Tweespalt in PvdA Katwijk Politie in Wfl Hrlinxveenl Cadeau voor scheidende zuster gaat iets doen aan toenemend vandalisme Van Duijn dreigt met opstappen: "Ik wil wethouder worden Politie-verkeersschool viert morgen jubileum Nieuwe plattegrond van bollenstreek Vernieliiigen worden nog nauwelijks aangegeven Kijkje iti kwekers-keu ken téATWIJK - "Wanneer mevrouw Hietkamp kan- Üidaat-wethouder wordt met steun van de an dere PvdA-leden in de gemeenteraad, dan stap ik uit de partij". NOORDWIJKERHOUT - Dc verkeersschool voor de gemeente politie. sinds 1977 gevestigd in de twee flatgebouwen van Leeuwenhorst in Noordwijkerhout, bestaat zaterdag 12.5 jaar. Het jubileum wordt morgen onder meer gevierd met een 'open dag'. De eerste lessen w erden gegeven in hotel Bouw es in Zandvoort, daarna werd verhuisd naar een groter onderkomen in Leeu wenhorst. Het onderwijs op de verkeersschool is voorname lijk bedoeld als aanvulling op de basiskennis.In de loop der jaren heeft de school een enorme groei gekend. Begonnen werd met zeven docenten. Dat aantal is inmiddels gegroeid tot twaalf, terwijl 26 instructeurs voor de voertuigen dagelijks beschikbaar zijn. Jaarlijks komen naar Leeuwenhorst zo'n 1600 cursisten. Voor de praktijklessen w ordt uitgeweken naar het omliggende duingebied van Noordwijkerhout. maar ook naar Zandvoort. waar de zogenaamde slip-cursussen worden gegegeven. Ter gelegenheid van het feest morgen nodigt de school "de bu ren" uit een kijkje te komen nemen. Op het programma van de 'open dag' staan onder meer demonstraties met voertuigen en het vertonen van enkele films. Belangstellenden kunnen van af 10.30 uur terecht bij de verkeersschool. PvclA-raadslid D. van Duijn: '"Breuk"- DJl zegt D. van Duijn (53). gemeen te-raadslid voor de Partij van de Arbeid in Katwijk. Van Duijn, aanvankelijk de enige die bereid was de huidige PvdA- Jyethouder J.J. van Oosten op te volgen, trok zijn kandidatuur dinsdagavond in toen bleek dat ook fractie-voorzitter mevrouw Hietkamp zich als kandidaat op wierp. Döt was tegen het zere been van Van Duijn: "Als iemand eerst zegt niet beschikbaar te zijn en tiaar later op terugkomt, dan klopt er iets niet", zegt hij. "Ik? speel het maar hard. Een breuk in de partij ligt voor de hand en is aileen te voorkomen als ik kandi daat-wethouder word", aldus Van Duijn. "Ik zou het niet erg Vinden wanneer andere politieke partijen mij niet zouden steunen. Wel erg vind ik het wanneer mijn eigen partij mij laat vallen". Zoals bekend legt de huidige wet houder Van Oosten zijn functie met ingang van 1 augustus neer. Hij wordt dan directeur van een woningstichting in Hilversum. .Voor de tijd van één jaar - tot aan ete eerstvolgende gemeente raadsverkiezingen - moet een nieuwe wethouder worden be noemd. Die wethouder moet net als Van Oosten uit het PvdA- kamp komen, vindt Van Duijn. Omdat aanvankelijk geen van de .gemeenteraadsleden van die par tij zich kandidaat stelde, wierp .Van Duijn zich in de strijd. Dat mevrouw Hietkamp zich nu ook kandidaat heeft gesteld is voor .Van Duijn onaanvaardbaar. Van Duijn wil, wanneer het werkelijk tot een breuk binnen de PvdA/PPR-fractie in de Kat- wijkse gemeenteraad komt. wel raadslid blijven. "Als vrije so ciaal-democraat". zegt hij. "Desnoods sticht ik een nieuwe groepering, want er staan vol doende mensen achter mij. Dat heb ik de laatste dagen wel ge merkt. Het is ook geen onbezon nen dreigement, ik heb een der gelijke stap terdege overwogen". Van Duijn heeft "het bestuur en fractievoorzitter mevrouw Hiet kamp inmiddels op de hoogte ge steld van zijn voornemen. De voornaamste reden voor het dreigement van Van Duijn is dat hij de kandidatuur van mevrouw Hietkamp beschouwt als een motie van wantrouwen. Voor hem kwam de kandidatuur van mevrouw Hietkamp als een don derslag bij heldere hemel. "Dinsdagavond tijdens de leden vergadering van de partij in De Open Hof hoorde ik pas dat me vrouw Hietkamp zich eveneens kandidaat had gesteld. Ze heb ben geprobeerd mij dat eerder te laten weten, maar dat is niet ge lukt". 