Directie Adler overstag Ondeugdelijke steun aan woonwagenbewoners ^Vrouwenstaking fe"toch een succes Ondernemers onderzoeken levensvatbaarheid vestigingen Leidse stadsrubriek Hulp brandweer niet altijd meer gratis ILlSDAG 31 MAART 1981 99 --,LEIDEN - Ondanks dat er maar weinig gehoor is gegeven aan de stakingsoproep is tic vrouwenstakingsdag volgens de Leidse vrouwenbeweging toch op een succes uitgedraaid. Opvallend veel scholieren en studentes sloten zich aan bij de stakende Vie} vrouwen en schaarden zich achter hun eisen: beslissingsrecht voor de vrouw, abortus uit het wetboek van strafrecht en abor tus in het ziekenfondspakket. nse,Ongeveer 300 vrouwen hebben meegelopen in de twee demonstra nt t,evc tochlen door de binnenstad. Deze demonstraties gingen Kort gepaard met,kortstondige verkeersblokkades (onder meer op de cht Hooigracht en de Breestraat). Tot chaotische taferelen hebben 20i deze blokkades evenwel niet geleid. 3cJjTijdens de twee tochten door de binnenstad deden zich een paar oc") incidenten voor. Op de Vismarkt, voor het stadhuis, reed de ,d chauffeur van een bestelwagen, op de vrouwenmenigte in. Nie- r mand raakte gewond. Op de hoek van de Haarlemmerstraat en ie de Pelikaanstraat werden twee vrouwen afgeranseld door op oej sensatie beluste jongelui. De mishandelde vrouwen overwegen een aanklacht bij de politie in te dienen. !,rJ Volgens het stakingscomité is er sprake van een "morele overwin- lo9 ning" van de vrouwenbeweging. •gl"Een dergelijke mobilisatie maakt duidelijk dat de vrouwen zich niet zomaar vol een voldongen feit laten stellen. De vrouwenbe weging heeft vandaag een mentale oppepper gekregen. Voor ons is nu ook duidelijk dat die nieuwe abortus nooit zal worden uitgevoerd. Ook al neemt de Eerste Kamer de wet straks aan. Er zijn namelijk teveel mannen, vrouwen en ook artsen tegen. Die wet zal daardoor onuitvoerbaar blijken". Op de Hooigracht werd doeltreffend het verkeer stilgelegd Mentzij: Geldt niet voor Leidse regio DEN HAAG/LEIDEN - Aan woonwagenbewoners wordt op grote schaal bijstand verleend, zonder dat rekening wordt ge houden met de omstandigheden van iedere bewoner apart. Amb tenaren van de sociale dienst ko men nooit op de woonwagencen tra en soms wordt het uit te ke ren bedrag eenvoudigweg per re gionaal centrum vastgesteld. Bo vendien brengen de woonwagen centra vaak te lage tarieven voor de staangelden in rekening. Wan neer woonwagenbewoners scha de aanrichten hoeven ze dat niet te betalen en de adminstratie van verschillende kampen laat veel te wensen over. Dat is de conclusie van een onder zoek dat de Algemene Rekenka mer heeft ingesteld naar het ge voerde bijstandsbeleid ten aan zien van woonwagenbewoners. Daarbij is de Rekenkamer geble ken dat er onvoldoende zeker heid bestaat over wat er gebeurt met de 190 miljoen gulden aan fi nanciële bijstand die de woon wagenbewoners kregen in het jaar 1'iTii Volgens Frans Mentzij. coordina tor van woonwagencentra in de Leidse regio kunnen de conclu sies van de Rekenkamer in elk geval nooit op de Leidse slaan. "In Leiden bestaat geen algeme ne regeling voor de verlening e! EIDEN De directie van Triumph-Adler is overstag gegaan. De sluiting van de Neder landse Adlerfabrieken in Leiden en Cuyk wordt tenminste enkele weken uitgesteld. Op voorstel van de Industriebond FNV gaat een team van zes Nederlandse ondernemers l®aan de slag om te bekijken of zij de Nederlandse Adlerfabrieken kunnen overnemen. ecfot nu toe waren alternatieven p Ivoor de Duitse directie niet be- rijjspreekbaar", zei Nol de Jong van a(*de Industriebond FNV gister- ^avond. "De directie wilde slechts in|praten over de manier van slui- s,ting. De tent moest zo snel moge- nuüjk dicht. Nu pas voor het eerst wil de directie laten bekijken oi cii Adler Leiden en Cuyk overeind HJkan blijven. Dat is gewonnen". ,,eIDe vakbonden hadden de actie plannen klaar liggen voor het ge val de directie zoals verwacht "halsstarrig aan haar sluitings plannen zou vasthouden" zes ondernemers onderzoeken voor het