Gold Race verzuipt in saaiheid n«y Haasnoot: niet te verklaren Wetsontwerp fataal voor penningmeester Bernard Hinault verslaat Jan Raas in eindspurt Uitslag VRIJDAG 3 APRIL 1981 PAGINA 15 AMSTERDAM (GPD) - Er hangt Intussen dreigt met de besturen van sportbonden en verenigingen een zwaard van Damocles boven het hoofd wan neer een wetsontwerp „Aan sprakelijkheid van bestuurders van rechtspersonen" over enige tijd door de regering zal worden aangenomen. Dit zou namelijk betekenen dat in eerste instan tie de penningmeester aanpra- kelijk moet worden gesteld voor schulden die de rechtsper soon (bond of club) heeft aan be drijfsverenigingen (sociale ver zekeringspremies), verplichte bedrijfspensioenfondsen en de belastingdienst. Een - zo stelt de Nederlandse Sport Federatie het in een open brief aan regering en parlement uitermate verontrustende zaak. „Juist gezien de verwar ring en de ontwetendheid die in talloze verenigingen over deze materie bestaat, zou het van toepassing verklaren van deze wet op de sportverenigingen voor hen tot grote nadelige ge volgen kunnen leiden. Voor veel penningmeesters zal dit de be kende druppel zijn die de em mer doet overlopen". Te meer heeft de aankondiging van dit wetsontwerp in de Ne derlandse sportwereld, die zo als bekend voornamelijk drijft op vrijwillig kader, enorme on rust gewekt omdat algemeen was aangenomen dat de wet op het verenigingsrecht voldoende waarborg inhoudt om persoon lijke aansprakelijkheid van sportbestuurders uit te bannen. Nu blijkt de wetgever in een - overigens begrijpelijke - zucht naar een grootscheepse aanpak van niet-bonafide BV's zó te ge neraliseren, dat de sport daar van de dupe dreigt te worden. Alles wordt simpel op één hoop geveegd, zonder er ook maar één moment rekening mee te houden dat bonden en clubs niet op de eerste plaats tot doel hebben winst te maken. de pen- ngmeester de kop van Jut te worden als dit wetsontwerp, in vakkringen met „Reparatiewet geving" aangeduid, in werking zal treden. Verwacht wordt dat daarover nog dit jaar een beslis sing op het Binnenhof wordt ge nomen. In tweede instantie zou de penningmeester de narig heid, die over hem wordt uitge stort, kunnen verhalen op me- de-betuursleden via een civiele procedure. Theoretisch is het dan zelfs mogelijk dat hij bij voorbeeld een eigen huis zou moeten verkopen om aan de verplichtingen te voldoen, met de levensgrote kans zijn bezit nooit meer terug te krijgen. Op de bijeenkomst, gisteren in Amsterdam, waar de Neder landse Sport Federatie de plan nen bekend maakte om het on heil af te wenden - alle belang hebbende overheden hebben een schrijven toegestuurd ge kregen - bleek duidelijk dat de basis van de nationale sportge- meenschap deze nieuwe aanslag op het vrijwilligerswerk niet maar verdraagt. De veer is op gewonden, staat op het uiterste gespannen en zal zeker springen als er maar één aanwijzing is dat sportbestuurders tot de goe den worden gerekend die rnaar onder de kwaden (genoemde BV's) moeten lijden. Vertegenwoordigers van diverse belangengroeperingen zoals de Federatie van Belangen Vereni gingen in het Amateurvoetbal en Amsterdamse equivalenten lieten de NSF-bestuurders op niet mis te verstane wijze blij ken dat het geduld van de club bestuurders op raakt. Of zoals voorzitter Kaspers van de LBA (Landelijke Bond van Ama teurs) het uitdrukte: „Het