Doden bij felle strijd in Beiroet Eyskens moet België aan nieuwe regering helpen Bydgoszcz beslist nog over staking Opstandelingen aanhang slinken zien snel Moeilijke missie van Haig naar Midden-Oosten OPGELET! interbouwtiekhc. Ook gevechten in Zahle FBI wist af van wapen bezit John Hinckley Leidenaren Staatsgreep Thailand: U zoekt:'n fantastische showroom vol klasse keukens, badkamers en tegels. Gedegen advies. En begeleiding van a tot z. U vindt het bij: Intprhouwtiek in Woerden. VRIJDAG 3 APRIL 1981 BUITENLAND PAGINA 9 Gewonden van politie-optreden nog niet gehoord De Amerikaanse vice-president George Bush ontving gisteren op het Witte Huis de Poolse minister Mieczyslaw Jagielski (tweede van links). (Van onze correspondent Anton Koenel WARSCHAU (GPD) - In Byd goszcz. waar vorige maand de moeilijkheden tussen de Poolse regering en de onaf hankelijke vakcentrale Soli dariteit zijn begonnen toen de politie vakbondsleden te lijf ging. beslist de plaatselij ke afdeling van Solidariteit vandaag of er alsnog gestaakt wordt. De afdeling Byd goszcz is tegen de overeen komst die begin deze week tussen de vakcentrale en de regering is gesloten en die leidde tot het afgelasten van de algemene landelijke sta king. De openbare aanklager in Byd goszcz heeft een gesprek ge had met 200 van de stakers in dit gebied, maar hij heeft nog geen kans gezien de drie nog steeds in het ziekenhuis ver blijvende gewonden te spre ken om zich over hun erva ringen met de politie te laten inlichten. Volgens de behan delende artsen zijn zij nog niet in staat een verhoor te ondergaan. Vandaag zal ook de eerste vak bondskrant verschijnen, die de Poolse naam voor Solida riteit. Solidarnocs. heeft ge kregen. De krant beslaat 16 pagina's waarin chronolo gisch de actuele gebeurtenis sen van de laatste tijd zijn vastgelegd. De uitgevers be schikken over een hoeveel heid papier, voldoende voor 300.000 exemplaren, maar niet genoeg om de tien mil joen leden van de nieuwe vakcentrale van het nieuwe weekblad te voorzien. Hoofd redacteur is Thadeusz Mazo- wiecki, een van de adviseurs van Walesa en tevens hoofd redacteur van het rooms-ka- tholiekc maandblad Wiez. Maziwiccki staat bekend als een van de intelligentste le den van Solidariteit. De Amerikaanse vice-presi dent. George Bush, heeft gis teren in Washington bekend gemaakt dat de VS aanvul lende voedselhulp aan Polen zullen toestaan. "Andere ver zoeken worden bestudc- deerd". aldus Bush na een ontmoeting met de Poolse vi- ce-premier, Mieczyslaw Ja gielski. De verzoeken worden "dringend" bestudeerd. Jagielski verzekerde dat de hoogste Poolse autoriteiten bereid zijn de problemen in zijn land "langs vreedzame wijze" op te lossen, met de steun van bevriende landen zoals de VS en met een be roep "op het werk. de hulp bronnen en de produktivi- teit" van Polen. WASHINGTON (AFP DPA) - De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Alexander Haig. begint vanavond een moei lijke missie van vyf dagen naar Egypte. Israël. Jordanië en Saoe- di-Arabie. Hij zal proberen z(jn gesprekspartners te winnen voor het nieuwe Amerikaanse strate gische concept dat het Midden- Oosten tot een blok van afweer tegen een Sowjetrussische ex pansie in het gebied van de Per zische Golf moet worden samen gesmeed. In de te bezoeken Arabische lan den zal hij zich op de hoogte stel len van de daar levende opvattin gen over een vredesregeling met BEIROET/WASHINGTON/NEW YORK/CAIRO (UPI/DPA/AFP/GPD/ANP) - Bij de gis teren uitgebroken schietpartijen in de Libanese steden Beiroet en in Zahle zijn tot nu toe 69 doden en 336 gewonden gevallen. De aanleiding tot de schietpartij is niet duide lijk. Wel dat de zware gevechten zich afspelen tussen Syrische soldaten van het Arabi sche Vredesleger en leden van de rechtse christelijke militie. Tijdens het gesprek dat premier Van Agt gisteren heeft gevoerd in New York met Kurt Wald- heim. de secretaris-generaal van de VN. heeft hij gezegd te betwij felen of het voor Nederland nog zin heeft militairen te leveren aan Unifil, de VN-vredesmacht, als de situatie in Zuid-Libanon een onbeheersbare wordt. Wald- heim op zijn beurt benadrukte het helang De gevechten in Zahle zijn het he vigst. Deze 