'Let wel", zegt Van Duijn. "ik hoef niet persé wethouder te worden. Ik zal er eerder ongelukkig dan gelukkig door worden. Maar ik vind dal de Partij van de Arbeid, die geknokt heeft voor een plaats in het- college, de nieuwe wet houder moet leveren". Onfatsoenlijk Volgens Van Duijn geeft de PvdA blijk van wat hij noemt "politie ke onmacht" wanneer de zetel in het college van burgemeester en wethouders niet zou worden op geëist. "Het is bovendien poli tiek gezien onfatsoenlijk wan neer je tegen de andere partijen zou zeggen 'zoek het maar uit', dan leg je de verantwoordelijk heid bij anderen. Dat kan niet". Hij meent dat juist de Partij van de Arbeid het beleid van Van Oos ten binnen het college van B en W moet voortzetten. "Dat is spor tief ten opzichte van de andere partijen. Ik ben niet zo'n doorge winterde politicus, maar dat is vanaf het begin mijn standpunt geweest". "Van Oosten en Haasnoot steun den mijn kandidatuur. Alleen mevrouw Hietkamp niet. Ik zeg het maar open en eerlijk, zij twij felde aan mijn capaciteiten", al dus Van Duiin. "Het zal zeker geen gemakkelijk jaar voor me worden. Daar ben ik me terdege van bewust. Ik zal op mijn tenen moeten lopen, want ik bent niet zo'n grote jongen. Ik heb alleen maar lagere school en ben verder opgeleid binnen de vakbeweging, maar ik durf de verantwoording wél aan". Kaarten Van Duijn benadrukt nogmaals dat hij zich kandidaat heeft ge steld omdat aanvankelijk geen van de andere leden van de PvdA/PPR in de Katwijkse ge meenteraad bereid bleek Van Oosten op te volgen. Dat me vrouw Hietkamp zich bedacht en zich toch kandidaat stelde is voor Van Duijn moeilijk te ver werken. "Dat ik dat pas afgelo pen dinsdagavond hoorde, dat vond ik onjuist. Je weet toch wel eerder of je je al dan niet kandi daat stelt?" Hij is dan ook niet bereid de kandi datuur van mevrouw Hietkamp te steunen. Van Duijn: "Maan dagavond vergadert de fractie weer. De fractieleden weten hoe de kaarten liggen. Wanneer Van Oosten en Haasnoot om gaan en de kandidatuur van mevrouw Hietkamp steunen, dan stap ik op. Dat is duidelijk". BOLLENSTREEK Er is een nieu we Falkplan-plattegrond van de bollenstreek gemaakt. Door deze plattegrond zijn alle afzonderlij ke kaarten van de dorpen in deze streek overbodig geworden De nieuwe kaart geeft een duide lijk en overzichtelijk beeld van de dorpen Katwijk, Noordwijk, Hillegom, Rijnsburg. Warmond. Voorhout. Sassenheim en Noordwijkerhout alsmede de on derlinge verbindingsroutes Leidens VVV-directeur Dekker, die veel toeristen uit Leiden dc bollenstreek instuurt, is erg blij met de nieuwe kaart: "Tot nu toe- hebben wij het moeten doen met een zeer verouderde CITO-kaart uit 1965. Deze kaart had een zeer onhandig formaat en kon slechts met moeite worden verkocht. Die kaart heeft nooit een tweede druk mogen beleven. Ik hoop dat dit met de nieuwe kaart wel het geval zal zijn". Maar ook de nieuwe kaart heeft geen handzaam formaat. Dek ker Inderdaad, het lijkt wel een beddelaken Maar het voordeel ervan is dat de kaart compleet is. De bollenstreek is sociaal-econo misch en toeristisch een interes sant gebied". De plattegrond is op initiatief van de Leidse WV tot stand geko men. In navolging van een kaart van Zaanstad die eveneens uit een aantal versnipperde gemeen ten bestaat, heeft de VVV Falk- plan op het idee gebracht een plattegrond van de bollenstreek samen te stellen. "Die kaart", vertelt de Leidse VVV-man Dek