Groeiende kansen voor import uit Oost-Europa Pakhoed verliest in woningmarkt 1.1 MWA IR nw**.' Maatregelen tegen gevaar röntgenstralen VRIJDAG 3 APRIL 1981 In Joegoslavië zelf rijdt de Yugo 45 al rond. Een klein modern gestyleerd voor- wielaandrijvertje met een derde deur en een 900 cc motortje. Maar het heer sende regime heeft de Zastava-fabrieken verbo den het wagentje te ex porteren. •r In de Russische stad Togliatti aan de Wolga wordt allang gewerkt aan de ontwikkeling van een aan de eisen van de tijd aangepaste middenklas ser met een z.g. vijfde deur. Maar de Russen hebben geen haast. Het kan nog jaren duren voor we die auto hier te zien krijgen. De "wereldprimeur" die La- da in de vorm van de 2105 op de RAI lanceerde was uiterlijk nog steeds de voormalige Fiat 124 waar mee het merk al jaren aan de weg timmert. In de Europese autowereld heeft men de mond vol over het "Japanse gevaar". De angst voor de groeiende im porten uit het Verre Oosten beheerst het denken. Slechts hier en daar wordt ook wel eens de import uit Oost- Europa genoemd. Toch is het niet denkbeeldig dat in deze tijd van snel stijgende auto kosten de goedkope produk- ten van achter het ijzeren gor dijn meer en meer aftrek zul len gaan vinden. Temeer omdat de prijzen van de uit die richting komende De Lada 2105 voor Gremi's pas geopende afleverings-insp< goederen door een totaal an der economisch klimaat min der onder druk staan dan die van produkten die in het Westen worden gemaakt. Fiat heeft op duizend kilometer ten oosten van Moskou tegen het einde van de jaren zestig de Russen geholpen een au- tofabriek uit de grond te stampen. Daarom heen ver rees een stad uit het niets. Een stad met een Italiaanse naam: Togliatti. Zoals de La- da-produkten nog steeds van Italiaanse snit zijn. Ze heb ben nog steeds de vorm van de oude Fiats 124 en 125. De banden met Fiat zijn nu echter volledig doorgesne den. De Lada-fabrieken draaien geheel en al op eigen kracht. Meer nog: waar schijnlijk is het complex in Europa de grootste binnen de autobranche. Want waar el ders de automerken veel on derdelen van toeleveringsbe drijven betrekken maken de Russen alles in eigen huis. In totaal werken zo'n honderd duizend mensen bij Lada, van wie meer dan 20.000 in al lerlei verzorgende diensten zoals gezondheidszorg, wo ningbouw, sport voorzienin gen en dergelijke. Togliattigrad telt een kwart miljoen inwoners, kent tal van culturele voorzieningen en de gemiddelde leeftijd is er adembenemend laag: slechts 27 jaar. Merkwaardig gevolg: crèches en peuter speelplaatsen zijn er genoeg in deze stad maar bejaarden tehuizen zal men er vergeefs zoeken... Het nog niet zo ver maar is het nu zo moeilijk om zich voor te stellen dat zo'n - ui teraard op communistische leest geschoeide - autogi gant zou uitgroeien tot een concurrent van groot belang? Zeker wanneer de Russen een wat moderner wagen op de weg zouden brengen. De import van de Lada's in Ne derland wordt sinds 1967 ver zorgd door Gremi in Gronin gen. In dat jaar stond dat be drijf met een gloednieuw ge bouw en zestig man perso neel maar zonder automerk. Omdat Glas toen werd over genomen door BMW. Een bedrijf derhalve dat bij uit stek geschikt was om zich op een nieuw project te werpen: de import van Russische en Joegoslavische auto's. De eerste jaren ging dat maar mondjesmaat, maar sinds de komst van de Lada in 1971 ging dat met groeiende suc- Vorig jaar reden vanuit Gronin gen zo'n 6500 Lada's het land in. Nog geen aantal om de concurrentie ongerust te ma ken. Dit mede omdat die r da 2105 (met een 1300 cc mo tor van 65 pk) in feite nog al tijd een zeer conventionele wagen is. Gremi mag dan zeggen dat het een "compleet nieuw model" is, maar de lij nen zijn nog altijd die van de oude Fiat. En de besturing is nog zwaar en het onderstel "in grote lijnen overgenomen van de andere Lada's". Maar welke bezwaren men ook aanvoert, het blijft een feit dat men zo'n royaal, brok au to kan kopen voor nog geen twaalf mille. De gladheid die vele Japanners van nu kenmerkt en de verfijnde techniek van tal van Europese auto's zal men nog vergeefs in een Lada zoe