Bij ons heerste totale chaos Or anj e-hockey team vergeet kroon op werk te zetten- r> Harmsen slaat op de vlucht Hekkesluiter NEC wijst AZ op vormcrisis Feyenoord gaat tegen PSV ten onder in foutenfestival: B33323 JESBM E2ZE3H EZHI IBÖ233Ü NIJMEGEN (GPD) - Hekkesluiter NEC vertoonde zaterdagavond tegen AZ zowaar nog levensteke nen. In navolging van FC Twente snoepte de zo geplaagde ploeg van Leen Looyen, als tweede een punt af van de Noordhollandse miljoenenformatie. En daarmee gebeurde dan eindelijk wat al weken in de lucht hing. De eens zo soepele AZ-gewrichten ver toonden immers al geruime tijd slijtageverschijnselen die tot za terdag nog geen verstrekkende gevolgen hadden. Nwtuurlijk is ook de puntendeling, die moest worden toegestaan aan NEC, geen fatale misstap. Maar een in dicatie voor de ongetwijfeld zeer zware periode die de Alkmaar- ders tegemoet gaan is het zeker wel. Het probleem lijkt voornamelijk in de voorste linie te liggen. Het maken van doelpunten wordt voor de ploeg die tot op heden van alle eredivisionisten het meest heeft gescoord zo langza merhand een behoorlijk moeilij ke opgave. Kurt Welzl bijvoor beeld kampt met een flinke vormcrisis. De Oostenrijker speelde tegen NEC verstoppertje en kwam er helemaal niet aan te pas. Pier Tol kon zich al evenmin aan de malaise onttrekken, net zo min als de middenlinie. die. eenmaal beland in de buurt van het Nijmeegse strafschopgebied, een schrijnend gebrek aan scherpte ten toon spreidde. Geladen Het zou echter te ver voeren om de dubbelblanke eindstand slechts een gevolg van het zwakke AZ- spel te noemen. NEC vocht voor wat het waard was en dat bleek heel wat te zijn zaterdagavond in de matig bezette Goffert. De ze venduizend toeschouwers die de kou en het Songfestival hadden gelaten voor wat ze waren, kre gen een tot de vingertoppen gela den elftal te zien. Op elke bal liep het en voor elke bal knokte het, zoals een in degradatienood ver kerend team betaamt. Fraai was het niet, doelmatig wel. Trainer Leen Looyen sprak na afloop dan ook van werkvoetbal. Over matig opgetogen was hij trou wens niet, de oefenmeester. "Geluk" „In de slotfase hebben we aardig geluk gehad. De bal kon geen moment in de ploeg worden ge houden. Na drie passes waren we hem al weer kwijt. Het scheelt natuurlijk wel een stuk dat wij AZ nu in een mindere periode getroffen hebben. Drie kwart van de competitie heeft het im mers fantastisch gespeeld." Overigens had het weinig ge scheeld of NEC had na een kwar tier zelfs een voorsprong geno men. Een verdwaalde voorzet van de opgerukte rechts back Toon YVillemse werd maar net onder de lat weggehaald door Treytel. Kort tevoren had Pier Tol de kans op de openingstref fer laten liggen. De solerende Vo- lendammer werd binnen de be ruchte lijnen overduidelijk vast gegrepen door Dries Visser. In plaats van zich te laten vallen en zo een strafschop te verdienen, rukte Tol zich los om vervolgens met het doorgaans zo sterke lin kerbeen een zwak rolletje te pro duceren. Onopvallend In de 20ste minuut kreeg Kristen Nygaard eigenlijk al de laatste (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - De uitspraak van Wim van Til sprak boekdelen over de kwaliteit van twee ploegen. Na Feyenoord-PSV, een partij die zijn hoge amusementswaarde louter ontleende aan de talloze fouten, sprak de Rotterdamse gelegenheidsback een vernieti gend oordeel uit over zijn eigen team, waarbij hij tevens de tegenstander op het grootste manco wees. „Bij ons heerste de totale chaos'9, besefte Van Til naderhand, „want