130.000 inwoners tel lende en op 30 kilometer vliegen van Beiroet gelegen stad, is van de buitenwereld afgesneden. Er is geen water en stroom meer en telefonisch is zij niet meer te be reiken. Volgens de christelijke militie in het zuiden van Libanon zijn de Syrische stellingen ver sterkt met Russische tanks, de Nederlandse Tijdens dezelfde besprekingen met het project in strijd is met de be palingen van het internationale recht en met letter en geest van de in 1978 gesloten Camp David- akkoorden. hevige gevechten gisteren t aanwezigheid bij Unifil. Van Agt zou weer contact opne men met Israël om de situatie in Zuid-Libanon te bespreken. Waldheim kwam met een verkla ring om het geweld in Beiroet en Zahle te beeindigen. WASHINGTON (AFP) - De Ame rikaanse federale recherche. FBI, wist dat John Hinckley, de man die de aanslag op president Reagan pleegde, eind vorig jaar was gearresteerd wegens onwet tig wapenbezit. Zij had echter nagelaten die aan de CIA. de ge heime dienst, door te geven. Mi nister van financiën Donald Re gan maakte dit gisteren in het congres bekend tijdens een on dervraging door een in verband met de aanslag ingestelde com missie vanhonderzoek van het Huis van Afgevaardigden. De CIA valt onder het ministerie van Regan. 'erscheidene commissieleden ver tolkten de verwondering bij de bevolking dat John Hinckley zich maandag had kunnen voe gen bij een aantal journalisten die de president volgden, on danks het feit dat hij vorig jaar oktober was aangehouden toen hij in het bezit bleek te zijn van drie vuurwapens. Zijn arrestatie vond plaats in Nashville op de dag dat de toenmalige president Jimmy Carter een bezoek aan de stad bracht. Volgens minister Regan had de FBI het feit moeten melden aan de CIA. maar men had het voor val kennelijk niet ernstig genoeg gevonden om Hinckley te laten opnemen op de lijst van 25.000 'verdachte personen' die de CIA heeft aangelegd. President Ronald Reagan gaat ove rigens zo goed vooruit, dat hij wellicht begin volgende week het ziekenhuis kan verlaten. Ook de andere drie bij de aanslag gewonden gaan vooruit. Van Agt waarbij ook minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw aanwezig was heeft Waldheim zijn waardering voor de zogenaamde Midden-Oosten missie uitgesproken. De missie, die op dit moment wordt uitge voerd door Van der Klaauw is een initiatief van de Europese Gemeenschap. Van der Klaauw is voorzitter van de EG-minister- raad. Hij vertelde na afloop van het gesprek in het VN-gebouw dat hij Waldheim een uiteenzet ting had gegeven van zijn Mid- den-Oosten-missie tot nu toe. Te vens sprak Van der Klaauw dins dag in Washington over het Mid den-Oosten met zijn Amerikaan se ambtsgenoot Haig. Gisteren kondigde de Nederlandse minister van buitenlandse zaken aan dat een datum voor zijn be zoek aan Israel is vastgesteld. De datum zelf wilde hij echter niet BRUSSEL - Koning Boude- wijn heeft minister van fi- nancin Mare Eyskens aan gewezen tot kabinetsfor mateur. De opdracht voor Eyskens luidt: zo snel mo gelijk een nieuwe regering vormen. Eyskens behoort bij de rechtervleugel van de Vlaamse christen-de mocraten (CVP), die als grootste Belgische partij steevast de premier in een regering leveren. Israel ontving gisteren een Egyp tisch protest tegen het Israëli sche plan via de bezette Gaza- strook een kanaal te graven tus sen de Middellandse Zee en de Dode Zee. Volgens Cairo is dit plan schadelijk voor het vre desproces in het Midden-Oosten. Het Israëlisch kabinet had zon dag goedkeuring gehecht aan de uitvoering van het plan tot het graven van het kanaal waardoor water van de Middellandse Zee kust van de strook van Gaza naar de Dode Zee zou stromen voor het opwekken van elektriciteit. De woordvoerder in Cairo zei dat (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent Bob BlJ de burgerbevolking vinden de Mantiri) BANGKOK - De leiders van het re volutionaire comit dat woens dagochtend in Thailand een staatsgreep uitvoerde tegen het bewind van premier Prem Tinsu- lanouda, hebben koning Bhumi- pol gevraagd te bemiddelen om een burgeroorlog te voorkomen. De koning heeft daar in toege stemd, maar geen tijdstip ge noemd. Intussen voegen zich steeds meer