ken. Maar er zijn ook mensen die al leen maar goedkoop van a naar b willen. En tenslotte: waarom zouden alleen Japanners snel kun nen leren? Schoonmaak Hebt na de winter de auto al schoongemaakt7 Zo niet dan wordt het de hoogste tijd. De auto heeft hoe zacht de winter ook was toch van de winterse ellende te lijden gehad. Vooral de onderkant moet een stevige beurt hebben. En na het schoonmaken: controleren, repareren en conserveren. Nu we met z'n allen hebben besloten wat langer met onze auto's te doen is zo'n beurt geen overdadige luxe. Aan het werk derhalve. Computerstem De fabrikanten hebben zich met man en macht op het zuiniger maken van auto's geworpen. Maar dat betekent nog niet dat er geen plaats is voor andere nieuwtjes. Zo heeft Toyota nu een model dat is voorzien van een computer stem die de bestuurder vertelt op tijd benzine te tanken, de lich ten uit te doen en de contactsleutels niet te vergeten. Er is slechts één probleem, de computer spreekt alleen Japans en men heeft nog geen zin hem andere talen te leren.... Bezuiniging De Belgische RAI heeft onlangs een aantal energie-besparende tips gegeven in de vorm van een aantal vragen Vraag u voordat u in de auto stapt af: moet ik wel met de auto7 Moet ik me nü verplaatsen? Moet ik die route nemen? Kan het niet per fiets of te voet? Kan ik niet met iemand meerij den? Kan ik niet op een minder druk tijdstip op weg? Zou ik de rit met iets anders kunnen combineren, bv boodschap pen doen en kinderen van school halen? En tenslotte: heb ik de langere route tevoren voorbereid en kan ik bekende knelpunten vermijden. Citroen heeft (na de de klanten te hebben ge peild) de Visa flink onder handen genomen. Andere grille, andere bumpers, ach terlichten en wielen en be- schermstrippen op de flanken vormen daar de uiterlijke weerslag van. Onder de motorkap is natuur lijk aangestuurd op nog meer zuinigheid. Als we de fabriek mogen geloven zijn de techni ci erin geslaagd de Visa II Super E ten opzichte van zijn voorganger maar liefst ne gentien procent zuiniger te maken. De serie omvat nu vier model len Twee versies (Spécial en Club) met een motor van 652 cc inhoud, de Super E met een 1124 cc motor en de Visa II Super X. die is uitgerust met motor ran 1219 cc inhoud (64 pk). Met deze snelste Visa kan een topsnelheid van 155 kilo meter per uur worden be reikt Volgens de gegevens van de fabriek blijft ook bij deze vers ie het verbruik ruim boven deéen op tien. Natuurlijk u er ook wat aan dé prijzen veranderd de goed koopste Visa kost nu rijklaar 12.625 gulden, de duurste staat voor 15.485 gulden met een volle tank voor de deur. Fiat, de Europese kampioen van de kleine karretjes, lonkt met de Panda naar de jonge ren en de andere berijders van auto's zoals de lelijke eend van Citroën. "Die zullen na al die jaren wel eens wat anders willen. Wat moder- ners", zeggen ze hardop bij Fiat. Het Italiaanse merk hoopt hen te verleiden met het 3.38 me ter lange brikje van meester- ontwerper Giugiaro waarin enkele grappige vondsten zijn gegroepeerd rondom de oude en vertrouwde motor van de Fiat 127. Giugiaro ontwierp een vierkant blokkendoosje met een brede "stootrand" van kunststof rondom. Uiterlijk niet mooi maar wel karakteristiek. En dat karakteristieke vindt men in versterkte mate in het interieur terug. Met als opval lendste vondsten de afneem bare en wasbare bekleding en een soort veredelde hang mat tussen twee stokken die als achterbank moet dienst doen. Doordat die stokken op ver schillende hoogten kunnen worden bevestigd kan men met enkele simpele handgre pen van die achterbank een uiterst geïmproviseerd reis- wiegje, een royale bood schappenmand of zelfs een slaapbank maken. Door alles weg te klappen kan men ook een fikse bagageruimte creë- op die achterbank te zitten komen van een harde kermis thuis. De zitting van die "hangmat" raakt in welke stand ook de wielbak. Zo dat men op het metaal komt te zitten. En daardoor komt de bekleding slap te hangen zodat men het ook zonder steun in de rug moet stellen. De koper van de Panda zal er mee moeten leren leven dat hij in feite een tweezitter heeft