Bij Ford miljoen verlies per week Lichtpunten voor klein metaal Varkenshouders door pest in moeilijkheden Amsterdam tort zakelij H-H'Hilt Vijfhonderd banen weg Volvo Car IERGELUKING PRÜSPEH EVENSMIDDELEN Beursoverzicht VRIJDAG 3 APRIL 1981 faillissementen Er zijn in de eerste twee maanden van dit jaar 50 procent meer mensen en bedrijven failliet ge- .•gaan dan in de overeenkomstige •maanden van 1980. In Friesland was de stijging het grootst; 128,6 procent. Meer dan een verdubbe- i ling van het aantal faillissemen- ten deed zich ook voor in Am- i sterdam; de stijging was daar 109,5 procent. Van de bedrijven die bankroet gin- gen. werkten de meeste in de bouw. Na deze sector kwamen de meeste faillissementen in de textiel voor. gevolgd door de transportsector cn de horeca. Een en ander blijkt uit gegevens van Van der Graaf Informatiebe- drijven in Amsterdam. Bouwvakkers Het gros van de bouwvakkers heeft een sterke voorkeur voor een vast loon. Dit is één van de resultaten uit een onderzoek van het economisch instituut voor de bouwnijverheid te Amsterdam en het instituut voor toegepaste 1 sociologie in Nijmegen ohder bij- na 1.000 bouwvakkers. Uit het onderzoek blijkt voorts dat zeer veel bouwvakkers over de omstandigheden waaronder zij op de bouwplaats hun werk ver richten klachten hebben, terwijl een niet gering deel ontevreden is over de maatregelen die het bedrijf in dat opzicht treft. Hypotheekrente De Westland-Utrecht Hypotheek bank heeft haar basistarief voor ^hypotheken met ingang van 1 - april met 0,2 pet verlaagd naar 12,3 pet. De tarieven van de bank zijn nu 12,3 pet voor standaard- - hypotheken, 12,1 pet voor stan- daardhypotheken met gemeen- ♦I tegarantie. 12,7 pet voor no-risk hypotheken en 12,5 pet voor no- risk hypotheken met gemeente garantie. Defensie-order Twentse bestuurders en textielbe drijven zijn ontstemd- over het besluit van defensie om een mil- ^oenenorder voor kleding groten- deels in het buitenland te.plaat- .sen. Zij vinden dat het ministerie alle kleren in Nederland had moeten bestellen omdat de tex- ,.,tiel en kledingindustrie er slecht voorstaat. Het gaat om een be stelling van 500.000 broeken en ••300.000 jassen. Er is een bedrag mee gemoeid van 26 miljoen gul- den. Casema De NV Casema in Rijswijk en Ogem BV in Rotterdam hebben -overeenstemming bereikt over -,{le overdracht van de aandelen van BV Kabeltelevisie Neder land KTN door Ogem aan Case ma. De overdracht heeft volgens Ogem geen gevolgen voor de werkgelegenheid. Opnieuw staking bij Ferro ROTTERDAM (ANP) - De on derhandelingen over een cao bij het chemische bedrijf Fer- ro in Rotterdam zijn gister- - avond mislukt. In de leden vergadering hebben zestig stakers unaniem besloten hun staking door te zetten. CDistrictsbestuurder Johan Ste kelenburg van de Industrie bond FNVbeoordeelde het directie-aanbod als onvol doende. Hoofdonderdeel van het bod zijn twaalf roöster- vrije dagen extra voor de vol- continuedienst tegen inleve ring van 8,5 procent. Twaalf roostervrije dagen extra brengt het personeel daar door op een werkweek van gemiddeld 36,2 uur terwijl een werkweek van 35 uur is geëist. Een dergelijke werk week is vrij gebruikelijk in de chemische industrie rondom Rotterdam. Een rapport van de arbeidsin spectie die de próduktie-af- deling op veiligheid heeft on derzocht, leverde gisteren volgens Stekelenburg te ho ge waarden van fluor op. ROTTERDAM Het is vorig jaar met een aantal kleine bedrijven in de metaalindustrie slechter gegaan dan in 1979, maar toch le veren nog honderden onderne mingen produkten waarnaar de vraag niet of nauwelijks is terug gelopen. Een algemene conclusie of het in de kleine en middelgrote metaal bedrijven goed of slecht ging is dan ook niet te geven. Wel zijn de vermogensverhoudingen binnen de ondernemingen zo verzwakt, dat ook een betrekkelijk gering afzetverlies al spoedig leidt tot problemen. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Contactgroep Werkgevers in de Metaalindustrie (CWM). waarbij 650 kleine en middelgrote onder nemingen in de metaalindustrie zijn aangesloten. Herstel van de afzet wordt volgens de CWM vooral belemmerd door de hoge rentestand. De kleine metaalwerkgevers zien, ondanks het feit dat de grootste baitenlandse afnemers, voorna melijk EG-landen, er slechter voor staan dan Nederland, toch mogelijkheden voor afzet in die landen. "Een weloverwogen be leid van onze ondernemers met grote aandacht voor kwaliteit en een actief marktgedrag, tezamen met een relatief matige loonont wikkeling. hebben onze kleine ondernemingen teruggebracht op de buitenlandse markten", al dus het jaarverslag. De CWM noemt het een lichtpunt dat Nederland op het terrein van arbeidskosten en inflatie niet on gunstig afsteekt tegen het bui tenland. De matiging van de lo nen en het streven van de rege ring om de lasten van het be drijfsleven te verlichten hebben er volgens het jaarverslag van CWM mede toe geleid dat de loonkosten per eenheid produkt in Nederland een tamelijk gun stig beeld vertonen. "Dit heeft geleid, tussen alle sombere resul taten. tot een positieve ontwik keling van onze concurrentiepo sitie ten opzichte van het buiten land". aldus het jaarverslag van de kleine metaalwerkgevers. HELMOND (ANP/GPD) - Ds raad van bestuur van Volvo Car heeft gisteren de knoop doorgehakt over de reorganisatie van de bedrijven in Nederland en aangekondigd dat per 1 mei vijfhonderd arbeidsplaatsen verdwijnen. Bij Ford Amsterdam blijven de resultaten tegenvallen. Op het ogenblik wordt elke week een verlies van een miljoen geboekt. Verwacht wordt dat dat de rest van het jaar zo zal blijven. Het vervallen van 500 arbeidsplaat- sen bij Volvo is pas de ene helft van de voorgenomen saneringen. Er moet nog worden beslist over de afslanking van het bedrijf met nog eens vijfhonderd arbeids plaatsen, om zo de productie van 100.000. tot 80.000 auto's per jaar terug te brengen. De Centrale Ondernemingsraad (COR) heeft over beide operaties nog geen advies uitgebracht, maar de Raad van Bestuur vindt, dat de COR tijd en gelegenheid genoeg heeft gehad, om over het verlies van banen per 1 mei een oordeel uit te spreken. Het ad vies had op 30 maart j.l. op tafel moeten liggen, aldus de raad van bestuur. Zover is de COR niet gekomen. Vo rige week viel de COR uit elkaar, toen de vertegenwoordigers van de Industriebond FNV zeiden pas tot een advies te willen ko men wanneer er duidelijkheid was gekomen over de onderhan delingen tussen de Nederlandse staat en Volvo-Zweden over overlevingssteun aan Volvo Car. Zes leden van deze groep verlie ten toen de COR-vergadering. Elf bleven zitten en wilden wel een beslissing nemen, maar kon den dat door de afwezigheid van zes man niet rechtsgeldig doen. (ADVERTENTIE) NIEUWSTE ONDERZOEK: prijspeil medio februari 1) \Vv\^A bedrijf of organisatie: Nw 4 o n. O Dirk van den Broek/ Bas van der Heijden 100 100 Jac. Hermans Prijsslag 102 2) 102 102 Edah 103 100 Maxis-Trefcenter 105 102 Albert Heijn 107 101 Hoogvliet 108 101 De Boer 108 103 Konmar 109 101 Fred v.d. Werff 110 104 Vendet 111 103 111 110 V D 113 107 Profimarkt (Zuid Holland) 117 102 Profimarkt (Groenwoudi) 117 108 Centra 117 109 Vivo 1 120 112 4-6 120 112 Végé 121 109 Spar 122 111 Co-op 122 113 A 0 2000 126 111 Kroon/K-markt 128 114 1) 100 bij goedkoopste der onderzochte bedrijven 2) te weinig gevraagde merken in het assortiment Voor verdere gegevens: Zie Consumentengids a pril '81 Intussen ligt de Industriebond FNV dwars. Deze