LEIDSCH DAGBLAD Musea diep in de zorgen r Miïtaireii grijpen ma ilt in Thailand Politieke uitspraken Beatrix en Boudewijn Miister wil plstic melk- flesen met stdegeld Weeründ in Atlam gedood Tal van stukken in abominabele toestand Robert de Niro beste filmacteur Feyenoord contracteert Jeliazkov Subsidie Gewestelijk Orkest Zuid-Afrika SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. WQNSDAG 1 APRIL 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36436 Directeu Koopman Hooldreeur A.A.M. Scfiuurmans Adj.-hoodacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wffle Smgel 1 2311 BG leden Voor W.ms. zie cototon DEN H,G (GPD) - Er is minis ter vj milieuhygiëne Ginjaar veel a gelegen dat er proeven worde genomen met plastic melkften, waarop statiegeld wordt heven. Hij wil zo tot ver- mindeg van het huisvuil ko men. Iminister is zelfs bereid een sudie te verstrekken aan de melibriek die als eerste met de uit (ycarbonaat vervaardig de fles at experimenteren. Hij liet datnmiddag weten op een bijeenkist van de Nederlandse Melkhaelaren-organisatie in Biddin&izen. De mini? zegt uit West-Duits- land te bben vernomen dat de kunststles voor melk zeer goed vcoet. De fles is zo sterk dat hij z< 100 keer opnieuw kan worden bruikt. Polycarbonaat is transfant en is zeer licht van gewichtet is reuk- en smaak loos, is hl en heeft een glad op pervlak, et kan gebruikt wor den tot i graden Celsius. Het wordt sis het begin van de ja ren '60 vigebruikt, ook al voor huishoudjke artikelen. ATLANTA fP/UPI) - In de ri vier de Chahoochee is het lijk gevonden in een zwart jon getje. Het cje werd aangetrof fen op eeneine drie kilometer van de plai waar een dag eer der het 21sslachtoffer was ge vonden vare reeks moorden op zwarte kincfen in Atlanta. De speciale,e^eid van de politie, die zich mefeze reeks moorden bezig hou werd gewaar schuwd nadeen man in een ka no het lijk d gezien. Volgens de politie h.het al enkele da gen in het wer gelegen. Koningin Beatrix (Van één onzer verslaggevers) BRUSSEL - Zowel koningin Bea trix als de Belgische koning Boudewijn hebben voor een verrassing gezorgd door politie ke uitspraken te doen. De Belgische koning Boudewijn deed dit in verband met het in dienen van het ontslag van zijn regering door de Belgische pre mier Martens. Hij riep daarop politieke en economische lei ders van Belgié bijeen - op zich al een unieke gebeurtenis - en veegde ze op niet mis te versta ne wijze de mantel uit. In een korte toespraak tot de poli tici en vertegenwoordigers van vakbonden en werkgeversorga nisaties zei koning Boudewijn onder meer: "In zeven jaar tijd hebben zeven regeringen elkaar opgevolgd en dat in de moeilijk ste tijden in de naoorlogse pe riode, nu we meer dan ooit be hoefte hebben aan stabiliteit". Vervolgens wees hij op de ernsti ge financiële en sociaal-econo mische situatie waarin België zich thans bevindt en kritiseer de de politiek van bekrompen eigenbelang: "De meesten van u vertegenwoordigen groepsbe langen, waarvan de verdedi ging kan leiden tot achterstel ling van het algemene belang", aldus het Belgische staats hoofd. Het was voor het eerst dat de Belgische koning zich aan politieke uitspraken waag de. Voor koningin Beatrix was het niet de eerste keer dat zij dat deed. Maar niettemin opmerke lijk was haar uitspraak tijdens het galadiner op de eerste dag van haar staatsbezoek aan Bel gië: "De NAVO ontleent zijn ge zag en zijn samenhang aan de vrijheid waarin zijn leden met elkaar kunnen overleggen over een gezamenlijke verdediging en over de wijze waarop vrede en ontspanning in het Atlanti sche gebied moeten worden be waard". De koningin maakte haar opmerking een dag voor dat (vandaag) in Brussel op nieuw een zitting van ministers van de NAVO-landen begint, (Zie ook pag. 9.) Koning Boudewijn \Acxc.Vw\« .