Crematie blijft t meest ideale eidse agenda A VVL garandeert waardige doodsverzorging Einde aan onenigheid feest in Voorschoten Vereniging voor lijkverbranding Burgemeester opent sportcomplex Winkelhof Met contributie eigen crematie zeker stellen VRIJDAG 3 APRIL 1981 LEIDERDORP - Dc Algemene Vereniging Voor Lijkverbran ding. het AVVL, is een van dc weinige verenigingen in Neder land die met behulp van voorna melijk vrijwilligers haar leden een betaalbare en waardige do- denverzorging garandeert. Mo menteel zijn er 315.000 leden in ons land, die door middel van hun maandelijkse contributie hun eigen crematie na overlijden zeker kunnen stellen. De bijdragen vaneren sterk en zijn bijvoorbeeld afhankelijk van de leeftijd waarop men zich als lid aanmeldt Zo moet voor een vjjff jarig kind over bijvoorbeeld twintig jaar iets meer dan vijf gulden per maand betaald wor den. Iemand die in de veertig jaar lid wordt moet twintig jaar bijna acht gulden per maand bij dragen. De AVVL bestaat sinds 1919 en werkt met 21 crematoria in Ne derland. Deze gebouwen bevat ten een crematie-oven die voor dc uitvaait plaatsheelt. Deze ver hit tot 750 graden celcius. Dit ge beurt door middel van gas. Ver volgens wordt de brandstoftoe- vocr afgesloten en pas wanneer er geen vuur meer is wordt de kist met het stoffelijk overschot in de oven gebracht. Op die ma nier vergaat het geheel onaange tast en snel tot as. Na dit crematieproces wordt de as in een eenvoudige metalen bus gedaan. Deze asbus wordt her metisch gesloten en voorzien van de naam en het crematienummer van de overledene. Dit identi- teitsplaatje is een vuurvast steen tje dat eerder al tezamen met de overledene in de oven wordt ge bracht. Later komt het er tegelijk met de as uit. De as kan op verschillende manie ren worden verzorgd. In Neder land is het gebruikelijk dat deze wordt verstrooid. Soms boven de Noordzee of de Waddenzee, maar meestal op een daarvoor be stemd gedeelte op het cremato riumterrein. De as kan ook wor den bewaard in een urn, die kan worden bijgezet in een urngalerij of een zogenaamd columbarium. De AVVL-afdcling in deze regio is nu zo'n driejaar bezig en telt hier 2200 leden. Het aantal leden dat er jaarlijks bijkomt stijgt nog steeds. De grootste aanwas van nieuwe leden is ontstaan nadat de rooms-katholieke kerk haar leden niet meer verbood zich te LEIDERDORP - Rond de eeuwwisseling was cre meren alleen maar moge lijk voor mensen met veel geld. Er was slechts één crematorium in Neder land, in Velsen en het ver voer daar naar toe was erg duur. Tegenwoordig is het aantal crematoria in Ne derland gegroeid tot 21. Een hele verbetering, zo vinden dc Leiderdorpers Cecs Snijders, voorzitter van dc Algemene Ver eniging Voor Lijkverbranding in deze regio en Erni Kaptein-Sen- tener, secretaresse van dezelfde vereniging. Een verbetering, niet alleen omdat het vervoer nu wordt ingeperkt (de afstanden naar de verspreide crematoria zijn immers geringer geworden), maar vooral omdat crematie de gevoelens van de nabestaanden meer spaart, zo vinden zij. Volgens beiden is er met name om dit laatste punt een duidelijke behoefte bij veel mensen aanwe zig om hun begrafenis anders te regelen dan de gebruikelijke ter aarde bestelling in een kist. Cees Snijders hierover: "We horen het vaak van mensen die naar een begrafenis en een crematie zijn geweest. Het is niet voor ie dereen even acceptabel om een kist de grond in te zien zakken, of er een schep zand op doen als laatste eerbewijs. Daarnaast lig gen de overledenen soms letter lijk in het water. Zoals op de Sint Barbara begraafplaats in Den Haag. Daar is de waterstand van het grondwater enorm hoog. Op begraafplaatsen liggen de lijkkis ten soms wel eens zes lagen dik boven elkaar. Een nieuw graf wordt in het begin nog wel goed bijgehouden. Maar ga maar eens een paar jaar later kijken. Het be zoek van de nabestaanden neemt af en de verwaarlozing neemt toe." Ruimte Erni Kaptcin voegt daaraan toe dat de vele graven veel ruimte inne men, "Gewoon doorgaan met het begraven neemt te zijner tijd ook teveel plaats in. Overal om ons heen is er ruimte tekort. Crema tie is het meest ideale. En er wordt steeds meer met bijvoor beeld echtgenoten over gespro ken. Wie lid wordt van onze ver eniging. betaald een