Kamer akkoord met terugkeer van afval Forse uitbreiding van natuurgebied Meer zeggenschap voor kind Fel verzet oppositie GRIEKENLAND IS GODDEUJK Stokerij opgerold CAMPO VRIJDAG 3 APRIL 1981 BINNENLAND PAGINA 7 Regeling: recreatiegebied verdrievoudigen DEN HAAG (ANP) - In 1995 moet er in ons land 28.000 hectare recreatiege bied zijn. Dit houdt in, dat het bestaande recreatiege bied bijna verdrievoudigd wordt. Van de uitbreiding met 18.000 bunder komt 8.000 ha, voornamelijk bossen, bij de vier grote steden. Dit blijkt uit het structuurschema openluchtrecreatie dat de rege ring gisteren bij de Tweede Ka mer heeft ingediend. Het geelt plannen aan voor de komende 25 jaar. Behalve uitbreiding van ge bieden voor dagrecreatie, wenst de regering verbetering van re creatief gebruik van militaire oe fenterreinen, bosgebieden, natio nale parken en landschappen. Verder komen er voldoende moge lijkheden in ons land voor het ontvangen van de groei van de verblijfsrecreatie. Daarvoor is een uitbreiding van 1980 ha. ge dacht. Naast kamperen bij de boer, op landgoederen en in de vrije natuur wil de regering het ook mogelijk maken in staats bossen te kamperen en in recrea tiegebieden drie dagen en nachten vrij te kamperen. Voor het opvangen van de groei van de watersport zijn er even eens mogelijkheden. Er kunnen nog 35.000 tot 40.000 ligplaatsen bij komen in jachthavens. Ook komen er drie nieuwe hoofdvaar wegen voor de pleziervaart. Staatssecretaris (CRM) Wallis de Vries berekende gisteren bij de presentatie van het structuur schema dat de inrichting van de recreatiegebieden werkgelegen heid geeft voor 1800 man per jaar. Daarna is er in de recreatieve sec tor en in de toeleverde sectoren extra werkgelegenheid gescha pen voor tweeduizend man. De kosten van de dagrecreatie tot 1995 zijn becijferd op 1250 mil joen gulden of gemiddeld ruim 83 miljoen gulden per jaar. Voor de verblijfsrecreatie is 1800 hec tare nodig: 400 voor vaste stand plaatsen. 1100 voor toeristische en 300 voor zomerhuizen en bun galows. Het geheel is een betrek kelijk bescheiden uitbreiding van de bestaande voorzieninge n, zo staat in het structuurschema. Van de vaste standplaatsen voor caravans is de helft gepland in de randstad en in de overige stads gewesten. De IJsselmeerpolders, West-Brabant en de Hoekse Waard vangen met achtereenvol gens 30. 15 en 5 procent de rest van het tekort op. De 1100 hecta re voor toeristische standplaat sen moet worden gevonden in de drie noordelijke provincies (25 procent). Noord- en Zuid-Hol land (15 pet Zeeland (15 pet.). IJsselmeerpolders (15 pet Lim burg (10 pet.) en telkens vijf pro cent in: Overijssel. Gelderland. Utrecht en Noord-Brabant. In het structuurschema wordt ook voorgesteld twintig gebieden de status van "nationaal landschap" te verlenen. In zo'n gebied is een grote rijkdom en verscheiden heid aan natuur, landschap en cultuurhistorie bewaard geble ven. De provinciale besturen moeten formeel de instelling van zo'n status voorstellen. Toeris tisch kamperen in deze gebieden heeft de voorkeur boven vaste standplaatsen en tweede wonin gen. zo staat in het structuur schema. Als nationale landschappen staan genoteerd: Texel. Terschelling. Westelijk West-Friesland. Noor denveld. Zuidwest-Drenthe, Noordwest-Overijssel, Vecht- en Reggegebied, Noordoost-Twen- te. Graafschap, omgeving Win terswijk, Veluwe. Gelderse poort. Kromme-Rijngebied, Vechtstreek, Waterland. Cen traal Noord-Holland, omgeving Bergen (NH). midden-Braband. midden-Limburg en Mergelland. DEN HAAG (ANP) - Fel verzet van de oppositiepartijen zal niet kunnen verhinderen dat de Tweede Kamer akkoord zal gaan met de zogenoemde opwerkingscontracten met het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk. Zaak tegen Haagse portier weer uitgesteld DEN HAAG (ANP) - De rechts zaak tegen de 32-jarige Haagse portier die wordt verdacht van de moord op drie meisjes, is gis teren voor de tweede maal uitge steld. De officier van justitie, mr. R.A. Schimmel, had uitstel ge vraagd omdat met name het on derzoek naar de derde moord nog niet rond is. De verdachte moet op 5 juni weer voor de rechtbank in Den Haag