eind van de volgende week wat de mogelijkheden van de Nederlandse Adlerfabrieken ï'Aizijn. Zij achten het in elk geval niet bij voorbaat uitgesloten dat Adler Leiden en Cuyk een renda- bel produkt kunnen leveren. Dat O produkt hoeft niet persé een schrijfmachine te zijn. HValter Kramme, directeur van Od Triumph-Adler, heeft beloofd de ondernemers alle nodige infor matie te geven. Zien de onderne mers op basis van deze informa tie winstperspectieven in de Ne derlandse Adler dan zal de over name nog zeker een half jaar in beslag nemen. De Duitse directie hikt nog tegen dit tijdsbestek van een half jaar aan. Vakbondsman De Jong meent dat als de nog niet bij name te noe- ondernemers brood zien in een Adler nieuwe stijl dat dan het grootste deel van de werkge legenheid bij de Nederlandse Adler in stand kan blijven. Er dreigde ontslag voor bijna 700 mensen (bijna 400 in Leiden, en bijna 300 in Cuyk). "Adler Neder land was de laatste jaren niet veel meer dan een afvalbak voor Adler Duitsland. Het team van ondernemers wil de zaak ver nieuwen, een rendabel produkt naar de toekomst maken. Dat biedt perspectief", aldus De Jong. Welles - nietes Het principe-akkoord tussen de Duitse directie en de vakbonden kwam gisteravond tot stand na een urenlang welles-nietes spel letje in motel Holiday Inn in Lei den. De industriebonden FNV en CNV, de NCHP, en de Unie BHLP betoogden dat de directie de problemen van Triumph-Ad ler eenzijdig op de Nederlandse werknemers wil verhalen. "In Duitsland vallen geen gedwon gen ontslagen maar hier moet de zaak dicht". Directeur Kramme en zijn delegatie probeerden aan te tonen dat hun behandeling van de de Duitse vestigingen in feite even rot is. Toch moesten zij toegeven dat de sociale behande ling van de Duitse werknemers "heel wat soepeler verloopt dan van de Nederlandse. In West- Duitsland zijn directie en arbei ders "in goed overleg", dat wil zeggen met een vertrekpremie, uit elkaar gegaan, terwijl de Ne derlanders werkloosheid en een uitkering wacht. De Duitse di rectie beklemtoonde nog eens dat sluiting van Adler-Nederland past in een nieuwe concern structuur naar Amerikaans mo del. De vakbonden klaagden dat nog steeds elk reëel overleg ont brak. Na ruim drie uur zweten en verga deren kwam FNV-man De Jong met zijn alternatief voor de dag: het team van zes ondernemers die Adler-Nederland eventueel wil overnemen. "Hiermee gaven wij een goede mogelijkheid aan, waartoe de Triumph-Adler direc tie tot nu toe niet aan wilde ol kon", zei De Jong later. De Duit se directeuren Kramme en Schmidt verklaarden zich snel akkoord en spoedden zich weg van Holiday Inn om het vliegtuig naar Frankfurt ta halen. Ambassadeur Directeur Kramme is door de Westduitse ambassadeur Fischer in Nederland ontboderfvoor een gesprek dat een dezer dagen wordt gehouden. Vakbondsman Vakbondsman De Jong biedt de Duitse ambassadeur Fischer een sta ooi handtek.-i De Jong en de voorzitter van het voorgenomen sluiting ran Adler Op de achtergrond kijken Voerman tfSVi en Faas van de Leidse Adler- actiecomité van Leidse Adler- vestiging toe. werknemers. Ton Faas. vertel den de ambassadeur gistermor gen dat het gedrag van de Duitse directie "het sociaal gezicht van de Duitse ondernemingen schaadt". Fischer heeft hierop contact gezocht met Kramme om van zijn kant nadere tekst en uit leg te krijgen. Triumph-Adler is bijna geheel in handen van het Volkswagenconcern, terwijl de Duitse overheid een veertigpro- cents belang in Volkswagen heeft. De Jong en Faas wezen ambassa deur Gerhard Fischer erop dat tot nu toe geen reëel overleg met de Duitse directie mogelijk was geweest. Het rapport dat de di rectie op tafel heeft gelegd om de sluiting van Adler-Nederland te rechtvaardigen is door vakgroe pen van de Groningse universi teit en van de Technische Hoge school in Delft als allerbelab- berst van de hand gewezen. Ook het team van ondernemers dat interesse toont in overname van Adler-Nederland kon met het rapport niet uit de weg omdat het rapport "teveel leemten" be