Uitstel plannen G&A dreigt Architect loopt vooruit op gemeentelijk plan venkel goed idee le.forestier Bezwarenprocedure zit warenhuis dwars Vriendelijke drankjes op theezolder van LVC Leidse stadsrubriek Verbouwing HEMA-pand begint snel VRIJDAG 3 APRIL 1981 Actie tegen plannen NS LEIDEN De Echte Nederlandse Fietsersbond heeft gistermiddag bij het station geprotesteerd te gen de uitbreiding van parkeer voorzieningen bij stations Vol gens de bond tast dit zogenaam de parkeer en reissvsteem het busvervoer aan. De ÉNFB voert deze week door het hele land ac ties. Voor de uitbreiding van de par keerplaatsen zijn de NS. ANWB en Rijkswaterstaat. De bedoeling is dat mensen met de auto naar het station komen. Daar de auto gratis parkeren en daarna met de trein verder reizen. De ENFB vindt deze aanpak even wel verkeerd, omdat volgens de bond teveel mensen de auto zul len pakken naar het station. "Het gevolg is dat er minder bussen gaan rijden". Andere mogelijkheden om het treinverkeer aanlokkelijker te maken zijn volgens de ENFB be ter: bijvoorbeeld de mogelijk heid om fietsen gratis in een be waakte stalling te kunnen zetten. Voor het stat LEIDEN Van een gemeentelijk plan is nog lang geen sprake, maar desondanks heeft de archi tect Dick ter Steege alvast een plan uitgewerkt voor het zoge naamde Sjardin-terrein tussen de Uiterstegracht en de Middel stegracht. Achtentwintig woningen, zo heeft hij berekend kunnen er op de lap grond worden gebouwd. De ver deling is als volgt: negen vijfka merwoningen met tuin. twee vierkamerwoningen. vijf drieka merwoningen. zes tweekamer woningen en zes driekamerwo ningen. Eigenlijk hadden dat er meer kun nen zijn denkt Ter Steege, maar hij werd in zijn scheppingsdrift naar eigen zeggen enigszins te gengewerkt door het bestem mingsplan. "In dat plan staat dat je maar maximaal zes woningen mag stapelen. Nou dan heb je het terrein zo vol". Liever was het hem geweest als hij acht a tien woningen had kun nen stapelen. "Dan heb je meer speelruimte. En het kan heel goed in de buurt". De huren zijn ook berekend door de architect: ze varieren van 330 gulden tot 490 gulden. Gevraagd naar het waarom van zijn ijver, antwoordt Ter Steege: In die eerste plaats is het zo dat ik mij interesseer voor dat ge bied. Op de technische hoge school ben ik dan ook afgestu deerd op een scriptie over Pan- cras—Oost". Als tweede reden voert hij aan dat het vanzelfsprekend mooi mee genomen zou zijn als het bureau waarvoor hij werkt, Piet Roe- lands uit Hazerswoude Rijndijk, ten langen leste de opdracht zou krijgen voor het gebied. Ter Steege onderkent het risico dat je loopt als je zonder opdracht vooraf gaat tekenen, maar stelt desondanks even later nadruk kelijk vast dat deze aanpak hem w bevalt. Hij spreekt ia dit ver band van een gezonde situatie. "Niet wachten op de gemeente, maar zelf al vast aan de slag". De architect ontkent overigens dat een tekort aan werk ten grond slag ligt aan zijn optreden in Pan- cras-Oost. "Welnee, wij hebben echt niets te klagen. We barsten van het werk". Tegenspel Het buurtcomit* juicht deze plan nenmakerij toe. Marjolein Grave- meijcr legt uit waarom: 'Toege geven. het duurt natuurlijk nog jaren voordat er daadwerkelijk kan worden gebouwd. Maar als het eenmaal zo ver is dat de ge meente met haar plan komt. zou het mooi zijn als wij enig tegen spel kunnen leveren". "Wij moeten dan kunnen zeggen: dit zijn onze plannen. Hebben wij die mogelijkheid niet, dan zit het er dik in dat de gemeente het gras weer voor onze voeten weg maait". Vooral voor hoge huren is Marjolein Gravemeijer bang: "Het mag niet zo gaan als bij het Van Wijk en Zaai bergcomplex. Zoals het er nu uitziet gaan de huren daar over de 500 gulden". Gravemeijer hoopt vooral dat stu denten van technische hoge scholen zic^i over het postzegel- gebiedje willen buigen "Want wij hebben natuurlijk geen geld om het werk te betalen". LEIDEN De nieuwbouw van C A in de Breestraat zou nog wel eens vijf