verschij- Het betreft twee overeenkomsten met deze landen, waarin de mo gelijkheid wordt geschapen tot terugzending van het na opwer king van bestraalde reactor brandstof van de kerncentrales in Borssele en Dodewaard over blijvende afval. CDA-woordvoerder van Houwelin- gen sprak het voor de regering verlossende woord. Zijn fractie zal voor het wetsontwerp stem men waarin de overeenkomsten aan het parlement werden voor gelegd en het daarmee aan een meerderheid helpen. De CDA- fractie gaat. zo stelde Van Hou- welingen. de verantwoordelijk heid voor in Nederland geprodu ceerd afval niet uit de weg. Hiermede legde Van Houwelingen zich neer bij de gang van zaken rond de openbaarmaking van de contracten. De christen-demo craten hadden in een - aangeno men - motie aangedrongen op openbaarmaking, of vertrouwe lijke inzage, van de opwerkings contracten. het parlement meegedeeld - het niet uitvaardigen van wettelijke maatregelen en voorschriften die zouden verhinderen dat radioac tief afval dat overblijft na de op- werking van bestraalde reactor brandstof, eventueel kan worden teruggezonden. De woordvoerders van de opposi tiepartijen constateerden dat er, op grond van de summiere me dedelingen van de regering, on gelijkheid van het contract moet zijn ontstaan en dat de regerin gen van Frankrijk en het Ver enigd Koninkrijk zich tot iets an ders verbinden dan de regering van Nederland. "De mededelingen van de Neder landse regering zouden een inge snoerde versie behelzen van de contracten van een geamputeer de versie van het contract", zei de socialist Zijlstra. De vraag rijst of de regeringen van Frankrijk en het Verenigd Ko ninkrijk hiermee instemmen. Vooralsnog gaat Zijlstra er van uit dat om hun instemming niet is gevraagd, wat volkenrechtelijk een onhoudbare situatie is. Zijlstra gaf zijn handtekening aan een motie van PPR-woordvoer- der Jansen, waarin de regering wordt gevraagd de regeringen van Engeland en Frankrijk uit te nodigen te verklaren dat zij de zelfde interpretatie aan de over eenkomsten geven als de Neder landse regering. Overigens was ook Van Houwelin gen van oordeel dat de wezenlij ke strekking van de overeen komsten veranderd is. Het gaat nu nog om een beperkte volken rechtelijke overeenkomst. Ook hij wilde van de regering horen of er officiële instemming van de partners is. Van Houwelingen liet ook weten dat instemming met dit ontwerp van wet geen definitieve keuze voor opwerking inhoudt. Daar toe is voortgezet internationaal overleg nodig en de regering zal zich moeten inzetten om verbete ringen te bereiken. UTRECHT Een warme omhelzing van de ex-burgemeester van Utrecht Vonhoff (nu commissaris der Koningin in Groningen) viel de nieuwe bur gemeester van Utrecht, mevrouw Vos - van Gortel gisteren bij haar instal latie ten deel. uit Wassenaar, de 18-jarige Emy De minister'van economische den Boer uit Schiedam en de 12- jarige Tialda Visser uit Den Haag. Hij ontkent echter nog steeds hardnekkig. In januari was de verdachte ook al voor de rechter geweest. Toen werd de zaak ook uitgesteld in verband met het onvoltooide on derzoek. Aanvankelijk waren hem twee moorden (op Edith Post en Emy den Boer) ten laste gelegd. Resultaten van een on derzoek van het gerechtelijk la boratorium wezen echter ook op de betrokkenheid van de portier bij de moord op Tialda Visser, die vorig jaar gewurgd werd ge vonden in de Haagse Laakhaven. Deze gegevens van het gerechte lijk laboratorium veranderden niets in de houding van H., die geen woord loslaat. De zitting gisteren, louter formali teit, duurde slechts enkele minu ten. De raadsman van de ver dachte zei misschien in juni aan houding te vragen voor tegen-on- derzpek. Dat zou kunnen beteke nen dat de behandeling dan voor de derde keer wordt uitgesteld. WEERRAPPORTEN ken kreeg zowel in Engeland als in Frankrijk nul op het rekest en liet de Kamer weten de motie niet te kunnen uitvoeren. Hij vol stond met een nota van wijziging waarin staat dat de verplichtin gen niet verder strekken dan het geen de Tweede Kamer was mee gedeeld. Die verplichting betreft - zo was al eerder in een samenvatting aan Na scheiding ouders geheel bew. 11 geheel bew. 10 motregen 11 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam mist 9 7 Twente mist 10 9 Vlissingen mist 9 7 Zd.