Verbeteringsplan voor Noordvest krijgt enige vorm Archeologisch gespit in hartje binnenstad Gastkolom Voor de slachtbank nog een eervolle vermelding Met een vlotte penmaar zonder kennis van zaken Te weinig ambtenaren maakt overleg zwaar VRIJDAG 3 APRIL 1981 LEIDEN - Dit is het ontwerp voor de nieuwe Jan van Goyenbrug. De raadscommissie ruimtelijke ordening schaarde zich gisteravond in meerderheid achter hel ontwerp dat de voorkeur van de huurt heeft. De brug is iels minder steil dan de bestaande. Bij de breedte en hoogte is rekening gehouden met de doorvaart van de woonboten in dit water. De kosten van de vernieuwing van de karakteristieke brug worden geschat op 350.000 gulden. LEIDEN - Hall mei begint er een archeologisch onderzoek in het hartje van de stad. Tegelijk met de werkzaamheden voor de aan leg van riolering in de Breestraat gaat een groep oudheidkundigen spitten in de grond voor het stad huis- Onder leiding van de archeologi sche begeleidingscommisic gaan oudheidkundigen van hel Insti tuut voor Pre- en Protohistorie van de Universiteit van Amster dam., de Rijks Geologische Dienst en de provinciale archeo loog onderzoek doen naar de 'heuvel' voor het stadhuis. Deze lichte ophoging.zou naar verluidt gevormd worden door huisvuil uit de middeleeuwen Volgens amateur-oudheidkundige mevrouw Suurmond van de commissie zullen er vondsten van zeker anno 1100 gedaan wor den. "Dit is de oudste plek van Leiden, gelegen aan de samen- stroming van de rivieren Oude en Nieuwe Rijn", aldus mevrouw Accountants de laan uitgestuurd LEIDEN - De gemeentelijke ac countantsdienst is door de regio nale brandweer Rijnland de laan uitgestuurd. Binnen een termijn van enkele weken werd de dienstverlening opgezegd. Re den hiervoor is volgens de Leid- se wethouder Bordewijk (finan ciën) het wantrouwen van de rc- gio-gemecnlen tegenover de dienst. De accountantsdienst zou te nauw aan de gemeente Leiden verbon den zijn. "Was dat maar waar", merkte Bordewijk op, die kenne lijk andere ervaringen had. Door het opzeggen als klant door de brandweer gaat Leiden voor en kele duizenden guldens het schip in. Vordering zal volgens de wethouder weinig kans van slagen hebben. "Ik heb geen zin om te gaan procederen, als het om een bedrag van zesduizend gulden gaat", aldus Bordewijk. Zijn partijgenoot Van Aken was hel er niet mee eens. "Je stuurt toch gewoon een rekening", zei Van Aken. Hij noemde de hek- gang van zaken incorrect en de overige leden van financiën beaamden dat. Suurmond. "Hier bevonden zich de eerste woningen". Eigenlijk hoopt zij nog oudere voorwerpen aan te treffen, maar anderzijds is bijvoorbeeld gebleken dat ook Amsterdam van 'pas' 1200 da teert. Enig inzicht in de bodemvondsten hebben de oudheidkundigen al. sinds enige tijd geleden de tram rails uit de Breestraat werden verwijderd. Ditmaal hoont men nog beter inzicht te krijgen aan de hand van oud aardewerk, as- plaatsen van woningen, botten en dergelijke. Op de vraag van raadslid Van Zijp of zij ook de veronderstelde on deraardse gang naar de Burcht denken aan te treffen, zei me vrouw Suurmond: "Dat zijn praatjes. Nergens in Leiden be vinden zich onderaardse gan gen". Hoe vindt de Gastkolom? Grijpt u elke vrijdag direct naar deze rubriek of gelooft u hel wel'.' Zelf heb ik de indruk dal er misschien wel naar ge keken wordt omdat men som mige schrijvers van deze ko lom kent. maar toch minder naar de inhoud van de arti kelen. Ik zie tenminste nooit ingezonden stukken en boze brieven naar aanleiding van deze rubriek. Ook geen en thousiaste bijval overigens. Heeft het dan wel zin om te schri jven en je best tz doen er ook ditmaal iets aardigs van te maken? Het schrijven kost mij in elk ge val aardig wat moeite en het valt beslist niet mee om elke keer iets cultureels bij de kop te vatten en daar dan nog enigszins ludiek deze kolom