belangrijke politici en ambtenaren bij de afgezette permieg Prem. die zich met loya le onderdelen van het leger heeft verschanst in Korat in het noord- Steun kw oosten van Thailand Verwacht wordt dat de Thaise ko ning de voormalige premier Knangsak Chomanand zal vra gen als bemiddelaar op te treden Volgens diplomatieke kringen wordt gezocht naar een formule om de leiders van de coup de ge legenheid te geven naar het bui tenland te gaan Meer dan de helft van de ministers van het kabinet van Prem be vindt zich al in Korat, onder hen vice-premier Thanat Khoman Ook hebben zich 40 van de 72 provinciegouverneurs bij Prem vervoegd, evenals een groot aan tal hoge burgerlijke en militaire autoriteiten. De ministers zijn in vergadering gegaan om een be leid uit te stippelen voor het ge val dat generaal Sant Chitpatima in Bangkok weigert de wapens neer te leggen oproepen van de opstandige litairen weinig of geen weerklank. Politici, vakbonds mensen en journalisten wijzen vrijwel allemaal uitnodigingen van het nieuwe regime, om tot een dialoog te komen af. Het re volutionair comit heeft het ont bonden parlement weer geïnstal leerd, en de afgevaardigden twee weken de tijd gegeven om een nieuwe regering aan te wijzen. Waarnemers verwachten niet dat veel parlementariërs hieraan ge hoor zullen geven. alleen van het hoofd de Thaise politie, generaal Montchai. die via de radio een beroep deed op alle officieren en manschappen bij de politie om alleen orders van het revolutio naire comit op te volgen. Een radiostation in Bangkok dat loyaal is gebleven aan generaal Prem maakte bekend dat twee bataljons waren teruggekeerd naar hun basis ten Noorden van Bangkok. Dat wijst erop dat de revolutionaire raad aanhang be gint te verliezen Diplomaten menen dat daarmee een onmid dellijke dreiging van gevechten tussen verschillende legeronder delen ia geweken De sfeer in de Thaise hoofdstad is nog steeds grimmig. Op strategi sche posities hebben zwaar ge wapende militairen zich verdekt opgesteld achter zandzakken. De benoeming van Eyskens tot for mateur betekent dat aftredend premier Wilfried Martens (ook CVP) niet terugkeert In Brussel wordt aangenomen dat Eyskens streeft naar herstel van de rooms-rode coalitie die begin de ze week struikelde over het noodplan van Martens om de Belgische frank voor devaluatie te behoeden. Eyskens stond vierkant achter het noodplan-Martens, dat door de socialistische regeringspartners als onrechtvaardig van de hand werd gewezen. Belangrijkste on derdeel van het plan was uitscha keling van de indexering voor de rest van dit jaar. Volgens de so cialisten zouden de mensen met de lage inkomens en met sociale uikeringen daardoor onevenre dig zwaar getroffen worden. Met zijn noodplan maakte Martens zich politiek onmogelijk bij de socialisten. In zijn eigen partij was de premier al eerder geiso leerd geraakt. De partijtop, met partijvoorzitter oud-premier Leo Tindemans voorop, verweet Mar tens te vaak te zwichten voor de socialisten in het kabinet. Mar tens' lot was bezegeld toen de grote katholieke vakbond ACV (waaruit Martens voortkomt) zijn noodplan als onbillijk afwees Eyskens dringt al geruime tijd aan op drastische maatregelen om de ernstige economische crisis in Bclgi te overwinnen. Hij wil fors bezuinigen op de overheidsuit gaven en zal ook verlaging van lonen en sociale uitkeringen on ontkoombaar achten. Enkele we ken geleden kwam Eyskens in het nieuws met zijn idee door middel van een „crisislening" Belgisch (zwart)geld uit het bui tenland terug te lokken. Door een opzettelijke indiscretie plaatste Eyskens de regering voor het blok Een gewone staatslening uitschrijven is voor alsnog niet zinvol meer als ver wacht kan worden dat op korte termijn een speciale lening op extra gunstige voorwaarden wordt uitgeschreven. Van socia listische kant werd Eyskens met kritiek overladen. Ben minister van flnancin dient geen specula tieve verwachtingen te wekken, aldus de socialisten, die echter toch moesten instemmen met een besluit dat nog voor de zo mer een crisislening zal worden uitgeschreven. De positie van de Belgische frank werd donderdag weer iets zwak kcr Ondanks steunaankopen van de Belgische nationale