er was totaal geen organisatie op het middenveld. Iedereen holde naar voren. Daar had PSV veel beter van moeten profiteren. Als die jongens het countervoetbal ook maar een klein beetje beter hadden uitgevoerd, hadden ze ons compleet kunnen afmaken. Vier-, vijf nul had het eigelijk moeten worden". Aan de vooravond van het halve fi naleduel in de strijd om de Euro pa Cup II bleef Feyenoord zo'n afstraffing bespaard. Sterker nog, omdat de partner bleef wei geren te profiteren van de gren zeloze vrijheid konden de Rotter dammers voortdurend blijven hopen op meer. Ze kregen dat niet. maar het was wel frappant dat PSV tenslotte doelman Does burg zeer dankbaar mocht zijn voor de refleksen waarmee hij Bouwens in de slotfase van de gelijkmaker had afgehouden. Dankzij de 37-jarige sluitpost, een tijger tussen het hout, kon den de Eindhovense voetballers uiteindelijk toch de zege (0-1, doelpunt Koster, eerste minuut) gebruik van. Het antwoord: geen van beiden. Althans niet in die zin dat er goals uit voortvloeiden. Wel dienden zich spectaculaire momenten aan, maar die werden vaker gecreerd door eenmansac ties (Vermeulen) en afstands schoten (Stafleu, Van Til en aan de andere kant Van der Kuylen eenmaal) dan door gerichter combinaties of uitvallen. Op hol Feyenoord kwam er daarmee ui terst genadig af. Zelfs de spione rende Rus Akhalkatsi, coach van Dynamo Tiflis dat de Kuip-ploeg woensdag een warm welkom zal bereiden („want we verwachten 90.000 kijkers", aldus de Russi sche trainer), maakte een opmer king in die richting. Hij vergat even de diplomatie die bij zulk soort gelegenheden gebruikelijk is, en wees PSV impulsief aan als het betere elftal. „Dat was gedis- ciplinecrder en voetbalde intelli genter". Akhalkatsi haastte zich echter er aan toe te voegen dat dat uiter aard wel iets te maken had met het feit dat Feyenoord zoveel spelers miste. Dat heeft ongetwijfeld een grote rol gespeeld. Met Wijnstekers (wond aan de hiel. „maar woens dag kan ik spelen"), de aan zijn dij geblesseerde Nottcn („hij blijft een vraagteken", aldus trai ner Jezek), en de voor de compe titie nog geschorste Nielsen ble ven natuurlijk belangrijke krach ten aan de kant. Vooral omdat Van Til was verkast naar de ver dediging, waardoor op het mid denveld louter „aanvallers" wa ren overgebleven met Bouwens, Van Dcinsen en Vermeulen. Die laatste was bovendien gekop peld aan Willy van der Kuylen, die net als de Fcyenoorder be paalt geen voorliefde heeft voor het verdedigen van een man. Gevolg: voor beide partijen een grote mate van bewegingsvrij heid op hel middenveld. De gro te vraag: wie maakte er het best En dat terwijl PSV daartoe als het ware werd geinviteerd, omdat Feyenoord al na de eerste de bes te tegenslag zeer onbezonnen op hol sloeg. Direct na de goal van Adrie Koster in de eerste minuut was er geen Rotterdamse aanval ler meer die erover peinsde zich te laten zakken en vergat iedere middenvelder dat er ook nog zoiets als verdedigen bestaat in het voetbal. Feyenoord viel daar door uiteen in twee delen, waar van het achterste voortdurend met een overmacht te kampen kreeg als PSV op avontuur ging. De man-meer situaties werden echter nooit uitgebuit door de ploeg van Libregts. Willy van der Kuylen slaagde erin zich zelfs op die open vlakte schuil te houden en Postuma probeerde de onzichtbare man te imiteren in de punt van de aan val. Koster, die zijn derde wed strijd afwerkte in acht dagen, maar er niets van zegt te merken dat hij nog maar n nier bezit, en Koeman voldeden wel. maar dui delijk was