vat. De ambassadeur kreeg een petitie met drieduizend handte keningen aangeboden met het verzoek druk uit te oefenen op de Duitse directie om tot reeel overleg te komen. van bijstand. Iedere woonwagen bewoner moet. net als iedere an dere burger, gewoon naar de so ciale dienst voor zyn uitkering Het kan natuurlijk best zijn dat de woonwagenbewoners onge veer dezelfde uitkering krijgen, maar dat kotut dan omdat ze vaak allemaal in dezelfde om standigheden verkeren". Ook de aantijging als zouden amb tenaren van de sociale dienst nooit op het woonwagencentrum komen, wordt door Mentzu weerlegd. "Er z\jn nota bene twee functionarissen die zich speciaal met het centrum bezig houden. Een verzorgt de admini stratieve kant. de andere neemt de maatschappelijke benadering op zich En die L».il t«- b« zoekt het centrum zelfs wekelijks". Bo vendien zegt Mentzij dal in Lei den de staangelden worden be taald die door het ministerie van CRM zelf zijn vastgesteld. "En de meesten betalen die ook. Je hebt onder alle burgers natuurlijk wanbetalers, en zo ook onder de woonwagenbewoners Maar vaak is het volkomen terecht dat het staangeld niet wordt betaald, bijvoorbeeld omdat de overheid in gebreke bluft bij het onder houd van de plaats. De woonwa genbewoners betalen een huur or gi ik ia aan dia van een g< middelde woningwetwoning. En daarvan mag je ook eisen dat er redelijk onderhoud wordt ge pleegd". Ook minister Gardeniers van CRM heeft inmiddels commentaar ge geven op de kritiek van de Re kenkamer. Z|j antwoordt dat al in 1978 is besloten bu alle ge meenten na te vragen hoe hun bijstandsbeleid is ten aanzien van de woonwagenbewoners. Die onderzoeken, en de uitwer king ervan, vragen bijzonder veel tijd. Wel erkent de minister dat er wellicht woonwagenbewo ners zijn die ten onrechte bij stand ontvangen, of een te hoog bedrag bedrag krijgen omdat zu ook een eigen inkomen hebben. Volgens Gardeniers is een doel matige controle nodig om dat te voorkomen. De minister voegt daaraan toe: "Het is erg moeilijk om na te gaan welke inkomsten de woon wagenbewoner heeft. Daar komt nog bu dat de werkgelegenheid niet bepaald rooskleurig .s. De door de woonwagenbewoners uitgeoefende beroepen sterven uit en redelijke alternatieven zijn niet direct voorhanden" VVV-kantoor langer open LEIDEN De openingstijden van het VW-kantoor aan het Sta tionsplein zullen vanaf morgen worden uitgebreid Van negen uur 's ochtends tot acht uur 's avonds kan iedereen voor infor matie en toeristische bemidde ling terecht. Voor zondag kan dat tussen tien en vier. Deze ope ningstijden gelden tot 1 septem ber. door René van der Velden Jaap Visser De Duitse Triumph-Adlerdirecteur Walter Kramme (links) met zijn se condant Henk Beltman, directeur van Adler-Nederland ...voor het eerst reëel overleg... LEIDEN De dienstverlening van de brandweer zal in de toekomst niet meer in alle gevallen gratis zijn. Op dit moment bekijkt de afdeling financiën van het stadhuis voor welke diensten de rekening gepresen teerd kan worden. Gedacht wordt onder meer aan de brandpreventie. Voor het beoordelen van bouwplannen op de brandveiligheid zou de brandweer geld kun nen vragen. Deze inkomsten zouden dan benut kunnen worden voor het aanstellen van meer personeel. Het ontbreekt in Leiden al geruime tijd aan geld om met name brandweerlieden die zich met preventie (voorkómen van brand) bezig houden, aan te stellen. Het personeelsgebrek bij de brandweer is - zo vindt de gemeente - toch al nijpend. Om het tekort op te vangen wordt er veel overwerk gedaan. Dat kost jaarlijks ruim anderhalve ton Voor dat geld zou ook nieuw personeel aangesteld kunnen worden. "Alleen al uit oogpunt van werk gelegenheid is dat beter", aldus burgemeester en (dus) hoofd van de brandweer Goekoop gisteravond. Het rijk verbiedt dat echter. "De kosten mogen niet op de begroting, maar op de rekeningen keert het wel elk jaar terug Dat is een dwaze situatie", aldus CDA-raadslid Ham. De burgemeester zei de kwestie met de staatssecretaris te zuller bespreken