^8 Oscars uitgereikt HOLLYWOOD(AFP/UPI)- Vandaag zijn in Hollywood de Oscars uitgereikt. De cere monie was een dag uitgesteld in verband met de aanslag op de Amerikaanse president Ronald Reagan. De onderscheiding voor de bes te mannelijke hoofdrol ging naar de acteur Robert de Niro voor zijn rol als de bokser Ja ke la Motta in de film 'Raging Buil'. De prijs voor de beste vrouwelijke hoofdrol was voor Sissy Spacek voor haar spel in 'Coal miner's daugh ter', een film die hier nog niet is uitgebracht. Acteur Robert Redford kreeg de Oscar voor zijn regie van de rolprent 'Ordinary Peop le', die tevens tot beste film werd uitgeroepen. 'Tess' van regisseur Roman Po- lanski kreeg drie Oscars. De film 'The empire strikes back' en de muzikale come- die 'Fame' werden onderscheiden. Verzet KR> tegen Kappyne v.d. Coppeo HILVERSUM (AN - De KRO staat gereserveerten opzichte van de kandidair van me vrouw mr. A. Kapyne van de Coppello voor ei post in de eind mei nieuw tormen Raad van Beheer (dagtks bestuur) van de NOS. Zij is>or de Vero nica Omroep Organtie, waarvan zij bestuurslid is, ar voren ge schoven. De KRO vindt de beijfservaring van mevrouw Kapyne van de Coppello gering enaagt zich af of zij, gezien haar litieke her komst, wel bij uitst geschikt is voor een dergelijkanctie. (Van onze correspondent Bob Mantiri) BANGKOK (GPD) - In Thailand is vanochtend vroeg een militaire staatsgreep gepleegd. De macht is overgeno men door de waarnemend legerbevelhebber Sant Chipa- tima. Premier Prem Tinsulanondo heeft aangekondigd dat hij de officie ren die hem hebben afgezet zal bestrijden en dat hij zijn pre mierschap niet heeft afgelegd. De nieuwe machthebber heeft de grondwet buiten werking ge steld. Samenscholingen van meer dan vijf personen zijn ver boden en er is een beperkte pers- censuur ingesteld. Politie en le ger zijn in staat van paraatheid gebracht om eventuele tegen stand te onderdrukken. Warmer Droog en vrij zonnig. In de nacht en ochtemier en daar mist en minimumtenratuur om streeks 9 graden. Middagtemperatuur onreer 19 gra den maar op de Waddenkele graden Matige oosten wind. 2 april Zon op: 7.13 uur; ondt 20.15 uur. Maan op: 6.34 uur; onder?.04 uur. Hoogwater te Katwijk onl8 en 14.45 uur, laagwater om 10.23 £2.58 uur. allemachtig prachtig mini metro! de wereldbestormer van british leyland V.d. 12995,- te kijk en te koop in onze nieuwe showroom, wij durven nog! u ook! maak dan een afspraak auto LAG leiden v. oldenbarneveltstraat 37 (zijstraat warmonderweg) tel. 071-154909 071-172679 ook open op zaterdag van 9-5 uur. Kijken is kopen. De staatsgreep is, naar verluidt, zonder bloedvergieten verlopen. Wel zijn in het hoofdkwartier van het opperbevel in Bangkok scho ten gehoord. De staatsgreep te gen de regering-Prem, die een jaar aan de macht is geweest, werd uitgevoerd toen generaal Prem al zijn aandacht nodig had voor de militaire actie tegen de vijf Indonesische kapers van de DC 9 op het vliegveld van Bang kok. De coup kwam niet als een verras sing. Generaal Prem werd al, sinds hij vorig jaar aan de macht kwam, geconfronteerd met ver deeldheid binnen zijn coalitieka binet. Vergeefs gewacht (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Surveillerende poli- tie-agenten kregen vannacht om klokslag 12 uur een mel ding binnen dat er een 20-tal vrouwen voor het vrouwen huis aan de Hooigracht in Leiden aan het demonstre ren waren geslagen. De agenten hadden