niettemin dat PSV in dit duel de snelheid van Ren van de Kerkhof node miste. Feyenoord miste veel meer. Orga nisatie. overleg, aanvallers van allure. Kaczor (hij heeft intussen een twee-jarig contract gete kend). kwam niet eenmaal uit de verf, Petursson is nog altijd niet de oude en zijn latere vervanger Jan Peters, die als invaller zijn rentree maakte, is te lang uit beeld geweest met een enkel blessure. van libero Willy van de Kerkhof). Bouwens was grillig als altijd. Samen dachten ze louter offen sief, waardoor elk balverlies ge vaar inhield voor de defensie, die in Brard de zwakste man kende. PSV kon echter niet meer profite ren van de numerieke meerder heid, waardoor Doesburg de ze ge voor zijn ploeg moest redden in de slotfase van het foutenfesti val, dat Feyenoord-PSV (met een gele kaart voor Poortvliet) werd. Kwa voetbal misschien niet best, maar wel hoogst vermakelijk voor het publick Woensdag zal Feyenoord daar lak aan hebben. „Dit duel was natuurlijk geen maatstaf', besefte ook Akhalkat si, die Vermeulen de beste Rot terdammer had gevonden. „En dat was het ook niet", aldus die Feyenoorder. „Woensdag wordt het een heel andere wedstrijd. Dan vallen wc niet met z'n ach ten aan, maar dan verdedigen we met z'n achten. Dan kunnen zul ke gaten nooit vallen". PAUL DE TOMBE Feyenoord op het PSV-doel Ook nu gaat het mis De schui\ eminente PSV-goalie Pim Doesbug kijkt de bal gespannen n; Strafschop De middenvelders vielen alleen maar aan. waarbij enkel Vermeu len indruk kon maken. Van Dcinsen claimde eenmaal een strafschop (na een afslopactic AMSTERDAM (GPD) - Voor zitter Ton Harmscn van Ajax heeft gistermiddag tijdens hel duel tussen zijn club en FC Den Haag een schaduw- gevecht geleverd met de sup porters van de beruchte F-si- de. Deze fans stellen Harm- sen verantwoordelijk voor het feit dat het Deense duo Lerby-Arnoscn vrijwel zeker gaat vertrekken en lieten hun ongenoegen daarover duide lijk blijken. In een stencil werden alle F-sidcrs opgeroe pen om de F-sidc (een tribu ne achter een van de doelen) bij hel begin van de wedstrijd te verlaten om zo symbolisch aan te gzven „hoe de situatie over twee jaar zal zijn als er nu niets gebeurt". De actie ging gepaard met kreten als „Harmscn dood'" en „Harm scn, ga naar huis!". Tegen het einde van de wed strijd, die Ajax met 2-0 won, drongen enkele actievoer ders zo ver op. dat Harmscn het verstadiger achtte om zijn zitplaats te verlaten „Niet omdat ik bang was. ik lét al 'aldus Har Uit org extra politie gecharterd, had den alle bestuursleden hun auto niet bij het stadion ge parkeerd en werden alle deu ren van bestuurskamer, pers kamer en spelershome na af loop afgesloten Harmsen: „Ik vraag me af waar die mensen mee bezig zijn Op papier hebben we wel de gelijk een goed elftal, maar dat een aantal spelers het in het veld niet kan waarmaken, is toch niet onze schuld Ar nesen stelde vanmiddag toch ook niets voor Als we dan zulke sterren in het elftsl hebben staan, waarom wordt Den Haag dan niet met <>f 7-0 verslagen. Waarom wordt het dan maar 2-0. Wij hebben twee miljoen geboden aan te blijven Een gigantisch be drag dat ze eigenlijk niet eens kunnen waarmaken, maar wc hebben het toch aangeboden, maar zelfs dat heeft niet ge holpen Ik heb met jongens van de F-side gepraat en hen uitgenodigd om zelf met Lcr- by te gaan praten. Ze zouden ook niets bereiken". De vraag is overigens of met name Lerby. die mót Schoe naker scoorde, inderdaad zal vertrekken Hij is weliswaar tot overeenstemming geko men met Baycrn Munchcn, maar de