Smaak voor CabaUerofilfer. Boeiende informatie over „de Nederlander" Schmidt belooft verlaging van Westduitse EG-bijdrage Nieuw conflict bij Labour 'Volksroman'als Boek van de Maand VRIJDAG 3 APRIL 1981 PAGINA 19 Interview DEN HAAG GPD-Overigens zijn ze best be reid u van dienst te zijn. zolang het hun maar geen geld kost: flegmatiek zijn ze. kond. en in we zen tamelijk afkerig van alles wat geen geld op brengt. Aangezien de mannen het karakter van de vrouwen bepalen, is het nogal logisch dat die niet erg beminnelijk zijn; ze zouden er zoveel aan trekkelijker kunnen zijn. maar dat mag hun niet worden kwalijk genomen. Men ziet er weinig ran ke tailles; ze zijn nogal blank, maar verstoken van persoonlijkheid. Het onmatig gebruik van kokendhete thee of koffie bederft hun gebit volko men. zozeer zelfs, dat het vrijwel onmogelijk is om in Holland vier vrouwen met mooie tanden te vinden". De indruk van Markies de Sade over Nederlanders. Een ruim tweehonderd jaar oude impressie (na een bezoek in 1769 aan ons land), die voorkomt in het Sade-nummer van BZZLLET1N (no. S3). Het landschap kan de erudiete edelman met specifie ke interesses nog wel bekoren, maar de begaafd heid van het volk reikt volgens de markies niet verder dan de handel en met de Hollandse geest is het even droevig gesteld als met het toneel. In het algemeen zijn Hollanders „brave lieden", die naar Sades oordeel volkomen in beslag genomen zijn door het idee al maar nieuwe rijkdommen te moeten vergaren en uitsluitend belangstelling hebben voor de middelen waarmee dat ze kan lukken. En: ,Als men u ergens te dineren noodt, is het ook alleen maar om te eten". Het zou wat al te bru taal zijn prof. dr. Hans Galjaard, de oerfat- soenlijke Nederlandse celbioloog, die het des tijds bij het tv-kijkend publiek zo goed deed in de Groot Uur U-pro- gramma's van Koos Postema, plompverlo ren te vergelijken met de „uitvinder" van het sadisme. Maar na le zing van het door hem geschreven Boek van de Maand, dat „Het le ven van de Nederlan der" heet en van 9 april tot en met 9 mei voor f22,50 in de win kel ligt (daarna f 39,50), valt toch op dat er met „ons" in tweehonderd jaar niet eens zo veel veranderd is. En dat een visie van een buitenstaander niet eens zo gek veel verschilt van het oor deel van een kritische ingewijde. Want ook Galjaard noteert dat „we" nog altijd graag zaken doen, hard werken (al zeggen sommigen van niet), chauvi nistisch zijn, met genoegen zwemmen, schaatsen en hen gelen, een goede pijp roken, gezamenlijk de koffie gebrui ken, een ander gauw „gek" (maar niet in letterlijke zin) vinden, het liefst gewoon doen (want dan doe je al gek genoeg), niet van te grote ver anderingen in te korte tijd houden en er in beginsel van uitgaan dat de ander ongelijk heeft. Statistieken Dat vinden „we" er zelf van. Maar „het leven van de Ne derlander" staat uiteraard ook objectiever beschreven, bijvoorbeeld in talloze ver handelingen, rapporten, sta tistieken en enquêtes, die in de loop der jaren door even zovele commissies en werk groepen zijn geproduceerd. Daaraan is zonder twijfel door de media steeds al of niet uitvoerig aandacht be steed. Maar wat de initiatief nemers tot dit Boek van de Maand nu zo aardig vonden was dat Galjaard deze hemel bestormende berg gegevens en feiten eens op een rij zou zetten, zou willen ordenen en er een begrijpelijk en voor een ieder toegankelijk werk stuk van zou maken. Welnu, dat is de professor won derwel gelukt. Het is wat overdreven te stellen dat „Het leven van de Nederlan der" leest als een thriller, maar een zeer plezierige, ui terst informatieve „volksro man" is het absoluut gewor den. En dat is op zichzelf al een hele kunst, als men be denkt