is al vijf over twaalf'. En ze kregen het gelijk volkomen aan hun kant. Daarmee onderstreepte hij tevens RBB-speler hoopt op revanche tegen RCL RIJNSBURG - Een Katwijker voclt-ie zich allanR niet meer. Met een trotste blik naar de zojuist gereedgekomen open haard zegt Piet Haasnoot: "Een vriendendienst van een stel voetballers. Typisch Rijnsburgs. Ze staan hier meteen voor je klaar als er wat te klussen valt. Zoiets had in Katwijk onmogelijk geweest". Niets wil hij dan ook meer met zijn voormalige woonplaats te maken hebben. "Ik ben een Rijnsburger geworden", stelt hij onomwonden vast. r Piet Haasnoot een cri-de-coeur van Jaap ten Dam, oud-bestuurslid van de KNVB afdeling-Amsterdam, die onvermijdelijke acties aankon digde. De hoofdstad van het land overweegt onder meer het organiseren van een sportloos weekend. Waaraan LBA-voor- zitter Kaspers nog toevoegde dat bij zijn organisatie legio brieven uit het hele land bin nenkomen van penningmees ters die er het bijltje bij neerleg gen. Bij al deze bedreigingen van het vrijwilligerswerk in de sport is de NSF kort geleden ook geble ken dat tal van clubs formulie ren voor invulling ontvangen van de Inspectie Vennoot schapsbelasting. Dr. De Heer: „Kennelijk vermoedt de belas tingdienst dat er sprake kan zijn van het maken van winst en dat verenigingen concurrerend Zeven jaar geleden maakte 'de flap' de overstap van Quick Boys naar Rijnsburgse Boys. Voorna melijk "om eens iets anders te willen" maar daarnaast heeft de huidige elftalbegeleider Nico Glasbergen destijds een niet on belangrijke rol gespeeld rondom de verkassing van Haasnoot. Bloemenhandelaar Glasbergen verschafte de toen werkloze voetballer een baan op de veiling Flora. "Ik kon het toen niet meer maken om in Katwijk te blijven voetballen", legt de 27-jarige puntspeler uit. "Ik had het trou wens wel gezien bij Quick Boys. Ik wilde wel eens kampioen wor den. Bij Rijnsburg was dat niet zo moeilijk want de club speelde toen in de derde klasse". Het verhaal is bekend. Van een nie tige dorpsclub is Rijnsburgse Boys inmiddels uitgegroeid tot een vooraanstaande zaterdagver- kunnen optreden. Er ligt een uitspraak van de Raad van Be roep (13 juli 1946) dat een voet balvereniging niet aan vennoot schapsbelasting is onderwor pen. Daarom vinden wij dat de ze activiteiten van de belas tingsinspectie onverwijld moe ten worden gestaakt". Gevoegd bij de lastenverzwarin gen door de ingevoerde btw op de kantineomzetten boven de 125.000 gulden, de insluipende loon- en inkomstenbelasting en aangekondigde verhogingen van huurtarieven van sportac commodaties in tal van ge meenten, dreigt het vrijwilli gerswerk in de sport onverant woord zwaar te worden belast. Dr. De Heer: „De sport ver wacht van regering en parle ment dan ook geen ontwijkende antwoorden, maar een aanpak op korte termijn". MEERSSEN - Revanchegevoelens lagen niet ten grondslag aan de gretigheid waarmee Bernard Hinault de hoofdprijs van de 16e Amstel Gold Race incasseerde. Althans, de Breton ontkende dat naderhand. Met een aantal gemeenplaatsen verpakte hij zijn jubel, die zijn oorsprong vond in de sprintzege op de Belgen Roger de Vlaeminck, Fons de Wolf, Rudi Pevenage en viervoudig winnaar van de Zuidlimburgse wielerklassieker, Jan Raas. „Voor de tweede maal reed ik in Nederland en dat ik nu heb gewonnen, doet mij veel plezier". Geen kwaad