mee te vullen. Nu kreeg ik deze week een voor beeld van bladvulling onder ogen. waar ik met gemengde gevoelens naar gekeken heb. Het betrof hier een aantal in leidingen - of zoals elke zich modern voelende redacteur ze noemt 'leads' onder de titel "Oude radio's: enig en enig", geschreven door Piet Schreu- ders voor het NRC-Handels- blad. Op een kwart pagina werpt hij dertien inleidingen en "bespreekt" op deze ma nier een tentoonstelling over de radio's, die op het ogenblik in de Lakenhal gehouden wordt. Dat mijn gevoelens gemengd waren laat zich begrijpen. Ik heb er bewondering voor dat iemand zoveel ruimte kan vullen met eigenlijk niets te zeggen en dat op een moderne manier, in niet onaardig Ne derlands. Maar ik vind het ronduit misselijk een serieus bedoelde persconferentie te gebruiken om aan de enthou siaste verzamelaar van de oude radio's vragen te stellen Door Ingrid Moerman conservator museum De Lakenhal en vervolgens deze tentoon stelling te verslaan met der tien nietszeggende stukjes. Men kan mij natuurlijk verwij len de bedoeling van de heer Schreuders niet begrepen te hebben (hij verslaat de ten toonstelling niet. maar pleegt moderne literatuur!maar de doorsnee lezer zal hierin toch wel een recensie van een tentoonstelling zien en als er dan uitlatingen komen van: een nieuwe mode begint baan te breken in het vaderlandse museumbeleid- het laten sa menstellen van een tentoon stelling door een buitenstan der. een amateur. Met als voordeel i)oor het museum dat een ander al het werk doet en als voordeel voor de verzame laar dat hij "die klerezooi" een paar weken kwijt is. Mijn haren gaan dan toch over eind staan en komt er een ge voel van machteloze woede in me op - niet voor de eerste keer trouwens wanneer ik bedenk dat we als organisa toren van een evenement (en dat bedoel ik in de ruimste zin des woords) overgeleverd zijn aan de mening van een journalist. Een recensent bepaalt in de praktijk of je naar iets toe moet. of behoort u tot die paar procent die na het lezen van een slechte beoordeling toch naar die film. die tentoonstel ling of dat toneelstuk gaat. omdat u zelf wel uitmaakt of iets goed of slecht vindt? Voor amateurs wordt nog wel eens een oogje dichtgeknepen en zijn de recensenten "lief', wat tot uiting komt in een milde kritiek, juist omdat het "maar" amateurs zijn. Maar o wee, als het om professio nals gaat. dan is de kritiek niet mis. En die proffesionals zijn rechteloos, ze moeten zich alles laten welgevallen. Heeft u ooit een stukje van de direc teur van de Haagse Comedie gezien om uit te leggen waar om een bepaalde rol op die manier geïlerpreleerd werd? Vakmanschap is meesterschap, maar tegenwoordig gebeurt het al te vaak dat deze vaklie den stuk gemaakt worden door heden met een vlotte pen. die zich niet wensen te verdiepen in het hoe en waar om van het gebodene en kort- weg de zaak af doen met mo dieus geschrijf of de enkele opmerking: wat de musea doen is elitair. Dat ze zelf op deze manier elitair bezig zijn ontgaat hun wellicht. Ik zou iedereen op willen wek ken om zelf wat kritischer te zijn, uw nieuwsgierigheid te bevredigen door zelf het mu seum binnen te slappen en uw op- en aanmerkingen be treffende de tentoonstellingen in een daarvoor bestemd op- merkingenboek te schrijven. Bij ons zijn de bezoekers niet rechteloos, ze hebben deze ma nier inspraak. Gebruik die dan ook! Ruim driehonderd koeien deden gisteren LEIDEN Ruim driehonderd koeien, twee dozijn schapen, tien lallen boeren en dertig juryleden vormden gisteren de ingrediën ten voor de 31ste Paasveetentoon- stelling in de Leidse Groenoord hallen. Maar liefst 62 klassen runderen moesten worden ge keurd. waaronder deskundigen zeker de roodblaar. zwarte aal streep. de roodbonte en verschil lende buitenlandse rassen zullen hebben herkend. Geconcentreerd bekijken de