ker. "gaat als zoete broodjes over dc toonbank" Dekker vervolgt: "Op ons verzoek heeft Falkplan een aantal toeris tische bezienswaardigheden in de plattegrond opgenomen. Zo staan alle molens vermeld Maar ook alle fietspaden, sporthallen, zwembaden en noem maar op". LEIDEN - De Kortenaerstraat. Trompstraat en omgeving (Zee heldenbuurt) zal het voorlopig nog zonder brandgang moeten stellen. Eerst moeten de bewo ners en de speeltuinvereniging "Ons Eiland" het eens worden, daarna valt er pas te praten. Dat is het antwoord van het Leidse gemeentebestuur op vragen van het PPR-raadslid Van Oosten Het conflict tussen een aantal buurtbewoners en de speeltuin- T rompstraat nog zonder brandgang vereniging speelt al een hele tijd. Inzet is een nieuwe brandgang De bewoners vinden dat de speel tuin daarvoor best een stukje grond kan afstaan. "De speeltuin is toch ruim bemeten", oordelen t zij. "Niks daarvan", antwoordt de speeltuinvereniging. "Vroeger was er een brandgang, maar die hebben de bewoners zelf wegge broken. Op die grond staan nu bergingen. Als ze weer een brandgang willen, moeten die bergingen maar afgebroken wor den". VVADDINXVEEN De rijkspolitie van Waddinxveen heeft een interessant project opgezet om te trachten het vandalisme terug te dringen. Onder het motto "Gezond gedrag op straat" wordt in samenwerking met de ge meente, de scholen en de winkeliers gedurende enige weken een campagne gevoerd om de aandacht te vesti gen op het zinloze van de vele vernielingen, bekladden, beschadigen, etc. Negen procent van de Nederlandse bevolking heeft jaar lijks op de een of andere manier te lijden onder de vernielzucht van met na me de jeugd. "Het komt zoveel voor, dat het gevaar dreigt te ontstaan dat de bevolking allerlei uitingen van vandalisme als iets normaals gaat zien. In ieder geval iets waarover je je niet druk maakt", aldus adjudant H. van der Spoel van de Waddinxveense rijkspolitie. In veel gemeenten overheerst het gevoel van machteloosheid. In iedere plaats worden jaarlijks voor tienduizenden guldens schade aangericht. Er is weinig aan te doen. Meer surveilleren door de politic is vaak door de onderbezetting van dc korpsen niet mogelijk. De ervaring leert dat talloze slachtoffers van van dalisme niet eens meer aangifte doen bij de politie. De overheer sende mening is: "Wat maakt het uit om naar de politie te gaan als de auto-antenne is afgebroken, muren zijn beklad of de ketting- kast van de fiets is ingetrapt". Werkgroep Dat gevoel van machteloosheid en moedeloosheid wil de rijkspoli tie in Waddinxveen doorbreken en men heeft er de zaken groot scheeps aangepakt. Er werd een werkgroep geïnstalleerd, waarin politiemensen, winkeliers, on derwijzers en ambtenaren deel namen en het resultaat van veel praten is dat in de periode van 8 april tot eind mei op vele fronten oen campagne wordt gevoerd om c^lë jonge en oudere Waddinxve- ners op het vandalisme te wijzen. Adjudant Van der Spoel: 'Wij rich ten onze acties vooral op de kin deren in de leeftijd van 10 tot 13 jaar omdat wij dc hoop hebben bij die groep nog wat te kunnen bereiken. Echt grote vernielup gen worden door de je .gd 'an 1 tot 18 jaar gepleegd en dat vaak in groepsverband. Aan de hand van een speciaal lesmodel wordt op twintig scholen projectonder wijs gegeven over vandalisme. De onderwijzers, met wie wij de plannen hebben besproken, zijn enthousiast en willen graag mee werken. Er zijn films en diaseries beschikbaar en de klassen kun nen gesprekken voeren met poli tiemensen, personeel busonder neming. ambtenaren, of brand weerlieden. De leerlingen kun nen werkstukken maken, vanda lisme in eigen omgeving registre ren, etc." Open dag Op 23 mei wordt een open dag in het nieuwe politiebureau georga