woord derhalve uit de mond van de wereldkampioen over de organisatie van de Race, die met de reglementen van de UCI in de hand hem min of meer had opgelegd in Heerlen te star ten. Bij toerbeuit krijgen de Frankfurtse Ronde van de Hen- ninger Turm, het kampioen schap van Zurich en de Amstel Gold Race het etiket A-klassie ker van de universele wieler bond opgeplakt. De 237 kilome ter lange rit van Heerlen naar Meerssen was nu dus van hoger hand tot topkoers verheven, zo dat de organisatie gerechtigd was iedere coureurPvan beteke nis uit Europa en omstreken te inviteren met het begeleidende dreigement „starten of thuisblij- reisde de gelauwerde met een mini-equipe van zes man af naar het Limburgse. De rest van de Renault-ploeg kwam braaf de verplichtingen tegen over de wedstrijdleiding van de Ronde van de Tarn na. Hinault grijnzend: „Zes man is inder daad niet veel. maar vandaag bleek dat aantal in elk geval ge noeg". Met die opmerking liet de twee voudige Tourwinnaar min of 1. Bernard Hinault (Fra) 237 km. in 5 uur. 57 min. en 49 sec 2. Fons de Wolf (Bel) z.t.. 3 Roger de Vlaeminck (Bel), 4. Rudy Pevenage (Bel), 5. Jan Raas (Ned), Bernard Hinault heeft de laatste Sean Kelly (Ier), 7. Philip Anderson weken zijn ongenoegen hierover (Ita)' 9' St<-' geuit, maar ook hij moest zich tenslotte conformeren geldende regels. Tegen zijn zin verscheen Hinault dus in Heer len aan de start; liever had hij meegepeddeld in de vrij onbe duidende Franse Ronde van de Tarn. De technische leider van de Race, Herman Krott, wees Hi nault op de UCI-bepalingen. Voor een bedrag van 7000 gulden Drillenburg half jaar buitenspel LEIDEN - UVS zal de laatste acht wedstrijden van dit sei zoen niet meer over Chris Drillenburg kunnen beschik ken. De doelman van de in degradatiegevaar verkerende hoofdklasser staat voor min stens een halfjaar buitenspel nu hij vandaag in een Delfts ziekenhuis wordt geopereerd aan de banden van zijn lin kerknie. waaruit mogelijk ook zijn binnenmeniscus zal worden verwijderd. Drillen burg, doe voorlopig drie we ken in het ziekenhuis zal moeten blijven, liep z'n bles sure 6 weken geleden op in het duel met RVC. Daarna werd hij behandeld in een Leids ziekenhuis, waar hem rust werd voorgeschreven. Drillenburg hield zich daar aan, speelde nadien nog één keer mee tegen DHC maar kreeg opnieuw teveel last van zijn knie. Via de trainer en de fysio therapeut van het Ne derlands studententeam werd hij verwezen naar Delft. Na een kort onderzoek be sloot de arts aldaar tot opera tie. phan Mutter (Zwi), 10. Roger de Cnijf (Bel), 11. Mario van Vlimmeren (Ned), 12. Adn van der Poel (Ned). 13. Eric van de Wiele (Bel), 14. Jean-Jacques Pe- scheux (Fra), 15. Benny Sehepmans (Bel). meer doorschemeren, dat de zes tiende Amstel Gold Race de ren ners behoudens de tradionele colletjes nauwelijks last had be zorgd. In een gesloten formatie raasden 61 coureurs op de finish in Meerssen af. Hinault: ,,Er was bijna geen wind, daarom kwam er geen schifting tot stand". De zestiende editie van de koers door het Limburgse heuvelland kende mede daardoor dan ook een ongemeen saai verloop. „Ik denk", putte Jan Raas uit zijn er varing, „dat we vandaag de ge makkelijkste Gold-race hebben gereden die er ooit is geweest". Niet winnaar Hinault, maar Gilbert Duclos Lasalle en Jo Maas be paalden overigens het gezicht van de koers. Na 135 