-Limburg motregen 10 8 Aberdeen onbew. 15 2 Athene licht bew. 17 10 Barcelona geheel bew. 18 9 Berlijn zwaar bew. 17 5 Innsbruck half bew. Klagenfurt geheel bew. Kopenhagen zwaar bew. Lissabon licht bew. Locarno mist Londen geheel bew. Luxemburg Hartstichting wil meer centra voor revalidatie UTRECHT - Nederland heeft niet genoeg hartrevalidatiecentra door het beperkende beleid van de overheid. Dat is de mening van de cardioloog H. Weeda, voorzitter van de hartrevalidatie- commissie van de Nederlandse hartstichting. De regering streeft naar een net van grote regionale centra. Daar door is in slechts twintig van de 140 ziekenhuizen met een hartaf- deling poliklinische revalidatie mogelijk na herstel van een in farct of hartoperatie. Dat is niet voldoende voor de 23.000 hartpa tiënten die elk jaar voor revalida tie in aanmerking komen. Weeda zei dit gisteren in Bilthoven tijdens een persbijeenkomst ter gelegenheid van de nationale hartweek. Deze wordt gehouden van 6 tot en met 12 april en het thema is "geef het hart een nieu we start". DEN HAAG (GPD) - Het kind krijgt meer te vertel len wanneer de rechter bij een echtscheiding een zo genaamde omgangsrege ling tussen ouders en kin deren treft. Hulpverlening bij de uitvoering van zo'n lijke wetsontwerp waren inge bouwd om naleving van een om gangsregeling af te dwingen, zijn door De Ruiter aanzienlijk afge zwakt. Ontheffing van de voogdij hangt niet langer als een zwaard van Damocles boven het hoofd van de ouder die tot voogd is be noemd. Het zwaarste middel is ondertoezichtstelling. De twee grootste partijen in de Tweede Kamer, PvdA en CDA, hebben grote twijfels over de eerlijkheid van een beperking van de alimentatie. De twee frac ties vragen zich af of het niet on billijk is dat grote groepen ont vangers van alimentatie er ster ker op achteruit gaan dan ande regeling zal niet met Gedwongen hulpverlening, waar PvdA en CDA schrijven dit in hun verslag ter voorbereiding van een debat over het voorstel de in dexeringregeling voor alimenta tie te wijzigen. Het voorstel komt erop neer dat de index voor ali mentaties welvaartsvast ge maakt wordt. Dat betekent dat deze de ontwikkeling van de lo nen gaat volgen. dwang worden opgelegd. Ook zal ontheffing van de voogdij niet als dreigende straf hangen boven het hoofd van de ouder aan wie het kind is toegewe zen. Met deze wijzigingen op het wets ontwerp voor het omgangsrecht is minister De Ruiter (justitie) gisteren tegemoet gekomen aan de belangrijkste bezwaren die tij dens de behandeling in de Twee de Kamer naar voren zijn ge bracht. Het wetsontwerp is daar mee voor een brede meerderheid in de Kamer aanvaardbaar ge worden. De Ruiter wil kinderen vanaf twaalf jaar de mogelijkheid ge ven de rechter te vragen om een wijziging van de omgangsrege ling. ,,Ze kunnen gewoon opbel len of een briefje schrijven", zei hij. Daarop kan de rechter een beslissing nemen. De minister geeft daarmee gevolg aan een motie van VVD. CDA. PvdA en D'66, die vroeg om een eigen „rechtsingang" voor het kind. De sancties die in het oorspronke- tegen een brede meerderheid de Kamer bezwaar had gemaakt, is door de minister eveneens uit het wetsontwerp geschrapt. Hij onderschreef de mening dat hulp weinig effectief zal zijn als deze niet gewenst is. De Ruiter heeft voorts duidelijker de omstandigheden omschreven waaronder de rechter een ouder het recht op omgang met zijn kind kan ontzeggen. Dat kan on der meer wanneer die niet in staat of geschikt moet worden geacht voor het omgaan met zijn kind. maar ook wanneer het kind (boven 12 jaar) ernstige bezwa ren tegen omgang heeft. Volkomen duidelijk is, aldus De Ruiter, dat in geval van mishan deling of incest van de ontzeg gingsbevoegdheid gebruik zal worden gemaakt. Ook wanneer kidnapping te vrezen valt. is dat het geval. Vanuit feministische hoek was tegen het wetsontwerp als bezwaar aangevoerd, dat het vaders na scheiding de mogelijk heid zou bieden voort te gaan met intimidatie, mishandeling en treiteren