dat de meer dan twee honderd pagina's in feite ge baseerd zijn op kaal en dood cijfermateriaal. Zoals Gal jaard dit materiaal heeft ge hanteerd en gegroepeerd, er conclusies uit heeft getrok ken en er (zijn vaak eigen) ge volgtrekkingen aan heeft ver bonden, is er geen sprake van een vervelend of louter cijfer matig boek. Ontnuchterend Galjaard heeft een indeling ge maakt in zes hoofdstukken: 1. De Nederlander, 2. Kinde ren krijgen, 3. Kind zijn, vol wassen worden, 4. De vol wassene, 5. Ouder worden, oud zijn, en 6. De toekomst. In elk van de hoofdstukken bespreekt hij deel-onderwer- pen, zoals bijvoorbeeld vrij willige kinderloosheid of kunstmatige inseminatie, jeugdcriminaliteit, trouwen of niet, wat doen we met alles wat we hebben, het huwelijk in de overgang, het einde, de toekomstige bevolkingsop bouw. Zoals gezegd: het materiaal waarmee Galjaard heeft ge werkt ligt in principe voor ie dere Nederlander klaar. Maar welke Nederlander gaat er op af? En wie neemt de moeite al die openbare gegevens in één boek bij elkaar te bren gen, en dan te voorzien van vlot Nederlands, geestig-iro- nische en ontnuchterende tussenvoegsels en aanwijzin gen, adviezen, waarschuwin gen en andere op- e "1 Doodse cijfers levendig op rij gezel Galjaard schreef "Het leven uan de Nederlander" kingen. En dan zien we voor het gemak nog even het vaak zeer toepasselijke fotomate riaal (ontroerende platen van bejaarde landgenoten, jeugd- prostitutie, de schaamte op het uitkeringsbureau) over het hoofd. Verbazing Wat de lezer van dit boek veel vuldig zal overkomen is dat hij zich verbaasd op het hoofd zal krabben en tegen zichzelf zal zeggen: wat?!, is het zo verschrikkelijk gesteld met onze ouderen, zijn er werkelijk zo weinig mogelijk heden voor de jongeren, eten we zó veel met elkaar, schaf fen we ons zó veel welvaarts goederen aan en werken er (ADVERTENTIE) relatief zó weinig r zó veel mensen in leven te houden? Die verbazing wordt in sommige gevallen dan nog aangewakkerd door dat Galjaard hier en daar graag een mep of een „kat" uitdeelt. Daarnaast zal er ver wondering zijn over alle mo gelijke misvattingen en fa bels over bepaalde situaties: zo loopt niet 1 op de 3 maar 1 op de 10 huwelijken mis en wordt er nog wel degelijk flink getrouwd (95 procent van de mensen spreken er gens in hun leven het ja woord uit). Vaak neemt hij standpunten in die er niet om liegen. Over vermogenbezitters zegt hij bijvoorbeeld: „Van de perio de daarna kon ik geen gege vens meer vinden, zeker om dat onze rijkeren hun - zwar te - geld verstopt hebben in brieven aan toonder, huisjes in zon en-of sneeuw, boten of antiek". Over het zinvol in vullen van toenemende vrije tijd: „Vindt u het gek. als je eerst eeuwenlang van 's och tends vroeg tot 's avonds laat moest werken om in leven te blijven, en ze nu binnen en kele jaren tijds plotseling te gen je zeggen dat werken heus zo belangrijk niet is en dat je toch maar 40.000 uur werkt in een heel leven van 700.000 uur?". Over onze poli tici: „Het lijkt alsof de politici nog net als vroeger ver weg staan van de individuele Ne derlander, ook al hebben ze nu een ribfluwelen pak, open hemd of pullover aan, in plaats van een hoge hoed en een stijve witte boord". Abnormaal Soms neemt Galjaard ook doodgewoon stelling voor of tegen bepaalde toestanden. Over vrijwillige kinderloos heid: „Men vindt het iets ab normaals, tegennatuurlijks, en men verwijt het echtpaar meestal achter hun rug liefdeloosheid, kilheid, egois me of te veel persoonlijke ambitie. Het is voor mij onbe grijpelijk dat mensen, ook juist vanuit een geloofsover tuiging. anderen zo veroorde len". Zo nu en dan komt ook zijn eigen vak om de hoek kij ken, bijvoorbeeld waar