kilometer toeristisch fietsen demarreerde de Limburger. In zijn kielzog sleepte hij Duclos Lasalle mee. De kopman van de Peugeot- ploeg gaf hoofdzakelijk het tem po van de ontsnapping aan; Jo Maas moest zich noodgedwon gen tot een controlerende functie beperken. „In de korte beklim mingen moest ik geregeld los sen. Dan was Duclos Lasalle veel te sterk", blikte de Limburger achterom. „Toen kon ik voelen dat ik een gebrek aan competitie in de benen had. Ik ben ziek ge weest. Daardoor heb ik alleen in de Brabantse Pijl gereden". Het tweetal, dat door de verregaan de passiviteit van het peloton bij de eerste doorkomst in Meerssen (na 185 kilometer) op een voor sprong van 5 minuten en 10 se conden kon bogen, ontmoette aanvankelijk alleen reactie van de Belgische DAF-renner Ren Martens. „Vlak voor de Keuten- berg achterhaalde Martens ons", keek Maas terug naar het mo ment, waarop hij 198 kilometer onder de wielen had. De Limbur ger moest lossen, 2000 meter ver derop aan de voet van de From- berg streek het peloton op hem neer. Mismoedig koos Maas vlak voor de Cauberg een minder geaccidenteerd parcours rich ting Meerssen. „Ik was kapot, ben linea recta naar Meerssen ge reden en heb opgegeven". De door de Raleigh-ploeg opge jaagde meute had inmiddels ook Duclos Lasalle en Martens terug gehaald. Na 222 kilometer was de vlucht van de uiteindelijk naam loos als 26e finishende Fransman in de kiem gesmoord. In de laat ste kilometers probeerden Gra ham Jones, Gerrie Knetemann, (ADVERTENTIE) Bezoek morgen 4 april de voetbalwedstrijd DE SLEUTELS - TE WERVE Aanvang 16.15 uur. Sportpark "De Vliet" Jan Raas e Hinault 'gooit verslagen. ook Bernard Hinault fietsers" de eind streep te bereiken, maar ook die vluchtpogingen bezaten te wei nig inhoud. Het veld van 61 coureurs mocht zich derhalve uitleven in een sprintgevecht. Hinault bleek dit maal het meest bedreven in het hang-, trek- en duwwerk. De ont troonde Jan Raas: „Ik zat aan zijn wiel, maar op een gegeven moment moest ik naar rechts, want was Hinault stilgevallen, dan zou ik de hele groep hebben meegetrokken". Zei Hinault ten slotte „Ik had de indruk, dat De Vlaeminck en Raas een verkeerde versnelling draaiden. Ik moest van ver ko men. alleen op die manier had ik kans. Nu Raas ook nog opzij ging, kon ik die volledig benut ten en dat heb ik maar gedaan" GERARD VAN PUTTEN Fons de Wolf (l) zijn (ADVERTENTIE) vanILtot4: bij A>*siTcU op de Nieuwe Rijn 42, Lelden vertelt morgen over zijn ervaringen met BAN CROFT RACKETS, het kwaliteitsmerk uit de USA En omdat MATCH nu van top tot teen in t te ken van tennis staat, krijgt u nu "n BAN CROFT T-SHIRT KA- DO bi| de aanscha! van n Bancroft racket. TEN "TWEEDE\ vrr SPECIALE) ZEER SPECIALE eniging. die momenteel nog kansrijk in de competitie mee speelt Als voornaamste oorzaak van die opmerkelijke gedaante verwisseling wijst Haasnoot met de vinger naar het bestuur. "Een paar jaar geleden zy n er een paar slimme jongens aan het roer gaan zitten. Zij wilden Rijnsburg naar de top brengen en hadden daar veel voor over" Het voet balcollege kwam op de proppen met een paar sponsors, die het Tandgebeuren' voor de spelers erg aantrekkelijk maakten. "Daarom zijn er ook zoveel jon gens naar ons toegekomen", ver duidelijkt Haasnoot. "Voetbal lers zijn daar gevoelig voor. Een trainingspakkie. een 'stukkie' eten voor de wedstrijd, een