jaar vertraagd kunnen worden. On danks het feit dat de meerderheid van de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening gisteravond de bezwaren tegen het afgeven van een bouwvergunning afwees, heb ben de indieners ervan goede hoop dat de bezwarenpro cedure nog veel tijd in beslag neemt. Tegen het verlenen van de bouw vergunning is nog beroep moge lijk bij de gemeentelijke com missie voor de beroep- en be zwaarschriften en vervolgens bij de Raad van State. De bezwaar den, waaronder het buurtcomité Pieterswijk, hopen dat de Raad van State het verlenen van de vergunning zal schorsen totdat het onlangs vastgestelde bestem mingsplan Pieterswijk onherroe pelijk is. Dat wordt het plan pas, als de ingewikkelde bezwaren procedure (gemeenteraad, pro vincie en De Kroon) is afgewik keld. Hierdoor is het waarschijn lijk dat C A pas na 1985 kan bouwen. De indieners van de bezwaren vroegen zich af of C A er wel verstandig aan doet om zich aan de westelijke kant van de Bree straat te vestigen, nu duidelijk wordt dat de Breestraat een be langrijke verkeersroute blijft. Dat zou als een barrière voor het winkelend publiek werken. Aan de Botermarkt zit het bedrijf met het oog op het komende wandel gebied veel beter, aldus het wijk- comité. De nieuwbouw zou in hun ogen door de sloop van het 'Hof van Holland' een ongewenste aan slag doen op een historisch stuk binnenstad. Bovendien voorzag het comité onder meer proble men met het laden en lossen aan de Langebrug. Volgens een woordvoerder van het confectiebedrijf wordt er hoog uit een half uur tot drie kwartier per dag geladen en gelost. Door de breedte van de Langebrug ter plaatse zou dat geen opstopping veroorzaken. Van de raadsleden kregen de be zwaarden slechts steun van Hoe- kema (D'66). Van Putten (PSP) Gereedschap gestolen LEIDEN - Uit een container aan de Marnixstraat is in de nacht van woensdag op donderdag voor 3800 gulden aan gereed schap gestolen. De daders, van wie elk spoor tot nu toe ont breekt, vernielden twee hangslo ten en namen daarna onder meer een boormachine en een schie- thamer mee. en Van Oosten (PPR). De overige partijen wezen de bezwaren van de hand. Van Zijp (CDA) zei dat het centrum een opkikker hard nodig heeft. "Die kant van de Breestraat moeten we niet zo maar laten afsterven", aldus Van Zijp. "C A is een keihard be drijf, dat zelf wel goed kan beoor delen wat economisch haalbaar Ook Maat (PvdA) bepleitte 'een versterking van het winkelappa raat' en Zonnevylle (VVD) zei dat C A een trekkersfunctie ver vult. Brands (CPNvond het 'een beetje kinderachtig dat er nu op nieuw bezwaren worden ge maakt, terwijl aan een aantal vo rige bezwaren tegemoet geko men is'. Of de lokatie bedrijfse conomisch juist is, zei Brands: C A zijn lepe jongens genoeg". LEIDEN - Na twee jaar van hard werken aan de theezolder van het Leids Vrijetijds Centrum, mochten vrijwilligers en medewerkers gisteravond eindelijk het genoegen smaken van de officiële opening. Eigenlijk was de zolder, die als theehuis is ingericht, al enige tijd in gebruik Gister avond werd de ruimte echter op feestelijke en tegelijk nuttige wijze ingewijd. Met onder andere ambtenaren en raadsleden werd een rondgang door het jongerencentrum gemaakt om hen te laten zien dat het LVC "voor heel weinig subsidie een heleboel jongerencentrum" geeft. Medewerkers bogen erop dat het centrum wekelijks zo'n tweeduizend bezoekers trekt en een groot bestand van vrijwilligers heeft. Zo is ook de nu geopende zolder, die er na jarenlange verwaarlozing niet best aan toe was. geheel uit eigen middelen opgeknapt. Ook de vereiste brandtrap, goed voor de somma van dertigduizend gulden, werd door de bezoe kers van het centrum bijeengebracht. Na de rondleiding, waarbij onder meer drugsvoorlichting, barwerkzaam- heden en een diaserie op het programma stonden, zorgde een jazzcom bo voor de muzikale omlijsting van de openingsavond Voortaan zal het theehuis nog minstens twee keer per maand in het