snel door dat het om een 1 april grap ging en speelden het spel letje mee. Door de mobilo foon lieten zij het thuisfront weten dat er inderdaad vrouwen aan het demonstre ren waren en dat zij dat zelfs geheel ontkleed deden. Even later, terwijl het 'scanner- volk' aandachtig meeluis terde, meldden de agenten dat de vrouwen inmiddels de Haarlemmerstraat waren ingetrokken en of er overalls konden worden gebracht omdat de demonstranten het koud begonnen te krij gen. Een en ander had tot gevolg dat het rond middernacht in de Haarlemmerstraat knap druk begon te worden met zendamateurs en etherpira ten die vergeefs op de vrou wen-optocht wachtten. (Van onze verslaggevers) LEIDEN - Onze museum stukken en archiefvoor- werpen verkeren in een zorgwekkend slechte toe stand. Bij de musea be staat een achterstand van 3800 arbeidsjaren om de voorwerpen in goede staat te houden. Voor ar chiefstukken is er zelfs sprake van een achter stand van 36.000 arbeids jaren. Dit blijkt uit een onderzoek dat het IVA, het Instituut voor sociaal wetenschappelijk onderzoek van de Katholieke Hogeschool te Til burg, in opdracht van de minis ter van CRM heeft verricht naar de behoefte aan conservering van voorwerpen van hout, tex tiel, papier, leer en perkament in de Nederlandse musea en archie- Van de archieven heeft ongeveer 60 procent geen afzonderlijk per soneel dat zich met de conserve ring kan bezighouden, terwijl van de musea rond 40 procent geen personeel voor dit werk be schikbaar heeft. De abominabele toestand waarin het Nederlandse culturele erfgoed verkeert, is on der meer te wijten aan te grote uitdroging door gebruik van cen trale verwarming. In meer dan de helft van de musea zijn geen gegevens beschikbaar over de re latieve vochtigheid. In het rapport van het IVA wordt voorts aanbevolen een „mu- seumwacht" in te stellen naar voorbeeld van de reeds bestaan de monumentenwacht. Volgens Lakenhal-directeur M. L. Wurfbain, die namens de Leidse museumdirecteuren het woord voert, gelden de resultaten van dit onderzoek beslist ook voor Leiden. „Het draait goeddeels om een gebrek aan geld. Met het geld, dat de overheden nu voor de conservering van museum stukken beschikbaar stellen, redden we het niet." ROTTERDAM - Feyenoord denkt de creatieve middenvelder te hebben gevonden naar wie zo lang werd gezocht. Na een kort verblijf in Bulgarije contracteer de manager Stephan gisteren Andrei Jeliazkov van Slavia So fia. Met de speler, zijn club en de Bulgaarse voetbalbond werd in principe overeenstemming be reikt over een overgang aan het einde van het seizoen. De afron ding van de transfer hangt nu al leen nog af van de vrdag of de Stichting Arbeidszaken een ver gunning wil afgeven voor de 28- jarige aanvoerder van het Bul gaarse nationale team. DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft gisteren minister Gardeniers van CRM gevraagd het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland dit jaar de vijftig procent rijkssubsidie te blijven geven, zodat het orkest zijn per soneelskosten tenminste voor de helft kan opvangen. De kamer aanvaardde een motie met deze strekking van mevrouw Kappey- ne van de Coppello (VVD) en Voogd (PvdA). CDA, SGP en Boerenpartij stem» den tegen. De kamer overwoog dat het orkest zeer nuttig werk doet op het ter rein van koorbegeleiding, diri gentenopleiding en onderwijs, en dat er geen alternatief is als het zou worden opgeheven. Ook vindt de meerderheid in de ka mer dat pas over het voortbe staan van het orkest kan worden beslist als er een concreet plan over het Nederlandse orkesten- bestel op tafel ligt. Minister Gardeniers wilde de rijks- steun aan het orkest stopzetten, omdat de provincie Zuid-Hol land en de betrokken gemeenten hun verplichtingen op het finan ciële vlak niet nakomen. 