aangeschaft. Trouwens, het feit dat de voorstoelen door de hoge hoofdsteunen die tegen het plafond stoten niet volledig naar voren kun nen worden geklapt zodat er maar een beperkte ïnstap- mogelijkheid overblijft - wijst ook in die richting. Bovendien, het wagentje is uit gerust met een starre achter as en twee bladveren in de lengterichting. Dat noodt ook al niet tot achterin zitten. Alle oneffenheden van de weg ko men naar boven en die voelt men achterin onaangenaam precies. De Panda wordt in ons land in twee versies uitgebracht. De meest eenvoudige uitvoering kost op een haar na elfdui zend gulden. Voor een beetje meer luxe moet men vijfhon derd gulden meer betalen. Het belangrijkste verschil tussen de twee versies: wel of geen achterruitverwarming. Daar een model als de Panda zeer gevoelig is voor opspat tend vuil op de achterruit is dat in feite een onmisbaar ac cessoire. Nu ik het toch o heb: jammer dat ze op het kit tige dashboardje vergeten hebben een lichtje in te bou wen. Het is in het donker nu zoeken naar het juiste knopje of het rubber dopje onder de stuurkolom waarmee men de ruitensproeier in werking kan zetten. Voor het overige is het wagen tje compleet uitgerust. Met interval-schakelaar. Met veel ruimte voor kleine pakjes. Met tochtraampjes in de voorportieren. En ook met vele veiligheidsvoorzienin gen, zoals gescheiden remcir- cuit en kreukelzónes voor en achter. De ruimte binnenin valt niet te gen. Wat dat betreft heeft Giugiaro "wonderen" ver richt. De stoelen zitten rede lijk al voelen ze wat hard aan en geven ze niet teveel steun in de rug. Wel is het verve lend dat men twee handen nodig heeft om die stoelen naar voren te kunnen klap pen. Dat is wel eens lastig als men iets in de hand heeft. Het 670 kilo wegende karretje wordt voortgestuwd door de 903 cc metende motor (45 pk) die men ook in de Fiat 127 kan vinden. Hij is in de Pan da goed voor een topsnelheid van om en nabij de 135 kilo meter per uur. Maar dat is geen snelheid die men graag zal rijden. Dan is die kracht bron veel te rumoerig. Natuurlijk levert het sturen van zo'n klein karretje weinig problemen op. Ook het par keren gaat lekker gemakke lijk. En de allergrootste ver dienste van de Panda merkt men aan de benzinepomp. Men behoeft echt niet zo bij ster goed op te letten om een verbruik van één op veertien te halen. Bij een vorige gelegenheid heb ik al gezegd: alle autofabne- ken doen hun best de be staande modellen wat zuini ger te laten rijden. Dat heb ik toen "melken in de marge" genoemd. Wil men echt zui nig rijden dan zal men het in zo'n licht, klein karretje moe ten zoeken. Dat betekent het inslikken van een aantal eisen ten aanzien van het comfort Die veder lichte brikjes kunnen wat dat betreft nu eenmaal niet con curreren met hun grotere, maar ook veel duurdere broers Maar velen zullen dat offer wil len of moeten brengen. Daar om verwacht ik gezien de fors stijgende autokosten - een snel groeiende omzet van de kleine karretjes. En dus kan men verwachten dat dit "duveltje" van Fiat zijn par tijtje wel zal meeblazen. ROTTERDAM (GPD) - Hoewel de netto-winst van Pakhoek Hol ding (tankopslag, transport en distributie, projectontwikkeling) over 1980 met 30,7 miljoen 10 procent hoger was dan in het voorafgaande jaar, heeft het con cern in de vastgoedsector een forse veer moeten laten. In totaal werd een bedrag van 90 miljoen gulden (voor belasting) ten laste van het resultaat ge bracht wegens afboekingen op projecten en deelnemingen en een voor bijzondere risico's ge troffen voorziening. Tijdens een toelichting op de jaar cijfers vertelde de voorzitter van de directie, ir. H. B H. Crijns, dat dat bedrag voor 15 miljoen be staat uit de afboeking van het 50- procentbelang in de Stokgroep Nederland. De Stokgroep, werk zaam in de makelaardij en de projectontwikkeling, werd vorig jaar geliquideerd. De vraag naar woningen is vorig jaar versterkt teruggelopen. Vooral in de nieuwbouw, het werkgebied van Polyzathe. een van Pakhoeds werkmaatschap pijen, is een ongekend diepte punt bereikt. De voorraad onver kochte woningen is vorig jaar sterk opgelopen. Daarnaast wer