teken van de jazz staan, omdat het dan Hot House binnen de deuren heeft. Ook komt er een zogenaamd "Open Podium" waarop iedereen zijn muzikaliteit mag komen bewijzen. Voor de rest is de zolder van het LVC vooral bedoeld als rustige ruimte "waar je kunt uitpuffen van drukke werkzaamheden" Bier wordt er met getapt, het accent ligt op de verkoop van "vriendelijker" dranKja en hapjes. Er is een leestafel aanwezig waaraan bezdekers kranten en tijdschriften kunnen doornemen. door René van der Velden Jaap Visser (ADVERTENTIE) (Foeniculum) Uit het geslacht van de scherm- bloemigen. Le Forrestier maakt er enthousiast 'dgfol gebruik van. Kent z'n kruiden als geen ander. En dat proeft U. Kom maar eens langs. Voor diners van gezelschappen aparte ruimte beschik- Reserveren gewenst. «VÜ mtauranl met (W frans getinte gerechten baar. Pikkedonker Miljoenen zijn er neergeteld voor de Broekweg. de fiets- verbinding tussen de Meren- wijk en het station. Een prachtige verbinding maar een lastige. We schreven al over de paaltjes waar niets vermoedende fietsers tegen aan knalden. En over de ver zakkingen in het fietspad bij het viaduct over de Oegst- geesterweg. Maar ook de ver lichting is pet. 's Avonds fiets je langer dan een kilometer in het pikkedonker. Oorzaak: vernielzucht. Voor de monteurs van het Energiebedrijf Rijnland is de Broekweg een bijna dagelijks terugkerende "nachtmerrie" geworden. Het is dan ook heel frustrerend om licht masten weer in orde te ma ken die enkele dagen later weer uit de sloot gevist moe ten worden. Lantaarnpalen zonder kap. Pa len helemaal scheef getrok ken. Elektriciteitskastjes in elkaar geramd. Uit nood heeft het Energiebedrijf be sloten de elektriciteit af te sluiten: "Er staat 380 volt op de klemmen. Dat ligt daar open en bloot. Levensgevaar lijk". Het bedrijf heeft geko zen uit de twee kwaden: geen licht of een doodschok" Het weer repareren van de aan gerichte vernielingen heeft het Energiebedrijf tot nu toe 50.000 gulden gekost. Het be drijf slaat nu een andere weg in. De oude kleine lichtmas ten worden vervangen door hoge lantaarnpalen. "Hoge palen werken misschien min der aanstekelijk voor de ver nielers". De nieuwe licht voorziening kost ook weer et telijke tienduizenden gul dens en kan niet van vandaag op morgen geplaatst worden De Broekweg blijft dus nog even een duister fietspad. De lang beloofde tunnel via duct van de Broekweg bij de kruising met de Gooimeer laan laat ook niet lang meer op zich wachten. De raads commissie voor de ruimtelij ke ordening ging gisteravond akkoord met het ontwerp. De kosten van het viaduct belo pen 1.1 miljoen gulden. Get ril Kreuger presenteert zijn nieuwe politieke partij PLN Lierer miljonair dan modaal Zes nullen de i liev de tje i het Gerrit Kreuger van de Partij tot Likwidatie van Nederland (PLN) begon zijn verkie zingscampagne gisteravond in het Leidse zalencentrum 't Parlement. Van 't Parlement naar HET Parlement, is de bedoeling van Kagenaar Kreuger. In tegenstelling tot zijn Franse tegenhanger Co- luche trekt nar Kreuger ech ter nog geen stampvolle za len. Wat de PLN wil is even simpel als doeltreffend. Nederland met alles erop en eraan ver kopen aan een rijke mogend heid. De opbrengst delen we met z'n allen. Volgens Kreu ger heeft dat tot gevolg dat gulden kunnen opstrijken "Een nul voor de regering en zes nullen voor het volk". De PLN doet in negen kiesdis tricten aan de komende ver kiezingen mee. Een daarvan is het district Leiden De Leidse bevolking ging gister avond nog niet om. De door de PLN afgehuurde zaal bleef opvallend leeg Desal niettemin ging Kreuger tij dens zijn 'optreden' tot de bo dem want er waren zowaar zoemende tv-camera's op hem gericht. Jan Fillekers en Henk van der Horst waren namens NCRV's Showroom naar Leiden afgereisd om een portret te maken van de nieu- «toorafgaande aan het politieke spelletje van de miljonair in wording had de Showroom- ploeg een inleidend gesprek je met hem Jan Fillekers Het