vindt dat er best meer auto's kunnen worden gemaakt omdat de produktie doelmatiger kan en zo de kost prijs kan worden gedrukt. Ford Nederland verkeert in een zo danig slechte situatie dat verlie zen van de huidige omvang niet langer kunnen worden gedragen. Vooropgesteld dat de vennoot schap er in kan slagen de ver koop op de binnenlandse markt aanzienlijk te verhogen tén op zichte van vorig jaar dan zouden de niet-produktie gebonden acti viteiten weer winstgevens kun nen worden. Een rendabel scena rio voor de fabriek heeft zich tot op heden echter nog niet geopen baard. ondanks zeer uitgebreid onderzoek naar alternatieven. Automobielassemblage is voor Ford Nederland niet winstge vend en fabricage van onderde len als alternatief voor de huidi ge produktie wordt evenmin ren dabel geacht. Directie en onder nemingsraad zetten het onder zoek naar alternatieven voort, maar een oplossing zal binnen kort moeten worden gevonden om het voortbestaan van de on derneming als rendabele onder neming en werkgever zeker te kunnen stellen. LEIDEN Groentenveiling. Aardappelen 15 27, andijvie 2,35 3,15, snijbonen 12.10 13,10, prei 65 90, rabar ber 55 1,15, spinazie 1,85 2.60, witlof 1,20 3,55,bloemkool 8 st. 2,15. sla 20 62, peter selie 69 1.06..raapstelen 23 29, radijs 65 72, selderij 18 32, paprika kg. 71 95. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling. Datum: 3-4-'81. Waspeen AI per kist 27,50-32, All 9- 25,80, BI 29,50-33,10. Bil 4,80-9.80, Cl 16,30-23,20, CII 8.40-16,80, Aanvoer 174 Spinazie 1,10-1,34, Peterselie (krul) 37 AMSTERDAM (ANP) - Gisteren werd in Amsterdam de laatste hand jelegd aan de "mini-keukenhof'een tuin die is aangelegd op de jaarlijk se huishoudbeurs. 'Regeling voor textiel- import moet verlengd" DEN HAAG (ANP) - Dc Natio nale Adviesraad voor Ont wikkelingssamenwerking (NAR) vindt dat het multive- zelakkoord. waarin industrie ën ontwikkelingslanden af spraken hebben gemaakt over de handel op het terrein van de textiel, moet worden verlengd als het dit jaar af loopt De NAR heeft dit in een brief aan minister De Ko ning van ontwikkelingssa menwerking geschreven Het niet verlengen van het ak koord zou ertoe leiden dat be langrijke textiel importeren de landen een beroep gaan doen op de vrijwaringsclau sules van het Gatt-akkoord. Volgens die clausules kun nen landen maatregelen tref fen als hun binnenlandse markt dreigt te worden ver stoord door goedkope impor ten. Het beëindigen van het mullivczelakkoord zou waar schijnlijk nog grotere onze kerheid voor de export van dc ontwikkelingslanden cn een chaotisch, oncontroleer baar en nog voorzichtiger be leid tot gevolg hebben, aldus de NAR. Weliswaar worden ontwikke lingslanden in het bestaande akkoord gediscrimineerd, maar het laat toch de moge lijkheid open dat ontwikke lingslanden hun export kun nen laten groeien en het biedt met name de armere ontwik kelingslanden een grotere kans hun textielprodukten naar industrielanden te ex porteren, schrijft de advies raad. De NAR wijst erop dat de pro blemen met de kledingindus trie in Nederland en andere EG-landen slechts in zeer be perkte mate worden veroor zaakt door dc exporten van ontwikkelingslanden. Voor Nederland geldt dat van het totale tcxtieiverbruik 70 pro cent wordt ingevoerd (gemid deld over '78 en '79). Daarvan komt slechts negen procent uit ontwikkelingslanden. Verreweg het grootste deel van die import is afkomstig uit EG-landen. TERNEUZEN (GPD) - En kele honderden varkens houders in West- Zeeuwsch-Vlaanderen zijn in financiële moeilijk heden gekomen door het uitbreken van de varkens pest en een daaraan ge koppeld vervoersverbod. Vooral de fokkers zitten in de pro blemen. Ze maken nu wel kos ten, maar hebben geen inkom sten. Bovendien