974 kostte een kubieke meter gas nog elf cent. in 1980 dertig cent, dit jaar 47 cent en volgend jaar, volgens Kaland. tninstens 57 cent. UTRECHT (GPD) - De kritische CDA-leden, verenigd in het Christen-Democratisch Beraad (CDB), zullen tot de verkiezingen geen bijeenkomsten meer beleggen en in een soort winterslaap gaan. Het CDB vindt evenals de dissidente kamerleden dat nu de verkiezingen naderen, het front van het CDA zich moet sluiten om een zo goed mogelijk resultaat binnen te halen. Meteen na de verkiezingen is weer een bijeenkomst om de formatie kritisch te kunnen volgen en zo mogelijk ook te beivloeden. Dit hebben de leden en sympathi santen van het CDB zaterdag be sloten tijdens een vergadering te Utrecht. Op de vergadering werd wel be treurd dat een aantal wensen van het Beraad niet in het verkie zingsprogramma van de moeder partij is opgenomen, maar op de eerste plaats komt nu volgens het CDB toch de loyaliteit aan de partij. Ook Hans de Boer, woord voerder van de kritische kamer leden, pleitte voor deze stap en voor het sluiten van de rijen. Het grootste bezwaar van het CDB geldt het punt van de kernbewa pening. Het Beraad heeft in een eerder uitgegeven verklaring la ten weten de plaatsing van de ge moderniseerde kruisraketten in ieder geval af te wijzen. Deze ver klaring is zonder al te grote wijzi gingen door de vergadering aan vaard. Behalve over de verklaring bereik te de vergadering overeenstem ming over een begeleidende Staking voortgezet ROTTERDAM (ANP) - Het cao ovzrleg bij het chemisch bedrijf Ferro in Rotterdam (zeshonderd werknemers), waar al bijna een week door het merendeel van de produktie-medewerkers wordt gestaakt, is gisteren weer stuk gelopen. De Industriebond FNV had echter, volgens districtsbe stuurder Dick Nas. een kleine opening gemaakt door een bij drage van de werknemers ter fi nanciering van de arbeidstijdver korting voor te stellen. De werknemers in de volcontinu- dienst zouden zodoende twee procent van hun ploegentoeslag inleveren bij het teruggaan van de arbeidstijd van 38.9 uur naar 35,6 uur per week met ingang van 1 oktober 1983. Aanvankelijk vond de bond dat de werkne mers hiervoor niets zouden moe ten inleveren. De directie wil echter dat de werknemers 8.5 procent van die ploegentoeslag nu 28,5 procent - inleveren voor een geringere arbeidstijd verkorting tot 36,1 uur per week De directie weigert over het voor stel van de industriebond te pra ten, aldus Nas, zolang de bond ook voor de mensen in de dag dienst en de mensen in de twee- en drieploegendienst eisen stelt (twee roostervrije dagen). De sta king van de circa honderd pro- duktiemedewerkers duurt door het stuk lopen van de onderhan delingen onverkort voort, aldus Nas. De Ferro-directie schuift de Indus triebond FNV de schuld voor het mislukken van de onderhande lingen in de schoenen. Ze wil dat de werknemers hun eigen ar beidstijdverkorting volledig be talen. Over de mogelijke bijdrage van het bedrijf kan dan in 1983. zes maanden voor de invoering van de overeen te komen ar beidstijdverkorting, worden ge praat. brief aan het CDA-partijbestuur over de voorbehouden die kandi daat-kamerleden tegen deze plaatsing gemaakt hebben. Twee zittende kamerleden. Van Hou- welingen en Buikema, hebben een officieel voorbehoud inge diend. omdat zij de programma- tekst te vaag vinden. Zeventien kandidaten hebben alleen in een brief te kennen gegeven dat zij tegen de plaatsing zijn. Het partijbestuur heeft afgelopen weekend in een gelijkluidende brief aan al deze kamerkandida ten laten weten dat de bezwaren voor kennisgeving zijn aangeno men omdat zij formeel niet in strijd zijn met het program. Hans de Boer sprak zaterdag zijn ver bazing en teleurstelling uit over de formalistische opstelling van het bestuur. Buikema vroeg zich af of op hun beurt het partijbestuur wel is in gegaan op de tekst van de bezwa