feest- avondje op z'n tijd; belangrijke dingen die de prestaties alleen maar ten goede komen". Onder trainer Frans van der Zeeuw werkten die 'nevenverschijnse len' daarentegen niet positief want Rijnsburgse Boys kon zich in de tweede klasse maar ternau wernood handhaven. "Dat was ook niet vreemd, want Van der Zeeuw kon de groep niet aan", concludeert Haasnoot. "Ook ik heb die man in de maling geno men". Onder 'astroloog' Atte Bouma leek het tij gekeerd De bloemenploeg startte uitstekend maar toen het om het 'echie' ging, gleden Bouma én z'n disci pelen genadeloos onderuit "We waren in slaap gesuft", weet Haasnoot. "Aanvankelijk ging al les goed onder Bouma. Toen het nieuwtje er echter af was. liep het mis. Ook Bouma had de se lectie niet in de hand. Hy was op het laatst nauwelijks gcmoti veerd Ik werd doodziek van die partijtjes". Herman Wijnands kwam. zag en overwon. De van Ajax afkomsti ge oefenmeester pakte de zaken rigoureus aan en had succes. "Wijnands heeft er wat van ge maakt", glimlacht Haasnoot, die evenals een serie (ex) ploeggeno ten op voet van oorlog heeft ge leefd met de Alkmaarsc sportle raar. "Hij is keihard hè Hij nam my een keer mee naar Ajax-Not- tingham Forest Daarna gingen we stappen. Hy betaalde alles. De zaterdag daarop stond ik er naast. Ik zou te weinig hebben getraind. "Met zulke gasten kan ik niet werken", zei Wijnands. Ik gooide m'n kop in de wind maar ben toch teruggekomen Op han gende pootjes, want spelen m het ■Ulte elftal kan ik nu t miMMl Achteraf zeg ik dat Wynands het by het rechte eind heeft gehad Zoals zo vaak. Kijk maar naar de Ouwerslootjes by Quick Boys. Die hebben zo hard geroepen dat ze in een eerste elftal thuishoren. Wa, Ondanks de uitstekende prestatie curve van Rijnsburgse Boys be sloot het bestuur van de Middel- morséquipe dat een nieuwe trai ner moest worden aangetrokken. Ane Lagendijk neemt met in gang van het nieuwe seizoen de scepter van Herman Wynands over "Lagendyk is een goeie. Dat kan niet anders want bij Quick Boys komen alleen maar goeie trainers", herinnert Haas noot zich. Voorlopig moet hij zich nog tevre den stellen met het bewind van Wynands, dat dit seizoen ander maal succesvol is. Boven ver wachting draait RBB met de bes ten mee "Voor my is dat geen verrassing Het klinkt misschien vreemd maar de sluiting van de bloemenveiling op zaterdag heeft veel aan de goede presta ties bijgedragen. Vroeger had je voordat je met de wedstryd moest beginnen al 'moeie poten'. Gelukkig is dat nu afgelopen". Uitgerust vertoont Haasnoot nu z'n fratsen op de zaterdagmiddag. Hoewel zich aanvankelijk liet aanzien dat z'n club het kam- pioensspel goed bleef meespe len, maakt Rijnsburgse Boys de laatste weken een vormcrisis door. "Ook ik draai een stuk min der dan gebruikelijk De terugval is niet te verklaren Maar we la ten de hoop niet varen. We slaan Wrnst tegen RCL zou RBB het zelf- vertouwen weer kunnen terug geven. Haasnoot beseft dat "win nen in Leiderdc-p *ecn gemak- kelnkf Op|n( - ril toog maakt nu een goede periode door Thuis hebben we legen hun de slechtste wedstryd van het seizoen gespeeld Een goede aanleiding dus om ons voor die nederlaag te revancheren" ROB ONDERWATER (ADVERTENTIE) SPORTPARK "DE BLOEMERD Leiderdorp Zaterdag a s. RCL- RIJNSBURGSE BOYS 1e klasse A KNVB Aanvang 15.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15