Hongaarse kerk wil geen bijbelsmokkel Philidor beslist mee over lot van 'buur' LSG Van der Hart 'ad-interim' in Maastricht Havermans neemt de leiding Iedereen kan er een kopen Predikanten mijden het noorden Sterk deelnemersveld Zilveren Molenloop VRIJDAG 3 APRIL 1981 (Van onze redactie geestelijk leven) Drie jaar geleden gaf de Hongaarse overheid de Hervormde Kerk in dat land (900.000 leden) toe stemming, een bijbelwin kel in Boedapest te ope nen. Elke dag kan men daar, van 10 tot 6 uur, te recht, ook zaterdags. De bijbel in het Hongaars is er te koop, maar ook in ve- De regio (classis) Winschoten van de Hervormde Kerk telt op het ogenblik vijftien gemeenten waar geen predikant is. In een brief aan de synode, de landelij ke beroepingscommissie, de ker kelijke hoogleraren en de leiding van het hervormd seminarium in Driebergen uit zij daarover haar bezorgdheid. Te weinig predikanten hebben be langstelling voor een beroep uit deze streek. "Wij hebben de stel lige indruk dat er vaak al te ge makkelijk nee wordt gezegd te gen beroepingscommissies uit het noorden". "De kerk is wel geen domineeskerk meer, maar wij hebben toch behoefte aan mensen die begeleiden en stimu leren in het avontuur van het ge meente-zijn in deze tijd. Beleid- voeren vereist ook vakbekwaam heid". Ie andere Europese talen. En verder theologische boeken en eenvoudiger uitgaven voor kerkleden. Maar het is wel de énige christelijke boekwinkel in dit communistische land. De staatswinkels verko pen geen bijbels. De perschef van het Duitse bijbel genootschap, Roland Velten, vertelde na een bezoek aan Hon garije, dat de winkel in Boeda pest over de klandizie niet heeft te klagen. Twee medewerkers van de publiciteitsafdeling van de Hervormde Kerk staan de he le dag achter de toonbank, en zij hebben het behoorlijk druk. De ze kerk is de enige met een door de staat erkende uitgeverij. Daar om heeft de Hongaarse "Bijbel- raad", waarin alle protestantse kerken zijn vertegenwoordigd, aan de Hervormde Kerk de uit gave van de Hongaarse bijbel toevertrouwd. 1200 winkels De kerkelijke gemeenten moeten zelf voor de verspreiding zorgen. Erop doelend dat de Hervormde Kerk in dit land 1200 plaatselijke gemeenten telt, zei ds. Kalman Tarr, leider van de publiciteitsaf deling: "Eigenlijk hebben wij 1200 boekwinkels". En dat geldt evenzo voor de Lutherse Kerk met haar 400.000 leden en voor de Unie van Baptistengemeen ten met 12.000 volwassen ge- doopten. In al deze gemeenten is de bijbel steeds te koop. Ieder jaar geeft de publiciteitsafde ling zo'n dertig christelijke boe ken uit. Ze verzorgt ook nog vier tijdschriften. Vorig jaar ver scheen voor het eerst de Hon gaarse versie van "Groot Nieuws voor U". Het magazijn van de uit geverij is over het algemeen goed voorzien van bijbels en andere uitgaven. De hervormde bisschop dr. Karo- ly Toth wilde bij het bezoek van perschef Roland Velten de si tuatie niet rooskleuriger voor stellen dan ze is. Maar een feit is dat iedereen die in Hongarije een bijbel wil hebben er een kan kopen. Dat wil zeggen: als er steeds voldoende worden ge drukt. Daar ligt het probleem. De laatste tijd konden ieder jaar ongeveer 30.000 bijbels worden geproduceerd op papier dat de Wereldbond van Bijbelgenoot schappen gratis ter beschikking had gesteld. De vraag is, of de westerse bijbelgenootschappen dit kunnen blijven betalen. Per jaar is er zo'n f. 100.000 voor no dig. Er zijn dus toch wel onzeke re factoren. Bovendien functioneert in een aan tal plaatselijke gemeenten de bij belverkoop niet naar wens. Als de predikant er weinig aandacht aan schenkt of er. bestaan inner lijke tegenstellingen in een ge meente, dan bemoeilijkt dat de verspreiding. Daarom blijft de Wereldbond 'er bij de Hongaarse kerken op aandringen, naar bete re verspreidingskanalen te zoe