ren. Van Houwelingcn wijst het standpunt van het bestuur af en hij voelt zich gerechtigd in de verkiezingscampagne zijn be zwaren te uiten. Volgens het partijbestuur hebben de kamerleden door hun beslis sing wel degelijk ruimte om een afwijkende mening te laten ho ren wanneer de plaatsing in het parlement aan de orde komt. De loyalisten en het CDB echter wensen die ruimte nu al tijdens de verkiezingscampagne en tij dens de formatie te hebben. Het CDB zal in haar brief aan het be stuur ook om deze ruimte vra gen. APELDOORN (ANP) - In Apel doorn zijn in de nacht van zater dag op zondag drie fabriekshal len met inhoud van de firma Damm en zn., die fijnmechani- sche produkten voor de compu terindustrie vervaardigt, door brand in as gelegd. De schade be draagt tien tot zeventien miljoen gulden. De brand was omstreeks half twee door vooralsnog onbekende oor zaak uitgebroken. AMSTERDAM (ANP) - De Zwiterse arts dr. H.C.A. Vogel(79) heeft zaterdag het half miljoenste exemplaar van zijn in het Nederlands vertaalde boek "De kleine dokter" aangeboden aan de actrice Josephine van Gasteren. De actrice was hiervoor uitverkoren vanwege haar gezonde levenswijze. De feestelijke gebeurtenis had plaats op de Huishoudbeurs '81 in Amsterdam. DEN HAAG, (GPD) - Het kabinet heeft nog geen overeenstem ming bereikt over de ontstane moeilijkheden rond het ontwerp Kaderwet Specifiek Welzijn. Het kabinet heeft hierover zaterdag een extra vergadering gehouden. Zoals bekend, zijn er bij de behan deling van het ontwerp door de Tweede Kamer problemen ont staan over de rol van het particu liere initiatief in het welzijrfs- werk. De christen-democraten wensen een voorkeursbehande ling van het particuliere werk (voornamelijk door christelijke instellingen) boven het gemeen telijke welzijnswerk. De oppositie wenst een verdeling waarbij aan de gemeente meer recht wordt gedaan. De PvdA heeft hierover een amendement ingediend. De houding van de VVD is nog onduidelijk. Woord voerster Kappevne van de Cop- pello heeft in de Kamer gepleit voor een houding zoals de PvdA die voorstaat. De behandeling van het wetsont werp is nu voortgezet zonder de moeilijke punten van het parti culier initiatief waarover het ka binet zich nog steeds beraadt. WEERRAPPORTEN 1 hedenmorgen 7 1 Binnen het parlement is druk overleg gaande tussen de fracties van de WD en het CDA om tot overeenstemming te komen. Volgens WD-woordvoerder Her mans heeft dit net als het kabi netsberaad evenmin tot resulta ten geleid. De fracties willen er wel alles aan doen om op één lijn uit te komen, meent de VVD'cr, die voor mevrouw Kappeyne is ingevallen die op bezoek is in Is- UTRECHT (GPD) - De politie in Utrecht heeft gisteravond een reeds lange tijd opererende zwar te lotto-organisatie opgerold. Veertien verdachten werden aangehouden, onder wie de „baas", een 44-jarige Utrechter. In totaal werd een geldbedrag van circa f79.000 in beslag geno- Na weken van voorbereiding deed de politie om kwart voor zeven gisteravond een inval in een wo ning aan de Amsterdamse Straatweg in Utrecht. Daar wer den zes mensen aangehouden, die bezig waren met de verwer king van de lottobriefjcs en het tellen van het geld. Onder hen waren drie vrouwen. Voorts greep de politie acht „lopers" in de kraag, die zich bij het pand meldden om hun formulieren en het geld af te geven. De agenten wisten nauwkeurig wie ze moesten hebben, omdat zij een aantal zondagavonden bij het adres van de organisatie had den staan posten. Tegen de lo pers is proces-verbaal opge maakt, waarna ze werden heen gezonden. De hoofdverdachte blijft nog in voorlopige hechte- De actie van de Utrechtse politie WVd gecoördineerd vanuit het eigen administratiegebouw, dat nog geen twintig meter van het pand van de zwarte lotto-organi satie vandaan ligt. rael. Komende week zal er weer een aantal gesprekken volgen Hermans kon nog