PvdAi Samen kunnen we dat. Het moet anders. Waar zijn ze toch in vredesnaam mee bezig» Ja, ik steun de PvdA nu en word lid. De contributie bepaal ik zelf aan de hand van mijn inkomen (vanaf f 5,75 per kwartaal). Invullen, uitknippen en in open envelop opsturen naar: PvdA, Antwoordnummer 8404, 1000 PA Amsterdam. Een postzegel plakken is niet nodig. ...het moet anders, met uw hulp kan dat... Waarom doet deze regering dat? Waarom krijgen de mensen met gewone inkomens de rekening gepresenteerd? Waarom durft deze regering de lasten niet eerlijker te verdelen? We moeten bezuinigen. We hebben geld nodig om de werkloosheid te kunnen bestrijden en de sociale uitkeringen veilig te kunnen stellen. Dat klinkt redelijk. En daar hebben we allemaal begrip voor. Maar waar zijn we toch in vredesnaam mee bezig? Want al die bezuinigingen worden niet gebruikt voor verbetering. De werkloosheid blijft stijgen. De woningnood en de stadsvernieuwing kunnen worden aangepakt. Tachtigduizend werkloze bouwvakkers kunnen dan aan de slag. Nu krijgen ze een uitkering, terwijl honderdduizenden mensen zitten te schreeuwen om een huis. De maatregelen van deze regering scheppen geen nieuw werk. Geld gaat naar bedrijven die het niet nodig hebben. En andere die het wèl nodig hebben,krijgen het niet. We moeten oppassen dat we elkaar in Europa niet het moeras in helpen. Want door de steeds sterkere bezuinigingen, wordt de koopkracht steeds meer aangetast. Zodat we steeds minder kunnen besteden. Zodat er minder geproduceerd hoeft te worden. Zodat de werkloosheid weer stijgt. We zitten in een neerwaartse spiraal. Hoe moet het nu verder? Zoals het er nu uitziet willen CDA en WD ook na de verkiezingen weer verder regeren en willen dit beleid voortzetten. Ja, waar zijn ze toch in vredesnaam mee bezig in dit land. Laten we de zaken maar eens op een rijtje zetten. En kijken wat deze regering met ons voor heeft 1Het aardgas werd alleen dit jaar al twaalf cent per kubieke meter duurder. Dat betekent dat je minstens drie tientjes per maand extra kwijt bent aan verwarming. 2. De benzineprijzen gaan opnieuw omhoog: zes cent per liter. Daar komt nog BTW bij, wordt dus samen 7,1 cent per liter méér. Dat is een extra verhoging, want de normale prijsstijgingen gaan ook door. Als je in een auto van de zaak rijdt, vind je dat niet zo'n probleem. Maar Jan Modaal kan die extra kosten niet declareren. Nergens. 3. De huren worden dit jaar 6% hoger. En als je in een zogenaamde doorstroom- woning zit, kan dat nog vele tientjes méér per maand gaan kosten. En die huurstijging kun je niet van de belasting aftrekken. 4. Je hebt een inkomen dat te laag is om de huur van je woning te kunnen betalen. Totnutoe kreeg je een redelijke huursubsidie. Deze regering gaat die subsidie ook voor de mensen met lagere inkomens verminderen. 5. Ziektekosten. Deze regering loopt nog steeds rond met plannen voor een eigen bijdrage als je in het zieken fonds zit. 6. Als je hulp nodig hebt in huis, heb je recht op maat schappelijke zorg, zoals gezinshulp. Daar wil deze regering ons flink wat meer voor laten betalen. 7. De premie voor AOW en WW wordt samen anderhalf procent hoger. Dat krijg je niet gecompenseerd. 8. Tarieven van de PTT en het openbaar vervoer worden weer verhoogd. Een buskaartje bijvoorbeeld kan wel 10 a 12® o duurder worden. 9. De gemeentes zijn gedwongen allerlei gemeentelijke belastingen te verhogen, omdat de regering de uitkeringen aan die gemeentes sterk verlaagd heeft 10. Dit jaargaan de inkomensvan demensen tot modaal er in totaal 3 tot l"n op achteruit. En voor een groot deel van de mensen met de laagste inkomens wordt dat percen tage nog aanzienlijk hoger: dat kan wel 6 tot 8"u inleveren worden. Maar laten we nu ook eens kijken hóe de regering de lasten verdeelt. Bij het scheiden van de markt komen de nieuwe regeringsmaatregelen op het volgende neer: als je 130.000 gulden per jaar verdient, lever je 1' ,°u in. Als je 24.000 gulden per jaar verdient lever je 214% in. Wie sprak ook alweer over het „ontzien van de sociaal-zwakkeren", meneer de minister-president? Maar dat werkt niet. Het moet anders. Er moet een ander beleid komen. En dat kan alleen als er een regering komt waar de Partij van de Arbeid aan mee doet Kan de PvdA de problemen van vandaag en morgen dan wèl aan? De PvdA zegt: het zal niet makkelijk zijn. We zullen offers moeten brengen. Maar wèl eerlijk verdeeld. Waardoor de hogere inkomens meer zullen moeten inleveren. Dat is niet onredelijk. Dat kan en dat moet O nee, het zal niet eenvoudig zijn. Verwacht op de korte termijn geen wonderen van de Partij van de Arbeid. Maar het minste dat moet gebeuren is dat de partij die altijd aan de kant van de mensen met de gewone inkomens heeft gestaan, in de regering komt. Daar gaat het om bij de verkiezingen op 26 mei. U hebt die ontwikkeling in de hand. Maak de PvdA sterker. Zó sterk dat de PvdA weer kan regeren. Want het moet anders. En met uw hulp kan het ook anders.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 14