ken. Zwarte markt Nog altijd worden er bijbels naar Hongarije gesmokkeld. Dat heeft echter onlangs tot gevolg gehad dat de regering de Bijbelraad en de publiciteitsafdeling van de - BOEDAPEST. In deze stad is de enige "christelijke" boekwinkel te vinden die Hongarije rijk i Hervormde Kerk ervan beschul digde, meer bijbels te drukken dan was toegestaan en die op de zwarte markt te verkopen. Bij een onpartijdig onderzoek door de Wereldbond bleek, dat een groot aantal in beslag genomen nieuwe testamenten was gedrukt in Zweden en zonder overleg of toestemming door een Ameri kaanse organisatie was ver spreid. Deze organisatie heeft dat bekend en inmiddels beloofd zoiets niet meer te zullen doen. De Hongaarse kerken hebben, zo meldt het Nederlands Bijbelge nootschap, een dringend beroep op christenen in het Westen ge daan om aan deze methode niet mee te werken. Het uitgave- recht in Hongarije zelf zou er door in gevaar komen. Voor een paar duizend smokkelbijbels zou de verspreiding van 30.000 legale Hongaarse bijbels verbo den kunnen worden. Als ergens in Oost-Europa bijbelsmokkel niet nodig is, dan is dat wel hier. Blinden Het Hervormd Persbureau Neder land berichtte vanmorgen, dat de Hongaarse Bijbelraad binnen kort voor blinden het bijbelboek Job in braille zal uitgeven. Voor deze mensen zijn nu al het evan gelie van Marcus en de brief van de apostel Paulus aan de Romei nen in braille beschikbaar, en ook een geluidsband van negen tig minuten met citaten uit de bijbel. Voor de produktie van een paar duizend exemplaren van Job in braille heeft de Hongaarse Bij belraad de technische hulpmid delen gekregen van de Lutherse Braille-vereniging in de Ver enigde Staten. In de nabije toekomst zullen ook de Handelingen der Apostelen en het laatste bijbelboek (Open baring) in braille verschijnen. Volkstuintjes van de kerk De diakonie van de hervormde gemeente in Barneveld heeft een stukje grond van onge veer anderhalve hectare aan gekocht om werkloze of ar beidsongeschikte mensen aan een volkstuintje te helpen Vo rig jaar is de diakonie daar mee begonnen. Zij het toen een aantal volkstuinen aan leggen om werklozen en ar beidsongeschikten een goede recreatiemogelijkheid te bie den. Er was zoveel belangstel ling voor, dat de oppervlakte al gauw te klein bleek om alle gegadigden te voorzien. Daarom heeft de diakonie er nu een stuk grond bij gekocht. Er is een commissie uit de dia konie gevormd die zich met de aanleg en de indeling van de tuintjes gaat bezighouden. Kort geding. De president van de rechtbank in Roermond zal op 14 april uitspraak doen in een kort geding dat de Calama-groep uit Rotterdam (22 leden) aanspande tegen dr. G. Gelissen. deken van Gennep. De groep bestaat uit priesters en leken die zich inzet ten voor arme boeren en arbei ders in Zuid-Amerika. Zij eist. op straffe van een dwangsom van f. 100.000 per dag. dat Gelissen be paalde beschuldigingen naar aanleiding van de Landelijke Bisschoppelijke Vastenactie in trekt. Zo betichtte hij pater P. Nelen. directeur van het Bureau Internationale Solidariteit, ervan te sympathiseren met de Cala- ma-groep, "waarvan de leden ex- pnesters zijn die de marxistische leer aanhangen". Mr. F. Kernkamp, woordvoerder van de groep, zei dat de beschul digingen in strijd zijn met de fei ten en dat leden van de groep in ontwikkelingslanden schade on dervinden van deze beweringen. De verdediger van de gedaagde partij, mr M. Moszkowicz, be toogde. dat deken Geüssen niets had miszegd. Een "methode-pa pier" van Calama uit 1978 toont dat duidelijk aan Er spreekt sympathie uit voor het leninisme en marxisme. Reactie van Cala ma "Dat papier gold voor niet- katholieken en is later geheel ge wijzigd". Buiten de rechtszaal ontstonden heftige discussies tussen aan hangers van beide partijen. Hervormde