den huizen beneden de kostprijs verkocht. Voor renteverliezen uit leegstand en de verliezen op de verkoop werd 45 miljoen gulden ten laste van het resultaat ge bracht. Voor mogelijke toekom stige negatieve ontwikkelingen is nog eens een voorziening van 30 miljoen getroffen. Volgens Crijns is de verkoop van huizen in het eerste kwartaal van dit jaar met zo'n 30 procent ge stegen. Dat was dan wel het ge volg van gerichte acties, aantrek kelijke prijzen en andere facili teiten die de kopers werden ge boden. Toch meent hij dat hgt voorraadprobleem, wanneer de vraag naar woningen zo blijft, voor een belangrijk deel kan worden opgelost. Het is wel nodig een grondige reor ganisatie van Polyzathe door te voeren. Dat betekent een verlies van 50 tot 60 arbeidsplaatsen. Hoewel niet verwacht wordt dat Polyzathe dit jaar weer een posi tief resultaat zal behalen, zullen afboekingen en voorzieningen in 1981 niet of nauwelijks nodig zijn. De andere activiteiten van Pak hoed hebben zich prima ontwik keld. Het resultaat van de tank opslag is in vergelijking met 1979 verdubbeld ten gevolge van de sterk toegenomen vraag naar op slagruimte. De strategische voor- raadvorming van olieprodukten speelt daarbij een belangrijke rol, evenals de overschakeling van een aantal elektriciteitscen trales van gas op stookolie. De transport- en distributiedivisie wist na de scherpe terugval in 1979 een bedrijfsresultaat te be reiken dat weer op het niveau van 1878 lag De resultaten van de activiteiten in de Verenigde Staten vertoonde een stijging van 37 procent. In Amerika houdt Pakhoed zich on der meer bezig met de opslag van chemisch afval in diepe aardla gen. Daartoe wordt het afval eerst geneutraliseerd en dan via een put tot in ondoordringbare lagen op zo n 2 kilometer diepte geperst. Pakhoed verwacht veel van'die nieuwe activiteit en ziet daarvoor in de toekomst ook mo gelijkheden in Europa. gP ÏmE DEN HAAG (GPD) - Risico's voor het oplopen van kanker als ge volg van röntgenstraling moeten door allerlei maatregelen worden beperkt. Het onderzoek naar de werking van de zogenaamde Moerman-therapie zal waai schijnlijk spoedig beginnen Vol gend jaar wordt gestart met de opbouw van de landelijke kan kerregistratie. Aldus enkele punten uit een over zicht van de vorderingen in het beleid op het stuk van de kanker bestrijding, dat staatssecretaris mevrouw Veder-Smit (volksge zondheid) de Tweede Kamer heeft gestuurd. Dit onderwerp zal de vaste commissie voor volksgezondheid donderdag 9 april met de bewindsvrouw be spreken. Blootstelling aan röntgenstralen moet zo gering mogelijk zijn Be perking kan worden gevonden in verbt tei Ing i an A aj p int iui en streng toezicht op de afstel ling daarvan en op de activiteiten van verantwoordelijke medici Uitvoerig dient in kaart t«- wor den gebracht of de totale dosis aan straling die een gemiddelde Nederlander krtjgt. eventueel te- hoog is. Franse tanks naar Chili Koningin Beatrix en prins Claus hébben gistermiddag hun drierfoOM staatsbezoek aan Belgie afgeslotei Zij vertrokken aan boord run het Nederlandse fregat "Callenburgh" uit de haven van Antwerpen BORDEAUX. FRANKRIJK (UP!) - Vorige week zijn per Libe naans vrachtschip 50 Franse tanks van het type AMX30 naar Chili verscheept, berichtten gis teren koopvaardijkringen in Bor deaux. Het transport bevestigt de franse politie van het leveren van wa pens aan het buitenland zonder dal men daarbij politieke over wegingen een rol laat spelen Van linkse kant in Frankrijk is scherp geprotesteerd tegen wa penleveranties aan Chili. Argen tinië en andere landen (buiten het Oostblok) die de wapens zou den kunnen gebruiken om bin nenlandse oppositie te onder drukken Het Sowjetrussische persbureau Nowosli heeft gisteren de Bondsrepubliek gewaarschuwd voor levering van wapens aan Chili en Saoedi-Arabic. Het ge vaar van levering van bijvoor beeld twee moderne onderzeeërs aan Chili, schuilt hierin, aldus Nowosti. dat de daar heersende militaire krachtsverhouding tus sen de buurstaten wordt ver stoord en de lew a penings wed loop aangewakkerd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21