Vrouwengezang Vrouwenstakingsdag tegen be tutteling door mannen en voor abortus vrij. Vrouwen gezang en mannengebrom. Mannen konden er weer niet tegen dat vrouwen hun mond open deden. En daar was de demonstratie weer voor. In tegenstelling tot de aankon diging van het Leidse sta kingscomité gebruikten de vrouwen gistermiddag geen kinderwagens bij de afslui ting van de Hooigracht. "Om dat", zo verklaarden leden van het stakingscomité, "de meeste vrouwen hun kinder wagens er niet aan durfden te wagen". Of. zoals een van hen daar op spottende toon op liet volgen, "ik m'n kinder wagen liever bewaar zolang de abortus nog niet vrij is". Bovendien waren meer dan voldoende stakende vrouwen op de been om tot een leven de blokkade te komen van een van de belangrijkste ver keersaders van Leiden. Na het middaguur namen en kele honderden vrouwen bé zit van het asfalt pal voor het Vrouwenhuis. Het verkeer kwam even volledig vast te zitten. Maar na een half uur tje besloten de vrouwen tot een spontane optocht door de binnenstad. Mede aangemoe digd door het milde weer ("dat God een vrouw is blijkt uit het mooie weer dat we vandaag hebben gekregen") zette de omvangrijke stoet zich in beweging Na een kortstondige bezetting van het kruispunt Hooi gracht/! r. Driessenstraat. zet ten de vrouwen via de Haar lemmerstraat koers richting Stadhuis. Terwijl verreweg het grootste gedeelte van de optocht het ambtenaren-bol- blijkt wel uit het mooie weer dat we werk al was binnengedron gen sloegen bij een chauffeur van het schoonmaakbedrijf Proso de stoppen door Plankgas reed hij op de staart van de menigte in. De be dreigde vrouwen deinsden juist op tijd terug. De vrouwelijke triomftocht door het Stadhuis ging volle dig aan het ambtenarenvolk voorbij. Op het moment dut de menigte met haar strijdlie deren de holle gangen vulde, zaten de heren (en ook da mes) ambtenaren uverig hun broodtrommeltjes te legen "Wat maakt het uit", vond een demonstrante. "onze lie deren klinken hier in elk ge val lekker". Mannengebrom Wat minder lekker klonk een groepje opgeschoten jon gens Eerst ranselden de longens twee vrouwen af; volgens ei gen zeggen omdat die wu- ven een man die naar het zie kenhuis moest niet door wil den laten En omdat we ons aan die wijven ergeren". Dezelfde relschoppers verza melden zich later voor het Vrouwenhuis Onder toe ziend oog van de politic maakten zu provocerende ge baren naar de stakende vrou wen en vernielden een aantal spandoeken. Na 'deel twee' van de optocht, later op de middag, al provo cerend te hebben begeleid, nokten de stoere binken af. "Kom op jongens. Wc smeren 'm. We moeten zo eten"». De tweede rondgang door de binnenstad ging gepaard met een plakactie Kris kras wer den pamfletten met daarop de stakingseisen (beslissings recht voor de vrouw, abortus uit het wetboek en in het zie kenfondspakket) op muren, verkeersborden, vuilnisbak ken en op het wegdek ge plakt. Voor een wat oudere politie agent ging dat net ven te ver. Onder het motto 'demon streren is tot daar-aantoe maai gaan gtplah ging hty op de fiets een plak ster achter na Op robuuste wuze maakte hu zich meester van een em mer lijm die hu met een forse zwaai in het water van de Rijn wierp Een massaal boe geroep viel hem ten deel. De reacties van het publiek maakten duidelijk dat een vrouwendemonstratie nog al tijd heel anders valt dan bij voorbeeld de Adler-demon- stratie van afgelopen zater dag Vooral h« t mannelijke deel voelde zich gisteren be hoorlijk "in het kruis getast". Het "ga toch werken" was niet van de lucht. Dat hoorac je toch niet bu de Adlerde- monstratic 'Lolbrocken' waren er langs het parkours uiteraard ook te vinden Buvoorbccld een drietal studentikoze types. Hangend uit het raam van een pand aan de Hooigracht en met het bierglas noncha lant in de hand riepen zij de stakende vrouwen met dub bele tong to« "Abortus vrij1 Op je zij- Wil je even met mij Maakte God alleen maar een grapje, toen zu mannen schiep?

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3