Westduitsers hebben nog altijd geen contact opge nomen met Ajax Wel heeft oud-Ajaxtrainer Leo Been hakker laten weten dat hij Lerby naar Real Zaragoza wil halen en deze week naar Am sterdam zal komen Harm sen: „Ik twijfel eraan of Bayern Lerby zou kunnen betalen. Baycrn heeft een schuld van acht miljoen gul den en zal die moeten terug brengen tot hoogstens vijf miljoen". Ook Valencia, dat Arncscn heeft gecontracteerd, heeft vooralsnog niets van zich la ten horen, maar in dit geval gaat het om een bedrag van „slechts" negen ton dat op ta fel moet worden gelegd Ler by, die geen gelimiteerd transferbedrag in zijn con tract heeft staan, zal volgens penningmeester Bartels van Ajax „rnmsW ns tWN en ren half a drie miljoen gulden" mot U Itfl tU b ben de Amsterdammers nog geen enkel contact met spe Iers die zij graag willen aan trekken Er is wel een ver- langlilt O) k ld KMlf OOk interim-hoofdtrainer Aad de Mos heefi gedaan Of de na men op beide staatjes met cl kaar corresponderen is niet bekend, omdat beide partijen daarover nog geen overleg hebben gepleegd. „Op dat moment", herinnerde aan voerster Lisette Sevens zich, „voelde ik dat we gezien waren. Die klap kwam erg hard aan. Ik troost me maar met de gedachte dat we de beste ploeg vormden, maar je hebt er niets aan". Ook coach Gijs van Heumen deel de die mening „Maar je schiet er niets mee op. We hebben supe rieur hockey laten zien, maar vergaten de kroon op het werk te zetten." Wat de Duitse uitvalster Gundrun Neumann deed opmer ken: „Die Nederlanders zijn gek om Sophie van het veld te ha- Hakwerk Maar zelfs in de slotfase had Ne derland het duel nog kunnen be- lissen. De 35-jarige Jose Poel mans liet Moser maar staan en trachtte via soli een beslissing af te dwingen, maar toen arbiter Davis het Duitse hakwerk niet bestrafte, zat er niet anders op dan het nemen van strafballen Op dat moment gingen de gedach ten terug naar 1973 toen het Ne derlands hcrentcam in Amstel veen via dezelfde methode van India won en de wereldtitel bin nensleepte. In Buenos Aires ging het echter fout Helemaal fout, omdat de specialisten Elsemiek Hillen, Ficke Boekhorst en Jose Poelmans faalden Lisette Sevens liet de hoop herle ven. maar toen Birgit Hagen de bal droog achter Dct de Beus pushte, werd de jacht op trainer Wolfgang Strodter geopend. Op het veld waar hij driejaar eerder in een dramatisch duel van Pa kistan verloor, haalde hij, uitge rekend op zijn verjaardag, het hoogste binnen: goud. En wat rest NederlandAlles. Via Gijs van Heumen is een nieuw tijdperk ingetreden. In de voet sporen van zijn vadcy staat hg de professionele aanpak voor. Die bleek na een mislukte spelers- wissel tegen Oostenrgk. maar dan zal hij vooral op het fysieke vlak de lijn moeten doortrekken, omdat er op een toernooi als het WK, waar zeven wedstrijden in kort tijdsbestek moeten worden afgewerkt, verschnkkelgk veel wordt gevraagd van de fysieke en psychische conditie Neder land ging er nu aan onderdoor toen de titel vijf minuten voor het einde van de normale speel tijd tussen de vingers wegglipte. De klap kwam hard aan Harder dan voor de Duitsers, die in 1978 en in 1979 in de finales van Ma drid en Vancouver al veel eerder aanvoelden dat goud aan Neder land moest worden gelaten. Vorig jaar. toen tijdens het vierlan- dentoernooi in Keulen officieus de Olympische Spelen werden geboycot, leed Oranje zijn eerste nederlaag Daarna zijn beide na ties angstvallig hernieuwe con frontaties uit de weg gegaan en zelfs de interland tegen Belgie hielden de oosterburen stil