bepaald be drag per maand voor zijn eigen crematie bij overlijden. Toen ik als 18-jarige uit huis ging ben ik lid geworden van onze vereni ging. Bij ons was crematie iets heel gewoons. De stap om lid te worden heb ik eigenlijk van huis uit meegekregen." Cees Snijders heeft zelf, evenals vele mensen die hij bezoekt na een aanvraag voor een lidmaat schap. goede ervaringen opge daan tijdens het bijwonen van een crematie. "Voor de rest is mijn familie bijvoorbeeld ge woon begraven. Ónze vereniging heeft echter een hele ideële in stelling. Wij werken met bijna al leen vrijwilligers. Daarom is de premie die men moet betalen ook zo goedkoop. Puur tegen de onkosten wordt er gewerkt. Als vrijwilliger is het binnenhalen of krijgen van een nieuw lid een methode om je medemens te hel pen. Wijzelf hebben geen enkel voordeel aan werving van nieu we leden." Hij vertelt dat de vereniging eigen- Erni Kaptein (links) en Cees Snijders: "Op begraafplaatsen liggen de lijkkisten soms wel zes lagen dik". lijk niet goed in staat is om aan de weg te timmeren voor nieuwe leden, omdat daarvoor reclame moet worden gemaakt en dat kost veel geld. "Dit zou dan weer. om uit de kosten tc- komen, het verzorgen van crematies duurder maken en dat willen we nu juist niet. De AWL werkt met vaste begrafenisonderne mers die daardoor goedkoper hun diensten aanbieden. Wij zijn in de rol van vaste afnemer. Dat zelfde geldt ook voor de cremato ria die in Nederland zijn geves tigd." Status "Vele gemeenten, zoals Leiden bij voorbeeld, willen een cremato rium best binnen hun grenzen hebben als een soort statussym bool. Maar wanneer overal in ons land crematoria worden ge bouwd, betekent dat wel een on volledig rendement. Die instel lingen kunnen niet meer continu draaien. Dat heeft weer tot ge volg dat het cremeren duurder wordt. En dat willen wij als ver eniging voorkomen. Daarnaast keren wij geen geld uit maar diensten. De wens van elk lid om na het overlijden te worden ge cremeerd. wordt hoe dan ook uit gevoerd. Nabestaanden kunnen daarin nooit verandering bren gen." "Dit soort garanties en uitkeringen van diensten in plaats van geld doen wij tegen een concurreren de prijs. Het is ons vak niet om als verzekeringsagent premie te jagen en mensen bij een overlij- denspolis meteen een levensver zekering erbij te laten Die maatschappijen zijn algemeen veel duurder door de provisie die op elke nieuwe klant wordt verdiend en door de recla me die moet worden gemaakt." Cees Snijders vertelt dat de verze keringsmaatschappijen via een juridisch- proces ervoor hebben gezorgd dat de vrijwilligers van de vereniging geen bezinekos- tenvergoeding meer krijgen. "En wij verrijden toch heel wat als bestuursleden, door bij mensen langs te gaan die ons bellen. Maar het blijft een goede zaak waar we voor bezig zijn. Je hoeft bij een overlijdensgeval niet bin nen te komen en emotioneel te doen over de verschillende soor ten kisten. Nee, wat dat betreft spaart de vereniging heel wat ge voelens. die op zo'n moment le ven", aldus de voorzitter. Tekst: ROEL ZAADNOORDIJK Foto: HOLVAST VOORSCHOTEN - Dc Voorscho- tense fcestweck rond "700 jaar marktrcchtcn" wordt georgani seerd door het comité "Tot in standhouding van de Voorscho- tense Paardenmarkt." Een ander comité. "De Vier", dat ook wilde mce-organiseren haakten in het belang van het totale feest uitein delijk af. Het ziet er nu eveneens naar uit dat daarmee ook een ein de is gekomen aan de onenigheid over de vraag of bij de viering van "700 jaar marktrechten" op zondag wel of niet moet worden doorgefeest. Het Paardenmarkt comité is tegen elke activiteit op zondag terwijl het comité "De Vier" de zondag wel, zij het op gepaste wijze, bij de fcestweck wil betrekken. Zoals bekend wil men het feit dat de gemeente zeven eeuwen gele den de marktrechten verwierf, ruimschoots vieren door middel van een feestweek. Deze zou moeten worden opgebouwd rond de nog altijd florerende en jaarlijks terugkerende paarden markt. Eerder lagen beide comité 's al iet wat in de clinch over de organi satie op zich. "De Vier" hadden namelijk aan de gemeente een brief geschreven waarin werd ge vraagd de opdracht voor de orga nisatie te geven aan één comité, waardoor voorkomen zou wor den dat er twee organiserende groepen zouden