Kerk beroepen te Linschoten kandidaat D Siebe- link Brakel. te Zuidland J. L. Ra- vesloot Heemse; aangenomen naar Gendringen kandidaat C. Wijnberg Woudenberg, naar Hui- zum (Fr.) P. de Ruiter Kampen. Geref. Kerken Vrijgemaakt be roepen te Berkel H. Geertsma Nijverdal. Paus-Wereldraad Officieel is nu afgesproken, dat de paus op 5 juni de staf van de Wereldraad van Kerken in Geneve zal bezoe ken. Hij gaat al op 1 juni naar dit land. LEIDEN - "Ik vind het jammer voor LSG, maar ik vrees dat ze na morgen uit de hoofdklasse lig gen." Aldus Joop Piket, teamlei der van het eerste schaakteam van Philidor. Piket doet deze uit spraak niet zonder reden. Deze zaterdag treden immers de eerste teams van Philidor en LSG in de achtste en voorlaatste ronde van de landelijke KNSB competitie tegen elkaar aan. Philidor is allang veilig, maar de toestand voor mede-hoofdklas ser LSG is penibel. Nadat LSG in de zesde ronde de eerste pun ten ten koste van MEMO verza meld had. zag het er even hoop voller uit voor de Leidenaars. Te gen BSG ging het vervolgens echter weer volledig mis: een 9-1 nederlaag. Nog steeds heeft LSG 1 kans op lijfsbehoud in de hoofdklasse, maar dan zullen de laatste twee duels wel gewonnen moeten worden. De klap die BSG aan de 3M-plocg uitdeelde is vermoedelijk echter te hard aangekomen. Het moreel van de Leidenaars lijkt nu geheel gebro ken. Teamleider Bosman maakt eveneens een geslagen indruk: "We zitten helemaal stuk. Tot overmaat van ramp moeten wé het ook nog zonder Charles Kuy- pers en Wim Heemskerk stellen. Kuypers viert precies op deze za terdag zijn trouwdag, terwijl Heemskerk een toernooi in Reims speelt. We hopen er maar weer het beste van, meer kan ik niet zeggen. LEIDEN Door bemiddeling van 'atletiekambassadeur' Bram Wassenaar (37) verschijnt zater dagmorgen een groot deel van de nationale marathon-selectie aan de start van de 19de Zilveren Mo lenloop. Cor Vriend, Roelof Veld, Gerard Mentink, Jacques Valentin, Robert Strik en Bram Wassenaar van de organiserende vereniging De Bataven/Leiden zijn de voornaamste favorieten voor de eindzege. Ook een deel van de dames-selectie en de rol stoelatleet Andre Moedig willen de twintig kilometer lange weg wedstrijd volbrengen. Vorig jaar werd de Zilveren Molen loop gewonnen door Cor Vriend, deelnemer van de Olympische Het Nederlands amateurvoetbal elftal heeft het ook in de tweede wedstrijd tegen het Oostduitse jeugdtcam niet kunnen bolwer ken. Gisteren werd in Böhlen met 1-3 (0-1) verloren. De eer ste wedstrijd, dinsdag, had al een verlies met 0—2 opgeleverd. De doelpuntenmakers waren: 6. Schulz 1-0, 56. Borchardt 2-0, 71. Scheepers 2—1, 90. Jarmus- kiewicz (strafschop) 3-1 Marathon, vóór Roelof Veld en Bram Wassenaar (winnaar in 1979). Het parkoers—record is met één uur, één minuut en ze ven seconden sinds 1971 in han den van Geerten Jansen. De start van de wedstrijd, die het deelnemersveld langs tal van molens door het fraaie polder landschap ten noord—oosten van Leiden voert is om 14.00 uur op het terrein van de Groenoordhal- len. De ongeveer vijfhonderd at leten gaan eerst over de Willem de Zwijgerlaan richting Leider dorp, waar na 3 Vfe km bij het win kelcentrum Winkelhof een pre miesprint plaatsvindt. Vervol gens lopen de deelnemers langs de rijksweg naar Rijpwetering, waar het 10 km punt wordt be reikt. Via Oud-Ade en de Zijl- dijk keren de lopers terug, naar Leiden. Ruim een uur na het startschot wordt de winnaar aan de finish bij de Groenoordhallen verwacht. Naast de wedstrijdloop voor leden van de atletiekunie is er ook dit jaar weer een prestatieloop voor iedereen die zijn conditie wil tes ten. Inschrijving vanaf 12 uur in de kantine van de Groenoordhal len. De start is ook om 14.00 uur. De tijden lijken veranderd. Twee jaar geleden vochten Philidor en LSG nog een