van vrouw en kinde ren. Gifvondst in grondwater verontrust Doetichem POETICHEM (ANP) - De gemeente Doeti chem is verontrust door de hoge concen traties trichloor- etheen en nitraat, die onlangs zijn gevonden in het grondwater on der een tiental wonin gen en acht bedrijven aan de Vuleaanstraat. De bewoners van deze huizen pompen dat grondwater zelf op voor hun drinkwatercon sumptie, maar hen is gezegd dat niet meer te doen De stichting waterlaborato- num oost neemt vandaag nog een aantal monsters van het grondwater om va I te fa I len, waar de verontreiniging precies vandaan komt. Die verontreiniging is in eerste instantie aangetoond door een laboratorium, dat werkte in opdracht van een van de bewoners. Volgens de uitslag van dit on derzoek bevindt zich in het grondwater 95 milligram trichloor per liter water. De EG-norm is 1 miligram per li- De eerste resultaten van een onderzoek naar alle terreinen van voormalige gasfabrieken in de provincie Utrecht heb ben aangetoond dat het ter rein van de vroegere gasfa briek in IJsselstein. waar nu een drinkwaterpompstation staat, is verontreinigd door allerlei teerprodukten. In die bodem zijn tótUM n. xvkm, benzeen, naftaleen, fenol en sporen van cyanide gevon den. maar volgens een voor lichter van de provincie Utrecht blijkt het drinkwater nog niet te zijn verontreinigd. De provincie besloot tot het on derzoek naar aanleiding van de gifvondsten in het Utrechtse Griftpark, waar vo rig jaar in de bodem aromati sche koolwaterstoffen en een grote hoeveelheid tolueen, af komstig van een voormalige gasfabriek en een drukkerij zijn aangetroffen. De sloot rondom het terrein in IJsselstein lijkt het meest vervuild. Uit de bodem zal volgens een eerste schatting ongeveer 2500 kubieke me ter grond verwijderd moe ten worden. In de komende weken zal aan de hand van een groot aantal bodemmon sters de juiste omvang van de vervuiling bepaald moe ten worden en pas dan kan volgens de voorlichter wor den bekeken wat er met de verontreinigde grond moet gebeuren. De vervulling is ontstaan in de Tweede Wereldoorlog. De bij de gasproduktie vrijkomen de stoffen zijn toen in de sloot gedumpt. Later, in 1954, is de sloot uitgebaggerd en is het slib op het terrein zelf verspreid. Ook het terrein van de voorma lige gasfabriek van Oudewa ter bliikt te zijn verontrei nigd. Tot nu toe is alleen de aanwezigheid van cyanide vastgesteld, maar onderzocht wordt nog of er ook andere schadelijke stoffen in de bo dem van het terrein z(jn ach tergebleven. (ADVERTENTIE) Madrid Mallorca Munchen onbew. motregen licht bew. geheel bew. Split licht bew. Stockholm zwaar bew. Wenen licht bew. Zurich geheel bew. Casa Blanca w. - 11 Istanbul regen Las Palmas zwaar bew. Tel-Aviv zwaar bew. Tunis onbew. 23 17 18 10 - 11 Nergens anders vindt u een zomerse vakantie van een dergelijke grillige schoonheid. Misschien wilt u wel op zoek naar de Levkas-man. Of uitzoeken 'wie de veerman betaalt'. Ulysses Tours staat garant voor een enorme keus in bestemmingen en reismogelijkheden. Bijvoorbeeld: Athene, Rhodos, Kreta, Korfoe, Halkidiki, Tinos, Mykonos, Paros, Lemnos, Samos, Lesbos, Patmos, Naros, Santorini, los, Kos, Alonissos en Skiathos. Plus: rondreizen, Fly&Drive, Fly&Sail, Clubs, Kaiksen Cruises. Met alle voordelen van het vliegen per lijndienst. Alles over zo'n fantastische vakantie in een goden rijk vindt u in de brochure Griekenland/Cyprus van AN'WB/Ulysses Tours. Hij li# voor u klaar bij de ANVR Reisbureaus, de ABN, er| natuurlijk hij de CZi: Reisbureaus van de ANVCB. Aandachtig bekijkt een func tionaris van de Fiscale Inlich tingen- en Opsporingsdienst in Someren de onderdelen van een distilleerkolom, die in een ille gale jeneverstokerij werd aan getroffen. Vermoed wordt dat vanuit de opgerolde stokerij andere stokerijen van mate riaal werden voorzien. (ADVERTENTIE» Caravans, tientallen I modellen en 7S opbouwmaten. -T.E.C.. Burv«n.T. Solifer «n Dragunrr. Grote keuze in vouwwagens. I'aRo. Settler.Camp-let. Mnrrhalrn Skamprr. Groot en breed assortiment caravan accessoires. Uj«SB CARAVANS txv. 1 ASSEN II KIM

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7