ontstaan. Het comité "De Vier" heeft nu meegedeeld dat het nimmer in de bedoeling heeft gelegen om de organisatie van de paarden markt in handen tc nemen, om dat daarvoor al twintig jaar het comité "Tot instandhouding van de Voorschotense Paarden markt" bestaat. "De Vier" willen alleen rondom die paardenmarkt een aantal nevenactiviteiten ge durende één week organiseren. Het Paardenmarktcomite heeft duidelijk laten blijken zelf alle festiviteiten te willen organise ren. Tijdens de vergadering deel de de woordvoerder van "De Vier" mee, dat dit comité zich in het belang van het totale feest wel wilde terugtrekken. Wethouder Marselis toonde zich verheugd over deze afloop, maar verzocht wel dringend aan het Paardenmarktcomité om zeer spoedig de toezegging tot organi satie van de feestweek schrifte lijk te bevestigen. LEIDERDORP - Met een forse zwaai gooide burgemeester Van der Have gistermiddag de allereerste bowlingbal op een baan in hel nieuwe sportcomplex boven het winkelcentrum "Winkelhof" in Leiderdorp. Deze sportieve daad betekende de officiële opening van zestien bow lingbanen. twee squashbanen, drie tennisbanen, een horecabedrijf en een ruimte om te biljarten, alles in één complex op hel dak van "Win kelhor'. In september komen er nog vier badmintonbancn bij. Naast sportmogelijkheden biedt het nieuwe gebouw, met de naam Tenn- bowl-centrum, ook nog mogelijkheden om overdekt te barbecuen in een daarvoor speciaal ingericht restaurant. Burgemeester Van der Have prees in zijn begeleidende toespraak de on dernemingslust van de koper, de heer Den Hollander. "Wc hebben als gemeente tien jaar nodig gehad om het gebied "Winkelhor* voor tc bereiden en te ontwikkelen. U heeft in een paar maanden een groot complex opgezet. Maar u moet zich niet doodwerken om te leven", zo sprak Van der Have. In het sportcomplex werken in totaal elf mensen. Daarnaast zullen vele parttimers het nieuwe centrum bemannen. Ko mende zondag is er vanaf twaalf uur 's middags open huis in het Tenn- Bowlcomplex, om iedereen die daar belangstelling voor heeft tc laten kennis maken met deze nieuwe Leiderdorpse aanwinst. laten cremeren na de dood. In het begin van haar oprichting heeft de vereniging daardoor grote strijd moeten voeren om de crematie, met name in godsdien stige kringen, geaccepteerd te krijgen. Vannecr een lid overigens tijdens zijn of haar leven besluit niet ge cremeerd te willen worden, dan wordt het volledig betaalde be drag dat door middel van contri butie aan de vereniging is gege ven, terugbetaald. VRIJDAG Leiden - 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, jaarlijkse algemene vergadering van Tuinvereniging Onze Tuin. 20 uur. Marinecomplex - Noordeinde 2a, Matro- goth speelt Deze plezierjacht, m'n eerste huwelijksreis, t/m 4 april. 20.30 uur. Buurthuis Op eigen wieken - Valken pad. filmvoorstelling Force ten from Navarone. De Vonk Noordwijk - 'Wat is politiek', centrale vraag in een weekeinde van de beweging voor werkende jóngeren, in schrijven bij KWJ, Koppenhinsteeg 2, tel. 121139, vr-avond za en zo. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, vr en za. de film Ein Komischer Heiliger van Klaus Lemke. 20 en 22.15 uur. Jazzcafé The Duke - optreden van de Amerikaanse trombonist Jimmy Knep- per met het trio Cees Slinger. 21 uur. Microtheater Imperium - Oude Vest, Bent u er nog?, vr en za tot 11 april, 20.30 De Goede Herder - Oude Vest, postze- gelmarkt, 19.30 tot 22 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, vr en za de film Satansbraten- Rainer Fassbin- der, 23 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club v. alleenstaanden, 20 uur. Rapenburg 48 - NVSH-trefcentrum, open soos. 22 uur. tel. 149987. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026 Caeciliastraat 18 - open-huisavond L.V.L., 21 uur. tel. 764236. Leiderdorp - Dorpshuis, damtoernooi, za 10 uur. ZATERDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor straat 17, de film Ein Komischer Heili ger van Klaus Lemke, 20 en 22.15 uur. LAK - Levendaal, clownsweekeinde door de clown Virago Seegers, za en zo, opgeven vandaag bij het LAK. Yoga Gezondheidscentrum - Hoge- woerd 175a, 'Wat is Iriskopie', 19.30 uur. HOT-House - concert trompettist/pia nist Nedley Elstak met 't Kwartet. 