verbeten strijd uit om het kampioenschap in de eer ste klasse. Philidor was toen de nipte winnaar, en keerde daar mee naar de hoofdklasse terug. LSG volgde een jaar later. Nu lij ken de zaken anders te liggen. Philidor is aan een uitstekend seizoen bezig, terwijl LSG er maar weinig van bakt. Joop Pi ket heeft daar wel een verklaring voor: "Ons team is nu heel wat sterker dan twee jaar terug. Phi lidor 1 bestaat momenteel uit een ideale mengelmoes van jeugd en routine. Onze staart is bijna even sterk als onze top geworden. Kijk maar eens naar wat Rinie Kuyf tijdens zo'n N.K. presteert. LSG heeft in verhouding een zwakke staart, daar kunnen we toeslaan. Bovendien kunnen we ditmaal onbevangen spelen. We hebben immers buiten ons pres tige niet veel te verliezen." Mocht LSG zaterdags in de kanti ne van 3M verliezen dan is de de gradatie een feit. Wie de tweede degradant zal worden is nog on duidelijk. Verrassenderwijs staan VAS en Eindhoven (dat bo vendien een zwaar program heeft) er moeilijk voor, maar ook BSG en MEMO zijn nog lang niet veilig. Aan de top lijkt Volmac/ Rotterdam van een nieuw kam pioenschap verzekerd. Concur rent Philidor-Leeuwarden sneu velde immers tegen Watergraafs meer. De Amsterdammers zijn met een punt achterstand de eni gen die nog van een eventuele misstap van de Rotterdammers kunnen profiteren. Samen met het duel tussen de eer ste tientallen, liggen ook de re serveteams van Philidor en LSG met elkaar in de clinch. Dit tref fen in de tweede klasse C is ech ter van minimaal belang. Phili dor 2 is al zeker van een goede positie in de sub-top, terwijl LSG 2 de degradatie niet meer kan ontlopen. Theoretisch heelt de ploeg misschien nog kans. maar dan moet bij LSG 2 ook alles heel erg goed gaan, terwijl de concurrentie volledig dient te fa len. De kans dat dit realiteit wordt is miniem. Gezien de ver zwakkingen in het eerste van LSG zal ook het tweede team niet op oorlogssterkte aan kun nen treden. Philidor 2 is dan ook huizenhoog favoriet. Voorscho ten bevecht met Overschie een positie in de middenmoot. Cor van der Hart: invaller voor zieke Leo Steeg man. MAASTRICHT (ANP) Cor van der Hart heeft tot het einde van het huidige voetbalseizoen een overeenkomst aangegaan met eredivisie club MW. De Maastrichtse club was sinds kort op zoek naar een trai ner, die ad interim zou moeten fungeren. Leo Steegman is nog thuis als gevolg van een operatie aan een nekwervelhcrnia. Zijn herstel zal zeker nog enige maanden vergen. Van der Hart werd aan het einde van de vorige voetbalcompetitie in de Verenigde Staten ontslagen bn de Fort Lauderdale Strikers. Wim van Hanegem zal binnen een week beslissen bij welke club hu komend seizoen zal spelen. De aanvoerder van FC Utrecht had donder dag een gesprek met voorzitter Werkhoven waarin de partijen wat dich ter by elkaar kwamen. Werkhoven verwacht dat Feyenoord heeft de Wcstduitse spits JuppKacsor VOOI li tracteerd. Het contract gaat m op 1 juli van dit jaar Kaczor was eind februari van VFL Bochum gehuurd Die overeenkomst blijft van kracht tot 30 juni. Feyenoord heeft de Westduitse club een transferbe drag van 600.000 mark (660.000 gulden) moeten betalen Dit bedrag was reeds afgesproken toen Feyenoord bij het huren van Kaczor een optie voor een eventuele koop van Kaczor bedong. steenbergen )gpd) - Louis Haver mans leidt momenteel de dans bij het Nederlands kampioen schap pentatlon in het Westbra bantse Steenbergen. De biljarter uit Zundert staat in sporthal Het Cromwiel na drie speelronden op vijf matchpunten. Hij won gisteren van Velthuis en deelde de punten met Vet. Jan Arnouts. een andere streekfavoriet, had eveneens een goede dag. Hij klopte favoriet Van der Smissen en ontfutselde ook Hans Vultink een punt. De hoofdrol ging gisteravond, in de opnieuw erg matig bezette