niseerd. dat een dag eerder offi cieel is geopend door de Com missaris van de Koningin. In de hal van het bureau zullen werk stukken van de scholen worden geëxposeerd. In de scholen en de zeven winkel centra van Waddinxveen zullen affiches worden opgehangen met aansprekende opschriften als "Ellende die bende", "Niet leuk die deuk" en "Stom zo krom". Maar er gaat nog meer gebeuren in Waddinxveen. Adjudant Van der Spoel: "Gedurende de actie zal er aangepast gesurveilleerd wor den. toegespitst op het terug- dn-g?n 'a^ het vandalisme. De politiemensen zullen te voet en per fiets de wijken intrekken om folders uit te reiken en de men sen aan te spreken over vandalis me. Bepaalde "vandalismege- voelige objecten" worden extra in de gaten gehouden Als jongelui worden betrapt volgt op het politiebureau een gesprek in aanwezigheid van de ouders. Op die manier hoopt de politie de mentaliteit van laat-maar- waaien te doorbreken en de da der te wijzen op de gevolgen en het leed dat door vandalisme on tstaat. De ongeïnteresseerdheid van veel ouders in het doen en laten van hun kinderen heeft de politie van Waddinxveen tot de vaste regel gebracht om altijd de ouders naar het bureau te halen. Schoonmaken. "Als het even mogelijk is, moeten de jongelui zelf de aangerichte schade herstellen, zoals het v schoonmaken van bekladde mu ren of het geklieder van viltstif ten." aldus de adjudant. Over dit eigen-rechtertje-spelcn tact geweest met de officier justitie, die geheel achter het be leid van de Waddinxveense poli tie staat. In ernstige gevallen zal uiteraard ook een proces-verbaal worden opgemaakt. Het motto "Gezond gedrag op straat" is zo gekozen, dat het van- dalismeproject een vervolg kan krijgen in andereacties. Volgend jaar bijvoorbeeld wil de rijkspoli tie het omgaan met het milieu centraal stellen en ook een pro ject rond verkeersgedrag staat op het verlanglijstje. De kosten van het vandalisme-pro- ject bedragen ongeveer vijfdui zend gulden en zullen door de gemeente worden betaald. VALKENBURG - Kinderen van de christelijke kleuterschool "Kleu terburg" boden gisteren de scheidende zuster Moerkerken een geschenk aan De zuster L' werk in beide ge- kele platenbonnen .'loppe met inhoud RIJNSBURG STREEK - "Kom in de kas" is het motto waaronder de Nederlandse glastuinbouw op zaterdag 11 april een open-dag organiseert voor het publiek In de bollenstreek zullen het vooial bloemenkwckcrs zijn die hun kassen openstellen De plaatselijk afdeling van de Ne derlandse Tuinbouw Studie clubs (NTS) die meestal rondom Deze gebieden zijn zo gekozen dat de bezoekers hun auto's kwijt kunnen en eventueel de afstan den tussen de onderlinge kwe kers m één gebied kunnen lopen. Verder heeft de organisatie aan dacht besteed aan de soorten bloemen en perk planten die mer in deze kassen kan zien i, lelie aan h nd. Oc et publiek worden ge .k /uilen er va m billen ijzen te zien zijn Voor binatie tussen vakman techniek zal hierbij in- Volgende week zaterdag kan de consument in voordat het bosje bloemen thuis in de vaas slaat de kassen gaan kijken wat er allemaal i tcrweg waar enige kwekers hun Tijdens de open-dag zullen dc kwe- kassen openstellen Voor het ge kers gewoon aan het w erk zgn bied van Maandagse Wetering zodat men goed kan zici n wat er tot Vogelenzang in Noord wijkcr- nu allemaal prei n m<n I worden hout geldt hetzelfde In Valken gedaan voordat het bi loemetje burg kunnen de mensen terec ht thuis in de vaas staat bij enige kwekers rond de Voor- Voor de juiste adressen (r net plat- houterweg en in Lisse liggen de tegrond) van de kweken i die aan ze kassen in de Rouversbrock- polder. de open dag meedoen terecht bij de plaatselijk! AW"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25