niet vooruitlo pen opdesituat c die ontstaat als de regeringsfractie* het niet een worden. Het blijft dan mogelijk dat de WD zich min of meer achter het standpunt van de op positie opstelt. Het streven van de regeringspartij en is er volgens Hermans op ge richt om het ontwerp in de week van 27 april voor afhandeling op de kameragenda te plaatsen (ADVERTENTIE) Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort 0 Helsinki onbe Innsbruck zwaar be Klagenfurt reg Kopenhagen onbei Lissabon Locarno geheel be Londen zwaar bew. Luxemburg half bew. Madrid licht bew. Malaga zwaar bew. Mallorca half bew. Munchen regen Nice geheel bew. half bew. licht bew. half bew. licht bew. half bew. half bew. regen zwaar bew bew. 18 11 DEN HAAG (GPD) Spaarbrie- ven „aan toonder" zullen binnen kort niet langer anoniem ge kocht en verkocht kunnen wor den. Het ministerie van finan ciën overweegt de Nederlandse banken te verplichten om de naam van (ver)koper te gaan re gistreren. Daarmee wordt de be strijding van een grote vorm van belastingfraude mogelijk. Mogelijk nog deze week. maar in elk geval vóór pasen, komt staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) met een nota over de spaarbrieven. De bewindsman heeft nu definitief afgezien van het systeem van bronheffing, waarbij de banken bij aan- of ver koop van spaarbrieven meteen al de over de rente verschuldigde belasting inhouden. Dat systeem zou vooral admir stratief enorme problemen n.v. zich meebrengen. Bij registratie hoeven de banken slechts de na men van de kopers van spaarbil- jetten bij" te houden, en die op speciaal verzoek aan de belas tingdienst door te geven. Dat kan omdat Nederland geen echt bankgeheim kent. Bij de banken zelf heeft men tot nog toe tegen de registratie veel bezwaar gemaakt, omdat zij niet als onbezoldigd belastinginspec teur willen optreden. Bovendien vrezen zij veel klandizie kwijt te zullen raken. Maar datzelfde geldt ook voor de bronheffing. Onduidelijk is nog hoe het minis terie de legitimatieplicht wil re gelen. Onduidelijk is ook nog of de regi stratieplicht alleen zal gaan gel den voor vanaf heden te kopen spaarbewijzen. of dat ook regi stratie zal worden toegepast op huidige bezitters van spaarbewij zen wanneer zij die komen incas seren Dat laatste lijkt onwaar schijnlijk. omdat dan mensen ge confronteerd worden met een maatregel die er nog niet was toen zij hun spaarbiljetten koch ten. Onduidelijk is ook in hoeverre de registratieplicht kan worden uit gevoerd door de speciale banken die tussentijds spaarbiljetten op kopen. De gewone banken ne men tot nog toe zelden tussen tijds spaarbiljetten terug Spdarbrieven aan toonder zijn een belangrijke vorm van belastin gontduiking geworden. Volgens schattingen is momenteel in ons land voor circa tien miljard gul den aan spaarbrieven in omloop Het gaat hierbij om een mogelij ke belastingontduiking van 500 tot 700 miljoen gulden per jaar Spaarbiljetten zijn bewijzen die ie mand voor bijvoorbeeld duizend gulden koopt, waarna hij na vijf of zelfs meer jaren datzelfde be drag, verhoogd met de rente (en de rente op rente) weer tegen overlegging van dat - anonieme - bewijs kan incasseren. In de praktijk blijken maar zeer weinig mensen de rente over hun spaarbiljetten voor de belasting op te geven In de Tweede Ka mer is steeds met kracht aange drongen op maatregelen om deze belastingontduiking te voorko men. De bewindslieden van fi nanciën hebben steeds betoogd de spaarbiljetten wel te willen aanpakken, maar huiverig te staan tegenover de gevolgen Zij zijn vooral bang voor een kapi- taalvlucht naar het buitenland. Lang niet in alle landen bestaat een systeem om de belastingont duiking via spaarbiljetten tegen te gaan Alleen internationaal kan dit probleem dan ook echt worden aangepakt, vinden de bc windslieden. f2.95

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7