bank en het record disconto van lt> procent kwam de frank weer dichter bij de maximaal tocgcla ten afwijking binnen het Europe se monetaire stelsel. Speculatie tegen de Belgische munt lijkt dus voort te gaan. Deze is geba seerd op de verwachting dat niet ontkomen kan worden aan een devaluatie van de frank. Zonder een herziening van het veelomvattende Belgische inde xeringssysteem is een devaluatie weinig zinvol. De voordelen van een waardevermindering van de munt /ouden na cn KalenuwdeaBBiB al verdwenen zijn omdat de De medewerker zou Morris Draper duurder geworden importen via zijn. hoofd van de afdeling Mid- de indexering tot kostenstijging den-Oosten van het ministerie Israël. Hij kan rekenen op ern stig wantrouwen in Jordanië en Saoedi-Arabie Beide pro westc lijke koninkrijken verzetten zich fel tegen de akkoorden van Camp David. SaoediArabie schijnt de zorgen van Washing ton over Sowjct-expansionisme te delen maar blijft gekant tegen een Amerikaanse militaire aan wezigheid op zyn grondgebied. Riaad acht een samenwerking op regionaal niveau voldoende om de veiligheid in het Golfgebied te verzekeren. Het wil daarvoor zeer modern Amerikaans wapen tuig verwerven Jordanië verwerpt het principe van een "Jordaanse optie" die voorziet in Jordaanse soevereini teit over een groot deel van westelijk Jordanië en de strook van Gaza. "De Amerikanen ma ken melding van een Jordaanse optie maar voor ons is een Pale stijnse optie het enige middel om een duurzame vrede in het Mid den-Oosten te bereiken", zo ver klaarde kort geleden een Jor daanse d.plomaat die in Was hington is gestationeerd. Egypte en Israël zijn van hun kant geïnteresseerd in een hervatting van de moeilijke onderhandelin gen inzake Palestijnse autono mie maar daarvan zal vermoede lijk niets komen vóór de verkie zing die op 30 juni in Israel zal worden gehouden. Gcncr—I Haig zal in Israel ook oppositie leider Sjimon Peres ontmoeten die volgens de opiniepeilingen de volgende eerste-minister zal zijn en die een oplossing van de PikitynM kwestie in —men werking met Jordanië voorstaat. Generaal Haig zal in Jeruzalem en Cairo uitvoerige besprekingen kunnen voeren over de vorming van een multinationale vredes macht in de Sinai waaruit Israel zich volgens de akkoorden van Camp David in april volgend jaar geheel moet hebben terugge trokken. Tenslotte kan verwacht worden dat Israel zich fel zal keren tegen het Amerikaanse besluit Saoedi Arabic modern militair materieel te leveren. Washington rechtvaardigde dit besluit met erop te wijzen dat zijn vrienden in het Midden-Oosten het hoofd moeten kunnen bieden aan de groeiende dreiging van de kant van Moskou in het gebied. De Amerikaanse regering heeft goedkeuring verleend aan dc verkoop van vijf burgcrvliegtui- gen aan dc Iraakse luchtvaart maatschappij ofschoon Irak blijft staan op de Amerikaanse lijst van regeringen die terroris ten steunen Dit heeft het minis terie van buitenlandse zaken gis teren meegedeeld. Er zullen ex portvergunningen mogen wor den verstrekt voor drie Boeing 727- en twee -747- toestellen ter waarde van in totaal 183 miljoen dollar. Functionarissen van het ministerie deelden mee dat minister Haig van plan is een medewerker naar Irak. Libanon. Syrië en mogelijk andere Arabische landen te stu ren om het Midden-oostcnbcleid van de VS toe te lichten Irak en Syrië behoren tot de landen van het "afwijzingsfront" dat vredes besprekingen met Israel ver werpt. zouden leiden. De gisteren kracht geworden algemene pnjs- stop van een maand kan be schouwd worden als een van de eerste begeleidende maatregelen om een economisch zinvolle de valuatie door te kunnen voeren. buitenlandse zaken. Voorts is vernomen dat de leiders van Egypte. Israel. Jordanië en Saoedi Arabic zeer waarschijn lijk in de loop van hit j— offk i' le bezoeken aan Washington zul len brengen. (ADVERTENTIE) •Eigen parkeert en cin l ïcyn menftage- cn nMta tc.im door het hele land .Juist. pn|SOpg?ve vooraf, evl bij u thuis •OpeninBtiidcn dn i mat/mvnj. 9 00- 1800uur vnidag 19.00- 21 00 uur zaterdag 10.00 - 16 00 uur andere tijden evt. na afspraak. Oud, hnds.^27,3443 ACWdcT, Tel 03480 - 14W

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9