keuremeesters de koeien. Voor de leek zegt hel onderscheid t ussen de doodskoeien en de mest- kalveren misschien wat meer. De doodskoe kom je immers vaak ge noeg in geslachte vorm weer te gen bij de slager. Voordal de koeien naar de slachtbank wor den geleid, viel hen echter giste ren de eer te beurt een eervolle on derscheiding toebedeeld te krij- Paasveeteiitoonstelling in Groenoordhallen van de juryleden. De erepr ij- en eervolle vermeldingen wa- i niet van de lucht, zodat me nig koe die gisteren de Paas- markt bezocht, tenminste niet zonder faam het oneindiae hoeft in te gaan. Daarvoor moesten zij zich echter wel laten welgevallen dal soms drie keurmeesters tegelijk hen in de bek keken of in de dikbil kne pen. Want op die manier werden uiteindelijk de vier kampioenen uit het vee geselecteerd. De koeien van de heer Haak Rotterdam) en de gebroeders De Lint (Zevenber gen) en de heer Uit den Boogaard (Warmond) gingen, evenals de stieren van de heer Roos (Ter Aar) en de heer Maris (Heijnin- gen) met een kampioenenlint om de buik gestrikt naar het weiland terug. De veeniarkt blijft een interessant gebeuren, zelfs of misschien juist nu de traditie al zes eeuwen oud is. Al was het alleen al om de ma nier waarop de runderen van de ene naar de eigenaar worden overgedaan. Giro— of bankreke ningen komen daar nauwelijks aan te pas. Een paar handklap pen en evenzoveel briefjes van duizend uit de binnenzak, en het beest heeft een andere eigenaar. LEIDEN - Het verbeteringsplan voor de wijk Noordvest begint vorm to krijgen in grote lijnen zijn buurtbewoners en gemeente het eens geworden over de in houd ervan. Over enkele punten bestaat nog verschil van mening. Hierover werd gisteravond in de raadscommissie voor de ruimte lijke ordening van gedachten ge ;cld. et als De buurtbewoners pleiten in veel andere wijken voor een eigen buurtkantoor. Dit zou een kleine vergaderruimte moeten zijn, waar ook plaats is voor het maken van onder meer de buurt krant. Het geld dat voor deze voorziening nodig is. ziet de buurt graag in het plan opgeno- Oneèns is de buurt het ook met het voornemen van de gemeente om de in slechte staat verkerende panden aan de Houtmarkt te slo pen en te vervangen door nieuw bouw. De bewoners van Noord vest hebben een sterke voorkeur voor het opknappen van de pan den. Als er toch gesloopt moet worden, dan moeten de huidige bewoners gelijkwaardige woon ruimte krijgen aldus de buurt. Op het terrein van de gemecntcrci- niging moet volgens de bewo ners honderd procent woning- wetbouw komen. Verder pleiten de bewoners ervoor dal de brug over de Maresingel ter hoogte- van de Koningstraat alleen voor fietsers en voetgangers toegan kelijk wordt (blijft). Een brug waar ook de bus gebruik van kan maken is niet nodig en heeft bovendien het gevaar dat later ook het autoverkeer wordt toegestaan van de brug gebruik te maken Dat wil de buurt voor komen. Wethouder Waal gaf toe dat er niet in rcdcliikhcid is vol te houden dat de NZH plannen heeft voor een lijndienst over de ze brug De nieuw aan te leggen brug over de Oude Singel bij de onlangs opengemaakte Hekkensteeg wij zen de bewoners als overbodig en als verspilling van de hand. Desnoods zou volgens hen de brug (voor fietsers en voetgan gers) tegenover de Zandstraat geplaatst kunnen worden, maar lic-ver helemaal niet. De vestiging van Pley-staalbouw is de bewoners c-cn doorn in het oog. De gemeente acht verplaat sing echter onmogelijk, omdat het bedrijf officieel niet 'milieu vervuilend genoeg' is. In de praktijk wordt - aldus de buurt - de hinderwet geregeld overtre den. De bewoners vrezen tenslotte voor een ophoging van de Langc- gracht. Wethouder Waal, die voor het eerst van dit probleem zei te horën. verklaarde dat wat hem betreft er geen sprake is van op hoging. Soos Praten over God. Jezus en het eigen leven is mogelijk op de