dreigt „overbe volking" van biggen. Ook de mesters hebben problemen door het vervoersverbod, omdat de varkens boven hun gewicht drei gen te raken. Op dat overgewicht wordt vrijwel niets verdiend ter wijl er wel huisvestings- en voe- derkosten tegenover staan. Het probleem van overgewicht dreigt echter ook voor de fok kers; de biggen worden normaal gesproken afgeleverd als ze een bepaald gewicht hebben bereikt, tussen de 20 en 30 kilo. Voor alle „extra kilo's" gelden „gewichts- kortingen" die voor de fokkers verliesgevend zijn. Omdat de laatste twee jaar al de klad zat in de varkenshouderij, heeft deze tegenslag de laatste reserves van de West-Zeeuwsch- vlaamse fokkers en mesters aan getast. Enkelen hebben al aan vragen voor financiële bijstand ingediend bij de gemeenten en standsorganisaties. Voorlichter B. Meeuwissen van het Consulentschap voor varkens- en pluimveehouderij verwacht dat in de naaste toekomst meer boeren dit voorbeeld zullen vol gen. „De varkenshouders zijn hard aan hét interenzei hij don derdag in Goes. „Het is de laatste jaren toch al slecht gegaan, nu komt de varkenspest er nog bij. Dat zijn harde klappen voor de varkenshouderij", aldus Meeu wissen. Hij verwacht dan ook een stroom van bijstandsaanvra gen van boeren die hun reserves hebben opgemaakt. Volgens ir. J. Teinte van het Con sulentschap voor varkens- en pluimveehouderij in Tilburg is dat bij de meeste varkenshou ders het geval. De West-Zeeuws- vlamingen worden nog eens ex tra geraakt door het vervoersver bod. Veel zal volgens hem afhan gen van de vraag of het verbod met twee weken zal worden ver lengd. In de getroffen streek zit ten meer fokkers dan mesters Vooral de fokkers krijgen klap pen omdat die bedrijfstak het moet hebben van **iu dooi stroming". Er worden veel big gen geboren en als de volgroeide dieren niet kunnen worden afge voerd, is er snel sprake van „overbevolking". Bij de mesterijen liggen de proble men iets minder scherp. Het duurt namelijk vrij lang voordat de vetgemeste varkens hun afge sproken gewicht hebben bereikt. De mesters hebben alleen pro blemen indien ze met varkens zijn blijven zitten die vrijwel „op gewicht" waren toen het verbod van kracht werd. Een positief punt is volgens ir. Teinte dat de Wcstzeeuwsvlaam- se bedrijven niet buitengewoon groot en gespecialiseerd zijn. Daardoor komt de klap minder hard aan omdat er inkomsten uit bijvoorbeeld de akkerbouw te genover staan. Desondanks was hij pessimistisch. ..Gezien de ontwikkelingen in de laatste ja ren zijn dergelijke klappen nau welijks nog op te vangen", zei hij. VRIJDAG 3 APRIL 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN BELEGGINGS- INSTITUTEN GOUD EN ZILVER 38330 - 30030 Vol BUITENLANDS GELD Wall stapje i amsterdam - evenals ir Street moesten veel fonds< dag in Amsterdam rug. De vcrschur echter nogal beperkt. Relatief ge zien behoorde Ahold met een verlies van 1,30 tot de grotere verliezers op een koers van f 78,— Unilever had tegen twaalf uur 1.10 verloren «»p I 138,90. Akzo twintig cent op 23.30 en Koninklijke llit 11 n dubbeltje op 92,50. Philips was toen veer tig cent beter op 20,80, Hoogo vens dertig cent op 20.20 en KLM een halve gulden op l 96.- De grote banken konden zich net niet handhaven, met als grootste verliezer de NMB met een terug gang van twee gulden op 188.- De hypotheekbanken waren prijshoudend, maar de verzeke ringswaarden ondergingen enige afbrokkeling. Van de uitgevers verloor Ehevier-NDU ƒ4 - op 140.50 De aannemers waren weer licht verdeeld Pakhoed deed er zestig cent bovenop op f 44.-. terwijl Nedlloyd een gul den goedkoper werd op 125 - De staaUfondsenmarkl vertoon de een neiging tot lichte daling

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 27