Ze wensten geen pottenkijkers Gis teren hadden ze daar weinig pro fijt van Ze zaten in de tang maar ontglipten op tijd en Nederland kan wonden likken Ploeg struikelt over strafballen MAANDAG 6 APRIL 1981 SPORT Een van de weinige keren dal Kurt Welzl zaterdagavond in de Goffert zichtbaar was. Hier gaat hij een duel aan met Nijmegenaar Peter Sel- bach. De actie van de Oostenrijker levert grote mogelijkheid van de ont moeting. De verder onopvallen de Deen liep in op een indraaien de hoekschop van Jonker en schampte de bal met zijn achter hoofd. Als een streep vloog de bal tegen de lat. AZ geloofde het daarna wel en liet na een echt slotoffensief te openen. De wed strijd tegen Sochaux ongetwij feld in het achterhoofd. Vijfmaal geel Scheidsrechter Corvcr deelde in de stevige krachtmeting vijf gele kaarten uit. Voor Jan Peters (AZ'67) en Ronny de Groot bete kende het de derde en dus staat hen een schorsing tc wachten. Ook Ronald Spclbos (AZ), Wim van Zinnen en Appie Heisper (NEC) werden genoteerd. r was weinig twijfel geweest i het Nederlandse kamp. De z< voorgaande wedstrijden BUENOS AIRES (GPD) - Zondagmorgen om twee minuten na middernacht rinkelde de telefoon in hotel Bauen in het centrum van Buenos Aires. Wolfgang Strodter nam de telefoon van de haak. Een kinderstem feliciteerde hem met zijn 33e verjaardag. Acht tien uur later kwam hij handen tekort, omdat het door hem getrainde Westduitse da meshockeyteam via 1-1 en strafballen de wereldtitel overnam van Neberland. Niet dat de wit-zwarte garde van de oosterburen beter had gespeeld, maar het gebruikte het minieme aantal kansen dat de Nederlandde defensie weggaf. En toen zelfs keepster Det de Beus geen kans meer zag om de noodzakelijk geworden strafballen te stoppen, bleef er voor Oranje weinig anders over dan het idee dat er het beste was gespeeld, maar dat zilver de beloning is. Nederland dat in defensief op zicht de lakens uitdeelde en op het middenveld heerste alsof er een tweederanRsploeg als oppo nent fungeerde. Gedegen Alleen aanvallend marcheerde het niet. Annelies Kaptein (later Marjolein Eysvogcl). Sandra le Poole en Sophie von Weiier ont brak de kracht om uit de gede gen Duitse dekking te lopen, waardoor steevast balverhes werd geleden. Nog geen ramp want aan de andere kant kregen Gaby Appel. Martina Koch en de snel uitgewisselde Silke Birkcn- feld evenmin een poot aan de grond. waardoor Nederland overwicht hield dat linea recta naar de derde wereldtitel moest leiden. Totdat Martina Koch Duitslands tweede strafcorner ongenadig hard tegen de plank kogelde, zoals haar trainer dat ja ren had gedaan. overtuigend afgewerkt, maar had de krachten van de aanval lers gesloopt. Het brak Oranje in de finale op. omdat de Duitsers de kunst verstaan een manco aan techniek met een fantastische dosis werklust te compenseren. Ze stapten zelfs over het verlies van hun basisspeclsters Gudrun Neumann en handstopster Birgit Hahn heen. en zagen kans het wegvallen van Christine Moser op te vangen. De spelbepalende middenvelder werd door Jose Poelmans aan banden gelegd, maar tegen het scheiden van de markt manifesteerde Martina Koch eenmaal haar klasse en ge lijk kon Nederland zich opma ken voor de verlenging. Een onnodig verlengstuk van een duel dat Nederland in de hand had. Aanvallend presteerde Duitsland weinig en toen Fieke Boekhorst na vijftien minuten het openingsdoelpunt achter Su- sanne Schmid knalde, leek Duitsland al geklopt, want via veldspel kon het niet op tegen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11