22 Vogelnest - Nachtegaallaan, Praten over God, Jezus en het eigen leven, soos- avond van de Captains Club. 19.15 uur, inf. Ed Haagsman. tel. 212603. Romanus zaaltje van de Hartebrugkerk - Lange Mare, hoek Spijkerboorsteeg, bingo-avond van de majorettenvereni ging Keytown Stars, 19.30 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. NVSH praatcafé - Rapenburg 48, vanaf 22 uur, behalve le zaterdag van de maand, die is alleen toegankelijk voor (echt)paren. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kindervoor stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg, op- bas. 21 i Salon O - Hogewoerd 18, opteden Dan ny Devos, 12 uur. Oud-Poelgeest - wandelen, verzamelen bij Laan van Oud Poelgeest, 14 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, H.J. Klaassen. Witte Singel 69, tel. 123089; zo, J.E.C. Crul-Kelderhuis, Noordeindsplein 8a, tel. 142888. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, A. van Luijk, Wasstraat 2a, tel. 122522; zo, E K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877. Wijk 3 - Mors. Haagwegkwartier. Zuid west: za. E.H. Nieuwenhuis-Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918; zo, F. Lahr. Zoeterwoudesesingel 11, tel. 120347. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Méijer. Reinders, Tan, v. Tol, Zwijnenburg, Verhagè - P.L. Tan, Schoenerwal 13, tel. 210890, spreekuur laan 29, tel. 152130. Leiderdorp - O. Du Ry v. Beest Holle, R.W.M. v. Velzen, Vlaskamp 16, tel. 891100, za en zo spreekuur van 12.30-13 uur, aan hetzelfde adres. Warmond - L. Lempers, Churchilllaan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. APOTHEKEN Leiden - de avond.-nacht, zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 3 tot 10 april door: Doeza Apotheek. Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek v. Breest-Smallen- burg. Loevestein 6, Leiderdorp, tel. Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058 Oegstgeest - IJ Krol, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken. J. Röntgen- laan 14. Leidschendam, tel. 070-^71110. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753 Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. Berkenkade. Leider dorp. tel. 410131, spreekuur ma t/m vr 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - L. Lempers, Churchilllaan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. LEIDERDORP - Trots poseerden gisteravond een aantal lagen' schoolkinderen in de protestants-christelijke school "Dc Regcnbooog" in Leiderdorp met hun veroverde schaakdiploma's voor de fotograaf. In de school werd gisteravond een schaakexamenavond afgewerkt waaraan ongeveer dertig Leiderdorpse scholieren hebben deel genomen. De kinderen moesten oefeningen doen om het zogenaamde pionnendiploma te behalen. Het afgelopen seizoen hebben de jeugdige schakerljes na schooltijd een schoolschaakcursus gevolgd en hun kennis daaromtrent moest gisteravond in de praktijk worden gebracht. Het examen werd georganiseerd door "De Regenboogschool" lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V Hoofdkantoor Witte Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Teleloon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaltng van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement 49,55 perp post f 71,90 Jaarabonnement f 186.70 per post 1276.10 Losse nummers f 0,70 Ad|unct-hoofdredacteur. R 6 Paauw AJq redactiechef: A. van Leeuwen Pfv Alq redactiechef* J. M J. Post Rubriek chefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz 'binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brut P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televsie. kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten tx; de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten c Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie randgemeenten: Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch. Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten: Leiderdorp R. Zaadnoordijk 071-121481 Oegstgeest H. Sonders 071-155854 Voorschoten J. Peeters 071-769935 Zoeterwoude R. Stevens 071-890847 D.J. Roeleven 01715-1403 Warmond R. Hoekstra 071-762551 Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 Zoeterwoudn R Stevens 071-890847 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2