hij een alinea over abortus be gint met: „Als celbioloog heb Door Peter Huisman ik er geen probleem Mededogen In het algemeen komt Galjaard zelf te voorschijn als een ge dreven, gevoelige figuur met mededogen voor de - zoals dat in welzijnstaal heet - on derliggende mens. Af en toe komt ook „de Nederlander" Galjaard om de hoek kijken als hij het niet kan laten de bevalling van zijn vrouw te memoreren of andere per soonlijke gebeurtenissen nogal uitvoerig te belichten („En nu maar hopen dat mijn eigen kinderen dit hoofdstuk niet lezen".) Trouwens, de ruimte die gewijd is aan het krijgen van kinderen had minder aanzienlijk gekund. Op die momenten lijkt het boek vooral een uitvoerige voorlichtingsfolder. Een enkel oubollig foto-onder schrift kan voorts worden ge signaleerd. Bij een grote kleurenfoto van het met men senvlees bezaaide strand: „Wie durft te zeggen dat we niet overbevolkt zijn?". Lich- teliik kneuterig zijn ook de vele „verdikkeme's" die het boek sieren: „Dat is verdik keme toch het minste wat je als ouders kunt doen als je hebt besloten kinderen ter wereld te brengen!". Daar staan gelukkig weer hele dui delijke. nuchtere uitspraken - over de hobby's van onze on derwijsministers, over femi nisme. over werkloosheid, etc - tegenover. Te veel cita ten zyn ontleend aan Groot Uur U-uitzendingen en dat is jammer want daardoor ont staat het gevoel dat de uitno diging aan Galjaard om dit boek te schrijven toch voor namelijk is ingegeven door het feit dat juist hij het zo leuk op de buis deed. Zaligmakend De harde kern van het boek wordt overigens zonder meer gevormd door de pagina's over werkloosheid en de pro blematiek d:e daarmee sa menhangt. Hier landt Gal jaard ook aan bij de vraag of er wel werkelijk een ant woord is te krygen op de vraag: hoe leven wij? Komen wij Nederlanders wel echt voor de draad als het.gaat om onze diepere gevoelens"* Ge ven wij ons echt bloot als we het over onzekerheid, teleur stelling. spanningen en blijd schap hebben? Cyfers zyn dan niet meer alleen-zaligma kend Dat is ook het punt waarop Gal jaard toekomt aan de vraag of de politiek eigenlijk wel weet wat (voor) een volk werkelijk belangrijk (is) vindt. Afgelo pen zaterdag sprak Galjaard in de Alles is anders-show van Aad van den Heuvel de opvatting uit dat de politici niet werkelijk op de hoogte zijn van de dingen die zich onder de mensen afspelen en die hen wezenlijk beroeren. Een mateneel-geneflijk le ven komt na gezondheid, ge lukkig zijn, vrede en liefde pas op de vijfde plaats, zo heeft een landelijk onderzoek eens uitgewezen. De politici houden daar te weinig reke ning mee, als zij bijna voort durend alleen over de inhoud van onze portemonnee spre ken. Tevredenheid Galjaard zegt op pagina 155: „Als je alleen al de alleen staanden die met eenzaam heid of overbelasting kam pen. de werklozen, arbeids ongeschikten en de mensen die op grond van een licha melijke handicap of psychi sche stoornissen niet opti maal kunnen functioneren optelt, kom je op 2 miljoen volwassenen jonger dan 65 jaar. Zijn dat dan de 20 pro cent volwassen Nederlanders die niet zo tevreden met hun leefsituatie zijn? Niemand gelooft toch dat de mensen die wel gezond zijn, wel werk hebben en samen met ande-' ren leven, allemaal tevreden zijn?". Oplossingen aandra gen voor deze problemen, dat behoort de eerste uitdaging voor deskundigen en politici te zyn. vindt Galjaard Dat zal ook de reden zyn waar om de eerste 150 exemplaren van het boek „Het leven van de Nederlander" zullen wor den aangeboden aan de leden van de Tweede Kamer. BONN (Reuter) - Bondskanselier Helmut Schmidt heeft beloofd dat hij zal proberen de Westduit se bijdrage aan de Europese Ge meenschap omlaag