soosavond van de Captains Club. De avond is zaterdag en begint om 19.15 uur. Plaats van handeling is het Vogelnest aan de Nachtegaal laan. Voor meer informatie: Ed Haagsman. tel: 071-212603. Onze tuin Turnvereniging "Onze Tuin" houdt vanavond de jaarlijkse algemene vergadering in het 'Parlement' aan de Nieuwe Rijn. Aanvang: 20 00 uur. De zaal is een half uur eerder reeds open. Bingo! De majorettenvereniging Key- town Stars houdt morgen een bingo-avond in hel Ruina- uus zaaltje van de Harte- burgkerk. Ingang van de zaal Lange Mare hoek Spij- kerboorsleeg. Zaal open van af half acht. Kwartet Zondagavond negen uur treedt in Scarabee Pieterskerk- choorsteeg) het kwartet van saxofonist Frits Kaatee op. Dolf del del Prado bespeelt de bas. Salon Salon O zal haar activiteiten voortaan in een andere ruim te organiseren, te weten: Ho- gewoerd 18. Zondag vindt daar het eerste optreden plaats. De uit Antwerpen af komstige Danny Devos voert de gehele dag zijn music en body-art act uit. Danny zal de punkers zeker aanspreken, laat Salon O weten, ledereen is welkom vanaf 12 uur. Wandelen Wandelaars kunnen zondag te recht in Oud-Poelgeest De Leidse afdeling van het Insti tuut voor Natuurbescher- mings—educatie organiseert daar een wandeling. Verza melen bij de Laan van Oud Poelgeest. De eerste slappen worden gezet om twee uur. Zwemmend redden De Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen houdt zondag in samenwerking met de Leidse Reddingsbrigade de nationale kampioenschap pen zwemmend redden voor senioren in Zwembad de Zijl aan de Paramaribostraat. De westrijden beginnen om 13.00 uur en zullen naar ver- wacht mg omstreeks 16.15 uur zijn beemdigd. Voor stadsvernieuwing, LEIDEN Door tekort aan ambtenaren is tot juli vrijwel geen overleg mogelijk tussen gemeente en bewoners over de voortgang van de stads vernieuwing in wijken zoals Pancras-Oost, Herengracht-Zijlsingelge- bied. Academiewijk, Levendaal. Maredorp en de Camp. De beschikba re binnenstadsambtenaren hebben tot de zomer vol aan verbeterings plannen voor andere wijken om op tijd te zijn om rijksgelden binnen te halen. Vertegenwoordigers van buurtcomitë's van de benadeelde wijken zeiden tegen wethouder Waal van ruimtelijke ordening dat zodoende de in spraak en betrokkenheid vanuit hun wijken tot nul komma nul is ge daald. De uitvoering de reeds ge maakte plannen komt op een laag pitje komt te staan. "De ambtenaren zijn voor ons nauwe lijks bereikbaar. Wij moeten ach ter ontwikkelingen aanhollen. Als B en W bijvoorbeeld hebben goedgekeurd dat in een woning een kantoor mag komen horen wij het pas maanden later zodat wij een eventueel bezwaar niet meer kunnen indienen", zei Jo- landa van Hcrk van Maredorp. Wethouder Waal wees op de bezui nigingen van het rijk en het te kort op de gemeentebegroting. Ambtelijke uitbreiding zit er niet in. De hoop kan slechts geves tigd worden op de interne herin deling van het ambtelijke appa raat. meent hij. Directeur Ge meentewerken Vos noemde het een lichtpuntje dat na de zomer de afdelingen binnenstad 'en "buitenstad" tot een geheel wor den samengesmeed, zodat amb tenaren gemakkelijker voor el kaar kunnen invallen. De afde ling binnenstad telt nu slechts drie ambtenaren. 3c vertegenwoordigers van de buurtcomites zullen in een ge sprek met de gemeentelijke or ganisatie-adviseur duidelijk ma ken wat hun belang is bij de her indeling van het ambtenarenap paraat. Duidelijk moet bijvoor beeld worden "hoeveel ambtena ren 'waaraan' gezet kunnen wor den". De buurtcornités leveren bij de gemeente een urgenlie- lijst in van zaken die het meest dringend aangepakt moeten worden in hun wijken. Die lijst wordt op 29 juni besproken. De gemeente tracht in de tussentijd noodverbanden aan te leggen voor de informatievoorziening naar de wijken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4