bil- jartarena, evenwel uit naar Christ van der Smissen, 's Avonds verscheen een getergde Willebrorder aan de derde ronde achter de tafel tegen Willy Steu- res. Een nederlaag in de middag seance tegen streekgenoot Ar nouts was daaraan debet. Het re sultaat loog er dan ook niet om. Smis gebruikte tegen Steures voor de vijf partij-overwinningen zegge en schrijve 38 beurten, een verbetering van het Nederlands record, dat al op zijn naam en die, sinds woensdag, van Jos Bongers stond, met 8 beurten Van der Smissen revancheerde zich daarmee voor de in de twee de ronde opgelopen nederlaag tegen Jan Arnouts. De Ettenaar won met 6-4 door het afsluitende driebanden, nota bene de specia liteit van Christ van der Smissen, te winnen. Dat de Willebrorder dit jaar op driebandengebied de nodige progressie heeft onder gaan. het NK en WK beindigde hij toch met een gemiddelde van boven de 1, bewees hij tegen Steures door slechts 20 beurten te spenderen aan de 30 carambo les. Jos Bongers. die 's middags nog zo overduidelijk zijn kandidatuur voor de eindzege stelde door zijn 10-0 zege op Velthuis, vond s avonds zijn Waterloo. Piet Vet bezorgde de Nijmcgenaar door achtereenvolgens het libre 47-2 bandstoten en 71-2 te winnen, zijn eerste nederlaag. Bongers dankte dat verlies aan zichzelf. Met name in het bandstoten voelde hij zich kennelijk derma te superieur, dat zijn concentra tie op een erg laag pitje stond. In 16 beurten behaalde hij niet meer dan 32 punten. Toen Vet de zaak uitmaakte her pakte Bongers zich. In de na- stoot kwam hij tot 65 carambo les, drie te kort om alsnog remise uit het vuur te slepen. Die teleur stelling kon hij in het vervolg van de partij niet meer te boven komen. Tegen Velthuis beindig de Bongers zijn bandstoten wl op voor hem waardige wijze. Met zijn Imste serie tegen Vet be wees hij toch momenteel op re delijk niveau te zitten. Vol ver trouwen kan hij dan ook volgen de week de stryd aanbinden met de Belgische mathadoren Ceule- mans en Dielis in Mol op het Eu ropees kampioenschap bandsto ten. Piet Vet behaalde zodoende zijn eerste zegen in Steenbergen De Berkhouter, die vorig jaar achter Van der Smissen nog tweede werd op de NK vijfkamp, rerru- aeerde in de middaguren met Ha vermans en bleef dankzij zun victorie op Bongers alle uitzich ten behouden op een plaats bij de eerste twee. Om deze klasse ringen gaat bet in fitoml ergei Twee Nederlanders plaatsen zich voor het WK pentatlon. dat eind volgende maand in Maastricht wordt gehouden. Van der Smis sen is gebrand op dat mondiale gebeuren De verbetenheid, waarmee hij gisteravond Steures klopte, getuige daarvan. Vultink lijkt er minder van gechar meerd. De Achterhoeker speelt constant met een glimlach, maar vargi et van tijd tot tijd lol h nk t te scoren Vooral zun 47-1-partij tijdens de door hem van Steures gewonnen middagpartu. was weer vlekkeloos. Vultink leefde zich op zun specialiteit weer eens uit door de partu in n beurt te finishen. Arnouts evenaarde 's avonds die prestatie, nota bene tegen Vul tink en gaf dus bluk van een ge weldige vorm. Arnouts kwam in lijn partij tagan da Achterhoek* met 5-3 voor. toen kwam echter het driebanden. Vultink explo deerde daann en sleepte alsnog een remise uit het vuur In slechts 17 beurten tikte Vultink de 30 caramboles bu elkaar. De eigenlijk onopvallend spelende Louis Havermans werd gister avond koploper. De kasteleins- zoon uit Zundert. die op de eer ste dag van Vultink won. sleepte gisteren drie punten uit het vuur remise met Vet en een simpele zegen op de nog altud puntloos en dus uitgeschakelde Ben Velt huis. De stand is: 1. Havermans 5 wedstnjdpunten 17 partupunten 2. Van der Smissen4 22 3 Bongei 4 20 4 Vet 3-19 5 Vultink 3 15 6. Arnouts3 11 7 Steures2-10 8. Velthuis0 6

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17