30 PAGINA'S Relus ter Beek (PvdA): "Kamer weer genegeerd' Brief olieboycot wekt weerstand Johnny Logan bouwt aan nieuw succes Amerika wil kern debat met Moskou De brief van het kabi- net waann een een- iytyW* zijdig olie-embargo van Nederland tegen Zuid-Afrika wordt af gewezen. komt geenszins als een verrassing. Vorig jaar juni nam het kabinet precies hetzelf de standpunt in. En zelfs het cri sisachtige debat over deze zaak in de Tweede Kamer, dat bijna tot de val van het kabinet leidde, kon daarin geen verandering bren gen. De toezegging van het kabinet dat het de Noordse landen (Noorwe gen, Denemarken) zou consulte ren over eventuele steun voor een olie-embargo tegen Zuid- Afrika, bleek al een dag na het veelbesproken kamerdebat zon der betekenis. Woordvoerders van de Noordse regeringen lieten namelijk a! onmiddellijk weten dat er van hun kant geen steun te verwachten viel. Een soortgelijk geluid kwam er vrijwel tegelijker tijd uit België en Luxemburg, die er niets voor voelden om voor een eenzijdige olieboycot een soort Benelux-standpunt te for muleren. De vraag rijst dus waarom het kabi net zo lang heeft gewacht om dit met nog een aantal andere be kende gegevens - aan de Twee de Kamer mee te delen. Het ant woord op deze vraag zal waar schijnlijk nooit worden gegeven Maar het ligt voor de hand da partijpolitieke belangen hier een overheersende rol hebben ge speeld. Zo kort voor de verkiezingen in mei zal een meerderheid in de Kamer er niets voor voelen om een kabi netscrisis te riskeren. Hoewel daar op zichzelf alle aanleiding voor zou kunnen zijn, gegeven het feit dat het kabinet nu voor de derde maal de uitspraak van de Kamer voor een eenzijdig olie embargo negeert. Dat het kabinet van de komende verkiezingen heeft geprofiteerd en zeer laat met een standpunt is gekomen, is tactisch bezien al leszins geoorloofd. Maar naar de kiezer toe ongeloofwaardig en daarom verwerpelijk. Het is bo vendien uiterst dubieus om te doen alsof er nieuwe gegevens op tafel zijn gekomen die het ou de standpunt van het kabinet nog eens zouden onderstrepen. De Nederlandse economische be langen die het kabinet nu opeens ten tonele voert, hebben bij het debat van vorig jaar geen rol van betekenis gespeeld. Dat ze nu kennelijk wel relevant zijn, leidt welhaast tot de conclusie dat het de regeringsploeg blijkbaar aan voldoende nieuwe argumenten ontbreekt. Hetzelfde kan worden gezegd van de mededeling van het kabinet dat onschuldige landen als Botswana. Lesoto, Malawi, Swa- siland én Zimbabwe van een olie embargo schade zouden onder vinden. Dat argument is ook vorig jaar gehanteerd, maar inmiddels achterhaald doordat alle zwarte buurlanden van Zuid-Afrika. op Lesoto na, veertien dagen gele den in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties voor economische sancties tegèn Zuid-Afrika hebben gestemd. De brief van het kabinet over het olie-embargo dient daarom met kracht te worden afgewezen Er ligt een kameruitspraak voor een eenzijdig olie-embargo tegen Zuid-Afrika en er is geen enkele (nieuwe) reden om die uitspraak niet te respecteren DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste 2 weken gratis Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam Adres Woonplaats Gironr.: Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon dei postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer ?M, 3300 VB Leiden en de, i krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1