is nu drie minuten voor half negen en hoeveel men sen sch.tt u nu binnen te heb ben9" Kreuger: "Een man netje of zes, zeven". Fillekers: Hoeveel vah die mensen zijn kennissen van u9" Kreuger: "Een mannetje of zes. zeven", /oor Kreuger was het trou wens duidelijk waarom het kiezersvolk gisteravond was weggebleven "Ik heb me te laat gerealiseerd dat het van avond koopavond is. Het blijkt dus dat de Nederlan ders minder krap bij kas zit ten dan ik vermoedde. Bo vendien blijkt dat het een he le moeilijke zaak is om een beetje humor in de Neder landse politiek te brengen". Toch nam Kreuger achter het spreekgestoelte plaats om zijn grappen en grollen aan zijn kennissen te verkopen. "Geachte Leidenaars en an dere afwezigen". "In de Tweede Kamer zitten ze nog steeds met die Koekoek op gescheept. Die man doet al achttien jaar niets anders dan eieren leggen zonder ook maar iets zinnigs uit te broe den. Maar ik zal duidelijk heid verkopen en één pond duidelijkheid is beter dan een kilo slap gelul. Als een klein duimpje wil ik probe ren om een spoor van red ding te strooien in het enge politieke bos. Alle hens aan dek en laten we wegroeien met de riemen die we nog hebben". "De Ogem-affaire met Udink heeft mij aan het denken ge zet Die gogem werd met een 24 karaats gouden handruk de laan uit en zijn eigen oprij laan in gestuurd. Welnu, ik wil elke Nederlander een gouden handdruk geven in de vorm van éen miljoen be lastingvrije guldens. Daarom, stem op de PLN en laat het mooiste praatje nu eens win- Wanneer onverhoeds mocht blijken dat de PLN straks geen absolute meerderheid behaalt bij de verkiezingen maar slechts een aantal zetels dan zal Kreuger wel degelijk het parlement ingaan Het eerste wat ik dan zal doen is een motie indienen om de parlementaire taal af te schaf fen. Dat is ook een beetje ei gen belang want ik snap er meestal de ballen van" Strijdlustig laat Kreuger de thuisgebleven kiezers tot slot nog weten dat men niet uit sluitend en alleen om hem moet lachen. "Ik ben een nar maar in het verleden hebben narren koningen ten val ge bracht. Laat niemand denken de PLN als een eendagsvlieg te kunnen wegsprayen W« zullen minstens een horzel blijken". LEIDEN - Binnen afzienbare tijd denkt de HEM A met de verbou wing van het sinds vorig jaar ok tober gekraakte pand aan de Haarlemmerstraat 138a (naast de Leidse vestiging) te beginnen. Op de begane grond komt een textielzaak. Met de krakers is de afspraak gemaakt dat zij als het eenmaal zover is zes weken de tyd krijgen om hun biezen te pakken Desondanks heeft de HEMA de krakers toch een kort geding aangespannen, dat gisterochtend voor de Haagse rechtbank dien de De reden de HEMA wil abso luut zeker zijn van haar zaak en daarom de gemaakte afspraak ju ridisch beveiligen. Of zoals de advocaat van het win kei bed rijf, mr. Van Daalcn het gistermorgen uitdrukte: "Wij hebben die afspraak nu wel ge maakt. maar we moeten natuur lijk de veiligheid wel aan onze kant hebben". "Stel je voor dat de krakers zich straks opeens niet aan de af spraak houden Dan moeten wij de mogelijkheid hebben om te rug te kunnen vallen op een uit spraak van de rechtbank". Volgens HEMA-woordvoerder Overdiep zal de verbouwing niet zo lang meer op zich laten wach ten "We verwachten de bouw vergunning van de gemeente Leiden binnen enkele dagen bin nen te krijgen", zegt hij En vol gens hem wordt dat tijd ook. want "ze zitten daar in Leiden te springen om die ruimte". Aanvankelijk was het de bedoeling dat in het pand een zogenaamde kaasboetiek zou komen, maar volgens Overdiep zijn die plan nen nu definitief van dc baan "Het bleek dat je dan teveel geld moest investeren in koelinstalla ties en dergelijke apparatuur "Nee", zo ga.it hu verder. "We heb ben nu besloten dat op de bega ne grond «en zaak voor kin derkleding komt en dc verdie ping daarboven wordt opslag ruimte Van bewoning kan dan in elk geval geen sprake meer ztjn".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3