te krijgen. In zijn verslag van de EG-topconfe- rentie van vorige week aan de Bondsdag zei hij gisteren dat de Bondsrepubliek heeft ingestemd met een plan om samen met Frankrijk te proberen om de net to bijdragen van de twee landen aan de EG te verminderen. "We kunnen niet nog veel langer de grootste netto geldverschaf- fers van de EG blijven en ons te gelijk oneerlijk laten behandelen in kwesties als het staal, de visse rij en andere zaken", aldus de bondskanselier. Zoals eerder ge meld ergert de Westduitse rege ring zich hevig aan de subsidies die andere EG-landen hun staal industrie geven en aan de Britse weigering om het visserij-ak koord met Canada goed te keu- Volgens Schmidt zijn West-Duits- land en Frankrijk de enige EG- leden die meer aan de gemeen schap betalen dan ze er van ont vangen. Frankrijk heeft ermee ingestemd om te proberen de Westduitse en de Franse bijdrage omlaag te krijgen als in het na jaar weer over de financiële posi tie van de gemeenschap wordt onderhandeld, zei Schmidt. Hij noemde het redelijk dat Ierland en Italië meer van de EG krijgen dan ze bijdragen maar vond dat voor andere EG-leden niet nodig. Hij noemde geen namen van lan den maar zei het te hebben over landen die jarenlang meer uit Brussel krijgen dan ze betalen en een even hoge levensstandaard hebben als West-Duitsland. West-Duitsland is veruit de groot ste geldverschaffer van de tien Dit jaar zal het vermoedelijk vijf miljard mark meer bijdragen dan ontvangen. In juni vorig jaar werd overeenstemming bereikt over een vermindering van de Britse bijdrage Bij die gelegen hcid heelt Scnmklt naar hjj sei .'i te verstaan gegeven dat er een maximum moet worden gesteld aan de bijdragen van de afzon- derlyke landen. Nu vindt de Bondsrepubliek nog sterker dan destijds dat zy te veel bel.I.lit mud.it inmiddels de -t.,.,1 en visserykwesties zyn ontstaan. SchiYudt zei de bittere gevoelens van de Westduitse vissers over het uitblyven van de goedkeu ring voor het akkoord met Ca- nanda te delen omdat het ak koord ze toegang zou hebben verschaft tot de visryke Canade se kunstwateren. LONDEN (Reuter) - In de toch al verdeelde Britse Labourparty is gisteren een nieuw conflict uit gebroken doordat de linkse radi caal Tony Benn bekendmaakte dat hij plaatsvervangend fractie leider wil worden. Hy zei dat hy op het partijcongres komende herfst zal pogen de plaats in te nemen van de oud-minister van financiën Denis Healey die een vooraanstaande figuur is binnen de rechtervleugel van de party. Benn verklaarde dat hy zich kandi daat stelt volgens het omstreden nieuwe verkiezingssysteem waarbij de fractievoorzitter en zijn plaatsvervanger worden ge kozen door een kiescollege waar in de vakbonden 40 procent van de stemmen mogen uitbrengen De rest van de stemmen wordt gehjkelyk uitgebracht door de Lagerhuisfractie en de plaatsely ke afdelingen. Michael Foot die afgelopen herfst met 139 stemmen t< g| n 128 I>- nis Healey versloeg bij de verkie zing van fractieleider, vindt evenals de meerderheid van de fractie dat de Labourafgevaar- digden in het Lagerhuis de grootste zeggenschap over de keuze van hun leider moet heb ber Volgens hem moet de frac tie 50 procent van het kiescollege vormen en de vakbonden en de partyafdelingen elk 25 procent Op het vonge partycongres deelde Benn mee dat hy. als hy zou wor den gekozen. Engeland binnen een maand uit de Europese Ge meenschap zou laten treden, de industrie en de banken zou na tionaliseren en het Hogerhuis zou afschaffen. De duidelijke verlinksing van La bour leidde tot de vorming van de nieuwe sociaal-democratische party (SDP) onder leiding van vier voormalige Labourminis-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19